VAN DAG TOT DAG Reizigers melden gruweldaden in reeks van Kanton Gevallen van kannibalisme Euratom-landen houden toezichtregeling tegen Lexington commentaar op actuele zaken Daar gaat ons nest! Egyptisch toestel neergeschoten In Martelange nu veertien doden Eieren gooien naar Johnson Nazi's begraven Rockwell Joden worden bedreigd na dood Rockwell Britse regering gaat de discriminatie sterker bestrijden Chinees protest in Londen Papandreou verdacht van hoogverraad ramm MAANDAG 28 AUGUSTUS 1967 99 Rosjtsjin over niet-verspreidingsverdrag Brazilië De nawerking van het mislukte Viet- nam-debat in onze volksvertegenwoordi ging heeft het kenmerk van een groeiende I ongerustheid. Ongerustheid bij degenen die ijveren voor de instandhouding van I Min of meer noodgedwongen heeft het I hoofdbestuur van de KVP zich zaterdag met de christen-radicalen in de partijge- lederen verzopnd Fr i« =Pn tartich HONGKONG (AP). China heeft eni lederen verzoend. Er is een tactische ge bataljons noordelijke „terreurtroepen' manoeuvre uitgevoerd, die tot een wei- naar Kanton gehaald om de plaatselijke gevestigde verhoudingen in onze politiek nig-zeggend slotcommuniqué leidde doch I burgeroorlog te onderdrukken, zo hebben en restauratie van bestaande partijen die de betekenis van de actie der radi-1 ?'e'?igers uit deze zuidelijke Chinese stad zonder noemenswaardige wijziging der calen in ieder geval terugbracht tot een uitgangspunten maar ook ongerustheid geoorloofde en aanvaardbare „inspraak bij hen, die in alle oprechtheid streven naar een vernieuwing van denkbeelden en relaties in de politiek. Als men nagaat met welke onverzoen lijke instelling de conservatieven onder de politici en in de overheid maanden lang geijverd hebben tot verhindering en bestraffing van straatdemonstraties inzake Vietnam, onder het argument dat deze „verstoring van de openbare orde" een ongeoorloofd middel was tot uitdrukking van gedachten en idealen, en dat de de monstranten liever via de aangewezen weg der volksvertegenwoordiging hun me ning en opvatting kenbaar moesten ma ken en men ziet dan hoe deze „aange wezen weg" leidt tot een volledige mis lukking van de taak die een parlement heeft, namelijk, de volksmening te weer spiegelen en invloed op het regeringsbe leid dienovereenkomstig uit te oefenen, dan kan men zich voorstellen dat juist die kortsluiting tussen volkswil en ver tegenwoordiging op velen een onheilspel lende indruk maakt. Er is niets funester voor het prestige van het gezag, dan wanneer dat gezag de gevestigde instellingen van contact met het publiek op een demonstratieve wijze onwerkzaam maakt. Voor velen was het jaar 1966 er een van ontstellende gewaarwordingen, culmi nerend in het besef dat in de verschillen de lagen des volks denkbeelden en opvat tingen leefden die niet meer aan de top werden aangehoord. Wanorde, relletjes en straatschenderijen verdoezelden de achtergrond van de feitelijke situatie, die later duidelijker werd door de verschui vingen op het politieke vlak. Toch blijkt dat jaar 1966 slechts weini gen voldoende te hebben geleerd. En het is een bedroevende constatering, dat ook de politieke partijen ondanks de beroe ring in eigen gelederen nog niet of nauwe lijks doordrongen zijn van de eis, dat het contact met het publiek en het gehoorge ven aan de verlangens van dat publiek zouden moeten worden hersteld, wil een blijvende stabilisatie van de politieke ver houdingen in ons land worden bereikt. Het Vietnam-debat heeft opnieuw bewe zen, dat een deel der volksvertegenwoor diging geen rekening wenst te houden met de kiezers, als er geen verkiezingen in het verschiet zijn. Dat is een gevaar lijke opvatting, in dit geval zeer naar de zin van de regering maar op langere termijn geschikt om een kiem van on rust te doen uitlopen op „orde-verstorin gen". Een orde, waarin een groot deel van de burgerij het tekortschieten van haar ei gen afgevaardigden steeds weer aan den lijve voelt, vraagt erom, verstoord te worden. Het is niet te hopen dat er in de toe komst weer een soort „zomer 1966" los breekt, maar als dat zou gebeuren, zou het moeilijk zijn, de schuld daarvan volledig op „oproerkraaiers" te schuiven. De lan ge, rustige zomer 1967 heeft gelegenheid genoeg geboden aan allen die enig inzicht in de gang van zaken hadden, zich te oriënteren op een beter en vloeiender samenspel tussen regering, politieke par tijen en kiezers. De gisting binnen politie ke partijen gaf daar bovendien nog een aspect van grote urgentie aan. Toch is de situatie blijkens het debat over Vietnam nog steeds zo, dat de dienst wordt uitgemaakt door enkele potentaten van beperkte visie, die eenvoudig weige ren werkelijk dienstbaar te zijn aan de genen die hen gekozen hebben. Onze bui tenlandse politiek is in handen van mr. Luns en drs. Schmelzer. Een verbond dat geen "enkel mandaat heeft, behalve de cij fers van de stembus, op kunstige wijze samengeteld in een eigenmachtig geënsce neerde coalitie. Wie zal het de kiezers kwalijk nemen dat zij straks overslaan naar een andere keus, ofschoon zij liever trouw waren gebleven aan grotere idea len van vroeger? Met name de confessio nele bindingen, eertijds inspirerend ge noeg om grote partijen te scheppen, zijn tegen hen zelf uitgespeeld. Zij voelen dat als een verraad en de indruk daarvan is moeilijk uit te wissen, ook al wordt de stembus tot de uiterste termijn gesloten gehouden. Een groep zeemeeuwen stortte zich zondag in een vogelreservaat bij de Engelse stad Sunderland op een be zoekster, kennelijk haar moderne kap sel voor een nest aanziend. Ze rukten de wild om zich heen slaande vrouw de haren uit en deze wist pas aan de dieren te ontkomen nadat ze een hoofd doekje had omgedaan. in het partij beleid. De aanwezigheid van mr. Aalberse, die uit Italië overvloog waar hij zijn va kantie doorbracht, heeft kennelijk olie op de golven der tegenstellingen gele verd. Ofschoon het beleid van de onder voorzitter Horbach geenszins is ont kracht, heeft zaterdag in Baarn toch een andere opstelling van het partijbe stuur tegenover de radicalen plaatsge vonden dan oorspronkelijk de bedoeling leek. Mr. Horbach heeft in het eerste uur voor de moeilijkheid gestaan, im proviserend te moeten reageren. Nu de taktiek beter is doorgepraat, is men blijkbaar tot de slotsom gekomen dat het gewicht van de radicale actie groot genoeg geworden is om met de groep be vriend te blijven. Als op die manier een scheuring kan worden voorkomen, is er eigenlijk niets anders gebeurd dan dat de progressieve opvattingen van de avant- garde naar buiten zijn doorgeklonken en dat een groot aantal leden daardoor hun eigen progressiviteit plotseling hebben ontdekt. Wat radicaal water in de wijn van het oude beleid zou wellicht de vrede weer geheel en al kunnen herstellen. Het is het KVP-bestuur waarschijnlijk niet ont gaan dat de radicalen zelf ook een beet je geschrokken zijn van het effect, dat hun adres heeft losgeslagen. Het KVP- bestuur is bovendien door het recente Vietnam-debat gerustgesteld over de vraag, of de aanhangers Ier radicalen in het parlement van plan waren om hun vooruitstrevend-christelijke opvat tingen al dadelijk principieel tot gelding te brengen. Zij waren namelijk ner gens. in Hongkong verklaard. Het zijn voornamelijk Mongolen uit het 47e Chinese leger, die genadeloos optre den bij relletjes tussen voor- en tegen standers van Mao. Een reiziger vertelde dat de Mongo len honderden mensen hebben gedood en duizenden gearresteerd. De arrestanten worden meegenomen waarna nooit meer iets van hen wordt gehoord. Een Chinese reizigster vertelde aan de .South China Morning Post" dat zich in Kanton gevallen van kannibalisme voor doen. Ze had gezien hoe menselijke li chamen in stukjes werden gesneden en op straat in een groot olievat werden gekookt. Voorbijgangers mochten van de ze soep proeven, hetgeen sommigen de den. Het blad Hong Kong Star heeft za terdag gemeld, dat generaal Wang En Mao, bevelhebber van de rebellen in de provincie Sinkiang, waar zich de kern reactor van communistisch China be vindt, met Rusland zou samenzweren om China zijn kernbom te ontnemen. Uit berichten uit Peking kan men op maken dat de Chinese leiders grondig met elkaar van mening verschillen over de kwestie van de raketten. Radio-Peking meldt dat president Lioe Sjao-Tsju en zijn aanhangers er met kracht op aangedrongen hebben wat de raketten betreft op de Sovjet-Unie te vertrouwen. Ja, zij hadden zelfs voor gesteld die raketten maar te kopen van de kapitalistische landen. Topleider van de strijdkrachten en net ministerie van Defensie zijn toen bijeengekomen om deze op Rusland georiënteerde poli tiek te veroordelen. Lioe Sjao-Tsji en de zijnen hadden een misdaad begaan door zich te verzetten tegen Mao's politiek, die gebaseerd is op zelfvertrouwen. Een Egyptisch straalvliegtuig van het type Soechoi-7 is door Israëlisch afweer- vuur neergeschoten boven Bir Gafgafa op het schiereiland Sinaï. De piloot is overleden. Twee toestellen van dit type waren op geringe hoogte het luchtruim binnenge vlogen. Het tweede toestel is naar Egyp tisch gebied teruggevlogen (Van onze corespondent) BRUSSEL. Zowel zaterdag als zon dag is er iemand overleden die brandwon den had opgelopen bij de ramp te Marte lange, waar een week geleden een vracht auto met een lading vloeibaar gas onder weg van Nederland naar Frankrijk ont plofte. Het totale aantal slachtoffers is daarmee tot veertien gestegen. Het stadje ligt op de grens van België en het groothertogdom Luxemburg. De re gering van Luxemburg maakt zich thans nogal ongerust omdat vele tankauto's zo als de verongelukte dagelijks met 'n meer of mindere explosieve lading dwars door de Luxemburgse hoofdstad rijden.Er is na melijk geen praktische mogelijkheid van omrijden. Pierre Werner, de Luxemburgse mi nister-president, heeft mede met het oog op andere problemen welke zich voordoen bij het vervoer over de weg van gevaar lijke stoffen, aangekondigd dat hij de E.E.G.-commissie zo spoedig mogelijk zal verzoeken een regeling voor dat vervoer op te stellen en aan de ministerraad voor te leggen. MüNCHEN (Reuter). Socialisti sche studenten in München hebben jn tegenstelling tot de tegenwoordig ge bruikelijke „love-ins" een „hate-in" georganiseerd, waarop men met rotte eieren mocht gooien naar meer dan levensgrote portretten van president Johnson, de Sjah van Perzië, generaal Franco en premier Salazar van Portu gal. De actie was bedoeld als een pro test tegen de bepalingen inzake het oerbod op het beledigen van „bevrien de staatshoofden". BARRINGTON, RHODE ISLAND (AP) Robert K. Rockwell, de broer van de vermoorde Amerikaanse nazi-leider Geor ge Lincoln Rockwell, heeft er in toege stemd, dat Matt Koehl, die Rockwell als leider van de partij is opgevolgd, voor de begrafenis zorgt. De broer zei dat de familie niet lan ger de eis van Koehl om de begrafenis te regelen wil betwisten. Maar de fami lie zal de begrafenis onder deze om standigheden waarschijnlijk niet bijwo nen. Koehl heeft laten weten dat zijn par tij er naar streeft, dat Rockwell, die een gewezen marine-piloot was, op een mi litair kerkhof in North Virginia wordt ter aarde besteld. ARLINGTON, VIRGINIA (AP). De voorzitter van de organisatie van jood se oorlogsveteranen in de Verenigde Staten, Samuel Samuels, heeft fneege- deeld dat bij het hoofdkantoor van de oudstrij dersorganisatie dreigementen met bomaanslagen en telefonische beledigin gen zijn ontvangen na het bekendworden van de moord op nazi-leider George Lin coln Rockwell. Samuels heeft een verklaring uitge geven, waarin hij zegt dat de moorde naar van Rockwell een slechte dienst heeft bewezen aan ret land „door een martelaar te maken van een verachte lijke vijand van Amerika". ROME (AFP) De voortzetting van de onderhandelingen inzake een niet-ver spreidingsverdrag zal gebaseerd zijn op toezicht door het internationale bureau voor atoomenergie in Wenen, heeft de Sov jet-Russische afgevaardigde bjj de ontwa peningsconferentie in Genève, Rosjtsjin (ADVERTENTIE) - een sigaret die thuishoort in een krachtige hand. gezegd in een vraaggesprek dat zondag ochtend in het Italiaanse communistische partyblad „Unita" is verschenen. Op de vraag waarom in het ingediende ontwerp het derde artikel blanco is geble ven antwoordde hij: „Omdat de landen van Euratom, dat wil zeggen Italië, Bene lux en vooral West-Duitsland, er aan vast houden dat zij niet door de I.C.A.E. willen worden geïnspecteerd. Maar wij kunnen geen situatie toestaan die aan een land voorrechten schenkt. Wij willen een enkel systeem, erkend en aanvaard door allen". De Sovjet-Unie is bereid aan alle landen zonder kernwapens te garanderen dat te gen hen geen atoomwapen zal worden ge bruikt, maar de V.S. zijn nog niet bereid dit vraagstuk op te lossen. Er wordt nog gewerkt aan de meest aanvaardbare for mule voor West en Oost, zei hij. Brazilië wil geen kernwapens ontvan gen of maken, maar kan zich niet neer leggen bij de eis van de grote mogend heden, af te zien van het recht om zelf atoombommen te maken voor vreedzame doeleinden, heeft de secretaris-generaal van het Braziliaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken, Correa da Costa, zater dag verklaard. Dit wordt door diplomaten in Rio de Janeiro gezien als het Braziliaanse ant woord op het indienen van een ontwerp- niet-verspreidingsverdrag in Genève. LONDEN (AP) Een waarschuwing dat Engeland rassenonlusten tegemoet gaat als niet snel wordt ingegrepen om een einde te maken aan discriminatie klinkt door in een rapport, dat voor de labourregering is opgesteld. Het rapport pleit voor uitbreiding van de wet op de raciale betrekkingen, die nu alleen geldt voor openbare gelegenhe den als cafés en restaurants, tot huisves ting, werkgelegenheid en commercieel dienstbetoon. De regering heeft al toegezegd dat de wetten tegen discriminatie na het zomer reces zullen worden verscherpt. LONDEN (AP). De Chinese zaakge lastigde in Londen, Peng Sjin, heeft bij het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken een protest ingediend, omdat de legatie volgens hem wordt belegerd door Britse politiemannen en geheime agenten. Het protest is telefonisch overgebracht. I Twaalf slachtoffers van de ramp zijn in Martelange begraven. ATHENE (AP) Andreas Papandreou en elf andere Grieken zijn door de offi cier van Justitie in Athene in staat van beschuldiging gesteld wegens hoogver raad. De 48-jarige zoon van oud-premier George Papandreou is na de staatsgreep van 21 april door de militaire regering in hechtenis genomen. Later werd hij be schuldigd van associatie met de militaire Aspida-samenzwering tegen de monarchie, en in de Averoffgevangenis vastgehouden. Bus in ravijn. De Peruaanse politie heeft meegedeeld dat 35 personen om het leven zijn gekomen en 28 gewond, toen een vrachtwagen vol arbeiders van een bergweg raakte en in een ravijn stortte. Nazi. Een man in de Amerikaanse staat New York, die zich zelf een nazi noemde, is in staat van beschuldiging gesteld wegens moord op een handels reiziger, die geld bij hem ophaalde. Hij droeg een nazi-mouwband met een bliksemschicht toen hij gearresteerd werd. Maleisië. Het ministerie van Buitenland se Zaken van Maleisië heeft meege deeld van de zijde van de Indonesische regering „officiële aanwijzingen" te hebben gekregen dat Indonesië van plan is Maleisië per 31 augustus te erkennen. Moordenaar bekent. De Parijse politie heeft meegedeeld dat een 28-jarige bar keeper heeft bekend de evenoude NAVO-tolk Michel Safirstein te heb ben vermoord. Prebost bekende na een verhoor van twintig uur. Vliegtuigjes verongelukt. Drie mannen en een vrouw zijn om het leven gekomen toen het Piper-sportvliegtuig waarin ze zaten tijdens een oefenvlucht neer stortte bij Wiener Neustadt. Bij Ham burg is een tweemotorig vliegtuigje neergestort. Alle vier inzittenden kwa men om het leven. Schoten aan grensrivier. Drie Oostduit sers zijn de grensrivier March tussen Tsjechoslowakije en Oostenrijk over gezwommen. Een vierde werd door Tsjechische wachtposten doodgeschoten. Het lichaam is nog niet gevonden. Uitgewezen. Een Westduitser, die bekend heeft in 1947 en 1948 voor de Ameri kaanse en Westduitse geheime diensten gewerkt te hebben, is zaterdag uit Tsjechoslowakije, waar hij zijn vakan tie doorbracht, uitgewezen. Watersnood. Als gevolg van zware regen val is de rivier de Joemana in het gebied van Delhi en Agra buiten haar overs getreden, waardoor zeker 24 men sen om het leven zijn gekomen. Bus van helling. In het westelijke deel van Cyprus is zondag een autobus van een driehonderd meter hoge berghel ling gestort, waardoor acht inzittenden om het leven kwamen en enige tien tallen werden gewond.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3