Zeemijl zwemmen voor de kust van IJmuiden Verenigingsnieuws uit de IJmond Sportief loop-ritje door Velser beek en Waterland „THUNDERFISH" ONTPLOFT Woensdag vertrekt „De Hoop opnieuw naar de visgronden Vuilnisemmer door etalageruit „Sluizentocht" had goed verloop Eerste fase herstel Engelmunduskerk voltooid Ongevallen met bromfietsen WEGENS DE A.S. HEROPENING GESLOTEN V oetbaltoernooi gemeente Heemskerk Jong en oud lieten zich niet onbetuigd Automobilist reed door na aanrijding Bijstand aan vissende vloot 16-jarige Mar iet je Valkenburg liep snelle 100 meter Belgische vissersboot gelicht Dronken Duitser zonder rijbewijs met auto op drift Oudenrijn verstopt 5 A UIT DE ZAKENWERELD r MAANDAG 28 AUGUSTUS 1967 Ruim honderdvijftig deelnemers V elsen-IJ muiden Beverwijk Verkeersopstoppingen in Velser tunnel zijn wij dinsdag 29 augustus en woensdag 30 augustus de gehele dag Files van 8 kilometer .NIEUWS. Kort nieuws Alvorens zich naar de startplaats, twee kilometer verder in de richting van Bloemendaal, te begeven, ont vingen de deelnemers de nodige instructies. IJMOND. Begeleid door bijzonder I fraai weer vertrokken zaterdag en zondag IJMUIDEN Voor het vijfde achter bijna 500 wandelaars voor de vierde I eenvolgende jaar heeft zondagmiddag de „Sluizentocht". Dit evenement was geor- zwemprestatietocht op de zeemijl voor ganiseerd door de wandelsportvereniging de kust van IJmuiden plaatsgevonden. „De Zwervers" uit Beverwijk. Gezien de Het geheel stond onder auspiciën van „De zeer korte tijd van voorbereiding, was de Watervrienden", de afdeling IJmuiden belangstelling voor deze tocht opmerke- van de Nederlandse Culturele Sport Bond lijk. Voorzitter C. Berghuis weet het sue-1 Voor dit jaarlijks terugkerend zwemfes tijn hadden ruim honderdvijftig deelne mers, afkomstig uit alle delen van Neder land, ingeschreven. De leeftijd van deze deelnemers liep uiteen van veertien tot veertig jaar. Omdat de zwemmers en zwemsters ces aan de goede klank die de „Sluizen tocht" heeft. Hij dankte de directie van de V.N. De Plaatwellerij, die de kantine weer als startlokaal beschikbaar had ge steld. De prijzen werden gewonnen door: 5 km. 1. wandelgroep Leger des Heils I zich ongeveer honderdvijftig'meteruit' de Beverwijk en „Natuurvrienden" Heems- kust bevonden, waren uit veiligheidsover- kerk; 2. W.S.V. „Puttershoek" in Putters- wegingen vijf motorvletten langs de kust gestationeerd, die werden bemand door 12 km. 1. „Nieuw Leven" Spaarndam leden van de reddingbrigaden uit IJmui en „Natuurvrienden" Heemskerk; 2.1 den en Wijk aan Zee. „T.O.G." Heemskerk. 16 km. Ook hier werd een prijs gewon nen door „Natuurvrienden" Heemskerk. De wisselprijs, een door de directie van De Plaatwellerij geschonken spiraal, kwam in het bezit van Spaarndam. Om halftwee begaven de deelnemers zich naar de startplaats, die twee kilome ter in de richting van Bloemendaal, na bij de nog in gebruik te nemen post van de IJmuidense Reddingsbrigade lag. Het ,T. T was de bedoeling, dat deze wandeltocht Nieuw Leven door het mulle zand zou worden vooraf gegaan door het tamboer- en trompetter korps „Voorwaarts" uit IJmuiden. Helaas moest dit muziekkorps op het laatste ogenblik verstek laten gaan, zodat de zwemmers en zwemsters het zonder mu zikale begeleiding moesten tellen. Op de plaats van bestemming aange komen gaven hoofdinspecteur van politie G. J. Timmermans, in zijn hoedanigheid van voorzitter van de IJmuider Redding brigade, en de heer C. Zijp, voorzitter van de wedstrijd- en walerpolocommissie van „De Watervrienden", de zwemmers de laatste instructies. Om precies halfdrie werd het startsig naal gegeven, waarna de nonderdvijftig MAANDAG 28 AUGUSTUS JX„S Sexuele Hervorming, bibliotheek en in lichtingencentrum, geopend iedere maan dagavond van 19.30-20-45 u- Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 14.30-17.30 en 19-21.30 u. Fi liaal Velsen-Noord, Wijkerstraatweg 77, 14.30-17.30 u.; filiaal Santpoort, „Spaarn- berg", Wüstelaan (ook voor r.-k. biblio theek) 14.30-17.30 en 19-21.30 u. R.-k openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 14-30-17.30 en 19-21 u.; filiaal Velsen-Noord, Ban- zeewater begaven. Eerst moesten zij naar een oranje sloep zwemmen, die honderdvijftig meter van de kustlijn ver wijderd lag. Van hieruit werd dan de afstand op de zeemijl in de richting van de pieren gezwommen. Men liet de deelnemers pas na honderd- vijftig meter evenwijdig met de kust strook zwemmen, omdat het anders niet onmogelijk zou zijn, dat sommige zwem mers een gedeelte van de 1852 meter lange tocht lopend op een zandbank afleggen. Even na drie uur bereikten de eersten jaerstraat: 14-17 en 19-21 u; Uitleenpost de finish-boot, waarna zij zich moesten IJmuiden-West, parochiezaal onder Pe-| afmelden bij een provisorisch "gericht truskerk, Venusstraat 1: 15-18 en 19-21 u. DINSDAG 29 AUGUSTUS Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, IJmuiden: 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 uur; filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur. R.-k. Openbare leeszaal en biliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 10 tot 12 en 14.30 tot 17.30 uur. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10-12 u. Federatie Bejaardenzorg, sociaal advies voor bejaarden; Velsen-Noord: 11-12 uur (Van een verslaggever) IJMUIDEN De eerste fase van het restauratieplan voor de eeuwenoude En- Hervormde gelmunduskerk van de in gem. vergaderzaal, Smidt van Gelder- meente in' Velsen-Zuid is voltooid Het he" straat 5, tel. 02510-12550; Santpoort; 15-16 treft hier de zogenoemde bi sebouwen uur in gebouw Cusa, Hoofdstraat 117, tel Jg bouwen. 02560-8014. Stichting huishoudelijke en gezinsvoor lichting, spreekuur leidster van 9.30 tot 12 uur in Willeborrdstraat 102, IJmuiden, tel. 02550-10715. MAANDAG 28 AUGUSTUS Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 18.30-19.45 u. en 20.45- 22 u. Verenigde Openbare Bibliotheek Be verwijk-Heemskerk; Beverwijk, Hendrik Burgerstraat 70, volw. 15-17.30 u. en 19- 21 u.; jeugd 15.30-17.30 u. en 19-21 u.; Voor het herstel van het eigenlijke kerk gebouw is thans goedkeuring verkregen van Monumentenzorg. Deze grote restau ratie zal ongeveer twee jaren vergen. De officiële ingebruikname van het nieu we wijkcentrum annex consistorie zal za terdag 9 september, 's middags om drie uur, plaats hebben, nadat in november van het vorig jaar met de werkzaamheden werd begonnen. Omstreeks 700 heeft ter plaatse waar schijnlijk een houten kerkje gestaan; fun damenten van een stenen kerk werden vermoedelijk een eeuw later gelegd. De toren dateert van plusminus 1200. De financiering voor het herstel van het Arendsweg 61, volw. 15-17.30 u. en 19-21 kerkgebouw is nog niet rond, doch men u.; jeugd: 15.30-17.30 u. en 19-21 u.; Oos- heeft vertrouwen, dat dit nu de goed- terwijk, Amstelstraat 44, volw.: 15-17.30keuring voor de restauratie is verleend u.; jeugd: 19-21 u.; Meerestein ,Parmen- §een onoverkomelijke bezwaren zal op- tierstraat 2, volw.: 19-21 u.; Wijk aan Zee, leveren om binnen niet al te lange tijd de De Zwaanstraat 4a: gesloten; Heemskerk, werkzaamheden te beginnen. Kerkweg 45, volw.: 15-17.30 u. en 19-21 u.; Ruydaelstraat la, jeugd: 19-21 u. VELSEN. Mede ten gevolge van het eindigen der vakanties in Duitsland en de mooie zomerdag, zijn zondag ruim 45.000 auto's de Velser-tunnel gepas- -= seerd. De grootste drukte concentreerde 15-17.30 u. en 19-21 u.; jeugd: 15.30-17.30 zich tussen half vijf en half tien met u.; Oosterwijk, Amstelstraat 44, volw.: als gevolg dikwijls kilometers lange files 15-17.30 u. en 19-21 u.; Meerestein, Par- soms tot Uitgeest. Deze werden in de tnentierstraat 2, volw.: 15-17.30 u.; Wijk hand gewerkt door negen, af en toe tot aan Zee, De Zwaanstraat 4a: Gesloten; stilstand gekomen auto's en acht ketting- eemskerk Kerkweg 45: Gesloten; Ruys- botsingen, waarbij alleen materiële scha- flaelstraat la, jeugd: 15.30-17.30 u. de kon worden genoteerd. DINSDAG 29 AUGUSTUS Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 7-17.30 u. en 20.15-21.30 u. Verenigde Openbare Bibliotheek Bever wijk-Heemskerk: Beverwijk, Hendrik Burgerstraat 70, geopend van 15-17.30 u.: jeugd: 15.30-17.30 u.; Arendsweg 61, volw.: stalletje op het strand, waar de organisa tor van het geheel, de secretaris van „De Watervrienden" uit IJmuiden, de heer F. van de Eynden zetelde. De zwemmers en zwemsters werden met luid applaus begroet. Op één deelneemster na een meisje dat onlangs aan haar been was geope reerd zwom iedereen de prestatietocht uit. Na afloop kreeg elke deelnemer als herinnering aan de sportieve strijd een vaantje. VELSEN-NOORD. Zaterdagmorgen om kwart over tien kwam een 47-jarige kantinebediende uit Heemskerk als brom fietser in de Wenckebachstraat in aanra king met een hier spelende jongen. Bei den kwamen ten val en werden vervol gens in de verbandkamer van Hoogovens behandeld aan schaafwonden aan hoofd en handen. SANTPOORT. In de omgeving van de Hagelingerweg staken zaterdagmiddag om half vier een 51-jarige vrouw uit Haarlem en haar 13-jarige dochter vlak voor een naderende bromfietster de weg over. Deze laatste, een 31-jarige contro- leuse, trachtte hen nog te ontwijken, mapr door deze manoeuvre kwam zij met haar voorwiel in aanraking met de trot toirrand, waarna zij tijdens haar val te gen de voetgangster terecht kwam. De Haarlemse liep schaafwonden op en een gekneusd linker onderbeen, maar na in het Antoniusziekenhuis te zijn behandeld, kon zij door de ongevallendienst naar haar woning worden overgebracht. (ADVERTENTIE) intermeubel telefoon 19016 - IJmuiden IJMUIDEN Door de bedrijfschef van V. en D. aan de Lange Nieuwstraat werd de Velsense politie er zondagmorgen om half zeven van in kennis gesteld, dat on bekenden een vuilnisemmer hadden ge slingerd door de ruit van een der etalages aan de Engelmundusstraat. Deze was to taal vernield. Hoewel uit de etalage niets werd vermist, moest de totale schad© toch op zevenhonderd gulden worden begroot (Van onze correspondent) HEEMSKERK. De personeelsvereni ging van de gemeente Heemskerk heeft voor de zesde achtereenvolgende maal een voetbaltoernooi op het sportpark de Vlotter gehouden. De organisatoren, die vorig jaar toernooiwinnaar werden, moes ten dit keer de eer aan het personeel van de gemeente Uitgeest laten. Na loting kwamen in poule 1 uit de gemeenten Uitgeest, Landsmeer en Heemskerk en een team van de firma Vermande en Zonen. Poule 2 werd gevormd door de elftal len van de gemeenten Castricum, Wor- merveer, Zaandijk en Heemstede. De finalewedstrijden werden gespeeld tussen de nummers één van beide poulen, de teams van Uitgeest en Castricum. Deze ontmoeting eindigde in een 6-0 over winning voor Castricum. De wedstrijd tussen de elftallen van Landsmeer en Wormerveer, die beide op de tweede plaats in hun poule eindigden, werd een 5-0 zege voor Landsmeer. IJMUIDEN Omdat het „loopritje" over een afstand van vijf kilometer, dat op maandag 7 augustus door de automo bielvereniging „De Rijmonders" werd ge houden, bij de deelnemers zo goed in de smaak was gevallen, werd zondagmiddag een herhaling hiervan gegeven. Bij het uitzetten van het parcours was Peter Swier ervan uitgegaan, dat zowel kinderen als volwassenen voor de wandel rally konden inschrijven. Voor de jeugdige deelnemers, waarvan de leeftijd varieerde tussen de vijf en vijf tien jaar, was het reglement vereenvou digd. Ook deze bijzonder intelligent uitgezet te tocht, die de „loop-slanke-lijn-rit" werd genoemd, had een lengte van vijf kilo meter. Gezien de animo voor dergelijke wan deltochtjes, die bovendien de gezondheid zeer ten goede komen, had het bestuur een grote opkomst verwacht, mede doordat van 15 juli tot 15 september het zogenaamde gesloten seizoen er geen autorally's worden gereden. Om halftwee lieten zich zondagmiddag vijftig equipes bij het paviljoen Schoonen- berg inschrijven, waaronder zich ei groot aantal kinderen bevond. Om precies één minuut over twee gin gen de eerste deelnemers van start. De tocht leidde groot en klein hoofdzakelijk door de fraaie bossen van Velserbeek en Waterland. Reeds bij de eerste route-opdrachten BEVERWIJK. Een nog onbekende bestuurder van een bestelauto overreed zondagmiddag een bromfietser en twee wielrijdsters. Dit ongeval vond plaats op de Alkmaarseweg, op de hoek van de Wijk aan Duinerweg en de Plesmanweg. De drie tweewielers, die achter elkaar reden, werden door de bestelauto inge haald. Ter hoogte van de verkeersgelei der koerste de bestelauto echter plotse ling naar recht. De twee wielrijdsters, afkomstig uit Limmen en respectievelijk 60 en 58 jaar oud, moesten voor nader onderzoek naar het Rode Kruisziekenhuis worden overgebracht. De kleding van de bromfietser werd beschadigd. De bestuur der van de bestelauto reed na het ongeval door. De politie is nu naar hem op zoek. werd menigeen van de juiste koers ge bracht en zo zat het hele parcours vol met voetangels en klemmen en daar werd ook grif ingetrapt. Na enige uren in de schaduwrijke bos sen rond de pittoreske buitens van Water land en Beeckestein te hebben rondge zworven, kwam men ten slotte weer te recht bij de startplaats, die tevens finish was. Nadat allen binnen waren, werden de deelnemers op de verraderlijkheden gewe zen en werd uitgelegd hoe deze te omzei len woren geweest. Hierna volgde de prijsuitreiking. Men had er voor gezorgd dat allé jeugdige deelnemers in de prijzen vielen. Voor de drie best geklasseerde volwassenen waren luxe en huishoudelijke voorwerpen als prijs beschikbaar gesteld. (Van onze verslaggever) IJMUIDEN Woensdag zal het hospi taalkerkschip „De Hoop" opnieuw uitvaren naar de visgronden om bijstand te verle nen aan de opvarenden en schepen van de vissende vloot. Het zal de veertigste reis van dit hospitaalkerkschip zjjn. In augustus heeft het hospitaalkerkschip „De Hoop" zijn bestaansrecht weer bewe zen. Elke dag werd op allerlei wijzen hulp verleend. Zo werden 38 patiënten geholpen (sinds Vlaggetjesdag 98). Hiervan waren er 6 zo ernstig ziek, dat ze in het scheeps- hospitaal moesten worden opgenomen. Bo vendien gaf de scheepsarts nog 12 maal medisch advies via de radio en maakte 25 recepten klaar. Op 9 augustus kon ook een Westduitse collega, het Fischereihilfschiff „Fritjov", geholpen worden met enkele medicijnen. De reparaties betroffen allerhande ap paratuur: zenders, ontvangers, echoloden, radars, plaatsbepalingstoestellen etc. De ene keer was het een kapotte buis, een andere maal werd een hele ontvanger ver wisseld voor een reserve-exemplaar uit de consignatievoorraad. De stuurlieden maakten 159 weerrappor- ten op, die slechts enkele minuten later in De Bilt gebruikt worden bij het opstellen van de weersverwachting. De volgende reis vangt op 30 augustus aan. Geestelijk verzorger zal zijn ds. F. Pijlman uit Katwijk, scheepsarts dr. Kroon van het Zuider Ziekenhuis in Rotterdam. Tijdens regionale atletiekwedstrijden in Aalsmeer hebben enkele jeugdige DEM- Pe geestenjke verzorger leidde deze reis leden terdege van zich doen praten. Voor al de zestienjarige Marietje Valkenberg toonde haar talenten. Zij won haar serie 100 m. voor meisjes b in 12,6 sec. De halve finale ging wel heel snel en met grote voorsprong op de overige deelneem sters stormde zij in de haast ongeloof waardige tijd van 12,2 sec. door de fi nish. Deze tijd is nog nimmer door een DEM-atlete op deze afstand gemaakt. 6 kerkdiensten en 4 dagsluitingen, welke merendeels op de 129 m werden uitgezon den. Een zondag werd temidden van de vissersvloot in Blyth doorgebracht, het geen te merken was aan het aantal kerk gangers: dat waren er 60. Over de hele reis kwamen 200 gasten in kerk en recre atiezaal. Tachtig schepen gaven bericht van goede ontvangst en spraken hun dank uit. Begunstigd door het mooie weer be zocht ds. C. de Jong uit Puttershoek (ge boren Scheveninger) elf vissersschepen. Er verwisselden 13 zangbundels met om slag „De Hoop" van eigenaar. Ook de monteurs wisten van werken. Er werden 11 reparaties verricht aan motoren, koelinstallaties en haalrollen. Bij een stuurmachine bleek, na uren werken, het defect onder water te zitten. Voorts wer- Het damesclubrecord staat met 12,4 sec. op naam van Henny Zwart en Marjan Tho mas. Ook in de finale was zij de snel ste. Nu won zij in 13,- sec. Zij gaf voorts blijkt van haar grote veelzijdigheid. Zij werd namelijk eerste bij het kogelstoten (4 kg.) met een worp van 11,59 m., waar mede zij ook op dit nummer tot de bes- overgepompt. Via de radio-telefoon wer den vier technische adviezen gegeven. Naast het doorgeven van de andere advie zen verschafte deze dienst 35 maal raad via de ether. Elf maal werd geassisteerd met het doorseinen van een telegram we gens zenderzwakte of taalmoeilijkheden bij de afzender. I ten van 't land kan worden gerekend. Bij den 19 ton drinkwater en 20 ton gasolie h 3 t vi, I het verspringen staakte zij met een sprong van 4.89 mtr. licht geblesseerd de strijd. Mies Lagrand deed het prima bij het hoogspringen. Zij kwam tot een tweede plaats met 1,45 m., voor haar een per soonlijk record. Op de 600 m. ging zij in de tijd van 1.52,6 sec. als derde door de finale. Bij de c-meisjes deed Machda van Etten van zich spreken. Op de 80 m. won zij de serie in 11,4 sec. en de halve fi nale werd zij tweede in 11,3 sec. Bij het verspringen eindigde dit DEM-meisje als tweede met 4,09 m. Bij de jongens wist Henny Martens via een tweede plaats in de serie 100 m. jongens b zich te plaat sen voor de finale voor dit nummer. Hij werd vierde in de goede tijd van 12,- sec Bij het hoogspringen kwam hij met 1.45 m. op de zesde plaats. MAASSLUIS Met de drijvende bok ,Ir. Snip" heeft Van der Taks Bergings bedrijf op ongeveer 35 mijl uit de kust I voor Hoek van Holland het Belgische vissersvaartuig „Goldstar" Z 464, van de bodem van de zee gelicht. De bok heeft de „Goldstar" in de takels naar Europoort gebracht, waar het schip drijvende is ge maakt. Daarna is het schip naar Maas sluis gebracht, waar het gereinigd en weer vaarklaar gemaakt wordt. (Van onze correspondent) HEEMSKERK. Een uit Essen i Duitsland afkomstige automobilist werd zondagmorgen op de Rijksstraatweg licht gewond, toen de door hem bestuurde auto van de weg geraakte en op de zijkant kwam te liggen. De auto werd totaal ver nield. De bestuurder bleek onder invloed te zijn, terwijl hem de rijbevoegdheid reeds was ontnomen. UTRECHT De Utrechtse verkeerspo litie is zondagavond na zeven uur plotse ling geconfronteerd met een grote ver keersdrukte op alle wegen rondom het verkeersplein Oudenrijn. In bijna alle richtingen was sprake van filevorming. De autorijen waren tot acht kilometer lang. Er deden zich zes kettingbotsingen voor, waarbij geen persoonlijke ongeluk ken gebeurden. VAN DE IJMOND HANDELSINSTITUUT BESSELS EN MOOIJ IN HAARLEM EN IJMUIDEN UITGEBREID Het handelsinstituut, de rijdende type- school en de verhuurinrichting van kan toormachines Bessels Mooij heeft uit breiding ondergaan door de stichting van een nieuw instituut in het gebouw Rem- brandtlaan 45 in IJmuiden en het bijvoe gen van enkele loslokalen aan de vestiging aan de Santpoorterstraat in Haarlem in de buurt waarvan men als noodoplossing de beschikking had over enkele lokalen in het Lorentzlyceum. Het instituut heeft thans zeven vestigingen, onder meer óók in Zaandam en Amsterdam. Het instituut telt het geheel ongeveer 3000 leerlingen (Zaandam 900, Amsterdam 900, Haarlem 600 en de rijdende typeschool 550). Het heeft een staf van veertig docenten. ■hi Vrolijk protest. Meer kijkers dan deel nemers trok een protestdemonstratie welke in Venlo plaats had tegen het besluit van de staatssecretaris van De fensie om het fanfarekorps van het re giment Limburgse Jagers op te hef fen. De protestmars had overigens meer weg van een bonte stoet met een carnavaleske inslag dan van een ern stig te nemen demonstratie. Italiaan verdronken. Bij het fort Uiter- meer bij Weesp is een 32-jarige Ita liaan, die in Hilversum woonde ver dronken. De Italiaan, stond bij de sluis te vissen en is door onbekende oorzaak in het snel stromende sluiswater geval len. Woonboot uitgebrand. In Ridderkerk is de woonboot van de heer A. Scheffer in vlammen opgegaan terwijl het gezin afwezig was. Ook de vrij kostbare in boedel ging verloren. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de brand. De woonboot lag vrij afge legen. Hulp voor West-Irian. Ter verbetering van de vliegverbindingen in West-Irian zal Nederland 243.000 bijdragen aan de Associated Mission Aviation, die in dit gebied een vliegdienst onderhoudt. Oudheidkundige vondst. Bij de uitbouw van een tienerkelder onder een heren modezaak in het oude centrum van De venter is in een oude rioolput glas en aardewerk gevonden dat voor een deel afkomstig is uit de 15e eeuw. Overleden. In de ouderdom van 91 jaar is in Den Haag overleden mr. dr. M. P. Thomassen a Thuessink van der Hoop van Slochteren, oud-burgemees ter van Doom. Boerderijbrand. In Kootwijkerbroek is de boerderij van E. J. van den Brink na een gasontploffing grotendeels in vlammen opgegaan. Alleen de inboedel kon worden gered. Een helikopter en een reddings vaartuig zoeken naar overlevenden van de „Thunderfish III", een race boot, die gisteren kort na het begin van een wedstrijd bij het Britse eiland Wight in brand vloog en ont plofte. De opvarenden bleven won der boven wonder ongedeerd.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 5