DE WERELD ZIEN VOOR EEN GRIJPSTUIVER Trouwen op de fiets nooit te laat in de kerk Studentenreisbureau bloeiende onderneming met 'n miljoenenomzet Vrijwillige leiding wisselt iedere dag Boomstam des aanstoots MAANDAG 28 AUGUSTUS 1967 (Van onze correspondent) LEIDEN. Wie op 24-jarige leeftijd een jaar lang directielid wil zijn van een miljoenenbedrijf en het jaar erna commissaris, laat zich inschrijven aan een universiteit of hogeschool. Hij loopt na enige tijd de kans gevraagd te worden zitting te nemen in het hoofdbestuur van het Nederlands Bureau voor Buiten landse Studentenbetrekkingen (N.B.B.S.). Hij mag dan een jaar met het N.B.B.S. samenwonen op het hoofd kantoor aan de Leidse Rapenburg 6, waar hij achter de muren van een somber maar statig grachtenhuis met zeven andere jongemannen monopolie gaat spelen op speeltafels in binnen- en buitenland. Een hoog spel om echt geld. Eigen hotels Al 40 jaar Spotprijsjes DAAR IS NU in Londen de fiets bijgekomen. Wie ermee begon nen is ,weet niemand. Maar sinds enige tijd ziet men herhaaldelijk brui den en bruidegommen, die zich al peddelend naar hun huwelijksvoltrek king spoeden meestal vergezeld van een eveneens fietsend gevolg van bruidsmeisjes, getuigen en naaste verwanten. En zelfs in deftige wij ken als Mayfair en Kensington trekt men nauwelijks meer een wenkbrauw op als er zo'n rijwiel-huwelijk voor bijtrekt. Natuurlijk zijn het in hoofd zaak jonge mensen, die op deze ma nier trouwen. Niet in de laatste plaats om op te vallen, en daar is het tenslotte toch óók om begonnen. En geen ander vervoermiddel biedt zo veel gelegenheid voor de stralende bruid om zich te laten bewonderen dan juist het fietsje. Vandaar... De heer Louis Young ziet wel brood in de rage. Hij heeft een enorm verhuurbedrijf van gelegen heidskleding in Londens Wardour Street en sinds enige tijd kan men bij hem nu ook bruidstoiletten voor- up-de-fiets huren, speciaal ontwor pen door Youngs huis-couturiers. En kele creaties ziet men hier afgebeeld. „Racing White" (links) is een crêpe zijden minijurkje met een mantel van witte kant, gecompleteerd door een tulbanddopje met halflange sluier. Het andere model „Bicycle Bride" bestaat uit een kristalzijden harem broek met aangeknipt lijfje en een wijde sari van hetzelfde materiaal. De reliëfzijden pakjes van de bruids meisjes zijn ook „uit de verhuur", evenals het stemmige jacquet van de tandem-bruidegom. De fietsen of tandems moeten de kandidaten zichzelf verschaffen. Maar ook die zijn in Londen wel te huur, zij het nog geen witte fietsen. Hier kunnen de Amsterdamse pro vo's misschien raad schaffen DAT IS de conclusie die een buiten staander voorzichtig trekt wanneer hij de vijftien tikkende, telefonerende, babbelende en stenograferende secreta resses heeft gezien en het oor een paar uur heeft geleend voor een ge sprek met de hoofdbestuursleden van een organisatie, die uniek is, omdat het de enige is waarbij studenten een gaaf commercieel produkt leveren. voor de student heeft opengezet. Elk jaar bergen acht studenten de boeken op, om directeur te worden van deze unieke organisatie. HOEWEL het N.B.B.S. in 1968 veer tig jaar bestaat, is er geen jubilaris die over „toen" kan praten. Er zijn als het feest er is, veertig directies ge weest die elk voor een stukje historie hebben gezorgd. Het N.B.B.S. is gestart in 1928. Niet op het Rapenburg, maar vermoedelijk op een studentenkamer van een inmid dels bejaard geworden academicus, die korte reizen voorbereidde voor kleine gekke groepjes. HET N.B.B.S. is een reisbureau uit sluitend voor studenten. Het verzorgt voornamelijk transport naar het bui tenland, jaarlijks voor miljoenen gul dens. Bovendien „verkoopt" het Ne derland en Europa op academisch ni veau aan buitenlandse studenten. Het heeft in Europa ruim vierhonderd ho telbedden: in Amsterdam, Rome, Lon don, Parijs, Ibiza, Blanes en Penis cola. Sommige hotels zijn eigendom, andere gehuurd. Het N.B.B.S. haalt Amerikaanse meisjes naar Nederland en toert ze per busje Europa rond, laat drie keer per jaar chartervlieg tuigen naar Amerika gaan, laat huif karren drie weken ronds jokken op Ier land, verzorgt transporten per trein naar de wintersportcentra en knipoogt naar Rusland, Turkije en Tunesië. Het is maar een blik door een kier van het wereldvenster dat het N.B.B.S. IN DE LOOP van de jaren is het N.B.B.S. uitgegroeid tot een fiks brok concurrentie voor de grote reisbureaus, die moeten toezien hoe 75.000 Ne derlandse studenten in de gelegenheid zijn, goedkoop een stukje wereld te verkennen. Een greep uit een vliegrei- zenfolder van het N.B.B.S.: enkele reis Amsterdam-Athene ƒ180 (KLM 501), enkele reis Amsterdam-Tel Aviv 270 .chartert zowel snelle vlieg tuigen voor verre luchtreizen als huifkarren voor luie trek tochten. (KLM 706), enkele reis Amsterdam- Barcelona 99 (KLM 230) enkele reis Amsterdam-Milaan 90 (KLM ƒ181), enkele reis Amsterdam-Dublin 80 (KLM 163). De bestuurleden-di recteuren hebben dagelijks de handen vol. Zij plannen, organiseren, regelen, maken reizen, en proberen in hun per soneelsbeleid een eventueel tekort aan overwicht niet aan de oppervlakte te laten komen door een zee van enthou siasme. WAAROM onderbreken studenten een jaar lang hun studie ten behoeve van het N.B.B.S.? Een gedeelte van het bestuur is aanwezig. I. A. van Doorn (economie, Groningen): „Het is ge woon leuk met zijn achten een bedrijf te runnen. En je leert enorm." H. J. Cats (medicijnen, Amsterdam): „Ik doe het om ideële redenen. Er wordt artsen verweten met oogkleppen voor te lopen. Ik leer nu iets dat buiten het medische straatje valt." J. M. van Kempen (rechten, Leiden): „Ik vind het leuk om op jeugdige leeftijd on dernemer te zijn. Je doet werk waar je in de normale maatschappij pas aan toe bent als je 35 bent." Vice-president M. Onderwater (economie, Gronin gen) „Ik zie het als een praktische er varing. Het samenwerken binnen een team vind ik het voornaamste aspect." DE JONGE directeuren kunnen na tuurlijk fouten maken. Er moeten fi nanciële risico's worden genomen. De integriteit en het vertrouwen dat het NBBS bij de studenten geniet, gebiedt een chartervlucht door te laten gaan, ook al is het toestel niet volgeboekt. Om financiële en organisatorische risico's te verkleinen, is het hoofd bestuur steeds samengesteld uit ju nioren en senioren. De laatsten zijn de directeuren van het vorige jaar. Zij adviseren de huidige staf en zetten gezamenlijk de koers uit. De president van het bestuur is dit jaar voor het eerst geen student, maar een jurist die twee jaar de scepter blijft zwaaien. Er is bovendien een raad van advies, waarin topmensen uit de bedrijfswe reld een plaats hebben. ZOALS bij studentenorganisaties meer gebeurt, wordt het bestuur niet democratisch gekozen. Het zittende be stuur zoekt zelf zijn opvolgers, waar door een noodzakelijke homogeniteit binnen het team is verzekerd. Elk nieuw bestuurslid komt twee maanden op proef. Het gebeurt zelden, dat een aspirant de zetel achter de bestuursta fel niet „haalt". Het NBBS streeft ernaar de student meer te bieden dan uitsluitend goed koop transport en logies. Het wil rei zen organiseren met een opvoedend aspect, wat heeft geresulteerd in een nieuwe afdeling: „educatieve reizen". MET DIEREN weet men nooit waar men aan toe is. Dat ervaart men in Artis bijna dagelijks. Als er een grote vrachtwagen langs de antilopen rijdt in verband met bouwwerkzaamhe den is dit wel eens noodzakelijk staan ze te kijken of ze een dergelijk gevaarte in de vrije natuur dage lijks tegenkwamen. Waait er daaren tegen een stukje papier op dan kan een hele kudde in paniek raken en aan het hollen gaan. Merkwaardige reacties kreeg men dezer dagen ook van het echtpaar blesbok vrij zeld zame Afrikaanse antilopen en hun buren te verwerken. Pa blesbok is een nogal agressief dier dat graag een rob bertje vecht. Soms stort hij zich plomp verloren op het gaas van de buren, maar meestal moet zijn eega het ont gelden, die dan ook niet bepaald een rustig leventje leidt. Men heeft haar zo nu en dan al eens een tijdje apart gezet, als haar echtgenoot al te ruw met haar was omgesprongen. Een op lossing van het probleem betekende dit echer niet. TOEN KWAM men op het idee, een flink stuk boomstam in het buitenperk van de blesbokken te leggen in de hoop dat de bok in het vervolg daarop zijn woede zou koelen. En gelukkig duur de het niet lang of het mannetje on dernam zijn eerste aanval op deze „indringer." Hadden de blesbokken bij het aanschouwen van de boom alleen een beetje vreemd gekeken, de buren raakten volkomen de kluts kwijt. De onagers zeldzame paardezels uit Perzië aan de ene kant renden on rustig door het perk; bij de drome darissen aan de andere zijde was het zelfs nog erger. Vooral pa dromedaris, die altijd een zeer rustige, enigszins hooghartige indruk maakt, had het te kwaad. Toen hij vanuit zijn eigen stal de boomstam in het perk van de buren zag liggen, vertikte hij het zelfs om naar buiten te gaan. Vol misnoegen wendde hij het gelaat af en hoe de verzorgers ook aandrongen, hij bleef op zijn stuk staan. Pas toen zijn gade blijkbaar minder angstig uitgeval len reeds enkele uren rustig in het buitenperk verbleef, durfde hij heel tersluiks een voet over de drempel te zetten. Hij bleef de rest van de dag buiten en hield zich uitsluitend aan de tegenoverliggende kant van de bles bokken op. Hij voelde zich nog lang niet op zijn gemak, 's Avonds wilde hij niet op stal komen en men zag geen andere mogelijkheid dan hem de nacht buiten te laten, hetgeen overigens in deze tijd van het jaar geen kwaad kan. Ook de volgende dag en nacht was hij er met geen stok toe te bewe gen binnen te komen. Toen pas "scheen hij langzamerhand door te krij gen dat er van de kant van de boom stam in het perk van de buren geen kwaad viel te duchten en ging hij zich geleidelijk normaler gedragen. Rustig, ernstig en hooghartig stapt hij nu weer door het perk alsof hij een de grootste gevaren het hoofd heeft moe ten bieden. TROUWEN op de fiets waarom ook niet? Het is goedkoop, praktisch en spectaculair. Bovendien komt men nooit te laat op de „plaats des onheils" aan wat bij de meer gebruikelijke huwelijksvervoermid delen lang niet zeker is. Het verkeer in de grote ste den wordt met de dag chaotischer. Wie ergens op tijd wil zijn, die moet zijn auto thuis laten of rekening houden met de mogelijkheid van vaak urenlang op onthoud door verkeersknopen. Dat geldt natuurlijk ook voor trouwstoeten. De kans dat zo'n cavalcade van auto's te laat bij stadhuis of kerk arriveert, is geenszins denkbeeldig. En welk een figuur slaat men dan tegenover de wachtende vrienden en bekenden. En dat nog wel op de mooiste dag van het leven: uw trouwdag. Zal mij niet gebeuren, denkt menig jong paartje en dus trekt het brommend, per scooter of gewoon lopend ten altaar. En daar is natuurlijk niets tegen.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 6