Twee „nieuwe" wereldkampioenen Tiemen Groen wil nu op jacht naar wereldrecord PIET DE WIT: Ik heb nog nooit zo slecht gereden Vijf gevallen van doping bij de wereldkampioenschappen Belgische arts voelt zich bedrogen door de renners Yvonne Reijnders: UITSLAGEN Ik moest wel 20 keer „ho" roepen MAANDAG 28 AUGUSTUS 1967 9 55 Vriendelijke man neusdruppels Groen vreet ik op Minder een voudig Hans Rombouts V Baandirecteur schorst soigneur Hans Rombouts Waarom niet Hans Rombouts EF Nederland heeft na Bongers zijn twee andere „zekere" wereldkam pioenen op de baan gekregen: de amateurstayer Piet de Wit en de profachtervolger Tiemen Groen. W>.-.vV.w Tiemen Groen komt even de felici taties halen bij zijn moeder en zusje Monica. (Van onze sportredacteur) Vlak voor de finale van de amateur stayers liepen Piet de Wit en Noppie Koch, die kort tevoren Timoner als zevende renner naar een finale had geleid, naar buiten. Kijken naar de windsterkte van de vlaggen. Die vlag gen hingen vrijwel stil. „Een groot verzet steken, Piet", was de raad van Koch, 's werelds beste gangmaker. Even verder op gaf „ome Frits" (Van onze sportredacteur) Lang vóór Tiemen Groen zich weer tot nationale held had gefietst werk ten zijn ploegleider en manager aan een ander project, dat het Friese achtervolgingswonder op zijn programma heeft staan: de eerste voorberei dingen voor een aanval op het werelduurrecord. Gé Peters, toevalligerwijs ook wereldkampioen achtervolging in 1946 in Zürich en Frans van der Ende zochten langs de wielerbaan, waarop Groen zich warm draaide voor zijn twee grote achtervolgingsgevechten, contact op met een Italiaanse journalist van de Gazetto dello Sport, die ook zaken regelt voor signor Strumolo, de matchmaker van de befaamde snelle Vigorellibaan. Tiemen Groen had te kennen gegeven, dat hij als hij wereldkampioen bij de profs zou worden en zich fit voelde een aanval op het uurrecord wilde he raden. Men nam zoals iedereen aan, dat Tiemen zijn eerste grote werkstuk als beroepsrenner zou voltooien en dus zette Caballero al de, eerste stappen op weg naar Milaan (of Rome), naar een project, dat het wreedste, maar daardoor ook kostbaarste van de wielersport is. Toen Groen in de (nieuwe, vierde) regenboogtrui afstapte na zijn triomfantelijke ere- ronde, liet hij weten, dat hij nog niets over zijn aanval op het uurrecord kon zeggen. Hij had zijn bazen echter wel eerder te kennen gegeven dat ze maar eens moesten informeren. De baas van Tiemen Groen, die een royale kampioensgift gereed had liggen, maakte hem 'nog eens duidelijk, dat men alles wil doen om Tiemen in het spoor van Rivière te zetten. „Wat het ook gaat kos ten (aan zeven dagen baanhuur in Italië, aan het verblijf van de blijkbaar beno digde serie officials van de UCI, aan su per-materiaal, verzorging en wat dan ook) „we hebben het bedrag (we schat ten het op f 12.000) klaar liggen." Groen moet nu dezer dagen met zich zelf gaan uitvechten of hij het avontuur zal onderne men, want, zo heeft men uit Italië laten weten: tussen 10 en 26 september is het in Italië de beste tijd voor een aanval en dan wel op de Milanese Vigorelli, die meer beschut ligt dan de baan in Rome. Tiemen Groen zal moeten beslissen of hij twaalf achtervolgingsritten van 4 km in toptempo (rond de 5 minuten) achter el kaar zal gaan fietsen. Gé Peters, die na zijn wereldkampioenschap zelf plannen had om het uurrecord van Coppi te ver beteren, maar dat moest laten varen, om dat zijn arm verbrijzeld werd bij een val partij, acht Groen een zeer goede kans hebber. Hij zal dan ook, zo zijn de plan nen, met v. d. Ende naar Italië gaan om daar de zaken te verkennen. De zorg over die beslissing had Tiemen Groen in het Olympisch Stadion nog niet. Hij had toen eerst af te rekenen met de vriendelijke oude man Leandro Faggin, Om zeven uur zaterdagavond werd Yvonne Reijnders (vier keer wereldkam pioen op de weg en drie keer op de baan) bij kennissen weggehaald. ,Je bent be schuldigd van doping-gebruik". Een laai ende Yvonne verkleedde zich rap, koos de snelste wagen van de twee die ze bezit, de Floride, en racete van haar woon plaats Halle bij Antwerpen naar Amster dam. Yvonne, die anders nooit rookt, liet vier sigaretteneindjes in de wagen ach ter, toen ze om tien over negen naar de dokterskamer beende in het stadion. Dokter Baart moest de Belgische kam pioene teleurstellen. „Er is niets aan te doen". Reijnders kwam aandragen met de befaamd geworden neusdruppels en het verhaal van de mysterieuze thermosfles, waaruit ook de geschorste Belgische ama teurstayer Alex Boeye gedronken zou heb ben. Yvonne Reijnders klaagde in kostelijk Vlaams, dat ze er toch mee gestopt zou hebben na de wereldkampioenschappen. Dat dit een schande op haar naam ge worpen had. Yvonne aan het begin van het seizoen al zeker van vele duizen den guldens opleverende contracten en be zitster van een riante villa in Halle was niet te troosten. „Ik heb niks gepakt. Waarom zou ik het voor die plaatsingsrit gedaan hebben. Wat ken ik van die vui ligheid. Ik ben al eens twee keer eerder gecontroleerd en er werd nooit wat ge vonden". Voor meer nieuws over de WK zie pag. 11 die in 1954 al zijn eerste poursuite-titel in de wacht sleepte. Groen, die in de voorritten van dit toch wel armzalig bezet te toernooi, geen moeite had gehad met Vogels (beiden hadden een lekke band ge had en kwamen als „pechvogels" tegen elkaar te rijden, hetgeen de Haarlemse Australiër een goede prestatie opleverde en een vijfde plaats in tijd); hij kon zich later toch niet plaatsen en met hem de Brit Bohner, deed het best. Tegen Bohner druk te Groen er een tijd uit van 6.10.76 zon der zich in te spannen. De als één van de gevaarlijkse concur renten van Groen bestempelde Belg Fer dinand Bracke had toen al zijn spullen gepakt. De Belg ging af tegen het vinnige Italiaantje. Evenals in de finale van vorig jaar in Frankfort stortte Bracke tegen het einde volkomen in. Hij besloot toen maar de biezen te pakken en heimelijk het strijdtoneel te verlaten. „Die Groen, die vreet ik op", had hij in een Belgische krant laten vermelden. Hij kan nu de Belgen laten weten, dat hij nooit meer op de piste zal rijden. Groen had voor de rit tegen Bohner even staan piekeren en praten over de mogelijkheden, die er voor hem in zaten. Vlak voordat hij op de fiets stapte, zei hij even droogweg en genadiglijk: „kom, ik zal Porter maar tegen Fornoni laten rijden". Dat betekende dat Groen toen de tijd van Porter baa= moet blijven. Het ging volgens plan. Het was alleen erg laat geworden. Half één pas was het, toen hij zijn bed opzocht. Om half zeven kriebelden de zenuwen hem wakker. Hij reed in de auto naar Haarlem om zijn verzorger Flens Koek op te halen. Daar na wat trainen op de baan. En toen de rit tegen Faggin. Groen was toch wel wat bezorgd, want „hij knijpt 'm" zoals Peters zei voor alle renners met een grote of bekende naam. Zo is het ook op de weg." Na een wat moeizame start kwam Groen op dreef en zijn lichte achterstand werd omgezet in een royale voorsprong. Het rijk van Faggin was ten einde. Vriendelijk lachend, zoals hij zijn hele carrière gedaan heeft, stelde Leandro de troon ter beschikking van de Nederlandse geweldenaar. Eerst echter moest hij daarvoor Hugh Porter verslaan en dat was een minder eenvoudige zaak dan gedacht. Het .was de eerste keer, dat de Nederlandse wereld kampioen tegen de Brit, ook pas overge gaan naar de beroepsrenners, aantrad. Toen het startschot viel stoof Groen weg en nam hij een voorsprong van twintig meter. Een knal en gesis sneden voorlo pig de weg naar de wereldtitel af. Een lekke band bij Groen. Overrijden. Zenuw achtig ging Groen zitten. Nog een slok koffie. Hij trilde. Totdat hij op de fiets zat en opnieuw weg kon springen, alle zenuwen wegduwend in de pedaaltrappen. Groen nam weer een kostbare voorsprong met als toppunt 5 seconden. Toen schoof Porter naar voren. De Brit knabbelde aan de voorsprong. Groen hield het tempo ech ter te hoog voor de tegenaanval van Porter. Een grote last viel van de brede Friese schouders af, toen het laatste schot van de dag door het stadion knalde. Na drie keer wereldkampioen te zijn geweest bij de amateurs nu de beste op dat bijtende nummer bij de profs. „Maar ik wil meer", had Tiemen ons tevoren gezegd, „ik wil dat uurrecord. Dat lijkt me wel wat." En dus zal Groen, die deze week 6 kg is afgevallen, nu gaan nadenken, of hij naar Italië zal afreizen. De Wit tijdens zijn ereronde met gangmaker Koch. v 's M m v.\v:\>s v;v.v De Duitse baandirecteur en manager Otto Weckerling heeft na het bekend wor den van de uitslag van de eerste doping controle besloten de toegang tot de win- terbanen in Dortmund, Bremen en Frank' fort te ontzeggen aan de Belgische soig neur Charles van Cauter. Deze is de soigneur van Dieter Kemper en van het zesdaagsekoppel KemperOldenburg. Volgens de Duitsers heeft Van Cauter verboden stimulerende middelen heime lijk in de koffie van Kemper gedaan. Het eerste resultaat van het doping onderzoek tijdens de wereldkampioen schappen is wel als een stuk trotyl ingeslagen in het Olympisch Stadion. Toen UCI-secretaris René Chésal za terdagmiddag de deur van de bestuurs kamer in het stadion uitstapte en een met ballpoint geschreven communi qué, resultaat van een spoedzitting van land) is doping geconstateerd. De con sequenties zijn: 1. Ze zijn gediskwali ficeerd. 2. Ze mogen niet meer starten in Amsterdam. 3. De amateurs worden voor drie maanden geschorst en de profs (Kemper en Ruegg) krijgen een boete van 2000 Franse francs. Er is geen protest tegen het onderzoek of de uitspraak mogelijk." het UCI-bestuur, belegd, na het ont vangen van het resultaat van het do pingonderzoek over de eerste dagen, voorlas, betekende dat in feite de pro clamatie van de strijd tegen de doping. Er was wel tijdens het UCl-congres bekendgemaakt, dat men strenge straf fen zou uitdelen tijdens de wereld kampioenschappen, maar men weet dat nooit bij de UCI als het erop aan komt. Het verleden had tot voorzichtigheid op dit punt gemaand. Maar Chésal las voor: „bij Yvonne Reijnders en Alex Boeye (beiden België), Kervin Crowe (Australië), Freddy Ruegg (Zwitser land) en Dieter Kemper (West-Duits- Toen het bericht even later werd omgeroepen, moet het stevige applaus van het publiek de vechters tegen de doping een hart onder de riem hebben gestoken. De renners applaudisseerden niet. Wel werd er direct druk gedebat teerd in de kwartieren. Vooral in het Belgische kamp natuurlijk. Men kan ervan denken wat men wil ,maar op merkelijk was wel het verdwijnen van de Belgische achtervolger Bracke uit het toernooi. „Maagklachten", zei hij ons, smakelijk een appeltje verorbe rend. Zijn verzorger meldde echter: „Last van de ademhaling". Bij de Belgen was de bondsarts dok ter Marlier zeer positief in zijn com mentaar, zoals ook dokter Van Dijk zich al eerder zeer verheugd over de strenge aanpak had getoond. „Ik ben er blij om", zei de Belgische arts, die behalve bij de wielerbond ook werk zaam is bij de voetbalclub La Gantoise uit zijn woonplaats Gent, „u moet we ten, ik voel me bedrogen door de lie den, die gepakt hebben. Ze hebben ook zichzelf bedrogen en. hun leiders. Voor mij is dit morele aspect, het bedrog, het zwaarst tellend. Elke avond en elke ochtend hebben we ze gezegd: denk erom. Pak niets. Maar achter je rug doen ze het toch. Of wij een gesprek met de andere hierover hebben? Ze moeten er zelf maar over nadenken. Praten helpt toch niet." Dokter Marlier, die twee jaar in Utrecht in het Academisch Ziekenhuis heeft gewerkt onder de hart- en vaat- specialist dokter Nieuwenhuyzen, heeft de Belgische wielerleiders voor gesteld om de hele wegploeg van de Belgen, amateurs en profs, aan een „discreet" eigen onderzoek te onder werpen. „U mag alles doen wat u wilt. Wij steunen u", was het antwoord. De Nederlandse ploeg heeft nog een extra eigen dopingonderzoek ingesteld. De coureurs krijgen dat van tevoren te horen. Het UCI-onderzoek van vrijdag heeft een gunstig resultaat gehad. Er waren geen positieve reacties van snel aan toonbare preparaten. Finale amateurstayers: 1. en wereldkampioen De Wit (Ned.) achter Koch (83.294 meter afge legd in één uur): 2. Markov (Rusl.) achter Wai- rave op 580 meter; 3. Helsloot (Ned.) achter Wiersma 760 meter; 4. Weil (W.-Dld.) achter Stakenburg op 1795 meter; 5. Introzzi (It.) ach ter Meuleman op 1960 meter; 6. Herger (Zw.) achter Notter op 2895 meter; 7. Janser (Zw.) achter De Graaf 3250 meter; 8. Groenewegen (Ned.) achter Pelser 7650. Herkansing profstayers: 1. Timoner (Sp.) (gangmaker) Koch) in een uur afgelegd 82,291 km; 2. De Lillo (It.) (Meuleman) op 180 meter; 3. Deloof (Belg.) (Lorenzetti) op 270 meter; 4. Rudolph (W.-Dld) (Walrave op 585 meter; 5. Verschueren (Belg.) (Stakenburg) op 815 meter; 6. Scob (Fr.) (De Graaf op 9035 meter. Voor de eindstrijd (Dinsdag) hebben zich ge plaatst: Proost (Belg.), Oudkerk (Ned.). Le Grand (Ned.), Raynal (Fr.), Timoner (Sp.), De Lillo (It.), Deloof (Belg.), Rudolph (W.-Dld.). Eindstand tandem: 1. Italië (Gonzato en Ver- zini), winnaar in twee finaleritten; 2. Frankrijk (Moreion en Trentin); 3. België (Goens en Lancker); 4. Sovjet-Unie (Agapov en Tseloval- kinov). Kwartfinale achtervolging profs. Eerste rit: 1. Fornoni (It.) 6.16.62; 2. Vogels (Austr.) 6.26.72; tweede rit: 1. Faggin (It.) 6.17.40; 2. Grosskost (Fr.) 6.21.95; derde rit: 1. Porter (G.-B.) 6.15.90; 2. Schroder (Ned.) 6.27.93 (ingevallen voor Bracke); vierde rit: 1. Groen (Ned.) 6.10.76 2 Bonner (G.-B.) 6.23.06 Halve finales: eerste rit 1. Porter 6.18.01; 2. Fornoni 6.27.68; tweede rit: 1. Groen 6.17.43; 2. Faggin 6.25.01. Om de derde en vierde plaats: 1. Faggin 6.26.09; 2. Fornoni 6.31.58. Om de eerste en tweede plaats: 1. Groen 6.10.46; 2. Porter 6.13.44. Sprint profs, kwartfinale: eerste ritten 1. Beghetto (It.) 12.5 sec.; 2. Yoshikawa (Jap.); 1. Sereu (Belg.) 12.2; 2 Hirama (Jep.); 1. Maspes (It.) 12.2 sec.; 2. Baensch (Austr.); 1. Damiano (It.) 12.2 sec.; 2. De Bakker (Belg.). Tweede ritten: 1. Beghetto 12.3 sec.; 2. Yoshikawa; 1. Sercu 11.7 sec.; 2. Hirama; 1. Maspes 12.4 sec.; 2. Baensch: 1. Damiano 13,1 sec.; 2. De Bakker. In de halve finales, die dinsdag worden gere den, hebben zich geplaatst de Italianen Beghet to, Maspes en Damiano en de Belg. Sercu Wiersma zijn zenuwachtige pupil Dries Helsloot een zelfde advies. Een advies dat later zijn hele verjaardag fhij was 73 jaar geworden) zou ver gallen. Na de race troffen we hem aan, nog gestoken in de door de UCI voorgeschreven en beschikbaar ge stelde grauwe jaegerhemden, zijn handen wassend. „Dat doe ik niet in onschuld. Ik heb er zo'n spijt van. Had ik die jongen van Helsloot maar zijn normale verzet op laten zetten. Ik verzeker u, dan was hij en niet Piet de Wit wereldkampioen bij de stayers geworden. Want De Wit reed op zijn hoge verzet bepaald niet sterk. Integendeel". De 73-jarige slofte weg. Wiersma had gelijk. Bekende De Wit niet: „Dit is de slechtste wedstrijd ge weest, die ik ooit gereden heb. Dat verzet is een grove misrekening ge weest. Na tien minuten heb ik het heel moeilijk gehad". Piet de Wit weer wereldkampioen dus. De twintigjarige Zaankanter had de finale wellicht wat te gemakkelijk opgenomen. Hij had zich tevoren niet laten masse ren. „Ik dacht tijdens de rit: had ik het maar wel laten doen. Ik moest wel meer dan twintig keer „ho" roepen naar Koch". Even verderop zat Dries Helsloot, toch een goede derde, te jammeren: „dat gro te verzet, hè. Ik lag nog zo goed op de tweede plaats en daar komt me Bruno Walrave toch nog aanzetten met die Rus. Ik dacht: als Nederlander gaat hij me toch niet voorbij." Walrave was Helsloot in de laatste minuten voorbij gestoven met de Rus Markov in zijn kielzog. Dat brak de weerstand van Helsloot volkomen. Later werd er gezegd: waarom heeft Koch Helsloot niet laten passeren, hij lag toch een ronde voor en had dan de Rus kunnen opvangen. Maar de wijze Wiers ma zei daarvan: „Koch hoeft dat hele maal niet te doen. Natuurlijk niet. Het is geen landenwedstrijd. Het is een indi vidueel titelgevecht." En zo zag stayer- coach Zwartepoorte zijn verzekering „twee man op de eerste plaatsen" en zijn wens „drie man op het ereschavot" volko men wegdrijven. Groenewegen, die dan voorbestemd was voor de derde plaats, werd opgejaagd door Pelser. Het werd forceren en Groenewegen ging als maar van de rol. Hij eindigde met 15 ronden smadelijk als laatste. Een mineur-stemming dus? Natuurlijk niet. Elk land zal wensen zo'n stayer macht te hebben. Dat De Wit ondanks zijn gebrek aan topvorm toch nog ge makkelijk won brengt nog eens naar vo ren, dat hij een stayer van aparte klasse is. Dat de race geen summum aan span ning bracht gaf hij grif toe:, „het is een titelgevecht en dan speel je op zeker heid. Dan maak je geen gekke caprio len." Verbaasd was hij over de kracht van de Rus Markov, de verrassing van het toernooi. Walrave, die geen woord met hem kon wisselen Markov spreekt al leen maar Russisch en kent maar één buitenlands woord „ruhig", dat hij dan ook voor alles gebruikt, ook als hij har der wil rijden werd luid bejubeld in het Russische kamp. De latere Italiaanse wereldkam pioenen vallen in de sprint tegen de Belgen.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 9