STAYER-CONTROLEURS METZ EN RUPPERT: „De gangmakers onze vrienden maar vertrouwen we ze niet zijn doen Kampioenschap in kader 47/2 voor Haarlemse biljarters Jacht op zwemrecords nu in Tokio SOFTBALPLOEG TERUG Indrukwekkend meesterschap van Nelson Pessoa in Rotterdam f 50.000,- Bijzondere prijzen 2 Toto's met 4 prijzen f 25.000,- Ritssluiting Kruis laten zakken Snelle „berechting'' voor amateurs Timman derde in Jeruzalem Amateurteam tegen Israel Formule II-zege van Jochen Rindt Promotieduels van HCK en Giants voor 3 september zijn 2 bijzondere prijzen van beschikbaar, voor het juist voorspellen van de gewonnen thuiswedstrijden ZIE STR OO I B I L J ETTE N DINSDAG 29 AUGUSTUS 1967 13 W ereldrecord Engelse dames op 3 x 800 m KNCB-team versloeg jeugd (Van onze sportredacteur) Wanneer de gangmakers voor stayerwedstrijden het stadion binnen stappen zjjn ze onmiddellijk verdachte personages. Hun motoren moeten ze naar de controleurs brengen en zelf kunnen ze zich niet vrijelijk meer bewegen, vlak voor de wedstrijden. Sterker nog: ze moeten zich verkleden onder waakzame ogen van KNWU-functionarissen en ze moeten kleding stukken aantrekken die hun worden toegewezen. Al ver voor het wedstrijd- spektakel voeren de gangmakers een stil gevecht. Een gevecht met de andere gangmakers en met de controleurs. Ze beloeren elkaar en trachten op slinkse wijze iets aan de kleding te veranderen, zodat ze daar tijdens de koers voordeel van kunnen hebben. Ze rommelen wat aan de kruis banden van de leren broeken. Ze proberen een sjaaltje onder het vest te verstoppen, maar Kees Ruppert en Willem Metz zijn onverbiddelijk. Met argusogen bekijken ze de Franse oud-politiecommissaris Plaissance, de cafébaas Pelser, de naamplatenfabrikant Koch, de RAI-suppoost Wiersma en al die anderen. Hebben ze eindelijk de bijzonder onelegante pakken aan Vooral Noppi Koch, de geweldenaar op de motor, wordt bijzonder in de gaten ge houden. Niet omdat men hem minder zou vertrouwen dan de anderen, maar gewoon omdat hij in de belangstelling staat. Dat wordt Koch ook gezegd: „Nop, je weet het, ze loeren op je. Als ze je ergens op kunnen pakken, laten ze het niet. Dus controleren we je extra streng". Koch, die met de opvliegende en snel mokkende Walrave behoort tot de categorie lastige jongens, vindt dat begrijpelijk, maar hij zal wel proberen om ergens door de ma-1 zen te glippen. Tijdens de finale van de Nederlandse kampioenschappen zag Koch kans de rits sluiting van zijn pak los te wurmen. Daar toe kreeg hij wat meer ruimte om de mouwen omlaag te trekken en zich bre der te maken. Metz heeft toen onmiddel lijk zijn maatregelen genomen. Van nu af aan worden de ritssluitingen met koorden vastgebonden. Dus dat grapje gaat niet meer op. Het was ook niet toevallig dat vorige week het rugnummer van Koch tij dens zijn rit met Raynal half los ging en precies onder de oksel van de gangma-1 de wedstrijd is wat anders. Dan probeert ker kwam te hangen. Dat sloot weer lucht hij er het maximale voordeel uit te ha af. Prompt besloten Ruppert en Metz om len. Koch is een goeie en actieve gang- de rugnummers voortaan met vier in maker. Vóór de start is hij zwaar gecon- plaats van twee spelden vast te zetten, eentrëerd en is het net alsof hij in trance De beschuldiging van de Belgische stay-1 is." er Frits Schueren dat Koch zijn pak voor een deel dichtgenaaid zou hebben ook al weer voor dat afsluitvoordeel tijdens de koers wees Metz lachend van de hand. „Voor de wedstrijd moeten alle gangmakers bij elkaar komen. Er wordt n02 kans er iets uit te halen. Zo lukte geloot om de startposities. Er liggen zo- het Spakenburg om de kruisband van zijn veel pakken op de grond als er stayers broek los te krijgen. Daardoor kon hij trekken met op die pakken de startnum- het kruis van de pantalon nog lager la- mers. Niemand weet van tevoren welk I *-en zakken. „Ik snap niet hoe hij dat Toch zien de leren mannen nu en dan pak (ze zijn allemaal even groot) hij krijgt. Als Koch het eerste start krijgt hij pak 1. enz. Daarna worden de gangma kers elk moment in de gaten gehouden. „We hebben buiten op de sintelbaan een bank neergezet waar de entraineurs moe ten gaan zitten. Wij gaan dan tegenover ze zitten en houden ze in de gaten. We tellen ze steeds om te zien of er niet iemand stiekum verdwenen is. Nou, in die tijd kon Koch niet een naald en draad hebben gehanteerd. De spelden krijg je gedaan heeft", piekerde Metz, zelf vroe- over de van Unie-zijde verstrekte hemden en lange onderbroeken, dan strompelen de gangmakers weg naar de baan, het kruis van de broeken tot aan of zelfs, zoals de kleine Van Roey, tot onder de knieën. Ze bewegen zich voorzichtig en omstandig voort als lieden, die net te laat het toilet ontdekt hebben bij hun hoge nood. Gangmakers zijn verdachte Heden. Proberen alles te doen om natuurlijk zo snel mogelijk over de baan te komen, maar vooral zoveel mogelijk wind af te sluiten voor de renner achter zich. Dat schept een sfeer van intriges en pogingen de regle menten te overtreden. De controleurs vinden dat niet zo erg. „Moet je luisteren zegt Metz, die een druk beklante rijwielzaak in Haarlem heeft en een vraagbaak voor de renners uit Kennemerland is. „De gangmakers proberen hun voordeel te zoeken. Wij worden er niet kwaad over. Als zij het niet probeerden zouden het geen goede gangmakers zijn. Maar als ze betrapt worden moeten ze natuurlijk wel redelijk blijven. Laat ik het zo zeggen: Het zijn onze vrienden, maar vertrouwen doen we ze niet". cieze maten. De stayers, de pakken, maar vooral de motoren liggen in millimeters vast gereglementeerd. Het zadel moet 90 cm. boven de grond, de voetsteunen mo gen niet minder dan 15 cm. van de grond en niet méér dan 25. De hoogte en breedte van het zadel zelf zijn vastgelegd. Zo kwam de Zwitser Notter voor het eerst in Amsterdam. Zijn motor werd gekeurd en hij kreeg te horen dat het zadel moest worden opgevuld, dat hij een veer onder het zadel moest weghalen, dat het stuur te breed was en hij een blinderingsplaat aan de binnenkant moest weghalen. De Fransman Laval moest ondervinden dat de keuring in Amsterdam streng is. Het stuur van zijn motor bleek iets te lang. „Korter", zei Ruppert. Er volgde een stortvloed van tegenwerpingen. „Daar heb ik wereldkampioenschappen mee ge reden en wedstrijden in heel Europa". „Kan wel zijn, maar dat stuur moet kor ter". En dus moest Xaval^ide ijzerzaag, pakken en het stuur inkorten. De. gangmakers gaan nu en dan wgl te keer, maar in feite zijn ze toch wel con tent met de controle in Amsterdam. „Wel", zo zeggen ze, „wordt alles pre cies bekeken, maar dat gebeurt dan bij iedereen. Iedereen is gelijk. In het bui tenland is het vaak anders". En daarom ook wordt er achter de schermen een ac tie gevoerd om het duo Ruppert-Metz naar alle wereldkampioenschappen te krijgen. „Dan starten we in dat belangrijke toer nooi tenminste allemaal met gelijke kan sen." Hans Rombouts Gisteravond werden Piet de Wit en zijn gangmaker Koch gehuldigd in Wormer, de woonplaats van de we reldkampioen stayeren voor amateurs. ger baanrenner. De Graaf maakte eens van enkele ogenblikken van onoplettend heid gebruik om een voetsteun van posi tie te veranderen. Gelukt dacht hij, maar hij had niet in de gaten dat Ruppert en Metz nog een geheime „agent" hadden rondlopen, in dit geval een suppoost. De Graaf kon morrend zijn voetsteun weer in de oorspronkelijke positie terug brengen. Alles bij de stayerij is om ieder ge lijke kansen te geven, gebonden aan pre- (Van onze biljartmedewerker) Het Haarlemse biljartseizoen start over er al met veel moeite door voor de rug-1 mjt' reefs, .v.®'e iaren nummers Dat Koch wel steeds zit te nltik- pbru.kelljkIS, de voorwedstrijden voor nummers. Dat Koch wel steeds zit te pluk ken en te trekken aan zijn pak tijdens De jacht op zwemrecords, die de Ver enigde Staten de laatste maanden ontke tenen wordt momenteel voortgezet op de Universiade in Tokio. Nadat Doug Rus- het persoonlijk kampioenschap 5e klas li- bre. (moy. 0-1,25). De eindstrijd in deze klasse is van 25 september tot en met 1 oktober in Het Wapen van Heemstede te Heemstede. Vorig seizoen volgde di reet op deze voorwedstrijden een primeur voor Haarlem: de strijd om de titel in de overgangsklasse libre. Dit jaar staat dit kampioenschap niet op het programma. Jan Lamers uit Beverwijk promoveerde vorig jaar en enkele andere sterke ka derspelers gaven de voorkeur aan een toegevoegd kader-toernooi. En dat is ge vonden in een kampioenschap le klas ka der 47/2. Op de grote tafel dus en wederom een sell maandag 59.5 over de 100 meter rug- noviteit voor Haarlem. slag had gezwommen (eentiende sneller dan Mann bij zijn recordrace in Tokio in deelnemen en ook de volgende 1964) brak er een nieuwe serie recordver beteringen los. Aan dit toernooi kan Jan Lamers wel spelers bezitten een persoonlijk moyenne dat hun toestaat in te schrijven: Ko Doves, An dré Agema, Chris Nobels, Gé v. d. Kuyl Russell raakte al onmiddellijk zijn re- en J. Pieterse. Hoewel het er op papier cord kwijt. Charles Hickcox verwees hem uitziet dat Doves en v.d. Kuyl het in dit in de finale van de 100 meter rugslag veld moeilijk zullen krijgen, lijkt het een naar de tweede plaats (1.00.0), maar had enerverender strijd te kunnen worden daarvoor een geweldige nieuwe wereld- dan de overgangsklasse libre van vorig mrrtr-ri ti i d uon «ROQ l _i _i i i recordtijd van 59.3 nodig. jaar, waarin nogal duidelijk klassever- Greg Charlton, reeds houder van het schillen vielen te constateren. Het toer- wereldrecord 440 yards vrije slag, zwom nooi 47/2, dat in november zan aanvan- de 400 meter vrije slag in 4 min. 8.2 sec. gen, wordt, over een aantal weken ver- Hij bleef met deze tijd 0.6 sec. onder deeld, gespeeld in Vreeburg te Bloemen- het oude record, dat sinds eenentwintig dagen op naam van Mark Spitz stond. daal. Nu een Haarlems kampioenschap op Een ploeg met Charlton, Walsh, Hevens I een grote matchtafel tot de mogelijkhe" en Zorn zwom de 4 x 100 meter vrije den blijkt te behoren, is de kans groot slag estafette in 3.32.6, dat was 0,6 snel- dat de vele driebandenspelers welke het Ier dan het wereldrecord van de nationale district telt, ook op een kampioenschap Amerikaanse ploeg dat tijdens de Olym- zullen aandringen. Naast de persoonlijke pische Spelen van Tokio was gevestigd. Douglas Russell werd vandaag opnieuw wereldrecordhouder. Dit maal niet op I a i i i T i rugslag. maar op de vlinderslag (100 me- -*Ar"Sen<ll KlOplC UlVCrpOOI ter). Hij bracht het record op 56,5 sec., I dat is een halve seconde langzamer dan In de eerste divisie van de Engelse voetbal de Argentijn Nicolao in 1961 zwom en competitie zegevierde Arsenal gisteren in waarmee hij toen wereldrecordhouder Londen met 2-0 over Liverpool. Fulham wei'd. I klopte Sunderland met 3-2. kampioenschappen in de overige klassen en de competitie voor teams, organiseert het district Haarlem dit seizoen weder om een veteranentoernooi voor 65-jarigen en ouderen. Het Nederlands softbalteam is vanmorgen op Schiphol teruggekeerd van een achttiendaagse tournee door de Verenigde Staten, die succesrijk is verlopen. Ondanks het overladen programma, acht wedstrijden in twee weken, oogstte het Nederlandse spel veel bewondering. Bewondering, die werd uitgesproken door bestuursleden van de American Softball Association tijdens een banket, dat aan de vooravond van het vertrek uit Amerika werd aangeboden. Dat de Amerikanen het Nederlandse softbal ter harte ging, moge ten overvloede blijken uit het feit, dat de manager Wee Devitt en coach Ralph Raymond van de Brakettes, ondanks de belangrijke dagen voor hun eigen ploeg, geen gelegenheid voorbij hebben laten gaan om de softbalsters uit Nederland nog iets bij te brengen. Amateurvoetballers, die zich tijdens wedstrijden misdragen, zullen sneller worden gestraft. Elk district heeft een eigen strafkamer gekregen, waardoor de voetbalzondaars binnen een week hun portie straf kunnen vernemen. Tot dus ver was het mogelijk, dat amateurvoet ballers na een ernstige overtreding, waar op een waarschuwing of uit het veld zenden volgde, de volgende zondag ge woon konden spelen, omdat hun straf nog niet was uitgesproken. De Nederlandse jeugdkampioen Jan Timman is derde geëindigd in het toer nooi om het wereldkampioenschap jeugd- schaken in Jeruzalem. De Portoricaan Kaplan, die 6V2 punt uit 8 partijen ver zamelde, veroverde de wereldtitel. De Brit Raymon Keene legde beslag op de tweede plaats. Hij had 5l/2 punt. Jan Timman verzamelde vijf punten. Het wereldrecord, dat een Duitse da- mesploeg op 16 augustus in Dusseldorp met 6 minuten en 21,0 seconden op de 3 x 800 meter vestigde, heeft maar twaalf dagen stand gehouden. Maandagmiddag tijdens atletiekwedstrijden noteerde het Engelse trio Rosemary Stirling, Pat Lowe en Pamela Piercy een tijd van 6 min. en 20 sec. Het Nederlands amateur-voetbalelftal speelt op 7 september in het DOS-stadion in Utrecht een vriendschappelijke inter landwedstrijd tegen Israel. De volgende 15 spelers zijn geselecteerd: Bos (Vlissin- gen), But, Delmotte en De Vos (allen Middelburg), Deen (ZFC), Mel (DCG), De Vries, J. de Wit en M. de Wit (allen ZVV), Van Londen (De Graafschap), Mulder (PSV), Leget (UVS), Boer (Hee renveen) en Oldenburger (Emmen). Het KNCB-elftal heeft zaterdag op het VRA-terrein in Amstelveen met een wicket en 57 runs een cricketwedstrijd van het KNCB-jeugdelftal gewonnen. De KNCB-jeugd was met 147 all out. Het KNCB-elftal sloot met 204 voor 9. De Oostenrijkse coureur Jochen Rindt is gisteren winnaar geworden van een race voor Formule Il-wagens op het cir cuit van Brands Hatch. Het was de acht ste overwinning, die Rindt in deze klasse dit seizoen boekte. De Oostenrijker legde de 170 km (40 ronden) in zijn Brabham af in 1 uur 2 min. 44,2 sec., wat een ge middelde van 163,15 km/u. betekende. De Schot Jackie Stewart in Matra eindigde in 1.03.08, als tweede en de Fransman Schlesser eveneens in Matra bezette met een tijd van 1.03.15,4 de derde plaats. Nelson Pessoa De Braziliaan Nelson Pessoa, die reeds jaren de grote vedette is op de internatio nale concoursen hippique en het vorige jaar in Luzern voor de eerste maal het predikaat kampioen (van Europa) ver wierf, schijnt in Rotterdam op weg te zijn zijn titel te prolongeren. Op de der de dag van het titeltoernooi, waarop het zware .twee manches tellende springcon cours met het karakter van een Grand ADVERTENTIE Prix werd gehouden, sloeg Pessoa een bres tussen hem en zijn concurrenten Met de twaalfjarige schimmel Gran Geste, kwam Pessoa als enige beide malen fout loos rond. Weliswaar maakte ook de Brit Harvey Smith geen enkele springfout, maar hij reed zijn eerste parkoers juist iets te accuraat, waardoor hij een half strafpunt kreeg wegens overschrijding van de toegestane tijd. In de stormloop naar het Europese kampioenschap, dat morgen in de finale zal worden beslist, ging de Pool Jan Kowalczyk, na twee dagen nog de trotse leider, ten onder. Hij leverde ook nu weer zijn beste prestatie met de felle, achtjarige vos Drobnica, maar deze was toch te gering van om vang (zestien strafpunten over beide manches). Tot de verliezers behoorde gisteren ook de Nederlander Antoon Ebben. Met Kai rouan,, zijn enige strijdros, waarmee hij uitkwam voor King's Pride, zijn twee de paard in dit kampioenschap, achtte hij de hindernissen te zwaar sloot hij zijn eerste parkoers af met twaalf strafpunten en in de tweede manche kwamen er nog eens vier bij. Kairouan faalde beide ke ren, welhaast vanzelfsprekend op de sloot. Jan Kowalczyk, de Poolse kampioen, die zaterdag in het jachtspringconcours de basis legde voor zijn hoge klassering, moest reeds in zijn eerste parkoers erva ren, dat de klasse, zowel van hem als die van Drobnica, net onder de internationale top ligt. Maar niet alleen Kowalczyk werd op deze harde waarheid gedrukt. De Duit se nummer twee, Hauke Schmidt, de Zwitser Blickenstorfer en met Ebben ook Hans Brugman, die met Sky High een ge heel ondergeschikte rol speelde, om maar enkelen met name te noemen, bleven ver in de schaduw van de grote figuren der internationale ruitersport, aangevoerd door Nelson Pessoa, de grootmeester aan de teugel, wiens beheersing van de moei lijke springsport schier ongekend is. Zijn paarden staan geheel naar zijn hand en het geheim hiervan is misSchien, dat hij niet alleen met ze springt, maar ook als training in de dressuur rijdt. Ruiter en paard zijn bij Pessoa werkelijk een. De rust en superioriteit, waarmee de Brazi liaan zich in het strijdperk beweegt, zijn gave rijstijl en zijn meesterschap stempe len hem tot de ware kampioen. Alwin Schockemöhle en David Broome zijn de naaste concurrenten van de Brazi liaan. Geen van beiden heeft echter die overweldigende indruk kunnen maken als Pessoa. Uitslag sprinconcours (parcours 593 meter toegestane tijd 89 seconden. 13 hindernissen 18 sprongen een maximale hoogte van 1.50 meter. Het parcours moest tweemaal worden afgelegd. I 1. Pessoa (Braz.met Gran Gestezn eerste manche: 0 pnt. tweede manche 0 pnt., totaal 0 pnt.; 2. Smith (GB) met Harcester, 0 - 1 25 - 0,25, 3. Broome (GB) met Mr. Softee, 0 - 4'- 4; 4. Kartavski (Rusl.) met Epigraphe 5-0.75-5 75- 5 Pessoa (Braz.) met Huipil, 4-4,25-8 25 6 ex aequo: Fernandez (Braz.) met Candal 5,25-4-9.25; Schockemöhle (W.-Dld.) met Pegoe. 4,75-4,50- 9,25: 8. ex aequo: Jonqueres d'Oriola (Fr.) met Pomone B, 12-0-12; Weier (Zwits.l met Satan III, 4-8-12; Parot (Fr.) met Romeo, 12-0-12; Bli- ckensorter (Zwits.) met Marianka V, 8-4-12' Broome (GB) met Top of the Morning, 0-12-12; Grayston (Zd.-Afr.met Roval Searcher 8-4-12' aequo: Kowalczyk (Pol.) met Drobnica', 12-4-16; Ebben (Ned.) met Kairouan, 12-4-16' Schimdt (W.-Dld.) met Wolfdieter. 12-4-16 Het algemeen klassement luidt na drie onder delen: 1 Pessoa (Braz.) 10,5 pnt.; 2. Schocke möhle (W.-Dld.) 14 pnt.; 3. Broome (GB) 14 5 pnt.; 4. Smith (GB) 16,5 pnt.; 5. Weier (Zwits') 19,5 pnt.; 6. Kowalczyk (Pol.) 20,5 pnt; 7 Schmidt (W.-Dld.) 25,5 pnt., 8 Jonqueres d'Ori ola (Fr.) 30.5 pnt.; 9. Blickenstorfer (Zwits.) 32,5 pnt.; 10/11. Ebben (Ned.) en Parot (Fr) 33,5 pnt.; 12. Fernandez (Braz.) 34 pnt.; 13. Hayes (Ierl.) 34,5 pnt.; 14. Grayston (Zd.-Afr.) 35 pnt.; 15. Kartavski (Rusl.) 35.5 pnt. Later op de middag werd een internationaal springconcours om de prijs van de scheepvaart gehouden. Het parcours had een lengte van 655 meter, waarin 7 hindernissen met een maxi mumhoogte van 1.50 meter waren opgenomen De toegestane tijd was 112 sekonden en het aan tal sprongen bedroeg zestien. Van de negenen dertig deelnemers kwamen er tien foutloos rond. Zij plaatsten zich voor de barrage. Het aantal hindernissen in de barrage was terugge bracht tot vier met een maximumhoogte van 1,60 meter, terwijl het aantal sprongen tien be droeg. De uitslag luidt: 1. Caroline Bradlev (GB) met Franco, 0 fouten - 36,0 sekonden; 2 Robeson (GB) met Firecrest 0 - 38 4' 3 Oliver (GB) met Sweep III 0 - 38,9; 4. Monika Bach- mann (Zwits.) met Erbach 0 - 40 6 5 Du Roy de Blicquy (Belg.) met Condylus 4 - 36,9. De kampioenen uit de twee afdelingen van de eerste klasse honkbal, HCK en Giants Diemen, spelenzaterdag hun eer ste wedstrijd voor beslissing over pro motie naar de hoofdklasse. Zaterdag wordt gespeeld in Diemen. Een week la ter ontmoeten Giants en HCK elkaar in het Pim Muiier honkbalstadion in Haar lem.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 13