Jachtseizoen in Italië open, zes doden en 25 gewonden Wilson leidt Economische Zaken zelf Executies in Sjanghai Wat doe je met onverwachte eters? Dan pak je zo'n lekker blikje vlees! DANSSCHOOL T. GRIEK Weer tankauto ontploft, drie mensen omgekomen Boumedienne en Bourguiba niet naar topconferentie Vrouwen standvastig in Griekse gevangenissen MEDAILLES GAAN TERUG Rusland blaast het vuur aan Belgische docenten voorlopig niet naar Kongo Begrafenis Rockwell zonder uniformen Bij nieuwe luchtaanvallen van „Nederlandse majoor" viel door de mand Biafra elf doden In Martelange nu al 18 doden Italië zendt weer vlees terug Olie-embargo zal discussie beheersen 3 amm DINSDAG 29 AUGUSTUS 1967 Want dat is smakelijk en pikant op zo'n moment. En blikjes vlees kun je overal krijgen. Martelange De topconferentie van Arabische leiders in Soedan, die vandaag begint met de vaststelling van een kleine, urgente agen da, draagt allerminst het aspect van een roerende eensgezindheid in de Arabische wereld. De hoogste leiders van Algerije, Tunesië, Marokko en Libië zullen er niet zelf aanwezig zijn, terwijl ook nog niet vaststaat of Syrië er door zijn staatsleider Atassi zal zijn vertegenwoordigd. Het wegblijven van genoemde staats hoofden is niet van zakelijke, maar van demonstratieve aard. Zij geven niet allen dezelfde redenen voor hun afwezigheid op, maar achter de diverse voorwendse len gaan argumenten schuil waarover in de andere Arabische landen weinig on zekerheid bestaat. De staatshoofden die wél in Soedan confereren, vormen het selecte gezelschap dat een nieuwe oorlog tegen Israel wil. Daarover kan men zich geen andere illu sies meer maken. Toch zijn er onder hen ook nog figuren, die ondanks hun agres sieve neigingen onwillig zijn om er de noodzakelijke offers voor te brengen. Met name de „olielanden" zijn huiverig voor de economisch-financiële gevolgen van een nieuwe oorlog en willen de onder gang van Israel niet kopen met hun eigen lieve goudstukken. Intussen is er één land buiten de Arabi sche wereld, dat een snelle en doeltref fende bijdrage heeft geleverd om de heet hoofden opnieuw naar het slagveld te jagen: de Sovjet-Unie, in een langzamer hand onbegrijpelijke dualiteit van begin selen tegelijk vrede en oorlog predikend, heeft met royale hand de verliezen van Egypte en andere Israel-vreters goedge maakt en hoeveelheden oorlogsmateriaal geleverd die tot op zekere hoogte de le gers dezer landen op de oude sterkte zullen brengen, waarbij nog komt dat de geleverde bewapening nieuwer, doeltref fender en beter hanteerbaar is. Eigenlijk is deze Russische steun voor de Arabische neiging tot voortzetting van de strijd een der belangrijkste factoren voor de instandhouding van de gespan nen situatie. Het zou mogelijk zijn ge weest dat zelfs Egypte zijn idee van ver nietiging der joden onder druk van er varing en inzicht zou hebben opgegeven een mogelijkheid die ook nu nog wel ALGIERS (Reuter) In Algiers is be kendgemaakt dat premier Boumedienne van Algerië besloten heeft niet aan de topconferentie in Khartoem deel te ne men. De Algerijnse minister van Buiten landse Zaken, Bouteflika, zal de delega tie van Algerië op de topconferentie in Khartoem, die vandaag begint leiden. Het besluit van Boumedienne is in over eenstemming met de in Algerijnse rege ringskringen heersende opvatting dat men in Khartoem zeer waarschijnlijk niet tot een akkoord zal komen dat radicaal genoeg is voor de Algerijnse leiders. Zo als bekend is wil Algerië, dat alle Arabi sche landen in staat van oorlog met Is rael blijven. Ook president Bourguiba van Tunesië zal niet aan de conferentie deelnemen. Hij heeft laten weten dat hij om gezond heidsredenen niet kan komen. Koning Hassan van Marokko gaat even min naar Khartoem. Hij zal op de con ferentie vertegenwoordigd zijn door de Marokkaanse premier Mohammed Ben- hima. Ook koning Idris van Libië heeft het laten afweten. In zijn plaats gaat zijn zoon kroonprins Hassan al-Redha. Waarschijnlijk zal ook president Attassi nen. Een van de meest omstreden kwesties op de topconferentie zal het olie-embar go zijn, dat voornamelijk gericht is te gen Groot-Brittannië en de V.S. Saoedi- Arabië en Libië hebben al laten weten dat zij tegen handhaving van het olie embargo zijn. Koeweit, dat economisch volledig op de olie-industrie steunt, heeft verklaard tot offers bereid te zijn als men op de topconferentie eensgezind be sluit het olie-embargo te handhaven. TEL AVIV (AP) De Sovjet-Unie heeft alle militaire materiaal, dat Syrië heeft verloren bij de oorlog in juni, nu volledig vervangen en tevens de Egyp tische landmacht en pantsereenheden weer opgebouwd. Dit is door betrouw bare zegslieden in Tel Aviv meegedeeld. De waarde van het door Moskou ge zonden materiaal wordt geschat op hon derden miljoenen dollars. De zegslieden hebben meegedeeld dat de Syriërs mo derne T-55 Stalin-tanks hebben gekregen ter vervanging van de bejaarde tanks die het had. Verder zijn grote aantallen MIG-21 straaljagers en TOE-16 bom menwerpers gestuurd. Naar Egypte, dat in de oorlog met Israel de meeste van zijn vierhonderd militaire vliegtuigen heeft verloren, zijn volledige squadrons Migs-21 Soechoi-7 jachtbommenwerpers en tweemotorige Toe-16-toestellen verscheept. Enkele van de zegslieden zijn van mening dat de bestaat, maar die door de heropbouw van zijn leger natuurlijk veel minder effec tief zal zijn. Het zou in de gegeven omstandigheden vooral tegenover Israel onrechtmatig zijn, wanneer de Westelijke landen die daar voor nog in aanmerking komen (Frank rijk is helaas afgevallen) dit land niet de steun zouden blijven geven, die het nodig heeft om een nieuwe bedreiging te weerstaan. Maar zelfs mét die steun is het ondenkbaar, dat een hernieuwde agressie tegen Israel van dit land niet veel grotere offers en achteruitgang zou eisen dan de oorlog van juni. Bovendien wenst Israel vrede. Het wenst vrede om te kunnen blijven voortbestaan en te kunnen gedijen onder aanvaardbare om standigheden. Van de positie uit, die het zich veroverd heeft, is het in staat de Arabische landen erkenning van bestaan en verdraagzaamheid af te dwingen. Maar tegenover de machtige hulp en de inbla zingen van Russische zijde kan het niet met het nodige effect optreden tegen de Arabische landen. Het ligt logisch in deze situatie beslo ten, dat Israel onder geen voorwaarde afstand doet van de veroverde posities, ook al worden die gekenschetst als oor logswinst en ongeoorloofde buit. Afgezien van Jeruzalem, dat zijn herstelde eenheid niet meer zal prijsgeven dan over de lijken van alle joden die nog kunnen vechten, valt er te praten over deze „oor logsbuit". De bezette gebieden van Jor danië en Egypte kunnen inzet zijn voor onderhandelingen, evenals een econo- misch-sociale samenwerking van Israel met zijn Arabische naburen de Arabische „buit van de vrede" zou kunnen vormen. Wil men dit niet en de conferentie van vandaag zal zelfs bij algehele mis lukking de revanche-idee niet uitroeien dan blijft een situatie in het Midden- Oosten over die het karakter van een kruitvat behoudt. De Sovjetrussische politiek wordt met vele mooie woorden geargumenteerd, maar in beginsel blijft het een oorlogs politiek die jn tegenspraak is met dat gene, wat Westerse landen zouden mogen verwachten in de sfeer van de verdraag zaamheid tussen Oost en West. Boumedienne Egyptische luchtmacht weer op zestig percent van zijn vooroorlogse sterkte is. De jongste zending naar Egypte zou 250 tanks hebben omvat. Egypte heeft in de oorlog ongeveer zevenhonderd tanks van Russische makelij verloren in Sinai. De zegslieden hebben echter verklaard dat ondanks de massale zendingen van tanks, de Russische millitaire adviseurs zeker drie jaar nodig zullen hebben om de pantsereenheden weer op sterkte te brengen. Dit zou komen door het grote ge brek aan ervaren tankbemanningen. LONDEN (Reuter en AFP) Premier Wilson van Groot-Brittannië heeft maan dagavond een regeringswijziging bekend gemaakt. Hijzelf heeft de leiding op zich genomen van het ministerie van Econo mische Zaken. Michael Stewart, die mi nister van Economische Zaken was, is nu belast met de coördinatie van Enge- lands binnenlandse aangelegenheden, voor zover daarbij geen financiële kwes ties in het geding zijn. George Thomson is minister voor Ge menebestzaken geworden. Hij volgt als zodanig Herbert Bowden op, die benoemd is tot voorzitter van het onafhankelijke gezagsorgaan voor de televisie, dat toe zicht houdt op de commerciële televisie uitzendingen in Engeland. Wilson heeft de minister van Handel, Douglas Jay, aan de dijk gezet. Jay heeft zich altijd verzet tegen Engelands pogin gen lid van de EEG te worden. Hij wordt opgevolgd door Anthony Crosland, een vurig voorstander van Engelands toetre ding tot de Europese gemeenschappelijke markt. Patrick Gordon Walker, die korte tijd minister van Buitenlandse Zaken is ge weest toen Wilson in oktober 1964 aan het bewind kwam, is benoemd tot minis ter van Onderwijs. HONGKONG (Reuter) Radio-Sjang- hai heeft gemeld dat maandag in Sjang hai twee contrarevolutionaire „misdadi gers" zijn terechtgesteld kort nadat een volksrechtbank hen ter dood had veroor deeld. Een van de twee had in januari een aantal revolutionairen vermoord en op 16 augustus zes inwoners van Sjanghai gedood of verwondingen toegebracht. Bei den hadden ook contra-revolutionaire pamfletten verspreid en biljetten met reactionaire inhoud geplakt over portret ten van Mao Tse-Toeng. ATHENE (Reuter-AFP). De circa 250 vrouwen, die door het Griekse mili taire bewind op het eiland Yaros ge vangen worden gehouden, zijn volgens de woorden van de Griekse minister van Binnenlandse Zaken, generaal Patakos, „onverbeterlijke fanatici". Ze weigeren, zo deelde de minister maandag op een persconferentie in Athe ne mee, niet alleen een verklaring te ondertekenen waarbij ze zich verplichten zich na hun vrijlating van politieke ac tiviteit te onthouden, ze willen zelfs niet mondeling toezegging doen niet deel te zullen nemen aan eventuele demonstra ties. Ik heb haar bij mijn bezoek van daag gezegd: „Geef mij die belofte en ik breng u met mijn helikopter naar (Van onze correspondent) BRUSSEL Zolang de onderhandelin gen tussen de Kongolese republiek en Bel gië over de garanties, die Kongo zou ge ven voor de veiligheid van de Belgische onderdanen in dat land, niet tot een goed einde zullen zijn gebracht, zullen de Bel gische leerkrachten niet naar Kongo te rugkeren. Dat heeft het Belgische kabinet in zijn eerste bijeenkomst na de vakantie gister middag besloten. WASHINGTON (AP) Het departement van Defensie heeft bekendgemaakt dat George Rockwell, de vermoorde leider van de Amerikaanse nazipartij, op de nationale begraafplaats ter aarde kan worden be steld, maar dat geüniformeerde partijleden niet tot de plechtigheid zullen worden toegelaten. Ruim 2.500 medailles en andere decoraties van joodse oud-strijders, die voor landen hebben gevochten, welke tot het Europese communis tische blok behoren, worden in Tel Aviv ingeleverd. Dit uit protest tegen de pro-Arabische en anti- lsrael-houding. De onderscheidingen worden naar de Finse ambassade gebracht, die de belangen van de diverse Oosteuropese landen be hartigt. Athene terug", aldus de minister. De vrouwen worden door het regiem als on verbeterlijke communisten beschouwd. De generaal klaagde dat de in totaal 2.500 politieke gevangenen, van wie zich 2.300 op Yaros en tweehonderd op het eiland Leros bevinden, de staat circa hon derdduizend drachmen (ruim twaalfdui zend gulden) per dag kosten. Naar zijn zeggen waren er van de 6.500 in eerste instantie gearresteerde personen vierdui zend in vrijheid gesteld nadat ze genoem de schriftelijke verklaring hadden onder tekend. De vrouwen op Yaros zouden binnenkort naar Leros worden overge bracht, waar de omstandigheden beter zijn. Als gevolg van een door het militaire bewind uitgevaardigd decreet verliezen 950 van de 1.200 gepensioneerde Griekse parlementsleden hun pensioen. Volgens nieuwe drastische voorwaarden komen voor een uitkering slechts in aanmerking zij die ouder dan zestig jaar zijn, min stens vijftien zitting hebben gehad in het parlement, minstens viermaal herkozen zijn en geen enkel ander pensioen ont vangen. (Van onze correspondent) ROME Zondag is het jachtseizoen in Italië weer geopend. Het Romeinse dag blad Giornale d'Italia begint een verslag over deze eerste dag met de volgende woorden: „Zes doden, 25 gewonden, onder wie twee kinderen, het hersenloze uitroei en in drie uur tijd van ongeveer de gehele vogel- en wildstand in Italië. Zie daar de balans van de grote opening van de jacht, die een voorbeeld is van gebrek aan spor tieve geest en van harteloosheid." Deze woorden van een krant tekenen wel de toestand. In Italië worden ieder jaar alleen al miljoenen zangvogels ge dood. En nu wil men de jacht nog twee weken vroeger openen, alleen omdat er in Italië nauwelijks meer vogels zijn en men op die manier op de doorreizende trekvo gels kan schieten. Het aantal jagende Italianen bedraagt ruim anderhalf miljoen en dit enorme le ger is zondag in alle vroegte op de onge lukkige dieren losgelaten. Het komt er daardoor in de praktijk op neer dat als er een merel of een lijster opvliegt er zeker vijftig personen tegelijk op schieten, zodat het dier geen enkele kans heeft om te ontsnappen. De jagers schieten hier door ook wel op elkaar zoals blijkt. Ook raken ze nogal eens burgers, zoals zon dag onder anderen een klein kind dat uit een huis kwam en een jongen die van de kerk naar huis terugkeerde. Manoeuvres. Roemenië heeft voor het eerst sinds 1964 deelgenomen aan ma noeuvres in het kader van het verdrag van Warschau. Bij deze oefeningen wa ren ook eenheden van de Sovjet-Unie en Bulgarije betrokken. ADVERTENTIE Vlees! Bij Biafraanse luchtaanvallen op de steden Okene, Idah en Lokoja in federaal Nigerië zijn zondag zeker elf mensen omgekomen, zo heeft een federale mili taire woordvoerder in Kadoena meege deeld. De Nigeriaanse federale regering heeft maandag bekendgemaakt, dat haar troe pen vijf steden in het westen en midden westen op Biafraanse troepen hebben veroverd, waaronder Ukpilla bij de haven Warri. Biafra meldt de verovering van Idoani en Isjoea, veertig en zestig kilometer ten noordoosten van Owo, in het westen. Een Biafraanse militaire woordvoerder heeft gezegd dat huurlingen, vermoedelijk Duitsers, in de Nsoekka-sector met Ni geriaanse troepen tegen Biafra vechten en zelfs de leiding hebben. ADVERTENTIE Zijiweg 49 - Haarlem - Telefoon 14441 LEUKE CLUBS Beginners en gevorderden voor alle leeftijden. Speciale clubs voor scholieren. Voor het geven van inlichtingen en adviezen omtrent de voor u meest passende club zijn wij dagelijks geopend. Privéles volgens afspraak. PARIJS (Reuter en AFP) Bij een ernstig verkeersongeluk op de Route Na tionale nr. 10 tussen Chartres en Parijs zijn maandagavond minstens drie men sen om het leven gekomen en verschei dene anderen zwaar gewond. Het onge luk werd veroorzaakt door een Belgische tankauto, die plotseling door onopgehel derde oorzaak dwars op de weg kwam te staan waarna vijf uit tegengestelde richting komende auto's erop inreden. Terwijl andere automobilisten de in zittenden van de verongelukte wagens ROME (DPA) Het Italiaanse ministe- lie van Volksgezondheid heeft gisteren be kendgemaakt, dat om veterinaire redenen grote hoeveelheden varkensvlees uit Ne derland en Bulgarije aan de grens zijn te ruggestuurd. Het departement deelde voorts mee, dat het op 12 juni afgekondigde verbod op de invoer van slachtkalveren en kalfsvlees uit West-Duitsland is opgeheven. Aanlei ding tot dit verbod was de behandeling van de kalveren met hormoonpreparaten. De Westduitse veterinaire autoriteiten hebben inmiddels garanties gegeven, dat aan dit gebruik een einde is gemaakt. In Italië is ook voor kalfsvlees uit Ne derland en België enige tijd een invoer verbod van kracht geweest. uit de verwrongen massa trachtten te bevrijden schoot een enorme steekvlam op uit de tankauto, die twintigduizend liter van een hoogontvlambare vloeistof vervoerde. Binnen enkele ogenblikken woedde er een reusachtige brand met vlammen van wel twintig meter hoogte, die alle verdere reddingspogingen onmo gelijk maakte. Vijf uur later was het vuur nog steeds niet bedwongen. Er zijn tot dusver drie doden en vijf gewonden uit de wrakstukken gehaald. Men vreest dat het dodental nog zal stijgen. Het ongeluk gebeurde op negen kilo meter van Chartres, vanwaar de tank auto was vertrokken. Was het in een bebouwde kom gebeurd dan zou het ver moedelijk tot eenzelfde ramp hebben ge leid als die welke vorige week het Bel gisch-Luxemburgse stadje Martelange in rouw dompelde. Er waren ditmaal echter geen huizen in de buurt. De Belgische regering heeft besloten uit hel rampenfonds voorlopig tien mil joen Belgische franken (bijna driekwart miljoen gulden) ter beschikking te stel len van hen die schade hebben geleden bij de ramp van Martelange. Het aantal doden is in de loop van maandag gestegen van veertien tot acht tien. Onder de vier mensen, die maan dag aan hun brandwonden bezweken, was een man wiens vrouw juist was be graven. In de ziekenhuizen worden nog 26 gewonden verplaagd. Daarbij zijn eni ge zeer ernstige gevallen. FRANKFORT (DPA) In de gevange nis in Hanau is de carrière geëindigd van de 36-jarige Duitser Horst Glantschnig, die zichzelf tot „Majoor van de Koninklij ke Nederlandse Luchtmacht" had gepro moveerd en als zodanig met Amerikaan se officieren contacten had gelegd. De politie liet maandag weten dat Glantschnig ook in het buitenland al lan ge tijd gezocht werd wegens oplichterij en diefstal. Bij een bezoek aan een casino van de Amerikaanse strijdkrachten in Hanau had onze „NAVO-kameraad uit Nederland" zijn rol zo echt gespeeld dat geen van de officieren aanvankelijk ver denkingen koesterde. Later kreeg men echter argwaan en schakelde men de militaire politie in. Na een verhoor van twee dagen bekende Glantschnig. Anastasia. De Hamburgse acvocaat van Anna Anderson heeft de pers doen we ten dat zijn cliënte voornemens is haar actie voort te zetten om het bewijs te leveren dat zij wel degelijk de jongste dochter is van tsaar Nicolaas de Tweede. Een verzoek om revisie zal binnenkort worden ingediend bij het constitutionele hof in Karlsruhe. Naar psychiater. Een rechter te Arling ton heeft bepaald dat de 29-jarige John Pattler, die beschuldigd wordt van moord op de Amerikaanse nazileider George Lincoln Rockwell, een psychia trisch onderzoek moet ondergaan. Brand. Een felle brand heeft in Parij» een vernisfabriek in een smalle straat in de as gelegd. Driehonderd mensen werden uit omliggende huizen geëvacu eerd. Een tiental brandweerlieden raakte bedwelmd of liep verwondingen op. Ruimte. Frankrijk zal toetreden tot het internationale verdrag inzake het ge bruik van de ruimte voor louter vreed zame doeleinden, ondanks de boycot door dit land van het ontwapenings- overleg in Genève. Eruit! In India heeft de nationalistische hindoepartij „Jan Sangh" de uitwijzing geëist van alle zendelingen en mis sionarissen „om de eenheid van het land te beschermen." LSD. Funktionarissen van de Amerikaan se federale narcoticabestrijdingsdienst hebben maandag een overval uitge voerd op een alleenstaand huis in Wa- tertown en daar voor een bedrag van 100.000 dollar aan LSD, in droge en vloeibare vorm, in beslag genomen. Shirley Temple. Shirley Temple zal dins dag haar politieke plannen bekend ma ken. Men verwacht dat zij zich kandi daat zal stellen voor het Amerikaanse congres. Spion Dukes overleden. Sir Paul Dukes, die in de eerste wereldoorlog in Rus land voor Engeland spioneerde, is dit weekeinde op 78-jarige leeftijd in Kaap stad overleden. Persbureau. Op 1 september zal het een eeuw geleden zijn, dat het nationale persbureau van Noorwegen, Norsk Te- legrambyra NTB. zijn werkzaamheden begon. Van de Europese persagent schappen eijn alleen Reuter in Londen en Ritzau in Kopenhagen ouder. Langhoile. Nils Langholle, een van de meest gerespecteerde politici van Noorwegen na de tweede wereldoorlog, is op 59-jarige leeftijd gestorven.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3