Verenigingsnieuws uit de IJmond Fundering voor moderne kerk in IJmuiden-Oost nu voltooid UITNO-1 DlGIlü I Umuider Courant ISRAEL BENZINEMAATSCHAPPIJ WIL TANKSTATION AAN DELFTLAAN Inbraak zonder buit £1Q\ A.s. donderdag begrafenis Spaans gezin Op smalle groenstrook tussen weg en water Halve eeuw waterbedrijf in Velsen Nieuwe scholen bij Koningsplein in IJmuiden Engelse zeeman met beenbreuk Ook Zaandam voelt zich achteruitgezet Lasser overleeft val van 12 meter Tweede kerk voor oud-katholieken zomer '68 gereed Volleybal begint speelseizoen weer Havenberichten Bromfietser met auto in botsing Ongeval op terrein van Hoogovens Haringhandel was niet tevreden Verhaal van Wiener door rechter verboden Heeft u rugklachten? NEDERLAND DINSDAG 29 AUGUSTUS 1967 5 Protest bij Ged. Staten V elsen-IJ muiden uini.j. TOONZALEN DIJKSTRA LAMPEN DIJKSTRA - LAMPEN VISSER ELECTROTECHNIEK D E LANGSTE WEEK 5—10 juni 1967 ISRAEL de langste week Voor 95 zeker ligt het aan uw matras of spiraal. NEDERLAND heeft ook voor U een bed met ingebouwde nachtrust. Kijken (en vragen) kost niets. De fundering van het nieuwe kerk gebouw van de Oud-Katholieke Kerk in de IJmond, dat achter de Stadsschouwburg Velsen zal ver rijzen, is dezer dagen voltooid. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Het waterbedrijf van de gemeente Velsen bestaat dit jaar een halve eeuw en dit zal, wanneer de plan nen doorgaan, niet onopgemerkt blijven Voor de leden van het personeel, hun echtgenoten en verloofden wordt aan een uitstapje gedacht. Uiteraard zal voor de verbruikers van water in deze gemeente ook iets worden gedaan. Wel, ook voor dezen is een plan netje bedacht: drinkfonteintjes in de par ken Velserbeek en Bosbeek, bij het plant soen langs de Heerenduinweg en op een „vergeten gebied" niet te vergeten een geschikte plaats in Velsen-noord. Dat zijn namelijk plaatsen waar de kinderen van Velsenaren in de zomer plegen sa men te komen. Het uitstapje gaat naar raming tien duizend gulden kosten en de fonteintjes zullen eenzelfde bedrag vergen. Het plan is van burgemeester en wet houders, de commissie voor gas en water stemt er mee in, maar de raad moet nog „ja" zeggen. (Van een verslaggever) De bouw van een tweede gemeentelijk tehuis voor bejaarden in Velsen, aan de Kanaalstraat in Oud-IJmuiden, zal tot ge volg hebben, dat voor de aangrenzende Comitéschool en de mevrouw Van Tuyll- kleuterschool geen plaats meer is. Daar om zullen twee nieuwe scholen worden gebouwd nabij het huidige Koningsplein. De Comitéschool, thans gelegen aan de Keizer Wilhelmstraat, krijgt een schoolge bouw voor zes klassen voor gewoon lager onderwijs. De Mevrouw Van Tuyllkleu terschool ligt aan de C. J. van der Sluys- straat; zij krijgt een schoolgebouw voor drie klassen. De Comitéschool dateert van het einde van de negentiende eeuw; hij voldoet in vele opzichten niet aan de tegenwoordig gestelde eisen. Vief jaar geleden werd door de gemeente medewerking toegezegd aan de Vereniging voor Christelijk Onderwijs in IJmuiden voor de modernisering van de Comitéschool. Dit plan tot modernise ring zal nu uiteraard niet door gaan. Burgemeester en wethouders van Velsen hebben de gemeenteraad voorgesteld de door het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Onderwijs in IJmuiden aange vraagde medewerking voor de bouw van de nieuwe scholen te verlenen. Voorts kan in dit verband binnen afzien bare tijd het reeds eerder toegezegde sa- nerings- en bestemmingsplan voor oud- IJmuiden; worden verwacht. Maandagavond is de Engelse kustvaar der „Centricity" uit Londen de haven van IJmuiden binnengelopen. Eén van de opva renden heeft vermoedelijk het rechter bo venbeen gebroken. De gewonde is door de ongevallendienst naar het Antoniuszieken- huis overgebracht, om hier verder te wor den behandeld. Streekplan Noordzeekanaal (Van onze correspondent) ZAANDAM. De gemeenteraad van Zaandam heeft gisteravond besloten bij Gedeputeerde Staten te protesteren tegen het feit dat dit college op geen enkele wijze heeft gereageerd op de bezwaren tegen en de opmerkingen over het voor ontwerp van het streekplan voor het Noordzeekanaalgebied dat Zaandam in april van dit jaar heeft ingediend. „Op deze manier komt er niets terecht van het overleg dat wordt voorgeschre ven door de Wet op de Ruimtelijke Or dening", aldus Zaandams wethouder van openbare werken ,de heer P. D. Metselaar. Zoals bekend is, zal woensdagmiddag de gemeenteraad van Haarlem beraadsla gen over de nota van burgemeester en wethouders, waarin deze zich zeer teleur gesteld tonen over het feit dat Gedepu teerde Staten bij het opstellen van het voorontwerp-streekplan de ernstige be zwaren van het Haarlemse gemeentebe stuur naast zich neer hebben gelegd. DINSDAG 29 AUGUSTUS Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord: 19 tot 21.30 u. WOENSDAG 30 AUGUSTUS Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek. Plein 1945: 14.30 tot 17.30 u. en 19 tot 21.30 u.; filiaal Wijkerstraatweg 77, Vel sen-Noord: 14.30 tot 17.30 u.; filiaal ge meentebibliotheek en r.-k. bibliotheek in Santpoort-Noord, gebouw „Spaarnberg", Wüstelaan 79: 14.30 tot 17.30 u. R.-k. openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 10 tot 12 en 14.30 tot 17.30 u.; 'filiaal Velsen-Noord, Banjaertstraat 13: 14 tot 17 u. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 uur. IJMUIDEN. Aan de Wilgenstraat te IJmuiden-oost, in het centrum van de gemeente achter de Stadsschouwburg en begrensd door Sparrenstraat en Abelen straat, is het aannemersbedrijf Productie- stroom n.v. uit Naarden nu vier maan den geleden begonnen met de bouw van het nieuwe oud-katholieke kerkgebouw, dat toegewijd zal worden aan de H. Adelbertus, patroon van de tweede pa rochie van de oud-katholieken in de IJ mond. Deze parochie strekt zich uit over Castricum, Heemskerk, Beverwijk, Vel- sen-noord, Velsen-zuid, IJmuiden-oost, Driehuis, Santpoort-noord en -zuid. Na het heien van de eerste paal op 25 april door pastoor J. C. M. Keman is het aannemersbedrijf thans gereed gekomen met de fundering en het stor ten van het beton voor het gedeelte, waarop de kerk moet rusten. Ir. J. Kruger, architect uit Voorburg, had aanvankelijk een ander plan inge diend, dat een grotere en ruimere op zet van de kerkruimte beoogde, maar deze opzet bleek wegens de hoge exploi tatielasten niet uitvoerbaar. Er is ver volgens een tweede, het huidige plan ge komen, dat weliswaar kleiner van opzet DRIEHUIS Tijdens het afgelopen weekeind is ingebroken in een perceel aan de Driehuizerkerkweg, waarvan de bewo ner in het buitenland vertoeft. Men heeft zich toegang kunnen verschaffen door het verbrijzelen van een glas in loodraampje van de tuindeur, waarna een spanjolet werd verwijderd. Een bij deze deur staand kastje is doorzocht, waarmee men blijk baar heeft volstaan, zodat, voor zover kan worden nagegaan verder niets werd ver mist. IJMUIDEN. Een 24-jarige lasser uit Santpoort heeft maandag een val van twaalf meter overleefd in de sintelfabriek van Hoogovens. De lasser bij de afdeling onderhouds dienst ijzer, was bezig' met werkzaam heden aan een hekje ter afscherming van een hijsgat. Hij is daarbij waarschijnlijk te ver naar voren geleund en in het gat gevallen. Hij liep verwoningen op aan gelaat en voorhoofd en werd opgenomen in het Rode Kruis Ziekenhuis in Bever wijk. ADVERTENTIE RUIME KEUZE IN KLASSIEK EN MODERN SPAARNE 65 HAARLEM, tel. 18580 (t.g.o. Ged. O. Gracht) VRIJE TOEGANG - LEVERING VIA DE HANDEL Geopend van half negen tot half zes, óók zaterdags. verkrijgbaar bij BREESTRAAT 128 - BEVERWIJK is met betrekking tot de kerkruimte, doch anderzijds ook nog ruimte biedt voor een aantal woningen, .die het kerkelijk cen trum afbakenen. Met de bouw van de kerk is .begonnen omdat het noodzakelijk was hiervoor te heien, aangezien onderzoekingen hebben uitgewezen, dat de bouwgrond veenres- ten inhield. Voor de bouw van de wo ningen was heien niet nodig, omdat de ze een mindere belastingdruk hebben. Wel is het de bedoeling, de bouw van de kerk en van de woningen gelijktijdig gereed te hebben. Als geen bijzondere omstandigheden zich voordoen zal dat misschien in de zomer van 1968 zijn! Zoals reeds vermeld, omvat het ker kelijk centrum niet alleen de bouw van een kerkruimte, op de begane grond ver rijzen aan de Wilgenstraat de pastorie met daarnaast en aansluitend aan de bestaande bebouwing drie woningen voor alleenstaanden en daarboven drie maison nettes in twee verdiepingen met zolder. De kerk komt aan de Sparrenstraat en Abelenstraat. In de Sparrenstraat komt de centrale ingang, die allereerst leidt naar het ontmoetingscentrum op de be gane grond met jeügdkerk of jeugdlo kaal met garderobe, toilettenbatterij, bergingen en een garage. Een trap gaat naar de bovenverdieping, waar zich de kerkruimte bevindt mét ongeveer 150 plaatsen (stoelen). De kerkruimte bevat een doopvont koor en een fraai afgewerkt altaar. Het geheel wordt opgetrokken in glad met- selwek met betegelde vloeren en een hardhouten plafond. Naast de pastorie, die een eigen en ruime indeling krijgt, zullen de te bou wen woningen, die in hetzelfde blok zijn opgenomen en met het kerkcentrum lig gen rond een gedeeltelijk beplante en betegelde patio van ongeveer 240 vier kante meter, alle bereikbaar zijn via een centraal trappehuis in de Abelenstraat. De woningen voor de alleenstaanden gaan bevatten: een woonkamer, grenzend aan de Wilgenstraat, een slaapkamer, grenzend aan de patio, een keuken, een grote douche met wascel en berging. De maisonnettes beschikken over twee woonkamers, met keuken en toilet op de IJMOND. De nieuwe competitie volleybal van de afdeling IJmond wordt reeds weer voorbereid. Zo is de aanmel ding van teams al opengesteld. Verwacht wordt, dat het aantal teams in verhou ding tot voorgaande jaren zal toenemen, vooral nu ook een officiële jeugdcompe- titie van start zal gaan. In het bestuur zijn enkele verschuivingen te constateren. De heer De Jong heeft zijn functie als voorzitter van de scheidsrechtercommis sie neergelegd. Hij houdt echter het pen ningmeesterschap. De heer Kracht heeft na 10 jaar de competitie geleid te hebben zijn functie aan de nieuwkomer Wehman overgedragen. Als voorzitter van de scheidsrechterscommissie zal hij echter nog in het bestuur vertegenwoordigd blijven. De competitie zal evenals voorgaande ja ren op vrijdagavond in de Dr. Prinsenhal in Heemskerk worden gespeeld. Het eer ste treffen vindt op 6 oktober plaats. eerste verdieping en daarboven drie slaapkamers en douchecel met tweede toilet. De woningen zijn anders dan de kerk ruimte en bij zalen, die van centrale gas- verwarming zijn voorzien, met individu ele gasverwarming uitgerust. Alles wordt zeer royaal opgezet en afgewerkt. Dank zij de voortreffelijke medewer king van gemeentelijke en provinciale in stanties, was het mogelijk binnen een half jaar de tweede opzet van het ker kelijk centrum van de grond te krijgen. De bouwcommissie, bestaande uit de heren pastoor J. C. M. Keman, P. J. van der Laan en G. J. Schutte hebben met de aannemer architect ir. Kruger met Productiestroom N.V. en de uitvoerder het laatste plan in huidige opzet zorg vuldig gedetailleerd en uitgekiend. Er zal ook een open toren bij het centrum komen van zestieneneenhalve meter hoog, twee betonnen staanders, afgedekt met een dwarsbalk. Moge lijk zal hierin ook een klok worden aan gebracht. Tenslotte zij vermeld, dat de kerkruimte een heteluchtverwarming krijgt en alle overige ruimten normale gasver warming met radiatoren. De oppervlak te van het geheel bedraagt ongeveer 750 vierkante meter. BEVERWIJK. De stoffelijke resten van de vier leden van de Spaanse familie Caldas Montana, die maandag 21 augustus bij een tragisch auto-ongeval in het Bel gische dorp Martelange om net leven kwamen, zullen donderdag 31 augustus in hun woonplaats Heemskerk ter aarde worden besteld. De begrafenis op het kerkhof bij de parochiekerk aan de A. J. Verharenstraat wordt voorafgegaan door een uitvaartmis in de kerk van de Heilige Laurentius. Deze plechtigheid begint om 10.30 uur 's morgens. Belangstellenden wordt verzocht een kwartier voor dit tijd stip in de kerk aanwezig te zijn. Voorts is er woensdag 30 augustus gelegenheid de overledenen te bezoeken en voor hen te bidden in het uitvaartcentrum aan de Velserweg 18 in Beverwijk. Het uitvaart centrum is daarvoor geopend van 14 tot 20 uur. Maandag te IJmuiden aangekomen: Othello van Iggesund, Zaandam; Reint. Pateniemi; Do- minende, Londen, IJmuiden: Diligentia, Stan- low: Rothenstein. Bremen; Black Prince. Kris- tiansand; Indus, Manchester; Pollux, Mantyluo- to; Tor Hollandia, Gothenburg; Longwy, Mon rovia, IJmuiden; Zaanstroom, Goole; Schelde- borg, Siiloth, IJmuiden; Germariia, Münsterose; Mihtence. Rotterdam; Jop. Stockholm; Gdansk Riga. Maandag van IJmuiden vertrokken: Rijn stroom. naar Shoreham; San Paulo, Avilez IJmuiden: Claus. Londen, IJmuiden: IJselborg' Aberdeen, IJmuiden; Hontestroom. Sheerness; Spieke^oog. Rotterdam; Prinses- Margriet. Bil bao: Tor Anglia, Gothenburg; Chevychase, Rot terdam, IJmuiden; John Kruse. Antwerpen; IJ- stroom, Dagenham; Ibis, Antwerpen: Bernd Gunda, Kirkaldy: Black Prince, Kristiansand; Hada 2, Par, Velsen; Burtonia, Goole; Wega. Antwerpen; Brittenburgh, Rotterdam; Alpha, Rotterdam; Amrum, Varburg; Geestdijk. Bos ton, IJmuiden. Dinsdag te IJmuiden aangekomen: Pallas van Rotterdam: Plover. Felixtowe; Labotas, Rotter dam; Torun, Bordeaux; Ruth Dister, Ala; Am- stelborg, Mantyluoto, Beverwijk; Oranje Nassau. Southampton. Dinsdag van IJmuiden vertrokken: Grim naar Huil; Totland, Londen; Virihaure, Napels; Tor Hollandia, Immingham. Bern. Rotterdam: Star Ballarat, Rotterdam, Velsen; Ittersum, Bremen. (Indien achter de plaats van herkomst of be stemming geen nadere aanduiding volgt bete kent dit. dat betreffend schip naar of van Amsterdam is gegaan). biedt zijn lezers Een uit 32 fotopagina's en aktiekaarten van tankslagen in de Sinaï geïllustreerd ooggetuige-verslag van Israels 130-urige oorlog werd geschreven en samen gesteld door onze reisredacteur Mr. H. L. LEFFELAAR. Hij beschrijft de voorgeschiedenis die tot het conflict leidde en geeft een verslag van de heroïsche strijd van Israel tegen de Arabische tegenstanders. Dit boek is verkrijgbaar aan ons kantoor LANGE NIEUWSTRAAT 427, IJMUIDEN. De prijs bedraagt ƒ4.50 per stuk. SANTPOORT. Maandagmiddag om twee uur wilde een 39-jarige inwoonster van Santpoort als bestuurster van een personenauto in de Hoofdstraat een nabij de Hagelingerweg gelegen parkeerhaven indraaien, op het moment dat een 20- jarige verkoopster uit Haarlem op haar bromfiets de Hoofdstraat was genaderd. Een aanrijding volgde, waardoor de ver koopster tegen de auto viel. Zij moest met een hersenschudding en een linker sleutelbeenfractuur door de ongevallen- dienst naar het Antoniusziekenhuis wor den overgebracht, waar zij ter verpleging is opgenomen. BEVERWIJK Op het terrein van Hoogovens is nabij de hoogovens een on geval gebeurd, als gevolg waarvan een 41- jarige gieter met ernstig letsel in het Be- verwijkse Rode Kruisziekenhuis moest worden opgenomen. Dit ongeval had maandag plaats nabij de gietmachine, waar men met behulp van een locomotief bezig was met het afwikkelen van een kabel. De 41-jarige! A. H. Mulder, gieter bij de „afdeling hoogovens" bood hier de behulpzame hand. Op een gegeven mo ment sprong de haak los van de' locomo tief en trof Mulder aan het rechter boven been. Met ernstig heupletsel is hij in het Rode Kruis Ziekenhuis in Beverwijk ter verpleging opgenomen. ADVERTENTIE 1 BEDDENSPECIAALZAAK r—1 MARKTPLEIN 21 - IJMUIDEN UROPA 1CUBEL TELEFOON 0 2550-10542 PLANTAGE 152 - BEVERWIJK TELEFOON 0 2510 -26105 (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Shell-Nederland heeft bij de gemeente Haarlem een aanvraag ingediend om een benzine pompstation te mogen bouwen aan de westzijde van de Delftlaan in Haar lem-Noord. Als daarvoor in aanmer king komende plaats is aangegeven een deel van de groenstrook iets ten noorden van de Jan Gijzenbrug, schuin tegenover de jeugdherberg Jan Gijzen. Als het plan door het Haarlemse gemeentebestuur wordt goedgekeurd zal het benzinestation voor het uit noordelijke richting komende verkeer via een inrit van de Delftlaan af be reikbaar zijn. De afrit sluit dan even voor de brug over de Jan Gijzenvaart op de hoofdrijweg aan. De aanvraag van de Shell maakt op het ogenblik een onderwerp van studie uit in de zogenoemde benzinecommissie van de gemeente Haarlem, waarin ook de ver keerspolitie is vertegenwoordigd. Hoofdinspecteur G. J. Endlich, chef van de verkeerspolitie, zei ons niet bevoegd te zijn nadere informatie te verstrekken over de bouw van een benzinestation aan de Delftlaan. Hij wilde bevestigen noeh ont kennen dat er ten aanzien van de Shell- aanvraag al een beslissing was genomen. Door Shell-Nederland in Amsterdam werd bevestigd dat bij het Haarlemse ge meentebestuur een bouwplan voor een pompstation op de hierboven bedoelde plaats aan de Delftlaan is ingediend. DEN HAAG. Al drie jaar achter el kaar heeft de Nederlandse Bond van Ha ringhandelaren in zijn jaarverslag be richt dat de haringhandel geen gunstig seizoen achter de rug had. Volgens het nu verschenen verslag over het verenigings jaar 1966-'67 lijkt het wel of de moeilijk heden in dat jaar culmineerden. Het éne jaar wordt er verlies geleden door de grote aanvoer en invoer na 31 december, zoals in 1963-'64, een ander jaar was zelfs de beperkte vangst nog te groot voor de gedaalde export en het gedaalde binnenlandse verbruik, zoals in 1964-'65. Het seizoen 1965-'66 zal wel iets beter zijn geweest dan de beide voor gaande. Er was toen een vangstbeperking van kracht tot 450.000 kantjes, maar in werkelijkheid ving de Nederlandse haring vloot maar 377.602. Het seizoen 1966-'67 lijkt echter weer slechter te zijn geweest, althans voor de handel. Volgens het jaarverslag heeft de rederij door de zeer hoge prijzen over het algemeen een goed jaar achter de rug. Voor de handel deed zich echter, in nog sterkere mate dan in het voorgaande jaar, de moeilijkheid voor dat de exporteurs door de weer kleinere vangsten zeer moei lijk aan haring kon komen. De reder-ex porteur was nl. wel min of meer genood zaakt de door zijn schepen aangevoerde haring voor zijn eigen handel te houden. Het jaarverslag meldt het verlies van elf leden, waardoor het ledental van de bond eind maart j.l. nog maar 44 bedroeg. Naar aanleiding van de bedankjes maakt 't jaarverslag de opmerking: „Iedere ha- rmgexporteur moet begrijpen, dat een eigen vrije vereniging absoluut nodig is, heel wat dringender nodig dan sommige publiekrechtelijke organen, aan welke men wettelijk gedwongen wordt bij te dragen. Dit is onnodig uitgegeven geld, maar con tributie voor een eigen vereniging niet". Hoger beroep waarschijnlijk (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Zoals wij gisteren in een deel van onze edities nog konden mel den, heeft de Zandvoortse schrijver Wiener het kort geding verloren, dat te gen hem was aangespannen door een plaatsgenoot, die zich door een van zijn verhalen in zijn eer en goede naam voel de aangetast. De fungerend president van de Haarlemse arrondissementsrechtbank, mr. J. P. Petersen, wees de eis toe, die door de beheerder van de Zandvoortse watertoren-lunchroom, de heer C. J. Lim- men, was ingediend tegen de schrijver en zijn uitgever Meulenhoff. De president bepaalde, dat de bundel Seizoenarbeid niet meer mag worden verkocht met het verhaal „Jansen". De ikfiguur van de gewraakte novelle betrapt Jansen, die evenals de heer Lim- men een lunchroom op een watertoren be heert, in een compromitterende situatie met een serveerster. De ikfiguur pro beert Jansen te chanteren, maar dit mis lukt, omdat deze niet getrouwd blijkt. Hoewel er aanzienlijke verschillen zijn tussen de realiteit en het verhaal, voel de de heer Limmen (wel getrouwd) zich in zijn goede naam getroffen. Naar hij zegt, herkennen vele Zandvoorters hem in de verhaalfiguur Jansen, volgens zijn advocaat mr. C. F. M. van Koppen her kennen alle Zandvoorters zijn cliënt in de beschrijving „behalve de ezeltjes op het strand'De heer Limmen beschouw de bovendien het verhaal als een wraak neming, omdat Wiener op zijn achttiende door hem aan de politie werd overge leverd, nadat hij als liftboy een kleine onregelmatigheid had bedreven. Bij overtreding van het vonnis zullen de auteur en zijn uitgever ieder vijfhon derd gulden per dag moeten betalen. De heer D. W. Bloemena, directeur van de uitgeverij Meulenhoff, kon vanmorgen nog niet met zekerheid zeggen of hij in hoger beroep zou gaan tegen de uitspraak Persoonlijk voelde hij er echter een ster ke neiging toe, daar hij het vonnis „ge vaarlijk acht niet alleen voor de heer Wiener, maar voor alle schrijvers". Voor het aantekenen van hoger beroep heeft hij overigens tien dagen de tijd.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 5