Zuidvietnamese verkiezingen geven geen uitzicht op vrede Cadeau bij Creme Puff lipstick öf eyeliner öf Hypnotique parfum van Max Factor Angstige nacht LEVEN VRIJ VAN PIJN HAAR JOURNAAL HARDLEERS-UM $L_C Miljonairsvrouw in sexfilm Mozart- en Mao-stijl bij herenmode van Holthaus Johnson: „Geweldige stappen op de weg naar democratie" Meisje oefende met vaders geweer Zielzorger bekent terrorisme Vinogradov gaat naar Kairo Belgische regering kende problemen van prins Karei niet Uitvinder Monopolyspel overleden DINSDAG 29 AUGUSTUS 1967 7 Lastige tegenstanders Geen compromis parelmoer (Van onze correspondent) W ASHINGTON. „De verkiezingscampagne in Zuid-Vietnam is een eerlijke zaak en er is sprake van een serieuze poging om een vrye opkomst naar de stembus te organiseren midden in een barre oorlogs toestand", zo luidt de kern van verklaringen, die president Johnson, de Amerikaanse ambassadeur in Saigon, Bunker, en onderminister van Buitenlandse Zaken, William Bundy, de afgelopen dagen hebben afgelegd. „De militaire junta in Saigon is bezig van de verkiezingen een farce en toonbeeld van bedrog te maken en zij demonstreert dagelijks dat zij in wezen minachting heeft voor een burgerlijk demo cratisch regime zo zeggen daarentegen senatoren als Robert Kennedy, Jacob Javits en een hele rij an dere Amerikaanse parlementariërs. Hun standpunt lijkt gedeeld te worden door vele Amerikaanse dag bladcorrespondenten in Vietnam en door verscheidene Zuidvietnamese burger-kandidaten. President Johnson en zijn mannen pro beren hun opinie kracht bij te zetten door te betogen dat het absurd is te ver langen dat de verkiezingen in Zuid-Viet nam beantwoorden aan de allerhoogste Westelijke maatstaven. Als men in aan merking neemt dat er een oorlog woedt en dat er geen traditie van nationale verkiezingen is kan men niet anders dan toegeven dat Zuid-Vietnam geweldige schreden op het pad naar werkelijke de mocratie heeft gezet, zo vinden zij. DE KRITISCHE stemmen in Washing ton spreken een heel andere taal. Zij zeggen: de hele verkiezingsvertoning heeft alleen maar ten doel om het regime van de militairen te legaliseren en er is geen sprake van een echt raadplegen van de volkswil. Zij hebben een aantal harde feiten om dit betoog mee te staven en een paar ervan verdienen vermelding. In de eerste plaats is er het feit dat de militaire junta in Saigon officieel niet alleen communistische, maar ook pro- communistische en neutralistische kandi daten van de verkiezingen heeft uitgeslo ten. En daar iedereen die het te zeer on eens is met de junta als pro-communis tisch of neutralistisch wordt afgeschil derd betekent dit dat alle lastige oppo nenten van de junta van het politieke tafereel verwijderd gijn, precies zoals lastige tegenstanders door de geheime politie van Saigon worden verwijderd en lastige kranten bedreigd worden of tot zwijgen worden gebracht met een publi- katieverbod (de ongrondwettelijke cen suur die de junta lang toepaste is sinds 20 juli opgeheven, maar nog altijd moe ten de kranten in Zuid-Vietnam eerst hun blad aan de .regering komen vertonen. Het gevolg is dat de kranten politieke controversen vermijden). Vooral kras was de ongeldigverklaring van de kandidatuur van Au Troung Thanh, een briljante econoom, die tot voor kort nota bene nog minister was in het kabinet van generaal Ky. Maar Thanh had zich ontwikkeld tot een neutralisti sche onafhankelijke kandidaat, die als enige openlijk de werkelijk essentiële po litieke kwestie van Zuid-Vietnam dreigde aan te snijden met een fris mes: de kwes tie van oorlog of fa-ede. President Johnson heeft er nu eenmaal voor gekozen de verkiezingen te zien als de uitdrukking van de volkswil, waar voor Washington zegt te strijden in Zuid- Vietnam, en dit houdt in dat iedereen nu krampachtig moet geloven in de eerlijk heid van de gang naar de stembus. Dat de boeddhisten van monnik Tri Koeang, die met hun rebellie in het voorjaar van 1966 de huidige verkiezingen afdwongen, alle door hen gesteunde kandidaten ge diskwalificeerd zagen is een punt waar over in Washington geen woord meer valt. Het waren de Amerikanen, die ver kiezingen in Zuid-Vietnam bewerkstellig den, zo wordt nu gezegd. Uit de hele verkiezingssituatie blijkt overigens een ding. President Johnson is er niet op uit in Zuid-Vietnam een groep politici aan de macht te helpen, die een compromisvrede met de Vietcong en Noord-Vietn'am zou kunnen sluiten. Was hij dat wel dan zou hij niet alleen zijn invloed hebben aangewend om de neu tralisten buiten de campagne te houden, maar zou hij bovendien zijn ambassadeur Bunker niet hebben laten zwoegen aan een verozoening tussen de generaals Van Thieu en Ky. Hun verdeeldheid gaf namelijk een ge matigdere groep kandidaten goede kan sen. Nu Van Thieu en Cao Ky samen als kandidaten voor het presidentschap en vice-presidentschap optreden en daarbij hun huidige positie als staatshoofd en pre mier ten volle uitbuiten, lijkt een wonder nodig om hen te doen verliezen. Voor de kansen op vrede lijkt dit een stap terug en of de oorlog wel zal varen bij het aanblijven in ..constitutionele" po sities van Thieu en Cao Ky lijkt ook te betwijfelen als men hoort hoe weinig sympathie en prestige de heren in de af gelopen twee jaren bij de bevolking heb ben weten te winnen. Er zijn Amerikanen die zeggen: na 200 jaar grotendeels een tweepartijenstelsel te hebben gekend zou het elke Amerikaanse kiezer duizelen als hij nu in Zuid-Viet nam uit de vele kandidaten zou moeten kiezen. Lukt het de Vietnamezen wijs te worden uit deze wirwar van onbekenden dan wordt het tijd ons af te vragen of wij niet meer hun hulp nodig hebben dan zij de onze. ADVERTENTIE Bij aankoop van Creme Puff kunt u nu uw persoonlijke voorkeur laren gelden. Kies uit gratis Max Factor parelmoer lipstick öf eyeliner dj Hypnotique parfum.' t Is maar tijdelijk. Profiteer er snel van! (Van onze correspondent) MIDDELBURG. Na een telefoontje van een bewoonster van de Noordsingel met de mededeling dat er op straat ge schoten werd, ging de Middelburgse,poli tie direct op onderzoek uit. Zij trof enige schilders aan, die, opgeschrikt door rond vliegende kogels, in allerijl van hun lad ders bij de voorgevel van een woning afgeklommen waren en dekking hadden gezocht. De kogels hadden ook gaten ge slagen in een geparkeerde auto. De politie ontdekte na enig speuren dat de kogels waren afgevuurd uit een huis aan de Noordersingel. Daar was een 17-jarig meisje, dat alleen thuis bleek te zijn, met een geweer van haar vader uit een raam gaan schieten. De politie heeft het vuurwapen in beslag genomen, ook omdat de vader er geen vergunning voor had. BOLZANO (AFP) Pastoor Johann Weitlaner van de parochie San Martino de Casies in Alto Adige (Zuid-Tirol), die zaterdag werd gearresteerd onder ver denking van hulp aan terroristen, heeft bekend op 24 juli 1966 aan een aanslag te hebben deelgenomen, waarbij douane beambten (twee) werden gedood en een gewond. Hij is naar de gevangenis van Bolzano overgebracht. Zijn arrestatie heeft groot opzien gebaard in de betrokken omgeving. FORT LITTLETON (AFP) De be woners van het stadje Fort Littleton in de Amerikaanse staat Pennsylvania hebben een angstige nacht achter de rug. Midden in de plaats was in de avond een vracht auto in brand geraakt, die geladen was met flessen met een giftig gas. Twee des kundigen van de mijnopruimingsdienst waren verscheidene uren bezig om met de grootste behoedzaamheid de kisten met de zeer ontplofbare flessen van de bran dende auto te halen. Pas toen het licht begon te worden was het gevaarlijke kar wei gedaan. De bewoners van de plaats hadden hun woningen ontruimd en hadden de nacht op veilige afstand in de open lucht doorgebracht. Ambassadeur voor USSR Dmitri P. Pozjidayev, die de betrek kingen tussen Egypte^n de Sovjet-Unie onder zïch hact tijdens het uitbreken van" de oorlog in het Nabije Oosten, is van zijn post van Russische ambassadeur in Kairo ontheven. Een korte verklaring, die maandag in Moskou is uitgegeven, zegt dat de 54-jarige Pozjidayev, uit Kairo naar een andere post is overgeplaatst. Welke dat is werd niet gezegd. Hij wordt vervangen door de zestigja rige Sergei A. Vinogradov, oud-ambassa deur van de Sovjet-Unie in Frankrijk en een van Ruslands top-diplomaten. Vinogradov was van 1940-48 ambassa deur in Turkije, was lid van de Rus sische delegatie op de conferentie van Genève in 1955 en vertegenwoordigde van 1953 tot 1965 de Russische regering in Parijs. ADVERTENTIE Talitha Pol, Hollandse van geboorte, is getrouwd met de miljonair Paul Getty jr. Roger Vadim heeft haar geëngageerd voor de film Barba- rella, een sexfilm uit het jaar 4000. Zij zal in de film gekleed gaan in een kostuum, dat als een handschoen om haar lichaam sluit. Talitha is op Bali geboren. l speelt t klaar met Togal. Reumatische pijn, migraine, spit, maandpijn. Togal tabletten werken gauw en goed. Stillen pijn afdoende, bestrijden griep en verkoud heid. Leef zorgeloos met Togal. Bij apoth. en drog. TOGAL 0,95; 2,40; 8,88. TT" Romantische herenmode bij Dick Holt- I haus. Fluwelen colberts in de kleuren (Van onze correspondent) BRUSSEL De Belgische regering wist, toen zij in het voorjaar op verzoek van prins Karei van België de volksver tegenwoordiging voorstelde de oud-regent weer zijn jaarlijkse dotatie uit de schat kist van vier miljoen Belgische franken toe te kennen, niets van diens financiële moeilijkheden met zijn zaakwaarnemer Allard. Dat heeft minister president Van den Boeynants na afloop van de kabinets raad verklaard. OTTSVILLE (AP) Charles B. Darrow, de uitvinder van het monopoly-spel, is maandag op 73-jarige leeftijd overleden. Darrow, die het spel in de crisisjaren heeft uitgevonden, omdat hij er de verveling tijdens de perioden van grote werkloosheid mee wilde helpen verdrijven, heeft een for tuin verdiend met zijn spel. Op 43-jarige leeftijd kon hij zich uit za ken terugtrekken. Vijf jaar geleden heeft hij eens gezegd dat het spel hem een mil joen dollar had opgeleverd (3,5 miljoen gulden). Men moet altijd zijn uiter ste best doen om de innerlijke beweegredenen van andere mensen te begrijpen, alvorens men lacht of boos wordt- De zer dagen was in onze krant te lezen dat in het schone dorp Leersum ouders leven, die om godsdienstige redenen hun kinderen verbieden in een zweefmolen te zitten. Na enig medemenselijk nadenken begrijp ik dat best. Als men zijn kinderen altijd heeft in geprent dat zij met hun beide benen op de grond moeten blijven staan brengt dat zwe ven lelijk de klad in de op voeding Maar tegen deze theorie verzet zich toch de overwe ging, dat God al op de eerste bladzijde van de Bijbel een groot genoegen bleek te schep pen in zweveij. En nog wel over de wateren, wat heel wat gevaarlijker is dan boven een Leersums weilandje. Bo vendien valt te constateren, daf niet alleen God maar alles wat met hemel en heiligheid te maken heeft, voortdurend en principieel zweeft. Enge len zweven, heiligen zweven, de hele hemel met inboedel en stoffering zweeft en zelfs de boze geesten, de duivels en aanverwanten, kunnen voort durend in zwevende toestand worden aangetroffen. Toch ging het zweefverbod in Leersum uit van de School met de Bijbel, waar men beter diende te weten. En merk waardig was daarbij ook, dat de zweefmolen was georgani seerd door de Oranjevereni ging, een instituut dat zeker niet kan worden beticht van provo- of nozemtendensen. Hier ontstond dus een con troverse tussen Nederlanders wier heiligste gevoelens on geveer uit dezelfde hoek kwa men. Hoe is dat alles mense lijkerwijs te verklaren? In een Oranjevereniging zitten de braafste, principieel- ste en ordelievendste mensen die ons land voortbrengt. Hoe is het mogelijk geweest dat de radicale, progressieve geest des tijds deze lieden zodanig uit het gareel heeft gejaagd, dat zij tot de uitspatting van een zweefmolen kwamen? De ouders van de kinderen van de School met de Bijbel weigerden verontwaardigd de bonnetjes voor de gratis ritten in dat zondige instrument. De kindertjes zelf hebben er zich niet over uitgesproken, maar men moet aannemen dat zij zich zeer verheugden, door hun standvastige opvoeders voor het zedelijke verval van het zweven te zijn bewaard. Men kan als kind niet dank baar genoeg wezen voor een vroegtijdige vermaning, waar men later het profijt van trekt. Voor een niet-Leersummer blijft het geval echter toch een beetje knagen. Waarom is zo'n zweefmolen zondig? De grote moeilijkheid is, van de kenners een duidelijk ant woord te krijgen. Wij hadden vroeger een melkboer van strengchristelijken huize, dat gevuld was met elf kinderen. Hij verbood zijn kinderen op zondag het huis te verlaten behalve voor de kerkgang, en dat niet alleen, maar hij strek te zijn verbod op die dag ook nog uit tot het spelen van gezelschapsspelletjes, uitge zonderd dammen. Die uitzon dering voor dammen heb ik nooit begrepen Afgezien van het feit dat het bijzonder moeilijk is met elf man te dammen, leken mij de men selijke driften die bijvoorbeeld bij „Mens Erger je Niet" wer den losgelaten niet veel zon- diger dan die van het dam spel. Hij wilde het nooit argu menteren- Als ik hem zei: „Nuchter bekeken is dammen op zondag toch even ongods dienstig als ganzenborden", antwoordde hij streng: „Juist. Maar nuchter bekijken op zichzelf is al zonde". Zo antwoordt men waar schijnlijk in Leersum de ar geloze nieuwsgierige even eens, als deze andersdenkende vragen stelt. Men heeft daar op een of andere mystieke wijze uitgemaakt, dat een zweefmolen een duivels ge notmiddel vormt, terwijl bij voorbeeld een Kop-van-Jut Gode welgevallig is. Wil men nadere uitleg, dan is dat ver langen alleen al een zondige begeerte, die dadelijk moet worden afgestraft. Men moet niet proberen, de dingen reëel te zien. Godsdienst is niet reëel, men kan er niet over redeneren. Wie wél re deneert, zondigt. Op die manier komt men er natuurlijk altijd uit en daar is het de mens toch ook eigenlijk om begonnen. Hij is niet op de wereld om te be grijpen en daarna te geloven, maar om te geloven en daar naar te handelen. Met deze laatste procedure heeft men eeuwenlang miljoenen weten te sturen en te bevredigen. Ergens aan een top werden zekerheden en voorschriften pasklaar gemaakt, en in de benedenlagen had men een voudig maar daarnaar te le ven. Klonk er ergens uit die onderste regionen een twij felachtig: „Waarom?" dan donderde en bliksemde het in de wolken- Toch heeft dat „Waarom?" het allemaal overleefd. Het heeft zich vermenigvuldigd en massale aanhang gekregen- Niet te ontkennen valt, dat het daardoor het simpele ge loof sterk heeft aangetast. Maar aan de top heeft het be sef zich genesteld dat het „Waarom?" niet langer onbe antwoord kon worden gelaten, als men de top intact wilde houden. In die moeilijke situatie zitten we nu; politiek, reli gieus, maatschappelijk en cul tureel. Het argeloze geloof is omgezet in redelijke twijfel en het uitblijven van over tuigende antwoorden van bo venaf veroorzaakt snelle op ruiming van traditionele over tuigingen. Het burgelijke ge zag kan nog slechts werken met middelen die in redelijk heid worden geaccepteerd. De kerken kunnen nog slechts datgene verkondigen, dat re delijk waar is. Maatschappe lijke meerderwaardigheid moet reëel geargumenteerd kunnen worden, of zij wordt afgeschud. „Waarom?" is een toverspreuk géwordén, die de waarheden scheidt van de leugens, of de zekerheden van de vaagheden. Zo gaat het overal, behalve blijkbaar in Leersum. Als een Leersums kind zijn ouders vraagt: „Waarom mag ik niet in een zweefmolen?" zal het voorlopig nog tevre den moeten zijn met het ant woord, dat vragen zondig is. Maar op den duur zal daar toch wel iemand tot de ont dekking komen, dat het een verstandige vraag is, waarop een redelijk antwoord dient te volgen. Het zal een groots moment zijn in Leersum, als daar op de School met de Bijbel die eerste reële waarheid wordt ontdekt dat zweven ook met Gods zegen mogelijk is. Het moet echter niet al te lang meer duren, anders is intus sen de plaatselijke Oranje vereniging al in de mini-rok ken. De dingen gaan immers zo snel. zwart, turquoise, signaalgroen en oker geel, met kanten sjabot eti manchetten. AMSTERDAM. Er is een tijd ge- weest dat vrouwen bij hun huwelijk veroordeeld werden om levenslang te- gen een echtgenoot in een verschrik- kelijk, saai grijs, bruin of donkerblauw colbert aan te kijken. Die tijd werd maandagmiddag door de Amsterdamse couturier Dick Holthaus met een show van zijn herenkleding voor de zomer van 1968 voorgoed uitgeluid. Is het uit met het kleurenvuurwerk in de garderobe van mevrouw en mag zij zich van Parijs alleen nog in ty pisch manlijk getinte creaties verto nen, de herenkleding wordt er steeds kleuriger op. In Parijs was het coutu rier Pierre Cardin, die er het het eerst op waagde om met fuchsiaroze jasjes en kanariegele pantalons voor de dag te komen. In Nederland liet Dick Holt haus het er niet bij zitten. Hij lan ceerde colberts van turqoise, oker geel en signaalgroen fluweel. Pakken die hij zo waar afwisselde met exem plaren van zwart fluweel, waaronder zijn dressman witte overhemden met sjabots en manchetten droegen. Speel se variaties op de Mozartmode voor mevrouw van de Parijzenaar Yves Saint Laurent. Afgezien van dit decadente zijspron- geltje kan men Holthaus die zich in het buitenland met zijn creaties al grote bekendheid verwierf, dankbaar zijn voor het nieuwe leven dat hij de Ne derlandse herenkleding inblies. Hij zorgde voor een aanvaardbare verta ling van Pierre Cardins toekomstmode, dat wil zeggen voor sportieve open- ritsbare Mao-pakken. Ging het tot dus ver in de herenkleding ieder seizoen om minimale verschillen, Holthaus strooit kwistig met nieuwtjes in het rond. En dat zijn dan: Opa-overhemden met zeer hoge boorden. Russische overhemden met op staande cols. Opmerkelijk bredere revers. Verticale steekzakken. Colbertjasjes met ceintuureffecten door middel van naden. Evenals vorige Holthaus-collecties worden zijn herenpakken en overhem- den geconfectioneerd en zijn ze binnen enkele maanden al bij de betere I kledingzaken te koop.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 7