Sticht een nationaal park in het Deltagebied Noord- Koreaanse visfabriek- schepen voor V erolme «RAIFFEISENBANK HAAR JOURNAAL Softbalvoorzitter Oosterhof: Weer twee zwemrecords op Studentenspelen n i Norbert wil j® een stil kaas uit het vuistje nose vÊShd I M'. Geels óf Samardzic Bont-haute-couture bij de Hagenaar Van Wordragen ti Voorstel Contactcommissie voor Natuur- en Landschapsbescherming: Vertrouwen in wethouder opgezegd Praktisch kapsel voor koude dagen „In Amerika gezien wat we nog moeten leren Jubileumduel van HDM en nationale hockeyformatie Tennismeisjes in de finale Brons voor judoka Boom Cherie Spencer in Hilversum op eerste plaats a S «fravw xmzaaoA spaarbank en alle bankzake s WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1967 17 niel meer dan 1300 vestigingen In Vink eve en Kerkelijk nieuws Nationaal cricketteam tegen Worcestershire VOEDZAAM MAK^ at w M M sa AMSTERDAM. De Contactcommissie voor Natuur- en Landschapsbescherming heeft voorgesteld, na de afsluiting van het Brouwershavense Gat het Grevelin- gengebied als nationaal park tot een rijk gevarieerd natuur- en recreatiegebied van grote allure te ontwikkelen. „Tot dusver werden nationale parken ingesteld om bestaande natuurgebieden te behouden. Door de Deltawerken wordt de gelegenheid geboden op deze wijze nieu we landschappen tot ontwikkeling te brengen, zoals in de Grevelingen én in de Lauwerszee: dit zal leiden tot een waar devolle aanvulling van de recreatiemoge lijkheden", aldus de Contactcommissie, waarin ruim honderd organisaties samen werken. Het voorstel is gereedgemaakt door haar Deltawerkgroep, samengesteld uit planologen, landschapsarchitecten, (Van onze correspondent) ROTTERDAM Scheepsbouwer Verol- me heeft opnieuw twee grote orders ver worven: de bouw van twee visfabriek- schepen voor Noordkoreaanse rekening. Onlangs kreeg Verolme opdracht voor de bouw van twee mammoettankers (240.000 ton) voor de Esso en het schijnt vrijwel zeker te zijn, dat het concern nog een derde mammoettanker voor dezelfde olie maatschappij construeert. In verband met de omvang van de or derportefeuille moet het personeelsbestand van Verolme, met ongeveer tweeduizend man worden uitgebreid. De liep vries vis serij-moederschepen worden op de werven in Heusden en Alblasserdam gebouwd. Verolme heeft er ervaring mee. Drie jaar geleden bouwde hij in Alblasserdam ook een visfabriekschip voor Noord-Korea: de zevenduizend ton metende Back Dusan („top van de witte berg"). Jaarlijks vangt de Noordkoreaanse vissersvloot meer dan een miljoen ton vis. De visfabriekschepen verwerken op zee de vis, die visserssche pen hebben gevangen. biologen en recreatie- en watersportdes kundigen. Het is vastgelegd in een nota en aangeboden aan de Werkgroep Recrea tie- en Natuurgebieden in de Delta. Door de sluiting van het Brouwersha vense Gat ontstaat tussen de eilanden Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duive- land een bijna 15.000 ha groot meer: ruim tien maal de omvang van de Loosdrecht- se Plassen. Van nature liggen hier vele grote en kleine zandplaten als een archi pel van eilanden, zodat een enorme oever lengte aanwezig is. Daartussen strekken zich watervlakten van wisselende omvang en diepte uit. De Grevelingen ligt in de onmiddellijke nabijheid van de stranden en duingebieden van Goeree en Schou wen. Daarom wordt voorgesteld de kop van Goeree in het nationaal park op te nemen. ADVERTENTIE IN HOUAND SIMT EEN MIS Meer dan 1300 vestigingen van de Raiffeisenbank een vertrouwde instelling Ook in uw omgeving is er één. (Van onze correspondent) UTRECHT. De gemeenteraad van Vinkeveen heeft gisteravond een motie van wantrouwen tegen wethouder J. J. Turkenburg (KVP), met 7 tegen 5 stemmen aangenomen. De motie was in gediend door de heer J. Uitterdijk van de Boerenpartij. Vóór stemden de VVD, de Boerenpartij, de CHU, één lid van de KVP en de protestants-christelijke wet houder S. de Haan. Tegen stemden vijf leden van de KVP. De motie kwam in stemming nadat er twee uren achter gesloten deuren was vergaderd. Zij was gericht tegen het bouwbeleid van B. en W., in het bijzon der tegen dat van wethouder Turken- burg. Hem werd verweten dat hij als deskundige op bouwgebied niet tijdig heeft ingegrepen, zodat er allerlei situa ties zijn ontstaan waardoor Vinkeveen in opspraak is gebracht, zoals het afge ven van rijksgoedkeuringen voor bouw werken boven de tienduizend gulden. De minister van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid ontnam in oktober B. en W. de bevoegdheid om dergelijke vergunningen nog langer af te geven. Wethouder De Haan verklaarde vóór de motie te zullen stemmen omdat uit de brief van de minister kon worden af geleid dat B. en W. pas dan weer de bevoegdheid om rijksgoedkeuringen af te geven zouden terugkrijgen, wanneer de heer Turkenburg zijn functie zou hebben neergelegd. Hij maakte melding van een anoniem telefoontje waarin werd ge dreigd dat zijn boerderij in brand zou worden gestoken als hij zijn collega Tur kenburg zou afvallen. De heer Turkenburg ontkende dat er met opzet verdunningen waren afgege ven waarvan net college wist dat zij de normen overschreden. Zelfs is er een werk stilgelegd toen hem bleek dat er voor meer werd gebouwd dan mocht. Mr. Spruit (VVD) vond dat de wet houder als deskundige had moeten we ten dat er in tal van gevallen dingen gebeurden die niet door de beugel kon den. Nadat de motie was aangenomen bleef de wethouder. Hij had eerder verklaard niet uit eigener beweging ontslag te zul len nemen. Verwacht kan worden dat de raad hem in een volgende vergadering zal ontslaan. Bij de justitie in Utrecht is thans nog een onderzoek gaande tegen burgemees ter Blom, dat verband houdt met „ver schrijvingen" in de gemeente-adminis tratie. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Lopik L. Blok te Ridder kerk te Garderen (toez.) R. W. Steur te Doornspijk. Aangenomen naar Moerdijk J. Krüger, oud zend. pred. bij de Evang. Broeder- gem. te Paramaribo, woonachtig te Zeist, die bedankte voor Nieuwendiik (N-B) naar Velp (vac C. D. IsraëD W- van Waasbergen te Vaals. (Van onze mode-redactrice) DEN HAAG Voor een fortuin aan bont kon men dinsdag in het Haagse Johan de Witt-huis tijdens een show van de nieuwste wintercollectie van Nederlands meest vindingrijke bont werker Fred van Wordragen bewonde- De bontjas die deze winter de toon aan geeft, een mantel van roodvos in Dokter Zjivago"-stijl. ren. Hij bewees met zijn soepel val lende jurkjes van Chinese wezel, zijn regencapes van veulen, zijn lakodajas- sen met afritsbare lynxstroken dat men voor echte bont-couture niet alleen in Parijs maar ook in Den Haag te recht kan. De „dokter Zjivago" jassen van dwars verwerkte roodvos en de langere Lara-mantels van persianer, die tot over de kuit heen kwamen, ontbraken niet in de collectie, evenmin als de paco rabanne jassen gemaakt van ruitjes persianer en leer. Valt er van bontmantels meestal niet veel te ver tellen dan dat zij groot en zeer dames achtig zijn, bij Fred van Wordragen kon men wel degelijk een lijn in zijn chique bontcreaties ontdekken. Hij plaatste de zoom iets onder de knie en tailleerde het voorpand iets meer. Overheidmouwen met manchetten ga ven bij zijn soepel verwerkte mantels de toon aan, terwijl hij het bij voor keur op colkragen hield en tenslotte verving hij zijn dubbele knoopsluitin- gen af en toe door ritsen. AMSTERDAM. Het is afgelopen met de torenhoge suikerspinnen, maar ook met de bijna kaal geknipte jon genskopjes. Het Syndicat Haute Coif fure Franchise et Coiffure Création oftewel de Franse organisatie die ieder seizoen voor kappers over de gehele wereld de nieuwe modelijn aan geeft, heeft bepaald dat de dameskap sels deze winter kort en vol speelse en springerige lokken moeten zijn. Sloofde men zich vorige jaren nog uit om de vrouwelijke haardos haartje voor haartje te modeleren, met als gevolg dat zelfs de meest ij dele dame niet met haar eigen coiffure overweg kon, de kapsels voor de komende win ter zijn praktisch en met een borstel zo weer in model te brengen. Men hield de nieuwe haarlijn, de „ligne caline" met opzet kort omdat de nieu we mantels die de Parijse modekonin gen lanceerden vrijwel allemaal van opstaande kragen zijn voorzien. Om de coiffure meer vrouwelijke allure mee te geven zullen de kappers de nekpar- tij deze winter zo lang mogelijk houden. Korte kapsels met springerige lokken voor deze winter. mVVVVVVVWVVVVHVin/VUVWtfVVVVVVVVVVVWIVWniWVVMfVVVVVVVVVVVVVWiniWWWIHMIIIWUVWIWWW (Van onze sportredactie) De reis van de Nederlandse softbal- ploeg heeft de toch al hooggespannen ver wachtingen overtroffen. Speelsters en of ficials zijn met een enorme hoeveelheid ervaringen in Nederland teruggekeerd. „Wij hebben", verklaarde de voorzitter van de softbaibond, de heer Oosterhof, "ontzaglijk veel gezien. We zijn vooral te weten gekomen wat we nog moeten leren. Vooral in het werpen van de Ame rikaanse pitchers en onze meisjes zit een groot verschil. In Amerika zijn de wor pen veel sneller en dat had natuurlijk zijn invloed op de slagprestaties van onze meisjes". Dat de Nederlandse ploeg in Amerika desondanks geen enkele maal is over speeld, is daarom geen geringe prestatie. De heer Oosterhof kon dan ook tevre den verklaren dat de resultaten van de ploeg hem alles waren meegevallen. On danks het grote succes van de Ame rikaanse reis, gelooft hij echter niet, dat een dergelijke onderneming er voor de nabije toekomst weer inzit. "Het zou wel prachtig zijn, als we dit het volgend jaar weer konden doen. We hebben wel enkele ^.--v -vXjj Wethouder Voskuilen spreekt met de aanvoerster van het softbalteam Toos van Galen na de terugkeer uit Amerika op Schiphol. uitnodigingen ontvangen, maar financieel is het niet haalbaar. Jammer, de Ameri kanen zagen ons graag terugkomen. Het spontane optreden van de meisjes is daar enorm ingeslagen. We waren erg popu lair". Het Nederlandse cricketelftal, dat op 2 en 3 september op het terrein van Quick in Den Haag tegen Worcester shire zal spelen, is als volgt samenge steld: Van Arkel (aanvoerder), v. d. Bosch (beiden HCC), Bakker (VOC), Gouka (Excelsior), Rikse (ACC), Schoon- heim (Quick HG), Frans Spits, Nico Spits (beiden VRA), v. d. Vegt (HBS) en E. W. C. Vriens (HCC). De elfde speler moet nog worden aangewezen. DEN HAAG. De eerste klasser HDM opent de festiviteiten ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de vereniging, dat dit seizoen wordt herdacht, met een ere-wedstrijd tegen het Nederlandse hockey-elftal dat midden oktober in Lon den deelneemt aan het voorolympische toernooi. De ontmoeting wordt zaterdag middag 9 september op „Duinzigt" aan het Theo Mann-Bouwmeesterpad ge speeld. VOETBAL. De Italiaanse voetbalbond organiseert van 13 tot 16 oktober 1967 een internationale conferentie over scheidsrechtersproblemen. Het doel van de conferentie is tot een uniforme toe passing van de spelregels te komen. De heren Martens en Veldhuizen zullen als afgevaardigden van de Nederlandse scheidsrechterscommissie aan de confe rentie deelnemen. De Amerikaanse zwemmer Charles Hickcox heeft een dag' nadat hij het we reldrecord op de 100 meter rugslag ver beterde, ook een nieuw record op de 200 meter rugslag gevestigd. Hij zwom giste ren tijdens de Universiade in Tokio de afstand in 2 min. 9.4 sec. en was daar mee bijna één seconde sneller dan zijn landgenoot Jed Graeff, die sinds 13 okto ber 1964 recordhouder was met een tijd van 2.10.3. De Amerikaan Douglas Russell die maandag met een tijd van 59.5 we reldrecord op de 100 m. rugslag zwom, maar die een paar uur later als record houder werd onttroond door zijn landge noot Charles Hickcox, bracht op de 100 m. vlinderslag een tijd van 56.3 op de chronometers. Met deze tijd werd zijn landgenoot Mark Spitz op 9 juli van dit jaar wereldrecordhouder. De Amerikaanse zwemmer John Ferris heeft tijdens de universiade in Tokio het wereldrecord op de 200 meter vlinderslag verbeterd. Hij zwom de afstand in 2 mi nuten 06.0 seconden en was daarmee 0.4 seconden sneller dan zijn landgenoot Mark Spitz, recordhouder sinds vorige maand. Ada Bakker heeft zich in Tokio ge plaatst voor de finale damesenkelspel van het tennistoernooi van de wereldstudenten spelen. In de halve finale versloeg zij na zware strijd de Britse Frances Mac- lennan in drie sets: 3-6 6-1 6-4. In de fi nale ontmoet Ada Bakker een andere Brit se speelster, Nell Truman, die in de an dere halve finale de Japanse Chieko Ohta uitschakelde: 6-1 6-1. Met Astrid Suur- beek was Ada Bakker ook succesvol in het damesdubbelspel. Het Nederlandse duo bereikte de finale door een overwin ning op Frances Mclennan en Nell Tru man: 6-1 12-10. In de finale ontmoeten zij de Italiaansen Gobbo en Giorgi, die de Australische dames Dening en Malfroy met 6-3 6-3 versloegen. De judoka Rob Boom behaalde de bron zen medaille in het lichtgewicht. Boom die in de halve finales na 2 minuten 39 se conden van de Zuidkoreaan Youn Soo Kyoon verloor, deelde de derde plaats met de Braziliaan Figueredo Santos. In de fi nale versloeg de Japanner Yoshio Sonoda na 7 minuten 13 seconden de Zuidkoreaan Youn Soo Kyoon. In de finale waarin Hickcox het wereld record op de 200 m. rugslag verbeterde, zwom ook onze landgenoot Peter Jonker. Hij eindigde op de achtste en laatste plaats met een tijd van 2 minuten 21,3 se conden. Het kampioenschap Nederlandse paarden, dat gisteren in Hilversum is gereden werd gewon nen door Cherie Spencer met P. Koppejan. De Beverwijker Harry Pools zegevierde gister avond in Hilversum met Edward A in de Nellie Gregorprijs. De uitslagen: Nellie Gregorprijs, 2000 m. 1. Edward A (H. J. Pools» 2.53.8. 1.26.9; 2. Egyptian Princess: 3. Danilo Manin. Winn. 7,80, pl. 2,60, 2,20, 4,10, cover 4,80, gekopp. 20,30, trio 445,60. Peter Hofprijs 2440 m. 1. Fatalist (J. van Leeuwen) 3.39.4, 1.31.4; 2. Freddy Hollandia; 3. Frieda Zele W. Winn. 40,20, pl. 6,80, 4,20, 5,60, kopp. .24,90. cover 9,00. Vrijdagprijs, 2000 m. 1. Eranthis (P. Koppejan) 2.50.4, 1.25.2; 2. Daimler; 3. Chopin. Winn. 1,70, pl. 1,40, 1,80, 4,30, cover 4.40, trio 157,00. Theo Messidorprijs, 2000 m. (1ste afd.): 1. Do- nar Scotch (K. Heida) 2.48.7, 1.24.4; 2. Binky; 3. Beautiful Boy. Winn. 2,70. pl. 1,60, 5,80, 3,50, kopp. 6,30, cover 15,80. (2de afd.): 1. Dochter van Our Bonni (M. Vergaayi 2.47.0, 1.23.5; 2. Dirk de V; 3. Dumas. Winn. 3,30, pl. 1,40, 2,90, 3,10, kopp. 7,30, cover 5,40. Kampioenschap Nederlandse paarden, 2240 m. 1. Cherie Spencer (P. Koppejan) 3.18.4, 1.21.3; 2. Axkit Hollandia; 3. Carlos Pluto. Winn. 6,70, pl. 2,20, 2,40, 2,50, kopp. 14,40, cover 6,30. Quicksilver S-prijs, 1600 m. 1. Little Miss Mitzie (M. Vergaay» 2.08.0, 1.20.0; 2. Anne Emi- lie; 3. Zephyr Scotch. Winn. 2,30, pl. 1,40, 2,30, 1,40, kopp. 3,30, cover 10,40, trio 38,90. Olga Plutoprijs, 2000 m. (Ie afd.): 1. Bea Kinley (J. Roodenburg) 2.49.1, 1.24.6; 2. Evaline Norton; 3. Bosfazant S. Winn. 14,10, pl. 4,30, 1,50, kopp. 11.50, cover 3,60. (2e afd.): 1. Edelreiger S (M. Vergay) 2.50.7, 1.25.4; 2. Campeador Mac; 3. Cheri de Kinley. Winn. 2,40, pl. 1,70, 2,90, 3,60, kopp. 10,80, cover 9,50. Mac Kinleyprijs, 2920 m. 1. Baron Kinley (J. de Leeuw) 4.15.2, 1.26.8; 2. Atlas; 3. Ciscana. Winn. 7,80, pl. 2,40, 2,50, 1,60, kopp. 10,80, cover 9,20, trio 307,10. Totale omzet 268.810,50. (ADVERTENTIE) M ►4 M fcS S «3 H »4 f M M M M O SC M f M «4 tr* M (Van onze sportredactie) Zondag FeijenoordAjax. Ruud Geels houdt rekening met een plaats op de reservebank. De 19-jarige Haar lemmer hoopt echter danig op het mee spelen in de Rotterdamse formatie. Maar Paja Samardzic de dure, is her tellende. Vrijdag wikt en beschikt de clubarts van Feijenoord over de 28- jarige Joegoslaaf die twee wedstrijden miste doordat hij bij een sprintje op de training een spiertje scheurde. Dan oordeelt de trainer Peeters en vervol gens is duidelijk wat zondag Geels' werk is. Zitten op de bank of spelen. „Als je alleen mag meedoen als er één geblesseerd is, dan blijf je op het tweede plan. Dat is niet leuk". Ruud Geels weet het, al stond nieuwe aan koop Samardzic tot dusver dan slechts eenmaal in Feijenoords eerste en was er tweemaal plaats voor Geels. „Het gaat lekker. Zondag, tegen NEC, was' het heel goed. We draaien lekker, de sfeer is goed en op rechts krijg ik nu ballen". Dit in tegenstelling met vorig seizoen toen Ruud Geels op de rechter vleugel voornamelijk tevergeefs wacht te tot een pass op zijn wing verdwaal de. „Op links, Moulijn en Jansen, wor den we nu zwaar gedekt, daarom moet er wel over rechts gespeeld worden." Overigens heeft de jonge Haarlem mer nog altijd voorkeur voor de plaats waar hij bij Onze Gezellen en Telstar is opgevallen. Spelen in de spits is het fijnste. Als rechtsbuiten gaat het natuurlijk al wel steeds beter, maar zondag maakte ik die goals bij NEC toch ook doordat ik de spits inging". Geels durft er in te gaan. „Vorig sei zoen was ik nog wel eens huiverig om er tegenaan te gaan. Dat is geleidelijk vervaagd. Als je afwacht gaan ze met je spelen en dan ben je weg". Zondag FeijenoordAjax. Voor Ruud Geels is er geen fijnere wedstrijd om te spelen. „Ik hoop dat ik erbij sta. Het is geweldig spelen voor zo'n heel vol 'stadion." Ook gisteravond heeft hij er over lopen denken, temidden van zijn ploeggenoten, op de tribunes van het Olympisch stadion, kijkend naar de wereldkampioenschappen wielrennen. („Pieters Graafland en Veldhoen ver zorgen dat soort uitjes altijd. Het gaat van de spelers uit"). Geels prognoses voor de toto's vier en vijf, die voor het komende week einde op het programma staan, zijn: TOTO 4 Go AheadADO 3 TelstarFortuna 1 DOS—NAC 3 FeijenoordAjax 1 VolendamNEC 1 DWSSparta 2 SittardiaXerxes/DHC 1 i MW-PSV 2 GVAVTwente 3 Helmond SportRoda JC 3 BaronieVeendam 2 PECFortuna VI. 1 GooilandDrenthe 3 TOTO 5 RCHHeracles 1 EindhovenDen Bosch 2 FC VVV—Cambuur 3 VitesseBlauw Wit 2 VolewijckersHVC 2 RBC—DFC 3 Willem IIVelox 1 Alkmaar-Zaanstr.Elinkwijk 3 Holland SportHaarlem 3 ZFCNO AD 1 HeerenveenGraafschap 1 LimburgiaExcelsior 2 HDVSAGOW 1

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 17