VADER SERCU STIERF DUIZEND DODEN AAN RAND VAN DE BAAN Patrick Maspes Sercu haalde en veroverde zijn gram tegen wereldtitel sprint GUSTA PROOST: Wat een spanning Leo Proost: „Waarom ik won? WEER VIER GEVALLEN VAN DOPING /I Omdat De Loof me kleineerde" Italiaanse oud-wereldkampioen reed niet voor een derde plaats Telegrammen van de prins Financieel succes op baan Toch nog iets Nederlands in finale van achtervolgers Tsjechische zege op Nederland in basketbalinterland King en Casals sterkste duo ook in Brookline Rol van Koch ging kapot Buenos Aires versloeg Nacional i WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1967 19 Elf zesdaagses Slechte verliezer Alleen in een hok Engels voetbal Vuur opgepord Wraakgevoelens Weggebrand Hans Rombouts (Van onze sportredacteur) Op het middenterrein by het rennerskwartier staat een man in een grijs pak. Een man met een „klak" op het hoofd, een pungel met brood bij zich. Een man met fonkelende ogen. Eerst een gewone figuur, die zoals zo velen op dat middenterrein, samen met de 30.000 toeschouwers in het stadion, gebiologeerd toekijken naar de traag over de baan rijdende sprinters Sercu en Beghetto. Elkaar beloerende renners. Er wordt aangezet. Het is de laat ste ronde van de finale. De man met de klak krijgt vurige ogen. Hij grijpt het afzethek vast, als wil hy het tot moes knijpen met zyn grote bonkige knuisten. De Belg en de Italiaan komen hoog in de bocht. Een Italiaan langs de kant loopt naar de betonrand. De man met de pet beent met grote gevaarlyke stappen naar hem toe. Hij pakt het verschrikte Italiaantje in de kraag van het trainingspak. „Maokt dat-ge weg komt", roept de man. Hy gaat terug naar zijn hek. Hy pakt het, laat het los. Sercu en Beghetto zyn voor de marathontribune. Beghetto begint op tempo te komen. De man met de klak kromt de schouders, zijn ogen flikkeren nu, de handen klauwen in een onzichtbaar stuur. Hij draait de bocht door met Sercu, die een volle lengte achter ligt op de Italiaanse kampioen. De man kreunt en buigt zich nog dieper. Naast hem schreeuwen ze. „Hij haalt het". Sercu komt naast Beghetto en raast met tien centimeter verschil voor Beghetto over de eind streep. De man met de klak zwaait nog eens woedend de vuist naar het Italiaantje langs de kant en barst dan uit in tranen. Hij omhelst iedereen in zyn buurt. Die man met de klak is Bertrand Sercu, vader van de nieuwe wereldkampioen sprint bij de profs, Patrick De pastoor van het Vlaamse dorpje Iezegem, wellicht clandestien naar het middenterrein geslopen, de aalmoezenier van de Belgische wielerbond, de schoon vader van Sercu, de verzorgers, ze val len elkaar allen om de hals. Patrick heeft zijn gram gehaald. Patrick Sercu had de nacht voor de finale niet geslapen. Hij had maar steeds aan zijn gevecht met Maspes gedacht. Hij herinnerde zich de rit tegen Maspes enkele jaren geleden in San Sebastian. Hij had de veelvuldige Italiaanse wereldkampioen toen geklopt in de spurt. Maar Maspes was, zoals zijn coach Oscar Daemers later vertelde, in het wiel van Sercu gaan sterven. Hij wrong zich tegen de Belg aan en viel, zoals zondag de Italiaanse tandem rijders in de sprint tegen de Belgen om laag gingen. Het was toen niet de schuld van Sercu geweest. Maar hij werd gedis kwalificeerd. Hij had toen niet meer de kracht om terug te vechten. Hij zwoer bittere eden, dat hij nooit, nooit meer zou sprinten. Ze zouden hem niet meer op de zomerbanen zien. Patrick Sercu overdacht dat alles. Hij was bang voor Maspes, de geslepen vos, die ondanks 35 jaren toch nog een gevaarlijk man was. Sercu hield zich lang aan zijn eden. Maar van de zomer kwam hij toch op de baan, in Zürich. Hij reed er tegen Gaiardoni en Beghetto. Hij versloeg Be ghetto, maar moest Gaiardoni, die zich moest plaatsen voor de wereldkampioen schappen, maar later toch niet mee kon doen, omdat hij een ongeluk kreeg, la ten winnen. Patrick Sercu reed wel op de winterbanen. Hij verwierf er zich tri omfen in de elf zesdaagsen, de vele omniums en 24uursritten. Maar de pas 23 jaar geworden Belg had in zijn ach terhoofd toch nog een wraakexpeditie te gen Maspes en al die andere Italianen in het hoofd. Wereldkampioen van de wegsprinters. Dat was het. Hij ging zich nauwgezet voorbereiden op het titelge vecht. Hij werd geen Belgisch sprintkam pioen. Dat niet. Dat werd De Bakker, maar het deerde hem niet. Wereldkam pioen moest hij worden. Vol overtuiging kwam hij naar Amster dam en vocht zich gemakkelijk zijn weg naar de halve finales. Een maal in een rit had hij de jury mee. Dat was toen hij ook volgens de finishfoto pre cies gelijk finishte met de Japanner Ito. De jury verklaarde Sercu tot winnaar, omdat het programma toch al zo was uit gelopen Op de laatste avond dan moest hij eerst Maspes overrompelen. Met de sluwe Os car Daemers had hij het moment en de plaats precies uitgekiend, waar hij zou demarreren. Nog voor het ingaan van de Prins Bernhard, beschermheer van de wereldkampioenschappen, heeft de KNWU laten weten dat hij, om gezondheidsre denen, dinsdagavond niet bij de laatste avond van de baankampioenschappen aanwezig kon zijn. De prins die de we reldkampioenen Bongers, De Wit, en Groen graag persoonlijk had gefeliciteerd, heeft de KNWU drie gelukstelegrammen gestuurd met het verzoek deze aan de Nederlandse wereldkampioenen te over handigen. De wereldkampioenschappen op de baan hebben voor de KNWU al een groot finan cieel succes opgeleverd. Met de 27.000 be zoekers op de slotavond mee kwamen er in totaal 62.000 betalende toeschouwers. In de begroting had de KNWU rekening («houden met 45.000 bezoekers. laatste ronde. Maspes had het stuur even scheef en weg was Sercu. De Italiaan reed wat hij kon, maar hij kon de tem pomachine Sercu niet meer pakken. Mas pes glimlachte toen nog: „zo kan ik niet meer winnen, zo'n lange rit". In de tweede rit liet Sercu, weer volgens plan, Maspes in de waan, dat hij verrast werd voor de laatste bocht. Maar de Belg ging mooi mee en klopte hem royaal. Maspes geen wereldkampioen. De wraak was zoet. Antonio Maspes bleek een zeer slecht verliezer. Toen hij moest aantreden voor de rit om de derde en vierde plaats tegen zijn landgenoot Dami- ano, die kansloos door Beghetto was verslagen, liet hij het afweten. Hij zat wel bij de baan, maar klaagde: „ik heb zo'n hoofdpijn gekregen van de inspan ning tegen Sercu". Hij negeerde de laat ste oproep van de speaker. Hij kwam niet. Damiano fietste luid toegejuicht al leen rond. Hij was automatisch derde. Sercu ging zich nu prepareren op de finale tegen Beghetto. Dokter Marlier, de bondsarts, week niet van zijn zij en duw de iedereen weg. Sercu mopperde: „niet roken". Hij ging naar beneden, naar een stil hok. Hij sloot zich op, alleen. Daarna dan de finale. Hij zou wereldkampioen worden. Had hij niet zijn vrouw 's mid dags gebeld en gezegd: „trek een schoon zwart kleedje aan voor het kampioen schap". Beghetto, die de eerste rit uit tweede positie had verloren, trachtte de Belg in de beslissende rit tot aan het toppunt van zijn zenuwen te drijven. Twee keer liet hij zich afschieten wegens een verkeerde sur place. Toen al begonnen de ogen van de man met de klak te schitteren van kwaadheid. En daarna dan kwamen dan de minuten, die Sercu de wereldtitel zou den geven. „Ik was even bang" zei Pa trick na afloop, „maar toen ik de gat van Beghetto zag springen wist ik, dat ik zou winnen". Hans Rombouts Proost en Koch: onstuitbaar duo. Nieuwe wereldtitel voor Patrick Sercu. (Van onze sortredacteur) Toch was er nog iets Nederlands in de finale van de ploegachtervolgers. Het prachtig rijdende rode Russische kwar tet fietste de Italiaanse machinerie aan flarden op Nederlandse fietsen. Dat was natuurlijk zeer plezierig voor fietsenbou- wer Henk Bustraan, maar meer nog mis schien voor zijn Russische vrouw Ange lina Kowtoien. Angelina had tijdens het duel niet durven kijken. Maar toen het eindschot door het stadion klonk en de „rode garde" in triomf de handen op stak slaakte ze een (Russische) kreet van plezier. Dat finaleschot bezegelde ook het echte/ Italiaanse drama, dat vele „mama- mia's" liet opklinken in het bastion van de azurri. Want, nietwaar, de Italiaan- tjes hadden zich maandenlang voorbe reid op deze finale. Vorig jaar waren ze kampioen geworden. Dat moest herhaald worden. De Italiaantjes startten voortref felijk en namen ook, zij het een zeer geringe voorsprong in hondersten van seconden uit te drukken Drie ronden voor het einde ging Antonio Castello, die de ploeg op tempo getrokken had en zich leeggereden had normaal van het wiel. De drie anderen, Cypriano, Chemel- lo en Pancino moesten het triomfantelijke werk verder opknappen. Maar tot zijn grote ontzetting zag Castello dat Panci no gelost werd door zijn voortrazende landgenoten. Toen dan klonken de eerste „mama mia's". Pancino vocht, maar hij kon niet meer. Zijn twee vrienden ke ken om en verbleekten. Ze moesten af remmen, terwijl de Russen als een prach tige eenheid verder stoomden. Het was gebeurd. Huilend moest Pancino door coach Costa worden opgevangen. De an deren zwegen slechts somber, maar ke ken vernietigend. Intussen was er feest bij de Russen. Feest bij Moskwin, Laktic en Kolucev, de oude rotten, die ook in San Sebastian wereldkampioen werden en nu de nieuwe ling Bikov met zich meevoerden naar het erepodium. Bustraan keek vergenoegd. Alleen Kolucev had het nog niet aange durfd op zijn nieuwe Nederlandse RIH- fiets te starten. Hij had de Italianen mee helpen verslaan op een Italiaanse fiets. De Russen vertrekken morgen met 22 Nederlandse baanframes naar Rusland. Een aardig stukje export dus. De West duitsers vorig jaar tweede werden nu derde. *lfVWWWVVW»rWVWWVVVWV'VVVVVWVlVW'VVVl»W<IW«fWl»ifWWl«'in»lf»fl»innfWlf%AnflfWl»W%»lfVWWlA#MWWWMlfWl»i»tf%fVVWWVW%»l»W*»MVVWlfWWWWVUVVVVVVVVVWVVVWWVWVVWVtn#VVV%#WWW'VVVVWW 99 Het comité-directeur van de UCI heeft opnieuw in vier gevallen van doping tij dens de wereldkampioenschappen straf fen opgelegd. Het betreft ditmaal de profs Ron Baensch (Australië), Karl He- berlé (Zwitserland) en Charlie Grosskost (Frankrijk), die elk 2000 frank boete kregen en de amateur Milan Purzla (Tsjechoslowakije), die met ingang van 29 augustus voor de tijd van drie maan den is geschorst. Zij behoorden tot de groepen die zater dag en zondag werden gecontroleerd. Baensch en Heberlé zijn uitgekomen in de sprint, Grosskost in de achtervolging. Purzla maakte in de kwalificatieronde deel uit van de Tsjechische achtervol- gingsploeg. De Tsjechen mochten dins dagavond echter toch met een plaatsver vanger starten. Van het viertal is Grosskost al eens eerder langdurig geschorst geweest. In de Ronde van de Toekomst van 1965 viel hij ep een dag samen met zijn ploeg- makker Bayssière uit. Beiden werden aanvankelijk levenslang geschorst maar later werd de schorsing ingekort tot 1 mei 1966. De leider van de Tsjechische ploeg, dr. Karl Böhm, verklaarde na het bekend worden van de schorsing van Milan Purzla dit jaar tweede in het natio nale achtervolgingskampioenschap achter Daler dat de straf terecht was opge legd. Hij zei voorts dat Purzla niet alleen de Tsjechische ploeg schade had toege bracht maar ook geheel Tsjechoslowakije. De Nederlandse basketbalploeg, die in Praag een trainingsstage volgt, heeft dins dag in het plaatsje Brandys in de buurt van de Tsjechische hoofdstad de eerste in terlandwedstrijd tegen Tsjecho-Slowakije met 62-89 verloren. Bij rust hadden onze landgenoten nog met 38-37 de leiding. In de eerste speelhelft boekten zij bijzonder veel succes met hun zone-verdediging. Na de hervatting dekten de Tsjechen de Ne derlanders beter af en kwamen tot een zeer gunstige 52-24 score. Voor de Neder landse treffers zorgden: Frank Kales met 19, Roel Tuinstra 18, Tom Boot 10, Peter Rijsewijk 6, Jan Bruin 4, Hans Hoeksema 3 en Frans de Haan 2. De Wimbledontitelhoudsters Billie Jean King Moffit en Rosemarie Casals hebben dinsdag in Brookline bij de Amerikaanse dubbelspelkampioenschappen de titel ver overd in het damesdubbel. Zij versloegen Mary Ann Eisel en Donna Floyd Fales met 4-6 6-3 6-4. De finale van het heren dubbelspel werd een overwinning voor de Australische combinatie Tony Roche en John Newcombe. De kampioenen van Australië en Frankrijk wonnen met 6-8 9-7 6-3 6-3 van hun landgenoten Owen Davidson en Bill Bowrey. Voor de Engelse eerste divisie werden gisteravond de volgende competitiewed strijden gespeeld: Burnley-West Ham United 3-3. Coven try City-Nottingham Forest 1-3. Everton- Tottenham Hotspur 0-1. Sheffield United- Stoke City 1-0. (Van onze sportredacteur) Zijn ogen schoten vuur in de twee vierkante meter grote kabine. „Weet je waarom ik terug ben gekomen, toen ik eigenlijk al geklopt was? Wil je weten waarom?" Leo Proost, de nieuwe wereldkampioen by de prof stayers spuwde de woorden uit. De spanning moest weg, de opgekropte zenuwen van vele dagen. „Weet je waarom? Omdat De Loof zondag namiddag voor de radio beweerd heeft, dat ik altijd tegen hem heb ge reden. Dat moet hij zeggen. Hij heeft nooit anders gedaan dan mij in de wielen rijden. By wedstrijden heb ik \.v. hem wel laten passeren. Hij deed dat nooit. Ze riepen me naar de radio. Maar ik ben niet gegaan. Anders had ik beginnen te schelden. Hij zei, die De Loof" diepe verachting lag in de intonatie „dat ik veel minder klas had dan hij. Dat hij me wel eens wat zou laten zien. Hij was toch ook in Frankfort wereldkampioen gewor den? Ik werd razend. Wel, hij heeft het gezien, wie de grootste klas heeft- Ik zat kapot, toen De Loof me pas seerde. Maar ik ben teruggekomen. Om wat hij had gezegd. Dat heeft me de courage gegeven om hem te ver pletteren". Ver van de kabine van Proost, waar Timoner hem gelukwenste en nostal gisch zei: „C'était un momento tristo pour moi het was een triest ogen blik voor mij, toen jij wereldkampioen werd. Voor mij is het afgelopen" ver van die kabine zat Romain de Loof, Belgisch coureur van Italiaanse snit, stil, in het Belgische rennerskwartier. Hij had zijn kostbare les geleerd. De vete tussen Proost en De Loof groeide in het uur van de waarheid in Amsterdam tot een geweldig tweege vecht uit, waarin de kansen van Oud- kerk, die een maal Proost voorbij stoof („ik was toen niet bang", zei Proost, „ik kon hem weer terugpakken") na drie keer te schielijk aanzetten van gangmaker De Graaf verpulverd wer den. Dat gebeurde in een onvergetelijk spannende en boeiende finale, zoals men er zelden een ziet. Leo Proost, zoon van een bouwvakker diens dood een jaar geleden had hem erg aangepakt, waarmee zijn slechte mo raal voor de finale in Frankfort ver klaard is heeft praktisch alleen tegen De Loof gevochten. Om drie uur was hij in Amsterdam gearriveerd. Hij was toen niet gaan trainen achter de motor („dat doe ik niet. Ik train alleen maar achter de derny"). Zijn soigneur Willy Ashman, die zichzelf niet de verzorger maar de kameraad van Proost noemt („en dat is heel iets anders") had hem in zijn auto genomen. Daar hadden ze uren zitten praten, hadden ze een boter hammetje genomen, hadden ze het vuur van de rancune tegen De Loof opge pord. Onmiddellijk na de start joeg Koch met Proost naar voren toe, naar de eer ste positie. Oudkerk schoof achter hem naar een beste tweede plaats. Dit eerste geweld al was de goede, oude Guiller- mo Timoner te veel. Hij schreeuwde, steeds harder, naar zijn invaller-gang maker: „ho, ho". En hij riep moede loos: „pas de forme". En Timoner, na 1954 zes keer heerser bij de profstay ers, stapte af. „Liever doe ik de gesp jes los dan dat ik als een vod op de laatste plaats eindig. Ik wil waardig vertrekken. Ik had geen macht meer. Ik wil Pelser de schuld niet geven. De man deed zijn best, al reed hij veel te hard door, toen ik riep. Maar we waren vreemd voor elkaar". En dus verdween Racing Buenos Aires heeft gisteravond de Zuidamerikaanse voetbalbeker ver overd. De Argentijnen, die in de beslis singswedstrijd in Santiago het Uruguese Nacional met 2-1 versloegen, spelen het komende seizoen tweemaal tegen de win naar van de Europese beker, het Schotse Celtic Glasgow, in de strijd om de offi cieuze wereldbeker. De Argentijnen na men in de beslissingswedstrijd de twee finale ontmoetingen eindigden in een doel puntloos gelijkspel in de eerste helft een 2-0 voorsprong. Timoner, die van nu af coach-werk zal doen voor de Spaanse federatie. Inmiddels was de strijd in alle heftig heid ontbrand. Oudkerk was Proost voor bij gestoven. Proost moest ook De Loof laten gaan. En dat was het moment van de beslissing. De Loof voorbij. „Even rusten" schreeuwde Proost naar Koch. Vijf minuten nam hij voor die rust en toen balde alle wraakgevoelens in die verschrikkelijke rush, die hem eerst langs Oudkerk en tenslotte langs De Loof bracht. Romain gaf zich niet snel gewonnen. Rondenlang lagen ze bo ven elkaar. Toen dan brandde Koch met zijn vlam mende motor De Loof weg. De hitte van Kochs motor en de inspanning wa ren te veel. De Loof moest buigen. Hij wist het. Hij was verslagen. Tegen deze ontketende Proost was niemand bestand. Oudkerk vocht nog even, maar verder dan een vierde plaats achter de slim en bijna onmerkbaar naar voren „geslo pen" De Lillo, die uitgroeide tot een ge vierd rolvechter hetgeen het publiek niet ontging, kwam hij niet. Even nog kreeg Koch de schrik van zijn leven. Hij voelde een schok in de laatste toer. De rol was kapot. Een hoek van de bevestiging was los getrild. Maar de rol hield het. „Het is gelukt", riepen Koch, die twee man wereldkampioen maakte, en Proost tegelijk. Ze gaven el kaar een zoen. Gusta Proost, de vrouw van de wereldkampioen, huilde met lan ge uithalen volop. Daarna brak de lach door. Koch 100 km in 1 uur 13 min. 42,66 sec. (81.480 km gemiddeld). 2. De Loof (Bel gië) achter Lorenzetti op 110 meter. 3. De Lillo (Italië) achter Meuleman op 180 meter. 4. Oudkerk (Ned.) achter De Graaf op 460 meter. 5. Raynal (Frank rijk) achter Wiersma op 715 meter. 6. Legrand (Ned.) achter Stakenburg op 1150 meter Timoner (na 22 km) en Ru dolph (na 40 km) staakten de strijd.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 19