CentrA mmmmrnÊÊmmmm morris HET WEER Volgens^ „Le Monde" NASSER STREEFT EEN AKKOORD MET ISRAEL NA PIANO-AAN... Zuid-Afrika zou aan een atoombom werken Acht Chinezen in ziekenhuis Dodelijk ongeval op Duits binnenschip Politie Haarlem treedt op tegen hoge sturen op bromfietsen Nederlandse vrouw gooit per jaar 21 paar kousen weg Gestoorde man bedreigt gezin Schroder ernstig gewond bij val Nieuwe brug bij Damrak Biafra wil onderhandelen Pers na overval in bakkerij gegrepen VECHTLUSTIGE ATTACHE'S Controverse rond CPN-raadslid in Assendelft WAAMEN OPGENOMEN DE KEN-NEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR ld MUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 12,35 per kwartaal, 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. NU SLECHTS 125,- CAMEI. - TWEEDJASJES Het woord is aan Bewolkt maar droog Aan het strand BERGMEUBELS Zie verder pagina 3 Bestaat er een christelijk» radicale politiek? pagina 13 To pru zie A anmoediging Zie verder pagina 3 52 e JAARGANG NUMMER 254 WOENSDAG 30 AUGUSTUS 196 7 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodevvijki Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant Directeur: Mr. H. C. van der Mije SYLT Reuter-DP A-AFPWest- duitslands minister van Defensie, Gerhard Schroder, heeft dinsdag op het eiland Sylt voor de kust van Sleeswijk-Holstein waar hij met vakantie is, een ongelukkige val gemaakt, toen hij uitgleed over de schil van een stuk fruit. De toestand van minister Schroder schijnt ernstig te zijn. Zijn overbrenging naar Hamburg werd noodzakelijk geacht door de met spoed naar Westerland ont boden professor Janzen, hoofd van de neurologische kliniek van de universiteit van Hamburg. Schroder werd vanuit het vliegtuig op een brancard, met zijn hoofd in verband en zijn gezicht bedekt door een deken, een ziekenauto ingeschoven, die vervol gens voorafgegaan door een politiewagen wegreed. IJMUIDEN Dinsdagavond heeft omstreeks elf uur aan boord van het Duitse binnenschip „Stedinger" uit Bre men, dat voor het lossen van cement voor de „Cemij" in IJmuiden in de Tweede Rijksbinnenhaven was gelegen, een dodelijk ongeval plaatsgehad. Een der opvarenden, de 44-jarige H. Heykes uit Bremen is toen namelijk in het ruim gevallen, ten gevolge waarvan hij enkele minuten later overleed. Door de Velsense recherche wordt naar de juiste toedracht van het ongeluk een onder zoek in gesteld. ADVERTENTIES Speciale september aanbieding 1 KAMER VLOERBEDEKKING maat 4x3.50 meter Grote keus in div. soorten kamerbreed tapijt. Evt. gespreide betaling. Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 153S2 leidsestraat (bij Koningsplein) leietoen f020) 22 3596 - Amsterdam Friedrich Dessauer: De wetenschappen onderwerpen de natuur aan een kruisverhoor; de ant woorden moeten worden vertaald en uitgelegd. W eerrapporten 1, 2 Uit het binnenland2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 Kennemer Kruimels 4 Uit stad en omgeving 4, 5, 6, 7 Ferdinand 8, 14 Feuilleton 9 Beeldverhalen9 Aangestipt 9 ln de Vishal en op zee 12 Kunst 13 Radio-tv 13 Economisch nieuws 15 Scheepsberichten 15 Beurs 15 Haar Journaal 17 Sport 17,19 Luidsprekers 18 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van woensdagavond tot donderdagavond: Half tot zwaar bewolkt, maar geen regen van betekenis. Overwegend natige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Ondanks vrij veel bewolking ook morgen overwegend droog weer. De matige zuidwestelijke winf houdt de temperatuur op 19 tot 20 graden. Zee water 19 graden. Vooruitzichten: Nog stabiel weer met opklaringen. HAARLEM „Als dit verschijnsel Ln Haarlem weer de kop opsteekt en ik heb er inderdaad al een paar gezien dan zal de politie zeker proces-verbaal opmaken en de bromfiets in beslag ne men", aldus deelt de chef van de Haar lemse verkeerspolitie, hoofdinspecteur G. J. Eudlich, ons desgevraagd mee, naar aanleiding van de (elders in dit blad ver melde) veroordeling door de kantonrech ter in Den Bosch van jongelui die met hoge „buiten model" sturen op hun brom fiets hadden gereden. (Zie pag 2) Het rijden met deze vreemde sturen was ook enkele jaren in Haarlem mode, her innert de heer Endlich zich, maar toen luwde het weer. Er zijn toen bekeuringen gevallen en bromfietsen in beslag geno men. „Het gebruik van deze sturen is in derdaad gevaarlijk. De reactiesnelheid en de wendbaarheid liggen veel lager. We zullen tegen deze vreemde sturen zeker gaan optreden. Tenslotte moet een fiets altijd nog aan bepaalde eisen voldoen, ook wat de bestuurbaarheid betreft", aldus de Haarlemse chef verkeerspolitie. UTRECHT Elke Nederlandse vrouw of meisje boven 13 jaar heeft vorig jaar 21 paar kousen verbruikt. Dat is een verdubbeling vergeleken met 1960, toen de Nederlandse vrouw tien paar kousen ver sleet. Dit blijkt uit gegevens die het In ternationaal Rayon - Verkoopkantoor de verkooporganisatie van AKU, heeft ver zameld. In alle EEG-landen is het verbruik van dan.eskousen in zes jaar trouwens ruim verdubbeld. West-Duitsland steeg van 12 paar kousen per jaar in 1960 naar 24 paar vorig jaar. Daarna volgden Frank rijk (van 8 naar 17 paar) en Beligië (van 7 naar 16). De Italiaanse vrouwen konden dank zij het warme-blote-benen-weer het verbruik beperken tot tien paar kousen per jaar (in 1960 vijf paar). (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De Amsterdamse po litie heeft vannacht in een woning in de tuinstad Osdorp een ernstig psychisch gestoorde man aangehouden, die zijn vrouw en kinderen en de buren met de dood bedreigde. De 36-jarige man is in een psychiatri sche inrichting verpleegd geweest en stond nog onder behandeling van een psychiater. Tegen deze behandeling ver zette hij zich. Vorige week vrijdag gooi de hij een fles zoutzuur naar kinderen uit de buurt. In overleg met psychiaters van de GG en GD drongen politiemannen vannacht de woning van de man binnen en arres teerden hem. De politieagenten die de woning omsingeld hadden, werden door de man bedreigd met een fles zoutzuur. Bij zijn arrestatie verwondde hij een agent licht met een ijzeren pin. Zijn vrouw, een dochtertje van anderhalf en een zoontje van zes jaar, die hij had ge dreigd om het leven te brengen, waren ongedeerd. ADVERTENTIE Bergmeubels in teak. eiken, noten of palissander In teak kunnen wij u aan bieden bergmeubels met schenkklep, laden, glasvi trine en schuifdeuren, vanaf 152.50 In eiken kunnen wij u o.a. 2-deurs broodkasten laten zien met 2 laden onder de deur vanaf 365.00 Boekenkasten met glas in lood deuren, vanaf 400.00 In noten kasten hebben wij royale meubels met strakke poten, hoogglans gelakt, vanaf f 240.00 Queen Anne kasten kunnen wij u laten zien v.a. ƒ375.00 In palissander bergmeubels tonen wij u praktische kasten vanaf/ 298.00 Ruime keus vindt u bij meubelen «•dort I04S )00tZ HAARIIM 's Maandags gesloten. KHARTOEM (Reuter, DPA, AFP en AP). President Nasser van de Verenigde Arabische Republiek is be- heid zo „snel mogelijk" vrede met Is rael te sluiten in verband met de ge spannen toestand in Egypte. Dit wordt gemeld door het Franse blad „Le Monde", dat zegt dat Nasser er niet voor zal terugschrikken te pogen alleen met Israel tot een akkoord te komen als de andere Arabische lei ders zich op de topconferentie in Khartoem tegen zijn voornemen zou den verzetten. Een Chinese diplomaat hanteert een bijl in het ondiplomatieke conflict. BRAZZAVILLE (Reuter) Op een Pan- afrikaanse vrouwenconferentie in Brazza ville heeft een afgevaardigde van het „na tionale Afrikaanse congres van Zuid-Afri ka", mevrouw Madgeline Resha, ver klaard dat het „een publiek geheim is dat Zuid-Afrika met steun van Westduit- se technici aan een atoombom werkt." Zij oefende critiek op het Franse, Britse en Amerikaanse „imperialisme" wegens zijn steun aan de Zuidafrikaanse regering. Premier Vorster van Zuid-Afrika heeft dinsdag in Windhoek,Zuidwest-Afrika, ge zegd dat zijn regering van plan is zekere functies van het Zuidwestafrikaanse be stuursorgaan, de wetgevende vergadering, over te nemen. Een datum hiervoor heeft hij niet ge noemd. Wel zei Vorster, dat deze stap volledig in overeenstemming is met de voorwaarden van Zuidafrika's mandaat van de volkenbond na de Eerste Wereld oorlog over Zuidwest-Afrika. Volgens Vorster betekent deze nieuwe maatregel geen inlijving van Zuidwest- Afrika. De Zuidafrikaanse regering, aldus Vorster, acht thans de tijd gekomen om maatregelen te nemen ter verzekering van de toekomstige eenheid van Zuid west-Afrika met Zuid-Afrika. Men zal zich herinneren dat gisteren be kend werd dat de VN Zuidwest-Afrika op hun agenda hebben geplaatst. LAGOS (AP) Het opstandige Biafra heeft dinsdag gevraagd een gezamenlijke autoriteit voor de strijdkrachten in te stel len. Samenwerking op acht belangrijke gebieden wordt voorgesteld aan de fede rale regering in Lagos. Het was de krach tigste oproep tot onderhandelingen die Biafra sinds het uitbreken van de oorlog „acht weken geleden heeft gedaan. Biafra is bereid een soort Benelux- sssociatievorm te aanvaarden waarbij de' samenstellende delen hun souvereiniteit behouden. AMSTERDAM. Volgende week wordt begonnen met de bouw van een tweede brug over het Open Havenfront tussen de kop van het Damrak bij het Victoria- hotel en de Nieuwebrugsteeg. De brug moet over ruim een jaar Klaar zijn om aan het verkeer va nde IJ-tunnel naar het centrum en West ruim baan te geven. De kosten zijn op ongeveer twee miljoen gul den geraamd. De wegen worden even eens aangepast. Een vergadering van de K.V.P.- fractie in Berg en Dal werd gisteren door fractievoorzitter Schmelzer ge opend. met een stukje pianomuziek. CAPELLE AAN DE IJSSEL De twee mannen die dinsdagmiddag probeerden de kassa van een bakkerswinkel leeg tg roven, hetgeen door kordaat optreden van de eigenares niet gelukte, zijn gepakt op een kampeerterrein in de omgeving en door de winkelierster herkend. Het zijn Perzen, die met tapijten langs de huizen leuren. Op het kampeerterrein trof de politie twintig familieleden van de mannen aan. Daar het gezelschap illegaal in ons land verblijft zal het over de grens gezet wor den, met uitzondering van de 25-jarige koopman die de greep in de kassa deed en die in Rotterdam zal terechtstaan. In de VAR zou een dramatische situa tie heersen. Aan maarschalk Amer, voor malig bevelhebber der strijdkrachten, die 2 maanden geleden werd ontslagen, is een beperking van bewegingsvrijheid op gelegd. Le Monde meldt ook dat er in verband met een dreigende staatsgreep op grote schaal arrestaties en zuiveringen plaatsvinden. Een vijftigtal officieren, on der wie de voormalige minister van Oor log Badrane, is onlangs in hechtenis ge nomen. Achter slot en grendel zijn voorts gezet een voormalige bevelhebber van de commandotroepen en vier parlementsle den, die ervan worden beschuldigd tegen de regering samen te zweren. In het huis van maarschalk Amer zou een hoeveel heid lichte wapens en ondermijnende pamfletten zijn gevonden. De topconferentie in Khartoem verloopt allerminst voorspoedig. Het begon met de weigering van Nasser samen met koning Feisal in één auto van het vliegveld te vertrekken, waarna het ontbreken van de Syrische delegatie bij de openingszitting de sfeer nog verder verstoorde. Vandaag stellen president Nasser en premier Mag- goub van Soedan koortsachtige pogingen in het. werk de Syrische minister van Buitenlandse Zaken Makhos te bewegen toch ter conferentie te verschijnen. Ma khos zegt geen instructies van zijn staats hoofd Atassi te hebben gekregen. Tot voorzitter van de conferentie is ge kozen president Ismail el Azhari van Soedan. De Arabische leiders ontvingen een telegram van president Podgorny en premier Kosygin van de Sovjet-Unie, waarin dezen nogmaals zeggen dat de Sov jet-Unie de Arabische landen in hun strijd tegen Israel zal steunen. De Arabische landen, die in Karthoem bijeen zijn, zijn Algerië, Irak. Jordanië, Koeweit, Libanon Libië, Marokko, Saoedi-Arabië, Soedan Tunesië, de VAR en Jemen. In dit Jemen is overigens al weer een einde gekomen aan het bestand. Toen be kend werd dat Egyptische vliegtuigen royalistische dorpen hadden gebombar deerd gingen ook de royalisten weer tot de aanval over. Een nieuw probleem voor de topconferentie, die er ook al mee wordt geconfronteerd dat Groot-Brittan- nië Israel achttien Centuriontanks zal verkopen ter waarde van 3,6 miljoen gul den. Volgens de „Daily Express" be schouwt de Israëlische regering de tanks slechts als eerste onderdeel van een veel grotere transactie, in principe overeenge komen voor het uitbreken van de oorlog in het Nabije Oosten. Een Londense „Bobby" houdt een schreeuwende, enigszins gehavende Chinees in de wurggreep bij een handgemeen voor de deur van de Chinese legatie in Londen. Een attaché zwaait met een honk balknuppel naar politiemannen en burgers die niet in de denkbeelden van Mao geloven. LONDEN (Reuter) De incidenten, die zich gisteren voor de Chinese legatie in Londen hebben afgespeeld, hebben er toe geleid dat China het personeel van de Britse diplomatieke missie in Peking heeft verboden het land zonder toestemming van Buitenlandse Zaken te verlaten. Drie personen moeten vandaag in Lon den voor de rechter verschijnen op be schuldigingen, die verband houden met de incidenten. Acht Chinezen zijn naar het ziekenhuis gebracht, drie van hen per brancard. Een politieagent heeft door een klap met een honkbalknuppel vermoede lijk een schedelbreuk opgelopen. De politie heeft alle betogingen en sa menscholingen in de straten in de omge ving van de legatie tot 5 september ver boden. (Van onze correspondent) ASSENDELFT De heer W. Hulst heeft bedankt ais lid van de gemeenteraad van Assendelft, waarin hij sedert 1945 zitting heeft gehad voor de C.P.N. Zijn besluit houdt verband met het feit, dat hij sinds i april is geschorst als lid van de C.P.N. Deze schorsing vond plaats omdat de heer Hulst weigerde ontslag te nemen als directeur van het reisbureau Vernu, dat vakantiereizen naar o.a. de Sovjet-Unie en andere Oosteuropese landen organiseerde. Het C.P.N.-bestuur wilde aan deze reizen een einde zien gemaakt, omdat de deelne mers „opgestookt" zouden worden tegen de politiek van deze partij. De heer Hulst is sinds de schorsing niet meer in de raadsvergaderingen van Assen delft verschenen. Hij meent, dat het poli tiek fatsoen vraagt, nu te bedanken als raadslid. De leden van de C.P.N. in Assendelft zijn het hiermee echter niet eens. Gisteravond hebben zij de heer Hulst op een ledenver gadering gevraagd, zijn besluit in te trek ken. In een circulaire aan de leden noemt het afdelingsbestuur het onjuist en onver standig dat het C.P.N.-bestuur heeft be sloten, dat een eind aan de reizen naar Oost-Europa en de Sovjet-Unie moet ko men.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1