VAN DAG TOT DAG VN kunnen niets doen in Vietnam" Leger verbood militaire begrafenis van Rockwell Represaillemaatr eg elen tegen Britten in Peking Geen pardon voor Debray ANTI-FLODDER PRO Schoolboycot tegen een gezin in Zuid-Afrika commentaar op actuele zaken Secretaris-generaal Oe Thant: Drie jaar voor hoofdredacteuren Moboetoe vindt Belgisch besluit chantage Hopson weer mishandeld Manescu is zeker van verkiezing Spanning tussen Indonesië en China Beschaafde wezens in Melkweg? Kinderen zullen waarschijnlijk blanke status" verliezen Auschwitzproces in Frankfort Termijn verlengd voor vluchtelingen Grieks regime controleert gastarbeiders Weer slachtoffers in Hongkong Officiële aanklacht tegen Papandreoe Na negen maanden Spoedoperatie Britten en Polen achter kernverdrag tet egrammen 2 WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1967 3 11 Weer incident Tot voorzitter VN Rode boekje Verklaring Gevangenen bevrijd Carmichael (Vervolg van pag. 1) In West-Duitsland Streven naar dictatorschap Drs. Schmelzer verscheen gisteren weer eens voor de televisie en hij zal zelden met zoveel voldoening de lens in het oog hebben gekeken. Want wat hij kon ver tellen na de fractievergadering van de K.V.P. was zeer geschikt om zelfs minder zelfgenoegzame figuren een tikkeltje hooghartig te maken: hij verkondigde niets meer en niets minder dan de vroeg tijdige dood van de „christen-radicale" bezieling in de boezem van de r.-k. volks vertegenwoordiging. Men kan het rustig zó stellen dat de adhesiebetuigingen van K.V.P.-parlemen- tariërs aan de actiegroep voor christelijk- radicale vernieuwing niet gegrond blijken te zijn geweest op enige verrijking van inzicht of wil tot ommekeer, maar op de vrees dat de nieuwe stroming zodanig in de partij om zich heen zou grijpen, dat men gevaar liep te laat te komen om nog aanvaardbaar te blijven. Die vrees werkte naar twee kanten. Hij was immers ook gericht op het risico, dat het K.V.P.- bestuur de macht in handen zou houden en de „rebellen" zou afstraffen. De fractieleden van de K.V.P. in de Tweede Kamer die Bogaers onder de kin hebben gestreken, hebben tegelijk trouw aan Schmelzer beloofd en daarmee is de aanvankelijk zo veelbelovende verfrissing in de K.V.P.-gelederen gereduceerd tot een windstootje zonder gevolgen. Want als de r.-k. parlementariërs een mogelijke radicalisering van hun christelijke over tuiging in de politiek achter stellen bij het partijbelang, dan kan men ook van vele andere adhesiebetuigers aannemen dat zij geen flauw idee hebben van de betekenis, die in een radicalisering van de christe lijke politiek besloten zou moeten liggen, wil zij effect hebben. Drs. Schmelzer heeft een prachtige for mule uitgevonden om de verzanding van de progressiviteit binnen de K.V.P.- gelederen met de gewetens der betrokke nen in overeenstemming te brengen. Hij sprak van twee verantwoordelijkheden, waarmee de fractieleden die „radicaal" zijn, nu zijn uitgerust. Een verantwoor delijkheid als lid van de fractie die achter het regeringsprogramma staat, en een als individueel partijlid, dat de vrijheid heeft om te praten over vernieuwing. Het woord „christelijk" komt bij deze formu lering niet te pas. Dat zou ook geen pas geven, want een christen met twee tegen strijdige verantwoordelijkheden is een verschijnsel dat zelfs nog te nieuw is voor onze vernieuwende confessionele denk wereld Voor een vraag die logisch uit deze manoeuvre voortvloeit, namelijk: bestaat er eigenlijk wel zoiets als een christelijk- radicale politiek en wat zou dat dan wel moeten zijn? verwijzen wij naar een ar tikel in dit nummer op pagina 13. »AA)MMIAiyiW#IIMMIAIIIMWWMIIUIIIAIWIIWIAiyillAAAAAAAAAAI> >WWIWWIIIIIIHII«l«MIIWIWWWn<WWIIWIWIWWIWWI»»WIArwWVWV» De Arabische topconferentie in Soedan heeft al op de eerste dag illustratief de gespannen sfeer onthuld, die tussen de diverse Arabische leiders is ontstaan en een verdere ontbinding van de „broeder schap" tegen Israel in het vooruitzicht gesteld. De wegblijvers, die zowel tot het zeer gematigde als tot het extreem oor logszuchtige kamp kunnen worden gere kend, hebben in één opzicht de spijker op de kop geslagen: zij verwachtten niets van deze conferentie, noch iets construc tiefs in het oelang van de vrede in het Midden Oosten, noch iets positiefs ten aanzien van een nieuw front tegen Israel. Egypte lijkt langzamerhand over te hellen naar het idee, dat vrede belang rijker en noodzakelijker is dan een re vanche. Binnenslands echter wekt dat spanningen die al tot geruchten over een staatsgreep hebben geleid. Hoe bijzonder gevaarlijk het is, in die situatie belang rijke wapenleveranties aan dat land te doen zoals de Sovjet-Unie doet be hoeft geen betoog. Bloedige avonturen, ook op het gebied van de binnenlandse situatie, kunnen er slechts door worden bevorderd. De enige constructieve bijdra ge die vredelievende grote mogendheden in deze toestand aan de Arabische lan den zouden kunnen leveren, zou mogen bestaan in een krachtige en royale hulp aan vreedzame opbouw, socialisatie en ordening, zowel gericht op eigen maat schappij als op samenwerking met nabu ren. De toestand'lij kt daar nu uitermate rijp voor. NEW YORK (AP). Secretaris generaal Oe Thant is nog steeds van mening dat de Verenigde Naties op dit moment niets kunnen bijdragen tot een oplossing voor de oorlog in Vietnam, omdat Noord-Vietnam en China geen lid zijn van de Verenigde Naties. Hij zei dit naar aanleiding van het door ons gisteren gemelde voor stel van de democratische senator Mike Mansfield. HONGKONG (AP) Drie hoofdredac teuren van communistische dagbladen van wie de arrestatie de oorzaak geweest kan zijn dat de Rode Garde twee weken ge leden de Britse ambassade in Peking in brand stak, zijn dinsdag schuldig bevon den aan opruiing en veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. BRAZZAVILLE (Reuter) President Moboetoe van Kongo heeft in een vraag gesprek voor radio-Kinsjasa het Belgische besluit de technische hulpverlening aan Kongo op te schorten chantage genoemd. Premier Van den Boeynants had maandag verklaard dat de hulp pas zou worden hervat wanneer de veiligheid van de Bel gen in Kongo is verzekerd. CULPEPER, Virginia (AP en Reuter) Het leger heeft de toestemming voor het begraven van de Amerikaanse nazi partijleider George Lincoln Rockwell op de militaire begraafplaats van Culpeper ingetrokken. Generaal-majoor Turner, chef van de militaire politie, verklaarde tegen leden van de nazi-partij dat ze de kans om hun vermoorde leider op het Culpeper kerk hof te begraven hadden verspeeld omdat zij zich niet hadden gehouden aan de legervoorschriften. De geüniformeerde nazi's, met hakenkruisarmbanden en nazi-insignes, die de baar van Rockwell omringden bij de ingang van de begraaf plaats, hieven na de woorden van Turner een luid boe-geroep aan en riepen „Heil Hitier". Bij de toegang tot de begraafplaats wa ren de nazi's tegengehouden door een militaire functionaris, die hun meedeelde dat hij op last van de minister van het leger hen niet mocht toelaten, als zij hun armbanden met het hakenkruis en andere nazi-symbolen niet eerst aflegden. (Vervolg van pagina 1) HONGKONG (Reuter). Het besluit van China de Britse diplomaten geen toe stemming te geven het land te verlaten komt een week nadat Groot-Brittanië na vernieling van de Britse legatie in Pe king eenzelfde maatregel jegens de Chi nese diplomaten in Londen heeft geno men. De Chinese onderminister van Bui tenlandse Zaken, Lo Kwei-Po, heeft bij de Britse zaakgelastigde Donald Hopson geprotesteerd tegen wat hij noemde mis handeling, gisteren in Londen, van Chi nese diplomaten door politie en „gepeu pel". Hij eiste dat de Britse regering onmid dellijk maatregelen zou nemen om een herhaling te voorkomen, zorg te dragen voor de behandeling van de gewonden en bescherming van het personeel van de legatie en andere Chinese kantoren. De schuldigen zouden moeten worden ge straft. In antwoord op de incidenten in Lon den zijn vandaag rode gardisten naar het blok woningen getogen waarin de Britten verblijven sinds het platbranden NEW YORK (Reuter) De Roemeense minister van Buitenlandse Zaken, de vijftigjarige Corneliu Manescu, kan er zeker van zijn dat hij volgende maand tot voorzitter van de algemene vergade ring van de Verenigde Naties wordt ge kozen. Volgens doorgaans betrouwbare kringen in New York heeft hij de steun van 110 van de 122 lid-staten. De V.S. hebben geen toezegging gedaan maar men verwacht, als er geen tegenkandi daat komt, dat zij in een geheime stem ming voor minister Manescu zullen stem men. van de legatie, aldus meldt AFP uit Pe king. Omringd door de andere leden van zijn missie, vijf Chinese soldaten en een tiental andere buitenlandse diplomaten en correspondenten hoorde Hopson een pro test aan. Aanvankelijk verliep alles zon der geweldpleging, totdat een opgewon den Chinees Hopson tegen zijn hoofd duwde en aan zijn haar voorover trok. De militairen grepen in, waarop de Britten weer naar binnen konden gaan en de Chinezen zich verwijderden. Op de bor den van de betogers stond: „Hang Wil son op", „Weg met het Britse imperia lisme" en „Bloedschuld" wordt met bloed betaald". De incidenten in Londen begonnen, toen een jongeman in de legatie een boekje met de gedachten van Mao afhaalde en dit temidden van een menigte Engelsen omhoogstak. Een man sloeg hem het boekje uit de hand waarna een groep Chinezen uit de zij-ingang naar buiten stormde. Er ontstonden gevechten waar bij een agent een ribfractuur opliep en een Chinees een bloedneus kreeg. Om één uur parkeerde de politie een politiewagen voor de garage van de Chi nezen hetgeen tot nieuwe incidenten leid de. De Chinezen trokken de antenne van het dak van de auto, waarna een vrouw uit het raam van haar woning een emmer water over de Chinezen gooi de. Chinese „versterkingen" kwamen daar na uit de legatie, zwaaiend met ijzeren staven, honkbalslaghouten en bijlen. Zij gooiden deksels van vuilnisvaten naar de politie. Deze gebruikte deze deksels als schilden en joeg de Chinezen, gewapend met knuppels, terug in de legatie. In de menigte klonk toen het „Rule Brittannia" en „Wij hebben de wereldbeker gewon nen". Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een scherpe verklaring af gelegd, waarin er op wordt gewezen dat „leden van de Chinese legatie uit hun kantoor zijn gestormd en Engelse bur gers hebben aangevallen. Hieronder be vonden zich geüniformeerde politie-agen- ten". In de verklaring wordt gewag gemaakt van een „opzettelijke uitlokking van ge weld om de voorvallen in Peking te recht vaardigen". De opvolger van Rockwell, Matt Koehl, die zelf in burger was, verklaarde daarop dat de nazi's hun emblemen niet zouden afleggen. Met autobussen werden militai re politiemannen naar de begraafplaats gebracht, terwijl ook een vijftal hef- schroefvliegtuigen daarheen werd gediri geerd. Het verbod Rockwell op de militaire begraafplaats van Culpeper te begraven geldt ook voor elke andere militaire be graafplaats. Om alsnog toestemming te verkrijgen zal er een afzonderlijk ver zoek moeten worden ingediend bij het departement voor het leger. Dat verzoek zou volgens generaal Turner bezien wor den in het licht van de gebeurtenissen bij de begraafplaats van Culpeper. DJAKARTA (AP) De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken Adam Malik heeft in 'n vraaggesprek verklaard, dat de betrekkingen van Indonesië met China dermate kritiek zijn dat hij over weegt de betrekkingen te verbreken. „Onze staf in Peking heeft niets, zelfs geen kleren. We moeten alles uit Hong kong halen, maar nu geven ze onze men sen geen visa meer om nieuwe voorraden aan te voeren," zei hij. Malik heeft Peking een nota gestuurd waarin hij met verbreken van de betrek kingen dreigt als het diplomatieke perso neel niet meer bewegingsvrijheid krijgt. Een woordvoerder verklaarde dat een besluit hierover overigens een zaak van de Veiligheidsraad is. Een verder door Oe Tahant gehanteerd argument is dat de ak koorden van Genève van 1954 buiten de organisatie om zijn gesloten. De VN zou den pas in actie kunnen komen als de vijandelijkheden zijn gestaakt en wel door hulp bij de handhaving van de vrede en de wederopbouw van het land. Reuter meldt uit Saigon dat de Ameri kanen vorige week boven Noord-Vietnam zestien vliegtuigen hebben verloren, een record uit de luchtoorlog. Het totaal aan tal vliegtuigen dat boven Noord-Vietnam is neergeschoten is daarmee tot eind vo rige week op 663 gekomen. Het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft inmiddels verklaard geen inlichtin gen te hebben dat Noordvietnamese Migs van bases in Noord-China opereren. „Vol gens onze inlichtingen", aldus het ministe rie, „blijven de Noordvietnamese Migs rechtstreeks van bases in Noord-Vietnam operaties verrichten." Het ministerie is wel van mening dat ongeveer tweederde van de Migvloot van Noord-Vietnam in China is gestationeerd, dat Noordvietnamese toestellen naar China worden gezonden voor onderhoud en dat enige piloten in China zijn opgeleid. Uit Danang meldt Reuter dat Vietcong- strijders woensdagmorgen in de Zuidviet- namese stad Kwang Ngai 1200 gedetineer den hebben bevrijd. Zij waren de stad binnengedrongen onder dekking van hevig mortiervuur. Regeringstroepen slaagden er later in vierhonderd van de ontsnap ten weer gevangen te nemen. AFP meldt uit Saigon dat bij een aan val van de Vietcong op de stad Thang Binh, vijfhonderd kilometer ten noordoos ten van Saigon, dinsdagochtend honderd vijftig burgers om het leven zijn geko men en vijftig gewond. Stokely Carmichael, de Amerikaanse ne- geleider, is dinsdag in Hanoi aangekomen, zo meldt het Noordvietnamese persbureau. Carmichael heeft er verklaard vast te ge loven in de „volledige overwinning van de negers in Amerika en de Vietnamezen in hun gemeenschappelijke strijd tegen de Amerikaanse imperialisten." LA PAZ BOLIVIA (AP) President Rene Barrientos van Bolivia heeft dins dagavond verklaard dat Bolivia zonder aarzeling de wet zal toepassen indien de Franse marxist Regis Debray schuldig bevonden wordt. Barrientos verklaarde dit toen journa listen hem vragen stelden over berichten buiten Bolivia over een mogelijke vrijla ting van Debray, die sinds 21 april in voorarrest zit op de verdenking van hulp aan de guerrilla's. De president zei, dat Debray in geen enkel ander land met zoveel consideratie zou zijn behandeld als in Bolivia. Hij voegde hieraan toe dat het recht in Boli via onafhankelijk en souverein wordt uit geoefend. PRAAG (Reuter) De Amerikaan se astronoom professor- Zdenek Kopal, die thans het internationaal astrono misch congres in Praag bijwoont, heeft gezegd te geloven dat er „beschaafde wezens" bestaan op sommige licha men in de Melkweg. Een andere Ame rikaanse astronoom, prof. Josef Allen Hynek uit Evanstone, die twintig jaar heeft besteed aan het onderzoeken van berichten over vliegende schotels, is van oordeel dat voor tien percent van deze berichten geen verklaring is te vinden. ADVERTENTIE AP meldt uit Port Elizabeth dat het ge zin van Dickson, dat sinds 18 juli het middelpunt is van een grootscheepse schoolboycot in de plaats The Crags bij Knysna, ongeveer 275 kilometer ten wes ten van Port Elizabeth, waarschijnlijk zijn blanke status zal verliezen. De twee zoontjes van de Dicksons, de tienjarige Anthony en de negenjarige George werden op 18 juli toegelaten tot de lagere school in The Crags. Sindsdien hebben alle blanke ouders hun kinderen van deze school afgenomen en ze op een andere school gedaan. Zij beschouwden de Dicksons als gekleurden, hoewel ze offi cieel als blanken staan ingeschreven. De enige overgebleven leerlingen zijn de twee zoontjes van de Dicksons en de (Van onze correspondent) BONN. Vandaag begint in Frankfurt het dej'de Auschwitz-proces. Het proces zal minstens een half jaar duren. Aan geklaagd zijn de 63-jarige Josef Windeck uit Mönchen-Gladbach en de zestigjarige Bernhard Bonitz. De eerste was kamp-oudste, de tweede blok-oudste. Bonitz bevindt zich al enige tijd in voorarrest. Beiden worden er van beschuldigd tenminste 72 slachtoffers op beestachtige wijze te hebben vermoord. drie kinderen van de voorzitter van het schoolbestuur. De andere leerlingen, 42 in getal, zijn nu allemaal op de Wittedrifschool vlak bij Crags. Naar verluidt hebben reeds veel mensen in heel Zuid-Afrika aangeboden geld te zenden naar de Dicksons om hen in staat te stellen ook hun kinderen naar de Wittedrifschool te sturen. Uit Pretoria wordt gemeld dat de 69- jarige Indiër Nana Sita voor de derde keer de gevangenis is ingegaan omdat hij zijn huis in een streek in Zuid-Afrika, waar alleen blanken mogen wonen, niet heeft willen verlaten. TEL AVIV (AP) Het joodse telegraaf- agentschap JTA heeft bericht dat Israël de termijn voor de terugkeer van die Jor daanse vluchtelingen, in wier repatriëring Israel toegestemd heeft, voor onbepaalde tijd zal verlengen. Israel zal echter geen inreisvisa meer naar Jordanië sturen voor vluchtelingen, die uit Jordanië naar de door Israel bezette westelijke oever van de Jordaan willen terugkeren. De laatste duizend formulieren zijn naar Amman gezonden, meer formu lieren zullen niet worden verstrekt. (Van onze correspondent) BONN. Volgens het orgaan van de Deutsche Gewerkschaftsbund, „Welt der Arbeit", onderzoeken ambtenaren van het nieuwe militaire regime in Grieken land de politieke betrouwbaarheid van de Griekse gastarbeiders in de Bondsre publiek. Volgens de schrijver in „Welt der Ar beit" beschikt de Deutsche Gewerk schaftsbund over een document van de leider van de afdeling sociale zaken van de Griekse ambassade in Bonn, waarin deze ambtenaren van de Griekse gehei me dienst opdracht geeft de arbeiders in het oog te houden. In de vijfentwintig Griekse arbeidscommissies, die in de Bondsrepubliek werkzaam zijn, zouden volgens de Deutsche Gewerkschaftsbund ruim honderd Griekse regeringsambte naren werkzaam zijn. Van deze honderd man zouden er na de militaire putsch inmiddels al zestig zijn uitgewisseld. HONGKONG (AP) De communistische terreur in Hongkong heeft twee nieuwe slachtoffers geëist. Een man die door ter roristen met benzine overgoten en in brand gestoken was is aan zijn verwondingen overleden. Het was de broer van de eerder overleden humorist Lam Boen. De politie heeft in Kowloon een man gedood toen zij het vuur opende op een bommen gooiende menigte. In de afgelopen negen dagen zijn nu zeven doden gevallen het totale aantal doden sedert half mei bedraagt thans 33. Regis Debray is uit de gevangenis in Camiri naar een andere gevange nis overgebracht. Zijn nieuwe ver blijfplaats wordt geheimgehouden. ATHENE (AP). Het Griekse mili taire bewind heeft de officiële aanklacht tegen de vroegere minister Andreas Pa pandreoe gepubliceerd. Hij en tien ande ren worden beschuldigd van samenzwe ring tot hoogverraad. In de aanklacht werden de namen ge noemd van de 48 jaar oude Papandreoe, zijn vroegere collega Vardinoyannis en zeven voormalige legerofficieren in de rangen van majoor tot luitenant-generaal. Een van de beschuldigden is electricien van beroep. De aanklacht, een geschrift van vier honderd bladzijden, spreekt van de sa menzwering van de elf mannen in Athene, op Cyprus en elders „gedurende de pe riode van juli 1964 tot 15 juli 1965 met het oogmerk hoogverraad te plegen, door middel van geweld wijziging te brengen in de grondwet die een democratische monarchie voorschrijft de koning te onttronen en een geheime militaire orga nisatie te formeren onder de naam Aspi- da. De leden moesten een eed van on voorwaardelijke gehoorzaamheid aan de leider zweren met het uiteindelijk doel een democratisch regime te vestigen op basis van verdienste, in werkelijkheid neerkomend op een dictatorschap met socialistische tendensen". VENETIë (AP) In de eerste helft van augustus negen maanden nadat de stad door overstromingen was geteisterd is het geboortecijfer in Venetië en om geving scherp gestegen. Uit ziekenhuisstatistieken blijkt, dat in de Lidowijk, die het zwaarst door de overstromingen is getroffen, in de eerste helft van augustus 132 baby's het levens licht hebben aanschouwd tegen 91 in de overeenkomstige periode van 1966. De stij ging komt neer op circa 45 percent. Men zal zich herinneren dat hetzelfde is gebeurd na de stroomstoring in de Verenigde Staten. MOSKOU, (AP). De Russische monteur I. Popkowitsj heeft een vreemd avontuur beleefd met een ooie vaar, zo meldt de Izwestia. De vogel kwam in Rossom (Wit-Rusland) zon der schroom op hem toelopen en gaf duidelijk te kennen hulp nodig te heb ben. Het viel Popkowitsj op dat de krop van de ooivaar erg dik was. Hij sneed deze open en haalde er een levende slang van een halve meter lengte uit. Met behulp van enkele vrienden hechtte hij de wond aan de lange hals, waarna de ooievaar weer kalm weg- stapte. GENEVE (DPA) Groot-Brittannië en Polen hebben zich op de Geneefse ontwa peningsconferentie positief uitgesproken over het door de Sovjet-Unie en de Ver enigde Staten ingediende ontwerpverdrag tegen de verspreiding van kernwapens. De Italiaanse afgevaardigde daarentegen wees op het feit dat artikel drie betref fende een controle op naleving nog open staat en zei dat Italië eerst dan een standpunt zou kunnen bepalen als deze clausule zou zijn opgesteld. J Niet eeuwig. Bij een wolkbreuk is dit weekeinde de eeuwige vlam op het graf van president John F. Kennedy ge doofd. De electrische apparatuur, die de vlam brandend houdt, liep onder. De vlam werd met de hand weer aan gestoken. Twee van de permanente ste nen op het graf moesten worden ver wijderd om de transformator te repa reren. Aardschok. In het gebied van Tokio heeft zich een lichte aardschok voorgedaan. Er zijn geen meldingen over slachtoffers of schade. De beving had een maximum sterkte van drie op de Japanse zeven puntsschaal. Supersnel. Het Westduitse vrachtschip Weser (20.000 ton) is in Belfast afge meerd na een supersnelle oversteek over de Atlantische Oceaan van de Canadese Grote Meren naar Noord-Ier - land. Het schip maakte de reis in dag. Overstromingen. De prefekturen Niigata en Jamagata, het grote rijstgebied in het noord-westen van Japan, zijn door een tropische regenval geteisterd. Door overstromingen en aardverschui vingen zijn 95 tot 100 personen om het leven gekomen.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3