DE ZILVEREN HAMER DE STERRENHEMEL IN SEPTEMBER POLLE, PELLI EN PINGO Abie Nathan van plan radioschip te kopen A I «gestipt BRAMMETJE FOK s PANDA EN DE BOZE WARAPURI-DIAMANT eer au.es maar op, ISRAËLIËR IN ONS LAND Amerikanen helpen Bolivia tegen guerrilla's TIE EN HET 2. Ons vervolgverhaal WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1967 9 Een roman uit de vikingtijd door VERA HENDRIKSEN Varend scHurrs* Kort nieuws Kees Stip. 18) Op zekere avond vertelde ze Olve, dat ze met Gudrun gepraat had en, dat Tora haar zo lelijk behandelde. Als je goede vrienden met mijn moeder wilt blijven, raad ik je aan, je zo min mogelijk met tante Gudrun te bemoeien, was Olves antwoord. Sigrid vloog overeind. Als ik tussen die twee moet kiezen, kan ik je meteen vertellen, wie van haar mij het best bevalt! Ze zweeg ontzet. Sinds die eerste dag van hun ont moeting op Bjarköy was het niet meer gebeurd, dat ze zo tegen hem uitgevaren was. Even versmalden zijn ogen zich, dan wierp hij het hoofd achterover in een hartelijke lach. Kan mijn aardige kleine poesje ook haar klauwen laten zien? lachte hij spottend. Doe dat maar eens, het staat je wel aardig. Hij wilde haar naar zich toe trekken maar ze ontweek hem. Ze was te opgewonden om hem te kunnen antwoorden en ze voelde, hoe het bloed in haar halsaderen bonsde. Olve, zei ze ten slotte moeilijk, ze sprak zo aardig over jou, je tante. Dat is meer dan je moeder ooit gedaan heeft en je vergeldt het haar kwalijk. Wat had ze over mij te zeggen, als ik vragen mag? Zijn toon klonk nog steeds spottend. Sigrid wist niet, wat ze moest ant woorden, ze voelde zich op meer dan een manier in het nauw gedreven. Tante Gudrun had zich feitelijk nogal verward uitgelaten; het waren meer haar bedoeling achter die woorden en haar gelaatsuitdrukking geweest, die Sigrid ontroerd hadden. Toen kreeg ze een ingeving. Het doet er niet toe, zei ze kort. Ik begrijp wel, dat ze eigenlijk niet goed bij het hoofd is. Hij zag haar verwonderd aan en barstte opnieuw in lachen uit. Ik had niet gedacht, dat het leven met jou zo genoeglijk zou zijn, zei hij. Er heeft me nog nooit iemand op zo'n listige manier onder de neus gewreven, dat ik eingelijk niets waard ben! -Er heeft zich veel meer tussen mijn moeder en tante Gudrun afge speeld in het verleden, dan je zo zou denken, Sigrid, ging hij op ernstiger toon voort. En als je een goede raad van me wilt aannemen, houd je dan buiten dat wespennest. Boven dien, je hoeft werkelijk niet zo'n me delijden met tante Gudrun te hebben. Van die twee is zij er verreweg het beste aan toe. Sigrid popelde, om meer te horen, maar Olve zweeg en ze had wel ont dekt, dat het dan raadzaam was, hem niet verder met vragen lastig te vallen. Maar lang nadat Olve de kaars had uitgeblazen, lag Sigrid nog voor zich uit te staren, steeds zich afvragend, wat er toch wel voor ge heimzinnigs met de beide vrouwen aan de hand kon zijn. Sigrid voelde zich al enige tijd niet goed. Ze had er met niemand overge- sproken, maar op zekere dag werd het haar te veel en bleef ze in bed liggen. Olve liet haar 's ochtends haar gang gaan, maar toen ze zich ook niet aan het middagmaal ver toonde en Tora's honende opmer kingen over die luie schoondochter hem gingen ergeren, ging Olve kij ken, wat er aan de hand was. Je kunt hier niet zo blijven lig gen, Sigrid, zei hij wat ongeduldig. Sigrids enige antwoord was een zacht gekreun. Laat me met rust, ik ben ziek. Zijn blik gleed snel over haar ge laat. Hoe dan ziek? vroeg hij ge spannen. Ze kwam overeind en keek ver wilderd rond. Is hier iets, waarin ik kan over geven? Neen, zei hij beduusd, met een bedenkelijke blik op de grond. Maar dan bedacht hij, dat die wel weer geschrobd kon worden. Het vertrekje, waarin zij sliepen, was door een muur van de oude hal gescheiden. Olve had verteld, dat dit zo gemaakt was, nadat de grote nieuwe hal gebouwd was, opdat de oude hal nu meer als gemeenschap pelijke ruimte kon dienst doen. Ik denk, dat je wel spoedig zult opknappen, zei Olve, toen ze weer ging liggen. Hij keek haar nadenkend aan. Er begon Sigrid een licht op te gaan. Ze had al een vermoeden ge had over de aard van haar ziekte en nu herinnerde ze zich de verhalen, over vrouwen, die misselijk waren, als ze een kind verwachtten. O, zuchtte ze opgelucht, is dat alles! Maar het volgende ogenblik begon haar opgewektheid weer weg te eb ben. Alle verhalen, die ze ooit gehoord had over vrouwen in barensnood kwamen in haar geest naar boven en ze kreunde opnieuw. Ben je weer ziek? Olve ging bij haar zitten. Neen antwoordde ze, dat is het niet. Zie je er tegenop, om een kind van mij te krijgen. Het deed haar goed, hem dat te horen zeggen. En toen ze naar hem opzag en bedacht, hoe goed hij voor haar geweest was, wist ze, dat ze liever zou sterven, dan dat, wat ze samen gehad hadden, niet beleefd te hebben. Een golf van vreugde doorstroomde haar, toen ze besefte, dat ze hem nu misschien de zoon zou schenken, waar hij zo naar verlangde. Ze sloeg haar armen om hem heen en trok hem naar zich toe. Neen, fluisterde ze in zijn oor. Neen, Olve. Ik ben erg blij; dat ik jouw kind zal krijgen. En je zult me er niet meer over horen. Sigrid had graag meegewild naar het jaarlijkse offerfeest, op winter dag 14 oktober te Maerin, maar ze voelde zich niet goed genoeg. Zij bleef dus thuis, terwijl Olve en Tora en vele anderen van de hoeve erheen gingen. Tora werd naar het schip ge dragen en zou per wagen van het strand naar de tempel vervoerd wor den. Behalve Olve en haar eigen dienst bode Gyda wist nog niemand van Sigrids toestand af. De feesten in Maerin zouden ver scheidene dagen duren en hoewel Sigrid het niet prettig vond, Olve zo lang te missen, genoot ze ervan, tij delijk van haar schoonmoeder ver lost te zijn. (Wordt vervolgd.) «MMMMWWVWVWWlMMMVWWVtAfWWMMMWWWWWlfMMWWWWWWWI WMfWWWinMMMVWWWIWWIfl MERCURIUS kan deze maand niet worden waarge nomen. De planeet bevindt zich vlak bij de zon en wordt daardoor overstraald. Ook Venus zal men in het begin van de maand vrijwel niet kunnen waarnemen. De planeet verwijdert zich echter geleidelijk van de zon en is daardoor op het eind van de maand reeds goed zichtbaar. Men kan haar dan vinden 's morgens, vóór zonsopkomst, in het oosten. Zelfs in de schemering van de zich aankondigende dag zal duidelijk blijken hoe helder en opvallend Venus straalt. Mars kan men 's avonds vinden. Deze planeet, die veel zwakker is dan Venus, laat zich bekijken iets na zons ondergang in het zuidwesten. Mars gaat nu iets meer dan twee uur na de zon onder. Jupiter is, evenals Venus, zichtbaar aan de morgen- hemel. Zij bevindt zich trouwens niet ver van deze laat ste en is daarom tegen het einde van de maand be trekkelijk gemakkelijk te vinden. Jupiter is, hoewel op zichzelf een helder object, aanzienlijk zwakker dan de stralende Venus. Beide planeten zullen in de komende maanden nog beter zichtbaar worden omdat ze zich ge leidelijk van de zon af bewegen. Saturnus, die vrijwel de ganse nacht zichtbaar is, straalt even helder als Mars, maar is niet zo roodachtig van kleur. De planeet bevindt zich in het grensgebied tussen de sterrenbeelden Vissen en Walvis, 's Avonds kan men haar dus vinden in het zuidoosten. In de nacht van 19 op 20 september staat precies om middernacht de maan in conjunctie (samenstand) met Saturnus. De planeet zal zich ten zuiden van de maan bevinden op minder dan anderhalve maal de schijnbare straal van de maanschijf. Door het heldere licht van de bijna volle maan zal het wellicht moeilijk zijn Saturnus zelf nog te zien. Probeer het eens met een toneel- of veldkijker. Houd de storende maan zelf buiten het ge zichtsveld maar zoek iets ten zuiden er van en er vlakbij naar de planeet. Op 23 september staat de planeet Mars precies ten noorden van Antares. Deze ster, de helderste van het sterrenbeeld Schorpioen, straalt evenals Mars, een op vallend oranje-rood licht uit. De onder linge afstand van dit roodgekleurde duo bedraagt ongeveer 3 graden, dat is zowat zes maal de schijnbare diameter van de maan. "ik 1 Op 23 september begint voor ons, be woners van het noordelijk halfrond, de herfst. Wie wil weten om hoe laat precies kan het tijdstip noteren; 18 uur 38 mi nuten. Van 31 augustus tot 30 september korten de dagen met 1 uur 55 minuten. De maanstanden zijn: Nieuwe maan op 4 september om 12.37; eerste kwartier op 11 september om 4.06; volle rnaan op 18 september om 17.59; laatste kwartier op 26 september om 22.44. Om de kaart te richten moet men haar boven het hoofd houden en het noorden laten samenvallen met de noordelijke horizon. De stand van de hemel is die op 15 september om 21 uur. Voor vroegere tijdstippen de kaart draaien in de rich ting van de wijzers van het uurwerk, voor latere tijdstippen in tegengestelde rich ting. De plaats van de maan is voor enkele tijdstippen aangegeven; de getallen dui den de dag van de maand aan. Ook is de positie van Saturnus (S) aangegeven. De stippellijn die door de Zwaan gaat duidt de hartlijn van de Melkweg aan. De an dere gestippelde lijn is de eclipta (die renriem of zodiac); de maan, de zon en de belangrijkste planeten bevinden zich steeds in de nabijheid van deze lijn. 47. Terwijl Pat O'Nozzle tevreden de W arapuri-dia- mant stond te bekijken, stormde er een oud heertje op hem af, dat hem een geweldige tik op de schedel gaf. „Bandiet! Rover! „Schelm!" riep het mannetje kwaad. Arme lieden bedreigen, en een diamant van ze afpakken! Maar ik zag het net!" Hij griste de edel steen uit Pats hand en draafde er mee achter Henkie en Aal de Glibber aan. „Heren!" kreet hij. „Heren! Wacht eens even! Hier is Uw eigendom terug!" Aal de Glibber stak werktuiglijk zijn hand uit, en het vol gende moment staarde hij ontzet naar de Warapuri- diamant, die het eertje hem gaf. „Vr-vreselijk kreunde hij vol afschuw. „Hier is dat ding weer met z'n vloek. Nu kunnen we weer alle mogelijke ellende verwachten!" MORöEfJ KOMT 6R N06 M6ER! ZE SMAKEN NAAR ZWENDEL' MODDER' REINSTE 8EDROÓ ^^HETISMUN SCHULD TOCH NIET! f)\t MACHINE WAS TOCH JOUW UITVINDING OF NIET SOMS (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De heer Abie Nathan, de 40-jarige Israëlische zaken man, die kort na de oorlog in het Mid den-Oosten in zijn privé-viiegtuig met een vredesboodschap voor Nasser uit Is rael naar Egypte vloog, is op het ogen blik in Amsterdam. Hij is op weg naar Engeland. Daar wil hij een radioschip kopen waarmee hij van de Middellandse Zee de vrede in het Midden-Oosten wil gaan propageren. De Leer Nathan is van mening, dat de laatste oorlog voor een belangrijk deel het gevolg is geweest van een jarenlange radiocampagne die aan de kant van de Arabieren en aan die van de Israeli's haat heeft gezaaid. Met zijn vredeszender wil hij de barrière die zo is ontstaan, door breken. Hij denkt uit te gaan zenden in het Arabisch, Hebreeuws, Engels, Frans, Grieks en Turks. Hij zegt dat zijn plan in Israel vooral onder de jongeren populair is. Behalve aan radiouitzendingen voor de vrede denkt de heer Nathan ook aan een in Nazareth te bouwen school voor Israëli sche en Arabische kinderen. Om bijdra gen voor de bouw van deze school te krijgen, wil hij met zijn vliegtuig, dat ongeveer even oud is als hij zelf, een vlucht van Tel Aviv naar New York ma ken. In alle plaatsen waar hij landt, zal hij de burgemeester een bijdrage vragen. In verband met zijn vlucht in Egypte moet de heer Nathan in Israel nog te rechtstaan. Na zijn vrijlating door de Egyptische autoriteiten werd hij in Is rael aangehouden wegens contact met de vijand. Op een borgsom van 5000 pond werd hij na 48 uur weer vrijgelaten. Enkele jaren geleden heeft de heer Na than opzien gebaard door met zijn vlieg tuig naar de Gazastrook te vliegen en daar ijsjes uit te delen aan vluchtelingen kinderen. Abie Nathan in Amsterdam. Burgemeester. Tot burgemeester van Ub- bergen is benoemd de heer W. S. Herm- sen, sinds 1946 burgemeester van Millin- gen. De heer Hermsen is 52 jaar en lid van de K.V.P. Tot burgemeester van Wamel is benoemd de heer Z. M. Deur- vorst, sinds 1959 burgemeester van Wehl. Hij is 39 jaar en lid van de K.V.P. Het hoofd van een ULO-school in Veenendaal heeft zijn leerlingen ver boden per bromfiets naar school te komen. Hij vindt dat de kinderen te genwoordig te weelderig worden opge voed. Daarmee heeft hij een storm ontketend 'waar zonder brommer niet tegenop te tornen valt. De ouders zul len zelf wel uitmaken met welk voer tuig ze hun kinderen naar school stu ren. Want zo is het toch, nietwaar? De wegen wemelen van de vaders die hun 15-jarige zoon mee uit wan delen hebben genomen omdat ze hem iets te zeggen hebben. „Henkie", zegt zo'n vader dan, „je wordt nu binnen kort zestien". „Ja vader", zegt Hen kie. Hij begint te vrezen dat vader hem iets gaat vertellen wat hij al weet. „Je wordt een man", zegt va der, „en daarom zul je je als een man moeten gedragen. Voortaan is het uit met dat kinderachtige gefiets. Volgen de week ga je op de brommer naar school". Henkie verbleekt. „Maar vader", roept hij uit, „Daar ben ik toch nog te jong voor. Die dingen gaan mij veel te hard. En dan dat enge gebrom. Als ik beslist iets moet hebben dat bromt, mag het dan geen bromtol zijn?". Ach, lieve mensen, sinds Hierony- mus van Alphen hebben we zulke bra ve Henkies niet meer. Op hun twaalfde jaar zijn ze al knettergek van het idee om op een brommer rond te scheuren. En op hun zestiende hebben ze hun ouders allang knettergek gekregen met hun oorverdovende gezanik. Jan tje, Pietje en Klaasje hebben ook een brommer. Mag Henkie achterblijven? Van vader mag hij dat. Die voelt geen barst voor een brómmer. Zelf heeft hij vroeger moeten zeuren om een fiets. Zijn ouders vonden dat hij dat eindje naar school best kon lopen. Be lachelijk ouderwets. Zo ouderwets kan vader zich nu niet veroorloven te zijn. Natuurlijk krijgt Henkie zijn brom mer. En die bovenmeester moet hem niet verbieden op dat ding naar school te gaan. Daarmee ondermijnt hij va ders gezag. Als schoolmeester zal hij dit woord gemakkelijk doorgronden. Gezag betekent doen wat je gezegd wordt. Anders ben je zelf een oude brommer. LA PAZ (Reuter) De Amerikaanse generaal Robert Porter heeft dinsdag in La Paz verklaard dat Amerikaanse mi litairen de Boliviaanse troepen leren hoe zij tegen de guerrillastrijders moeten vechten. De generaal, die een opleidingskamp bij Santa Cruz had bezocht, zei tegen verslaggevers dat ongeveer veertig Ame rikaanse oud-strijders uit Korea, Kongo en Vietnam rond achthonderd man van het Boliviaanse leger opleiden voor de strijd tegen de guerilla's. De in oplei ding zijnde troepen hebben wapens en ander militair materiaal van de Amerika nen gekregen. 27. De eunuch wenkt de Rechter met een allervriendelijkst gezicht naar een sombere gang, maar er ligt iets geniepigs in zijn uitnodigende glimlach. Het meisje komt haastig naar voren en zegt: „Het spijt mij, maar de dokter heeft echt geen tijd voor een beleefdheidsbezoek". „Er is niets aan te doen, juffrouw", zegt de eunuch flemend. „De bevelen van Zijne Excellentie zijn uitdrukkelijk. Wilt u zo goed zijn om hier te wachten? Uw aan wezigheid bij het onderhoud is niet ver eist". „Maar het gaat om de gezondheid van mijn moeder. Vrouwe Hortensia!" probeert het meisje nog. „Juist daarom wil Zijne Excellentie geen enkel risico nemen en persoonlijk de betrouwbaar heid van de dokter op proef stellen", zegt de eunuch, wiens kleine oogjes een harde uitdrukking krijgen. Er is blijkbaar niets aan te doen en de Rechter volgt de zwaarlijvige eunuch met bange voor gevoelens door een lange, sombere gang die met muurtoortsen wordt verlicht. Rechter Tie bedenkt dat hij zal moeten liegen tegenover een der hoogste func tionarissen van het land, wat tegen al zijn principes ingaat. Hij kan ook zijn ware identiteit onthullen maar dat zou duidelijk in strijd zijn met de wensen van wie hem ontboden heeft. En in geen van beide gevallen kan hij de gevolgen overzien. 921. De koning nam snel zijn maat regelen. „Ik weet genoeg", riep hij uit. „Breng dat Boormannetje naar zijn celzet hem op boorwater en brood. En jij", wendde hij zich tot zijn dochter, „jij wordt de bruid van de man, die de op dracht vervulde. Geef hem een kus als bezegeling van jullie geluk." De schoenmaker sloot de ogen. Ver zaligd breidde hij zijn armen uit: het moment, waarop hij zolang al wachtte, was dan eindelijk gekomen. Hij hoorde een smakkend geluid en keek verbouwereerd op. Zijn armen wa ren leeg, maar de prinses had Bram om helsd en toegefluisterd: „Mijn held „Héwat is dat nou?" riep de schoenmaker. „Dat is niet eerlijk, ze is voor mij." „Schoenmaker, hou je bij je leest", zei de koning ernstig.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 9