DE ZILVEREN HAMER VEL m m m n 1 1 r M POLLE, PELLI EN PINGO ngestipt m KRAMMETJE FOK IK sunart primeur: junior serie Ons vervolgverhaal r~ PANDA EN DE BOZE WARAPURI-DIAMANT iV) Rotterdam wil zijn metrolijn verlengen tbBOÊlilfï] RECHTER TIE EN HET GESTOLEN I A€L' VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1967 15 Een roman uit de vikingtijd door VERA HENDRIKSEN Jf® DRAKA 25 25 1 R Eiwitvervangende levensmiddelen Uit fietstas 27.5(H),- verdwenen Chemicus onderscheiden Kerkelijk nieuws Kees Stip. Staatscommissie nu officieel ingesteld w: )L Ml (mnnonwvMW 20) Uit de eerbiedige wijze, waarop haar eigen dienstboden de binnenko mende begroetten, begreep Sigrid, wie zij was. Maar ze zat daar met het pasgeboren kind op de grond en zij kon de voorname vrouwe niet op passende wijze begroeten. Bovendien vreesde ze geen macht over haar benen te hebben, als ze zou proberen overeind te komen, zo verstijfd was ze door de krampachtige houding. Heb dank, dat u gekomen bent, was alles, wat ze kon uitbrengen, en ze voegde eraan toe: Tot zover is het goed gegaan, maar ik weet niet, wat ik nu moet doen! Hilmfrid, de koningsdochter, glim lachte om Sigrids duidelijke opluch ting en beduidde een van haar dienst maagden met een hoofdbeweging, dat ze het kind van Sigrid moest over nemen. Sigrid wilde opstaan, maar Ragn- hild hield haar tegen. Blijf bij me! smeekte ze. Je hebt nu betere hulp, dan ik je kan geven, antwoordde Sigrid. Maar Ragnhild omvatte haar arm in een ijzeren greep, de weeën kwa men opnieuw opzetten, en ze wilde Sigrid niet laten gaan. Toen Sigrid eindelijk stond, draai de alles voor haar ogen. Ze was mis selijk en ellendig en ze viel op de dichtstbijzijnde bank neer. Holmfrid kwam op haar toe en sloeg een arm om haar heen. Is het te veel voor je geweest? vroeg ze vriendelijk. Neen, dat is het niet. Sigrid gaf zonder nadenken haar geheim prijs. Het komt zeker, omdat ik zelf in verwachting ben! Holmfrid verbleekde. Maar lie ve kind, dan had je niet moeten was alles, wat ze zei. Het was heel stil in de keuken, toen Holmfrid Sigrid wegbracht. Een dikke sneeuwlaag bedekte bos sen en velden. Van de hoge houten omrastering waren alleen nog de top pen der palen zichtbaar en de huizen lagen weggedoken in de sneeuwmas sa's. Alleen rondom de rookgaten was de sneeuw weggesmolten en daar was hij vuilzwart van kleur. Gedurende de korte winterdagen repten de bedienden zich heen en weer over het erf, terwijl de sneeuw kraakte onder hun voeten. Want de avond viel heel vroeg en er moest veel werk worden gedaan, zolang het nog dag was. Ook binnenshuis was er in de lange winteravonden rond de jaarwisseling volop werk. Wol moest gekaard worden, gesponnen en geweven en dan lag er steeds een stapel goed, dat versteld, of nieuw goed. dat genaaid moest worden. Ook de knechts hadden het druk met tim meren en allerlei herstelwerkzaam heden, waarvoor in de zomer geen tijd was. Sigrid was meestentijds voor haar weefstoel te vinden. Daar had ze haar troost gezocht. Zorg, dat je altijd een nuttig werk onder handen hebt had Hild eens gezegd, nog maar enige maan den geleden. Enige maanden het leken jaren, en wat was zij zelf toen nog een onnozel kind geweest! Zorg, dat je werk hebt maar er was nergens werk voor haar. Ze leek wel overal in de weg te lopen op haar eigen hoeve. De dienstboden hadden wel meer ontzag voor haar gekregen na de ge schiedenis met Ragnhild, maar haar schoonmoeder behandelde haar zo mogelijk nog onvriendelijker. Ze kon het blijkbaar niet hebben, dat het personeel op haar schoondochter ge steld was. Voor Sigrids optreden in de nacht van Ragnhilds bevalling had ze geen goed woord over gehad. Ze vond het bespottelijk, dat haar schoondochter de familie op Steinkjer op dat uur had lastig gevallen. Zelfs Sigrids ijverige bezigheden aan het weefgetouw wekten haar wrevel op. Ze meende, dat het haar gezondheid moest schaden en bovendien verweet ze haar, dat ze verkwistend met ga ren was. De laatste tijd had Sigrid zich soms zo over haar schoonmoeders ge vit geërgerd, dat ze haar een brutale mond terug gaf. Op Tora's opmerking, dat ze ga ren verkwistte, had ze geantwoord, dat ze het haar hele leven zonder de de bemoeizucht van een schoonmoe der had kunnen stellen en dat ze die nu ook niet nodig had, dat het boven dien haar eigen, van Bjaköy meege nomen garen was, waarmee ze hier weefde. Tora was niet gewend, tegenge sproken te worden en een ogenblik leek het, alsof ze verontwaardig overeind wilde komen. Ze liet zich met een woedende hoofdbeweging weer in haar zetel terugzakken en de uitdrukking op haar gelaat voor spelde niet veel goeds voor Sigrid. Sigrid trok er zich niets van aan. Veel slechter dan ze al was, kon de verhouding tussen haar schoonmoe der en haarzelf toch niet worden en de tijd was voorbij, dat ze om Olves wil op goede voet met de oude ver langde te staan. Het was dan ook niet Tora. met wie haar gedachten zich bezighielden wanneer ze in de ijskoude winter avonden alleen op het erf stond te kijken. Dan tuurde ze naar het noor derlicht, dat hoog boven de toppen der bomen uit opglansde en ze luis terde naar het wolvegehuil, dat uit de bossen tot haar doordrong. Ze herinnerde zich, hoe ze thuis op Bjarköy naar het noorderlicht had staan kijken grillig vlam mend tegen een zwarte winterhemel een wonderlijk, vervoerend schouwspel. Ze dacht aan Olve. En het was haar alsof het langgerekte, naargees tige gejank van de wolven uiting gaf aan een diep, geheim verdriet, dat aan haar eigen ziel knaagde. Er moest iets gebeurd zijn tijdens de offerfeesten in Maerin. Wat het was, had ze niet kunnen ontdekken, maar sinds die tijd was alles anders geworden tussen haar en Olve Ze had ook gemerkt, dat de dienstbo den ergens over praatten met elkaar. Als zij plotseling binnenkwam zwe gen ze met betrapte gezichten. Haar eerste gedachte was, dat ze iets verkeerds gedaan moest hebben en denkend aan Tores raad, altijd open en eerlijk te zijn. vroeg ze Olve op de man af, of zij zijn ontevreden heid had opgewekt door het een of ander. (Wordt vervolgd.) inWWVWWWWWWWVWIVMWVl (ADVERTENTIE) de harde matras met alle comfort van een zachte! 2 3 4, 5 6 7 8 9 10 11 12 13 H 15 16 17 18 20 21 22 24 261 27 28 29 30 31 32 33 35 r 1 2 3 4 5 6 7 10 8 9 11 12 13 14 15 16 17 M8 20 21 22 23 [24 26 27 28 29 30 31 32 33 135 PUZZEL No. 36 Het linker en rechter deel van deze puzzel is precies gelijk aan elkaar, dus een tweeling. De omschrijving van beide delen wordt steeds samen gegeven. Zo geeft horizontaal 2 als omschrijving: kip, vaartuig; in beide gevallen woorden van elk 5 letters. Aan de puzzelaar om uit te maken in welk deel van het diagram de oplossing moet worden ingevuld, links of rechts. Opgave: Horizontaal: 2. kip. vaartuig; 6. Utr. Stedelijk Oorkest (afk.), pl. in Gelder land; 8. berg, insect; 9. model, riv. in Overijssel; 11. stofmaat, voorzetsel; 12. windrichting, meisjesnaam; 14. weder helft, bijwoord; 15. pers. vnw, dierenge luid; 16. lofdicht, treiter; 18. gever, rij tuig; 20. goud (Fr.), Frans onb. vnw.; 21. boksterm, N.V. (Franse afk.); 22. beeft, ex Russisch heerser; 23. snavel, aanw. vnw.; 24. heilige, uitroep; 25. moesplantje, Sngelse collegeplaats; 27. uitheemse plant, Europeaan; 29 van onderen, onmeetbaar getal; 30. deel van een muiziekinstrument, gewelfboog; 32. deel van het hoofd, die renverblijf; 34. aanzien, titel; 35. zuid vrucht,, lofrede. Verticaal: 1. genezen, hevig; 2. weide- dier, soort wortel; 3. jongensnaam, ver dedigingsorganisatie; 4. reeds, en omge keerd; 5. deel v. e. wiel, eil. i. d Middel landse Zee; afgevaardigde, mil. onder afdeling; 10. vliegveld in Nederland, rook afvoer; 13. Engelse titel, meisjesnaam; 17. titel, spil; 18. gek, drinkgerei; 19. erg, be dorven; 21. Russisch theetoestel, ratel: 22. voorzetsel, kindergroet; 23. netto, vallei; 24. stopplaats, boosaardig; 26. onvrien delijke. gebergte in Duitsland; 28. plaats, plaats in Noorwegen; 31. groet, dun; 33. Fr. pers. vnw., onder anderen. Oplossingen uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons be zit te zij. OPLOSSING PUZZEL no. 35 Horizontaal: 1. tweed; 5. eiber; 9. rad 10. ra; 12. pp 13. Lea; 14. al; 15. tule; 17 Alie; 18. d.d.; 20. poespas; 22. stempel; 25 atomair; 28. slee; 29. dor; 30. daar; 31 felle 33. Trent; 35. stolp; 38. kopra; 41 glad; 42. oir; 43. Aida; 45. prelaat; 47. eer lang; 50. latente 51. N.V.: 53. kilo; 54. torn 55. ha; 56. aan; 58. st; 59. ne; 60. sen; 61 sluik; 62. niets. Verticaal: 1. trans; 2. wal; 3. Ed; 4. drup pel; 5. episode; 6. b.l.; 7. eed; 8. radar; 11 aloë; 12. plat; 16. Eelde; 17. apart; 19. zelf 21. raat; 23. t.s.; 24. meestal; 26 mandril 27. ir; 32 .lol; 34. R.K.O.; 35. slee; 36. oda lisk; 37. potto; 38. krent; 39. pareren; 40 Adam; 41. gr; 44. An; 45. pinas; 46. aalt; 48. Eton; 49. glans; 52. val; 55. het; 57. nu; 60. se. De namen der prijswinnaars vindt u elders in dit blad. DEN HAAG. De staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. R. J. H. Kruisinga, heeft aan de Gezond heidsraad gevraagd een oordeel te geven over het gebruik van eiwitvervangende levensmiddelen. In vele landen moeten tekorten aan dierlijk eiwit worden aan gevuld met andersoortig eiwit. Er wordt intensief gezocht naar daartoe speciaal samengestelde nieuwe voedingsmiddelen van plantaardige herkomst. Er moet hier over nog veel worden onderzocht en dit moet snel gebeuren om de industriële ontwikkeling zo weinig mogelijk hinder palen in de weg te leggen. De staatsse cretaris heeft daarom het gehele vraag stuk aan de Gezondheidsraad voorgelegd om te weten wat later bij de Warenwet, de Geneesmiddelenwet en de overige be trokken wetgeving moet worden geregeld en voor welke vraagstukken verder we tenschappelijk onderzoek noodzakelijk is. so-w*». 59. Henkie en Aal de Glibber stonden geschrokken naar de naderende politieman te kijken. „We hebben niets gedaan!" riep de grootste dief huilerig. „Heus niet! We zijn nette lui, niet Aal?" „Keurig netjes, meneer de inspecteur!" beaamde de ander. „We laten nooit vuilnis achter op straat, en we scholen niet sa men, en we demonstreren niet„lk weet het! antwoordde de agent. „U gooide daarnet keurig iets in een vuilnisbak maar ik ben bang dat u een vergis sing maakte. Het was namelijk een diamant. Alstu blieft!" Zo sprekend overhandigde hij de Warapuri- edelsteen aan Aal. „O nee!", riep deze verbijsterd uit. „Ehik bedoelDank uEh.Op dat mo ment kwamen Pat O'Nozzle en Panda de straathoek omgerend, en de meesterspeurder uitte een zegevie rende kreet, toen hij hen bij een politie-agent zag staan Begorrahriep hij. „We hebben ze te pakken! Ze zijn al ingerekend!" WAf MOET DAT? HEBBEN JULLIE MIJN HOM INGPOT GEPAKT? HELP! HIJ IKMOE5TJE EEN PAKJE NAMENS POL LE 6REN6EN, EEN ECHTE HO- NI N6MACHI NE DIE BETER 15 DAN DE JOUWE! AHA, VOS HEEFT LIJM INDE H0WIN6 POT 6 E DAAN - DAT WAS NIET AARDI6 VAN HEM STEEKT DAT IS 6E6N H0- POUE HET 15 HJM ROTTERDAM. B. en W. van Rotter dam hebben bij de gemeenteraad een voorstel ingediend om de metrolijn Cen traal Station-Zuidplein, die begin volgend jaar zal worden geopend, door te trekken naar Rotterdams satellietstad Hoogvliet. Deze doortrekking zal circa 100 miljoen gulden gaan kosten. De grondverwerving voor de doortrekking zal veel tijd gaan kosten. Verwacht wordt, dat daardoor pas over zeven a acht jaren het verlengde tra ject in gebruik kan worden genomen. AMSTERDAM. Terwijl een 58-jarige kantoorbediende van Rederij en Carga- doorsbedrijf Vinke en Co gistermiddag met zijn bromfiets aan de hand de korte afstand tussen het hoofdpostkantoor op de Nieuwezijds Voorburgwal en het dis trictskantoor van de bank in de Spuistraat aflegde, heeft een dief zijn geldtas met 27.500 gestolen. De man had op het post kantoor enige betalingen v°or de bank verricht en de tas in een zijvak van zijn fietstas gestoken. Bij aankomst in de Spui straat merkte hij dat het geld was ver dwenen. ADVERTENTIE Moderne meubelen in Habitat style in groen en rood gebeitst. Voor het junior-budget Is dit het schot in de roos. B.v. eetk. stoel va. f46,-. tafel 83 x 83 cm. met formica blad f140,-. dressoir 200 cm. lang of broodkast 105 x 125 cm. f395,-. En u kunt nog uit vele andere toepassingen kiezen. Te zien in onze Sunart etalages. Onze "Goed Wonen" zaak met eigen Ingang: Breestraat76, Beverwijk tel. 02510J-25HI Volop parkeerruimte. De gehele maandag gesloten. De gehele zaterdag geopend (Van onze correspondent) GRONINGEN. De gouden medaille, die de Koninklijke Nederlandse Chemi sche Vereniging eenmaal in de twee jaar uitreikt aan een jonge Nederlandse che micus die zich onderscheidt op het gebied van chemisch of chemisch-technologisch speurwerk, is dit jaar op grond van zijn bekwaamheid als experimentator toege kend aan dr. H. M. Buck, buitengewoon lector aan de rijksuniversiteit te Leiden en leraar aan het Sint Pauluslyceum te Tilburg. Geref. Gemeenten Beroepen te Ridderkerk G. Schipaan- boord te Apeldoorn Bedankt voor Clifton (New Jersey) U.S.A. J. van Haaren te Amersfoort. Schuchtere minnaars, er is hoop voor u. Uit San Francisco komt het bericht dat een inwoner van die stad, Steve geheten, verliefd was op een in woonster met de liefdelijke naam Ma ry Lee, maar te verlegen om haar ten huwelijk te vragen. Zijn moed reikte juist ver genoeg om haar uit te nodi gen voor een picknick. Ten onrechte wekte hij daarmee bij het onschuldige schepsel de indruk dat zijn eetlust groter was dan zijn trouwlust. Al picknickend zocht zij juist naar een papieren servetje om zich over deze gedachte de tranen te drogen, toen er opeens duizend van die dingen naar beneden kwamen dwarrelen. Die waren uitgeworpen uit een vliegtuig dat door Steve was gehuurd. Er stond met grote letters op: „Mary Lee, ik hou van je. Wil je met me trouwen?" Het mondelinge antwoord was ja. Nu moeten de Amerikanen zich niet verbeelden dat ze met dit nieuws iets nieuws brengen. Dat is wel gebleken bij de koperen bruiloft van Jan van Marietje, die onlangs in Haarlem on der grote belangstelling werd gevierd. Tijdens het feestdiner dat door het bruidspaar werd aangeboden, kwam ook het geval van Steve en Mary Lee ter sprake. Door de champagne tot verhoogde spraakzaamheid geprikkeld, liet Marietje aan de haag van haar hagelwitte tanden de volgende volzin ontvlieden: „Zal ik ze eens vertellen hoe dat bij ons is gegaan. Jan?" Jan knikte schuchter. ..Vroeger was hij nog veel schuchterder", zei Ma rietje. Hij heeft me nooit durven vra gen om met hem te picknicken. Wel wist hij me te bewegen tot een kleine wandeling naar het Kenaupark, waar we op een bankje plaatsnamen. Hij sprak uitsluitend over zijn kantoor en zijn promotiekansen, maar vermeed alles waarover ik dacht dat hij zou gaan spreken. Aan de tederheid waar mee hij zijn boterhammen met mij deelde begreep ik echter dat hij in het vervolg ook graag zijn runderlap en zijn ossetong met mij zou delen, maar dat hij te verlegen was om dit over zijn eigen tong te kunnen krijgen. In een van de kleine stilten die daardoor ontstonden riep Jan plotse ling: „Kijk!" Boven ons hoofd vlogen drie vliegtuigjes, die elk een tekst achter zich aansleepten. Van boven naar beneden las ik: „Marietje, ik be min je. Wil je voor altijd de mijne zijn? Je liefhebbende Jan". Spontaan als ik ben, wierp ik mij snikkend in zijn armen. Jan heeft mij nooit wil len zeggen wat die stunt hem heeft gekost, maar dat zal niet weinig zijn geweest. Vind je het erg, Jan, dat ik het verteld heb?" „Nee hoor", zei Jan wat minder schuchter. „Want wij zijn zo gelukkig dat iedereen het mag weten, ook die vent die toen die vliegtuigjes heeft gehuurd". ADVERTENTIE de harde matras met alle comfort van een zachte! DEN HAAG. De staatscommissie van advies inzake de Grondwet en de Kieswet is thans bij Koninklijk Besluit van 28 augustus tot stand gekomen. De staats commissie zal in fasen rapporteren. Zij zal op 14 september door de minister president worden geïnstalleerd. 29. Terwijl de dikke eunuch de visite kaart met de naam Liang Moe op het bureau legt, antwoordt Rechter Tie nede rig op de vraag van de oppereunuch: „Deze onbetekenende persoon kan na tuurlijk onmogelijk wedijveren met de uitnemende artsen die aan het paleis ver bonden zijn, maar door zuiver geluk wist ik de eerbiedwaardige Koeo, de vroegere pensionaris van de paleisarchieven, van een astma-aanval te genezen, toen ik op doorreis de stad Wan-sjang aandeed. De eerbiedwaardige Koeo kende mij nog uit de hoofdstad. Nu schijnt het. dat hij Vrouwe Hortensia, die aan dezelfde kwaal lijdt, heeft geschreven dat hij baat had gevonden bij mijn medicijnen. ,.Hm, juist", zegt de oppereunuch, terwijl hij Rechter Tie peinzend opneemt. „Het te ken van instemming. „Laat ons alleen", snauwt de oppereunuch plotseling tot de beul en de dikbuikige eunuch die de Rechter heeft aangekondigd. „Ik heb iels te bespreken met de dokter". Rechter Tie vraagt zich ongerust af wat dit moet be tekenen. Tot nu toe scheen het onderhoud goed te verlopen. 923. Feestelijk kwam het hele hof in de troonzaal bijeen. Iedereen was verheugd, dat de koning zijn kroon terughad en dat de prinses zou trouwen met de grote held, die voortaan als Prins Bram de Eerste bekend zou staan. De prinses zag er uit als een sprookje in haar witte japon, die sterk naar mot- tenballen rook. Het wachten was op de bruidegom, die de tijd had gevraagd om zich op te frissen. De schoenmaker was hem gevolgd in het zijvertrek. Tranen stroomden de arme vakman over de wangen. "Nu ontgaat het geluk mij nog... en ik houd zoveel van de prinses... ik zou de mooiste schoentjes voor haar hebben ge maakt..." "Maar kunnen we er dan niets aan doen?" riep Bram wanhopig... en toen fluisterde de schoenmaker hem iets in. Brams ogen gingen glinsteren. "Dat is waar", zei hij verheugd „ik kan op blote voeten niet trouwen... en we hebben altijd de Schuldlaarzen nog..."

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 15