Angst beheerste vele ruiters tijdens jachtspringconcours Voor de Zweden kwam triomf van de gebroeders Petterson niet onverwacht Nieuw drink plezier <üi Kurt Vifth bereikte accoord met Munster over zesdaagse Cijfers van Heerlen Opzienbarende prestaties van Amerikaanse zwemformatie Pinkie Tesselaar verspeelde door blessure zijn plaats voor het individuele kampioenschap Koch erkent: Utrechts elftal klopte militairen Jan Harings vervangt Arie den Hartog Ian Raby terug naar Engeland „Ook wij hebben het zzvaar en velen gebruiken middelen Leer schermen bij; VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1967 19 v M /Vl Oproep voor dienst de groene tingeling frisdrank Hans Rombouts DE HAARLEMSE SCHERMCLUB 17.— per maand. ,y.W.W De vier broers Petterson na de triomf. Zittend in het kamertje waar dokter Baart domicilie heeft tijdens de wereldkampioenschappen op de weg in Heerlen. Dokter Baart ver richt het dopingonderzoek. Na de ploegentijdrit van gisteren moesten zich drie ploegen bij hem melden. Behalve de Zweedse, ook de Deense en de Westduitse ploegen. ROTTERDAM. Het was gisteren in het concours hippique als de dag na het feest, waarop iedereen probeert zijn draai te vinden, maar daarin niet altijd even goed slaagt. Het feest van woensdag, dat bestond uit de finale van het Europese kampioenschap, werd donderdag gevolgd door drie springconcoursen met als hoofd schotel het jachtspringconcours om de prijs van de Kralingse plas. De amazones kwamen eerst tegen elkaar in het strijd perk, waaruit als winnares te voorschijn kwam de Amerikaanse Caroline Hof- mann op Out Late. Er werd door de dames met elan en ook kundig gereden, zoals blijkt uit de acht foutloze parcour- sen. Het voorspel beloofde veel, maar, helaas, het jachtspringconcours werd een strijd met vallen en opstaan. Het par cours, dat de heer Jurgens had uitgezet, was een lust voor het oog, maar bevatte enkele dergelijk verraderlijke hindernis sen, (een lage wal met daarboven twee witte bomen, welke breed was opge bouwd, en een zogenoemde Brusselse sprong bestaande uit een witte oxer met een heg en een wit hek), dat de ruiters de angst om het hart sloeg, vooral nadat enkele van hen een buiteling hadden gemaakt. De Belg Daout kwam op hindernis veertien De Brusselse sprong zelfs zo lelijk ten val hij kreeg het paard op zich en bovendien nog een trap na dat hij voor onderzoek naar het zieken huis moest worden gebracht. Het bleek allemaal nog goed te zijn afgelopen, maar het gevolg was, dat er een nerveuze spanning voelbaar werd. Enkele ruiters zagen van deelneming af en anderen beëindigden voortijdig hun parcours om zichzelf en hun paarden voor letsel te behoeden. Niets wees er in het begin op, dat het jachtspringconcours dergelijke desastreuze gevolgen zou heb ben. De Ier Seamus Hayes ging met Good Bye als eerste van start en beëindigde zijn parcours met twee springfouten. Voor de Fransman Parot, die als tweede in de ring kwam en met een tijd van 99.7 sec. foutloos rondging, had het pu bliek wel een waarderend applaus over, maar daar bleef het ook bij. Niemand kon op dat moment bevroeden de win naar (op Romeo) te hebben gezien. Toen echter achtereenvolgens de nieuwe Euro pese kampioen David Broome na een val en de Fransman Muil de strijd staakten, de fouten zich opstapelden en voor velen de problemen steeds groter vormen sche nen aan te nemen, werd het duidelijk, dat Parot een prestatie van formaat had geleverd. Terwijl de toeschouwers met angst en beven ruiter en paard op hun glibberi ge weg door het parcours volgden waagde de Brit Harvey Smith na vele mislukte pogingen als eerste een serieuze aanval op Parot's leiderspositie. Met zijn tijd 100.9 sec. benaderde hij de Frans man dicht, maar drie springfouten kost ten hem 21 seconden extra. Psychologisch was de rit van Smith echter van groot belang, want hij maakte duidelijk, dat met beleid en met kennis van zaken, noch voor de ruiter, noch voor het paard de risico's te groot waren. Hauke Schmidt maakte slechts een fout en achtereenvol gens kwamen de Pool Pacynski, de Bra ziliaan Nelson Pessoa (derde) en de En gelse amazone Caroline Bradley zonder fouten rond, van wie mej. Bradley in de snelste tijd: 100.6 sec., welke goed zou blijken voor de tweede plaats. Het springconcours om de prijs van Erasmus, waarin de ruiter zijn eigen par cours mocht kiezen, mits hij maar alle veertien hindernissen nam, werd vooral een strijd tegen de klok. Twintig ruiters kwamen zonder fouten rond en wederom ging de overwinning naar Frankrijk. De als laatste gestarte Janou Lefèbvre op wie mep zelfs nog enige tijd moest wach ten, was met 68.4 van de foutlozen de snelste. Zij verwees daarmee haar land genoot Rozier, die tot dat moment met 70 sec. precies de leiding had, naar de tweede plaats. Caroline Hofmann zat ook nu weer in het voorste gelid. Zij plaatste zich derde. (Van onze sportredacteur) HEERLEN. „Doe de groeten aan de minister, wens hem het beste en vraag hem of ik nu vrij van militaire dienst krijg voor de pre-Olympische «pelen van Mexico". Dat zei Tomas Petterson, 19 jaar, recruut in het Zweedse leger, kersvers wereldkampioen 100 km tijdrit, toen hij samen met zijn oudere broers Gustav, Sture en Erik om acht uur gisteravond, het in allerijl versierde hotel „Du Nord" in Hoensbroek binnenstapte en omhelsd werd door de vice-president van de Zweedse wielerbond, Helge Johnsen. Tomas mócht het hoogste woord hebben als jongste van de hard door het leven fietsende, nu beroemde gebroeders Petterson. Hij had het meeste werk verzet in de ploegentijdrit over het door veel publiek omzoomde Lim burgse parcours. Hij had zijn broers opgejaagd over het gladde asfalt van de afgesloten autobanen. Samen met zijn oudste broer, banketbakker Gus- tav (27) sleepte hij de twee anderen op om een unieke prestatie in de ge- ■chiedenis van de sport te leveren. Vier broers in één team wereldkam pioen. Het is nog nooit vertoond. Vreugde dus bij de Zweden, lange ge zichten bij de Nederlanders, die al gehandicapt door het ontbreken van Fedor den Hertog en tijdens de koers door het uitvallen van „Pink Tesse- laar in de middenmoot eindigde, als elfde. Al direct werd het duidelijk dat de Zwe den, van wie vooral Gustav (op een na de oudste van de familie, de oudste broer fietste een keer en gooide de fiets toen aan de kant) al veel successen had ge oogst (winnaar van de Ronde van Tune sië en Marokko en vorig jaar bij de we reldkampioenschappen vijfde), verrassend voor de dag zouden komen. Het broeder kwartet maakte de beste tijd na 24 kilo meter op het eerste keerpunt. En die voorsprong werd behouden. De Italianen, die drie keer de titel op dit vijf jaar oude nummer binnenhaalden, zaten vlak bij, maar haalden het net niet En de De nen zetten hun eindsprint te laat in en werden wel tweede. (ADVERTENTIE) Voor Helge Johnsen kwam deze victo rie niet onverwacht. Hij had er een ver klaring voor: „Kijk, vorig jaar reden de vier Pettersons ook in het wereldkam pioenschap. Toen was sporthandelaar Stu re (25) te zwak. Na 40 kilometer was hij uitgeput. Hij moest lossen. De andere drie maakten in de laatste 60 kilometer zoveel goed, dat ze nog op de zesde plaats be landden. De 25-jarige Sture heeft de af gelopen winter veel met gewichten ge werkt en veel getraind. En je ziet het re sultaat. Dat ik bijna zeker van een me daille was kan ik meteen uitleggen. Die jongens hebben drie weken geleden het Scandinavisch kampioenschap ploegen tijdrit gewonnen. Ze versloegen toen 'we reldkampioen Denemarken, nu toch weer tweede, met niet minder dan vier minu ten. Dat deed het moreel goed. Het zorg de er ook voor dat er prompt een leger tje supporters en journalisten meewilde naar Heerlen. Ze hebben gelijk gehad De supporters hingen een haastig neerge krabbelde gelukwens op aan de deurpost van het hotel. De Deen Ole Ritter kwam net op tijd om ook een glas champagne te kunnen meedrinken bij zijn gelukwen- Voor de jonge Tomas heeft het nog even gespannen of hij wel mee zou kun nen. Hij had een oproep voor militaire dienst. Dankzij het feit dat de Zweden sinds dit jaar sportcompagnieën hebben opgericht elk regiment heeft een aan tal topsportlieden bij elkaar kreeg hi; medewerking voor het starten in dit we reldkampioenschap. Maar hij mocht niet naar de pre-Olympische Spelen, had de mi nister van Defensie uitgemaakt. Vandaar Tomas Petterson's verzoek om een tele grammetje te sturen naar de minister, De hele wielergemeenschap in Zweden is UTRECHT Het Nederlandse militaire elftal heeft gisteravond in het Utrechtse «tadion met 1-5 verloren van een Utrechts provinciaals elftal. Bij de rust leidden de Utrechters reeds met 3-0. Plageman van DOS nam drie treffers voor zijn rekening en Harmse van HVC twee. Koens, die in de Belgische club St. Truiden speelt, «coorde bij de stand 4-0 het enige tegen' doelpunt. De wedstrijd waarvan de op brengst ten goede kwam aan twee liefda dige instellingen, werd geleid door ■cheidsrechter Sjef Dorpmans en werd door 3500 toeschouwers bijgewoond. in feite opgebouwd rond de Pettersons. De woonplaats van de broers, het ge huchtje Vaingainda op 100 kilometer van Gotheborg („De Zweden zelf weten amper waar het ligt, maar het is nu opeens be kend geworden") is het trainingscentrum geworden van de Zweedse toprenners. Moeder Petterson zorgt dat haar jon gens, van wie de 23-jarige Erik mecani- ciën is, goed te eten krijgen en goed ver zorgd worden. Sedert kort heeft zij hier bij een hulpje aan de vrouw van Gustav. De andere broers zijn nog vrijgezel. De Vier Pettersons vormen de trots van de 2000 Zweedse wielrenners allen ama teurs („Er is voor professionals geen plaats bij ons. Er is hier niets te ver dienen. De Pettersons fietsen voor hun liefhebberij en zijn niet van plan om be roepsrenner te worden"). Die coureurs rijden alleen maar op de weg. want banen heeft men in Zweden niet. „Onze jongens komen pas laat in vorm, omdat de sneeuw bij ons pas eind april verdwijnt", aldus Johnsen, die handen tekort kwam om de gelukwensen ook van binnenlopende bur gers in ontvangst te nemen. „Daarom le veren ze pas hun beste prestaties Augustus. Dit wereldkampioenschap viel voor ons prachtig. En dan dat parcours Geknipt voor de familie Petterson." De Pettersons hebben nog meer in petto. Ze willen ook nog wat in het individuele kampioenschap laten zien. Gustav wil minstens zijn prestatie van vorig jaar verbeteren. En daarop volgt natuurlijk Mexico, de Olympische Spelen. HEERLEN. De Nederlandse prof- wielrenner Arie den Hartog heeft don derdag tijdens een koers in Ruinmen in België een ernstige val gemaakt, waar door hij niet zal kunnen uitkomen in het wereldkampioenschap op de weg. Den Hartog sloeg met zijn hoofd tegen de straat en werd naar een ziekenhuis ge bracht. Daar werden in een bloedende hoofdwonde zes hechtingen aangebracht waarna Den Hartog naar zijn woonplaats Elslo kon vertrekken. Den Hartog heeft echter een lichte hersenschudding. De lei ding van de Nederlandse wegploegen heeft besloten Jan Harings uit Scheulde in plaats van Arie den Hartog in de prof wedstrijd van zondag te laten starten. Harings stond als tweede reserve opge geven. Eerste reserve was Harm Otten- bros uit Alkmaar, maar die is gepasseerd, omdat hij, zoals wegcoach Joop Midde- link zei, totaal geen belangstelling heeft getoond voor de ploeg. Alle profrenners hadden namelijk van de KNWU een brief gekregen waarin hun verzocht werd maandag jongstleden zich telefonisch met Middelink in verbinding te stellen. Alleen Ottenbros heeft aan dit verzoek geen ge volg gegeven, hetgeen hem nu zijn plaats in de ploeg heeft gekost. Harry Jansen zal de in de ploegentijd rit geblesseerde Piet Tesselaar zaterdag bij de wereldkampioenschappen op de weg voor amateurs vervangen. AMSTERDAM. De zesdaagse-oorlog tussen Amsterdam en Munster is beëin digd. Na vele besprekingen hebben de directies van Amsterdam (Kurt Vyth) en Munster de vrede getekend, welk feit op de in Amsterdam gehouden vergadering van winterbaandirecteuren bekend is ge maakt. De vete was ontstaan in het begin van dit jaar toen op de bijeenkomst van de directeuren in Milaan de heer Vyth niet die datum kreeg toegewezen, die hij graag had willen hebben. Toen was de heer Vyth uit de verga dering gelopen en had vrijwel het gehele veld van de aan de gang zijnde zesdaagse van Milaan gecontracteerd. Daarna bleek bij het vaststellen van de zesdaagseka lender dat beide steden dezelfde datum toegewezen hadden gekregen, namelijk van 8 tot en met 14 december. De heer Vyth heeft intussen wel wat water in de wijn moeten doen en heeft enkele renners aan Munster moeten af staan, dat anders niet zou kunnen draaien „Maar ik heb alle grote jongens, ook Altig en Renz", aldus de heer Vyth, die inmid dels voor de tegelijk met het profevene ment te houden zesdaagse voor amateurs voor Amsterdam reeds het wereldkam pioenschapskoppel Gert Bongers-Piet de Wit heeft gecontracteerd. Op de vergadering van baandirecteuren heeft de Duitse arts dr. Klumper aange kondigd dat de medische commissie van de U.C.I. binnen zeer korte tijd een lijst van verboden stimulerende middelen zal samenstellen, die ook voor zesdaagseren ners zal kunnen gelden. Naar aanleiding daarvan heeft de organisatie van baan directeuren (AIOCC) een commissie in gesteld die de mogelijkheden van de be strijding van het gebruik van stimuleren de middelen in zesdaagsen zal onderzoe ken. 1. en wereldkampioen: Zweden (Erik Pet terson, Gosta Petterson, Sture Petterson en Tomas Petterson) 2.03.07 (gem. 46,970 km/ uur); 2. Denemarken (Blaudzun, Hansen, Mortensen en Pedersen) 2.03.23; 3. Italië (Bisisic, Pigato, Marcelli en Martini) 2.03.46; 4. West-Duitsland (Ebert, Gombert, Leitner en Loeschke) 2.06.51; 5. Sovjet-Unie (Dokli- akov, Neluben, Soukhoroutchemko en Tcher- kosav2.07.49; 6. Frankrijk 2 08.13; 7. Polen 2.08.28; 8. Oost-Duitsland 2.08.42; 9. Zwitser land 2.08.46; 10. Roemenië 2.09.17; 11 en 12. Nederland en Spanje 2.09.29; 13. Tsjecho- Slowakije 2.09.59; 14 Oostenrijk 2.10.51; 15. België 2.11.15; 16. Zuid-Slavië 2.11.31; Bulgarije 2.11.47; 18. Hongarije Turkije 2.12.23; 20 Noorwegen Finland 2.14.54; 22. Marokko Luxemburg 2.16.46; 24. Algerije Mexico 2.22.06. 2.11.49; 2.14.08; 2.16.25; 2.18.43; LEIDEN. De Engelse coureur Ian Raby, die een maand geleden tijdens de Grand Prix-wedstrijden in Formule II- wagens in Zand voort met zijn auto uit de bocht vloog en gewond raakte, is gis teren op eigen verzoek met een Lear jet zakenvliegtuig van Schiphol naar Gat- wick Londen vervoerd. Hij gaf de voor keur aan verpleging in een Engels zie kenhuis. Gisteren werd hij (met twee gebroken benen en inwendige kneuzingen nog steeds ernstig gewond) op een bran card naar het vliegtuigje gebracht. Hij werd begeleid door een arts, een zieken broeder en zijn echtgenote. ADVERTENTIE o.l.v. mtr. C. v. d. Valk Club- en privélessen voor dames en heren. Jeugdigen tot 16 jaar spec, tarief. Uitrusting in bruikleen. Lesgeld voor één lesavond en één trainingsavond per week Vraagt inlichtingen en folder Nieuwe Gracht 76 Telefoon 11154 De Nederlander Bennie Bril is als scheidsrechter aangewezen voor de Euro pese titelstrijd in het zwaarweltergewicht tussen de Italiaanse titelhouder Sandro Mazzinghi en de Britse uitdager Wally Swift. Het gevecht wordt zaterdag negen september in Milaan gehouden. TOKIO. De succesvolle Amerikaanse jacht op gouden medailles bij het onder deel zwemmen van de Universiade is onderbroken door de Britse Diane Harris, die de 100 meter schoolslag won en de Japanner Arimitsu, eerste bij het toren- springen. Met 24 gouden medailles en 13 zilveren blijft de positie van de Verenig de Staten niettemin onaantastbaar. Op de lijst van Amerikaanse prestaties staan één evenaring en acht verbeteringen van wereldrecords (het record op de 100 me ter rugslag sneuvelde drie keer) en bo vendien tweede plaatsen op de onderde len waar geen Amerikaanse winnaar was. Op de 100 meter schoolslag maakte Diane Harris een tijd van 1 minuut 18.9 sec., slechts eentiende sec. sneller dan Cynthia Goyette van de Verenigde Staten. Yosuke Arimitsu won het torenspringen met 798,15 punten, direct achter hem volgde Keith Russell (V.S.) met 776,35 punten. Het hoogtepunt van de Amerikaanse verrichtingen was op de vierde en laatste zwemdag de verbetering van de 4 x 100 meter estafette wisselslag. Charles Hick- cox nam op weg naar zijn wereldrecord enkele meters voorsprong op zijn Japanse concurrent. Op de schoolslag hield Ken Merten het verschil ongeveer even groot, maar op de vlinderslag vergrootte Dou glas Russel het verschil tot bijna zes me ter en Ken Walsh (52,9 sec.) op de vrije slag maakte er een onbedreigde overwin ning en,een wereldrecord van (3.57,2). Drie jaar eerder had de nationale Ame rikaanse ploeg bij de spelen van Tokio een en tweetiende seconde meer gebruikt voor de 4>x 100 meter wisselslag estafet te. (Van onze sportredacteur) HEERLEN. Zo'n plezier als de Zweden hadden na de ploegentijdrit, zo'n begrafenissteniming heerste er in het Nederlandse kamp. Geen wonder, na vijf kilometer al voelde Piet, bij genaamd „Pinkie" Tesselaar, de reus van de Oranjeformatie, dat een bij tende pijn in zijn rechterbovenbeen kroop. Hij riep angstig naar zijn drie vrienden: „Het gaat niet goed, ik krijg pijn". Bongers dacht: „Je moet er even doorheen" en deed enorm veel kopwerk zodat het tempo hoog werd opgedreven. Tesselaar kon het niet bijbenen, forceerde zich steeds meer en moest na 45 km de oranjetrein in de verte laten verdwijnen. Wagtmans, de jonge Zoetemelk en Bon gers moesten het alleen opknappen. En dat ging natuurlijk niet. De achterstand op de leidende teams werd steeds groter. En Nederland, aanvankelijk toch door velen bij de kanshebbers gerekend, ein digde tenslotte als twaalfde. „Twaalfde?" Toen Bongers die in de laatste tien kilo meter volkomen uitgeput was dat hoorde, plofte hij in elkaar. „Ik dacht dat ik die laatste kilometers niet meer zou overle ven. Je kan beter een achtervolging rij den." Tesselaar had toen al zijn relaas ge daan. Hoe hij in het voorjaar goed her steld was van een meniscusoperatie aan zijn linkerknie die beschadigd was bij een val in de Tour de l'Avenir. Hoe hij zich in de selectierit in Hoofddorp gefor ceerd had en voor het eerst last had ge kregen van de onwillige spieren die hem nu weer dwarszaten. Dat hij in Verviers bij een rit over honderd kilometer wel goed gereden had maar in de Ster van Namen weer last had gekregen. Dat hij tijdens de training weer opgeknapt was en dus de strijd wel aandurfde. Dr. Visser, de bondsarts, had hem de avond tevoren nog onderzocht en in goede conditie bevonden. Op dat advies had Middelink hem laten starten. Een Mid delink die na het ongeluk van Den Hertog klaagde dat hij geen goede plaatsvervan gers had. „Holst staat stil en Du Bois is niet in vorm." Voor Tesselaar betekende de bijtende spierblessure meteen het einde van zijn deelneming aan de indivduele kampioen schappen zaterdag. „Ik kan zo niet meer rijden. Verschrikkelijk is het, maar ik moet mijn plaats afstaan." Wagtmans zal dat niet hoeven doen. Hij was zijn ver koudheid waarvoor hij van dr. Visser neusdruppels kreeg („pas toch op" werd er geroepen) wel aardig te boven Zoetemelk, de debutant die redelijk had gereden, zat er stilletjes bij. Ook voor hem was het een grote teleurstelling ge worden. „Hadden we de Denen maar bij kunnen houden toen die ons passeerden na 75 km", probeerde Middelink de zaak nog een andere wending te geven. „Maar er zat een wagen van een gedelegeerde tussen en we konden niet meer in de buurt blijven. Anders waren we vijfde geworden." Een wel wat simpele opmer king na een race waarin men, zo kan men stellen, Tesselaar toch niet had mo gen laten rijden. Hij had niet voor niets een groot drukverband om zijn rechter bovenbeen voor de koers In de finale van het dames enkelspel bij de universiade heeft Ada Bakker in drie spts (4-6, 6-3, 3-6) verloren van de En gelse speelster Nell Truman, de 21-jarige zuster van de internationaal meer beken de Christine Truman. De finale van het heren enkelspel werd gewonnen door de Japanse Daviscup-speler Isao Watanabe, 6-4, 6-2, 6-0 van zijn landgenoot Kamiwa- zumi. Ada Bakker en Astrid Suurbeek ver overden samen de eerste gouden medaille voor Nederland bij de Universiade. Het Nederlandse paar won de finale van het tennistoernooi in het damesdubbelspel bij de internationale studentenspelen. Ada Bakker en Astrid Suurbeek versloegen het Italiaanse paar Alessandra Gobbo en Monica Giorgi met 6-3 en 6-2. Na zeven dagen studentenspelen heeft de organisatie van de Universiade reeds een tekort van bijna 200.000 gulden ge constateerd. Dit tekort is deels te wijten aan de geringe publieke belangstelling en deels aan het boycotten van de spe len door de communistische landen. „Niet alleen de stayers slikken, maar bij ons gebeurt dat net zo goed. Ook wij hebben het zwaar te verduren en velen gebruiken de middelen om hun oplettend heid en reactievermogen te vergroten om dan beter de vermoeidheid tegen te kun nen gaan. Ik denk dat bij de volgende wereldkampioenschappen ook de gangma kers zich aan een anti-dopingsonderzoek zullen moeten onderwerpen." Dit zei don derdagavond de zo succesvolle Norbert Koch tijdens een korte bijeenkomst op het Utrechts stadhuis waar de wethouder van sportzaken, mr. A. Looten hem na mens het Utrechtse gemeentebestuur nog eens wilde complimenteren met zijn triomfen tijdens de wereldkampioen schappen wielrennen op de baan in Am sterdam. Koch ontving als blijk van waardering een kostbare kandelaar waar van het eikehout ongeveer tienduizend jaar oud moet zijn. Norbert Koch gaat overigens nog drukke weken tegemoet. Hij moet nog rijden in Zurich, Parijs, Antwerpen en Dortmund. Overigens be schouwt hij zijn succes dit jaar als een uitschieter. „Zo'n jaar krijg ik nooit meer", zei hij. Voor de wereldkampioen schappen van 1968 zijn volgens hem Nieuwkamp en Groenewegen goede troe ven bij de amateurstayers. „Ik zal een van hen wel rijden in 1968", aldus Nor bert Koch. De Nederlandse ploeg, nog volledig, tijdens de tijdrit. V.l.n.r. Zoetemelk, Tesselaar, Bongers en Wagtmans.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 19