COR OLY Vlotte tewaterlating van grootste schip in Nederland gebouwd Zó rijdt het Bloemencorso .claïIlnBBc „Met kort haar is hij wellicht weer heel spoedig in dienst VOUWFIETSEN UNIC Kortebaandraverij op Marquettelaan vraag ons maar naar Hoogovens-jurist hoogleraar in Amsterdam Rechter over langharige soldaat die anderhalf jaar kreeg...: VADER VAN JONGEMAN: VONNIS IS ABSURD mwsmmsmi VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1967 BURGERLIJKE STAND VAN BEVERWIJK J. F. GROOT BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN GEZELLIGE ZAAL voor Bruiloften en Partijen Koffiehuis B A C O wmm Dtoosoo* IN MNS0UW VÖÖ* uwn b nmm t AALSMEER. De route en de tijden van doortocht van het Bloemencorso Aalsmeer dat mor gen, zaterdag 2 september, wordt gehouden luiden als volgt; AALSMEER-AMSTERDAM Uitdaging aanvaard Nog drie reazen Stichting Nutsspaarbank in de gemeente Velsen ,r.,i' ,h' Rlfikl Uil—II Absurd ,AA<WWmAmUWVtAAAftAAAAAAAIUMWWt*AWAAAAAAAAAAA« (ADVERTENTIE) de grootste collectie de fiets voor het gehele gezin BREESTRAAT 108 BEVERWIJK De 110.000 tons tanker „Neverita" heeft voor het eerst water onder de machtige kiel. Honderden mensen sloegen de stapelloop gade. GEBOREN: Jolanda M., d.v. G. W. van der Wal en H. J. Doets; Martin H. z.v. G. H. Borgman en C. M. van den Brink; Sander J. z.v. J. Lokhorst en L. van der Linde; Maria A. P. d.v. K. Snijders en P. C. M. Willems; René z.v. H. Silvis en M. Zoeteman; Helen d.v. R. Boscher en J. Wijninga; Marjan d.v. J van Balen en A. Reurslag; Michel J. W., z.v. J. M. Maalman en W. C. Klaver; Ineke d.v. J. C. Starreveld en IJ. Schoustra. ONDERTROUWD: T. A. Zuurbier en M. J. A. A. Hoogland; M. D. Thijs en H. J. Rumping; J. Tervoort en A. G. A. David son; J. Rol en J. H. M. van den Brink; L. Kaandorp en M. C. A. Meijer; J. F. Lodewijks en M. C. Mosk. GETROUWD: G. C. Brandt en M. H. Wagter; H. M. M. Tros en V. Brkejacic; K. Craane en C. C W. Nijman; A. A. de Wit en A. H. M. Stam; T. Maulany en E. C. Pieplenbosch; J. G. Stratmann en M. W. Sueters; A. C. M. Moné en A. Wil lems; C. Ott en M. A E. van Egmond; C. J. P. Mijnen en A. M. Hommes. OVERLEDEN: G. Mooij geb. 16-12-1881 geh. gew. m. A. van der Wekken; J D. Jansen geb. 23-5-1881 geh. m. M. A. Ver meulen; P. N. Lambertus geb. 27-10-1890 geh. m. J. W. Verkouteren. ADVERTENTIE Verh. van GELEGENHEIDSKLEDING Arendsweg 52 - Beverwijk Telefoon 0 2510-24896 HERENCONFECTIE - MAATKLEDING (Van onze correspondent) HEEMSKERK. Voor de kortebaan draverij, die op donderdag 7 september op de Marquettelaan zal worden verre den, hebben 34 paarden ingeschreven. Het zijn de paarden Frans Casendra, Eddy Six, Emeline Heny, Fantasie, E. Juweel, Diejo K., Dalila Regina, Dibbels W.. Darling Hollandia, Caty Hollandia, Doctor Spencer, David O II, Zeearend S., Zirkoon, Curaqao, Bram Williams, An nie Norma, Barrelina, Ypsilon, Buer- mann, Art Eribus, Beautiful Star, Besu- vio, Brunhilde N., Baron Kinley, Byou van 's Gravenhof, Zorra d'Aster, Bohé mien, Vincent Hollandia, Blido, Xandra S., Antilope R. en Ydolius. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Omstreeks vier uur gistermiddag is van de N.D.S.M.-werf de 110.000 tons motortanker „Neverita" vlot in zijn element gegleden: het grootste schip dat tot dusver in Nederland te wa ter is gelaten. De tewaterlating werd door duizenden bijgewoond. Prinses Mar griet verrichtte de doop. Onmiddellijk hierop werd op dezelfde werf de kiel ge legd voor een drijvend dok, bestemd voor het Staatsvissershavenbedrijf in IJmui- den. De prinses was hierbij niet aanwe zig; zij begaf zich naar een andere hel ling op het N.D.S.M.-terrein, waar een der eerste bodemsecties voor een 210.000 tons turbinetanker, de „Melania", werd geplaatst. Evenals de „Neverita", is de „Mela nia" in aanbouw voor de Koninklijke- Shell Groep. Na de „Melania" zullen nog twee schepen van de zelfde grootte op de werf worden gebouwd. Deze drie tan kers maken deel uit van de 22 tankers die in Europa en in Japan voor genoem de groep in aanbouw zijn. De president-directeur van de Konink lijke Nederlandse Petroleum Maatschap pij, ir. L. E. J. Brouwer bracht in herin nering, dat bij de N.D.S.M. 47 schepen zijn gebouwd voor zijn maatschappij, waaronder het eerste motortankschip ter wereld, de „Vulcanus" en het uit de laat ste oorlog zo bekende schip „Ondina". In de laatste tien jaren is door genoemde maat schappij 650 miljoen gulden aan tanker- bouw in Nederland besteed, naast de 2800 miljoen gulden door chemie, gas en olie in Nederlandse bedrijven. Dit zal zeker meer worden, nu de activiteiten rond en in de Noordzee zo langzamerhand van start gaan, aldus ir. Brouwer. BEVALLEN: G. Feenstra-van Bommel, l.. Gildenlaan 225, Velsen (noord); T. Ph. J Heilig-Zonneveld, z., v. d. Bergh van Eysingaplantsoen 113, Santpoort: M. J. de Ruyter-Bruisschaart d., Prinses Beatrix- laan 7, Uitgeest; T. J. van de Klok-van den Wijngaard, d., Abelenstraat 2, IJmui- den; H. P. Rijs-Janmaat, z., Kanaalstraat 64 rd., IJmuiden. ONDERTROUWD: K. L. Puchert, Feith- laan 1, Driehuis, M. G. Schaaper, Feith- laan 1, Driehuis; J. K. Wielders, Wester gracht 25, Haarlem, V. J. T Havermans, Edisonstraat 15, IJmuiden; H. J. M. C. Schoone Eendrachtstraat 22, Velsen-N., G. Toeboes, Ogelwightstraat 18, Velsen- N.: W. Visser. Burg. Rambonnetlaan 43, IJmuiden, H. P. F. Hendriks, Anemonen- straat 11, Santpoort, t.a. IJmuiden, Burg. Rambonnetlaan 43; B. F. Brouwer, P C. Hooftlaan 8, Driehuis, E. A. Groenendaal, Marnixlaan 2. Driehuis, t.a. Vlissingen, Mackaystraat 31; E. A. Scholder Bakker straat 5, IJmuiden, A. van Opbergen, IJs- selstraat 24, IJmuiden, t.a. IJmuiden, IJs- selstraat 24: J. Eenhoorn, van Leeuwen straat 39 rd., IJmuiden, G. E. Bosma, Zansdersstraat 22, IJmuiden, t,a, IJmui den, Van Leeuwenstraat 39 rd.; C. A. Hilbers, Merwedestraat 142 Beverwijk, P. Tervoort, Julianakade 48, IJmuiden, t.a IJmuiden, Julianakade 48; A. Reu rink, Geelvinckstraat 92, Velsen-N., M. Dekker, Geelvinckstraat 92, Velsen-N.; J van Duijn, van Linschotenstraat 8, IJmuiden, I. van Os, Homburgstraat 22 rd. IJmuiden, t.a. IJmuiden Homburgstraat 22 rd.; D. Krook, Beukenstraat 36, IJmui den, P. E. van den Oever, Beukenstraat 36, IJmuiden: L. M. Bleumink, Hendriks laan 7, Beverwijk, M. Glas, Lange Nieuw- straat 164, IJmuiden, t.a. IJmuiden, Lange Nieuwstraat 164: F. Dammers, de Rijp- straat 13, IJmuiden G. J. Zandvliet, La- gersstraat 32, IJmuiden, t.a. IJmuiden, Orionweg 325. GEHUWD: T. M. Blom en T. M. Bra- kenhoff, Weesp, Kostverlorenstraat 731, J. F. de Waal Malefijt en H. Spanjaard, Santpoort;, Hagelingerweg 44; J. J. van Achterbergh en A. J. A. Stegemeijer, Santpoort, Surinamestraal 4; J. van der Steen en R. H. Fiolet, IJmuiden, Alex Bellstraat 3: G. G. M. Kraakman en A. C Duijn, Castricum, Bakkummerstraat 25; C. Manten en I. E. B. Bok Amersfoort, Ganzenstraat 13; R. J. van der Goes en C. van Etten, Castricum, A. Banckert straat 8: H. C. van Bilderbeek en G .H. F. Meijer, IJmuiden, M. K. Hofstedestraat 43; S. T. Hoogeland en A. J. Rozenheek, Be verwijk, Burg. Rotéstraat 44; M. D. L, Vonk en P. C. M. Sneek, IJmuiden, Van Speykstraat 10; P. J. Kooij en G. J. Dem- mers, Beverwijk, Eemstraat 35; A. C Kabel en P. A. E. Post, IJmuiden. Rijn straat 193: P. J. vhn Roon en A. E. G. En- gelbert, Velsen-N., Watervlietstraat 6; D. F. Nijhoff en M. J. H. van Overbeek Leiden, Witte Singel 12; R. C. Karren- beid en J. Teusink, Santpoort, v. d. Bergh v. Eysingaplantsoen 114; D. W. G. van Laar en A. Punt, IJmuiden, Wijk aan Zee- erweg 77; G. J. M. Tomas Gabriel en A. J Buren, Heemskerk, Nic. Beetstraat 19. ADVERTENTIE en waar vindt u zulke billijke prijzen? Zaalhuur ƒ25.voor 6 uur, ieder uur langer 2.50 extra Consumpties tegen winkelprijs. KROMHOUTSTR. 36-38 - IJMUIDEN (bij Strandweg even voorbij fa. Nelis) Telefoon 16591 b.g.g. 11798 •>v.v ,>.- TV::- V; «HOT? 44 U ,30 u.: Opsteller? in Aalsmeer Start aan Marktstraat 40 (naar Amsterdam). Stommeerweg ('t Klooster). Ophelialaan 53. Ophelialaan 137. Ophelialaan 243. Overweg Stommeerkade. Stommeerkade. Stommeerkade. Oosteinderweg 21a Oosteinderweg 279. Oosteinderweg 335. Oosteinderweg 565 Rust van tien minuten. Legmeerdijk (1ste bushalte). Noordammerlaan 80. Kruising Noordammerlaan- Bovenkerkerweg. 12.04 u.: Splitsing Sportlaan- Amberlaan. Keizer Karelweg voor viaduct. Keizer Karelweg 241. Keizer Karelweg- Gr. Aelberchtlaan Keizer Karelweg 446 Amsterdamseweg- Gr. Florislaan. Amsterdamseweg 554. Amstelveenseweg 877. Amstelveenseweg 731 Amstelveenseweg. St. Nico- laasschool. 13.08 u.: Amstelveenseweg. Ringspoor- baan. 13.15 u.: Amstelveenseweg. Station Zui derpoort. 8.00-8.: 9.30 U. 9.38 u 9.46 u, 9.52 u. 9.58 u 10.04 u 10.16 u 10.16 u. 10.22 u 10.52 u 10.58 u. 11.22 u. 11.40 u.: 11.52 u.: 11.58 u.: 12.22 u.: 12.28 u.: 12.34 u.: 12.40 u.: 12.46 u.: 12.52 u.: 12.58 u.: 13.00 u.: 13.04 u.: AMSTERDAM 14.25 u.: Vertrek uit,het Stadion (Sta dionplein). 14.49 u.: Overtoom (Sluis). 15.12 u.: Nassaukade, Rozengracht. 15.36 u.: Westermarkt. Raadhuisstraat. 15.49 u.: Nieuwe Zijds Kolk wisse ling muziek, Nieuwe Zijds Voorburgwal, Martelaars gracht, Prins Hendrikkade, Damrak. 16.00 u.: Dam defileerpunt, Rokin. 16.14 u.: Muntplein. Vijzelstraat. 16.25 u.: Weteringcircuit, Stadhouders kade, Hobbemakade, Hobbe- mastraat, Museumstraat. 16.44 u.: Concertgebouw, Museumplein, J. W. Brouwersplein, De Lai- ressestraat. 16.50 u.: Cornelis Schuytstraat, Breit- nerstraat. 16.55 u.: Hilton Hotel, Apollolaan, Mu- zenplein, Herman Heijermans- weg 17.11 u.: Wielingenstraat, RAI-gebouw Zaterdag vanaf 18.30 uur tot 22.00 uur in de Noord- en de Oosthal van de RAI tentoonstelling van de personen en praalwagens die met het corso heb ben meegereden. Met muzikale mede werking van de in gala-uniform ge stoken leden van de Amsterdamse Po- Iitiekapel onder leiding van kapel meester J. K. Pinkse. Vandaag zullen de praalwagens van 's middags drie uur tot 's avonds 11 uur in de Aalsmeerse Veiling te zien zijn. De directeur van de N.D.S.M., de heer P. Goedkoop Dzn. wees er op, dat het bouwen van schepen voor de internationa le vaart in de laatste jaren geen eenvou dige zaak is. De oorzaken zijn: de snel le industrialisatie van de Japanse scheeps- bouwindustrie in een bijkans ideaal in dustrieel klimaat; concentraties en spe cialisatie van de scheepsbouwindustrie in concurrerende landen; concurrentiever valsing in vrijwel alle met Nederland concurrerende landen. Met de „Neveri ta" en de drie volgende mamoettankers bewijst de N.D.S.M. de uitdaging te heb ben aanvaard en daarmee de consequen ties van haar uiteindelijk doel: instand houding van de Nederlandse scheeps bouw. Zij doet dit, omdat zij, mits in dustrieel bedreven en zonder concurren tie -vervalsing, in een gezonde toekomst van deze bedrijfstak gelooft. De gistermiddag te water gelaten „Ne verita" is 265 meter lang en 40 meter breed. De diepgang is 14,935 meter, het draagvermogen is 110.000 ton. Door toepassing van speciale staal soorten de platen zijn geleverd door Hoogovens IJmuiden in dek en bo dem en door het aanbrengen van be schermende verflagen in het inwendige van de tanks, konden aanzienlijke besparin gen worden bereikt op de benodigde hoe veelheid staal. De „Melania" wordt 325 meter lang en 47,17 meter breed; de diepgang zal 18,987 meter bedragen. Een turbine-installatie van 28.000 paardekrachten zal een snelheid van 16 knoop garanderen. Dit is dus be langrijk meer dan de 18.000 apk van de dieselmotor in de „Neverita", waarvan een proeftochtsnelheid van 14,5 knoop wordt verwacht. De „Melania" en de twee andere mam moettankers worden in twee delen ge bouwd en zullen ook in twee delen te wa ter worden gelaten. Het meest bewerke lijke achterschip zal het eerst worden gebouwd. Als ook het voorschip in zijn Onmiddellijk na de tewaterlating van de „Neverina", het grootste in Nederland gebouwde schip, werd de kielplaat gelegd voor het drijvend dok in IJmuiden, dat in staat zal zijn de grootste eenheden van de Nederlandse zeevissersvloot te ont vangen. ADVERTENTIE Een sociale Instelling zonder winstbejag. ADVERTENTIE anti-statisch nylontapijt in tegeborm Marktplein 3840 Tel. 12348 - IJmuiden Zeestraat 74 Beverwijk Tel. 0 2510 - 24539 Prinses Margriet die de doop plechtigheid verrichtte, wuift de „Neverita" na. element is, worden de beide delen op het water aan elkaar gelast. De botrw van het dok voor IJ muiden dat nog dit jaar in staat zal zijn om de grootste eenheden van de Nederlandse zeevissersvloot te ontvangen begint eerst over enkele weken. De kiellegging gistermiddag was symbolisch: de gister middag gelegde kielplaat, reeds dertig keer eerder gebruikt, zal door een echte kielplaat worden vervangen, zo gauw als de helling schoon is gemaakt. Aan de universiteit van Amsterdam is mr. C. A. Boukema uit Castricum be noemd tot gewoon hoogleraar in de in leiding tot de rechtswetenschap, het pri vaatrecht, het vermogensrecht en het so ciaal-economisch recht. Hij volgt prof. mr. J. Valkhoff op die met emeritaat is ge gaan. Prof. Boukema, geboren in 1933, stu deerde rechtsgeleerdheid en legde in 1960 het doctoraalexamen af aan de Vrije Universiteit. Hij promoveerde in 1966 aan de rijksuniversiteit in Leiden op het proefschrift „Civielrechtelijke samenloop, in het bijzonder tussen artikel 1401 B.W. en andere wetsbepalingen". Van 1960 tot 1963 was hij als assistent verbonden aan de rijksuniversiteit in Groningen. Sinds dien is hij werkzaam bij de juridische afdeling van de Kon. Nederlandse Hoog ovens en Staalfabrieken n.v. in IJmuiden (Van een onzer verslaggevers) ZANDVOORT Als de 19-jarige mili tair Adrie Koning uit Zandvoort zijn lange haren alsnog laat knippen, bestaat er een reële kans dat het Hoog Militair Gerechtshof hem bij zijn appèl dusdanig korte straf oplegt dat hij heel spoedig weer in dienst is. Dit heeft de president van de krijgsraad in Den Haag mr. Van Erk, die de jongeman wegens dienstwei gering tot anderhalf jaar veroordeelde omdat deze weigerde zijn haar te laten knippen, ons meegedeeld. „De jongen blijft weigeren een dienstbevel op te vol gen en kan bijgevolg niet normaal dienst doen. Ook op de zitting heeft hij nog ver teld dat hij zijn haar niet wilde prijsge ven. Door te weigeren heeft hij zich ge dragen als een dienstweigeraar en als zodanig wordt hij dan ook door de krijgs raad behandeld. Het is zijn goed recht om dienst te weigeren, maar dan moet hij er ook op rekenen dat hij wordt behandeld als elke andere die dat doet". De president van de krijgsraad zei het een uniek geval te vinden. Iets dergelijks had hij nog nooit meegemaakt. Indien het vonnis gehandhaafd blijft, zal Adrie Koning anderhalf jaar moeten doorbrengen in het open gesticht Norger- hagen, het vroegere Veenhuizen, waarna hij van het leger voorgoed afscheid zal kunnen kunnen nemen. Hij had reeds ze ven maanden gediend. Mr- Van Erk deel de mee dat dienstweigering in de meeste gevallen zwaar wordt gestraft. Zoals we hebben bericht had de audi- ff teur-militair drie maanden Nieuwersluis tegen de jongeman geëist, waarbij hem zwaar werd aangerekend dat hij desertie had gepleegd door dertien dagen onge oorloofd afwezig te zijn. Mr. Van Erk achtte dit echter van wei nig belang. Bij het vonnis ging het om de „opzettelijke ongehoorzaamheid" door de weigering om afstand te doen van de haardos. Op de vraag of hij een dergelijk vonnis pedagogisch achtte en of hij met het von nis een bepaald doel voor ogen had ant woordde de president: „Het is heel naar, maar dat is altijd het geval met dienst weigeraars- Ik kan er ook niets aan doen. Ik heb dienstweigeren nooit kwaad aan gevoeld. Ik heb zelfs alle respect voor mensen die voet bij stuk houden". De moeder van Adrie Koning las het nieuws over de veroordeling in onze bla den. Hevig geëmotioneerd reageerde zij: „Hoe zal hij daar door komen. Dat arme kind. Ze hebben ons niet eens iets laten weten. Het is toch geen misdadiger. Waarom sturen ze hem niet gewoon uit dienst. Wij hebben hem zo vaak gezegd: knip die haren af". Zijn vader, de heer A. W. J- Koning, ie evenzeer ontsteld. „Dat hij wordt gestraft, is begrijpelijk. Maar zes maal de tijd die is geëist.De straf op zich lijkt mij er gens absurd". Adrie Koning is timmerman. Hij was een zeer gemakkelijke jongen die er wel altijd op stond om voor zijn eigen mening uit te komen. „Zoals de hele jeugd momenteel wilde hij zijn eigen leven leiden, maar moeilijk heden deden zich daarbij nooit voor", al dus zijn vader. Over de straf van anderhalf jaar zegt hij: „Dat zal niet best zijn voor Adrie. Daar is hij geen type voor. Het is best mogelijk dat hij daardoor echt in de con tramine zal gaan". Hierop antwoordt mr. Erk: „Dat moet dan maar. Dat gevaar zit er altijd in. Die longen is even weinig crimineel als u of ik. Maar hij weigert dienst Zijn kamera den moeten ook dienen. Het is nu een maal geen pretje, het is een der zwaarste burgertaken".

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 7