WERELDRAAD: i Twee Belgische kerken willen fusie Sociaal linkser maar theologisch rechtser Professor Berkhof is tevreden over verklaring-Nabije Oosten BOERDERIJ VOOR BLINDEN Predikanten in collegebanken Oecumenische opvoeding Bisschop wordt a Hagen: „Afrika belangrijker" ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1967 Erbij 1"* HERAKLION, Kreta. Prof. dr. H. Berkhof uit Leiden, een van de vooraanstaande leden van het cen traal comité van de Wereldraad van Kerken, is te vreden over de verklaring die de Wereldraad vanuit Kreta over het Nabije Oosten heeft uitgegeven, zo verklaarde hij in een interview na afloop van de zit ting van dit bestuursorgaan van de Wereldraad op Kreta. Voordat hij naar Kreta vertrok, had prof. Berk hof in Nederland het standpunt ingenomen, dat de Wereldraad in de kwestie-Israel duidelijk positie moest kiezen. „Ik vond het een hoofdpunt dat de Wereldraad het territorium van de staat Israel zou erkennen. Dat is gebeurd en daar kunnen wij in Nederland tevreden mee zijn". Eenheid kerk nog ver verwijderd Ds. v. d. Heuvel wordt woordvoerder van dr. Carson Blake Werkmateriaal Athenagoras eerste onder zijn gelijken Nieuwe kerken bij de Wereldraad Politiek WW Wijkavonden Samen naar een Seminarie KJ?-n In de verklaring over het Nabije Oosten wordt onder meer gepleit voor internationale garanties om de gren zen en de onafhankelijkheid zowel van Israel als van de Arabische staten te verzekeren. „Een belangrijk punt vind ik dat de verklaring de leiders van de christelijke kerken in de Arabische landen de mogelijkheid geeft bij hun regeringen aan te dringen op een soe peler onderhandelingsklimaat tussen de Arabische landen en Israel", aldus prof. Berkhof. Hij vond dat de Russische kerklei ders op Kreta een duidelijk andere koers hebben gevaren dan in vorige vergaderingen van de Wereldraad. Dat was gebleken uit hun bijdragen aan de debatten over het Nabije Oosten en Vietnam. De Russen hebben tegen beide verklaringen gestemd. „Wij kunnen helaas niet meer zeggen dat de Russische delegatie in de wereld raad de politiek erbuiten heeft gelaten. En dat is jammer, want de wereldraad mag geen soort Verenigde Naties wor den", zo oordeelde prof. Berkhof. Ondanks die vele vorderingen is de ware eenheid van de kerk nog ver verwijderd, zo heeft de Anglikaanse bisschop dr. Oliver Tomkins verklaard tijdens de vergadering van de com missie voor Geloof en Kerkorde (Faith and Order) van de Wereldraad van Kerken in Bristol. De bisschop, die tegelijkertijd voor zitter is van de werkgroep van de Bisschop Tomkins commissie, riep in de openingsdienst van de algemene vergadering de hon- derddertig deelnemers uit veertig lan den op, de vragen van de kerkelijke eenheid nog grondiger dan voorheen te bestuderen. De Rooms-Katholieke kerk was in Bristol door vier waarnemers verte genwoordigd; de zes confessionele we reldbonden waren eveneens vertegen woordigd. HERAKLION. De 35-jarige Ne derlander ds. A. H. van den Heuvel is door het centrale comité van de We reldraad van Kerken benoemd tot di recteur van een nieuw departement voor communicatie van de Wereldraad en de afdeling vertalingen. Ds. Van den Heuvel wordt tevens de officiële woordvoerder van de Wereld raad en van de secretaris-generaal, dr. Eugene Carson Blake. Hij wordt in zijn nieuwe functie lid van het uit zeven personen bestaande secretariaat- generaal van de Wereldraad Ds. Van den Heuvel Nederlands hervormd is na zijn theologische studie dadelijk gaan werken in de oecumenische beweging. Van 1958 tot 1960 was hij secretaris van de oecu menische jeugdraad te Utrecht. In 1960 kwam hij in dienst van de Wereldraad van Kerken, als secreta ris van het jeugddepartement voor Europa en Zuid-Amerika. In 1963 werd hij directeur van het jeugddeparte ment van de Wereldraad. De nieuwe secretaris-generaal van de Wereldraad, de Amerikaan dr. Eugene Carson Blake, die de Neder lander dr. W. A. Visser 't Hooft heeft opgevolgd, is volgens prof. Berkhof energiek aan het werk gegaan. Dat bleek al direct uit zijn beleidslijn om de commissie voor internationale za ken sterker aan de Wereldraad te bin den. Tot nu toe handelde deze commis sie vrijwel geheel zelfstandig in poli tieke zaken. Voortbouwend op het ge heime overleg hierover, dat de We reldraad in april van dit jaar in het Kurhaus te Scheveningen heeft gehou den, heeft het centraal comité de in ternationale politieke zaken nu direct onder het gezag van de Wereldraad geplaatst. In de veertiendaagse zitting op Kre ta is een stroom werkmateriaal op de tafels van de delegatieleden gekomen ter voorbereiding van de in 1968 in ATHENE (AFP) De Russisch- orthodoxe kerk erkent de oecumeni sche patriarch van Constantinopel, Athenagoras, niet als hoofd van de Oosterse orthodoxe kerk, zo heeft de metropoliet van Leningrad, mgr. Ni- kodim, in een vraaggesprek met het Atheense blad „Eleftheros Kosmos" verklaard. Mgr. Nikodim vertegenwoordigt de Russische kerk op de conferentie van de centrale commissie van de Wereld raad van Kerken in Heraklion op Kreta. „Wij, orthodoxen, hebben niet als de westerse kerk één religieuze leider. Wij hebben verscheidene zelf standige kerken. Patriarch Athenago ras geniet als persoon veel achting, maar in kerkelijk opzicht is hij de eerste onder zijn gelijken". Mgr. Nikodim deelde mee, dat pa triarch Alexios, het hoofd van de Rus sische orthodoxe kerk, bereid is aan de volgende bijeenkomst van de We reldraad van Kerken deel te nemen. Over de toenadering tussen de katho lieke en de orthodoxe kerken zei hij, dat de eenheid van de kerken een zaak is waarover de gehele orthodoxie moet beslissen. HERAKLION, KRETA. Het cen traal comité van de wereldraad van Kerken heeft in zijn vergadering op Kreta elf nieuwe kerken als lid toege laten, waardoor het aantal bij de we reldraad aangesloten protestantse, anglicaanse en orthodoxe kerken is ge stegen tot meer dan 230. Tot de nieuwe leden behoren twee Indonesische ker ken, de evangelisch christelijke kerk in West-Irian (175.000 kerkleden), die uit het hervormde zendingswerk is ont staan en de Toradjakerk in Indonesië (180.000 kerkleden), die uit het zen dingswerk van de gereformeerde zen- dingsbond in de Nederlandse hervorm de kerk is ontstaan. Verder zijn kerken toegelaten uit Hongkong, Madagascar, Oostenrijk, Sierra Leone, Canada, Tanzania en Jamaica. De kleine presbyteriaanse kerk van Cuba is toegelaten als geassocieerd lid van de wereldraad. Uppsala te Zweden te houden vierde assemblee van de Wereldraad. „Uit stekende rapporten zijn in behande ling gekomen. Ik vond dat wel een van de belangrijkste evenementen, want dit werk raakt het hart van de Wereld raad, met onderwerpen als de katholi citeit, wereldzending en evangelisatie, kerk en samenleving en een nieuwe stijl van leven", aldus prof. Berkhof. Een belangrijk aspect is voorts ge weest de bespreking over de verjon ging van de delegaties naar het cen traal comité en naar de vierde assem blee, en de hoogst noodzakelijke in schakeling van deskundige leken in die delegaties. Een moeilijke zaak, want door het grote aantal aangesloten ker ken (meer dan 230) worden de dele gaties kleiner en bestaan zij vaak al leen uit kerkleiders en theologen. Se cretaris-generaal dr. Blake wil wel proberen meer leken als adviseurs op te nemen. „Er zal waarschijnlijk nog jaren op gehamerd moeten worden, voordat het tot de kerken doordringt, dat naast kerkleiders en theologen de leken een gewichtige plaats in de we reldraadsvergaderingen moeten gaan innemen", zo meent prof. Berkhof. De politieke zaken, met name inter nationale conflicten en binnenlandse politieke moeilijkheden in enkele lan den, hebben een belangrijk deel van de agenda op Kreta uitgemaakt. Zij hebben ook de meeste aandacht ge kregen, maar de kerkelijke en theolo gische zaken die behandeld zijn, zul len naar het oordeel van prof. Berk hof voor de toekomst van de Wereld raad toch van veel meer belang blij ken. Daarbij behoren vooral ook de contacten en de groeiende samenwer kingsverbanden met de Rooms-Katho lieke Kerk, waarover in het centraal comité zeer waarderend is gesproken. In deze tijd van uitgesproken dyna mische ontwikkelingen in de wereld op het gebied van politieke, sociale, economische en theologische vraag stukken, kan de ontwikkeling binnen de Wereldraad zelf, volgens prof. Berkhof, het best worden gekarakteri seerd door de uitspraak: De Wereld raad wordt in sociale en economische zin linkser en in theologisch opzicht rechtser." ïüMmtmt UTRECHT Op een twintig hectare groot boerenbedrijf zullen Perzische blinden binnenkort leren hoe ze groen ten en fruit kunnen kweken, koeien en pluimvee verzorgen, grond bewerken, kortom: hoe ze zich in de land- en tuinbouw een bestaan kunnen verschaf fen. De bouw van dit grote bedrijf met huizen, stallen en goed beïnvloede boomgaarden en tuinen is het resultaat van zes jaar pionierswerk door dr. J. van Weelden, die door hef hervormde en gereformeerde werelddiakonaat van Nederland naar Perzië is gezonden voor de blindenzorg van de christelijke kerk in dat land. Ruim een kwart miljoen gulden is in het nieuwe bedrijf geïnvesteerd door het werelddiakonaat van de gerefor meerde kerken. Het wordt gebouwd op woestijngrond bij de stad Isfahan. De leiding heeft de dertigjarige Deen F. G, N. Hansen, een man uit het Leger des Heils, die hiervoor in samenwerking met de hervormde kerk is uitgezonden. Dr. Van Weelden. die het geduldige pio nierswerk verrichtte, is onlangs in ons land teruggekeerd. Hij beëindigt zijn werelddiakonale dienst en gaat over naar het onderwijs. Basis voor het werk van dr. Van Weelden in Perzië was het blinden instituut „Nur Ayin" (,.Weg naar het licht") van de kleine, ongeveer vijfhon derd leden tellende Anglicaanse kerk gemeenschap in Isfahan. Hier verbeter de hij het onderwijs voor blinde kinde ren. Aansluitende op het in Perzië nog veel gebruikte telraam bracht hij bij voorbeeld een betere rekenmethode. Vanuit Nederland kreeg hij voor aard rijkskunde reliëfkaarten, die blinden kunnen betasten. Op de nieuwe boerderij worden de vruchtbomen straks allemaal laag ge snoeid, zodat de blinden gemakkelijk de vruchten kunnen plukken. De groen tebedden in de tuinen worden zo klein, dat men met één snee de hele breedte kan bestrijken. Naar Perzische gewoon te zitten de tuinders bij hun werk op de hurken. Deskundigen van de Nederlandse hei demaatschappij, die in Perzië waren, hebben voor het werelddiakonaat een rapport gemaakt en berekend dat, als er geen tegenslagen komen, het bedrijf over vijf jaar zoveel opbrengt, dat het zonder steun verder kan draaien. „Maria en Jozef", houtsnijwerk uit het voormalige hoogaltaar van de Leonardkerk in Passeier (Oostenrijk)Het beeld is van Hans Klocker, die het in de periode 1486-1490 maakte. De hoogte is 115 centimeter. Voor predikanten, die veelal een drukke praktijk hebben, wordt het steeds moeilijker de nieuwere ontwik keling op hun eigen vakgebied te vol gen. Vandaar dat er een sterk groeien de belangstelling is voor academische na-scholing. In het voorjaar bleek de hervormde synode niet bereid een bot nee te zeg gen tegen een oekumenische huwe- lijksdienst in het geval een kerkelijk gemengd verloofd paar daarom vroeg. De praktijk in de katholieke kerk is, uitzonderingen daargelaten, niet an ders. Gaandeweg groeit er een mil der kerkelijk klimaat. Deze rooms-katholieke kerk in Celerina in het Zwitserse Ober-Engadin past zich uitmuntend aan bij het landschap. Op de achtergrond de Muottas da Celerina. De Protestants Evangelische Kerk van België en de Methodistische Kerk in dit land willen binnen vijf jaar sa mengaan. Het rapport van het verbin dingscomité, dat een plan tot eenwor ding bevat, is bijna unaniem door de synode van de Protestants Evangeli sche Kerk goedgekeurd. De synode heeft dit verbindingscomité tevens op gedragen, de statuten van de nieuwe verenigde kerk op te stellen. Een paar jaar geleden besloten de Protestants Evangelische Kerk van België en de Belgische Conferentie van de Methodistische Kerk tot de instel ling van een „verbindingscomité", om over de mogelijkheid van samen gaan te spreken. Dit comité heeft nu een program van zes punten op tafel gelegd: Komen tot de oprichting van een nieuwe verenigde lijk in 1972); kerk (uiter- Nu reeds de volledige intercom munie instellen; Gedurende de overgangsperiode (maximaal vijf jaar dus) weder zijdse contacten aanleggen op ge meentelijk vlak; Een jaarlijkse kanselruil op de eerste adventszondag invoeren; i Direct een algemeen evangelisa tiecomité benoemen; Direct de toelating tot het ambt van predikant in onderlinge sa menwerking regelen. De methodistische kerkelijke auto riteiten moeten het plan nog goedkeu ren. De Protestants Evangelische Kerk van België is de grootste protestantse kerk van het land. Zij omvat 13.547 van de 43.647 protestanten, die over het algemeen nog al sterk versplin terd zijn. Vier van de 51 kerken en posten dateren nog uit de Hervor mingstijd. Tot 1960 was het een bond van (zelf standige) protestants-evangelische kerken, die jarenlang door de Bel gische regering als het enige met ker kelijk gezag beklede lichaam van het Belgische protestantisme erkend werd. In 1960 werd deze bond omgezet in de Protestants Evangelische Kerk van België. Zij onderhoudt nauwe banden met de Nederlandse Hervormde Kerk. De Methodistische Kerk ontstond in België in de jaren na de eerste we reldoorlog als gevolg van zending uit Engeland. Zij telt thans achttien ker ken en posten met in totaal 2242 zie len. Er was al lang samenwerking tussen beide kerken. Zo stichtten zij in 1950 gezamenlijk de protestantse theologi sche faculteit te Brussel. Dat blijkt ook wel uit de verhalen van de nu in totaal bijna 250 gemengd verloofden en gehuwden, die deelna men aan de oekumenische ontmoe tingsweekends op den Alerdinck: de oudere echtparen ontmoetten veel te genkanting van kerk en familie, voor de jongere geldt dat ze in haast alle gevallen een predikant en priester bereid vinden in een gezamenlijke oe kumenische huwelijksdienst voor te gaan. Intussen begint de opgave van een oekumenisch huwelijk pas na de slui ting Daarom heeft het vormingscen trum den Alerdinck te L.aag-Zuthem voor 16 en 17 september in samen werking met Sjaloom een weekendbij eenkomst belegd. waarin het onder meer zal gaan over wat nu eigenlijk een oekumenische opvoeding is. Dit onderwerp zal worden ingeleid door drs. H. D. Scholten, psycholoog te Zeist. Voorts zal de heer E. Pruim, lid van de Sjaloomgroep, een inleiding houden over de verschillende inhouden van het woord oekumene, toegespitst op het kerkelijk- gemengde huwelijk. Groepsberaad op zondagmiddag wordt tenslotte gevolgd door een oekumeni sche maaltijdsviering onder leiding van pater S. Jelsma M.S.C. Dit weekend, dat uitsluitend openge steld is voor gemengd protestant- rooms-katholiek verloofden en gehuw den, werd voorbereid door een com missie, waarin zitting hebben: D. Cop- pes te Odijk, ds. A Klamer van het oekumenisch radio-pastoraat te Hilver sum, pater S. Jelsma te Odijk en E. Pruim, vormingswerker op den Aler dinck. Aangemoedigd door de bijzonder grote belangstelling, die er de vorige winter voor bleek te bestaan, heeft de kerkeraad van wijkgemeente I in Haarlem opnieuw drie bijeenkomsten belegd, waarbij ds. J. van der Wiel zicht zal geven op het bijbels perspec tief. Ze vinden plaats op maandag 11 september, maandag 9 oktober en maandag 13 november telkens om acht uur in het wijkgebouw,' Gedempte Oudegracht 104. Aan de theologische hogeschool van de gereformeerde kerken in Kampen gebeurt dat door middel van theolo gische werkgroepen, waarvoor men gedurende het cursusjaar zes of ze ven maal bijeen komt. Vorig jaar na men ruim honderdvijftig dienstdoende predikanten aan deze werkgroepen deel. Dit najaar worden weer nieuwe groepen gevormd Zij krijgen steeds een overzichtscollege, waarin actuele theologische vraagstukken aan de or de komen en verder zijn er gespeciali seerde colleges. Het nieuwe initiatief om een brede re kring van dienst te zijn, nam de theologische hogeschool te Kampen pen met de uitgave van Kamper ca hiers". In deze serie geschriften wil de hogeschool periodiek publiciteit ge ven aan bepaalde overzichtscolleges, rectorale oraties of wetenschappelijke verhandelingen uit het studium gene rale, de civitasdagen enzovoort. Zij zullen, zo is aangekondigd „doorgaans van theologische aard" zijn. Wanneer Rome zijn fiat geeft, zul len het groot-seminarie der Jezuïeten in Woodstock in de Verenigde Staten en de protestantse theologische facul teit van de Yale universiteit een fusie aangaan. Het bestuur van het Woodstock Col lege heeft Rome' hierom gevraagd. Be sprekingen over de samenvoeging van het groot-seminarie der Jezuïeten aan de theologische faculteit van de Yale universiteit begonnen in februari 1966. Volgens de overeenkomst zal het groot seminarie der Jezuïten worden opge heven en zal de gehele opleiding ver huizen naar New Haven in Connecti cut, waar de theologische faculteit der Yale universiteit is gevestigd. De fusie betekent geen totaal samen gaan. Het Woodstock College blijft een zelfstandige eenheid voor wat betreft de geestelijke vorming der Jezuïeten. De theologische opleiding wordt ech ter samengevoegd, zodat de staf voor taan bestaat uit de professoren van beide opleidingen. Dit betekent een pooling van tal van vooraanstaande hoogleraren, zoals de bekende paters John Murray, Burghardt en Dulles af komstig van de Woodstock-opleiding en dr. Minear, Pelikan en Lindbeck vsn de theologische faculteit der Yale uni versiteit. Het samengaan van het Woodstock College, waar meer dan tweehonderd theologanten hun laatste opleidingsfa se doormaken en de theologische fa culteit van Yale wordt van grote we tenschappelijke en oecumenische bete kenis geacht. NAIROBI (AP) De Scandinavi sche bisschop Odd Hagen, president van de Wereldraad van methodistische kerken die voor een vijfdaagse confe rentie bijeen is in Nairobi, heeft in een rede tot de afgevaardigden uit tachtig landen verklaard dat de tijd gekomen is dat Europa en de Verenigde Staten zich realiseren dat Afrika zjjn plaats onder de leidende volkeren der wereld heeft ingenomen. Hagen spoorde de methodistische kerken aan tot oecumenische activiteit op plaatselijk, regionaal en wereldni veau. Afrika, zo vervolgde hij, zal steeds belangrijker worden in de we reld. Het is de eerste maal dat de me thodistische Wereldraad in Afrika bij eenkomt. De raad heeft een voorstel aanvaard een permanent bureau te vestigen in Genève, teneinde het contact met de Wereldraad van Kerken gemakkelij ker en intensiever te maken. Er komt een algemeen fonds van waaruit wereldomspannende activitei ten zullen worden gefinancierd.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 14