Generaals wonnen de verkiezingen Ky verbiedt in Saigon tweetal dagbladen HET WEER Actie en reactie in Milwaukee Gevechten bij Suez-kanaal Komplot tegen Nasser net op tijd ontdekt Verkeer Arnhem-Utrecht urenlang gestremd Vermiste Haarlemse jongen na grote speuractie terecht morris B copex "V*" Overwinnaar Van Thieu weekend-systeem Vrachtwagen ramde voetbrug Tal van burgers tipten politie na t.v.-oproep Vier arrestaties in Amsterdam Bond eist 4 pet. loonsverhoging van papierfabriek Amsterdam achter ontwerp streekplan Noordzeekanaal- gebied Superslagerij De IJmond t spons 52e JAARGANG NUMMER 258 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN MAANDAG 4 SEPTEMBER 1967 Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 12,35 per kwartaal, 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije Doop in foto's pagina 5 IN DEZE KRANT Tijdelijk regen Zelfde marionetten Het woord is aan Volgens radio-Cairo Verdovende middelen REGENKLEDING Tot en met donderdag ZANDBERGEN Uw slager I EDT ESTE T Dinsdag-aanbieding 250 gram Biefstuk Tartaar 1.28 4 hamburgers of gel- derse schijven 98 ct. KENNEMERLAAN 43 - TEL. 14310 UNIEKE 2x DAAGSE LUCHT- VRACHTDIENST NAAR SCHIPHOL Wagenweg 21, Haarlem Telefoon (023) 1 88 80 Telex 41126 I A T A Agenten over de gehele wereld Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten DE WOLF van 1833 U zag het op TV Koop vandaag nog eenVll6(l3zeem v.a. f 3.95 IJmuider Courant (Van onze correspondenten) SAIGON. Het Zuidvietnamese staatshoofd luitenant-generaal Ngoejen Van Thieu, die in juni 1965 via een staatsgreep aan de macht kwam is gisteren gekozen tot president van de republiek Zuid-Vietnam. De Hitler-bewonderaar Ngoejen Cao Ky werd gekozen tot vice-president. Voor zover bekend is kregen zij ruim 35 per cent van de stemmen. In Saigon, waar de controle door buitenlandse waarnemers op de gang van zaken bij de verkiezingen het grootst was, is generaal Thieu ver slagen door Tran Van Hoeong. De oud-premier van Zuid-Vietnam, die ook bur gemeester van Saigon is geweest, kreeg bijna 3.000 stemmen meer dan Thieu. Ook een andere burger-kandidaat, de heer Phan Khac Suu, kreeg een flink aantal stemmen. Aan de vooravond van de verkiezingen zijn overigen^ een paar dingen gebeurd, die het democratisch aspect van de Zuid vietnamese tocht naar de stembus geen goed deden. Premier Ky legde zaterdag avond namelijk twee Vietnamese dag bladen een definitief verschijningsverbod op. Volgens het regeringscommuniqué hadden de kranten „het nationaal pres tige" geschaad en zogenaamd pro-com munistische artikelen gepubliceerd. Het verbod kwam twee uur voor het tijdstip waarop generaal Thieu plechtig de Ame rikaanse en andere buitenlandse waarne mers op een cocktailparty verzekerde, dat zijn regering voorstander is van pers vrijheid. De twee verboden kranten hadden cri- tiek geleverd op de militaire machtheb bers in Zuid-Vietnam. Enkele weken gele den was een ander dagblad om dezelfde reden verboden. De Amerikaanse ambassa- WfiLuMK Weerrapporten 1, 2 Agenda van lJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 5, 6 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving 4,3, 13 Feuilleton6 Beeldverhalen 6 Aangestipt 6 Kunst 7 Radio en tv 7 Economisch nieuws 8 Scheepsberichten 8 Beurs8 Sport 9 -13 Ferdinand14 Luidsprekers 4 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van maandagavond tot dinsdagavond: In de avond en nacht enkele op klaringen. Morgen overdag zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Krach tige tot stormachtige zuidwestelijke wind. Gematigde temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. deur Bunker heeft inmiddels de Zuidviet namese generaals laten weten het „olie dom" te vinden om acties te beginnen tegen kranten. De Vietcong heeft zich tijdens de ver kiezingen vrij koest gehouden. Op een aantal stembureaus werden bomaansla gen gepleegd, waarbij een kleine drie honderd kiezers werden gewond of ge dood. Ontvoeringen vonden wèl op grote schaal plaats. Zo werden zaterdagavond 277 burgers weggehaald uit dorpjes ten zuiden van Da Nang. Ook uit andere de len van het land kwamen berichten bin nen van ontvoeringen. Inmiddels kijken miljoenen mensen in Amerika met enige spanning uit naar nieuwe vredesmogelijkheden, die zich nu wellicht gaan voordoen. Vooral omdat de vredeskandidaat Dzu zoveel stemmen kreeg lijkt het bijna onvermijdelijk voor Washington en Saigon hieruit de conclu sie te trekken dat een nieuw vredesof fensief ondernomen moet worden. De de mocratische fractieleider in de senaat Mike Mansfield pleit al sinds enige tijd voor een stopzetting van de bombarde menten op Noord-Vietnam na de Zuid vietnamese verkiezingen en een hele rij andere senatoren, die bepleiten dat Wash ington nu in ernst via de Verenigde Naties een oplossing van het conflict zoekt, lijkt ook te geloven dat een vre- desgebaar zoals Mansfield bepleit de doorbraak zou kunnen zijn. Uit het Witte Huis hoort men boven dien de laatste dagen dat president John son er van onder de indruk gekomen is hoe sterk de groep critici van zijn Viet- nambeleid, die zegt dat er meer gedaan moet worden op het vlak van de vrede, is toegenomen. Wie weet zit er dus een nieuw vredesoffensief in de lucht nu de Zuidvietnamezen hun stembiljetten onder het Argusoog der wereld in de bussen hebben geworpen. Een ontmoedigend punt blijft evenwel dat de juist gekozen ploeg in Saigon bestaat uit dezelfde mili taire, weinig vertrouwenwekkende en vaak corrupte gezichten van voorheen en dat het er niet naar uitziet dat Hanoi de heren Van Thieu en Cao Ky, die bij de gratie van Amerika bestaan en verko zen hebben kunnen worden, als serieuze gesprekspartners zal kunnen accepteren. Vooral niet als uitkomt wat de promi nente Amerikaanse commentator Jo seph Kraft juist uit Saigon schrijft: ver kiezingen of niet, dezelfde marionetten lijken aan dezelfde touwtjes op dezelfde manier te zullen dansen als in het ver leden. George Ebers: Wie te streng gestraft wordt, vergeet zijn misdrijf gemakkelijk onder invloed van de fout van zijn rechter. IliliWiMMiiilUiiliWKWWWIAAAIWWIIWWmiMMMWtAIMWimUMMWIiMlllilf "3K.' >\vV ^»w»^A»vwin#^n#vw^#vwwvvvwv\#wvwvvwA#vwwwwvfvwii»wwwwwwwvvwww%#vwwwvwwvvvvvvMivvvvvwi#vwwvvwvvwwvvvi#wwvwwfv%>vvwwvvwvwwwwwwwvwwvwwviw#i#\#vww%»wif*fW'iA»w»nr 0 PolitieTïl(L7lTlG7l VCTfl (Jc A.7ÏI BVUCCICLTISB stad Milwaukee (Wisconsin) deelden harde klappen uit onder demon stranten, die betoogden voor betere woningen. BEIROET (Reuter) Volgens Radio Cairo is er in het gebied van het Suez- kanaal een gevecht aan de gang tussen Egyptische en Israëlische troepen. De radio onderbrak een nieuwsuitzending om het bericht om te roepen. CAIRO (AFP) Het Egyptische dag blad „Al Achram" heeft vandaag beves tigd, dat maarschalk Amer, voormalig be velhebber van de Egyptische strijdkrach ten, beperkte bewegingsvrijheid heeft en dat tegen de voormalige minister van Oorlog, Chams Badrane. en een 50-tal officieren en burgers een onderzoek gaande is. De uitkomsten van dit onderzoek zullen aan een' militaire rechtbank worden voor gelegd. Volgens „Al Achram" hebben documen ten en getuigenverklaringen aangetoond dat Amer en zijn medestanders van plan waren op 27 augustus de leiding van de strijdkrachten weer in hapden te nemen en president Nasser een ultimatum te stellen. (Van onze correspondent) BUNNIK Rijksweg 12 (Utrecht-Arn hem) is hedenochtend verscheidene uren versperd geweest doordat bij Bunnik een betonnen voetbrug vernield dwars over de weg lag, geveld door de te hoog uitste kende lading van een uit de richting Rot terdam komende dieplader. Het ongeluk gebeurde omstreeks half vijf. Het verkeer moest worden omge leid via De Bilt en Zeist. In het maan dagochtendspitsuur nog versterkt door het begin van de Utrechtse jaarbeurs had dat forse vertragingen tot gevolg. Omstreeks half negen was het oprui- mingswerk zo ver gevorderd dat de zui delijke rijbaan (richting Arnhem) weer gebruikt kon worden. Later in de ochtend volgde de rijbaan richting Oudenrijn. Bij het opruimingswerk werden zware kraanwagens ingeschakeld. De vrachtau to, die op weg was naar Bremen, had in Rotterdam een staalpers geladen, welke door de botsing met de brug totaal ver nield werd. De chauffeur was met de pers veilig de Van Brienenoordbrug gepasseerd en had er geen erg in dat de 4,20 m ho ge voetgangersbrug onder Bunnik een be dreiging zou vormen voor zijn lading. De vernielde voetbrug. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Dankzij vooral een om- roepbericht van het NTS-Journaal van za terdagavond acht uur kon diezelfde avond nog de vrqdag als vermist opgegeven Dirk Jan de Jong, elf jaar, uit de Indische- straat in Haarlem-Noord worden opge spoord. De jongen een suikerpatiëntje werd in het Amsterdamse Vondelpark in goede welstand teruggevonden. Voor al le zekerheid werd hij naar het Willrelmi- nagasthuis overgebracht waar hij de nacht doorbracht. Zondag keerde hij in de ouderlijke woning terug. De jongen was vrijdagmorgen normaal naar school gegaan. Hij is leerling van de Albert Schweitzerschool aan de Rijks straatweg. Toen hij 's middags niet thuis kwam en zijn ouders bij de school infor meerden bleek dat Dirk die dag helemaal niet op school was geweest. Zijn vader stelde zich direct met de Haarlemse po litie in verbinding. Met het oog op de noodzakelijke medische verzorging die de jongen als suikerpatiënt behoeft werd zijn zo snel mogelijke opsporing verzocht. Vrijdagavond werd daartoe via een ra diobericht de medewerking van het pu bliek gevraagd. Zaterdagmorgen kwam een uitgebreide opsporingsactie van politie en burgers op gang. Omdat de jongen wel eens bij de Jan Gijzenvaart was gezien en de mogelijk heid van een ongeluk niet werd uitgeslo ten riep de Haarlemse politie de assisten tie van de rijkspolitie te water uit Zaan dam in. Met een vaartuig van de Haar lemse havendienst werd al dreggend de vaart afgezocht. Na de uitzending van het opsporingsbe richt in 't NTS-Journaal, waarin een foto van de vermiste jongen werd getoond, werd de Haarlemse politie overstelpt met AMSTERDAM. Op het Thorbecke- plein in Amsterdam zijn zondagavond een 21-jarige koopman en een 22-jarige los- werkman aangehouden wegens bezit van hasjisch. Enkele uren later werden in de Reguliersbreestraat een 19-jarige kan toorbediende en een 24-jarige reclame tekenaar gearresteerd. Zij waren in het bezit van een aantal ampullen morfine. telefonische tips van mensen die de jon gen meenden te hebben gezien. De „verloren en teruggekeerde zoon" zei slechts dat hij zo maar van huis was weggelopen. Hij had de nacht van vrijdag op zaterdag in een Amsterdams portiek doorgebracht. NIJMEGEN. De Nederlandse Ex portpapierfabriek in Nijmegen ziet zich als gevolg van de wat wordt genoemd ab normaal grote orderportefeuille genood zaakt voor een bepaalde sector in het bedrijf tijdelijk over te gaan op volcontinu dienst. In verband hiermee deelt de vak bond St. Willbrordus mee dat hieraan al leen medewerking kan worden verleend als het gehele personeel een loonsver hoging wordt toegestaan van vier percent. De directie acht een dergelijke koppeling ongeoorloofd en stelt dat een loonsver hoging niet verantwoord is. In 1966 werd een verlies geleden, dit jaar zal nog geen volledig herstel intreden. ADVERTENTIES Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. f5332 leidsestraat (bij Koningsplein) Tetefoon (020) 22 35 95 - Amsterdam 250 gram supermalse PAARDEBIEFSTUK 1.98 500 gram SCHOUDERKARBONADE.. 2.48 500 gram SAUCIJZEN 1.78 N. RES, Plein 1945 no. 53, IJmuiden Lincoln Lynch, een van de leiders van de negerorganisatie CORE, die in Milwaukee een oproep deed voor „Zwarte macht", wordt door zijn gehoor geestdriftig toegejuicht. IWWIAAAAAAAAfUUWWUUVUUUUWUWIAAAAAAAAAAAAAAAAJI Het Amsterdamse gemeentebestuur heeft het provinciaal bestuur van Noord- Holland doen weten dat het zich groten deels achter het ontwerpstreekplan Noord zeekanaal gebied stelt. Er worden in het schrijven aan het provinciaal bestuur slechts enkele critische opmerkingen ge maakt. Deze critiek betreft de wegenstructuur, in het plan slechts in hoofdlijnen opge zet, en zijn samenhang met het spoor wegstelsel dat de recreatiemogelijkheden rondom Spaarnwoude zou aantasten. Een nadere bestudering van de oeververbindin gen van het Noordzeekanaal en de daar voor geldende prioriteiten wordt eveneens bepleit. Amsterdam vraagt ook meer belangstel ling voor ruimte voor het leggen van lei dingen en vraagt tenslotte geen. restricties te stellen aan de uitbreidingsmogelijkhe den van ondernemingen op het industrie terrein voor het Westhavengebied gezien de recente ontwikkelingen daar. ADVERTENTIES <3E2> FLEXA-dealer Huygensstraat 15 - IJmuiden - Tel. 16121 Alkmaarseweg 50-52 - Beverwijk - Tel. 23417 Hoofdstraat 158 - Santpoort - Tel. 5003

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1