Israel wijst plan-Tito van de hand Na gunstigeproefneming op zondag Rechtsrijden veroorzaakt op Zweedse wegen verkeers- chaos China kocht in één jaar 59 miljoen „rode boekjes' pluimen voor RITME RITMEESTER Buchenwald-heks maakt einde aan haar leven Moedig maar rechts Premier Tsjoe zou geweldpleging verboden hebben Bomaanslagen in Hongkong: één dode Huurlingen-wet in België Paus moet rusten 3 f teLeg rammen MAANDAG 4 SEPTEMBER 1967 Belastende verklaring voor Fransman Debrav Hoge snelheid RITME licht en geurig RITME handige blikken pocket verpakking RITME voor de sportieve roker DOOS VAN 20 STUKS F 3.20 Nieuwe horden U it sl aap-v er gunning f i Terwijl in Griekenland onder druk van een dictatoriale regering een ultra-recht se tendens gegeven wordt aan het gehele openbare leven terwijl in Vietnam bij de verkiezingen de rechtse koers van de mi litaire junta door de „stem des volks" werd bevestigd terwijl in Nederland een rechtse regering stevig in het zadel blijft ondanks voortdurende stormpjes van rechtsen die naar links willen ter wijl dat alles plaatsheeft, boekt „rechts" een nieuwe overwinning in Zweden, waar zondagmorgen om vijf uur het gehele openbare leven een formidabele zwenking van links naar rechts maakte. Verkeer heeft echter niets met politiek te maken en de Zweedse zwaai naar rechts op straat wil helemaal niet zeggen dat er politiek-maatschappelijk iets ver anderd is. Toch heeft de omschakeling van het Zweedse verkeer van links naar rechts wel degelijk iets uit te staan met politieke ontwikkelingen in Europa. De overtuiging in de Scandinavische landen dat vandaag of morgen een toetreding tot de E.E.G. in het kielzog van Groot- Brittannië onvermijdelijk zal zijn, heeft de gedachte doen rijpen dat een stan daardisatie van levensomstandigheden volgens continentaal-Europese normen op den duur voor ieder Europees land buiten de E.E.G. heel verstandig zou zijn. De experimentele durf, waarvan de Zweedse regering blijk heeft gegeven bij haar besluit om het linkshoudende ver keer om te schakelen op het rechtse prin cipe, is beloond met groter succes dan zij had durven hopen. De zwaai naar rechts is bijna een nationale festiviteit gewor den, waarbij nogal wat wanorde is ontstaan. De eerste weken zullen de Zweedse statistieken van verkeersonge lukken wel enige stijging vertonen van het aantal botsingen, waarschijnlijk spe ciaal in de categorie „lichte aanrijdin gen", maar er is alle reden om aan te nemen dat de Zweden snel zullen wennen en hun aanvankelijke onzekerheid zullen overwinnen met een nieuwe verkeersrou- tine. Voor Engeland is dit Voorbeeld van herordening zeer leerzaam. Het is geen geheim dat de Engelsen zich de nader- bijkomende noodzaak realiseren, om, op.k de grote stap te wagen en ongetwijfeld zullen zij de methoden en de gevolgen van het Zweedsë experiment nauwkeurig bestuderen. De Engelsen staan voor de keuze, of zij de onzekerheid en de na delen van een voortzetting hunner geïso leerde positie tegenover het continent nog langer zullen handhaven, of dat zij resoluut hun tradities op diverse gebie den zullen opgeven om zo acceptabel mo gelijk te worden voor de Europese Ge meenschap. Niet alleen hun links verkeer maar ook hun stelsels van maten en ge wichten en munten moeten worden aan gepast aan Europese normen. Wat echter vooral zal moeten worden aangepast is de mentaliteit van de eilandbewoner, die zal moeten worden gezuiverd van het idee dat afwijkingen van de Europese nor men deel uitmaken van het eigen natio nale karakter. S Zweden heeft door zijn omschakeling van het verkeer geen scherfje van zijn nationale karakter prijsgegeven, het heeft alleen maar zijn karakter als Euro pese natie versterkt. Zoiets zal van En geland op vele gebieden geëist worden. Een troost voor de Engelsen daarbij kan de overweging zijn, dat ook de landen van de E.E.G. nog lang niet klaar zijn met hun coördinatie onderling. Er zijn nog vele kortsluitingen in het complex van geldende normen, kortsluitingen die herhaaldelijk ongelukken veroorzaken binnen de E.E.G. Ook het proces van stan daardisatie binnen de E.E.G. gaat echter voort en ook daarvan kunnen bijna dage lijks symptomen worden waargenomen. Ook al houdt bijv. het verkeer in de Eu ropese landen rechts, er zijn op het ge bied van dat verkeer nog zoveel hinder lijke verschillen, dat nog bergen werk zullen moeten worden verzet om de ge lijkschakeling te verwezenlijken. Als de E.E.G.-landen daarbij dezelfde durf kun nen opbrengen als Zweden gistermorgen toonde «- en als de bevolkingen dier lan den even intens tot medeleven kunnen worden gebracht als het Zweedse volk bij de verkeersomschakeling, zal het alle maal wel lukken. MmAAIWIAAAIWIIWWWWWUyillAAAAiWWWUWIAAftA/lAAi WWWWWWWAWWWWVWMWMWVWWWWWMWfWWVWWWW TOKIO (Rtr.) De Chinese premier Tsjoe en Lai zou een verbod hebben uitgevaar digd tegen gewelddadige betogingen te gen alle buitenlandse vestigingen in Pe king. Volgens de correspondent van een Ja pans blad is geen reden voor het ver bod opgegeven. Men is algemeen van oor deel dat het is voortgevloeid uit ernstige critiek, geuit in het centrale comité van de Chinese Communistische Partij naar aanleiding van de jongste incidenten in Peking, waarbij vooral de Britse legatie en de Britse zaakgelastigde in Peking het moesten ontgelden. In de critiek zou erop gewezen zijn dat het optreden van de rode Garde tijdens de incidenten in strijd is met de „voor schriften" van partijleider Mao Tse Toeng. HONGKONG (Reuter) Bij een serie bomexplosies in de Britse kroonkolonie is één man gedood. Zeker 25 mensen wer den gewond. Een van de bommen, die verborgen was in een schoenendoos, ont plofte in een dichtbevolkte wijk vlak bij een brandweerkazerne. Bij de grens met China gooiden terroristen een zelfgemaak te bom in een 'uitkijkpost van het leger. BRUSSEL (DPA/AFP). —De Belgische ministerraad heeft een wetsontwerp goed gekeurd, dat de aanwerving in België van huurlingen en alle hulp hierbij verbiedt. Huurlingen mogen ook niet in België worden vervoerd of uit het land vertrek ken. /WWWWWWVWWWWVWWWWWVWVWWWWWWWWV JERUZALEM (AP) De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Abba Eban heeft verklaard dat het plan voor het Nabije Oosten van president Tito „niet is gericht op het behoud van de vrede" in het gebied. Hij heeft in een Kabinetsvergadering ge zegd: „Het doel ervan is de Arabische staten voor een ramp te behoeden". Het plan zoals dat is voorgelegd aan de presidenten Johnson en De Gaulle en ande re regeringsleiders, is opgesteld zonder Israel te raadplegen, en alleen daarom al waardeloos, aldus Eban. Elk vredesplan dat niet wordt voorgelegd aan Israel en de Arabische landen is „eenvoudig een inbreuk op de soevereiniteit van de be trokken staten", aldus de minister. „Het standpunt van Israel is dat van een pertinente oppositie tegen het plan, zoals ook zal worden meegedeeld aan al le landen waarmee Israel diplomatieke betrekkingen onderhoudt", zei hij. (Van onze correspondent) STOCKHOLM. Alle maatregelen ten spijt is men er in de grote Zweed se steden niet in geslaagd de ver andering van het verkeer van links naar rechts door te voeren zonder hierbij grote verwarring te stichten bij alle soorten verkeersdeelnemers. Na de zondagsdrukte die als een soort generale repetitie werd beschouwd door de organisatoren van deze enorme ingreep in de verkeersge- schiedenis, werd men vanochtend ge confronteerd met de harde werkelijk heid. Tienduizenden automobilisten LA PAZ (Reuter en AFP) Een door de Boliviaanse autoriteiten gevangen ge nomen guerrilla-strijder heeft gezegd dat de in voorarrest zittende Franse schrijver Regis Debray „steeds in gezelschap was van de Cubaanse revolutionaire leider Ernesto „che" Guevara en andere Cuba nen". De opstandeling wist niet of Guevara nog in Bolivia is. Debray moet terecht staan op beschul diging van rebellie en moord. Hij heeft gezegd naar Bolivia te zijn gekomen voor een vraaggesprek met Guevara, maar ont kent te hebben deelgenomen aan guerrilla activiteit. verstopten de invalswegen van de steden waarbij voornamelijk de roton des de grote struikelblokken bleken te zijn. Het feit dat een groot deel van de nieu we verkeerslichten niet goed was afge steld, droeg ertoe bij de verwarring zo te vergroten dat men de toestand op bepaal de kruisingen en andere verkeersknoop punten alleen maar als chaotisch jcon beschrijven. Ondanks berekeningen dat de automobilist tweemaal meer tijd dan normaal nodig zou hebben om op zijn werk te komen, bleek vanochtend dat er veel meer aan man-uren verloren zijn gegaan door de dikwijls kilometers lange files op alle invalswegen. Men heeft hu ook de balans van het verkeerspandemonium van afgelopen zondag opgemaakt. In totaal hebben er, ondanks het rigoureuze toezicht en de scherpe snelheidsbeperkingen 157 onge lukken plaatsgevonden, waarbij 32 per sonen min of meer zware verwondingen opliepen. In vergelijking met normale zondagen, zo verklaarde men overigens van officiële zijde, is dit als een zeer gunstig resultaat te beschouwen. Verrassend is overigens de hoge snel heid waarmee een groot deel van de rechts-verkeerbeginnelingen zich ver plaatst, hetgeen overigens ook aanleiding was voor de politie om in te grijpen en de snelheidscontrole te verscherpen. Nog steeds blijkt overduidelijk dat Zweden een land is van linksrijders want op alle wegen met meer dan één rijbaan be vindt zich doorgaans tachtig percent of HONGKONG AFP-Reuter). In het eerste jaar van de culturele revolutie in China zijn 59 miljoen exemplaren van het rode boekje met de gedachten van Mao Tse Toeng verkocht, heeft radio Peking donderdag meegedeeld. Dit is viermaal zoveel als in de gehele periode van zeventien jaar voor de culturele re volutie. Het aantal drukpersen is het afgelopen jaar verviervoudigd, de drukkers voeren hun produktie op om zo snel en zoveel mogelijk boekjes klaar te kunnen krijgen, zei radio Peking. Radio Kanton heeft donderdag omge roepen dat in de stad een revolutionair ADVERTENTIE 16 arbeiderscomité is gevestigd. Waarnemers in Hongkong menen hieruit te mogen opmaken dat de maoïsten aan de winnen de hand zijn in de machtsstrijd, die zich de afgelopen tijd in deze hoofdstad van de Zuidchinese provincie Kwangtoeng heeft afgespeeld. De radio begon voor het eerst sinds 10 augustus weer met eigen nieuwsuitzendingen. Voordien werden drie weken lang de programma's van Pe king gerelayeerd. MOSKOU (Reuter) De Sovjet-Unie heeft China verweten het- werk van een gemeenschappelijke commissie ter bestu dering van de scheepvaart op de rivier de Amoer, "in het Russische verre oosten teniet te doen. Het Russische persbureau Tass haalt een Russische regeringsnota aan, waarin gezegd wordt, dat de Chinezen gepoogd hebben de omstreden Russisch-Chinese grenskwestie op de conferentie te berde te brengen. Zowel Rusland als China maakt aan spraak op een gebied ten noorden van de Amoer, die de grens vormt tussen Rusland en Mandsjoerije. De Sovjet-Unie beheerst thans al het gebied ten noorden van de rivier. Volgens Tass is de nota aan China don derdag aan de Chinese ambassade in Moskou overhandigd. In een tezelfdertijd in Moskou uitge geven verklaring heet het, dat de Chine se .vertegenwoordigers een vergadering op 25 juli van de gemeenschappelijke com missie in Harbin (China) hebben ver stoord. Paulus VI heeft de particuliere audiënties gramma stonden moeten afgelasten in ver die voor vandaag en morgen op het pro gramma stonden moeten aflasten in ver band met een lichte maagaandoening. Het Vaticaan deelde mee dat de 69-jari- ge paus „onpasselijk is". Op last van zijn doktoren moet hij rust nemen om woens dag zijn normale algemene audiëntie te kunnen houden. meer van de weggebruikers op de meest linksgelegen gedeelten hiervan. Aangezien het grootste deel van de fiet sers zich ook schuldig maakt aan dit euvel ontstaan hierdoor meer dan eens levens gevaarlijke situaties. Zuiver technisch gezien heeft de regeringscommissie voor rechts rijden een fantastische prestatie geleverd, daarover zijn allen het eens. Maar men is er zich terdege van be wust dat de grote moeilijkheden voor de verkeersdeelnemers nu pas zijn begon nen. Een taxichauffeur met twintig jaar ervaring in Stockholm zei: „Alles is fan tastisch geregeld natuurlijk, maar is er hier iemand die me kan vertellen hoe ik bij het centraal station kom?" Ruim 20.000 arbeiders voltrokken in de uren tussen zondagnacht één uur en vijf uur de verandering door het onthullen van de bijna 300.000 nieuwe verkeers borden en door het bedekken van de oude met hoezen. De verkeerslichten werden klokslag vijf in werking gesteld en dui zenden politieagenten en militairen hiel den een toeziend oog op het op gang Ondanks de geweldige campagne in Zweden om iedereen in te lichten tot aan de rendieren weidende Lappen in het arctische noorden toe was er toch nog een aantal mensen die van niets wisten, of het niet begrepen. Een man van 67 in de provincie Dalecarlia vroeg de politie vergunning om zondagoch tend in bed te blijven. Hij dacht dat iedereen om vijf uur moest opstaan om te gaan rijden. Een fietser in Stockholm belde de politie op en vroeg: „Ik hoor dat er een verandering komt. Moet ik nu links gaan rijden?" komen van het rechts rijden. Zij hadden onder andere de beschikking over een 25-tal helikopters. In Stockholm, waar een rijverbod heerste vanaf zaterdagmorgen tien uur tot zondagmiddag drie uur, waren er slechts weinigen die tegen het opgelegde verbod om in de binnenstad te rijden, probeerden te zondigen. Een Israëlisch toerist die in het centrum van de stad werd aangehouden door militaire politie bleek van de voorgenomen verkeersver- andering geen weet te hebben en dacht dat er oorlog was uitgebroken en dat Stockholm belegerd werd. Toen zondagmiddag om drie uur de binnenstad werd vrijgegeven voor alle automobilisten ontstonden er grote ver keersopstoppingen, soms kilometers lang. Iedereen wenste de gelegenheid te benut ten even het rechts-verkeer te proberen en uit te vinden hoe men de volgende dag, rechts rijdend en bemoeilijkt door honderden een-richtingwegen, toch nog op tijd op zijn werk zou kunnen aankomen. Een historische foto voor de Zwe den: dit is het moment dat de auto's overstaken naar de rechterkant van de rijbaan. Dit gebeurde op de Koningsstraat in Stockholm. (Van onze correspondent) BONN Ilse Koch, de beruchte kamp beul van het concentratiekamp Buchen- Ilse Koch, beter bekend als de heks van Buchenwald, hier gefotogra feerd tijdens haar berechting. wald, heeft op 61-jarige leeftijd in een tuchthuis in Beieren een eind aan haar leven gemaakt. Zij hing zich op aan een beddelaken. De zelfmoord werd vrjjdag gepleegd, maar werd pas zaterdagmorgen ontdekt. Ilse Koch was het symbool van het door Hitier geschapen nazistische „Madchen- Wunder". Plomp en blond, met lange vlechten en de starre blik van de fanatica, was zij een gewillig werktuig in de fascis tische propagandamachine. Na de bezet ting van Duitsland door de geallieerden ging haar naam door de wereld als die van de vrouw die van de huiden van de door haar gedode gevangenen lampekap- pen had laten maken, en menselijk vet tot toiletzeep liet omsmelten. Zij was de vrouw van de commandant van Buchenwald, Karl Koch, die al door de nazi's wegens onrechtmatigheden was gevangen gezet. Ilse bevond zich met haar man al zestien maanden in Duitse gevan genschap, toen de geallieerden het twee tal overnamen. Zoon Uwe Koch is voort gesproten uit een relatie, die Ilse met een Amerikaanse gevangenbewaarder zou hebben gehad. Het feit dat zij van deze zoon toenter tijd in verwachting was, verhinderde dat de eens zo gevreesde „heks van Buchen wald" door de geallieerden werd opgehan gen. Later werd Ilse Koch ook nog door een rechtbank in Augsburg tot levenslang veroordeeld. Een woordvoerder van het ministerie van Justitie in Beieren, onder de jurisdic tie waarvan het tuchthuis valt waarin Ilse Koch zich bevond, verklaarde het afgelo pen weekeinde: „Ze begon in te zien dat er nauwelijks meer een kans bestond, dat ze het tuchthuis ooit nog levend zou ver laten." i Aanslag. In de Venezolaanse hoofdstad Caracas is een kantoorgebouw van vijf verdiepingen vrijwel geheel vernield door een aantal ontploffingen. Persoon lijke ongelukken hebben zich niet voor gedaan. „Vredesoffensief". De regering van Cy prus heeft een nieuw „vredesoffensief" aangekondigd, dat bestaat uit een reeks maatregelen om de situatie op het ei land te normaliseren. Zo zullen alle for tificaties en wegversperringen, voor zo ver niet bedoeld tegen een eventuele aanval van buitenaf, niet meer worden gebruikt om de Turkse Cyprioten vrij heid van beweging te verzekeren. Guerrilla's. Bij een gevecht in het zuiden van Bolivië hebben regeringstroepen ne gen verzetsstrijders, onder wie een vrouw en een Cubaan gedood. Autobusongeluk. Elf mensen zijn om het leven gekomen en zeven ernstig gewond toen bij de plaats Sabzevar in Oost- Perzië een autobus door een klapband omsloeg en in brand vloog. Huwelijk. Het huwelijk van de Deense prinses Benedikte met de Duitse prins Richard zu Sayn-Wittgenstein-Berle- burg zal volgend jaar 3 februari wor den voltrokken. Vrij. De Britten hebben in Aden vijftig gevangen, die beschuldigd werden van terroristische activiteiten vrijgela ten. Deze vrijlating wordt beschouwd als een beroep op de extremisten om onderhandelingen met de regering van Aden te accepteren. Onweer. In Brazilië zijn zes mensen ge dood en zeker zestig gewond toen de stad Lajeado in het oostelijke deel van de staat Rio Grande door een onweer werd getroffen. Conflict. „Aanhangers van oud-president Soekarno veroorzaken nog onrust in Oost-Java, maar het is niet waarschijn lijk dat de recente botsingen zich zul len ontwikkelen tot een groot conflict". Deze mening is de Indonesische mili taire rechter, luitenant-kolonel Ali Said, toegedaan.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3