AMERIKAANS VOETBALAVONTUUR BEVIEL IJMUIDENAAR BART VAN DER POL MAAR MATIG Vreemde praktijken bij Dallas Tornados Ton Sijbrands maakte weer grote indruk Gunstige loting in Vichy voor Laga-vier en Jan Wienese „Ik wilde wel voetballen, maar dit was te gek" fris in de mond Totobiljet kwam niet in Den Haag Voorst en Twello huldigen Bongers Supporter werkte Eddy Merckx tegen de grond Academie voor L.O. in Tilburg geopend De Pinguins veel te sterk voor UW - MET 13 GOED - DINSDAG 5 SEPTEMBER 1967 13 Propaganda Negers Nico Goebert Zware nederlagen van nationale bridgeteams I» p|g-: - wmm. mmm. SM Man loopt f 15.000,- waarschijnlijk niet mis (Van onze sportredactie) IJMUIDEN. Zes kilo lichter en platzak belde Bart van der Pol oud- contractspeler van de kersverse Amerikaanse profvoetbalclub Dallas Tor nados deze week aan bij zijn ouderlijke woning in IJmuiden na een avontuur van zes weken dat eigenlijk tweeëneenhalf jaar had moeten duren. Negentienjarige Van der Pol ex-Stormvogels had er genoeg van na een verblijf in Spaanse trainingskampen waar zeventien door de tot Amerikaan genaturaliseerde Hongaar Kapusztin, zich noemende Bob Kap bijeengescharrelde voetballers uit Engeland, Denemarken, Zweden en Nederland zich voorbereiden op de start van de (legale) Amerikaanse competitie in maart van het volgend jaar. In die tijd zou het gezelschap tournees maken door vrijwel geheel Europa en bovendien nog wedstrijden spelen in Afrika, Australië en Turkije. i Tenminste dat vertelde de oefenmees- ter van de Dallas Tornados de zes jeug dige Nederlandse voetballers die aange lokt door een advertentie in een week blad de heer Kap een bezoek brachten in het door hem gehuurde zaaltje in het Amsterdamse Amerika-hotel. Hij vertelde hen ook dat zij vooral niets aan hun club mochten vertellen en trainde het groepje heimelijk in het Amsterdamse Bos. De secretaris van de eerste klasser JOS, de heer Klein, die twee spelers eind juli naar Spanje zag vertrekken de 23- jarige Fred van Egmond en de 22-jarige Fons Stoffels vertelde: „Die meneer Kap heeft nooit contact met de vereni gingen gezocht. Hij liet de jongens alles opknappen. Op het laatste moment moes ten zij zelf bij hun vereniging een ver klaring gaan halen dat de club af zag van de 3000 gulden, anders ging het feest niet door. Wij wilden de jongens niet in de weg staan en gaven hun zo'n papier tje". De 22-jarige Jos Rump ex-contractspe ler van Gooiland en het vorig seizoen amateur bij 't Gooi was zonder een der gelijke verklaring mee naar Spanje ge reisd maar werd door Bob Knap na vijf dagen teruggestuurd om er een te halen. Rump kreeg hem niet en dus was zijn Amerikaanse avontuur snel voorbij. Be halve voornoemde spelers tekenden ook de DWS'ers Cornelis Overweg en Johan Panorst beiden achttien jaar oud en vorig seizoen spelend in het betaalde eugdelftal van de Amsterdamse vereni ging voor de Dallas Tornados. (ADVERTENTIE) Zodra u de frisse en zuivere smaak van dubbel gezuiverde Doublemint proeft merkt u hoe koel en aangenaam Doublemint uw mond en adem houdt. Koop vandaag nog een pakje Doublemint - plezier voor twee - en ondervind zelf hoe Doublemint uw smaak ver frist. (Van onze correspondent) VOORST. Duizenden enthousiaste in woners van de dorpen Voorst en Twello hebben gisteravond wereldkampioen Gert Bongers ingehaald. Gehuld in regenboog trui en vergezeld van wielercoach Jan Derksen, maakte Bongers een ware tri omftocht door Twello en werd daarna of ficieel op het gemeentehuis ontvangen Burgemeester mr. G. baron van der Feltz bood Bongers namens de 20.000 zie len tellende gemeente een enorme beker aan. Begeleid door drie muziekkorpsen en druk handtekeningen uitdelend, ging de achtervolgerskampioen vervolgens naar het dorp Voorst om daar opnieuw in de bloemen te worden gezet. Hij kreeg een grote receptie en een luisterrijk di ner aangeboden. Vrijdagavond dus keerden Fred van Eg- mond en IJmuidenaar Bart van der Pol uit Spanje terug. Van der Pol: „Het was een enorme afknapper. Toen mijn ouders en ik mr. Kap gingen opzoeken in Am sterdam om het contract te tekenen waarvan we de beloofde kopie nog steeds niet ontvangen hebben leek het een sympathieke man, maar toen we in Span je uit het vliegtuig stapten kregen we alleen nog maar een grauw en een snauw. Maar dat was het ergste niet. Dat voet ballen kwam op het tweede plan. We moesten in de eerste plaats aan politiek doen. Propaganda maken voor Dallas. Kap drukte ons meermalen op het hart dat hij liever jongens had die precies deden wat hij zei en geen snars van voet ballen afwisten, dan cracks met een eigen mening. Iedereen kreeg een soort uni form, blauwe broek, blauw overhemd met hoge boord en een enorme Texas-hoed. Overdag trainden we wel, maar 's avonds moesten we naar parties, waar allemaal Amerikaanse en Spaanse militairen kwa men of naar recepties. Bij die gelegenhe den mochten we niet laten merken dat we uit Nederland kwamen, ledereen moest zich voordoen als een rasechte be woner van Dallas. We kregen daarom allemaal Amerikaanse namen. In Sevilla gingen we naar een receptie van de een of andere Spanjaard. Voor dat we er waren stopte de bus en heb ben we allemaal een tijd geoefend in het roepen van „Viva Espagna" Dat was het enige dat we mochten zeggen. Voor de rest moest je op zo'n receptie je mond houden. Tegen Cordoba speelden we een wedstrijd voor 75.000 mensen. Voor het begin werd ons verteld dat we met een Spaanse vlag eerst een ronde over het veld moesten maken en weer roepen he Viva Espagna. jaar of vijfendertig. Het leek me geen onsympathieke kerel, maar daar kan ik eigenlijk niks van zeggen want hij be moeide zich niet met ons. Hij kwam al leen af en toe bij de training kijken en op die parties en recepties was hij altijd druk bezig met die diplomaten en zo. Er liep ook nog een vreemde figuur bij. Van voetballen had hij nog nooit gehoord. Frank noemden we hem. Het was een Zweed die in Kongo had gevoch ten. Een huurling. Officieel was hij dok ter én masseur, maar daar had hij hele maal geen kaas van gegeten. Hij liep al leen met een boekje op zak. Als je naar een meisje keek of contact zocht met iemand buiten de groep kreeg je een strafpunt. Bij vijf strafpunten werd je naar huis gestuurd. Toen Bob Kap ons kwam vertellen dat we deze maand drie dagen naar Vietnam zouden gaan, om de Amerikanen daar good luck te wensen in de strijd en om goodwill te kweken voor Dallas vond ik het welletjes. Fred van Egmond, een Deen en ik zeiden hem toen dat we maar liever terug gingen. We kregen nauwelijks tijd om van de anderen afscheid te nemen, zo bang was hij dat we een oproer zou den ontketenen. In het contract sfpnd dat de terugreis betaald zou worden als het je niet beviel. Nou, Kap betaalde niks. De trein hebben we bekostigd van de 150 dollar zakgeld die we per maand kregen. Twee dagen hebben we bijna zonder eten in die trein gestaan op weg naar huis. Ik ben blij toe. Ik ging erheen om te voetballen, niet om aan politiek te doen. Dat moet ik niet". Bart van der Pol „ik voetbal nu pas een seizoen in clubverband, maar >n Spanje raadden ze me aan ermee door te gaan' heeft nu andere plannen. Via zijn neef, Telstars reserve-doelman Jense kwam hij fn contact met oefen- meester De Visser, die hem uitnodigde maandagavond eens langs te komen op Schoonenberg om te -laten zien wat hij op voetbalgebied presteert. Bart van der Pol hoopt zo toch nog op een voortzet- Volgens Bob Kap moesten we Dallas een betere naam bezorgen. Door de moord op Kennedy hebben ze daar natuurlijk een slechte reputatie. Zelf zei hij dat hij Kennedy haatte en dat het een slechte Amerikaan geweest was. We mochten ons ook niet met negers bemoeien. We ont moetten eens een keer een bus met men sen uit Houston, waarin ook negers zaten We maakten een praatje met die men sen, maar toen Bob Kap het zag werd hi; woedend. Hij sleepte ons er vandaan en we vertrokken meteen. In Sevilla riep hij ons allemaal bij zich om te vragen wat je politieke overtuiging was. Die oudere Nederlanders zeiden dat ze socialist wa ren. Nou, toen had je hem moeten horen In Sevilla kwam de financier ons vijf dagen opzoeken. Een oliemagnaat uit Dallas, Lamar Hunt. Bob Kap zei dat liet een boezemvriend van Johnson was. Hunt is waarschijnlijk ook de man die het hele zaakje heeft uitgedacht. Een vent van een ting van zijn zes weken oude carrière als profvoetballer. Het nogal teleurstel lende begin van die loopbaan beschouwt hij dan maar als een „paar weekje^ va kantie". Blnde Bart van der Pol is er overigens heilig van overtuigd dat de rest van de spelers het voorbeeld van Fred van Egmond en hem spoedig zullen vol gen. „De sfeer is helemaal niet best Vooral nu ze door het vertrek van ons en een paar anderen geen spelers genoegd hebben, om een elftal op de been te bren gen. Kap moet nu weer naar Engeland om nieuwe jongens te halen. Hier komt hij niet meer. In landen waar hij een maal mensen vandaan heeft gehaald, die weer terugkwamen zie je hem niet." DUBLIN. In de eerste ronde van het toernooi om het Europees kampi oenschap bridge heeft Nederland maan dag in Dublin met 8-0 verloren van Zwe den. De Nederlandse dames gingen met 7-1 ten onder tegen Spanje. De uitslagen van de eerste ronde luiden: Heren: EngelandWest Duitsland 8-0. IerlandIJsland 5-3; ItaliëZwitserland 5-3; FrankrijkPolen 8-0; FinlandSpan je 5-3; Tsjecho SlowakijeLibanon 8-0. ZwedenNederland 8-0; IsraelPortugal 6-2; DenemarkenNoorwegen 8-0. Dames: ZwedenFinland 5-3; Spanje- Nederland 7-1; GriekenlandDenemar ken 7-1; EngelandIerland 5-3. BILJARTEN. De deelnemers aan het wereldkampioenschap anker kader 71/2 dat van 6 tot en met 10 september in Dusseldorp wordt gehouden, zijn: Tini Wijnen (Nederland), Jean Marty (Frank rijk), Raymond Ceulemans (België), Jo hann Scherz (Oostenrijk), Berardi (Ar gentinië), Koya Ogata (Japan), Jose Gal vez (Spanje), Horsl Muller en Siegfried Spielmann (beiden West-Duitsland). Terwijl hij deelnam aan een crite rium voor beroepsrenners in Leuven is de nieuwe wereldkampioen bij de pro fessionals op de weg, de Belg Eddy Merckx door een al te opgewonden supporter met fiets en al tegen de grond gewerkt. Merckx werd naar een ziekenhuis overgebracht, waar men lichte verwondingen constateerde TILBURG. De katholieke academie voor lichamelijke opvoeding is na een zeventienjarig verblijf in 's-Hertogen- bosch terug in Tilburg. Dit instituut, dat in 1924 in Tilburg met twaalf studenten werd geopend, werd in 1950 gedwongen naar Den Bosch te verhuizen, omdat Til burg geen geschikte behuizing kon bie den. Enkele jaren geleden moest worden besloten tot een totale nieuwbouw, omdat de mogelijkheden in Den Bosch door de gestage groei (het komend studiejaar ver wacht men ruim vijfhonderd studenten) geen verdere uitbouw toelieten. De keuze viel toen op Tilburg. De academie, gesi tueerd op de terreinen van het gemeen telijk sportpark, heeft een uitstekende accomodatie met sportzalen, een zwem bad en collegezalen, maar kan bovendien beschikken over de complexen, behorend bij het gemeentelijk sportpark, de enor me sporthal en de sintelbaan. (Van onze softbalmedewerker) De belangrijke beslissingswedstrijd HHC—Onze Gezellen viel afgelopen zon dag ten prooi aan Pluvius. Komende zon dag staat deze wedstrijd nu opnieuw op het programma. De Pinguins begon de promotie naar de hoofdklasse op over tuigende wijze. UW was in Utrecht met 12-0 volkomen kansloos. In de westelijke tweede klasse stelde TIIB baar plaats veilig door in de beslissingswedstrijd met 5-4 over het Zaandamse ODIZ te zege- Een Pinguins, beslist niet spelend in haar beste vorm, heeft UW nauwelijks één ogenblik de illusie op mogelijke winst gelaten. Kwam de Utrechtse ploeg aan vallend nog het best voor de dag, het veldspel daarentegen was van zeer matig gehalte. De Heemsteedse ploeg besliste de wedstrijd in de derde inning. De reeds in de eerste inning verkregen 1-0 voor sprong werd toen door slaggeweld van Gonnie Veenstra, Hetty Stekelenburg, Betty Veenstra en Marie Louise Ruseier opgevoerd tot 5-0. Hoewel de Pinguins daarna niet meer fel aandrong, zorgden de grotere routine en betere slagprestaties voor een uitein delijke 12-0 zege. Eens te meer toonde deze wedstrijd aan, dat de kloof tussen het westen en de andere softballdistric- ten bijzonder groot is. De vraag is dan ook gewettigd of de huidige promotiere geling voor de hoofdklasse wel een juiste oplossing is. Komende zaterdag zal de Pinguins in Santpoort op het veld van Terrasvogels Vodo SC ontmoeten (aan vang half zes). Deze Haagse ploeg bleef in het eerste treffen de meerdere van de Zuidelijke kampioen, JRC Ducks, met 10-7. (Van onze correspondent) LIVORNO. In grote stijl won Ton Sijbrands gisteren zijn beide partijen in het toernooi om de Coupe d'Europe Eerst klopte hij zijn (Amsterdamse) stad genoot Van der Sluis en gisteravond was de Zwitser Cazemier zijn slachtoffer. Hij hield daardoor gelijke tred met titel houder Koeperman, die ook tweemaal won. Dank zij vooral Agliardi. Juist voor de tijdcontrole overzag de Monegask te gen Koeperman namelijk een eenvoudige combinatie. Aldus kreeg Koeperman weel een nauwelijks verdiend punt zoals ook al tijdens het weekeinde tegen Verleene. Ton Sijbrands, die gisteren een zwaar programma had, was uitstekend op dreef. Van der Sluis bood krachtig w.egrstand. In het middenspel belette Sijbrands door enige, behendig in de positie gevlochten, combinatiedreigingen tal van voortzettin gen. Van der Sluis geraakte in onoverko melijke moeilijkheden met een combinatie naar dam. Verdere tegenstand was hele maal overbodig. Tegen Cazemier veroverde Sijbrands in het middenspel, de door de Zwitser in het centrum geplaatste voorpost. Toch was daarmee de tegenstand nog niet gebro ken want Cazemier dreigde doorlopend door te breken. Met zeer scherp bere kend spel, waarbij Sijbrands met venijni ge combinatiedreigingen werkte, bouwde de Nederlander de winststelling op. De twee winstpartijen van Sijbrands gisteren, hebben niet nagelaten indruk te maken in Livorno. De waarschijnlijk be slissende partijen worden evenwel pas vrijdag en zaterdag gespeeld, wanneer VICHY In een bij herhaling wisse lende gemoedsstemming zijn de Neder landse officials getuige geweest van de loting voor de Europese roeikampioen- schappen voor heren. In het ultramoder ne jeugdcentrum van Vichy werd de in deling van de Laga-vier met stuurman met duidelijke instemming begroet. Het Delftse kwartet, waarvan de gouden Van Nes deel uitmaakt, heeft inderdaad goe de kansen zich donderdagmorgen direct te plaatsen in de halve finales. Al star ten de Nederlanders zeker niet in de zwakste serie, ze hadden het ook aanmer kelijk minder kunnen treffen. Dat onder vond bijvoorbeeld West-Duitsland dat Oost-Duitsland, Rusland en de Verenigde Staten als tegenstanders krijgt. Goed nieuws was er ook voor de maan dag in Vichy aangekomen chef de mis sion voor Mexico, dr. A. Dokkum, die skiffeur Jan Wienese onder zijn hoede heeft. Enkele jaren geleden zou het feit dat de drievoudige oud-Olympisch kam pioen Viatscheslav Ivanov in de zelfde se rie als een Nederlander moest uitkomen, oorzaak zijn van grote ongerustheid in het vaderlandse kamp. De Rus, ook nog vier maal goed voor goud in een Euro pese titelstrijd, is nu echter duidelijk in zijn nadagen en dankt zijn uitzending naar Vichy voornamelijk aan gebrek aan kwaliteiten van de jeugdige Russische Scullers. Met aanmerkelijk minder en thousiasme werd de indeling van de dub- belscull, Droog/Van Dis begroet. Toen er nog één plaats in de tweede serie van de dubbeltweeën open was, leek een licht optimisme zeker verantwoord. Het feit dat de Zwitsers Melchio Burgin en Martin Studach van het kwartet een vijf tal maakte, vond niet de minste waarde ring bij de afgevaardigden van de Ko ninklijke Nederlandse Roeibond. De we reld- en Europese kampioenen vormen immers een klasse apart, zodat de eventuele weg naar de eindstrijd voor de Proteus-Willem Ill-combinatie wel via de herkansingen zal lopen. Hetzelfde geldt voor de Utrechters Rou we en Hartsuiker bij de gestuurde twee- en. Een overwinning op Oost-Duitsland en Rusland in de serie zou immers weinig minder zijn dan een sensatie. WmÊmmzmtk Sijbrands achter elkaar drie Russen ont moet. Vandaag is er, tot grote opluchting van de spelers, slechts één ronde. De uitslagen van de zevende ronde zijn: Agliardi (Monaco)Koeperman (Rusland) 0-2; Reimann (Tsjechosl.)—An- dreiko (Rusl) 0-2; Feldl (Oost)Verleene (Belg)/0-2; De Descallars (Marokko) Tsjegolev (Rusl) 0-2; Bonifacino (It) Van der Sluis (Ned) 0-2; Sijbrands (Ned) Cazemier (Zwits.) 2-0; Bajolle (Fr.)—Si- monata (Fr) 0-2; Simonelli (It)Virtu (It) 1-1. De stand is: 1. en 2. Koeperman-Sij- brands bei«en 13 pnt 3 Tsjegolev 12 punt 4. Andreiko 11 pnt., 5. en 6. Van der Sluis- Simonata beiden 9 pnt. De directe weg naar de eindstrijden op halve finales bij de vier met stuur man, welk nummer twintig deelnemers telt is in dit toernooi slechts voor de allersterksten weggelegd. De 25 landen zorgden namelijk voor een recordinschrij ving van 105 ploegen. Werkelijk „zwak ke" series kent een dergelijk veld uiter aard niet. Vandaar dat het lang geen schande zal zijn, als donderdagmiddag de Kloosterman vier zonder stuurman de overwinning aan de concurrenten moet laten. Met grote belangstelling zal in het slotnummer van die dag de verrichting van de Nereus-acht worden bezien. In Duisburg zorgde de Wartena-acht zij Van Nes, die met de Laga-vier gunstig lootte. het onder uitzonderlijk goede omstandig heden voor een tijd van 5 min. 47.34 seconden in de snelste race, die achten waarschijnlijk ooit ter wereld hebben ge roeid. Een ploeg die daartoe in staat is heeft tegen de sterke formatie, die de Russen op het water brengen ongetwij feld mogelijkheden. Daar doen de ideale factoren waaronder op de Wedau-baan werd gestreden, maar weinig af. Koeperman ontkwam opnieuw net aan een nederlaag. (Van onze correspondent) HURWENEN Steven van Hemert, een 59-jarige invalide uit het Bommeler- waardse dorp Hurwenen, is een geslagen man. Vorige week zondag meldde hij de KNVB in Den Haag dat hij 13 toto-uit slagen goed had voorspeld. Een week lang leefde hij in de hoop zo'n 15.000 gulden te zullen winnen, maar gisteren berichtte het totobureau hem, dat hij geen prijs kreeg. De reden van dit drama? Gientje van Heel, de 21-jarige administratrice van voetbalvereniging HVV, die elke week de formulieren naar Geldermalsen stuurt vanwaar ze naar Den Haag gaan, ver gat het adres op de enveloppe te schrij ven, waardoor de totoformulieren op de afdeling onbestelbare stukken van het hoofdpostkantoor in Den Haag belandden. Totodirecteur J. Muilenberg is de heer Van Hemert gisteren persoonlijk komen vertellen dat hij reglementair nu niet voor een prijs in aanmerking komt. Hij voegde daaraan toe, dat het totobestuur er nu „onverplicht een mouw aan zal proberen te passen".

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 13