T ankauto bij Beek gekanteld TSJECHISCH LIJNVLIEGTUIG VERONGELUKT „Pensioenen verbeteren' De specialisten willen twaalf pet opslag HET WEER „Franse slag" in Beverwijk Veroordeelde soldaat zal zijn haar laten knippen Vliegende schotels „hemelse" grap Tehuis voor driehonderd bejaarden Zes verdachte branden in Breukelen moms mjman NIEUW uit amerika! Drieëndertigste verkeersdode in de Meer Bejaarde vrouw door val van dak verongelukt WEER WERKEN OP ZATERDAG IN HAVEN VAN AMSTERDAM Zijn moeder: Ik voel me een stuk rustiger nu. WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 12,35 per kwartaal, 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije IMF ga£ ruim l miljard dollar kredieten pagina 11 Stormachtig §Si Het woord is aan V ragen Steen SUEDE - NAPPA JASJES NEON INSTALLATIES Fantastische successen op haargebied U KUNT ZO BINNENLOPEN, OOK OP ZATERDAG CAMBRIDGE HA^RINSTITUTEN 52e JAARGANG NUMMER 259 DTNSDAG 5 SEPTEMBER 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant BEEK. Een Franse tankwagen met 40.000 liter propyleen is van morgen op een toerit van de E 9 bij Beek gekanteld. In verband met het ontploffingsgevaar is het verkeer ter plaatse stilgelegd. HAARLEMMERMEER. Door onbe kende oorzaak is vannacht omstreeks half drie de 47-jarige automobilist J. H. Lotte- ring uit Hengelo verongelukt op de Lis- serweg in de Haarlemmermeer. De auto van het slachtoffer is met hoge snelheid tegen een links van de weg staande boom gevlogen. De bestuurder moet op slag dood zijn geweest. Eventuele getuigen van het ongeval de auto was een rode Taunus 12 M wordt verzocht zich in verbinding te stel len met de gemeentepolitie in Hoofd dorp, (02503) 6341, of met de plaatselijke politie. Dit is tot dusver dit jaar het drieën dertigste dodelijke verkeersongeval in de Haarlemmermeer. GANDER, Newfoundland. (Reuter) Een Tsjechoslowaaks lijnvliegtuig is vanmorgen bij het opstijgen van het internationale vliegveld Gander op Newfoundland ontploft. Van de 69 in zittenden zijn er vermoedelijk 37 om gekomen. Het vliegtuig explodeerde toen het zestig meter van de grond was. De romp stortte neer op een spoorlijn, maar de brokstukken lagen her en der verspreid. De reddingswerkzaamheden kwamen snel op gang, maar de ravage was zo groot dat het moeilijk was een overzicht te krijgen. Tweeëndertig overlevenden zijn inmiddels geteld en van tien andere in zittenden is het inmiddels zeker dat zij zijn omgekomen. Maar van de andere 27 is het lot nog niet geheel zeker. De kans dat enkelen van hen de ramp heb ben overleefd, wordt echter door functio narissen van de luchthaven als zeer ge ring beschouwd. Van de overlevenden hebben velen ern stige brandwonden en andere verwon dingen opgelopen. De passagiers waren UTRECHT. De Landelijke Spe cialisten Vereniging (LSV) heeft de ziekenfondsorganisaties laten weten, dat ze overweegt om een honorarium verhoging van 12 percent te vragen over 1967. Een officieel voorstel in deze zin is door de LSV echter nog niet ingediend. De overeenkomst voor 1967 tussen spe cialisten en ziekenfondsen heeft indertijd geen moeilijkheden opgeleverd. Maar nu de huisartsen hebben bereikt, dat er voor hen met terugwerkende kracht tot 1 ja nuari van dit jaar bedragen worden ge reserveerd voor een pensioenvoorziening, willen ook de specialisten aanspraak ma ken op een dergelijke regeling. De twaalf percent honorariumverhoging zou dan ook voor de pensioenen moeten worden gebruikt. De ziekenfondsen hebben over deze kwestie hun standpunt nog niet bepaald. Een woordvoerder van één van de fond sen zei ons, dat uit het feit dat er voor de huisartsen een pensioenregeling tot stand is gekomen, niet zonder meer kan wor den afgeleid, dat nu ook de specialisten daar aanspraak op kunnen maken. Een argument dat bij de onderhandelingen met de huisartsen heel zwaar gewogen heeft, was dat de sociale voorzieningen verbeterd moesten worden omdat het huisartsenberoep dreigde uit te sterven. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws3 Van Dag tot Dag3 Achtergrond 3 Uit de Vishal en op zee4 Kunst 7 Radio en tv7 Feuilleton 9 Beeldverhalen -.9 A angestipt 9 Economische nieuws 11 Scheepsberichten 11 Beurs 11 Sport 13 Ferdinand 14 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van dinsdagavond tot woensdagavond: Nu en dan buien afgewisseld door enkele opklaringen. Krachtige tot stormachtige wind, aan de kust tijdelijk storm ruimend van zuid west naar west; morgen later af nemend. Koel weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. Dit argument gaat voor de specialisten volgens deze woordvoerder bepaald niet op. Anderzijds kan hij zich voorstellen, dat de specialisten naar het voorbeeld van de huisartsen kijken. Als de ziekenfondsen alle medewerkers- groepen (de huisartsen uitgezonderd) een honorariumverhoging van 12 percent zou den geven, zou daarmee een bedrag van 54 miljoen gulden zijn gemoeid. Dit zou een verhoging van de ziekenfondspremie met 0,3 percent noodzakelijk maken. Een verhoging van alleen de specialistenhono raria met 12 percent komt neer op 12 miljoen gulden. op weg naar Cuba. Passagierslijsten zijn nog niet vrijgegeven, zodat nog grote on zekerheid heerst over de identiteit van de slachtoffers. De mogelijkheid mag niet worden uit gesloten dat zich aan boord van het ver ongelukte toestel belangrijke functiona rissen uit Oosteuropese landen hebben bevonden. Het luchtverkeer met Cuba wordt immers, voor zover het reizigers uit Europese landen betreft, hoofdzake lijk via Praag afgewikkeld. Zekerheid omtrent de vraag of er Oosteuropese di plomaten aan boord waren, was echter vanmiddag nog niet te verkrijgen. Er is direct een aanvang gemaakt met het om derzoek naar de oorzaak van deze lucht ramp. Men wilde uiteraard geen mede' delingen doen omtrent de bij luchtram- pen vaker gehoorde geruchten, dat er sa botage in het geding zou zijn geweest. Het toestel was een in Rusland gebouw de Iljoesjin-18 turbo-prop. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De 83-jarige mevrouw S. W. Kalma-Visser uit Mantgum in de Friese gemeente Baarderadeel is om het leven gekomen door een val van drie me ter van een plat dak in de Raephorst- straat 32 in Haarlem-West. De bejaarde vrouw, die bij haar dochter in Haarlem logeerde, leed aan aderverkalking en was nogal afwezig. De vrouw wier bed bij het raam stond, kon via een balkon op het dakje van een aangebouwde keuken komen. Na wat te hebben rondgescharreld is zij van het ge bouwtje gevallen. Een buurman zag het slachtoffer maan dagmorgen tussen tien uur en half elf op de binnenplaats van een andere wo ning liggen. De bewoners van dit huis waren afwezig. De verongelukte vrouw stond altijd omstreeks tien uur op, zodat ook haar dochter van het ongeluk nog niets had gemerkt. Sinds enige tijd lo geerde de bejaarde om de vijf weken bij haar dochters in Haarlem en in IJmui den. A. ft. mtfim J. Einander: Wie zich aan doornen prikt, weet dat er rozen in de buurt zijn. (Van één onzer verslaggevers) BEVERWIJK. „Een slag voor de Fransen", zo karakteriseert men het feit dat 39 Franse gezinnen die tijdelijk wo nen op de camping Adrichem in Bever wijk, op 1 oktober hun biezen moeten pak ken. Op die datum is het kampeerseizoen ge ëindigd. De „mobiele" Franse gezins hoofden kunnen echter in het Noordzee- kanaalgebied niet gemist worden omdat zij als technici betrokken zijn bij de bouw van de Mobil Oil-raffinaderij. Vanmiddag zijn er besprekingen tussen B. en W. van Beverwijk en de beheer der van de camping, om alsnog een op lossing te zoeken. De Fransen begrijpen zelf niet hele maal waarom zij door de ene instantie worden aangetrokken en door de andere worden weggestuurd. Op het kampeerter rein worden de ontwikkelingen (zie foto) druk besproken. (Van onze correspondent) ROTTERDAM Na 1 oktober kunnen in de havens van Rotterdam en Amster dam op zaterdag alle schepen worden ge laden en/of gelost. Dit is mogelijk ge worden door een aanvulling op de lopen de CAO, waarover werkgevers en werk nemers onlangs overeenstemming hebben bereikt. Tot nu toe worden alleen die schepen behandeld, die op zaterdag kun nen worden „afgewerkt". Als dat niet het geval is, moet een speciale vergunning worden aangevraagd. De werknemers blijven recht hebben op twee vrije weekends achter elkaar. In de aanvulling op de CAO is ook bepaald, dat de arbeidstijd wordt verkort tot 4114 uur per week. yy een onzer verslaggevers) (Van HAARLEM. De 19-jarige dienstplich tige soldaat A. Koning uit /andvoort, die vorige week tot anderhalf jaar gevange nisstraf werd veroordeeld wegens het feit dat hij zijn lange haar niet wilde la ten afknippen, zal nu toch de schaar in zijn haardos laten zetten. Dit heeft heeft hij zowel aan zijn ver dedigster, mevrouw mr. L. Prins-Jacobs als aan zijn moeder, die hem gisteren in de Haagse gevangenis bezocht, meege deeld. De soldaat, die hoger beroep heeft aangetekend, zal dus naar alle waar schijnlijkheid met kort geknipt haar voor het hoog militair gerechtshof verschijnen. „Ik voel me een stuk rustiger nu hij me dat verteld heeft", zegt zijn moeder, mevrouw D. Koning aan de A. J van der Moolenstraat in Zandvoort. „Hij ver telde me, dat hij het niet kon opbrengen om anderhalf jaar naar Norgerhaven het vroegere Veenhuizen te worden gestuurd. De schrik zit er danig bij hem in." Arie Koning vertelde zijn moeder maandagmiddag in de gevangenis, waar in hij nu 13 weken verblijft, dat hij een andere advocaat wil. De advocate, me vrouw mr. Prins-Jacobs uit Den Haag, kreeg een dag voor de militair voorkwam, zijn zaak telefonisch toegewezen. Ze zegt: „Ik heb mijn uiterste best voor hem gedaan. Hij heeft genoeg geld om een andere verdediger te nemen. Hij vertelde me, dat hij pas een auto had gekocht. De hele zaak is overigens flink opgebla zen. Hij wilde niet uit principiële over wegingen zijn haar niet laten knippen, bijvoorbeeld omdat hij zich in zijn per soonlijke vrijheid voelde aangetast. Nee, kort haar was gewoon niet in overeen stemming met dat beat-bandje, waarin hij zit". De heer Visser (Kamerlid van D'66) heeft over de kwestie vragen aan de mi nister van Defensie gesteld. Hij verzocht de Kamer inzicht te geven in de vorde- LONDEN (Reuter). Twee Britse studenten in de lucht vaarttechniek hebben toege geven de oorzaak te zijn ge weest van „de vliegende schotels zijn geland"-stem- ming in Zuid-Engeland. Christopher Southall en Ro ger Plamer (beiden 22 jaar), werkzaam te Farnborough, zeiden de makers te zijn ge weest van zes „schotels", die in een gebied van 320 kilo meter in Zuid-Engeland zijn gevonden. Zij hadden dit ge daan om geld bijeen te bren gen voor een goed doel. De „ongeïdentificeerde vlie gende voorwerpen" kostten de politie in vijf graafschappen, een Britse luchtmachtbasis, het ministerie van Technolo gie en een groot aantal ge leerden heel wat hoofdbre kens. De voorwerpen, die ruim een meter lang en ovaal van vorm waren, waren ver vaardigd van een kunststof. Eén ervan maakte een sissend men ongeïdentificeerde vlie gende voorwerpen had gezien. Een hefschroefvliegtuig van de luchtmacht moest er één gaan ophalen en een volgsta- tion voor ruimtevoertuigen geluid, terwijl uit andere het „biep-biep" van een tran sistorzendertje klonk. Schoolkinderen en boeren vonden de „vliegende scho tels" in het open veld, nadat gedurende de dag meldingen binnen waren gekomen dat werd op de hoogte gebracht. Bovendien werd röntgenappa ratuur gehaald om een gevon den „schotel" te onderzoeken. Spoedig ontdekten deskun digen dat de toestellen batte rijen en zenders van Britse makelij bevatten, waardoor men niet meer aan voorwer pen uit het heelal kon ge loven. Ze bevatten bovendien een zeer kwalijk ruikende vloeistof. De makers zeiden maan dagavond dat veertien mede werkers de toestellen de avond tevoren hadden neer gelegd, opdat men zou denken dat een groep vliegende scho tels in Engeland was geland. „Wij willen twintigduizend gulden bijeenbrengen voor een liefdadig doel en dit leek ons de beste manier om er de aandacht op te vestigen", zei den ze. De foto toont één van de raadselachtige voorwerpen, gevonden door een vijftien jarige jongen uit Clevedon. ringen die worden gemaakt met de her ziening van het verouderde militair straf recht in het algemeen. „Kan de minister daarbij in het bijzonder iets meedelen over het al dan niet handhaven van de celstraf als disciplinaire maatregel?", zo vraagt de heer Visser. De heer Visser vraagt de bewindsman tenslotte of uit het geheel van feiten in de zaak van de langharige soldaat niet de wenselijkheid blijkt de betrokken sol daat te doen herkeuren, speciaal op diens geschiktheid voor de militaire dienst. Vannacht zijn twee stenen gegooid door een ruit van het ministerie van Defensie in Den Haag. Om één van de stenen zat een brief gewikkeld, waarin wordt aan gekondigd „dat de .militaire rechters, die Arie Koning tot anderhalf jaar gevange nisstraf hebben veroordeeld omdat hij had geweigerd zijn haar te laten knippen, zul len worden geliquideerd". De Haagse politie kreeg vannacht rond half een een vals telefoontje, waarbij werd verteld dat er in het ministerie van Defen sie een bom was geplaatst. Zij vonden slechts de stenen. Onder de brief die rond één der stenen was gewikkeld, stonden de namen van vele bekende Nederlanders als de schrijvers Simon Vinkenoog en Harry Mulisch. De betrokkenen weten echter van niets. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Dit jaar nog hoopt de Stichting Kennemer Bejaardenzorg te be ginnen met het grondwerk voor de bouw van een twaalf verdiepingen hoog bejaar denhuis, op de hoek van de Floris van Adrichemlaan en de Professor Eijckman- laan tegenover de Moeder van de Ver losser Kerk in de Boerhaavewijk. Het veertig meter hoge gebouw zal plaats bieden aan ongeveer driehonderd bejaar den. Het zal gedeeltelijk een verzorgings huis zijn, maar ook een groot aantal serviceflats bevatten. Het bejaardenhuis waarvoor de totale investering wordt geraamd op tien miljoen guldenzal eind 1969 of begin 1970 in gebruik gesteld kun nen worden. Het stichtingsbestuur het zelfde be stuur als van de Haarlemse Stichting Bejaardenzorg „Delftweide" veron derstelt dat de voorbereidende bespre kingen met de gemeentelijke en rijksin stanties over enkele weken geheel afge rond zullen zijn. Een raadsvoorstel be treffende de gemeentelijke garantie voor de financiering van het complex, wordt deze maand waarschijnlijk nog aan de ge meenteraad voorgelegd. Of de verzorgende staf van ongeveer veertig personen in het bejaardenhuis uit leken of uit religieuzen zal bestaan, staat nog niet vast. Het uit twee gebouwen bestaande com plex zal een oppervlakte van ongeveer een hectare beslaan. Langs de Floris van Adrichemlaan komt een gebouw met een lengte van zeventig meter dat uit twee bouwlagen bestaat. Hierin zijn de hoofd ingang en dienstruimten ondergebracht. Verder ondermeer recreatieruimten, de kapel, aula en kamers voor de verpleeg sters. Haaks op dit gebouw zal langs de Prof. Eijckmanlaan het twaalf verdiepingen hoge flatgebouw verrijzen. BREUKELEN Vanmorgen vroeg is brand uitgebroken in een zadelfabriek aan de Rijksstraatweg in Breukelen- Het was de zesde brandt in nauwelijks drie weken tijds, waarvan de oorzaak niet kon worden vastgesteld, en die, evenals de vijf vorige, volgens de commandant van de brandweer in Breukelen, de heer Lemaire, vermoedelijk is aangestoken. Het gedeelte van de zadelfabriek, waar de brand vanmorgen is ontstaan, is op bevel van de brandweer afgesloten. Des kundigen van de technische recherche uit Amsterdam stellen ter plaatse een onder zoek in. De heer Lemaire zegt geen con crete bewijzen in handen te hebben, maar er vrijwel zeker van te zijn, dat de zes branden van de laatste weken waarbij door onbekende oorzaak brand ontstond in twee hooibergen, een hooiopslagplaats, in de brievenbus van het hoofdpostkan toor en in enkele onbewoonde huizen het werk zijn geweest van één en dezelf de pyromaan. ADVERTENTIES Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15352 leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 96 - Amsterdam SPAARNE 34 - HAARLEM - TEL. 15758 vóór behandeling na behandeling Thans is het voor iedereen mogelijk om eigen haar terug te krijgen. Bovendien kunnen wij ook haarklachten verhelpen, zoals Roos, vet haar, droog haar, stilstand in de haargroei, haaruitval, afknappende haren. Voor afspraken kunt u dagel. terecht van 11 tot 20 u., 's zaterd. van 11 tot 5 u. HAARLEM Jansstraat 48 Tel. 0 23-21230 's maandags gesloten AMSTERDAM Rokin 38 Tel. 0 20 - 221937 EINDHOVEN Vestdijk 151 Tel. 0 40-18297 's maandags gesloten

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1