Auto rijdt in kanaal Drie Duitsers verdronken Interkerkelijke vredesweek van 8 tot 15 oktober Adres ondertekend door 420 mensen 1 Agenda voor Haarlem en de IJmond Kort en bondig ÜËaranka meubelen Vraag aan minister over lawaai van Schiphol Zaanse gemeenten huldigen CPN'ers Vertraging op weg Hilversum-Utrecht Van den Boom nu uit gevangenis Eerste fase van actie KV P-radicalen voltooid Ook handtekeningen van niet-leden Plan van regering en bedrijfsleven voor hulp aan arme landen Prof. D. Cohen overleden Onbestendig KEUKENMIJMERINGEN No. 2 Friese vierling negen jaar DINSDAG 5 SEPTEMBER 196 7 2 LOOP VRIJ IN EN UIT bij Anegang 39 - Haarlem 1800 m2 MEUBELSHOW Volgende maand proces in Bulgarije Jacht vermist (oud-voorzitter van de Joodse Raad) l# v, - 'ëi s (?-■% v Vk Lj-W,: Haarlem V elsen-U muiden Beverwijk 7 NliQuw/ W WAARLAND. Een auto met 3 inzittenden is gisteren ter hoogte van Waarland tussen Alkmaar en Den Helder van de weg geraakt en in het langs deze weg lopende Noordhollands Kanaal ge reden. De drie inzittenden, de 61-jarige A Breuer uit Hilden, de 70-jarige A. J Thielemann uit Stuttgart en diens 68- jarige echtgenote, verdronken. De drie Duitsers waren met vakantie in Burger- brug. Het ongeluk is vermoedelijk te wijten aan een te hoge snelheid in een flauwe bocht. DORDRECHT. Op rijksweg 16 in Dubbel dam is de 38-jarige vertegenwoordiger A H. P. J. M. Sengers om het leven gekomen. Hij ging met zijn auto inha len ondanks een inhaalverbod in ver band met wegwerkzaamheden en botste frontaal tegen een tractor met aanhan ger. Een 22-jarige verkoopster, die naast de vertegenwoordiger zat, en een 73 jarige vrouw in de ingehaalde wagen werden ernstig gewond. LOCHEM. Door het springen van een ach terband heeft zich een frontale autobot sing voorgedaan. Daarbij is de heer H. H. M. Oude Luttighuis uit Rijssen om het leven gekomen. (ADVERTENTIE) Oh Suus, wat moet ik doenPiet heeft een hele mooie zaak gedaan en nu zegt hij-»' „Je mag kiezen, 6f een leuk klein autootje, óf een nieuwe keukeninrichting". Slapeloze nachten! Een nieuwe keuken heb ik héél hard nodig, maar een eigen autootje is wel het summumSuus, ik heb tóch de keuken gekozen. Over vijf jaar is de auto misschien al op, maar een keuken koop je voor het leven en Piet zit ook niet stil, dus over een paar jaar, wie weet Morgen ga ik naar de HOUTWERF- toonzaal aan de KAMPERSINGEL. Fantastisch zeg, keukens van ƒ2000,- tot 20.000.-. Om van te watertanden! DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid Van Thljn (P.v.d.A.) heeft de minister ▼an Verkeer en Waterstaat schriftelijk gevraagd of de conclusies van het eind rapport over de geluidshinder, dat dezer dagen uit is uitgebracht, overeenkomen met die van het inmiddels in de open baarheid gekomen interimrapport 1964 in zake de te verwachten geluidshinder van het nieuwe Schiphol. Indien het juist is dat dit eindrapport inmiddels is uitgebracht, wil de minister dit dan doen publiceren?, zo vraagt het Kamerlid. Onderschrijft de minister voorts, aldus de heer Van Thijn,, de in het interim rapport naar voren gebrachte opvatting, dat er voor de omgeving van het nieuwe Schiphol slechts twee mogelijkheden zijn om ernstige geluidshinder te voorkomen, namelijk ofwel het niet in gebruik ne men van baan 09-27, dan wel het gebied, dat in de geluidstrog is gelegen voor zover nog mogelijk niet te bestem men voor woningen, scholen, ziekenhui zen, kerken en bouwwerken van gelijke gevoeligheid voor lawaai en voor de reeds bestaande bebouwing passende maatregelen te treffen? Zo ja, kan de minister dan mededelen naar welke mogelijkheden zijn voorkeur uitgaat en welke stappen hij ter zake denkt te ondernemen?, aldus besluit de heer Van Thijn zijn vraagstelling. (Van onze correspondent) ZAANDAM Het gemeentebestuur van Wormer biedt morgenavond de 67- jarige heer J. Houtman een receptie aan, omdat hij 40 jaar communistisch lid van de gemeenteraad is. Morgen is ook, in Wormerveer, de 75-jarige heer P. Kui per voor de CPN 40 jaar lid van de raad. De raad van Wormerveer heeft onlangs besloten de heer Kuiper te eren door een ■traat naar hem te noemen. De heer Houtman blijft voorlopig nog zitting in de raad houden. De heer Kui per zal daarentegen nog maar één verga dering bijwonen; daarna treedt hij af. Tot vorig jaar juli is de heer Kuiper lid van Provinciale Staten geweest. Van de Sta ten maakte hij 26 jaar deel uit- STEENWIJKERWOLD. Maandagavond is 't 9-jarige Duitse jongetje George Holst- kamp uit Hüthum op rijksweg 32 bij het oversteken door een personenauto aangereden. In een ziekenhuis in Mep- pel is hij overleden. Het jongetje was uit een bus met Duitse kinderen ge stapt, die op de vluchtstrook langs de rijksweg was gestopt en onverwachts de weg opgelopen, AMSTERDAM. De 69-jarige wielrijder G. van Vliet is op de Burgemeester de Vlugtlaan tegen een tram van lijn 13 gebotst. Hij overleed in het Wilhelmina- gasthuis. POSTERHOLT. De 40-jarige G. H. Deenen uit Posterholt is in zijn woonplaats om 't leven gekomen, toen de auto, waarin hij meereed, uit een bocht vloog en tegen een lichtmast botste. Een mede-inzitten de werd ernstig gewond. UTRECHT Als gevolg van asfalte- ringswerkzaamheden aan de weg Utrecht- Hilversum onder Maartensdijk zijn deze maand gedurende korte tijd enkele weg gedeelten voor het wegverkeer af gesloten en wel van heden tot en met 8 september, van 11 t/m 15 september, van 20 t/m 22 september en van 25 tot en 29 september. Deze afsluitingen zullen voor het door gaande verkeer weliswaar vrij grote om wegen over smgll£_j«£g£n veroorzaken, maar hierdoor zullen de werRzéamhéden met inzet van groot materieel niet veel tijd in beslag behoeven te nemen. Recidivist. Een 20-jarige monteur uit Vol- lenhove is door de politie van de Noordoostpolder gearresteerd wegens een poging tot aanranding zijn acht ste van een schoolmeisje. Hij is eer der in een inrichting verpleegd geweest wegens zedendelicten. De auto wordt uit het Noordhollands Kanaal getrokken. ADVERTENTIE HAMBURG (DPA). De Maastrich tenaars A. van den Boorn en vijf West- duitse toeristen zijn volgens een officiële Bulgaarse mededeling uit Bulgaarse ge vangenissen ontslagen. Zij wachten nu in Sofia op hun processen, die begin okto ber aanvangen. De Bulgaarse staatssecretaris voor Toe risme, Ignatoff, heeft deze mededelingen verstrekt aan twee verslaggevers van het Hamburgse tijdschrift „Neue Revue." De heer' Van den Boorn heeft op 1 augustus getracht om samen met twee Westduiters zijn in Oost-Duitsland wo nende schoonzuster via Bulgarije naar het Westen te helpen. De andere West duitsers worden van een dergelijk feit verdacht. De familie van Van den Boorn in Maastricht heeft nog niets van hem gehoord. DEN HAAG. Voor de Engelse zuid oostkust wordt gezocht naar een jacht van 38 ton, Theodora geheten (nationa liteit onbekend), dat gisteravond om streeks half tien het laatst gezien is op drie mijl van het lichtschip Newarp. Het vijftien meter lange scheepje, op weg van Nederland naar Brightingsea, heeft veer tien mensen aan boord. De reddingboot van Gorleston is uitgevaren. (Van onze correspondent) UTRECHT Van 8 tot 15 oktober or ganiseert het interkerkelijk vredesberaad (I.K.V.) een vredesweek met als thema „Geen spreiding van kernwapens, wel spreiding van welvaart". Het gaat er bij deze actie om de publieke belangstelling voor de wereldvrede te activeren. In eerste instantie door een bijdrage te leveren bij het tot stand komen van een verdrag tegen spreiding van kernwa pens, maar ook door te streven naar wereldhandelsconferentie te New Delhi begin volgend jaar. De eerste in Genève (1964) was een teleurstelling voor de ontwikkelingslan den: „Nederland zal er nu alles op moe ten zetten dat de jonge landen hun agra rische produktie, hun industriële expan sie en daarmee de verhoging van het na tionale inkomen eindelijk eens kunnen realiseren, mede dankzij besluiten van rijke landen. Ook dit is indirekt dienst aan de vrede," meent het I.K.V. Andere discussiepunten van het I.K.V. zijn: een alternatieve dienstplicht in de vorm van sociale dienst ten behoeve van ontwikkelingslanden, een contingent troe pen met aangepaste opleiding voor een vredesmacht in dienst van de Verenigde Naties (ook huidige dienstweigeraars die wel dienst willen nemen in een interna tionale politiemacht kunnen hierbij inge schakeld worden), een nationaal instituut voor vredesvraagstukken, waar de rege ringsverklaring van het ministerie De Jong al over sprak, en het afstemmen van het onderwijs op de opvoeding tot vrede. Voor het eerst zetten Nederlandse ker ken zich gezamenlijk voor een vredesac- tie in, want achter het interkerkelijk vre desberaad staan de Nederlandse Her vormde Kerk, de Pax-Christibeweging in nauwe voeling met de rooms-katholieke kerk, de Gereformeerde Kerken, de Oud- Katholieke Kerk, de Evangelisch-Luther- se Kerk en de Remonstrantse en Doops gezinde Broederschap. Voorzitter is dr. C. B. van Andel, se cretaris van de raad van overheid en sa menleving van de Nederlandse Hervorm de Kerk. Op 8 of 15 oktober houden deze kerken een „vredeszondag" waarop een gemeenschappelijke kanselboodschap wordt voorgelezen. DEN HAAG. De eerste fase van de actie van de K.V.R.-radicalen, die drie weken geleden hun adres, gericht aan partijbestuur en partijraad van de K.V.P., hebben gepubliceerd, is voltooid. Gedurende het afgelopen week einde is de lijst van ondertekenaren gereed gemaakt. Deze is thans aan het bestuur en de partijraad aangeboden, aldus is door het secretariaat van de groep meegedeeld. De lijst van ondertekenaars bevat thans veel meer namen dan eerst in de bedoe ling van de initiatiefnemers heeft gelegen: in totaal 420. Het merendeel van de perso nen, wier naam op deze lijst voorkomt, is lid van de K.V.P. De overigen zijn (nog) geen lid van een politieke partij. De initiatiefnemers hebben, zoals hun voornemen was, een aantal K.V.P.-leden gevraagd zich achter hun zienswijze te plaatsen. In Brabant is dit verzoek uitge gaan van een groep uit hun kring, die zich aankondigde als „verontruste Brabantse K.V.P.-ers". Nadat het adres eerst zeer onvolledig en voortijdig, en daarna in zijn volledige om vang was gepubliceerd, hebben ook vele anderen van hun instemming blijk gege- DEN HAAG Er zijn bjj de regering en het bedrijfsleven plannen in de maak om te komen tot de oprichting van een geza menlijke financieringsmaatschappij met als eerste doel het stimuleren van het in vesteren in de zogenoemde ontwikkelings landen. De particuliere bijdrage wordt voorlopig geschat op een kleine twintig miljoen. Beslissingen zijn tot nu toe nog niet ge nomen. Wel is het mogelijk dat begin ok tober het gesprek met de regering tot een definitief einde komt. In Haagse kringen wordt in eerste instantie gedacht aan hulp aan Indonesië. ven. Onder hen bevinden zich ook niet- leden van de K.V.P.Bij deze groep is een klein aantal personen dat lid is van een andere partij. Enige tientallen adhesie- betuigers die nog niet of niet meer K.V.P. lid zijn, gaven er blijk van lid te willen worden, als de K.V.P. de weg zal inslaan die in het adres wordt aangegeven. AMSTERDAM. Op 84-jarige leeftijd is vorige week in Amsterdam overleden prof. dr. David Cohen, oud hoogleraar in de oude geschiedenis aan de Universiteit van Amsterdam en tijdens de bezetting een der twee voorzitters van de in op dracht der Duitsers opgerichte Joodse Raad te Amsterdam. Prof. Cohen, die op 31 december 1882 in Deventer werd ge boren heeft aan de universiteiten van Lei den, Leipzig en Göttingen klassieke let teren gestudeerd. Aan de laatste promo veerde hij. Van 1910 tot 1926 was hij le raar en conrector aan het Nederlands Lyceum in Den Haag. In 1922 werd hij privaat-docent aan de Leidse universiteit in de papyrologie en in 1924 bijzonder hoogleraar in de Hellenistische geschie denis aan deze universiteit. In 1926 werd prof. Cohen benoemd tot hoogleraar aan de universiteit van Amsterdam. In 1953 ging hij met emeritaat. De begrafenis heeft in alle stilte plaats gevonden. Vandaag is de Friese vierling negen jaar geworden. Van links naar rechts: Meint, Dirkje, Ytje en Wd- lem Lautenbach uit Deinum. Hv ■*-< ■- /-■ V. V '"O"' Grote of Sint Bavokerk, vandaag 20 uur: Orgelbespeling door Albert de Klerk. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Ca price", 14 j. Frans Hals, vandaag 20 u. en woensdag 19 en 21.15 u.: „Operatie Jamaica", 14 j. Lido, 14 en 20 u.: „De kanonnen van Na- varone", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Samen uit, sa men thuis", a.l. Minerva, 20.15 u.: „Die rare, gekke rot kat", a.l.; woensdag 14.30 u.: „Winnetou, het grote opperhoofd", a.l. Rembrandt, 14 ,19 en 21.15 u.: „Fantömas contra Scotland Yard", 14 j. Roxy, 14.30 uur: „Gevangene van haar hartstocht" 18 j. Studio, 14.15, 18.45 en 21.15 u.: „Giulietta van de geesten", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16e tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondags 13 tot 17 uur. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks, behalve maandag, ge opend van 10 tot 12.30 u. en van 13.30 tot 17 u. Tot 1 november dagelijks van 10-12.30 u. (behalve maandag) en 14-17 u. (op zon dag 14-17 u.): Tentoonstelling van werken uit het Aartsbisschoppelijk Museum van Utrecht. Teylers Museum (Spaame 16): Perma nente expositie van schilderijen, fossielen, mineralen en historische natuurkundige instrumenten. Geopend op werkdagen, be halve maandag van 10 tot 17 u. De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 uur. De Waag (hoek Spaarne-Damstraat): Expositie van beeldhouwwerken en teke ningen van Truus Loeffvan Someren Gréve en aquarellen van Jan Loots. Dage lijks van 1 tot 5 uur. Tot 11 september. Cruquius Museum (Cruquiusweg, Heem stede): Historische stoommachines en ma quette van Nederland met waterstanden en overzicht ramp 1953. Dagelijks ge opend van 9 tot 17 u. Op zon- en feest dagen gesloten. DIVERSEN Linnaeushof (Bennebroek). Tot en met oktober: openluchttentoonstelling van voorjaars- en zomerbloemen. Stadhuis Haarlem, woensdag 14 u.: ge meenteraadsvergadering. DINSDAG 5 SEPTEMBER City, 20 u.: „Strafbataljon 999". Ruïne van Brederode, Santpoort, 9 tot 18 u. en 20 tot 22 u.: Tentoonstelling beeld houwwerken van Nederlandse kunstenaars. WOENSDAG 6 SEPTEMBER City, 20 u.: „Strafbataljon 999". Felison, Heidestraat 45, IJmuiden-Oost, 14 tot 17 u.: Expositie grafisch werk van Aad de Haas. Ruïne van Brederode: Gedurende het gehele seizoen wordt beeldhouwwerk van Janneke Ducro, Louk van Meurs, Nico Bet- jes, Paul van Crimpen, Geert Jan van Meurs, David J. van de Kop en Frits Va- nèn tentoongesteld. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. DINSDAG 5 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Doel wit 80.000 ton". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Loon naar verraad" WOENSDAG 6 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Doel wit 80.000 ton". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Loon naar verraad". Ballonvaart. Ter gelegenheid van de ope ning van de luchtposttentoonstelling „Aerofila" in Boedapest heeft de Ne derlander Jan Boesman van de Hon gaarse hoofdstad uit een ballonvaart gemaakt met 45 kg post, bestaande uit brieven met nieuw verschenen lucht postzegels en een speciaal ballonpost stempel. Canadese hulde. De secretaris van het Nederlands Oorlogsgraven Comité, mr. W. H. Enklaar (burgemeester van Hol ten) zal op 18 september op de Expo de „International award of merit" in ontvangst nemen, uitgereikt door de president van het „Royal Canadian Legion". Hiermee wenst de Canadese oud-strijdersorganisatie hulde te be wijzen aan het gehele Nederlandse volk voor de eerbied, die sinds het ein de van de Tweede Wereldoorlog bewe zen wordt aan de in Nederland ter aarde- bestelde Canadese gesneuvelden. Prijs voor kankeronderzoek. De Ameri kaanse vereniging ter bestrijding van kanker heeft 21 Eleanor Roosevelt- prijzen ter beschikking gesteld van ge leerden uit tien landen. Een van de prijzen 6.200 tot 17.700 dollar voor een jaar voortgezet onderzoekingswerk werd toegekend aan Stanislaw Szmi- gielski, een Poolse biochemicus verbon den aan de universiteit van Nijmegen. (ADVERTENTIE) Als u vooreen dubbeltje op de eerste rang künt zitten... Wij willen de man nog zien, die meer van zijn senoritas genietdan u van uw kloeke TOPICvan een dubbeltje! Koopt u eens een doosje. Wed den, dat u TOPIC blijft roken? senoritas LK IS IV1AAR EEN Het KNMI deelt mee: Een actieve stormdepressie, waarin de kerndruk daalde tot 965 mb, trok het afgelopen etmaal in oostelijke richting over de oceaan naar Ierland. Daar ver traagde het lagedrukgebied zijn tempo. Het verlegde zijn koers naar het noord oosten. Een bijbehorend frontensysteem, verge zeld van veel bewolking en een regen- zóne, drong over de Britse eilanden en Frankrijk naar het oosten op. Daar bracht het op vele plaatsen 15 tot 22 mm regen. Op de nadering ervan kromp de wind in ons land naar het zuiden. De wind wakkerde langs de kust tot stormkracht aan. In de ochtend werden windstoten gemeld van 20 tot 25 meter per seconde. De komende 24 uur wordt het weer bij ons beheerst door een uitloper van deze depressie. Er wordt dan koele en onsta biele lucht aangevoerd, waarin af en toe buien tot ontwikkeling komen. Aanvan kelijk zal er nog veel wind zijn, maar daar de hoofddepressie aan betekenis in boet, zal in de loop van woensdag de wind verder luwen. WEERRAPPORTEN 00 Maximum en minimum- 00 •M -4* W temperaturen "O S O w a £0 d S 2* 4) 3 binnen- en buitenland J» £5 d n Den Helder zw. bew. z 18 12 1 Ypenburg regen z 17 13 0.2 Vlissingen zw bew. z 17 13 0.5 Eelde zw. bew. z 18 10 3 De Bilt zw. bew. z 18 10 0.1 Twente licht bew. z 18 10 1 Eindhoven zw. bew. z 19 11 0 Z.-Limburg zw. bew. z 18 11 0.1 Helsinki half bew. z 20 17 0.2 Stockholm half bew. zzw 18 13 2 Oslo half bew. z 18 12 1 Kopenhagen lich bew. zzw 18 13 0.2 Aberdeen regen zzo 17 9 11 Londen regen zw 20 12 5 Amsterdam geh bew. z 17 12 1 Brussel half bew. z 18 10 0.8 Luxemburg licht bew. z 16 7 1 Parijs geh. bew. z 18 11 0.3 Bordeaux zw. bew. z 20 13 0 Grenoble half bew. wmdst. 19 8 3 Nice licht bew. nw 27 15 0 Berlijn onbewolkt z 22 12 4 Frankfort onbewolkt w 18 7 0.6 München zw. bew. zzo 19 9 20 Zürich mist ozo 16 5 16 Genève zw. bew. wzw 17 5 7 Locarno half bew. O 17 10 59 Wenen geh. bew. wnw 30 14 0 Innsbruck zw bew. wmdst. 19 8 24 Belgrado onbewolkt ozo 31 16 0 Athene zw. bew. windst. 30 22 0 Rome zw. bew. windst. 27 20 0.1 Barcelona onbewolkt nnw 30 16 0 Madrid onbewolkt windst. 26 9 0 Mallorca licht bew. windst. 29 15 0 Lissabon onbewolkt nw 25 15 0 Woensdag 6 september Zon op 5.59 uur; onder 19.18 uur. Maan Dp 8.25 uur; onder 20.11 uur. Nieuwe maan Eerste kwartier Volle maan Laatste kwartier Maanstanden 4 september 12.37 uur. 11 september 4.06 uur. 18 september 17.59 uur. 26 september 22.44 uur. Hoog en laa; water In IJmuiden Dindsdag 5 september Hoog water 4.01 uur en 16.28 uur. Laag water 12.17 uur en uur. Woensdag 6 september Hoog water 4.41 uur en 17.07 uur. Laag water 0.40 uur en 12.57 uur. Het boog en laag water te Zanüvoort li 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 2