Vuurgevecht aan het Suezkanaal Matig culturele revolutie, zegt Tsjoe en-Lai ONRUSTIG BROOKLYN Maak uw salaris rentegevend rente-girorekening bij de Algemene Bank Nederland Schril licht op verkiezingsuitslag Benei mix en Huurlingen op weg naar Goma Arbeiders moeten weer naar werk terugkeren Geen ontplofbare ladingen door Antwerpse tunnel Vuurgevecht nabij grens tussen Israel en Jordanië Akkoord over „leuzenschip" Indische minister treedt af Tweede dag „rechts" verliep goed in Zweden Weer olie uit Libië en Libanon telegrammen DINSDAG 5 SEPTEMBER 1967 Rus Sedov: „Samenwerking in ruimte noodzakelijk" Tegen taaiovergang (alle voordelen van de giro en bovendien 31/2rente) Inlichtingen en folders bij alle kantoren. (Van onze correspondent) WASHINGTON. Nu het grootste deel van de resultaten van de presidentsverkiezingen in Zuid-Vietnam binnen is, is het beeld van gis teren weer enigszins gewijzigd. De generaals Van Thieu en Cao Ky blijken slechts met ruim een-derde van de stemmen te zijn gaan strijken en ook al is dit percentage genoeg om de twee hoogste ambten in Zuid- Vietnam te veroveren, het werpt een schril licht op de geringe populari teit van de militairen. Zij hadden bij de verkiezingen niet alleen het voordeel al aan de macht te zijn en dus autoriteit te vertegenwoordigen, maar konden er van tevoren ook nog voor zorgen dat alle populaire tegenkandidaten gediskwalificeerd werden. A ngst Haviken Onder de schone naam Benelux, die vrij vertaald zou kunnen betekenen „het goede licht", verbergt zich een feitelijk zeer schamele economische en grensfis- cale samenwerking, die met zeer veel moeite vaste vormen kreeg nadat in 1944 in Londen tot nauwer samengaan der drie landen besloten was. Pas in 1960 kon het economische Be- nelux-verdrag in werking treden, of schoon het allerminst wereldschokkende hervormingen inhield. Hoe groot de ver schillen tussen deze drie kleine landen zijn, en hoe moeilijk het is de „nationale economische verdediging" om te vormen tot een belangengemeenschap, wordt door de praktijk der Benelux-verdragen wel duidelijk gedemonstreerd. Er zijn nu plannen om een nieuw eco nomisch verdrag tussen de drie landen te bewerkstelligen, waarvan de details uiteraard moeten worden ingepast in de EEG-samenwerking. Het is eigenlijk niet goed te begrijpen dat drie kleine landen, die zoveel gemeen hebben en zo zwak staan als zij het apart willen opnemen tegen hun grotere naburen, nooit zijn gekomen tot een bloc- vorming van verdergaande strekking dan douane-unies en andere, streng aan de nationale huishoudingen verbonden com promissen. Men behoeft daarbij nog niet aan een politieke confederatie te denken, zelfs niet aan een politieke verdragsge meenschap, maar tussen deze en de thans bestaande Benelux-afspraken liggen toch diverse mogelijkheden tot vorming van een sterker geheel tegenover de machti ger Europese naties, waarmee men moet trachten in de grote bondgenootschappen samen te werken. In de EEG vormt Be nelux nooit een gesloten front, in de NAVO is zelfs van een belangencoördi- natie geen sprake. Nu het NAVO-verdrag aan wijziging toe is en de verplichtingen aan deze verouderde militaire organisatie critisch moeten worden bezien, zou een synthese van meningen en opvattingen tussen België en Nederland tot de logi sche en onvermijdelijke ontwikkelingen dienen te behoren. België en Nederland hebben noch hun legers, noch hun bewapeningen, noch hun diensttijd en oefening gestandaardiseerd. Luxemburg heeft de dienstplicht afge schaft ep levert, flus fpen eilkgle.hijdrage meer tot de gezamenlijke troepensterkte, maar België en Nederland onderhouden beide kostbare defensie-apparaten die geen enkele gemeenschappelijke norm hebben. De les van 1940, toen in de mei dagen nog haastig moest worden gepro beerd samen iets te ondernemen tegen de vloedgolf van Duitse legereenheden, heeft blijkbaar weinig uitgewerkt. Een moder nisering van de strijdkrachten der beide landen op dezelfde leest en in nauwe coördinatie en normalisatie zou heel wat geld kunnen uitsparen. Bovendien zouden de beide landen samen hun verplichtin gen aan de NAVO kunnen voordragen tot drastische herziening, in het licht van nieuwe politieke en strategische op vattingen. In tijd van oorlog vormt niet alleen het grondgebied van de Benelux-landen, maar zelfs dat van geheel West-Europa één slagveld. De organisatie van bevei liging van en hulpverlening aan de bur gerbevolking zal dan het voornaamste, welhaast enige doel vormen van onze nationale legers en hulpdiensten. Verder zal er weinig kunnen worden gedaan, om dat men niet meer kan rekenen op een conventionele oorlog met binnentrekken de troepen en verdedigingslinies. De be veiliging zal voornamelijk een afweer van luchtgevaar betekenen, bestaande uit bombardementsvliegtuigen en raketten. Een heropbouw van de strijdkrachten in die zin, dat zij hun beschikbare krachten zullen kunnen concentreren op die af weer, zou een drastische wijziging van de gehele logistiek betekenen. Als dat zou kunnen gebeuren in nauwe verbon denheid binnen de Benelux, zou er wel licht meer effect van te verwachten zijn dan wanneer, zoals nu, ieder op eigen houtje wat aan zijn leger doktert om de schijn van nationale veiligheid te bewa ren en de grote mogendheden in het At lantische kamp te vrind te houden. ^""^"WWWmAAAAAAAWAWAAHAAAIUWUWWIAIIIUWW TEL AVIV/CAIRO (AFP) Zoals wij al in het kort hebben gemeld, hebben zich maandag ernstige botsingen voorge daan tussen Egyptische en Israëlische strijdkrachten aan het Suezkanaal. Volgens Cairo hebben de Israëliërs 's morgens om negen uur getracht met een bewapend vaartuig en een sleepboot het Suezkanaal binnen te varen. Onder wijl schoten Israëlische tanks en artil lerie in de richting van Suez. De Egyp tenaren schoten terug. Van beide partijen kozen gevechtsvliegtuigen het luchtruim, maar tot luchtgevechten is het niet ge komen. De Israëliërs zeggen dat de Egypte- naren schoten op twee marinevaartuigen, die in de golf van Suez patrouilleerden. Cairo verklaart de tegenstander zware verliezen aan mensen en materieël te hebben toegebracht. Onder de Egyptische bevolking zouden acht doden zijn ge vallen. Tel Aviv zegt dat er onder de Israë lische militairen een dode en een ge wonde zijn. Een helikopter zou door Egyp tisch afweervuur zijn geraakt, een Egyp tisch vaartuig tot zinken gebracht. In de haven van Alexandrië zijn vier Russische onderzeeboot jagers en twee onderzeeboten en in Port Said één Rus sische jager aangekomen. Binnen 48 uur zullen nog twee Russische oorlogsbodems de haven van Port Said binnenlopen, Volgens Reuter bleven tientallen scrolen op de door Israel bezette westelijke Jor- daanoever maandag, de eerste dag van het nieuwe schooljaar, gesloten als gevolg van de boycot van Jordaanse onder wijzers en kinderen. In Israëlische regeringskringen had men gehoopt dat de scholen normaal open zouden gaan. Deze hoop is dus ij del gebleken. In Oost-Jeruzalem en op de westelijke Jordaanoever zijn zondag pam fletten verspreid waarin erop aangedron gen werd niet met de Israëlische autori teiten samen te werken. Anti-semitische boeken zullen op de scholen niet meer gebruikt worden. Kort voor de heropening van de Ara bische scholen waren twee vroegere Jor daanse onderwij sinspecteurs gearresteerd omdat zijArabische onderwijzers opgeroe pen zouden hebben geen les te geven. Koning Hoessein heeft de guerrilla-ac tiviteit in het door Israel bezette weste lijke deel van Jordanië veroordeeld. Ac ties van de „commandotroepen" zouden „de vijand een gelegenheid geven voor nieuwe terreur en onderdrukking". fWWwwwwVWwVWVwwwwwwwwWwViAAA BOEKAVOE (AFP) Huurlingen van majoor Schramme zijn op weg van Boe- kavoe, aan de zuidkant van het Meer van Kivoe. naar het honderd vijf tig kilometer noordelijker gelegen Goma. Men verwacht dat deze plaats vandaag nog zal worden ingenomen, aangezien de huurlingen geen tegenstand ontmoeten en de bewoners van Goma al zijn weggetrokken. Men vermoedt dat het majoor Schramme te doen is om het vliegveld van Goma. De huurlingen hebben weliswaar bij Boeka- voe een landingsbaan aangelegd, maar toen daar zaterdagmiddag een DC-3 met 27 huurlingen uit Angola landde, zakte het toestel door zijn landingsgestel als gevolg van de slechte toestand van het terrein. Het bezit van Goma zou de aanvoer van versterkingen vergemakkelijken. Intussen heeft kolonel Monga, de staf chef van het huurlingenleger, in een op roep tot alle Kongolezen steun gevraagd voor zijn „regering voor openbaar wel zijn". Hij sprak over een algemene onte vredenheid over het bewind van president Moboetoe. Opstandelingen onder Moelela zouden op weg zijn naar Boekavoe, terwijl verder het binnenland tussen Boenia en Stanleystad andere groepen rebellen zouden zijn waar genomen In Kinsjasa is de voorbereidende bijeen komst begonnen voor de conferentie van de organisatie voor Afrikaanse eenheid, die volgende week maandag wordt ge opend. Het in Peking verschijnende blad Pei Kin Jih Pao heeft een resolutie gepubli ceerd waarin richtlijnen worden gegeven voor de culturele revolutie en waarin wordt voorgesteld deze langzamer te doen verlopen, zo bericht het Tsjechoslowaak- se persbureau C.T.K. De resolutie is hoofdzakelijk het werk van Tsjoe- en-Lai, die ook al heeft aangedrongen op het ontzien van de Buitenlandse missies in Peking. De resolutie werd aangenomen op een vergadering van het uitgebreide revolutio naire comité van Peking. Gesteld wordt dat de culturele revolutie nu het stadium ingaat van de „Grote critiek", die de dic tatuur van het proletariaat moet verstevi gen. Er wordt op aangedrongen ernstig de resultaten van de revolutie te bezien in het licht van de werken van Mao Tse Toeng. Verder drong de resolutie aan op stopzetting van de gwapende strijd tussen BRUSSEL De Antwerpse gemeente raad heeft besloten de toegang tot de Scheldetunnel te verbieden voor vracht auto's, die ontplofbare ladingen vervoeren. De recente ramp te Martelange, waar grote schade werd aangericht en slachtoffers vielen door de ontploffing van een tank auto, is aanleiding geweest voor een her ziening van het uit 1934 daterende tunnel reglement. De wijziging moet nog door de minister van Openbare Werken worden goedgekeurd. TEL AVIV (AFP) Twee Israëlische soldaten zijn vanmorgen gewond geraakt bij een vuurgevecht met Jordaanse mili tairen in de buurt van de Dmija-brug over de Jordaan. Volgens 'n Israëlische woord voerder hadden de Jordaniërs met auto matische wapens het vuur geopend op Is raelische militairen, die daarop terugscho ten. Er werd een uur lang schoten gewis seld. Kort daarop waren de Jordaniërs volgens de Israëlische lezing weer begon nen met schieten, ditmaal met mortie ren. GENUA (AP) Italiaanse en Chinese functionarissen hebben een compromis bereid over het Chinese vrachtschip „Li Ming", dat sinds 13 augustus als een propagandabaken voor de leer van Mao Tse-Toeng in de haven ligt. Het schip zal vandaag worden verhaald voor lossing van de lading. In ruil voor deze concessie zullen de Italianen de Li- Ming van water en levensmiddelen voor zien. Vervolgens zullen de Chinezen alle leuzen, met uitzondering van één, ver wijderen. van de betrekkingen tussen het leger en het volk. De culturele revolutie moet verder een zaak worden van na de achturige werk dag. De arbeiders worden uitgenodigd na het werk terug te keren waar zij „har telijk zullen worden begroet". Er worden passende beloningen" beloofd voor verho ging van de produktiviteit. MOSKOU, (AP en AFP). Groot scheepse ruimteprojecten, zoals een vlucht naar Mars en het vestigen van grote stations in de ruimte, vereisen in ternationale samenwerking. Dit verklaar de de Russische geleerde Leonid Sedov, ondervoorzitter van de Internationale Fe deratie voor Ruimtevaart, in een vraag gesprek. Tot nu toe heeft de Sovjet-Unie nooit enige belangstelling gehad in aanbiedin gen samen te werken met andere landen in het onderzoek van de ruimte. De Ver enigde Staten hebben hier nieerdere ma len op aangedrongen. NIEUW DELHI (Reuter) De Indi sche minister van Buitenlandse zaken, Mohammed Tsjagla, is afgetreden uit pro test tegen het onderwijsbeleid van de re gering. Hij heeft vooral bezwaar tegen de plotselinge overgang van het Engels naar de plaatselijke talen, welke volgens hem de nationale eenheid in gevaar zal brengen. STOCKHOLM (Reuter) De tweede dag van „rechts houden" in Zweden is vlot verlopen. De politie had een groter aantal ongelukken verwacht omdat het een normale werkdag betrof en het ver keer derhalve veel intensiever was dan op zondag. Van middernacht af tot laat in de middag waren echter slechts 88 verkeersongelukken gemeld tegen 145 op een vergelijkbare maandag toen het ver keer nog links moest houden. In slechts dertien gevallen was sprake van lichame lijk letsel en er vielen geen doden. Met harde hand probeert de politie de orde te herstellen in één van de wijken van Brooklyn (New York) waar ernstige ongeregeldheden ont stonden, nadat een veertienjarige negerjongen die had deelgenomen aan een overval op een oude man, op de vlucht werd neergeschoten. Honderden negers keerden zich tegen de politie. TRIPOLIS, (Reuter). Libië en Liba non hebben besloten de olieleveranties te hervatten aan alle landen, die voor de oorlog in het Nabije Oosten van juni olie uit de landen betrokken. (ADVERTENTIE) 10 itv*i 31/2% op een vvlwn,WWWWWW|W||WWWWAWWWO>VWtWW>AWftlWWIWWIIWWWWWWIIWWWIWIIIIIWWIWWWIWWWWIAWIVIIWW^^ Bovendien blijkt, als men de ver- zingsuitslagen in detail bestudeert, dat Van Thieu en Cao Ky hun vijfendertig percent alleen maar behaalden omdat zij op het platteland veel stemmen kre gen. In de steden, waar uiteraard het meer bewuste en politiek ontwikkelder deel van de Zuidvietnamese kiezers te vinden is, zat het de generaals niet glad en in de hoofdstad Saigon verlo ren zij zelfs van de oud-premier Tran Van Huong. In het boeddhistische noorden van Zuid-Vietnam behaalden zij ook weinig stemmen. Alleen in de middenprovin cies leek er sprake van werkelijke aanhang voor Van Thieu, die uit dit deel van Vietnam afkomstig is. (Gene raal Cao Ky komt uit Noord-Vietnam) Dat de militairen hun relatieve meerderheid op het platteland ver wierven komt in een extra vreemd daglicht te staan als men leest wat de Amerikaanse correspondenten in Zuid-Vietnam berichten. Zij schrijven namelijk dat juist op het platteland de bevolking vaak geen notie heeft van de inhoud der verkiezingen, dat de mi litairen die hier de zaak organiseerden grote invloed hadden op de stem-uit- brenging en dat de uitslagen uit de meer afgelegen landelijke streken vol komen oncontroleerbaar zijn. Sommige journalisten geven weer hoe uit gesprekken met Zuidvietname- zen op het land vaak bleek dat ge stemd werd uit angst voor represail les der miltaire overheid en dat bij voorkeur op de militaire kandidaten werd gestemd omdat de plaatselijke autoriteiten hadden beweerd dat dat het beste voor iedereen zou zijn. Een ander feit dat de verkiezingsuitslag, waarover de Amerikaanse regering duidelijk in haar nopjes is, in pers pectief plaatst is verder dat welis waar 4,8 miljoen van de 5,9 miljoen geregistreerde kiezers stemden, maar dat er rond drie miljoen kiesgerech tigde kiezers in Zuid-Vietnam niet ge registreerd zijn. Ten dele is dit het gevolg van ge brek aan belangstelling, voor een gro ter deel ook het gevolg van het feit dat de Vietcong een enorm deel van Zuid-Vietnams grondgebied beheerst en bestuurt. Maar het betekent dat van de in totaal bijna negen miljoen kiesgerechtigde Zuidvietnamezen er slechts ruim de helft een stem uit bracht bij de verkiezingen. De vijftien percent van de stemmen die Truong Dinh Dzu veroverde staan voorop bij de analyses in de Verenig- Vice-president Ky de Staten, niet alleen omdat dit per centage veel hoger is dan iemand in Washington verwacht had maar vooral ook omdat Dzu tijdens de verkie zingscampagne stopzetting van alle bombardementen, erkenning van de Vietcong en een vergaande compro- mis-vrede bepleitte. Dzu was daarmee meer vredeskandidaat dan iemand an ders en hij ging in zijn pleidooien voor vrede bepaald zo ver als maar gegaan kon worden in een land, waar naast communisme ook pacifisme en neutra lisme onwettig zijn verklaard. In Washington vat men Dzu's hoge stemmental vooral op als een uitdruk king der oorlogsmoeheid onder de Vietnamezen, maar vooral onafhanke lijke commentatoren gaven ook toe dat Dzu's succes plus het feit dat in totaal zeventig percent der Zuid-Viet- namese kiezers niet op militairen maar op burgers stemden er op wijst dat de wens naar vrede en de bereid heid daarvoor een compromis te slui ten sterk leven onder de Zuidvietna mezen. Van Thieu en Cao Ky, die allebei „haviken" zijn van wie bekend is dat zij graag meer Amerikaanse troepen zouden zien komen en meer bommen op meer doelen in Noord-Vietnam afgeworpen willen zien, lijken daarom in de ogen van vele Amerikanen wei nig representatief voor wat er in hun eigen land leeft. Maar het blijft na tuurlijk mogelijk dat Thieu en Ky zelf ook de consequenties zullen trek ken uit de verkiezingsuitslagen en har der aan de vrede zullen gaan werken. Nu al is bekend dat Van Thieu, als ook de verkiezingen van Zuid-Viet nams Huis van Afgevaardigden achter de rug zijn die op 22 oktober worden gehouden, van plan is Hanoi te bena deren voor onderhandelingen. Als teken van goede wil zou hij de Amerikanen dan willen vragen voor zeker één week de bombardementen te staken. Van Hanoi zou Van Thieu dan verwachten dat het de infiltraties in Zuid-Vietnam beperkt of stopzet. Of dit allemaal veel zal helpen is natuur lijk de vraag, want Hanoi heeft alleen maar minachting voor Van Thieu en Cao Ky. Bovendien maken de aanhangers van een ononderbroken bombardementen- politiek in Washington steeds meer lawaai om te voorkomen dat een sta king van de luchtaanvallen ooit plaats vindt, zodat president Johnson Van Thieu misschien achter de schermen zal laten weten dat Ijgt moeiljk zit met een bommenpauze. In het week einde lieten de senatoren Synington en Jackson weer weten dat zij tegen een stopzetting zijn en meer voelen voor een uitbreiding van de bommenregen. Aan de andere kant kan niemand ontveinzen dat de steeds sterker wor dende vredesbeweging in Amerika een echo heeft gevonden in Zuid-Vietnam zelf en dat heeft vooral de critici van het Amerikaanse regeringsbeleid een hart onder de riem gestoken. Gevaarlijk ijs. In Kingston, de hoofdstad van Jamaica, zijn honderdvijftig school kinderen tussen zes en twaalf jaar met spoed in een ziekenhuis opgenomen na het eten van ijs. De politie zoekt naar de man aan wiens karretje het ijs is gekocht. Overstromingen. Grote overstromingen en hevige regenval hebben de afgelopen dagen in India aan 59 mensen het le ven gekost, zo blijkt uit in de Indiase hoofdstad gepubliceerde cijfers. Ongeluk. Zestien leden uit een gezin zijn om het leven gekomen en vier anderen verkeren in levensgevaar, nadat de vrachtauto die zij gebruikten voor een zondagsuitstapje, door een personenbus werd geramd. Onder de doden bevinden zich negen kinderen. Niemöller. Tass heeft gemeld dat domi nee Martin Niemöller vijfduizend roebel van zijn Lenin-vredesprijs aan het Noordvietnamese Rode Kruis wil geven. De resterende vierduizend roebel zou hij aan een Westduitse vredesorganisatie willen geven. Moordenaar van Trotsky. „Ultimas Noti- cias" in Mexico heeft gemeld dat Ja cques Mornard, de moordenaar van Le on Trotsky, gezond en wel in Praag leeft. Paus. Hoewel de Osservatore Romano er met geen woord over rept is er in het Vaticaan gisteren een officieus commu niqué verspreid, inhoudende dat de paus woensdag de gebruikelijke grote audiën tie zal houden, maar dat zowel voor maandag als voor dinsdag alle audiën ties waren afgelast. Het blijkt dat de paus last heeft van ingewandsstoringen, die gepaard gaan met misselijkheid. Clubs voor mannen. De Britse politie is ingeschakeld bij een onderzoek van mi litaire zijde bij enige garderegimenten, waarvan jonge militairen zouden heb ben deelgenomen aan „partijen alleen voor mannen". Deze samenkomsten zou den zijn gehouden in een groot buiten huis en in dure flats in Londen. Andere gasten zouden afkomstig zijn geweest uit politieke, kerkelijke en amusements kringen. Noodlanding. Een Boeing-707 van de Franse luchtvaartmaatschappij „Air France" met honderd passagiers aan boord heeft maandag een geslaagde noodlanding gemaakt op de Parijse luchthaven Orly.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3