Romney plotseling bekeerd Vliegende in proefproces-Schiphol Stop die loonstop' morris Ontslag dreigt voor 1200 werknemers HET WEER Tankwagen nu voor één derde gelost „TE WEINIG GELD VOOR RECREATIE" Benzine, tabak en drank nog duurder? Motorrijder in Velsen gedood Gouverneur kreeg hersenspoelingin Vietnam Najaar 1965: „Wij hebben alle recht in Vietnam te strijden" „Wij horen niet betrokken te zijn in dit conflict" Bij Van Heyst: Hof van Russell" gaat Israels gangen na Luchtbases open voor zaken- vliegtuigen Adolf Hitler de uitbreker HANDGEMEEN OP PERSCONFERENTIE Directeur van ANWB, ir. Kuysten: Recreatieplan Spaarnwoude: 300 miljoen m SR Joan Haanappel vrijwel zeker naar TROS Najaar 1967: CAMEL TWEEDJASSEN CentrA Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 12,35 per kwartaal, 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. IN DEZE KRANT Weersverbetering Nixon ligt voor Wie volgt De Gaulle op? pagina 13 Staking dreigt bij Ford pagina 15 Het woord is aan Eethoeken 1 KAMER VLOERBEDEKKING NU SLECHTS 125,— 52e JAARGANG NUMMER 260 WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Directeur: Mr. H. C. van der Mije itgVtfvvwwvv>,inr,'r*,i,»,'l",**"<MI**<l*wll>w<tl>lllliyl" (Van onze economische redactie) DEN HAAG. Het bedrijf van J. B. van Heyst en Zonen n.v. in Den Haag, fabrikante onder andere van «talen ramen en radiatoren voor cv's verkeert in ernstige moeilijkheden. De situatie van het bedrijf zou, zo vernemen wij, dermate slecht zijn dat de positie van de 1.200 werknemers in het geding is. Vandaag zou officieel de beslissing vallen. DAMASCUS (AFP) Het „Internatio nale tribunaal" dat naar de Britse filo- goof Bertrand Russell wordt genoemd, «telt een onderzoek in naar de vraag, of Israël zich in zijn strijd tegen de Ara bieren schuldig heeft gemaakt aan oor logsmisdaden. Een missie van het tribunaal, onder lei ding van de particuliere secretaris van lord Russell, Christopher Farley, heeft in Damascus Syrische gewonden en vluchte lingen gevraagd naar hun ervaringen. Van de missie maken voorts de Paki staan Tarik Ali, de Zweed Bo Hammer, de Brit Fares Glubb en de Italianen Favelli en Mazzotti deel uit. De missie zal ook Beiroet en Cairo be zieken. Op grond van haar rapport zal worden besloten of „Israël terecht zal moeten staan", zoals het tribunaal ook president Johnson heeft gedagvaard voor het Ame rikaanse optreden in Vietnam. 11 DEN HAAG Het bedrijfsleven laat zich door de scherp gestegen tarieven voor reclame in de televisie niet afschrik ken. Voor het komende jaar is meer tijd aangevraagd dan vorig jaar. De over vraag is zodanig dat de Stichting Ether Reclame (STER) op de aanvragen een ingrijpende besnoeiing zal toepassen. W~eerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws 3, 13 Uit stad en omgeving4,5,6, 7 In de Vishal en op zee 6 Kennemer Kruimels 7 Feuilleton 9 Beeldverhalen 9 A angestipt 9 Kunst 13 Radio en tv 13 Economisch nieuws 15 Scheepsberichten 15 Beurs 15 Ferdinand16 Sport 17 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van woensdagavond tot donderdagavond: In de nacht en ochtend voor namelijk in de kustgebieden nog enkele buien. Morgen overdag flinke zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Ma tige, in het binnenland vannacht zwakke, westelijke wind. Dezelfde middagtemperaturen als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. DETROIT, Michigan (AP) Gouver neur George Romney van Michigan heeft verklaard dat hij ten aanzien van Viet nam van gedachten is veranderd, omdat zijn oorspronkelijke mening was geba seerd op „de grootste hersenspoeling die je bij een bezoek aan Vietnam kan krij gen." Na een bezoek aan Vietnam in de herfst van 1965 noemde de gouverneur de Ame rikaanse aanwezigheid in dat land „mo reel jifist en noodzakelijk". De laatste weken heeft hij verklaard dat de Ver enigde Staten helemaal niet bij het kon- flikt betrokken behoorden te zijn. In een televisie vraaggesprek werd Rom ney, die zich naar alle waarschijnlijkheid kandidaat zal stellen voor de republikein se presidentsnominatie in 1968, aan de tand gevoeld over zijn ommezwaai. Toen ik uit Vietnam kwam had ik de grootste hersenspoeling ondergaan die je bij een bezoek aan dat land kan krijgen," zei Romney. „Niet alleen door de gene raals, maar ook door het corps diploma tique ter plaatse, dat gedegen te werk gaat." Sindsdien heeft de gouverneur de ge schiedenis van Vietnam bestudeerd. „Als een gevolg daarvan ben ik van gedach ten veranderd. Ik geloof met name niet meer dat het noodzakelijk was dat we betrokken raakten bij het Vietnamese konflikt om de communistische agressie in Zuidoost-Azië tegen te gaan en om Chinese overheersing van Zuidoost-Azië te voorkomen." Romney zei dat vernietiging van een guerrillabeweging in Zuid-Vietnam een stap op weg naar oplossing van het kon- flikt zou zijn. „Dat is iets wat de Zuid- vietnamezen zelf moeten doen," zei hij. We kunnen hen niet helpen, maar ze doen steeds minder terwijl wij steeds meer doen." De Christian Science Monitor meldt overigens op grond van een onderzoek in alle Amerikaanse staten dat Richard M. Nixon een belangrijke voorsprong heeft in de republikeinse nominatie voor presi- denskandidaat. De gewezen vice-president geniet de voorkeur van politieke leiders in 28 sta ten met 628 kiesmannen op de republi keinse conventie. Zestien staten met 488 kiesmannen steunen gouverneur Romney als presidentskandidaat en gouverneur Nelsen Rockefeller van New York als kandidaat voor vice-president. DEN HAAG. De minister van Defen sie, de heer W. den Toom, heeft, in over leg met de minister van Verkeer en Wa terstaat, bepaald dat de bases Leeuwar den, Twente, Eindhoven, Gilze-Rijen Woensdrecht en Deelen van de Kon. Luchtmacht en de marinevliegkampen Valkenburg en De Kooy zullen worden opengesteld voor incidenteel medegebruik door burgervliegtuigen. Uitgangspunt van deze regeling is dat zij bedoeld is voor de Nederlandse za- kenluchtvaart. JOHANNESBURG (DPA) Uit een gevangenis in Transvaal is voor de tweede maal binnen een maand de achttienjarige Adolf Hitler ontsnapt. De inbreker met de beruchte naam had met drie medegevangenen een gat we ten te maken in het plafond van een cel. De eerste keer dat Hitier ont snapte kon hij na twee dagen weer worden gevat. BEEK. Het ziet er naar uit, dat de bergingsactie van de dinsdag in Beek gekantelde Franse tankwagen met 40.000 liter vloeibaar propaangas nog de hele dag zal voortduren. In verband daarmee blijft de E-9 van Beek tot Meerssen voor alle verkeer gesloten. De gehele nacht en vanmorgen is men bezig geweest met het overpompen van het gas uit de gekantelde wagen in een uit Duitsland gecharterde tankwagen. Door de ongelukkige ligging van de tankwagen bleek dit meer moeilijkheden op te leveren dan de deskundigen hadden verwacht. Rond tien uur vanmorgen was één-derde van de gevaarlijke inhoud van de tankwagen gelost. Toen werd beslo ten, dat met grote kraanwagens de ge kantelde tankwagen weer op de wielen zal worden gezet. Met dit gevaarlijke karwei werd kort daarna begonnen. De grootste veiligheidsmaatregelen werden hierbij genomen. Brandweerwagens met schuimblussers werden gereed gezet. Wanneer zou blij ken dat de gestrande tankwagen niet op eigen kracht verder kon rijden, zou de rest van het gas uit de wagen moeten worden gepompt. (Van een onzer verslaggevers) HOOFDDORP. Een proefproces dift vanmorgen in het kantongerecht in Hoofddorp werd gevoerd over de vraag of de wegen die deel uitmaken van het circuit van de luchthaven Schiphol, als particulier terrein of als openbare weg moeten worden gezien, heeft de kanton rechter, mr. J. E. Goudsmit, en de officier van Justitie, mr. J. Wiarda, aanleiding ge geven om volgende week woensdag de situatie ter plaatse zowel op de grond als van de lucht uit in ogenschouw te nemen. Dit proefproces wordt gevoerd naar aanleiding van een proces-verbaal dat een automobilist op 28 juli van dit jaar van een wachtmeester van de rijkspolitie kreeg, toen hij met zijn auto zonder ken teken op een weg in het nieuwe areaal van de luchthaven reed, ter hoogte van het gebouw van de Rijksluchtvaartdienst. De juridische adviseur van de lucht haven Schiphol, mr. C. H. Goekoop, stelde vanmorgen dat deze weg als particulier terrein moet worden beschouwd. Wegens het grote belang dat met deze zaak is ge moeid, besloten de kantonrechter en de officier van Justitie op woensdag 13 sep tember des middags om half twee de si tuatie op Schiphol te bekijken, waarbij de juridisch adviseur aanbood van een vlieg tuig gebruik te maken. Op woensdag 11 oktober om half tien des morgens komt de zaak opnieuw in behandeling bij het kantongerecht in Hoofddorp. Op 25 ok tober zal schriftelijk vonnis worden ge wezen. Tussen Afrikanen is een fel hand gemeen ontstaan tijdens een pers conferentie van brigade-generaal Ogoendife, de Nigeriaanse Hoge Commissaris in de Britse hoofdstad. De politie werd te hulp geroepen, omdat Biaffranen weigerden het ge bouw van de Royal Commonwealth Society te verlaten. (Van een onzer verslaggevers) ZANDVOORT Wanneer onlangs in de volksvertegenwoordiging werd opge merkt dat de uitvoering van het re creatieplan Spaarnwoude alleen al drie honderd miljoen gulden kost, dan steekt de zestien miljoen gulden, die het mi nisterie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk heeft uitgetrokken voor subsidies en andere uitgaven ten behoeve van voorzieningen voor open luchtrecreatie te algemenen nutte daar bij wel schril af. Dit bedrag staat in geen enkele ver houding tot wat nodig is voor het ver wezenlijken van de huidige en toene mende behoefte aan recreatievoorzie ningen. Het ziet er niet naar uit dat in de eerstkomende jaren het financieel beleid van de rijksoverheid zch op dit punt zal wijzigen". Dit zei ir. C. A. Kuysten, directeur van verkeer en recreatie van de ANWB dinsdagmiddag in het strandhotel in Zandvoort tegenover persvertegenwoor digers, die gisteren en vandaag een ex cursie maken langs recreatiegebieden in Zuid- en Noord-Holland. Ir. Kuysten merkte verder op, dat de omvang van de dagrecreatie met het jaar toeneemt. Op de huidige generatie rust de zware taak ons land bewoon- en leefbaar te houden voor de komende generaties, die zeer waarschijnlijk over meer geld en meer vrije tijd en een grotere mobili teit zullen beschikken dan wij. Volgens ir. Kuysten is het goed dat er een planning op lange termijn be staat om tot een zo gunstig mogelijke verdeling van onze schaarse ruimte te komen. Hiervoor is een krachtig over' heidsbeleid noodzakelijk. Een punt van diepe zorg is het behoud van de groene ruimte in de Randstad Holland. Een moeilijkheid is dat het ruimtelijk beleid voornamelijk bij de gemeenten berust die de bestemmingsplannen maken, zij het dat de provinciebesturen deze kun nen afwijzen. Maar daartoe moeten de provincies hun ruimtelijk beleid heb ben vastgelegd en het streekplan is daartoe aangewezen. Volgens *lr. Kuysten moeten de streek plannen overigens getoetst zijn aan het ruimtelijk ordeningsbeleid van de re gering, zoals het is vastgelegd in de door 11 ministers getekende tweede nota voor de ruimtelijke ordening. Vandaag wordt een bezoek gebracht aan het Noordhollands duinreservaat en het Nationale Park de Kennemerduinen Albert Einstein: Welvaart als absoluut levensdoel noem ik het ideaal van varkens. Voor het gebouw waar het Engelse Verbond van Vakverenigingen ver gadert, werd een demonstratie tegen de loonmaatregelen van de regering gehouden. Politie-agenten hadden de handen vol aan de opgewonden huismoeders die met weinig vleien de leuzen op handdoeken en lakens, de straat op waren gegaan. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Benzine, tabak en ge distilleerd, zullen volgend jaar waar schijnlijk duurder worden als gevolg van een nieuwe verhoging van de om zetbelasting en accijnzen, die de re gering wil doorvoeren om het tekort op de rijksbegroting op te vangen. De maatregelen zullen in de Miljoenen nota worden aangekondigd. Ook de luister- en kijkgelden gaan ver moedelijk omhoog. De verwachting bestaat dat de benzine 2 cent per liter duurder wordt, een pakje sigaretten 15 cent en gedistilleerd een gulden per liter. Voor de luister- en kijk gelden wordt een tariefsverhoging tot samen f 75 verwacht. Het is niet onmoge lijk dat ook de omzetbelasting op fris dranken, chocolade- en suikerwerk wordt verhoogd. Hoewel het ministerie van Financiën ieder commentaar op de ge ruchten weigert, wordt voorts gesproken van hogere omzetbelasting op bromfiet sen, speelgoed en radio- en televisie apparaten. De regering legt op het ogen blik de laatste hand aan de Miljoenen nota. (ADVERTENTIE) Gezellige eethoeken vindt u bij ons in teak, noten (Queen Anne), eiken en palissander. In teak hebben wij een aan bieding bestaande uit 4 stoe len met houten rug en ge stoffeerde zitting met tafel, voor ƒ170.50 Zelfde aanbieding maar dan met houten zitting aan stoelen 138.50 Palissander stoelen met ge stoffeerde zitting v.a. 46.50 Luxe uitvoering met gestof feerde rug en zitting vanaf 70.00 Ruime keus vindt u bij rneubelen «■M w looa 's Maandags gesloten. (Van onze correspondent) DEN HAAG Het is vrijwel zeker dat de Haagse Joan Haanappel, die dit jaar afscheid nam van de „Wiener Eisrevue", binnenkort een televisieprogramma van de TROS zal gaan presenteren. Men heeft haar een aantal audities laten maken. Volgende week valt de definitieve beslis sing. Volgens Karei Prior, die sinds één augustus in dienst is van de TROS, zou het programma dat Joan Haanappel gaat leiden, een amusementskarakter dragen. Al jaren heeft Joan in interviews te ken nen gegeven graag te willen werken bij een omroep. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Omstreeks kwart voor ne gen dinsdagavond heeft een weggebruik ster op de Stationsweg in Velsen-Zuid, ongeveer honderd meter ten oosten van de Van Tu.vllweg, het stoffelijk overschot aangetroffen van een motorrijder, met in de onmiddellijke nabijheid daarvan diens motorrijwiel. Een door de politie inge steld onderzoek heeft uitgewezen, dat het de 21-jarige derde machinist bij de grote vaart, P. J. Kluven betreft, woon achtig aan de Strandweg in IJmuiden. De oorzaak van het ongeval, waarbij de motorrijder om het leven is gekomen, is onbekend. De politie vermoedt, dat hij op onverklaarbare wijze met zijn motorrij wiel in aanraking is gekomen met de trottoirband en daarna tegen een boom is gereden. Om deze reden wordt een be roep gedaan op degenen, die omstreeks kwart voor negen de motorrijder ter plaatse hebben zien rijden: alsmede op de gene, die de Ongevallendienst heeft ge waarschuwd, zich in verbinding te stellen met de verkeerspolitie in de gemeente Velsen. Deze is telefonisch onder nummer 02550-19019 te bereiken. ADVERTENTIES Barteijorisstraat - Haarlem - Tel. 15533 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 96 - Amsterdam Speciale september aanbieding maat 4x3.50 meter Grote keus in div. soorten kamerbreed tapijt. Evt. gespreide betaling. XENNEMERPLEIN 1. TEL. 19373, HAARLEM

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1