Televisie-Paulusde kroon op Jean Dulieu's kabouterwerk I Pasolim's Oedipus: mythe m marxistische verpakking Maak uw salaris rentegevend! bij de Algemene Bank Nederland Prijs van critici voor „Studio" Trenet: Chaplin schreef over Rode markies tot zwijgen gebracht P.T.T. zendt weer kleurendia's uit Pil voor abortus Overspel is gezond' Hoogleraar uit huis gezet horloge MIELE WASAUTOMATEN WIJ ONTVINGEN: "I DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1967 11 Patent Warwinkel Zaagmachine 4" DAGELIJKS DEMONSTRATIE HARTENDORP (alle voordelen van de giro en bovendien 31/2% rente) Inlichtingen en folders bij alle kantoren. Bedrieger "I "I sieraad UW 1 1 De radio geeft vrijdag televisieprogramma's PAULUS DE BOSKABOUTER komt op de televisie. Met ingang van zondag één oktober treedt deze van boek en radio zo bekende figuur elke week in MONITOR op. De geestelijke vader van Paulus, Jean Dulieu, heeft een contract met de NTS af gesloten voor 39 programma's van elk tien minuten. Het zullen poppenfilms zijn volgens een gedeeltelijk nieuw procédé, en ze worden geheel in kleur opgenomen en nagesynchroniseerd met de bekende stemmen van Jean Dulieu zelf. Het contract betekende voor Jean Du lieu, woonachtig in Soest, de kroon op een onafgebroken arbeid van tien maan den. Hij maakte de poppen, bouwde de decors en verzon de verhalen: alles ge heel op eigen initiatief zonder de minste garantie van film of televisiezijde. Dulieu sloeg er bewust een geheel nieuwe rich ting mee in: hij investeerde tijd en geld in een éénmansonderneming met het risi co dat alles voor niets zou zijn. Pas na vijf maanden heeft hij voor het eerst iets laten zien: aan de VARA, de omroep waarvoor hij jarenlang Paulus op de radio bracht. Maar ondanks het enthousiasme van de televisieafdeling zag men daar toch geen kans het te realiseren in weke lijkse programma's, een frequentie die vereist was om de zaak rendabel te ma ken. Met spijt in het hart moest de VARA nee zeggen. Bij de NTS was het wel mogelijk. Na de nodige onderhandelingen kwam de zaak rond: de proef film werd bij insiders een groot succes. Dulieu heeft de zaak breed opgezet. Hij maakt gebruik van stokpoppen, handpop pen, marionetten en poppen volgens een eigen (geheim) procédé, waarop hij in middels patent heeft aangevraagd. Die combinatie van technieken maakt bijna alles mogelijk, ook op het gebied van de animatie. De decors zijn hoogst ingenieus opgebouwd, met uitneembare wanden, plafonds en vloeren, zodat de camera's van alle kanten „binnen" kunnen komen. Er is geen sprake meer van een gefilmd poppentoneel: het is een complete televi siestudio in miniatuur. Wie de werkplaats van Jean Dulieu (in het tuinhuis) betreedt, komt in een won derlijke warwinkel terecht: overal han gen, staan en zitten figuurtjes, ongeveer zo groot als een hand. De heks Eucalypta loenst vanaf een tafel en beweegt haar hand met benige vingers via een onzicht baar draadje. Een koppel pikzwarte vleer muizen fladdert in de lucht alsof ze leven ingeblazen krijgen en de uil Oehoeboeroe zet zijn borst vooruit en schudt het wijze hoofd. Aan de muur hangt nog iemand met wijd open mond (aijn tong is juist rood geschilderd en moet drogen). Op een plank staan krankzinnige machines: uit vindingen van professor Punt, en op ver schillende stellages staan de woonkamer en de slaapkamer van de boskabouter, compleet ingericht. „Voor een film van tien minuten heb ben we ongeveer een dag nodig", vertelt AMSTERDAM De kring van Neder landse toneelcritici die pas enige maan den bestaat en onlangs een „Prijs der Critiek" heeft ingesteld, trad gisteren voor het eerst in de openbaarheid met de eerste uitreiking van deze prijs, die hij heeft toegekend aan de toneelgroep Studio. Studio kreeg de prijs op grond van de volharding, waarmee de artistieke leider Kees van Iersel zichzelf en zijn toneel groep al jaren lang inzet voor het moder ne en modernste toneelrepertoire, en voorts van de overgave, waarmee dit ar tistieke engagement door het gehele ge zelschap wordt gediend. De criticus Hans van den Bergh noemde voorts nog drie hoogst gewaardeerde eve nementen: „Hamlet" van het Nieuw Rot terdams Toneel in de regie van Richard Flink, „In wankel evenwicht" van de Nederlandse Comedie in de regie van Han Bentz van den Bergh en „Voorjaarsont- waken" ook van de Nederlandse Comedie, waarbij vooral de moed van de directie werd gewaardeerd voor het doorbreken van de traditie. Hij laat zien, hoe alle onderdelen van het Paulus-huis los in elkaar zitten, tot en met de planken van de vloer. Ook de poppen kunnen daardoor van alle zijden bediend worden. De mogelijkheden zijn onuitputtelijk. Er zitten veel meer dan 39 verhalen in, er zitten bovendien duizend en—één andere dan Paulus-verhalen in. Dulieu met zijn Paulus. Dulieu. „Dat wil zeggen: voor de opna men. Tevoren is het draaiboek gemaakt. Dat doe ik samen met de regisseur (Fred Bosman) aan de hand van het verhaal dat ik tevoren heb opgeschreven. Want we nemen het natuurlijk scène voor scène op, helemaal zoals het bij de film gebeurt." Halverwege zijn werk heeft Dulieu een zaagmachine gekocht. „Het was anders haast niet te doen." Maar nog blijft het een raadsel hoe één man in staat is ge weest dat alles te fabriceren. Hij beschikt over een soort duivelskunstenaarschap. Na jarenlang violist in het Concertge bouworkest te zijn geweest, heeft hij zich geworpen op het tekenen. Hij creëerde Paulus, die in korte tijd populair werd door heel Nederland. Hij bracht hem voor de radio met verschil lende stemmen, schreef en tekende hem in boekuitgaven (ruim twintig titels, waarvan jongste „Paulus en de eikelman netjes" een vernieuwing en verdieping van zijn tekenstijl betekende) en nu komt hij op de proppen weer met een geheel ander medium. „Wat ik nu hoop te verwezenlijken, zijn plannen die ik als 18-jarige al ont wierp", vertelt Dulieu, „Ik heb indertijd veel poppen gemaakt en poppenspel be dreven, maar pas dp TV-film maakt het mogelijk mijn ideaal te benaderen." Het ziet ernaar uit, dat het de meest levende wereld van de boskabouter en de zijnen zal worden. (Van onze correspondent) PARIJS. De vijftigjarige Franse componist-zanger Charles Trenet zal te gen Charlie Chaplin een proces aanhan gig maken. Hij beschuldigt de grijze film- meester ervan, dat hij voor zijn film „De gravin van Hongkong" onder eigen naam muziek heeft gebruikt, die als twee drup pels water op een van de chansons van Trenet, „Romance de Paris" zou lijken. De eerste maten zijn noot voor noot ge lijk, heeft Trenet geconstateerd, en die gelijkenis kan volgens hem niet uit muzi kaal toeval worden verklaard. (Van onze correspondent) PARIJS. Een der bekendste en meest beluisterde Franse televisiecommentators Emmanuel d'Astier de la Vigeri, bijge naamd de Rode Markies, heeft zijn maan delijkse spreekbeurt niet mogen houden omdat hij door de minister van Voorlich ting werd gecensureerd. D'Astier, die tij dens de oorlog in de Londense regering voor generaal De Gaulle de portefeuille van binnenlandse zaken beheerde, is nu de mond gesnoerd omdat hij in zijn com mentaar te kennen had gegeven dat ook de Franse Antillen en het eiland Guade loupe maar eens gedekoloniseerd moesten worden. Het is waarschijnlijk, dat de Rode Mar kies, die een communistisch dagblad leid de alvorens enkele jaren geleden naar de gaullisten over te lopen, zal afzien van verdere medewerking aan de Franse staatstelevisie. D'Astier was na de presi dentsverkiezingen, toen de regering een zekere liberalisatie van de staatsradio door wilde voeren, aangetrokken als com mentator om iedere maand gedurende een kwartier zijn persoonlijke en door gaans zeer progressieve meningen over de binnen- en buitenlandse politiek be kend te maken. DEN HAAG. De PTT zal donderdag 7 september van 14.00 tot 15.00 uur weer kleurendia's uitzenden via beide televisie netten, zodat bezitters van kleurenont- vangers hun toestellen kunnen testen. Tot nader aankondiging zullen dergelijke uit zendingen steeds op dinsdag en donderdag van twee tot drie uur plaatsvinden. (Van een medewerker) VENETIË. Het meest opvallende op het filmfestival van Venetië is wel de enorme taalbarrière, die de Italianen ieder jaar weer als een soort twijfelachtig monument oprichten. De meeste buitenlandse films worden Italiaans ondertiteld en de Italiaanse films krijgen helemaal geen onder titeling. Ga er maar aanzitten: ratelende Italiaanse kinderen en mama's of Hongaren en Tsjechen met fragmentarische Italiaanse ondertiteling. Ook Oedipus Rex van Paolo Pasolini ontkwam niet aan dit noodlot. Vlotsprekende Italiaanse acteurs en actrices, deels nog met een Siciliaans accent (Pasolini: „dat gebruik ik om het niveau-verschil te accentueren"), in de fantasiekleding waarmee Pasolini zijn „historische" onderwerpen aankleedt, renden over het doek en het was dan ook maar gelukkig dat er nog zo iemand als Sophocles heeft bestaan. (ADVERTENTIE) met in ons VOORLICHTINGSCENTRUM. GEN. CRONJÉSTRAAT 43 TEL. 52760 WASHINGTON (Reuter). Professor dr. R. Paul Ramsey, hoogleraar in de theologische faculteit van de universiteit van Princeton, heeft verklaard dat abor tus, door het gebruik van een pil, bin nen afzienbare tijd een privé-aangelegen- heid zal worden waarop wetten geen in vloed meer kunnen uitoefenen. Deze verklaring van professor Ramsey is vastgelegd in de tekst van een voor dracht, die hij zal houden op de inter nationale conferentie over abortus in Washington. Als de vrouwen deze pil regelmatig in nemen, aldus professor Ramsey, zullen zij niet meer kunnen weten of zij al dan niet abortus plegen. (ADVERTENTIE) 31/2% op een rente-girorekening OEDIPUS de 'Than dife zijn vafler Laios doodde en trouwde met zijn moe der Jocaste is bij Pasolini een mengel moes geworden. Hij is een soort modern bourgepis-produkt, dat in een hallucinatie de mythe van Oedipus aan zich voorbij ziet gaan. Al zijn kennis en wetenschap faalt, hij staat tenslotte weerloos en vra gend tegenover het noodlot en wanneer het uur van de waarheid is aangebroken kan hij niets anders doen dan zijn ogen uitsteken, opdat hij niet langer de waar heid hoeft te zien. Wat Pasolini wilde is overduidelijk: de complexiteit en de twijfels van de mo derne mens verklaren aan de hand van een oude mythe. Maar zijn Oedipus lijkt eerder een bedrieger hij speelt vals bij het discuswerpen en een moordenaar die met plezier koning Laios en zijn be geleiders uit de weg ruimt. Daar komt de marxistische geëngageerdheid van Pasolini om het hoekje kijken. Aan het slot speelt de blinde (moderne) Oedipus zelfs een Russische melodie voor een grote fabriek. Lang leve Marx en natuurlijk ook Freud. Wat blijft is een adembe nemende enscenering van de hele Oedi- pus-mythe. Pasolini schept een fantasie wereld die tijdeloos is. Zijn aankleding lijkt Grieks, maar is het bepaald niet. En de locaties werden gekozen in Italië en Noord-Afrika, waar hij het profiel van een typisch Marokkaanse stad als achter grond gebruikte. Franco Citti leverde uitstekend werk als Oedipus. Snel, handig en met een voortdurende noodlotsblik in de ogen. Silvana Mangano was Jocaste: af. En verder voortreffelijk spel van Julian Beck (de leider van The Living Theatre) als profeet Tiresia. Silvana Mangano als Jocaste, de vrouw van koning Laios, die na diens dood trouwt met haar zoon Oedipus. boekenboekenboekenboeke: boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboeken| boekenboekenboekenboeken boekenboeken boekenboeken boekenboeken boekenboeken boekenboekenboekenboeke boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboeken nl nl nl nl Als Zwarte Beertjes zagen bij Bruna het licht „Speak English better" van Peter S. Hargreaves; „De spionne met het hoedje" van Dorothy Gilman (verta ling H. de Bie- de Beth); „Een troost op de dood" van Rex Stout (vertaling W. van Mancius); „Ontvoerd door des perado's" van De Gordons (vertaling J. A. M. Offerreins). WASHINGTON (AP). Een Ame rikaanse psycholoog is van mening dat overspel heel gezond kan zijn en het huwelijk iets draaglijker kan maken. Dr. Albert Ellis verklaarde dit in een rapport aan het Amerikaanse ge nootschap voor psychologen. „Overspel is leuker dan Mah Jongg of televisie", zegt dr. Ellis. Een andere psycholoog deed de con ferentie een idee aan de hand voor het bereiken van wereldvrede. Dr. Ha rold Greenwald stelde voor de wereld bevolking met behulp van massale hypnose de indruk te geven, dat de aarde bedreigd wordt door een invasie uit de ruimte. Nederland 1. Na de Minimolen, het nieuws, het internationaal jeugdjournaal de Verrekijker, van Gewest tot Gewest en Mensen in de Sport, de toeristische tips en de reclame, het tweede journaal en dan de KRO. Wouter Paap leidt een uitvoering van Beethovens Vijfde piano concert door het Amsterdams Kunst- maand Orkest. Solist is Eugène Malinin. Het belangrijkste werkstuk is een door de KRO zelf geproduceerd televisiespel. Het is een oorspronkelijk Nederlands stuk, getiteld het Raam. Schrijver Jaap ter Haar vooral bekend geworden door zijn kinderhoorspelen voor de NCRV knoopt aan bij het TV-spel van de Fran se schrijver André Obey, dat de NCRV vorige week zondag uitzond en dat ook het Raam heette. Een aantal volwassenen en kinderen keek toen uit het raam van een huis in Rouaan naar de terechtstel ling van Jeanne d'Arc. In het Raam van Jaap ter Haar kijkt ook een groepje men sen naar een terechtstelling. We zijn nu evenwel vierhonderd jaar verder. De beul van nu is in dienst van de Franse revo lutie. Later in het stuk plaatst de schrij ver zijn figuren in de tegenwoordige tijd. De vader uit het stuk is Frans van Lin- gen, zijn kinderen zijn Wim van Looi en Anne Oostveen. Verder werken mee on der meer Frans Vorstman, Willem Nij- holt, Gijsbert Tersteeg en Paul Deen. Luc van Gent, nu schouwburgdirecteur in Den Bosch, heeft de regie. Daarna nog Brand punt, waarna als afsluiting van de avond nog een kort recital van de pianist Jo- han Otten. Nederland 2. In het AVRO-programma op het tweede net eerst een aflevering van de Duitse serie De Onbekende We reld, waarmee we nu naar Hongkong en Macao gaan. Deze keer staan geen poli tieke perikelen in het centrum van de belangstelling, maar meer algemene als het vluchtelingenvraagstuk, de verslaafd heid aan verdovende middelen en de godsdienstige opvattingen. AVRO's Tele- vizier brengt actualiteiten en dan gaat James T. West weer aan de slag. Hij kreeg een nieuwe opdracht, ditmaal om een opstandig politicus in de kraag te grijpen. De man heeft evenwel de wijk genomen en zich verschanst op een plaats, waar hij praktisch niet te bereiken is. James en zijn trouwe strijdmakker Arte mus Gordon nemen hun toevlucht tot een list. Een half uur jazz hiernto. Het tweede programma met het Charles Lloyd Quar tet, dat onder meer speelt Dream Weaver en Island Blues. Na de reclame en het journaal tenslotte nog een kerkelijke uit zending: Turcana. Een Engelse televisie ploeg filmde het werk van een missiepost in Kenya. AMSTERDAM Woensdag is er groot rumoer geweest in de Amsterdamse Von delstraat omdat een aldaar wonende hoog leraar weigerde het gerechtelijk bevel om zijn huis te verlaten, op te volgen. Een achttal nozemachtige jongelui had de deur gebarricadeerd. De politie, die reeds ver moedde dat er moeilijkheden zouden komen, had een viertal agenten naar het huis gestuurd om de deurwaarder terzijde te staan. Er volgde een korte bestorming van het huis, waarbij enkele ruiten sneu velden en de voordeur werd geforceerd. De bewoners van het souterrain die door de dienst volkshuisvesting als hoofdbe woners werden erkend en tegen wie de hoogleraar tevergeefs had geprocedeerd, konden tenslotte het huis het hunne noe men. De gebeurtenis trok grote belang stelling, te meer daar de hoogleraar journalisten en persfotografen had uitge nodigd en zelfs heel officieël een perscon ferentie hield voor hij hals over kop moest vertrekken. ADVERTENTIE m# I UW JUWELIER/HORLOGER TOONT U GAARNE DE GEHELE INDUS-COLLECTIE HET HUIS MET HET CARILLON. GROTE HOUTSTRAAT 49 - TELEFOON 20049 HILVERSUM I 7.00 Nws. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte gramm. muziek. 7.55 Deze dag. 8.00 Nws. 8.10 Lichte gramm. muziek. 9.00 Mo derne pianomuziek. 9.35 Waterstanden. 9.40 Klassieke kamermuziek. 10.00 Lichte gramm. muziek. 11.00 Nws. 11.02 Voor de vrouw. 11.30 Musa Ibérica. 11.55 Beurs. 12.00 Licht instrumentaal ensemble. 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Overheids voorlichting voor de landbouw 12.40 Sport- revue. 13.00 Nws. 13.10 Actualiteiten. 13.30 Klassieke muziek. 14.10 Voordracht. 14.25 Slotakkoord. 14.50 Hou je aan je woord. 15.30 Thuis. 16.00 Nws. 16.02 Namiddagcon cert. 17.00 Voor de kinderen. 17.10 Muzika le aanwinsten. 17.45 Actualiteiten. 18.00 Nws. 18.15 Amerika in termijnen. 18.20 Uitzen ding van het GPV. 18.30 Jazz-rondo. 19.00 Lichte gramm. muziek. 19.30 Op reis met doctor Burney. 20.00 Nws. 20.05 Actuele mu ziek met commentaar. 20.45 Kerk voor an deren. 21.00 Promenade orkest. 21.30 Het meisje en de soldaten (hoorspel). 22.30 Nws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 Lichte gramm. mu ziek. 23.55 Nws. HILVERSUM II 7.00 Nws. 7.10 Meditatie. 7.15 Lichte gramm. muziek. 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Lichte gramm. muziek. 8.30 Nws. 8.32 Vacantietips. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Klassieke gramm. muziek. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Lichte gramm. muziek. 12.27 Meded. t.b.v. land en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Actualiteiten 12.50 Platennws. 13..00 Licht orkest. 13.30 Lichte gramm. muziek. 13.55 Klassieke mu ziek. 14.30 Schoolradio. 15.00 Pizzicato. 17.00 Coda. 18.30 Wil je weg wezen. 19.00 Nws. 19.10 Actualiteiten. 19.30 RVU 20.00 Grens post. 22.25 Kort kommentaar. 22.30 Nws. 22.40 Jazz. 23.15 Klassieke muziek. 23.55 Nws. HILVERSUM III 9.00 Nws. 9.02 Actualiteiten. 9.05 Plaat maar raak! 10.00 Nws. 10.02 Arbeidsvitami nen. 12.00 Nws. 12.02 Uit de buitenlandse pers. 12.05 Een uurtje Frans. 13.00 Nws. 13.02 Uit de buitenlandse pers. 13.05 El pée. 14.00 Nws. 14.02 Uit de buitenlandse pers. 14.05 2 x Top 10 15.00 Nws. 15.02 Popula- ris. 16.00 Nws. 16.02 Showtime. 16.30 Sorbet. 17.00 Nws. 17.02 Actualiteiten. 17.05 Pop-par ty. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nws. 12.03 Lichte muziek. 12.40 Weer bericht. 12.48 Lichte muziek. 12.55 Persover zicht. 13.00 Nws. 13.20 Tafelmuziek. 14.00 Nws. 14.03 Amusementsmuziek. 15.00 Nws. 15.03 Operette. 16.00 Nws. 16.09 Lichte mu ziek. 17.00 Nws. 17.15 Volksmuziek. 17.45 Koorzang. 18.00 Nws. 18.03 Voor de solda ten. 18.28 Paardesport. 18.30 Tips voor het weekend-verkeer. 18.45 Sport. 18.52 Taalwen- ken. 18.55 Lichte muziek. 19.00 Nws. 19.40 Pianomuziek. 19.45 Lichte muziek. 20.30 Ca baret. 22.00 Nws. Voor donderdag NEDERLAND I 18.45 De minimolen. 18.50 Journaal. 18.55 Reclame. 19.00 De Verrekijker. 19.10 Van gewest tot gewest. 19.30 Mensen in de sport, 19.56 Reclame. 20.00 Journaal. 20.16 Recla me. 20.20 Het Amsterdams Kunstmaandor- kest. 21.05 Het Raam (TV-spel). 21.45 Brand punt. 22.35 Pianospel. 22.45 Journaal. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Reclame. 20.05 Macao, ko lonie zonder hoop. 20.25 AVRO's Televizier. 20.50 The wild wild west (TV-film). 22.40 Het Charles Lloyd-kwartet. 22.10 Reclame. 22.15 Journaal. 22.30 Turcana filmreportage. VOOR VRIJDAG NEDERLAND I 18.45 De Minimolen. 18.50 Journaal. 18.55 Reclame. 19.00 Laurel en Hardy Cartoons. 19.05 Het verhaal van de zee. 19.56 Recla me. 20.00 Journaal. 20.16 Reclame. 20.20 Attentie. 20.45 De Lucy Show. 21.10 Pick- Up. 21.45 De parallelle wereld. 22.40 Avond sluiting. 22.45 Journaal. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Reclame. 20.05 Corona tion street (TV-film) 20.55 Achter het nw. 21.20 Skelteren. 21.50 Belgisch dansorkest met solist. 22.10 Reclame. 22.15 Journaal. V

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 11