WERELDKAMPIOENSCHAP 71/2 GESTART Invaller Hans Vultink begon twee uur tevoren met een pas op de hoogte beste zege op de Oostenrijker Scherz Bloemendaal vraagt KNVB om herziening van degradatie Bestuur van badmintonbond en Duinwijck zochten oplossing Goed spelend Jong Oranje gelijk tegen Oost-Duitsland Sijbrands twee punten voor op Andreiko en Tsjecholev fris in de mond Laga-vier in halve finales Aberdeen zeker in tweede ronde om Europa Cup II heb ik van sparen willen weten, maar nu... PREMIE SPAARPLAN Brandende contributie-kwestie en schorsing van teams besproken r SPOR TIEF BEZIEN V. Groen doet geen aanval op het werelduurrecord Verrassende bridge-zege damesteam Onverwacht verlies van Koeperman 17 DONDERDAG 7 SEPTEMBER 196 7 Basis voor persoonlijk bezit Hans Vultink had een geldig excuus gehad als hij in de eerste ronde van het wereldkampioenschap anker kader 71-2, waarmee woensdag het biljartsei zoen 1967-1968 in Ttlüsseldorf werd ge opend, niet tot winst zou zijn gekomen. Want de dertigjarige Aaltense hotelier had namelijk slechts twee uur voordat hij tegen de Oostenrijker Johan Scherz aan moest treden, gehoord dat hij alsnog aan dit toernooi kon deelnemen als in valler voor de Spanjaard Galvez, die op het allerlaatste moment verstek had Ia- ten gaan. Vultink spoedde zich in ijl tempo naar de stad aan de Rijn, kwam daar, had nauwelijks tijd om zich te ver kleden en overwon, en hoe. Vlak voor de partij liet hij duidelijk merken geen enkele illusie op reen redelijk resultaat te hebben omdat hij ongetraind was. Toen de kruitdampen in de schitterende Rhein- goldzaal waren opgetrokken had Johan Scherz, die zo uit de vijfkamp van de „Boerinnekes" in Antwerpen was ge slapt, een geducht pak voor de broek ge kregen. Het was na deze explosie te ver wachten dat een weerslag zou komen. In de tweede partij van Vultink (tegen Corin) ging het minder goed. Het zag er overigens in het begin van de verrassende partij van Vultink niet zo best uit toen Vultink tweemaal ach tereen poedelde en Scherz op zijn be kende manier met voortdurend plaatsen een serie van 113 op tafel legde. Voor lopig zat Scherz op fluweel, want Vul tink presteerde ook in de volgende beur ten weinig. Toen echter kwam de explo sie. De Nederlander had blijkbaar zo wei nig beurten nodig gehad om zich in te spelen, verzamelde de zware Duitse kunsthallen op de kruising van de kader- lijnen en begon aan zijn opmars. Scherz werd steeds onrustiger, terecht. Vultink namelijk speelde zoveel caramboles bij een, dat de Oostenrijker al begon te vre zen, dat de Nederlander niet meer zou ophouden. Het werden tenslotte 198 pun ten, de hoogste serie van de middag, de beslissing ook in deze ontmoeting. In een klap waren de rollen omgedraaid. Vul tink leidde niet alleen met ruime voor sprong (230-138) maar had bovendien zijn vertrouwen hervonden en dat van de Oostenrijker geknakt. En twee beurten verder kon Vultink de keu losschroeven. Hoe zeer Scherz vari strèek waS" geraakt, bleek in de nastoot waarin de Oosten rijkse driebandenspecialist de ballen in de klos speelde. Het optreden van Vultink was een rug- gesteuntje voor de Nederlandse kolonie, die eerder de Nederlandse kampioen, (ADVERTENTIE) Zodra u de frisse en zuivere smaak van dubbel gezuiverde Doublemint proeft merkt u hoe koel en aangenaam Doublemint uw mond en adem houdt. Koop vandaag nog een pakje Doublemint - plezier voor twee - en ondervind zelf hoe Doublemint uw smaak ver frist den: Laga kreeg loon naar werken. Twee ki lometer lang heeft de gestuurde vier het openingsnummer van de Europese kam pioenschappen voor heren moeten strij den voor een plaats in de halve finales. Groot-Brittannië, Nederland en Australië vochten om elke dicimeter winst. De Delftse studenten toonden zich in dit fu rieuze gevecht de sterksten. Skiffeur Wienese werd in zijn serie verslagen door de Rus Ivanov. In het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars zijn gisteren twee wedstrijden gespeeld. In Hamburg won SV Hamburg met 5-3 van de Deense club Freja Randers, nadat de rust met een 2-1 voorsprong voor de ploeg van Uwe Seeler was ingegaan. Aberdeen de Schotse vertegenwoordiger in dit toer nooi was in eigen huis oppermachtig tegen het IJslandse Reykjavik. De Schot ten wonnen met 10-0. Voor beide wed strijden moet nog een returnontmoeting worden gespeeld. Hans Vultink Tini Wijnen, tegen de Argentijn Osmaldo Berardi, volkomen had zien falen. Wijnen had geen, excuus. „Het ging gewoon niet, ik zat volkomen vast", was de eerlijke verklaring voor zijn debScle. Nu had Be rardi er het zijne toe bijgedragen dat Wijnen snel door de knieën ging. Dat was in de derde beurt toen de Argentijn met een serie van 162 ineens heel ver van Wijnen (24-187) wegliep. Daar na kreeg Wijnen wel enkele malen een gunstige aanvangspositie maar het lukte hem niet en in de negende beurt was hij door de Zuidamerikaanse kampioen ver pletterd (65-300). Wijnen herstelde zich uitstekend tegen Spielmann. Hij maakte een serie van 236. Rekening houden moet men ook met de Argentijn Berardi, die zoals hij zei, nu veel rustiger speelt dan in vorige toernooien. Hoe rustig bleek toen hij te gen Scherz van acquit ging en de Oos tenrijker een serie van 164 voordraaide. In zijn tweede beurt kwam Berardi met 43 op 207 en toen pas had Scherz een antwoord: 116. Maar het was niet ge noeg voor de Oostenrijker, want in de derde beurt speelde de Argentijn reso luut met een serie van 93 naar het einde, zodat hij het wereldrecord van Raymond Ceulemans (partijgemiddelde: 100) eve naarde. Müller 239 21 45 11.14 Spielmann 300 21 119 14.28 Corin 108 13 32 8.30 Ceulemans 300 13 60 23.07 Wijnen 65 9 36 7.22 Berardi 300 9 162 33.33 Vultink 300 8 198 37.50 Scherz 205 8 113 25.62 Wijnen 300 6 236 50.00 Spielman 233 6 129 38.83 Martv 300 8 147 37.50 Müller 176 8 65 22.00 Berardi 300 3 164 100.— Scherz 151 3 116 50.33 Vultink 266 23 68 11.56 Corin 300 23 170 13.07 De stand voor het wereldkampioenschap na de eerste speeldag luidt: 1. Bêrardi (Arg.) 2 4 164 50. 2. Marty (Fr.) 1 2 147 37.50 3. Ceulemans (B.) 1 2 60 23.07 4. Wijnen (Ned.) 2 2 236 24.33 5. Spielman (W.-Dld.) 2 2 129 19.74 5. Spielmann i W.-Dld.) 2 2 129 19.74 7. Corin (Belg.) ...2 2 170 11.33 8. Scherz (Oost.) 2 0 116 32.36 9 Müller (W.-Dld.) 2 0 65 14.13 ADVERTENTIE Nu moest ik gewoon wel, want het sparen werd te aantrekkelijk. Mijn vrouw en ik sparen nu elk jaar 500,— en naast de normale rente krijgen we vanaf 1972 ieder jaar ook nog eens honderd gulden van het Rijk! Belastingvrijl En dat telt dubbel aan. Waarom informeert u ook niet eens naar de spaarbewijzen van het Premie Spaarplan? Alie Spaarbanken, Poskantoren, Banken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken en Bouwfondsen zullen u graag inlichten. (Van onze sportredactie) De voetbalvereniging Bloemendaal zal de KNVB een brief schrijven met het verzoek de affaire, ontstaan na de wed strijd DSS-Wijk aan Zee in de vierde klas van de KNVB, waarvan Bloemendaal uit eindelijk de dupe werd en moest degra deren naar de HVB, opnieuw te bezien. Men zal de KNVB wijzen op de uitspraak van de Haarlemse politierechter in de zaak tegen drie spelers van Wijk aan Zee, die gisteren veroordeeld werden tot zware straffen. De KNVB heeft indertijd twee spelers gestraft met schorsing. (Van onze sportredactie) De kwestie van het al of niet be talen van verhoogde contributie door diverse badmintonclubs aan de bond is door het hoofdbestuur van de NBB en de Haarlemse hoofdklasser Duin- wijck uitvoerig besproken, nadat er aanvankelijk een grote kloof tussen beide was ontstaan. Op verzoek van Duinwijck had het gesprek plaats, dat uiteindelijk een voorstel van het hoofdbestuur aan de bondsraad (op de jaarvergadering van 16 septem ber) tot gevolg had: Een voorstel om een uitspraak van de commissie van beroep te verlangen omtrent de be twiste vordering en vervolgens een uitspraak van de commissie van be roep over de toegepaste strafmaat. Met Duinwijck zijn nog dertien ver enigingen (onder meer DVO uit IJmuiden) gestraft met uitsluiting van alle teams aan de competitie. Men zal de teams van de betrokken verenigingen dan ook niet tegen komen in de nieuwe competitie indeling (al heeft de bond naar het blijkt wel rekening gehouden met meespelen van de nu nog uitgesloten teams). Het gesprek tussen bet hoofdbestuur en Duinwijck heeft nog eens nader aange toond, dat beide partijen het huishoude lijk reglement naar eigen wijze inter preteren. Duinwijck stelt, dat een (aan zienlijke) contributieverhoging tijdens het lopende hondsjaar niet kan ingaan, omdat dan de begrotingen van de clubs niet meer kloppen en er de grootste moei lijkheden ontstaan. Voor Duinwijck kwam de tussentijdse verhoging in okt. op 1.500 neer, zodat de grootste vereniging van de NBB niet 3.500 maar 5.000 moest betalen. Duinwijck, heeft de verhoogde contributie wel vanaf juli betaald bij het ingaan van het nieuwe hondsjaar. Ook de strafmaatregel is, volgens Duin wijck, tegen het reglement. Uitsluiten van teams van de competitie zou volgens de Haarlemmers niet Kunnen. Dit alles nu wordt door het bondsbestuur via een gevraagd fiat van de bondsraad aan de commissie van beroep voorgelegd. Duin wijck had dit graag al eerder voor de commissie zien gebracht, maar kon dat zelf, reglementair niet doen, zoals het bondsbestuur aanvankelijk had verzocht. Alleerrhet bondsbestuur kan de zaak aan hangig maken. En dat gaat nu dan ge beuren. Wanneer er snel een uitspraak van de commissie komt en dat zal wel, gezien de begindatum van de bondscompetitie (8 oktober) zullen de uitgesloten teams weer mee gaan spelen. Zou dat niet ge beuren, dan zou bijvoorbeeld de compt titie van de hoofdklasse een farce wor den. In de hoofdklasse komen nl. twee teams van Duinwijck, vele malen lands kampioen, uit. Dat er wel rekening is gehouden met de deelname van de uitgesloten teams moge blijken uit het feit, dat de hoofd klasse in twee afdelingen is gesplitst, die ieder drie teams tellen. De bovenst twee van elke poule vormen een hoofdklasse A en spelen een nieuwe competitie. De onderste twee ookAls de Duinwjjck- teams niet mogen meespelen, moeten de onderste ploegen een hele competitie met zijn tweeën spelen, Dan bestaat rl. de nieuw gevormde hoofdklasse B maar uit twee teams. Dat zou uiteraard een lacher tje zijn. Ondanks een groot overwicht in het laatste deel van de eerste helft en ge- durgnde de gehele tweede speeltijd, is het Nederlands elftal onder de 23 jaar er niet in geslaagd het Oostduitse Olympi sche elftal een nederlaag toe te brengen (2-2). De Duitsers begonnen sterk. De Ne derlandse verdediging nog niet hele maal ingespeeld moest al na vijf mi nuten zwichten voor een schot wn Ducke, dat onbereikbaar voor doelman Van Be- veren tegen het net vloog. Oost-Duitsland bleef hierna ook sterker, maar uitstekend ingrijpen van de goed spelende Van ge- veren voorkwam erger. Tegen de harde kopbal, die Zapf na twintig minuten op het Nederlandse doel losjiet was de Rot terdamse doelman echter kansloos (2-0). Vanaf dat moment begon „Jong Oran je" de zaken energieker aan te pakken. Aanvalsacties van uitblinkers Klijnjan en Bond stelden de Oostduitse verdediging soms voor moeilijke problemen. Ook Hou- waart, die op het middenveld een voor treffelijke indruk achterliet, trok herhaal delijk naar voren en uit een van zijn voorzetten kon Pahlplatz nadat de Duitser Rock de bal had gemist het eerste Nederlandse tegendoelpunt maken. Na de rust bleek Nederland niets van zijn aanvalslust te hebben verloren en het mocht een wonder heten dat zij uit alle kansen, die zij kregen slechts één keer via Klijnjan konden scoren, nadat Bond tegen de lat had geschoten. Het doel van Van Beveren kwam in die twee de helft geen ogenblik meer in gevaar, vooral ook omdat Veenstra indien no dig zijn verdediging op voortreffelijke wijze assisteerde. Jong Oranje kwam als volgt in het veld: Van Beveren (Sparta), Van de Burgh (ADO), Schneider (Go Ahead), Mansveld (ADO) en Hulshoff (Ajax), Houwaart (ADO) en Veenstra (Go Ahead), Bond (Telstar), Klijnjan (DFC), Jansen (Feijenoord) (in de 46ste minuut vervan gen door Rensenbrink van DWS) en Pahl platz (FC Twente). De KNVB heeft zich ten opzichte van Bloemendaal steeds verscholen achter het formele van de zaak. De scheidsrechter van de betrokken wedstrijd namelijk die al een speler van Wijk aan Zee uit het veld had gestuurd wegens slaan had, aldus de KNVB, eerst de tweede spe ler, die het nog bonter maakte dan de al verwijderde voetballer, uit het veld moe ten sturen en daarna de wedstrijd moe ten staken. De man heeft onder de chao tische omstandigheden fikse vechtpar tijen maar direct gezegd: „ik stop er mee. Allemaal van het veld". Bloemen daal werd uiteindelijk de dupe van een beslissing van de strafcommissie van West I: Wijk aan Zee mocht de reste rende minuten van de wedstrijd tegen DSS overspelen, kreeg daardoor het recht (het bleef 1-1) om een beslissingswedstrijd tegen Bloemendaal te spelen en won die ook. Een volkomen onvoorbereid Bloemen daal, waarvan enkele spelers al met va kantie waren of niet te bereiken, moest degraderen. Verbitterd zegt men daar: „de gestrafte is niet de ploeg met de delinquenten, want die bleef gewoon in de KNVB, maar Bloemendaal, dat part noch deel had aan de kloppartij". Secretaris Oosterhof van Bloemendaal heeft weinig vertrouwen in een herziening van het standpunt door de KNVB. „Men verbergt zich achter de formaliteit en houdt geen rekening met de sportieve kant van de zaak. De competitie begint zondag al. We schrijven een brief, maar ik zie er weinig heil in". De Haarlemse politierechter heeft gis teren drie voetballers van Wijk aan Zee een fikse straf opgelegd, geldboetes en voorwaardelijke vrijheidsstraffen. De KNVB had al eerder twee spelers een schorsing van 8 en 10 weken opgelegd. De derde gaat ongestraft door het voet balleven. De politierechter achtte hem wel schuldig. De behandeling van dit voetbalgevecht" voor de rechtbank is een zaak, die, wat de KNVB betreft, enkele vragen oproept. De KNVB stelt zich slechts formeel op. De voetbalbond heeft Wijk aan Zee in het gelijk gesteld, dat de scheidsrechter op formele gronden de wedstrijd DSS—Wijk aan Zee, waarin de klappen door de Wijk aan Zeeërs werden uitgedeeld, ten onrechte had gestaakt. De resterende minuten mochten worden uit gespeeld, waardoor Wijk aan Zee via een beslissingswedstrijd tegen Bloe mendaal het vege lijf kon redden. De scheidsrechter had, op sportieve gron den, natuurlijk het volste recht om de wedstrijd te staken. Wat moet men met slaande en schoppende lieden op een voet balveld? Formeel heeft de man het ech ter niet volgens de reglementen gedaan. Bloemendaal werd uiteindelijk de grote gestrafte door de degradatie, hoewel het natuurlijk niets met de onregelmatighe den bij DSS—Wijk aan Zee te maken had. De uitspraak van de politierechter maakt de zaak nog schrijnender. Wijk aan Zee heeft de eigen spelers direct voor lange tijd geschorst (hoewel niet voor altijd, hetgeen wel begrijpelijk en toe te juichen zou zijn geweest, omdat de spe lers hun club in diskrediet hebben ge bracht). De vereniging had het recht om toch nog te proberen zich te redden, het geen lukte. Maar de KNVB had zo wijs en vooral sportief moeten zijn om onder deze omstandigheden Bloemendaal niet te laten degraderen. De sportbond liet niet de geest van de sport spreken, maar de letters van het boekje. De angst voor de precedenten heeft weer eens overheerst. HAARLEM Tiemen Groen heeft na lang beraad met zijn technische leiders afgezien van een poging het werelduur record te verbeteren. Men acht de aanval van de 21-jarige wereldkampioen op het record op dit moment minder geschikt i.v.m. de verdere carrière van Groen. Nederlands verrassendste en indruk wekkendste succes bij de Europese brid- ge-kampioenschappen in Dublin is be haald door het damesteam dat in een uitstekend gespeelde wedstrijd erin slaagde het gevreesde Engeland een ma ximale nederlaag (8-0) toe te brengen. Onze heren hadden diezelfde avond wat men noemt een zacht eitje aan het team van Libanon, waarvan met enorm ver schil (113 tegen 27 matchpunten) gewon nen werd voor de maximale score van 8-0 in competitiepunten. De veel harde re noot kwam echter de volgende middag Het herenteam trad aan tegen leider En geland en in een goed gespeelde eerste helft gingen zeer weinig matchpunten om (15-3 voor Engeland). In de tweede helft opereerden KreijnsSlavenburg tegen het Britse top-team TarloRodrigue. De Britten speelden een prachtige wedstrijd zonder een enkele fout. (Van onze correspondent) LIVORNO. Het toernooi om het Europees damkampioenschap dat met de twee ronden van gisteren tot precies op 2/3 is gevorderd, heeft gisteravond een totaal ander gezicht gekregen Ir. Koeper man, de titelhouder, verloor namelijk ge heel onverwacht van de Franse vrijbui ter Simonata. Ton Sijbrands, die beide partijen won, heeft thans twee punten voorsprong op zowel Andreiko als Tsje cholev en zelfs drie op Koeperman. Bij de beoordeling van Sijbrands' kansen moet worden ingecalculeerd dat hij alle drie de Russen in dit toernooi nog zal ont moeten. Klijnjan rechtsheeft ingekopt. De bal vliegt door de Oostduitse ver dediging heen. Sijbrands won gemakkelijk van de Oos tenrijkse student Feldl. Ir. De Descallar bood evenwel krachtig tegenstand. Eerst in het gevorderde middenspel kon Sij brands met enkele tactische manoeuvres een licht overwicht bewerkstelligen. Ana lyse wees evenwel uit dat bij juist tegen spel dit nog niet voldoende zou zijn voor winst. De Marokkaan vond in het doolhof van varianten niet meer de remisegang. Prachtig profiteerde de voor twee schij ven naar dam doorgebroken Nederlandse kampioen hiervan. Koeperman, die in de ochtenduren via een lichte combinatie van Cazemier had gewonnen, overzag tegen Simonata een meerslagcombinatie. Koeperman duikel de door zijn sensatie verwekkende ne derlaag naar de vierde plaats, want An dreiko won zijn beide partijen, tegen Si monata met een lichte combinatie en Si- monelli overspeelde hij totaal. Cazemier bood Tsjecholev geruime tijd tegenstand, maar moest tenslotte erkennen dat de Rus doeltreffender had gemanoeuvreerd. De „Fédération mondiale de jeu de dames" heeft thans haar goedkeuring ge hecht aan het uitstel van de match om het wereldkampioenschap dammen tussen Koeperman en Andreiko, zijn uitdager. De tweekamp begint nu op 30 december, bestaat uit 20 partijen en wordt in zijn geheel in Karkov gespeeld. De uitslagen zijn: Cazemir (Zwits.)Koeper man (Rusl.) 0-2; Simonata (Fr.)Andreiko (Rusl.) 0-2; Siminelli (It.)Verleene (Belg.) 1-1; Bajolle (Fr.)De Descallard (Marok.) 2-0; Sijbrands (Ned.)—Feldl (Oost.) 2-0; Bonifacino (It.)—Reimann (Tsj.-Sl.) 2-0; Virtu (It.)Agli- ardi (Mon.) 1-1; v. d. Sluis (Ned.)Tsjegolev (Rusl.) 1-1; KoepermanSimonata 0-2; Andrei koSimonelli 2-0; VerleeneBajolle 0-2; De DescallarSijbrands 0-2; Feldl—Bonifacino 0-2; Reimann—Virtu 1-1; Agliardi—Van der Sluis 0-2; TsjegolevCazemir 2-0. De stand is: 1. Sijbrands 19 pnt.; 2/3. Tsjego- lev/Andreiko 17 pnt.; 4. Koeperman 16 pnt.; 5/6. Bajolle/Van der Sluis 14 pnt.; 7. Simonata 13 pnt.; 8. Bonifacino 9 pnt.; 9. Cazemir 8 pnt.; 10 De Descallar 8 pnt.; 11. Verleene 7 pnt.; 12/14 Agliardi/Simonelli/Reimann allen 5 pnt.; 15. Virtu 4 pnt.; 16. Feldl 0 pnt.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 17