De Gaulle: „Grenzen van Polen moeten blijven zoals ze zijn" Pools-Franse samenwerking bepleit voor Vietnam-vrede Rotterdam tegen „Zadkine" in centrum van Keulen „Debat over Vietnam is beschamend verlopen" Gevechten in Aden tussen twee bevrijdingsfronten Op één dag 27 slachtoffers Burgemeester van Berlijn gaat post verliezen COGNAC JOSEPH GUY 13.20 Ballingen zien af van tocht naar Cuba Oe Thant gaat naar Kongo Neger Washington burgemeester van Washington Open brief aan Kamerleden Nederlaag voor Wilson bij TUC Ontvluchte Grieken blijven bij hun beschuldigingen Terugtrekking van VN-troepen uit Korea geëist Lord Robens blijft Hij kon niet tegen relletjes op Enoegoe in brand, zegt Lagos ensen eg DONDERDAG 7 SEPTEMBER 196 7 Officieel onbekend eC C0G^C \\OCV' Zweden vergaten iets (Van onze correspondent) BONN. Burgemeester Heinrich Albertz van Berlijn de man die eind vorig jaar Willy Brandt opvolg de loopt gevaar binnenkort door zijn partijgenoten aan de kant te worden gezet. De relletjes rond het bezoek van de sjah van Perzië in de afgelopen zomer, die de vormen van een volksopstand begonnen aan te nemen, zullen Albertz mogelijk zijn positie kosten. Meegaande houding verpleegsters JAPONNEN SCHORTEN 8.75 - 8.90 BARAKSCHORTEN 17-50 KRAGEN - MANCHETTEN KAPJES - KNOPEN voor een goede keus WARSCHAU (AFP). De gren zen van Polen moeten blijven zoals ze zijn, heeft president De Gaulle gisteravond verklaard op een recep tie, die in Warschau werd gegeven door het Poolse staatshoofd, Ochab. De Duitse kwestie kan worden ge regeld door ontspanning, begrip en tenslotte samenwerking tussen West-, Midden- en Oost-Europa, aldus de Franse president. Daarna kan bet ge hele continent de veiligheid en de eenheid bereiken die het nooit heeft gekend. De vele banden die Frankrijk met Indochina heeft en de rol op het gebied van het internationale toezicht die Polen daar speelt, kunnen volgens De Gaulle deze landen ertoe bestemmen om, als de gelegenheid zich voordoet, samen te pro beren de vrede te herstellen. De builen- landse strijdkrachten moeten uit Viet nam verdwijnen en de Geneefse akkoor den van 1954 in toepassing gebracht. De Gaulle zei dat Frankrijk en Polen samen kunnen ijveren voor de toepassing van de akkoorden van Genève om ,.dit afschuwelijk vernietigde gebied op de been te helpen". President De Gaulle was gistermiddag in Warschau aangekomen voor een offi cieel bezoek van een week. Hij reist in gezelschap van minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville en minister van Onderwijs, Peyrefitte. Onder degenen die het gezelschap op het vliegveld begroetten, waren het staatshoofd Edward Ochab, partijleider Gomoelka en premier Cyrankiewicz. Verscheidene duizenden mensen hieven een gejuich aan toen De Gaulle, in uni form, uit het vliegtuig stapte. (Van onze correspondent) ROTTERDAM De Keulse burgemees ter Theo Burauen heeft in zijn eigen stad en in Rotterdam opschudding verwekt door de wens uit te spreken ook in Keu len een afgietsel te plaatsen van Zadki- nes beroemde beeld „Verwoeste stad". De burgemeester deed dit tijdens een ont vangst van Rotterdamse vakbondsman nen. Hij meent dat daarmee de vriendschap tussen beide steden symbolisch tot uit drukking komt, omdat beide steden tij dens de tweede wereldoorlog zwaar heb ben geleden. In een terstond ontbrande ingezonden stukken-strijd wordt de Keulse eerste burger er echter al aan herinnerd dat de vliegtuigen die Rotterdam bombar deerden opstegen van Butz-Weilerhof, bij Keulen. De Rotterdamse burgemeester heeft eveneens zijn persoonlijke mening gege ven. Hij vertelde niets voor een duplikaat van het beeld in Keulen te voelen, al was het maar omdat dit beeld als het ware „een zegel" voor Rotterdam is geworden en met de Maasstad reeds jarenlang wordt vereenzelvigd. Keulen heeft eerder een beeld van beeld houwer Mari Andriessen, eerst geplaatst in Enschede, voor zijn stad laten over maken. Het centrum van Keulen herinnert op verschillende plaatsen, door plastieken en opzettelijk overgebleven ruines, aan het oorlogsgeweld. Hebben verschillende Keulse dagbladen al tal van ingezonden stukken aan het on- ADVERTENTIE DBTILLERIE JOSEPH Gifr Les Mfainei JAKNAC - COGNAC PRODUIT DE FRANCF. pet peie i\es Bij alle voorbereidingen voor de overgang op rechts verkeer blijken de Zweden, nu de omschakeling een feit is, toch nog iets te hebben vergeten. Niemand heeft kennelijk gedacht aan de uitlaten van de vrachtwagens, die naar rechts gericht zijn, zodat de voet gangers op de trottoirs de uitlaatgassen nu recht in hun gezicht krijgen. Een verordening zal binnenkort verplicht stellen dat de uitlaten aan de linker kant komen te zitten. derwerp gewijd, de gemeente Rotterdam weet officieel van niets. Er is niet over deze zaak geporrespondeerd, zei een woordvoerder van het gemeentebestuur vanmorgen. ,,De eventuele plaatsing van een duplikaat is voor ons een volkomen slag in de lucht". Ook vele ambassadeurs waren naar het vliegveld gekomen ter begroeting. De Verenigde Staten, Engeland, Canada en Nederland hadden zich door een zaakge lastigde laten vertegenwoordigen. Langs de route van het vliegveld naar de stad stonden volgens een officiële schatting een half miljoen belangstellenden. Som migen riepen „Vive la France", anderen wierpen bloemen op de weg. MIAMI (AP) De tocht van een bal- lingenvloot, die vrijdag naar Cuba zou koersen om vrijlating van politieke ge vangenen te vragen, is afgelast. De organisator, Ramon Donestevez, deelde mee dat hij zich moest neerleggen bij het verbod van de Amerikaanse rege ring het land te verlaten. Hij zal zich echter tot de regering wen den met een verzoek de reis op een latere datum te mogen ondernemen. Ongeveer zeshonderd familieleden van gevangenen zouden aan de actie deelnemen. Organisaties van ballingen hadden zich tegen het plan gekant, omdat zij menen dat internationale organisaties voor de vrijlating van politieke gevangenen die nen te ijveren. KINSJASA, (AP). Secretaris-gene raal Oe Thant. van de VN wordt op 10 september in Kinsjasa verwacht, één dag voordat de vierde Afrikaanse topconfe rentie wordt geopend. Hij heeft regelin gen getroffen voor een verblijf van drie dagen in Kongo om de besprekingen op de conferentie bij te wonen. Walter Washington WASHINGTON (AFP) President Johnson heeft een neger benoemd tot burgemeester van Washington, waarvan de bevolking voor zestig percent uit ne gers bestaat. De senaat moet de benoe ming nog goedkeuren. De nieuwe burgemeester heeft de toe passelijke naam Walter Washington. Hij is 51 jaar. Tot dusver was hij directeur van het bureau huisvesting van de stad New York. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Het debat over Viet nam in de Tweede Kamer is beschamend verlopen", aldus begint een vandaag ver schenen open brief aan de Tweede Ka merleden, die is opgesteld door twaalf geestelijken, hoogleraren en ingenieurs uit Wageningen en Bennekom. Binnen vier dagen hebben ruim driehonderd Ne derlanders deze brief mede-ondertekend. „Blijkens krantenberichten die op geen enkele manier zijn tegengesproken al dus de brief heeft minister Luns aan de vooravond van het debat nauwkeurig bepaald, hoe ver de volksvertegenwoordi ging mocht gaan bij het doen van uit spraken namens het Nederlandse volk. De door de Kamer aangenomen motie vraagt bewust geen onvoorwaardelijke stopzetting van de bombardementen en betekent daardoor in feite steun aan een minister die zijn buitenlandse politiek niet wenst te veranderen. De Tweede Kamer die dit (met wat zwak protest) over haar kant liet gaan en niet eist dat de minister zijn politiek onverwijld in overeenstem ming brengt met de gevoelens van de Kamer, heeft het vertrouwen geschokt in hen die op dit moment inhoud moeten geven aan de parlementaire democratie. Wij willen oproepen tot een protest te- ADEN, (AP). Bij gevechten tussen leden van het nationale bevrijdingsfront en van de federatie voor de bevrijding- van Zuid-Jemen zijn woensdag in Aden 27 mensen om het leven gekomen. Het hoofdbureau van politie in Aden heeft vannacht onder vuur gelegen. Vanmor gen vroeg duurde het schieten nog steeds voort. De federatie heeft voor vandaag een algemene staking in Aden afgekondigd, waartegen het front zich verzet. Militairen van het Zuidarabische leger hebben formeel het eerste deel van de kolonie Aden van het Britse leger over genomen. Met ingang van heden zullen Arabische troepen volledige zeggenschap hebben in het district Klein-Aden, waar British Petroleum haar raffinaderij heeft. Klein Aden ligt zestien kilometer van het centrum van Aden aan de rand van de woestijn. De volgende maand zullen de Britse troepen de stad Sjei Othman, waar hon derdveertigduizend Arabieren wonen, aan het' Zuidarabische leger overdragen en in november volgt Crater, dat zeventig duizend inwoners telt. Op het ogenblik zijn er nog ruim elfduizend Britse mili tairen in Aden. BRIGHTON (AP-AFP) De georgani seerde Britse arbeiders hebben geëist dat er een einde komt aan de politiek van economische bezuiniging van de Labour- regering, ten gevolge waarvan de werk loosheid sterk gestegen is. De afgevaardigden, die bijna negen miljoen arbeiders vertegenwoordigen, spraken zich op het jaarcongres van de TUC (Trades Union Congress) uit tegen de pleidooien van hun leiders en keurden een motie goed waarin sterke critiek op de economische politiek van de regering wordt geleverd. Volgens de resolutie bevordert de rege ring met haar deflatiepolitiek de werk loosheid. Op het ogenblik zijn 550.000 men sen zonder werk en men vreest dat dit aantal deze winter tot 800.000 zal stijgen. Ook wordt de regering veroordeeld wegens haar streven de lonen zoveel mogelijk op hetzelfde peil te handhaven. WASHINGTON (AP) De advocaat Andreas Vachliotis en de journalist Kyria- kos Diakogiannis hebben op een perscon ferentie in Washington verklaard dat ze door de politie waren gedwongen ver zonnen verklaringen af te leggen tegen Andreas Papandreou. Vachliotis is een advocaat uit Athene en de zoon van een gewezen Griekse generaal Diakogiannis is de gewezen re- dakteur van een Grieks emigrantentijd schrift in Parijs. Vachliotis werd door de verslaggevers gevraagd naar het bericht, dat hij in 1964 tot achttien maanden gevangenis straf was veroordeeld wegens afpersing van vierduizend dollar van een vrouw uit Kansas, de moeder van een Ameri kaan die in Griekenland schuldig was bevonden aan moord. Vachliotis ontken de dat hij veroordeeld was en weigerde verder commentaar. Later verklaarde een ambassadewoord voerder in Washington dat geen van bei de mannen kroongetuigen zijn geweest tegen Papandreou. Hij zei dat Vachliotis in 1966 vrijwillig had aangeboden een getuigenis tegen Papandreou af te leggen, maar dat een politierechter zijn getuigenis van geen belang had gevonden. Bij voorlopige navraag in Athene was volgens de ambassade gebleken, dat Vachliotis in 1963 of 1964 door de tucht raad van het genootschap van advoca ten in Athene was geschorst .Deze maat regel werd genomen in verband met aan klachten tegen Vachliotis wegens frau de en chantage. Of hij ook veroordeeld was, stond niet vast. Volgens de woordvoerder was Diako giannis „redacteur van een obscure emi grantenkrant in Parijs" die niet meer bestond. De tioee Grieken, met Diakogiannis op de voorgrond. NEW YORK (Reuter). De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Gromyko, en de ministers van Buiten landse Zaken van acht andere commu nistische landen hebben een beroep ge daan op de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, algehele terugtrek king te eisen van de V.N.-troepen uit Korea. Zij zeggen, dat de aanwezigheid van Amerikaanse troepen onder de vlag van de Verenigde Naties een van de voor naamste oorzaken is van de spanning in het Verre Oosten. Genoemde landen stel len voor, dat terugtrekking van de V.N.- troepen uit Korea een punt. vormt van de agenda van de Assemblee, die 19 sep tember begint. De Roemeense minister van Buiten landse Zaken, Cornelioe Manescoe, die de enige kandidaat is voor het voorzitter schap van de Assemblee, heeft zich niet bij zijn andere Oosteuropese ambtgenoten achter het voorstel geschaard. LONDEN (AFP) Lord Robens, voorzitter van het Britse Nationale Bu reau voor de Kolenindustrie, blijft in zijn functie gehandhaafd. De minister van Energie, Richard Marsh, heeft gisteravond besloten het ontslag, dat Robens hem vo rige maand aanbood, niet te aanvaarden. Het kolenbureau werd in een officieel rapport als de hoofdschuldige aangewezen voor de ramp in Aberfan, in oktober vo rig jaar, toen 144 mensen, voornamelijk kinderen bedolven werden onder kolen- afval dat op een school terecht kwam. Evenmin als zijn Amsterdamse ambts genoot Van Hall het provoprobleem aan kon bleek Albertz die in Pruisen op groeide en protestants geestelijke is in Berlijn het studentenprobleem op over tuigende wijze te kunnen pareren. Bij de overdreven ijverige charges van de politie in juni werd een student dode lijk getroffen. Ook de naweeën van deze sjah-affaire wist Albertz niet te over meesteren. Hij bleef „stoer" en wist niet de taal te vinden, waarin hij door deze oproerige studenten van de Vrije Univer siteit en hun aanhang werd verstaan of althans gehoorzaamd. Bij opiniepeilingen bleek het aanzien van de sociaal-democraten door het ge drag van hun burgemeester ernstig te hebben geleden. Juist door het beleid van Willy Brandt de huidige minister van Buitenlandse Zaken was de SPD bij de verkiezingen herhaaldelijk tot ongekende resultaten gekomen. Hoewel partij woordvoerders dit catego risch ontkennen blijven geruchten gaan dat op het komende congres van de Ber- lijnse SPD nog deze maand een neuwe koers voor de SPD-fractie in het Ber- lijnse huis van afgevaardigden zal wor den uitgestippeld. In deze koers zal Al bertz geen rol van betekenis meer spelen. Als opvolger van de ongelukkige bewinds man denkt de SPD aan de huidige se nator voor sociale en gezondheidsza ken, jeugd en sport, Kurt Neubauer. Deze senator zou vooral het vertrouwen van de linkervleugel in de Berlijnse SPD heb ben gekregen, dat tot voor kort in Albertz was gesteld. Ook voor een nieuwe senator voor bin nenlandse zaken (West-Berlijn is een deel staat) zou al zijn gezorgd. Deze ambtsdra ger zou de huidige functionaris Büch moe ten aflossen, die verantwoordelijk was voor het gedrag van de politie tijdens het beruchte sjah-bezoek en die met be trekking tot de misdragingen van zijn korps in de gebruikelijke holle frases was gevlucht. LAGOS (AFP) In de Nigeriaanse federale hoofdstad verluidt dat Enoegoe, de hoofdstad van de rebellerende staat Biafra, in brand staat na de voortduren de bombardementen, die door de federale luchtmacht van Nigerië in de afgelopen 36 uur zijn uitgevoerd. Ook drie Biafraan- se vliegtuigen zouden zijn vernietigd. Federale troepen zouden Autsji hebben veroverd, een stad in het noordelijke deel van het midden-westen. gen deze onthutsende vorm van politiek be leid. Nog altijd hebben wij de indruk dat in de Tweede Kamer een ruime meer derheid te vinden is, die de huidige vorm van de Vietnamese oorlog afwijst en daar om onvoorwaardelijke en definitieve stop zetting van de bombardementen verlangt. Maar zij laadt de schijn op zich, dat zij de politieke rust in ons land belangrijker vindt dan een onverkorte formulering van dit standpunt. Zo'n houding achten wij verwerpelijk omdat de prioriteiten verkeerd gesteld worden; ook de bin nenlandse politiek moet afgestemd zijn op samenhangen in wereldverband. Het Nederlandse standpunt ten aanzien van mondiale vraagstukken had juist zeer duidelijk ter sprake moeten komen. Door haar meegaande houding heeft de Tweede Kamer verhinderd dat op vrij dag 25 augustus 1967 een openhartige en verhelderende discussie ontstond over de uitgangspunten en doelstellingen van een aanvaardbare politiek inzake Vietnam. Een kamerdebat dat hierop gericht zou zijn geweest, had tevens kunnen leiden tot een bezinning op de gehele buiten landse politiek van ons land. Wij zijn ervan overtuigd dat het Ne derlandse volk in toenemende mate open staat voor nieuwe, creatieve benaderin gen van het probleem van de wereldvre de in samenhang met het vraagstuk van de arme volkeren. Op de politiek verant woordelijke personen die in voortduren de wisselwerking met de publieke opinie denken en handelen, doen wij een drin gend beroep, op zeer korte termijn ernst te willen maken met het formuleren van een nieuwe internationale politiek, die zoekt naar openheid tussen de bestaande groeperingen in de wereld." Bij de sympathisanten bevinden zich vele vooraanstaande Nederlanders, zoals mevrouw Hedy de Boer-d'Ancona, pro fessor mr. W. C. van Binsbergen, pater J. van Kilsdonk, professor ir. N. Luning Prak, Erik Vos en professor dr. W. F. Wertheim. De lijst van ondertekenaars vermeldt verder onder meer de namen van ds. H. J. Bavinck uit Heemstede en F. Nijland uit Haarlem. (ADVERTENTIE) SANFOR - poplin TERLENKA met ronde hals of kraag en revers BLAUW - WIT - BRUIN 19.75 - 21.50 - 27.50 Graslinnen met een of twee zakken graslinnen h specialist in vakkleding Vis eten. In de Parijse Hallen zullen op woensdag volgende week rond 40.000 mensen vis kunnen eten zonder één cent ervoor te behoeven betalen. De Parijse vishandelaren zullen de Parij- zenaars dan op honderdduizenden oes ters, bijna acht ton mosselen en 12 ton vis trakteren met de bedoeling vis meer populair te maken. Tyfus. Achttien kinderen uit een dorp bij Castellamare in de Italiaanse provin cie Napels hebben tyfus gekregen, nadat er herstelwerkzaamheden waren verricht aan de waterleiding in het plaatsje. Met tankwagens wordt nu water voor de dorpelingen aangevoerd. Duwtje. Diksie, een 27-jarige vrouwelijke Afrikaanse olifant van vier ton, is over leden na in de droge gracht om haar terrein in de Londense dierentuin te zijn gevallen. Ze nam volgens omstan ders pinda's aan van bezoekers toen een andere olifant haar een duwtje gaf, waardoor zij viel. Kekkonen. De Finse minister-president Kekkonen is door het stadsbestuur van Aken voorgedragen als kandidaat voor de Karei de Grote prijs 1968. In 1967 werd de Karei de Grote-prijs (voor Europese integratie) toegekend aan mi nister Luns. Formosa. In India hebben 70 parlements leden die behoren tot de oppositiepar tijen een gezamenlijke verklaring ge publiceerd waarin zij verbreking van de diplomatieke betrekkingen met Chi na en het aanknopen van betrekkingn met Formosa vragen. Smokkel. Een internationale bende jonge smokkelaars in verdovende middelen is op het Griekse eiland Rhodos ontdekt. Volgens de politie werden in een al leenstaand huis buiten de stad Rhodos elf kilo hasjisch gevonden. Gearresteerd zijn vier Engelsen, onder wie drie vrou wen, twee Zweden en een Griek. Minister. Hans Tabor, hoofd van de Deen se delegatie bij de Verenigde Naties is tot minister van Buitenlandse Zaken van Denemarken benoemd. In juni was Tabor voorzitter van de Veiligheids raad. Mede door zijn vasthoudendheid werden de Sovjet-Unie en de V.S. het eens over de wapenstilstandsresolutie, die de oorlog in het Nabije Oosten tot stilstand bracht.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3