Hoogovens, Zaanstreek en IJmond bezinnen zich over afvoer van vuil Verenigingsnieuws uit de IJmond KINDERRIJWIELEN C0R0LY iL JmmMi!~~ Eerste tulpen in Beverwijk Kermisdrukte in Heemskerk Wethouder zette studiecommissie aan het werk Waar moeten we met ons afval naar toe" IJmuider Harmonie naar wijnfeesten in Neuenahr HBMi Auto gekanteld in Velsertunnel Streekverbetering IJ mond-Noord wordt weer actief Twee getuigen meldden zich na oproep Carillonklanken over Velsen IJsbreker in IJmuiden Sleepdraad brak: ,Cont. Despatcher had oponthoud Eerste steen oud-katholiek centrum Noteringen van groenteveiling Talen leren bii de Volksuniversiteit DONDERDAG 7 SEPTEMBER 196 7 5 (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Wethouder J. G. Kolkman van de gemeente Velsen heeft woensdagmiddag in het stadskantoor van Beverwijk een studiecom missie voor afvalverwerking geïnstalleerd. Deze commissie is samengesteld uit deskundigen, die werden aangewezen door de IJmondgemeenten, de gemeenten uit de Zaanstreek en door Hoogovens. Ir. L. Stoelinga, direc teur openbare werken van de gemeente Beverwijk, heeft het voorzitter schap van deze belangrijke commissie op zich genomen. De acht leden zullen het probleem bestuderen van de afvoer en verwerking van huisvuil en industriële afval. Binnen afzienbare tijd hoopt de commissie een advies uit te brengen voor een eventuele gezamenlijke oplossing van dit gecompli ceerde vraagstuk. Dwingende opgave Denkwerk I'elsen-U muiden Beverwijk Andere methoden Afzet compost BREESTRAAT 108, BEVERWIJK Mejuffrouw Reekers overleden COASTGUARD NI* - H ~-\- u .-■# m IIP! ol6§ Ir. L. Stoelinga V Een vraagstuk, dat overigens binnen het gebied van de belanghebbende par tijen sterke verschillen vertoont. Zo hoopt de Zaanstreek nog dit jaar definitief te beslissen of zal worden overgegaan tot vuilverbranding of dat een contract met de V.A.M. wordt gesloten. Voor Bever wijk wordt een oplossing echter pas over zeven jaar urgent, namelijk wanneer er geen vuil meer gestort kan worden op het terrein van het toekomstig St. Aagten- bos. Ook Velsen en Heemskerk helpen met het storten van hun vuil mee aan een versnelde totstandkoming van Jit bos. De intergemeentelijke studie be hoeft dan ook niet automatisch tot ge volg te hebben dat één oplossing voor bei de regio's als uitkomst uit de bus komt. In grote lijnen heeft wethouder Kolk man tijdens zijn installatierede de com missieleden geconfronteerd met de vele facetten van de afvalverwerking. Hij zei, dat de overheid voor de dwingende opgave staat een oplossing te vinden voor een typisch nevenverschijnsel van onze he dendaagse samenleving. Een verschijnsel dat gelijke tred houdt met de groeiende bevolking en de toenemende industriali satie. De expansie op deze beide gebieden gaat gepaard met zich steeds wijzigende levensvormen. Deze uiten zich onder meer in een sterk toenemend verbruik van duurzame verbruiksgoederen en van ver pakte consumptie-artikelen. De sterk ver snelde afschrijving en vervanging van verbruiksgoederen, als meubelen, koel kasten, wasmachines, auto's en dérgelij ke, de lawine van verpakkingsmaterialen de immer toenemende industriële afval ook doen de overheid verzuchten „waar moeten we met ons afval naar toe?". Iedere Nederlander, aldus de heer Kolk man, produceert per jaar ongeveer 370 kilo. Dat is samen 4,6 miljoen ton huisvuil en industrieel afval. Verwacht wordt, dat de afvalproduktie in het jaar 2000 zal zijn toegenomen tot 10 miljoen ton. Naar het oordeel van spreker kan de huisvrouw, die tweemaal per week haar vuilnisemmer aan de stoeprand plaatst, DONDERDAG 7 SEPTEMBER Gem. bibliotheek en r.-k. bibliotheek, Santpoort-Zuid, filiaal Wijkcentrum „De Duinpan", Willem de Zwijgerlaan: 19 tot 21.15 u. VRIJDAG 8 SEPTEMBER Herv. Jeugdhuis, Rembrandtlaan, IJ- muiden-Oost, 20 u.: Cabaret Adam en Eva, voor Jeugdsociëteit Pagoen. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 u. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u-; filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-N.: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.15 u.; filiaal van de Gemeentebibliotheek en de r.-k bibliotheek in Santpoort-N., gebouw „Spaarnberg". Wüstelaan 79: 19 tot 21.30 u.; r.-k. openbare leeszaal en bibliotheek Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 u.; filiaal r.-k. openbare leeszaal en bibliotheek in Velsen-N., Ban- jaertstraat 13: 14 tot 17 en 19 tot 21 u. DONDERDAG 7 SEPTEMBER Huize Scheybeeck, Velserweg 2, 19.30 u. Van Top tot Teen verzorgd, door de St. v. huish. en gezinsvoorlichting. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 20.15-21.30 uur. Verenigde Openbare Bibliotheek Bever wijk-Heemskerk: Alle leeszalen zijn ge floten. VRIJDAG 8 SEPTEMBER Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 7-17.30 en 20.15-21.30 uur. Verenigde Openbare Bibliotheek Be verwijk-Heemskerk; Beverwijk, Hendrik Burgerstraat 70, volw. 15-17.30 u. en 19- 21 u„ jeugd: 15.30-17.30 u. en 19-21 u Arendsweg 61, volw.: 15-17.30 en 19-21 u„ jeugd: 15.30-17.30 u.; Oosterwijk, Amstel- straat 44, volw.: 19-21 u., jeugd: 15.30- 17.30 u.; Meerestein, Parmentierstraat 2, volw.: 15-17.30 en 19-21 u., jeugd: 15-17.30 u.; Wijk aan Zee, De Zwaanstraat 4a, volw. 19-21 u.; Heemskerk, Kerkweg 45, volw, 19-21 u.; Ruysdaelstraat la, jeugd: 15.30- 17.30 uur. nauwelijks beseffen welk een organisatie, hoeveel denkwerk, deskundigheid en vin dingrijkheid moeten worden opgebracht om de inhoud daarvan een uiteindelijke bestemming te geven. Aan het storten van vuil zijn steeds meer bezwaren verbonden. Vooral in een dichtbevolkte streek, waar wonen, wer ken en recreëren terecht de hoogste ei sen stellen aan de algemene hygiëne, aan de zuiverheid van de lucht en het water en aan het esthetisch aspect van het landschap. Wel is storten technisch de meest eenvoudige en meest goedkope wijze van vuilafvoer. Zodoende is het ook te verklaren dat deze methode nog in ruim 900 Nederlandse gemeenten wordt toegepast. Andere oplossingen zijn het composte- ren of verbranden. Deze beide industriële methoden vragen een technisch apparaat en derhalve een investering, die uit een oogpunt van rentabiliteit gebonden zijn aan een bepaalde minimum bevolkings grootte. Het bevolkingsaantal, vereist voor een verantwoorde industriële ver werking van afval, ligt bij compostering in de orde van grootte en circa 60.000. Voor een vuilverbrandingsbedrijf ligt dit economisch gegeven nog aanmerkelijk hoger, namelijk 200- a 250.000. Als wjj, aldus de heer Kolkman, de bevolkingscijfers bezien van de Zaan streek en van de IJmond dan komen we op totalen van rond 112.000 inwoners, res pectievelijk rond 135.000 inwoners. De af valproduktie van Hoogovens kan worden gesteld op die van een stad van rond 40.000 inwoners. Het gaat hier dus om de vuilafvoer voor een totaal van 287.000 in woners. Zowel in de IJmond als in de Zaanstreek zou bij regionale samenwer king een composteringsinstallatie tot de mogelijkheden behoren. Breiden wjj de regio uit tot beide gebieden dan komt ook een vuilverbranding in aanmerking, aldus de heer Kolkman. Het exploiteren van een compostbedrijf blijkt technisch zeer goed door een mid delgrote gemeente te kunnen worden ver richt. De afzet van compost wordt echter steeds moeilijker. Ook het rendement van een compostbedrijf is sterk terugge lopen, mede door het gebruik van plastics en weggooi-glas. Vuilverbranding is ook niet zonder pro blemen. Het is ten eerste al een vrij on regelmatig en tamelijk hard bedrijf, waarin men steeds voor verrassingen komt te staan bij de verwerking van be paalde componenten van het afval. Et- zijn veel afvalprodukten, die noch te composteren noch te verbranden zijn. NCV'B-Velsen-Nrd. De afdeling Vel sen-Noord van de Nederlandse Christen Vrouwenbond opent dinsdag, 12 september het nieuwe seizoen met een filmavond in het gemeentelijk vergaderlokaal aan de Van Diepenstraat. De dames kunnen deze avond kennis nemen van het voor de vis serij uiterst belangrijke werk van het hospitaalkerkschip „De Hoop". Een en ander wordt ingeleid door de heer J. P, van 't Hof. De samenstelling van de commissie 'quidatie vaste afvalstoffen is als volgt Ir. L. Stoelinga (voorzitter); J. H. v.d. Burg, directeur reinigings- en ontsmet- tmgsdienst en het plantsoenbedrijf van Velsen; J. L. A. H. Haverman, admi nistrateur gemeentewerken in Heems kerk; D. J. Zijlstra, Koninklijke Neder landse Hoogovens en Staalfabrieken N.V.; Dr. ir. J. Stuurman, directeur van de gemeentelijke reinigings- en ontsmettingsdienst in Zaandam; J. Hartog, directeur gemeentewerken Koog aan de Zaan; J. Tuinhof, direc teur gemeentewerken Wormerveer en N. P. Steenstra, directeur gemeente werken Heemskerk. IJMUIDEN. De internationale ver maardheid van de IJmuider Harmonie is deze week opnieuw gebleken door het ver zoek dat het bestuur uit Duitsland be reikte voor het tamboer- en trompetter korps, om zondag 10 september zijn mede werking te komen verlenen aan de be faamde wijnfeesten in Neuenahr. Het be stuur heeft deze uitnodiging geaccepteerd, hetgeen voor het zesenveertig man tellen de korps dus een onverwacht reisje naar de Rijn betekent. Tijd om aan deze festi viteiten deel te nemen zal er voor de muzikanten echter nauwelijks overschieten want de terugreis moet in verband met hun werkzaamheden nog dezelfde dag worden aanvaard. ADVERTENTIE de scherpste prijzen bij DRIEHUIS. Tijdens een bezoek aan kennissen in Slijk-Ewijk bij Nijmegen, is op de leeftijd van 72 jaar plotseling over leden mejuffrouw W. A. C. Reekers uit Driehuis. De overledene is van april 1917 tot aan haar pensionering in 1959 onaf gebroken werkzaam geweest op de ge meentesecretarie van Velsen, waar zij was verbonden aan de afdeling bevol king. Als zodanig stond zij in nauw con tact mei de inwoners en genoot zij in vele kringen een grote bekendheid. Me juffrouw Reekers heeft haar werkzaam heden verricht onder vijf burgemeesters en vijf secretarissen. Van hen mocht oud-burgemeester mr. M. M. Kwint haar in 1957, tergelegen heid van het veertigjarig ambtsjubileum onderscheiden met de zilveren medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nas- sau. De teraardebestelling van het stof felijk overschat zal zaterdag 9 september, 's morgens om half elf plaatsvinden op de begraafplaats „Westerveld". I!»" -VxJM (Van een medewerker) BEVERWIJK. Aan de bloemenvei ling het Centrum werden woensdag de eerste tulpen aangevoerd. Het was de fir ma P. Nijssen Zn uit Santpoort die voor deze uitzonderlijke primeur zorgde. Het waren tachtig stuks, van de soort Oxford. Er werd tien gulden per bos voor betaald, of wel een gulden per stuk. Koper was de firma De Mooy uit Rijnsburg. Vorig jaar viel deze primeur van de zelfde firma een dag later. De vroege aanvoer is het resultaat van jarenlang experimenteren. De bollen zijn nog van de oogst 1966. Deze zijn in augus- - x v as,. i; v v t., - ,;l,p| V,:-. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Een 36-jarige bedrijfslei der uit Alkmaar moest woensdagavond omstreeks half negen in de westbuis van de Velsertunnel plotseling remmen. Zijn auto begon- te slippen en kantelde op de linker rijstrook. Daar naderde uit tegen gestelde richting een 41-jarige adviseur uit Castricum, die eveneens krachtig remde en door naar rechts uit te wijken probeerde de gekantelde auto te ontwij ken. Hij reed daardoor met de rechter voorzijde van zijn auto tegen de tunnel- rtruur. De materiële sftrade aan beide wa gens was groot maar er deden zich geen perfjcjyqlijl^ p^gelpkkën voor. (Van onze correspondent) HEEMSKERK. Woensdagmiddag om één uur is op het parkeerterrein tussen café-restaurant „De Jansheeren" en de Ruijsdaelstraat de driedaagse Heems- kerkse kermis van start gegaan. Het was er gezellig en druk. Van de kermisat tracties werd zowel door de jeugd als door de ouderen een gretig en dankbaar gebruik gemaakt. Ook de cafés en de danszalen kregen hun deel van de kermisdrukte te ver werken. Hoewel het op de Heemskerkse kermis echt wel leuk en gezellig was, zullen vele autochtone en niet-autochtone Heemskerkers, die het van nabij meege maakt hebben, met enige weemoed te rugdenken aan de vroegere tweedaagse volksfeesten. Deze begonnen al om tien uur 's morgens met een fleurige optocht, terwijl vooral „het eerste deuntje" erg in trek was. Ook vandaag gaat de ker mis om één uur open en is de sluitings tijd op middernacht gesteld. Alleen morgen begint de pret om vier uur 's middags en duurt zij tot één uur 's nachts. Tr r -"•••v--- tus buiten geplant, zodat het groeiproces van bol tot bloem precies in achttien dagen plaatsvond. Het zijn de eerste van een serie van vele tienduizenden, die met tussenpozen werden geplant. (Van onze correspondent) BEVERWIJK. De Huishoudelijke werkgroep van de streekverbetering in de IJmond-noord heeft voor het komende winterseizoen een aantrekkelijk program ma samengesteld. Het seizoen wordt ge opend met een voorlichtingsbijeenkomst in „De Opgang" op dinsdag 12 septem ber. Deze avond zal voor Heemskerk wor den herhaald op 26 september in café Brasser aan de Rijksstraatweg. Op deze avonden zal voorlichting wor den gegeven op welke wijze men met weinig moeite beter kan gaan wonen. Zij zullen worden verzorgd door de huishoud- consulente mevrouw Elgersma-Kraak en mejuffrouw Peeraar. In aansluiting op deze voorlichtingsbij eenkomsten zal er op vrijdag 29 septem ber een excursie worden gehouden naar het plan Internationaal te Doorwerth. Op deze expositie zijn cQmpleet ingerichte wöriingen 'të bezichtigfen uit Amerika, Zweden, Canada, Oosjtenrijrk en andere landert.—'s Middags züllen ^-verschillende meubeltoonzalen in Utrecht worden be zocht. Gedurende de komende wintermaanden zullen er verschillende cursussen op het gebied van huishoudelijke voorlichting worden gegeven, terwijl er bovendien ge spreksgroepen bijeen zullen komen. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. De politie in Velsen heeft woensdag getuigen opgeroepen van een dodelijk ongeval, dat dinsdagavond om streeks kwart voor negen op de Stations weg in Velsen-Zuid plaatsvond en waar bij de 21-jarige machinist bij de grote vaart, de heer P. J. Kluven uit IJmuiden, het leven verloor. De oorzaak van het ongeval is onbekend. De motorrijder werd levensloos aangetroffen langs de weg, met in zijn nabijheid diens motor. Er hebben zich inmiddels twee getui gen gemeld, die nadere aanwijzingen kon den geven, hoewel zij geen getuige zijn geweest van het ongeval. Het programma voor de carillonbespe ling in Velsen door Hein de Ligt, zaterdag 9 september van 16-17 uur, bestaat uit: Toccata, van Géo Clément; Fantasie over Nederlandse volksliederen, van Hein de Ligt; Ballade, van Willem Créman; Im promptu (hommage a Chopin), van Ferd Timmermans; Volksliederen: Charlie is my darling, Ti'ritomba, Du du liegst mir im Herzen en Au clair de la lune; Bour- ree, Gavotte en Rigaudon, van Wouter Paap; Swing low, sweet chariot, Mary had a baby en Nobody knows the trouble I've seen; Alleein Gott in der Höh sei Ehr, van Leen 't Hart. De „Ediste" in IJmuiden, op door reis naar Amsterdam. IJMUIDEN Omstreeks drie uur gis termiddag lag een ongewone bezoeker in de IJmuidense middensluis: een sterke ijsbreker van de Amerikaanse kustwacht, ..Ediste" genaamd, die op weg was naar Amsterdam. Zoals wij woensdag al hebben gemeld, is de „Ediste" gast van de Koninklijke Marine, maar het geldt hier geen offi cieel bezoek. Zaterdag en zondag is de burgerij hartelijk welkom aan boord van de „Ediste", die aan de Sumatrakade lig plaats heeft gekozen. De bemanning van de 6500 ton metende ijsbreker mag tot 11 september de wal op; maandag kiest de ijsbreker weer zee. IJMUIDEN. Bij het binnenlopen van de haven van IJmuiden tijdens een zware bui met hevige windstoten heeft de 16.700 brt. metende Amerikaanse „Container Despatcher" woensdagavond ruim ander half uur vertraging gehad tijdens de vaart van zee naar de Middensluis. De „Container Despatcher" werd ge assisteerd door de Wijsmuller-sleepboten „Assistent" bij het voorschip en „Stentor" bij het achterschip. Toen het schip voor schutting in de middensluis moest wach- "3 ten en het bovendien in de zware bui verlagerde, terwijl de sleepdraad van de „Assistent" brak, gooide het schip er een van de ankers in. Toen de reis naar de middensluis ver volgd kon worden en het anker gehaald zou worden, bleek dit verward te zitten in een ankerdraad van een baggermolen. De sleepboot „Titan" heeft vervolgens ook geassisteerd, waarna de „Container Despatcher" de middensluis kon opzoeken om de reis naar Container Terminal voort te zetten. IJMUIDEN. Dinsdag 12 september om half twaalf voormiddag zal de eerste steen worden gelegd voor het oud-katho liek centrum, achter de Stadsschouwburg Velsen, in IJmuiden-Oost. Na afloop van deze eerstesteenlegging zal in de beneden- foyer van de Stadsschouwburg gelegen heid zijn monseigneur Van der Oord en het kerkbestuur geluk te wensen. BEVERWIJK. Aardbeien 63-91 (doosje); bloemkool 35-76; bospeen 28-55; postelein 14-42; prei 23-42; sla 10-37; spi nazie 20-49; groene kool 14-26; rode kool 8-20; andijvie 20-49; komkommer 15-39; sperziebonen 60-125, snijbonen 65-145, pronkbonen 25-42; tomaten 40-45; was- peen 13-44; meloenen 85-185, knollen 22- 48 en uien 15-2l. BEVERWIJK Bij de politie is door een inwoonster uit Beverwijk aangifte gedaan van diefstal van een dameshorlo ge. Dit uurwerk werd maandag 4 sep tember in het Sportfondsenbad ont vreemd. Evenals vorige jaren organiseert de Volksuniversiteit voor Velsen en om streken weer enige taalcursussen, die gedurende de komende wintermaan den voor beginners en gevorderden door bekwame docenten zullen wor den gegeven in de dépendance van de Vissering-hbs aan de Tolsduinerweg in Velsen-Zuid. Het zijn cursussen in Ne derlands, Duits, Engels, Frans, Ita liaans, Russisch, Spaans en Latijn. Ook is er een cursus in de moderne litte ratuur, speciaal bedoeld voor ouders, zodat zij de voorkeur van hun kin deren voor schrijvers als Wolkers, Mu- lisch en Vinkenoog beter kunnen ver klaren. Uitvoerige inlichtingen over deze cursussen staan vermeld in een fol der, die op aanvrage gaarne zal wor den verstrekt door de secretaressen van de Volksuniversiteit mevrouw G. G. M. Pastoor-Wolters, Dr. Kuyper- laan 31, telefoon 16090 en mevrouw Th. C. de Clercq-van Lennep, Van Tuyllweg 29, telefoon 14385. Behalve de diverse avonden die in samenwerking met 't Nut en het NIVON zullen worden gehouden, or ganiseert de Volksuniversiteit nog zelfstandig een serie lezingen met als onderwerp „De jeugd". Achtereen volgens spreken hiervoor de heer W. Sepp, commissaris van politie in Vel sen („Politie en jeugd"); de heer A. L. Peeters, gemeenteraadslid van Haarlem („Overheid en jeugd"); drs. A. Lambo, directeur van de gemeen telijke hbs in Velsen („School en jeugd") en ir. W. H. Schoennjaker, lid van de raad van bestuur van Hoog ovens („Ouders en kinderen"). Deze avonden worden in oktober en novem ber gehouden in ,,'t Braambos" aan de Zeeweg in IJmuiden. Uitvoerige gegevens staan eveneëns in de reedsge- noemde folder vermeld.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 5