Nederlands echtpaar leeft in Kongo zonder geweerkogels V andaag lanceert Amerika „Biosat II" met leven" Gevangenen wonen met hun gezin in villa's COR OLY FAILLISSEMENTEN Egyptische dolfijnen lachen Israëlische vissers uit Echtscheiding schept vaak huisvestingsproblemen VOUWFIETSEN Ton de Leeuw vond in Lusekele veel meer dan hij verwachtte mini- Reclasserings-experimetit in Zweden Tentoonstelling over woningbouw Traditierit van antieke auto's op 17 september DONDERDAG 7 SEPTEMBER 196 7 9 (Van onze correspondent) ZWOLLE. Over Kongo zonder geweerkogels kan het jonge echtpaar Ton H. de Leeuw-Hilberts vertellen wèl een Kongo overigens met hier nauwelijks voor stelbare problemen. In februari van het vorige jaar zei Ton de Leeuw tegen ons: „We gaan naar de Kongo, maar veel meer dan dat ik vermoedelijk de leiding krijg over een landbouwschool weet ik ook niet. Er is niet eens een contract alles zit vol onzekerheden"-. Nu, ruim ander half jaar later, zijn ze weer even terug in ons land voor een kort verlof, waarvoor ze de vijfduizend gulden over tocht voorlopig nog uit eigen zak hebben moeten be talen, want regelmaat in financiële aangelegenheden kan men de Kongolese regering niet toeschrijven. Wat dat betreft zijn de onzekerheden er nog altijd. A merikaans Fijn werk V Proeven in Zandvoort Recht, wet en praktijk wm Er zijn zelfs weken geweest waar Ton en zijn vrouw het gezin inmiddels uitge breid met de een jaar jonge, in Kongo geboren, Aleid geen sou meer hadden en een regerings-landbouw-school-koel- kast plus een paar regerings-landbouw- schoolkoeien moesten verkopen om al thans de veestapel nog in leven te kunnen houden. Het personeel was wel zo vrien delijk erop te vertrouwen, dat het later nog eens salaris zou ontvangen. Ze zijn naar Lusekele (met de klem toon op de tweede lettergreep) gegaan in de verwachting, dat er een klein land- bouwschooltje stond en een huishoud school, waar mevrouw De Leeuw les zou moeten geven. Toen ze er na veel vijven en zessen aankwamen bleek er echter een uitstekend geoutilleerd centrum te staan met kantoorgebouwen, onderkomens voor de studenten, een werkplaats en verschei dene voertuigen. Het is destijds opgezet door de Ameri kaanse baptisten, maar die kregen na een jaar of vier ruzie met de Kongolezen en toen de verwijten over en weer niet meer te stuiten bleken trokken de Amerikanen zich terug en kwam het landbouwcentrum onder de Kongolese regering. Van die Amerikaanse opzet is nog het een en ander te bespeuren dat goed is voor een Kongolees lachertje. Zo staan er in de huishoudschool verscheidene gas fornuizen hoewel het geen enkele zin heeft de Kongolezen in dit heuvelland te leren hoe ze op (buta) gas moeten koken want in de praktijk van het dorpsleven is het houtvuur de gebruikelijke warmte bron. En de eerste weken al kreeg me vrouw De Leeuw ruzie met de leergieri ge vrouwen van de jonge studenten, om dat de Amerikanen haar beloofd hadden elke dag taart te bakken een gerecht dat ongetwijfeld aantrekkelijk is, maar nogal irreëel in een tropisch, arm land waar suiker moeilijk te krijgen is en waar men meer behoefte heeft aan lessen in het maken van gevarieerde pindasausjes dan in het fabriceren van „pies". Ondanks die kleinigheden vindt het echtpaar het fijn werk. Lusekele ligt niet ver van een goed ingericht zendingshospi taal, zodat ze niet geheel geïsoleerd zitten. Ton de Leeuw en zijn vrouw krijgen hun «alaris op onregelmatige tijden, hetgeen niet altijd even gemakkelijk werkt. Hij geeft les in het Frans (voornamelijk boek houden en geologie) en heeft het verder druk genoeg met zijn directeurschap. Een drietal Kongolese leraren staat hem ter zijde. Zijn vrouw houdt voor haar lessen aan de vrouwen het Kitoeboe aan, de taal van dit gebied en niet erg ingewikkeld. Ik heb intussen wel geleerd dat het on mogelijk is op korte termijn resultaten te bereiken, zegt de heer De Leeuw. Een ontwikkeling zoals deze vergt vele tien tallen jaren, misschien generaties. De Kongolees accepteert ons als blanke als je er maar voor zorgt je niet voor te doen als een eigenwijze betweter. Aan de andere kant dien je vrij streng te zijn, anders loopt de zaak je na enkele dagen al uit de hand. Mijn vrouw en ik hebben het voordeel dat we op het platteland werken waardoor we gelegenheid hebben directer contact met de mensen te krijgen. Dat schept vertrouwen. Bovendien heb ben we geen militairen in de buurt. Wel politie, die herhaaldelijk onze auto's komt( lenen en dan belooft daarvoor te zullen betalen wat ze nooit doen. In zulke gevallen probeer je zo tactisch mogelijk op te treden de ene keer geef je toe, een andere keer weiger je". Het laatste jaar waren er vijftig stu denten, van wie negen getrouwd. De ge huwden krijgen een eigen woninkje, de vrijgezellen wonen in een gebouw voor gemeenschappelijk gebruik. Vijftig stu denten lijkt vrij veel maar de ijver is niet zo erg groot. „Veel jongeren zijn na de lagere school werkloos. Als ze bij ons komen wordt hun onderwijs gesubsidieerd zodat we nogal wat leerlingen hebben die gewoon twee jaren gratis onderdak willen zijn. We heb ben dit jaar voor het eerst een soort toe latingsexamen ingesteld om een beetje te kunnen selecteren. Sedert 1965 zijn er op onze school honderdtwintig Kongolezen afgestudeerd, maar als vijftien percent van hen werkelijk boer wordt, is het veel." Tons algemene opinie: „De jongeren willen liever niet dan wei werken. Idea lisme en vooral inzicht vind je weinig. In de grote steden met name wil iedereen liever politieke wetenschappen studeren dan bijvoorbeeld schei- of natuurkunde of medicijnen, hoewel juist zulke vakmensen hard nodig zijn." Eind september gaan ze terug naar Lu sekele, naar de veertig koeien, honderd kippen, dertig konijnen, zeven schapen en de varkens, welke laatste echter geen succes blijken te zijn. Ze zullen er begroet worden als mon sieur en madame Deleo. Want De Leeuw kan geen mens daar uitspreken. Het echtpaar De Leeuw. TRRWE- KtEMEM TRflOESCANTIR (.WILDE. BLOEM WESPEN MttLTORREKJ PEPERPlANT BROOD- SURMMEl BRCTERltN FRUITVLIEG FRUIT VU EG (V.RRVEN) KIKKERDRIL ,«r 'igJSSS IN DE VIS zal vandaag een satelliet met kikkerdril, tarwezaad, broodschimmel, vliegen en ander klein leven" gelan ceerd worden om te kunnen nagaan hoe deze organismen reageren op een verblijf in de buitenaardse ruimte. Deze „biosatelliet" moet drie dagen lang een baan om onze planeet beschrij ven op een hoogte van ongeveer 300 kilo meter. Na de 47ste omloop worden remraket- te in werking gesteld en komt de cap sule naar de aarde terug, zodat men de resultaten van het experiment kan bestu deren. Dit wordt Amerika's tweede biosatelliet. De eerste werd gelanceerd op 14 decem ber 1966 met een soortgelijke „bevol king" aan boord. Doordat de remraketten weigerden, keerde deze „Ark van Noach in de ruimte" echter niet terug, zodat de proef geen wetenschappelijk resultaat op leverde. Om de kans van slagen groter te ma ken is deze tweede biosatelliet uitgerust met een dubbel systeem voor het in wer king stellen van de remraketten. Het ex periment wordt ondernomen omdat men in een laboratorium op aarde niet alle omstandigheden in de ruimte kan naboot sen. Dit geldt met name voor de werking van de zwaartekracht. Een van de dingen die men wil obser veren is de groei van de wortel van een tarwezaadje. Op aarde wordt de richting daarvan bepaald door de zwaartekracht. Wat er gebeurt onder omstandigheden van gewichtloosheid kan niemand voor spellen. De verschijnselen die men wil bestude ren liggen op drie verschillende niveaus: de groei van gehele planten en dieren, de structuur en de groei van cellen en weefsels en tenslotte de biochemische pro cessen in de levende cel zelf. (Van onze correspondent) STOCKHOLM Gevangenen die in al leenstaande villa's wonen met vrouw en kinderen en die recht hebben op drie we ken betaalde vakantie vormen momenteel het nieuwste snufje van het Zweedse ge vangeniswezen. Het is een experiment dat np initiatief van de generaal-directeur van het gevangeniswezen plaats heeft gevonden en met spanning door reclassering-experts uit verschillende landen wordt gevolgd. De gevangene in kwestie woont in een huis in een kleine stad, waar hij zijn werk heeft en een normaal familieleven. Hij is alleen verplicht regelmatig contact op te nemen met een reclasseringsambtenaar, maar kan voor de rest zijn eigen leven IJMUIDEN. In het stadhuis van Vel- sen zal van 11 tot en met 15 september een tentoonstelling worden gehouden, die als titel heeft „Meer en Beter Bouwen". Deze tentoonstelling is geheel gewijd aan de Modelbouwverordening van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten en aan de Voorschriften en Wenken voor het ont werpen van woningen van het Ministe rie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Beoogd wordt het geven van een globaal inzicht in wat met deze voor- «chriften wordt nagestreefd. Op 13 panelen wordt aan de hand van tekeningen, plattegronden en grafieken weergegeven hoe de woningbehoefte en de daarmede gepaard gaande behoefte aan andere gebouwen zich in de komende 35 jaar zal ontwikkelen, wordt aandacht besteed aan het industriële bouwen en aan oude en nieuwe bouwvoorschriften. Een toekomstfantasie van een grote stad illustreert het veranderende levenspa troon door bevolkingsgroei, ontwikkeling van de techniek en toeneming van de welvaart. De expositie is in het bijzonder van belang voor allen, die hetzij direct of in direct met de bouwvoorschriften zullen moeten werken en voor hen, die zich b.v. uit bestuurlijk oogpunt bezig houden met de problematiek van bouwen en wonen. De voorbereiding van de tentoonstelling was in handen van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten in samenwerking met het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening en met het Bouwcentrum. In de cantine van het stadhuis, waar de tentoonstelling wordt gehouden, heeft el ke belangstellende gratis toegang op de genoemde data tussen 10 en 17 uur en op dinsdag- en donderdagavond bovendien van 19.30-21.30 uur. leiden ondanks het feit dat hij nog een of meerdere jaren detentie te goed heeft. Voor deze experimenten komen alleen gedetineerden in aanmerking, die tot een zeer langdurige straf zijn veroordeeld, maar die zich uitstekend hebben gedragen gedurende een aantal in de gevangenis doorgebrachte jaren. De ervaringen die men tot dusver heeft gehad zijn zeer po sitief, zo verklaarde men van de zijde der reclassering, die bij het experiment be trokken is. Er is evenwel één groot pro bleem: gebleken is namelijk dat de gevan gene na zijn tijd „uitgezeten", beter ge- egd „uitgewoond" te hebben, niet meer weg wil uit de vertrouwde omgeving en niet meer uit de villa wil. ADVERTENTIE de grootste collectie de fiets voor het gehele gezin BREESTRAAT 108 BEVERWIJK v.v.. De rechtbank in Haarlem heeft op dinsdag 5 september in staat van faillisse ment verklaard: J. Sijtsma, handelend onder de naam Boekhandel J. Sijtsma, wonende in Zandvoort. Rechter-commis- saris: mr. J. Spreij. Curatrice: jonkvrou- we mr. R. W. de Ranitz in Haarlem. De naamloze vennootschap N.V. Scheepshelling „De Uitkomst", gevestigd en kantoorhoudende in Zaandam, Gerrit Bolkade. Rechter-commissaris: mr. J. Spreij. Curator: mr. J. H. A. M. van Son in Haarlem. Bij vonnis van de rechtbank in Haar lem van 5 september is na gedaan verzet, uitgesproken de vernietiging van het von nis dier rechtbank van 15 augustus 1967 waarbij de vennootschap onder firma Indrapoera, gevestigd en kantoorhouden de in Haarlem, Kruisweg 18-20 en de aan sprakelijke vennoten Ming Tang Ling, wo nende in Haarlem, Kruisweg 18-20, Ching Tang Yang, wonende in Leiden, Stations weg 30 en Chas Ting Chon, wonende in Haarlem, Kruisweg 18-20, in staat van faillissement zijn verklaard, met benoe ming van mr. D. Rens in Haarlem, tot curator. Bij vonnis van de rechtbank in Haarlem van 5 september is, na gedaan verzet, uitgesproken de vernietiging van het von nis van 29 augustus 1967 waarbij C. H. Sieben, wonende in Velsen, Orionweg 104, in staat van faillissement is verklaard, met benoeming van mr. A. A. M. Lees berg in Beverwijk tot curator. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 29 augustus I 1967 geëindigd het faillissement van: P. P. Dekker, wonende in Wormerveer, Piet Heinstraat 1, uitgesproken op 28 juli 1964. Curator: mr. J. W. Crefeld in IJmuiden. Zondagmorgen 17 september om half tien start in het Wilhelminapark in Utrecht voor de twaalfde maal de Tradi tierit van de Pionier-Automobielen Club. De eerste deelnemers worden omstreeks half twee in Zandvoort verwacht. Om twee uur beginnen op het circuit de klas sementsproeven met Le Mans-start. Een belangrijk aantal deelnemers wordt dit jaar verwacht uit Engeland, België en Duitsland. Er wordt via Maarssen en Breukelen, Vinkeveen en Aalsmeer naar Heemstede gereden, waar een rustpauze wordt gehouden in het wandelbos Groe- nendaal. Om kwart voor een rijden de wagens in de richting Zandvoort. Het evenement wordt omstreeks half vijf besloten met de eveneens traditie geworden parade van de tientallen antie ke automobielen. TEL AVIV (AP). De Egyptenaren mogen dan de strijd tegen Israel opgegeven hebben, maar hun dolfijnen gaan koppig voort en zijn aan de winnende hand. De Israë lische trawlervloot, die voor het eerst de rijke visgronden ter hoogte van El Arisj in het noorden van Sinai bevist, is aan de verliezende hand tegen de scholen dolfijnen die de kostbare nylonnetten van de Israeli's openhalen om zich te goed te doen aan de vangsten. „Ze hebben al voor honderden dollars schade aangericht", zo vertelt Dov Schmida, secreta ris van de vakbond van vis sers. „Ze vreten onze winst op". Schmida zegt dat de speelse dolfijnen de Israeli's te slim af zijn. De Israëlische vissers hebben tevergeefs geprobeerd de dolfijnen in de luren te leggen. De vissers hebben een beschermend kordon rond hun netten gelegd, maar deze af weer bleek niet te helpen. Toen de vissers hun vang- tijden veranderden, pasten de dolfijnen hun eetgewoonten aan. Tenslotte probeerden de wanhopige vissers het met een zacht lijntje. Zij voederden de dolfijnen overvloedig op be paalde tijden, maar het bleek onvoldoende voor de grote scholen dolfijnen. Bovendien schenen zij vis zo uit het net lekkerder te vinden. „Wat wij ook proberen, binnen een dag hebben de dolfijnen er een antwoord op", zo verzucht Schmida. Nu zijn de vissers kwaad en eisen mitrailleurs, geweren of bommen om de dolfijnen af te schrikken. Het ministerie van Defensie wil hier echter niets van weten, omdat het volgens Schmida „de dolfij nen niet ziet als een gevaar voor 's lands veiligheid". Ondanks de aanvallen der dolfijnen heeft de oorlog van juni de Israëlische vissers toch winst gebracht. Voor de oorlog lag de visvangst ver scheidene maanden per jaar stil om de Israëlische gronden voor overbevissing te benoe- den. Zij geven de strijd bij El Arisj niet op, ofschoon het moeilijk is. Schmida zegt: „Het ergste is nog dat de dol fijnen na onze netten vernield en de vangsten opgegeten te hebben, boven water komen om ons uit te lachen". Tijdens een echtschei dingsproces of een proce dure tot scheiding van tafel en bed kan de ver houding tussen de echt genoten zo gespannen zijn, dat het noodzakelijk is dat één van hen de echtelijke woning verlaat. Voor een dergelijke situatie is ar tikel 267 van het Burger lijk Wetboek in het leven geroepen, luidende: „De vrouw, hetzij eiseres tot echtscheiding, hetzij ver weerster, kan, met bewilli ging van de rechter, ge durende de loop van het geding de woning van de man verlaten. De recht bank zal het huis aan wijzen, alwaar de vrouw verplicht zal zijn haar ver blijf te houden". Als de vrouw door de rechter wordt gemachtigd in de echtelijke woning te verblijven zonder verplicht te zijn haar man daar bij zich te ontvangen, houdt dit dan voor de man een verbod in om in de woning te blijven, ook als hij de huurder of eigenaar van de woning is? Deze vraag be antwoordde de president van de rechtbank te Leeuwarden bevestigend. Heeft de rechter ook de bevoegdheid om de vrouw te bevelen de echtelijke woning te verlaten? Hier over bestaat in de recht spraak geen eenstemmig heid. Tijdens een echtschei dingsproces verzocht de man de president van de rechtbank te 's-Graven- hage zijn vrouw te veroor delen om de echtelijke wo ning te ontruimen. Hij be toogde, dat hij zijn kantoor in de echtelijke woning had. Door wild, onge remd en hysterisch op treden, handtastelijkheden en scheldpartijen van zijn vrouw kon hij zijn werk in de echtelijke woning niet behoorlijk meer verrich ten, zo betoogde hij. Zijn vrouw sprak in de echtelijke woning zowel tegen kantoorpersoneel als klanten kwaad van hem, sloot de secretaresse op, gooide en smeet met ser viesgoed en met hete kof fie. Zij verduisterde stuk ken en papieren uit zijn kantoor en gebruikte de telefoon om zijn zaak te benadelen. Zijn privé- secretaresse had hem mee gedeeld deze toestand niet langer te kunnen verdra gen en te zullen vertrekken uit zijn dienst, tenzij deze noodtoestand op korte ter mijn zou worden opge heven. Op grond van dit alles achtte de man het dringend noodzakelijk, dat zijn vrouw de echtelijke woning zou verlaten. De vrouw bracht lyer- tegenin, dat de rustversto ring in de echtelijke wo ning niet alleen aan haar te wijten was. Haar man was daar eveneens schul dig aan. Zij beschouwde zich zeker niet als de hoofdschuldige en kon niet inzien, waarom zij de wo ning zou moeten verlaten. De president van de echtbank achtte het niet onaannemelijk, dat ook de man schuld had, doch liet dit verder in het midden. Hij stelde vast, dat de ver houding tussen partijen in elk geval zeer gespannen was. Het zou dus voor bei de partijen nuttig zijn, in dien zij niet meer voort durend in eikaars nabij heid zouden verkeren. Daar de vrouw volgens de rechter voor haarzelf ge- man, die over kantoor ruimte moest beschikken, werd de vrouw veroordeeld de woning te ontruimen. Maar in een ander geval liet de rechtbank in Alk maar een geheel ander ge luid horen. Tijdens een procedure tot scheiding van tafel en bed verzocht de man de rechtbank om zijn vrouw een afzonderlijk verblijf aan te wijzen. De rechtbank gaf toe, dat de vrouw in een procedure tot echtscheiding of schei ding van tafel en bed een machtiging of bewilliging kan verkrijgen om ge durende de loop van het geding de woning van de man te verlaten. Maar de wet opent niet de moge lijkheid voor de man om in een dergelijke procedure te vorderen, dat de rechter een afzonderlijke verblijf plaats buiten de echtelijke woning aan de vrouw tegen haar wil zal voor schrijven. Aldus verklaar de de rechtbank de man niet ontvankelijk in zijn vordering. De man of de vrouw, die de echtelijke woning al of niet met kinderen verlaten heeft, kan voor grote huisvestingsproble men komen te staan. Heeft zo'n man of vrouw nog enige voorrang bij de toewijzing van woonruim te door het Huisvestings bureau? Het antwoord op deze vraag hangt allereerst af van het gemeentelijk huisvestingsbeleid. Hier kan slechts heel in het al gemeen worden gezegd, dat de mate van urgentie de doorslag dient te geven bij de verdeling van woon ruimte. Dit kan in de prak tijk hierop neerkomen, dat de echtgenoot, die de echtelijke woning heeft verlaten, in de rij komt te staan met andere woning zoekenden. makkelijker onderdak zou kunnen vinden dan de Mr. C. A. baron Bentmck (Van een verslaggever) IJMUIDEN De Deense kotter „Boga- nia" kwam in de nacht van woensdag op donderdag een niet alledaagse lading los sen voor de IJmuidense vishallen: veertig prachtige haaien,' waarvan de zwaarste negentig kilogram woog. De haaien werden grif verkocht en brachten gemiddeld twee gulden per kilo gram op. Tijdens de lossing ging een der opvaren den op de vuist met zijn schipper. De politie was snel aan boord, maar de vechtpartij was toen, door ingrijpen van de overige bemanningsleden al voorbij. De schipper wenste zijn vechtlustige matroos niet langer meer aan boord te hebben. De 23-jarige vechtjas werd der halve door de politie van boord gehaald. Hij zal met een visvrachtwagen, die van daag naar Denemarken zou vertrekken, naar zijn land terug worden gestuurd.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 9