Prof. Romme hekelt de ideeën der KVP-radicalen Agenda voor Haarlem en de IJmond bondig 1 Systematisch onderzoek bij duizenden zuigelingen sunart primeur: junior serie en 4 REDE „ALS LID VAN AFDELING LEIDEN Schade 20 miljoen door explosie van munitieschip Balans van half jaar Rode-Kruiskisten Ontploffing op sleepboot In tweede kwartaal verdronken 161 mensen Steenfabriek geeft 38 werkers ontslag Geen partij is zo gek om daaraan te beginnen Lompensorteerder in vrijheid N oordoostelij ke wind J N.V. Autoshop Haarlem Premier De Jong op werkbezoek 11 it 11 VRIJDAG 8 SEPTEMBER 196 7 2 Roos Alles voor uw auto Geen leiding Geen koehandel I Stofwisselingsziekte kan leiden tot zwakzinnigheid Kerkelijk nieuws Brandstichting volgens officier niet bewezen Haarlem V elsen-lJ muiden Beverwijk VOORDEEL VOOR VELE HAARLEMSE DAMES MET GOEDE SMAAK Sü si lx i Pro/, ror. C. P. M. Romme (Van onze correspondent) UTRECHT. Bij de explosie van het munitieschip in Utrecht op 12 juni is zo blijkt thans een schade aangericht van ongeveer 20 miljoen gulden. Philips Lasstavenfabriek en Agam N.V. (impor- trice van Mercedes-automobielen) clai men ruim de helft van dit bedrag. Het ministerie van Defensie heeft toe gezegd de schade te vergoeden. Het bezit echter geen speciaal fonds waaruit dit enorme bedrag kan worden geput. Voor het uitkeren van schadevergoe dingen krijgt Defensie twee miljoen per Jaar. Het grootste deel van dit bedrag gaat op aan het betalen van aanrijdings- •chade aan derden. "Tussen de minister van Defensie en diens ambtgenoot van Financiën is op het ogenblik een druk overleg over de 20 miljoen aan de gang. UTRECHT. In totaal werden 14 handlampen, vijf verbandtrommels en drie dekens vermist, twee kisten werden als gevolg van aanrijdingen vernield, ze ven maal werd de inhoud van de ver bandtrommels gebruikt, van vijf kisten verdwenen de kaartjes aan de sluitingen en 90 maal werden de kisten louter en alleen uit nieuwsgierigheid geopend zon der dat er echter iets werd vermist. Dit is de balans van ruim een half jaar (eind maart tot en met eind juli) Rode-Kruiskisten langs rijksweg 12 van Utrecht naar Gouda. Deze 40 kisten zijn in maart geplaatst voor een proef van «en jaar. De bemanningen van de .witte Porches controleren iedere dag de 40 verzegelde kisten en vullen zonodig de inhoud weer aan. BROUWERSHAVEN. Donderdag heeft zich aan boord van de sleepboot Volharding" voor de haveningang van Brouwershaven een ontploffing voorge daan, waardoor de motor ter waarde van een ton en de achterkajuit geheel uit brandden. De kapitein die de boot tegen de zandplaat had gezet om een schoon maakbeurt te geven werd door de ont ploffing zestien meter weggeslingerd. Zijn vrouw wist hem met de roeiboot te redden. (Van onze correspondent) VENLO. Gedurende het tweede kwartaal van dit jaar zijn in ons land 161 mensen verdronken, te weten 80 jon gens, 9 meisjes, 62 mannen en 10 vrou wen. Veertien mensen verdronken in te water geraakte auto's. In de maand juli alleen al verdronken 139 mensen, te we ten 54 jongens, 9 meisjes, 70 mannen en 6 vrouwen. Acht personen verdronken in een auto. Dit staat in het september nummer van „De Brigade", het maand blad van de Koninklijke Nederlandse Bond tot het redden van drenkelingen. TIEL Bij de steenfabriek „De Steen- waard" in Eek en Wiel bij Tiel is aan 38 werkers ontslag aangezegd. De direc tie zegt dat zij deze maatregel heeft moe ten nemen als gevolg van lage prijzen en het tekort aan voldoende personeel in de buurt van Tiel, .(Van onze parlementaire redactie) LEIDEN. De vroegere fractie leider van de K.V.P., prof. mr, C. P. M. Romme, heeft gisteren de staatsrechterlijke ideeën van de christen-radicalen in zijn partij als praktisch onuitvoerbaar van de tafel geveegd. Prof. Romme, thans lid van de Raad van State, noemde die ideeën „een onmogelijk geval voor een part(j die zichzelf respecteert". Prof. Romme, de grote promotor van de brede basis-politiek in ons land, voer de het woord op een bijeenkomst van de Leidse KVP-afdeling, waar de radicaal mr. E. Jurgens de degens kruiste met partijvoorzitter mr. P. J. M. Aalberse. Hij vond het een onmogelijke zaak om een regeringsploeg met programma inzet te maken van de verkiezingen. „Geen partij is zo gek om daaraan te beginnen", aldus de oud-fractieleider. „Dat is alleen maar een kreet. In het harde en nuchtere politieke bedrijf wordt het regeringsprogramma voor vijftig per cent bepaald door de machtsverhoudingen, die na de verkiezingen ontstaan". De oud-fractieleider, die uitdrukkelijk als lid van de Leidse partij afdeling het woord voerde, zei niet te begrijpen hoe de radicalen zich eigenlijk de verkiezin gen voorstellen. Als partijen met een ge zamenlijk programma uitkomen, maar met verschillende lijsten de verkiezingen ingaan, zullen zij zich automatisch tegen elkaar gaan afzetten. En wat gebeurt er als de radicale combinatie de meerder heid niet haalt? Er is geen alternatieve groepering, dus zal de KVP, om het land regeerbaar te houden, met een andere combinatie in zee moéten, hoewel zij zich tevoren heeft vastgelegd. Wie deze koers wil, brengt de KVP in een onmogelijke positie", aldus prof. Romme. Wel vond de vroegere fractie leider dat de kiezer er recht op heeft te weten aan welke combinatie de voorkeur wordt gegeven, maar een politieke binding achtte hij een staatkundig onrijpe con structie, die alleen maar grote problemen zal scheppen. „Dan ofltgtaat het gevaar van een koninklijk kabinet, waar dé kie zer geen enkele greep meer op heeft"^ zo was zijn waarschuwing. Prof. Romme hield een pleidooi voor de christelijke partijvorming. „Er wordt in (ADVERTENTIE) GEOPEND dagelijks van 8.30 uur tot 18.00 uur; ook op zaterdag. GONNETSTRAAT 1—3 (hoek Friese Varkenmarkt) vlakbij viaduct over het Spaarne. TELEFOON 0 2500-12575 ons land teveel gesneerd met de kreet dat het onverzoenlijke verzoend wordt", zei hij boos. „Alleen het christelijke ce ment is in staat gebleken om de saam horigheidgedachte te incarneren". De oud-fractieleider verweet de leiding van de KVP geen enkele leiding aan de discussie over de partij vernieuwing te hebben gegeven. „Ik voel dat als een te kortkoming", zei hij. Dat bracht mr. Aal berse tot de mededeling dat het partij bestuur uiterlijk 14 oktober kleur zal be kennen. De partijvoorzitter, die in de dis cussie de christelijk-geïnspireerde volks partij verdedigde, liet daarbij weten dat het partijbestuur het gesprek met ARP en CHU in de zogenoemde „Groep van 18" niet als een vrijblijvende zaak be schouwt. „Als op 14 oktober voor die lijn een meerderheid wordt gevonden, gaan we1 vanzelfsprekend daarmee verder de boer op", zei hij. Mr. Jurgens voerde in zijn weerwoord aan, dat het de radicalen vooral gaat om de kiezer meer invloed te verschaffen. De kiezer moet weten wat het wordt, zei hij, voerder. Mr. Jurgens. die door sommige Cals. Op welke wijze dat te verwezenlij ken is, valt nader te bezien. Mr. Jurgens vond het belangrijkste dat de politici voor de verkiezingen de eerlijkheid opbrengen om te zeggen wat ze van plan zijn. „We moeten af van de koehandel, die binnens kamers op Soestdijk bedreven wordt", zei hij. Mr. Jurgens zei dat er moed voor no dig is om de nodige risico's te nemen. „We moeten niet bang zijn macht te ver liezen", zei hij. Hij verweet prof. Rom me te veel van de bestaande versplinter de situatie te zijn uitgegaan en wilde ook het kiesstelsel in beschouwing nemen. Hij meende dat de ene concentratie vanzelf de andere zal oproepen. „Als het goed gaat ontstaat een samen gaan, die tot nieuwe grote partij formaties kan evolueren", zei de radicale woord voerder. Mr. Jurgens, die soor sommige toehoorders werd verweten geen rekening te houden met de economische mogelijk heden en door anderen niet radicaal ge noeg werd bevonden, zei het geroep om leiding aan de discussie te betreuren. „Een open discussie, zoals we nu heb ben. is een belangrijk stuk democratise ring", vond hij. WÊrnS Premier De Jong heeft donderdag een werkbezoek gebracht aan de ge bieden in Noord-Brabant en Gelder land, die op 25 juni door een wind hoos werden getroffen. Hier be kijkt de premier een verwoeste boerderij in Ulicoten, gemeente Baarle-Nassau. i r, -V. I DEN HAAG. De staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. R. J. H. Kruisinga, heeft besloten een proef onderzoek in ons land te doen instellen naar phenylketonurie. Phenylketonurie behoort tot de groep der aangeboren stof wisselingsziekten. Onbehandelde phenyl ketonurie kan leiden tot een ernstige be schadiging van de hersenen met als uit eindelijk gevolg zwakzinnigheid. Indien de ziekte tijdig wordt herkend is het mogelijk deze hersenbeschadiging door een speciale dieet-therapie te voor komen. Tijdige opsporing is thans moge lijk geworden door onderzoek op bloed of urine kort na de geboorte. In de Ver enigde Staten en de Scandinavische lan den vindt reeds systematisch onderzoek Beroepbaar De heer H. Appers, theol. kand. Haverschmidtstraat 98 Den Haag is met ingang van 8 sept. a.s. beroepbaar. Christ. Geref. Kerken Beroepen te Schiedam W. Heerma te Enschede. Geref. Gemeenten Beroepen te Leiden J. van Haaren te Amersfoort. Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Avereest-Dedemsvaart G. Mulders te Murmerwoude - te Bennekom G. J. Buys te Murmerwoude. van pasgeborenen op deze ziekte plaats. De staatssecretaris heeft besloten het in te stellen proefonderzoek op beperkte schaal te beginnen in de provincies Gro ningen en Friesland. De organisatie be rust bij de provinciale kruisorganisaties. Bij dt eerste onderzoek zullen enkele duizenden jonggeborenen betrokken zijn. AMSTERDAM. Tegen een 28-jarige Amsterdamse lompensorteerder aan wie brandstichting in zijn woning in de Bui ten Brouwerstraat in de hoofdstad ze ven jaar geleden ten laste was gelegd heeft de officier van Justitie bij de Am sterdamse rechtbank donderdag vrijspraak geëist. De rechtbank willigde het verzoek van de raadsman tot onmiddellijke invrij heidstelling in. Toen het tot de publieke tribune, die vol zal met vrienden en ver wanten van de man doordrong dat hij nog dezelfde dag vrij kwam, klonk gejuich op. Bij de brand in de nacht van 30 april op 1 mei 1960 kwam een bejaard echt paar om het leven. De lompen sorteerder die zelf ernstige brandwon den opliep, wist zijn vrouw met hun twee jarig zoontje en zijn bejaarde vader in veiligheid te brengen door hen uit het raam te laten zakken. Begin van dit jaar was hij gearres teerd nadat zijn vrouw en zijn schoonva der bij de politie verklaringen hadden af gelegd dat hij de brand zou hebben ge sticht. Inmiddels is de scheiding uitge sproken tussen de lompensorteerder en zijn vrouw. ADVERTENTIE Moderne meubelen In Habitat style in groen en rood gebeitst. Voor het junior-budget is dit het schot in de roos. B.v. eetk. stoel v.a. f46,-, tafel 83 x 83 cm. met formica blad f140,-, dressoir 200 cm. lang of broodkast 105 x 125 cm. f395,-. En u kunt nog uit vele andere toepassingen kiezen. Te zien in onze Sunart etalages. Onze "Goed Wonen" zaak met eigen Ingang: Breestraat76, Beverwijk tel. C 02510)-25t41 Volop parkeerruimte. De gehele maandag gesloten. De gehele zaterdag geopend. Stadsschouwburg, vandaag en zaterdag 20 u.: Toneelgroep Centrum met „Yvonne" van Witold Gombrowicz. Regie: Peter Oost hoek. Zaterdag na afloop van de voorstel ling: „Haarlems Schildersbal". BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Hom- bre", 14 j. Frans Hals, 19 en 21.15 u.: „Of Human Bondage", 18 j. Vandaag en zaterdag 23.30 u.: „Inspecteur Clouzeau", 18 j. Lido, 14 en 20 u.: „De kanonnen van Na- varone", 14 j. Zaterdag 23.30 u.: „De lok vogels", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Samen uit, sa men thuis", a.l. Minerva, 20.15 u.: „Fantómas, genie der misdaad", 14 j. Zaterdag 14.30 u.: „Winne- tou, het grote opperhoofd", a.l. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Fantómas contra Scotland Yard", 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Gevangene van haar hartstocht", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Versieren op z'n Italiaans", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16e tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondags 13 tot 17 uur. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks, behalve maandag, ge opend van 10 tot 12.30 u. en van 13.30 tot 17 u. Tot 1 november dagelijks van 10-12.30 u. (behalve maandag) en 14-17 u. (op zon dag 14-17 u.): Tentoonstelling van werken uit het Aartsbisschoppelijk Museum van Utrecht. Teylers Museum (Spaame 16): Perma nente expositie van schilderijen, fossielen, mineralen en historische natuurkundige instrumenten. Geopend op werkdagen, be halve maandag van 10 tot 17 u. De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 uur. De Waag (hoek Spaarne-Damstraat): Expositie van beeldhouwwerken en teke ningen van Truus Loeffvan Someren Gréve en aquarellen van Jan Loots. Dage lijks van 1 tot 5 uur. Tot 11 september. Cruquius Museum (Cruquiusweg, Heem stede): Historische stoommachines en ma quette van Nederland met waterstanden en overzicht ramp 1953. Dagelijks ge opend van 9 tot 17 u. Op zon- en feest dagen gesloten. Stompetoren (Spaarnwoude): Expositie van werken van Hak, Mulder, Van Veen en Verkade. Dagelijks van 14 tot 18 uur. Op zaterdag en zondag van 10 tot 18 uur. Tot 25 september. DIVERSEN Linnaeushof (Bennebroek). Tot oktober: openluchttentoonstelling van voorjaars- en zomerbloemen. VRIJDAG 8 SEPTEMBER Öity, 20 u.: „Triple Cross". Stadsschouwburg, 20 u.: „Katten"- Ruïne van Brederode, Santpoort: Expo sitie van kleurgrafiek van Rob Clous en beeldhouwwerk van Janneke Ducro, Louk van Meurs, Nico Betjes, Paul van Crimpen, Geert Jan van Meurs, David J. van de Kop en Frits Vanèn. ZATERDAG 9 SEPTEMBER City, 19 en 21.30 u.: „Triple Cross". Stadsschouwburg, 20 u.: „Katten". Ruïne van Brederode, Santpoort: Expo sitie van kleurgrafiek van Rob Clous en beeldhouwwerken van Nederlandse kun stenaars. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. VRIJDAG 8 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Mooie lange benen,maar ook lange vingers" Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „En de vrouw schiep de liefde". W.B. Theater, 20 u.' „Vernielende vuis ten". ZATERDAG 9 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Mooie lange benen,maar ook lange vingers". 23.30 u.: „Naakte Odysse". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „En de vrouw schiep de liefde". W.B. Theater, 20 u.: „Vernielende vuis ten". Kennemer Theater, 20 u.: toneelavond „Spel met een droom", door Toneel ver. „Havenkwartier". Dr. Prinsenhal, Heemskerk, 20 uur: uit voering opera „Faust" van Charles Gou nod, door Bev. Gemengd Koor „Zang en Vriendschap" m.m.v. Noordh. Philharm. Orkest en solisten. Kerkdiefstal. De politie van Goes heeft een 31-jarige ontsmetter en een 39-jari- ge havenarbeider aangehouden. In de nacht van maandag op dinsdag hadden ze ingebroken in de Nederlandse her vormde kerk van Goes. Ze zagen kans een bedrag van ongeveer duizend gul den te verzamelen uit collectezakjes en -bussen. Verder namen ze zeven antiek koperen en tinnen borden en schalen mee. Vinkeveense problemen. De heer F. Pörtz- gen, lid van de Vinkeveense gemeente raad, heeft zijn lidmaatschap van d« K.V.P. opgezegd. De samenwerking tus sen hem en de overige leden van de K.V.P.-fractie was na het begin van het bouwschandaal hoe langer hoe slechter geworden. De directe aanleiding om het lidmaatschap op te zeggen was dat hij al geruime tijd niet meer op de fractie vergaderingen van de K.V.P. uitge nodigd werd. Hij zal wel als raadslid aanblijven. Schietoefeningen. Teneinde de veiligheid voor de scheepvaart nabij het schiet- terrein De Noordvaarder te verzekeren zal de Koninklijke Luchtmacht een sec tor vaststellen met begrenzingen vol doende ver in zee. Instructies zullen worden uitgegeven dat er geen schiet oefeningen mogen worden gehouden indien zich schepen in deze sector be vinden. Dit is bepaald op grond van een onderzoek nadat een viskotter uit Lemmer op 28 augustus nabij Terschel ling was geraakt door twee projec tielen. (ADVERTENTIE) Haarlem De bekende Weense bontcouture „Otto Langer", Kleine Houtstraat 49 A te Haarlem zal gaan verdwijnen. Contracten met buitenlandse mode huizen nopen de eigenaar te vertrtek- ken. De gehele collectie bontmantels (ook de 1968 collectie), accessoires, zoals cravattes, bonthoedjes, kragen, stola's, avondcapes, zullen in deze grandioze uitverkoop tegen zeer lage prijzen worden verkocht. Zeer zeker zullen er voordelen te be halen zijn voor de dames van Haarlem en omgeving. Zie ook de advertentie op pag. 24 Het KNMI deelt mee: In de afgelopen 24 uur is de luchtdruk boven de Britse eilanden en onze om geving flink gestegen, waardoor een ver binding tot stand is gekomen tussen een hogedrukgebied bij de Azoren en één bo ven Noord-Rusland. Tengevolge van deze ontwikkeling is de atmosfeer enigszin* stabieler geworden, maar aangezien in de hogere luchtlagen nog een lagedruk gebied aanwezig is, ontwikkelden zich bo ven het relatief warme water van de Noordzee buien, die de kustprovincie* binnendreven. Anderzijds bevindt zich boven de Bal kan een depressie, die zich met regen over Polen naar het noorden uitbreidt. Hierdoor zal de noordoostelijke wind bij ons geleidelijk wat gaan toenemen, maar waarschijnlijk zal dit regengebied on* land in het komende etmaal niet berei ken. Evenals in de afgelopen nacht is er kans dat ook in de komende nacht de temperatuur aan de grond plaatselijk tot 0 graden daalt. In het binnenland zal opnieuw hier en daar mist ontstaan. WEERRAPPORT1N Maximum- ei a minimum- 5 «e k temperaturen binnen- en buitenland Den Helder half bew. n 17 8 1 Ypenburg mist windst. 17 6 1 Vlissingen half bew. windst. 16 11 0.1 Eelde mist windst. 18 13 2 De Bilt mist windst. 17 3 0 Twente mist windst. 18 4 0 Eindhoven mist windst. 17 4 5 Z.-Limburg licht bew. windst. 18 6 0 Helsinki licht bew. n 22 12 17 Stockholm mist windst. 17 6 1 Oslo half bew. windst. 18 7 0 Kopenhagen mist nno 18 10 0 Aberdeen mist nnw 14 4 0 Londen onbewolkt wnw 17 6 3 Amsterdam mist verand. 16 6 0.5 Brussel half bew. windst. 18 8 2 Luxemburg zw. bew. nno 16 8 0.5 Parijs licht bew. windst. 19 8 0 Bordeaux mist nw 19 7 0 Grenoble half bew nno 20 13 0 Nice licht bew. nnw 25 15 0 Berlijn regen no 19 13 0.1 Frankfort zw. bew. windst. 18 7 0 München geh. bew. wnw 11 9 18 Zürich zw bew. zzo 16 8 0 Genève zw. bew. windst. 17 9 0.3 Locarno zw. bew. zw 18 10 66 Wenen geh. bew. nw 22 13 0 3 Innsbruck regen w 13 9 27 Belgrado onbewolkt ozo 30 15 0 Athene onbewolkt n 29 22 0 Rome half bew. zo 27 19 0 Barcelona half bew. nnw 21 16 0.4 Madrid licht bew. nno 27 13 0 Mallorca zw. bew. ono 25 19 0 Lissabon onbewolkt nw 25 16 0 Zaterdag 9 september Zon op 6.03 uur; onder 19.11 uur. Maan op 12.25 uur; onder 21.04 uur. Maanstanden Eerste kwartier 11 september 4.06 uur. Volle maan 18 september 17.59 uur. Laatste kwartier 26 september 22.44 uur. Hoog en laag water In IJmuiden Vrijdag 8 september Hoog water 6.01 uur en 18.26 uur. Laag water 2.02 uur en 14.14 uur. Zaterdag 9 september Hoog water 6.44 uur en 19.54 uur. Laag water 2.42 uur en 14.56 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort Is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 2