VAN DAG TOT DAG Mende gaat aftreden als FDP-voorzit ter Zege voor Flosy-troepen op de FLN in Aden de individuele -• mmmmm Groeiende tegenstellingen in Vietnam tussen Thieu en Ky commentaar op actuele zaken en In twee helften Koffermoord is opgelost Vader Debray mag zoon verdedigen Ook in Joegoslavië „apen-infectie" Scheel waarschijnlijk opvolger misssifes -AA TT II AA ff TA II AC Computerbanden verdwenen Leger gaat optreden tegen discriminatie Phantoms voor Starfighters Bus stort in een rivier: 16 doden Paus moet lang rust houden Kongolezen moeten Belgen beschermen Hatta gastdocent in West-Duitsland 3 liilP5 amm VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1967 Brandt vraagt vermindering Sovjet troepen in Duitsland Carmichael in Algerije si WB SBS sssgsssggas r± HAARTABAG is een individuele haarlotion-be stemd voor de persoonlijke verzorging van uw haar. HAARTABAG bevordert de natuurlijke bloed circulatie van de hoofdhuid en bestrijdt haaruit val, roosvorming en hoofd jeuk. Regelmatige massage met HAARTABAG geeft u het gewenste resultaat: gezond, levendig en glan zend haar. IIAARTABAG werkt verfrissend en opwekkend. De individuele geur accentueert het gevoel goed verzorgd te zijn. HAARTABAG in de doserende fla con vanaf f 3.95 MAURER WffiTZ STOLBERG IM RHEINLAND Belgische regering Bombardementspauze Uit de P.S.P.-fractie in de Kamer is aangedrongen op een onverwijlde publi- katie van het rapport der „Vietnam- waarnemers", de drie journalisten die op verzoek van de Nederlandse regering in Zuid-Vietnam hebben rondgedwaald tij dens de verkiezingen aldaar. Het vreemde van deze „waarneming" was, dat de uit nodiging daartoe was gericht aan de Ne derlandse regering en dat deze het kar wei doorschoof naar de journalistiek. De veronderstelling dat Den Haag lie ver niet het risico nam, officieel een voor Zuid-Vietnam ongunstig rapport te moe ten uitbrengen, wordt nog versterkt door het feit dat zij de drie journalisten geen geheimhouding blijkt te hebben opge legd, zodat ze alle drie volop de gelegen heid hebben gehad hun bevindingen met een te spuien. De televisie heeft twee hunner al uitgebreid aan het woord ge laten, namelijk Hilterman bij de AVRO en Neuman bij de KRO. De bevindingen van de derde man, Van 't Veer, zullen vandaag of morgen door de VARA aan de openbaarheid worden prijsgegeven. Een gezamenlijk rapport van deze drie waarnemer^ Zal moeten bestaan uit ten minste twee afzonderlijke paragrafen, waarschijnlijk wel drie, omdat er van eenstemmigheid geen sprake is. Dat doet niets af aan de objectiviteit van deze he ren, maar wel heeft het te maken met de manier waarop zij hun taak hebben opgevat en de methode die zij bij hun waarneming hebben gevolgd. Henk Neu man slaat in dat opzicht verreweg het beste figuur. Hij is volgens zijn lezing inderdaad onregelmatigheden en intimi datie op het spoor gekomen, maar veel belangrijker was zijn poging om erachter te komen welke manoeuvres er bij de voorbereidingen van de verkiezingen zijn uitgevoerd dus vóórdat de waarnemers aan het werk togen. Zijn gesprekken met kandidaten wier kandidatuur was gewei gerd, leverden verhelderende feiten op, die erop wezen dat „de generaals" in Zuid-Vietnam niets aan het toeval heb ben overgelaten en alle voor hen ongun stige verrassingen al bij voorbaat hebben uitgesloten. De heer Hilterman, die van dergelijke dingen niets bleek te hebben gemerkt hij kwam bovendien twee dagen later dan de anderen in Vietnam aan beperkte Zich tot énige algèmene opmerkingen over de verkiezingen en legde het zwaar tepunt op. zijn waarneming van de duide lijke verslechtering, die de toestand in Zuid-Vietnam in enkele jaren heeft on dergaan. Daarvoor was hij echter niet uit gestuurd en dat zal dan ook niet in zijn rapport aan de heer Luns worden opge nomen. Intussen zijn deze uiteenlopende be vindingen van twee der drie waarnemers allerminst geschikt om het prestige van Buitenlandse Zaken te versterken, dat zich op een zo teleurstellende manier af maakte van de taak om in overeenstem ming met de Kamer stappen te onder nemen tot bevordering van de vrede in Vietnam. Het bijzonder duidelijke protest van een groot aantal vooraanstaande Ne derlanders, dat op dit Kamerdebat is ge volgd, hekelt echter terecht niet alleen de minister maar ook de Kamer, die in een laag-bij-de-grondse bezorgdheid voor par tijpolitieke belangen naliet zich werkelijk „Volksvertegenwoordiging" te tonen. Er zou alle aanleiding zijn om dit on gelukkig verlopen Vietnam-debat op kor te termijn te herhalen, vooral ook omdat zich op dit punt dagelijks nieuwe ont wikkelingen voordoen, waarbij de starre, doodse manier van reageren die onze mi nister van Buitenlandse Zaken zich heeft aangemeten, langzamerhand onaanvaard baar wordt. Een tamelijk fantastisch klinkende aan kondiging van de Amerikaanse minister van Defensie, McNamara, dat tussen Noord- en Zuid-Vietnam een soort „Ber- lijnse Muur" zal worden opgericht, waar door de twee delen van Vietnam herme tisch van elkaar moeten worden afgeslo ten, doet de veronderstelling rijzen dat Amerika ernstig van plan is een perma nente scheiding tussen deze twee Viet- ms te bewerkstelligen, ook nadat op een of andere manier de oorlogshande lingen zullen zijn beëindigd. Het bombarderen van Noord-Vietnam zou daardoor in een ander licht komen staan. Niet het militair verzwakken van dit land en het verhinderen van militaire transporten in zuidelijke richting zouden dan het eerste doel zijn, maar het econo misch en industrieel uitmergelen van Noord-Vietnam, om eenzelfde verschil in levensstandaard te scheppen dat bestaat tussen Oost- en West-Duitsland. Daardoor zou de neiging van de Noordvietnamese bevolking om het communistische regime afvallig te worden en te ontvluchten, moeten worden bevorderd. Deze bekendmaking van McNamara is in ieder geval in flagrante tegenstelling met het blote feit, dat de oorlog in Viet nam een sociale oorlog is, begonnen uit een opstand van Zuidvietnamese ontevre denen en met grote hardnekkigheid voort gezet om Zuid-Vietnam te ontworstelen aan de dictatuur van familieregeringen en militaire dictatoren. <VWW1WMWVWWMWWWMWWVWW/WWWWW\HAWW>W PARIJS (AP). Een los werkman heeft bekend de vrouw te hebben ver moord wier in stukken gezaagd lijk in koffers op een station in Parijs is ge vonden. Maurice Lazimi (twintig jaar) legde zijn bekentenis af nadat de politie juist de identiteit van het slachtoffer had vastge steld. De dode vrouw was mevrouw Alice Bitoun, een gewezen danseres, die haar flat door Lazimi liet opschilderen. Lazimi had bij zijn werkzaamheden in de flat verscheidene blanco checks gesto len, waarvan hij er één van duizend francs verzilverde. Bij een tweede poging liep hij tegen de lamp. Toen mevrouw Bitoun La zimi hierover onderhield werd de jongen woedend en sloeg haar met een hamer. Toen hij de volgende dag terugkwam bleek de vrouw dood te zijn, zodat hij zich van het lichaam moest ontdoen. CAMIRI (Reuter) De Parijse advo caat Georges Debray heeft van de mili taire rechtbank in Camiri (Bolivia) toe stemming gekregen om naast de Boli viaanse verdediger de zaak van zijn zoon Regis te bepleiten, die terechtstaat op beschuldiging van het steunen van guer rilla-activiteiten in het zuidoosten van het land. IWWWAW/lAAIIIIAAAiyWMUWWWUIAAAiyWIIIIUIimWIUIIMIIMIA* FRANKFORT (DPA). De geheim zinnige „apen-infectie" waaraan in West- Duitsland al zes mensen zijn gestorven, is nu ook in Joegoslavië geconstateerd- In Belgrado is een dierenarts die de uit Oeganda stemmende groene meerkat had behandeld, die de ziekte kan verspreiden, ziek geworden. Dit is gisteravond mee gedeeld door artsen in Frankfort die met de infectie besmette patiënten behandelen. Het „Paul-Ehrlich"-instituut in Frank fort heeft sinds de ziekte zich in West- Duitsland openbaarde dertig wetenschap pelijke instellingen over de gehele wereld ingelicht. In de universiteitskliniek van Marburg liggen nog achttien patiënten in quarantaine en in Frankfort acht. (Van onze correspondent) BONN. Erich Mende zal zich niet herkiesbaar stellen als de liberale partij van West-Duitsland begin volgend jaar een nieuwe voorzitter moet kiezen. Mende heeft dit gisteravond onverwachts bekend gemaakt. Een dag eerder was bekend geworden dat Mende voorzitter van de bestuursraad van de „Investor Overseas Services" was geworden. Deze Amerikaanse, in Panama gevestigde, investeringsmaatschappij zal in de Bondsrepubliek een regionaal investeringsfonds en een eigen bank op richten. De recente besluiten van Mende, die in oktober 51 wordt, betekenen een hoogte punt in een reeks van crises in de lei ding van de Westduitse partij. Een be langrijke groep van jongeren in de FDP was het niet meer eens met Mendes con ventionele opvattingen over West-Duits- m,.>,..NVAV V Erich Mende lands benadering van de DDR. De ma nier waarop hij min /of meer door zijn partijgenoten is gedwongen het .verbond met de CDU van Ludwig Erhard op te geven, toen deze coalitie eind vorig jaar ten onder ging, wekte toen de indruk als-' of het Mende meer om het ambt dan om een vooruitstrevende liberale politiek ging. Als voorzitter van een oppositiepar tij was de conservatieve oud-officier, die niet gewend was tegen het staatsgezeg te ageren, niet de krachtige figuur die de kleine FDP in deze uren des gevaars no dig had. De laatste weken ging het ge rucht over een eventuele tegenkandida- tuur voor het voorzitterschap op het ko mende partijcongres, met name van de voormalige minister voor ontwikkelings - hulp, Walter Scheel. De uiterst bekwame Scheel zal vandaag tot vice-voorzitter van de bondsdag worden gekozen als opvol ger van zijn overleden partijgenoot Tho mas Dehler. Commentatoren zien deze nieuwe functie als een goede uitgangspo sitie voor een benoeming tot voorzitter van zijn partij begin volgend jaar. Het drama van de FDP op het ogenblik is overigens dat er zich behalve Scheel nau welijks kandidaten voor de opvolging van Mende voordoen. ADEN (AFP). Gevechtseenheden van Flosy, het door Egypte gesteunde front voor de bevrijding van bezet Zuid-Jemen, hebben na felle strijd met leden van het nationale bevrijdingsfront de strategisch belangrijke plaats Darsaad, aan de grens van Aden, bezet. Bij de gevechten vielen 25 doden en werd het in het politiebureau gevestigde hoofdkwartier van het NLF verwoest. BONN (A.P.). De Westduitse minis ter van Buitenlandse Zaken Willy Brandt heeft er bij de Sovjet-Unie op aangedron gen een deel van haar troepen uit Duits land terug te trekken, nadat de V.S. en Groot-Brittannië ook hiertoe hebben be sloten. ALGIERS (AP) De leider van de Amerikaanse negerorganisatie „Black Po wer", Stokely Carmichael, is officieel ontvangen, op het hoofdkwartier van de Algerijnse regeringspartij, het Nationale Bevrijdingsfront (FLN). Hij werd in het openbaar omhelsd door een van de par tijleiders, majoor Si Larbi. Officieel werd bekendgemaakt, dat Car michael een reis van een week door Al gerije zal maken, een openbare vergadering in Oran zal toespreken, een persconferen tie zal geven en mogelijk president Houari Boumedienne zal ontmoeten. (ADVERTENTIE) :rn,v li rr r-*-*" .ji» ïrr*:4 HtuiKfiSSS W-V* l. «ai*.*4uU -4 si J •*- esfïs «3HB ju**" ai SHPSnUsi Toen de strijd was gestreden bezette het federale leger de plaats, zonder de Flosy-aanhangers te ontwapenen. Het NLF leed hiermee zijn eerste grote nederlaag nadat het in de meeste staten van de Zuidarabische federatie de macht in han den had genomen. Het doel van Flosy was te laten zien, dat het aan de voor avond van de zelfstandigheid de meest representatieve organisatie in de federa tie is. Een ander Flosy-succes was de door deze beweging uitgeroepen staking in Aden, die donderdag in weerwil van de tegenwerking van het NLF vrij algemeen was. In de afgelopen dagen heeft Flosy een veertig-tal aanslagen op Britse mili tairen laten uitvoeren, die, voor het eerst door het NLF werden afgekeurd. FLOSY-aanhangers juichen als federale troepen Dar Saaed binnen marcheren. Óp de voorgrond luite nant-kolonel Avoadh Calah Bin Ab- dulla, die de operatie leidde. DALLAS (AP) Een beloning van 150 dollar is uitgeloofd voor het terugbezor gen van banden voor een computer, waar op inlichtingen ter waarde van 100.000 dollar voorkomen. De banden kunnen slechts worden ontcijferd door een gepro grammeerde computer van de universiteit van de zuidelijke methodisten in Dallas. De banden, die zijn gemaakt voor het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruim tevaart bevatten gegevens die nodig zijn voor de juiste berekening van het stra lingsgevaar voor astronauten bij een reis naar de maan. SAIGON (AP). Een oude vete tussen de pas gekozen Zuidvietnamese president Ngoejen Van Thieu en zijn vice-president Ngoejen Cao Ky is vandaag tot een uit barsting gekomen. Thieu weigerde, op het laatste ogen blik met Ky in hetzelfde Amerikaanse televisieprogramma te verschijnen. Hij was wel bereid alleen te verschijnen. Functionarissen van de Amerikaanse televisie-maatschappij NBC bewerkten Thieu gisteren lange tijd tot ten slotte be sloten werd dat vandaag zowel Thieu als Ky voor de opnamen zou verschijnen. Gisteravond laat kreeg NBC echter te ho ren dat de president van gedachten was veranderd en slechts alleen wilde verschij nen. NBC had geen keus en besloot het pro gramma met Thieu te maken. Toen Ky dit hoorde was hij razend. Thieu noemde de door de Amerikaanse minister van Oorlog McNamara aange- WASHINGTON (Reuter). Het Ame rikaanse leger gaat met spoed maatrege len nemen tegen huiseigenaren in de om geving van militaire kampementen, die weigeren aan negersoldaten te verhuren. Minister van Defensie McNamara zei don derdagavond dat onmiddellijk sancties zul len worden genomen ter bestrijding van „een schandelijke discriminatie tegen dui zenden mannen in uniform en hun ge zinnen". BONN Die Welt meldt dat West- Duitsland waarschijnlijk minstens hon derdvijftig in de VS gebouwde F-4 Phan- tom-straal jagers zal kopen ter ver vanging van een deel van zijn Starfigh ters waarmee zoveel ongelukken zijn gebeurd. TEPEJI DEL RIO, MEXICO (AP) Een autobus met twintig inzittenden is donderdagavond in volle vaart door een brugleuning geschoten en in de door zwa re regens sterk gestegen rivier Tepiji ge vallen. Volgens de eerste berichten zijn minstens zestien personen om het leven gekomen. VATIKAANSTAD (AP). De paus, die 26 september zeventig jaar wordt, heeft van zijn dokters opdracht gekregen lang durig rust te houden. De paus heeft een verkoudheid, die met koorts gepaard gaat, en is overspan nen. BRUSSEL. De Belgische regering staat op het standpunt dat de veiligheid van de Belgen in Kongo door geen an dere strijdmacht dan de Kongolese zelf gewaarborgd zou kunnen worden. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft dit in Brussel verklaard in verband met speculaties over mogelijke Amerikaanse bescherming voor de Belgen in Kongo. kondigde bufferzone van prikkeldraad en electronische apparatuur „noodzakelijk". De versperringen zullen volledig op Zuid- vietnamees gebied liggen, ten zuiden van de gedemilitariseerde zone. „Wij hebben al soortgelijke versper ringen over een afstand van elf kilome ter tussen Gio Linh en Con Thien, maar wij willen ze nu naar het westen uitbrei den om het effect groter te maken. Thieu verklaarde voorts dat hij zal wachten tot hij officieel tot president is ge ïnstalleerd voordat hij een pauze in ,de bombardementen zal verzoeken. (Van onze correspondent) BONN. De nieuwe universiteit in het Westduitse Bochum heeft dr. Moham med Hatth, oud-vicepresident van Indo nesië, uitgenodigd de komende winter een serie gastcolleges te geven. Dr. Hatta, die vermoedelijk samen met zijn echtge note naar Bochum zal komen, is van plan lezingen te houden over ontwikkelings hulp, de economie van ontwikkelingslan den en het systeem van de zogenoemde „verbruikscoöperaties". Diamanten verdwenen. Industriediaman ten ter waarde van 22.000 pond zijn verdwenen op een vlucht van Johan nesburg naar Londen. Het verdwijnen van de zending, die voor Dublin was bestemd, werd opgemerkt na aankomst van het vliegtuig op London Airport. Vijfling. De enige mannelijke vijfling ter wereld is donderdag in Maracaïbo vier jaar geworden. De moeder van de jon gens zei, dat ze geen geld heeft om ze naar een kleuterschool te sturen. Hof van justitie. Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft een salarisverhoging van zesduizend dollar per jaar voor de rechters bij het internationale hof van justitie in Den Haag voorgesteld. Het salaris van de rechters zou daardoor op 31.000 dollar komen. Drievoudige moord. Donderdag zijn drie jonge meisjes in Auburn, Alabama ver moord. Een voormalige mipnaar van een ander meisje, dat ontsnapte, wordt beschuldigd van drievoudige moord. Moskou-Boedapest. De partijleiders en premiers van Rusland en Hongarije hebben een nieuw vriendschapsverdrag ondertekend waarin gesteld wordt dat de naoorlogse Europese grenzen on schendbaar zijn. Trawler vergaan. De Spaanse trawler „Milagrito" is vanochtend voor de Por tugese kust gezonken. De dertien be manningsleden zijn aan boord van Por tugese vissersschepen gegaan. Veroordeling. Vier Peking-gezinde dag bladuitgevers in Hongkong zijn don derdag veroordeeld tot vier jaar ge vangenisstraf wegens aansporing tot oproer. Vuurwerk. De autoriteiten in Hongkong hebben vandaag alle handel in vuur werk een voor Chinese feesten wel haast onmisbaar artikel verboden. Boegbeeld-der-moed. Sir Francis Chiches ter is als een zeeheld ingehaald door de stad San Remo aan de Italiaanse Ri viera. Op de pier van het haventje nam Chichester de „polena della bravura" (boegbeeld der moed) in ontvangst. Deze onderscheiding werd door de ge meenteraad toegekend voor Chichesters solozeiltocht om de wereld in zijn zes- tien-meter-jacht. Sampion Bouglione overleden. Sampion Bouglione, een bekende circusfiguur, is na een langdurige ziekte op 57-jarige leeftijd in Parijs overleden. De familie Bouglione heeft een grote naam in de Franse circuswereld.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3