Ontdooiing der economie is grote mode van het Westen Mogelijk lening aan arme landen in coupures van f25 Wall Street raakte niet van de kook door Ford-staking Thyssen bouwt in Duisburg nieuwe oxystaalfabriek Ruwstaalproduktie na fusie jaarlijks 10 miljoen ton v% Interunïe bouwende belegging rJBeurs Financieel Weekoverzicht TUC stelt zich achter Wilson Brochure over vrije huren Scherp verwijt van Mitex aan de bonden Kort economisch nieuws Korter werken en ontslagen bij Robinson ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1967 10 Inflatoire stromingen Zuurstof A ardgasinkomsten Op de vingers natellen K as geld leningen Tegen drie procent Uniforme arbeidskosten Geen terugslag Meer belasting Minder werklozen Inflatoire impuls ^E^aTI0NAAL f BELEG iXTEHfr W,V'U70NAAI. BELEG Scheepvaartberichten Gravin Thyssen Special staal V ADVERTENTIE Atch. Top. Can. Pacific lllin. Cent N.Y.Centr Penssylvarii South Pac. Union Pac. Allied Chem Am. Can A C.F. Ind. Am Smelting Am. T. and T. Am. Tobacco Anaconda Bethl. Steel Boeing Chrysler Citv Bank 59"»,a 59''2 Cons. Edison 3434 McDonn.D.C 50% 50 Va Du. de Nem. 157% 155 E Kodak 126% 126% Gen. Electr. 110% 1121 a Gen Motors 84% 83% Goodyear T. 47 46% A. Motors 14% 143^ Int. Harvester 371/2 3734 Int. Nickel 97% 98 Int T. and T. 108% 108 Kennecott 49 48% Mont.Ward 23% 23% Radio Corp 56 56% Republic St. 49% 49% Royal Dutch 40% 42 De omzet in Wall Street was 9.31 miljoen shares tegen Dow Jonescijfers: industrie 907,54 0,63), spoorwegen bedrijven 131,04 0,03). Sears Roeb 57 57% Shell OU 73 73 Va Soc. Vacum 42 41% Stand. Br. 39% 393% Stand. Oil N.J 62% 62% Studebaker 64% 64% Texaco 73% 73% Un. Aircraft 91% 91% Un. Corp. 11% 11% fJn. Fruit 52 51% Uniroyal 44 44 Us Steel 47% 46% Westingh. 72 73% Woolworth 29% 29% Ford 50% 49 I* L.M. 76% 75 donderdag 260,88 1, 8.88 miljoen. 18) en nuts- (Van onze financiële medewerker) HAARLEM. Ondanks het feit dat premier Wilson als vervroegde kerst man ten tonele kwam door enkele economische dwangmaatregelen te verzachten, heeft hij weinig bijvals betuigingen te horen gekregen tijdens het congres van de Britse vakbonden, dat in de afgelopen week in Brighton werd gehouden. Eertijds werden men sen met wie men het niet eens was aan de schandpaal gebonden, of des noods werden zij verbrand, maar tegenwoordig wordt een congres ge houden om een politicus te hekelen. De boeman wordt aan de kaak ge steld. Op zichzelf is het niet zo ver wonderlijk dat de Britse premier geen goed woord kreeg over zijn beleid, want er wordt nooit populariteit ge oogst als er beperkingen worden op- gelegd. Helaas is het in de afgelopen jaren voortdurend nodig geweest om de Britse bestedingen te beteugelen en desondanks is de betalingsbalans nog altijd uit het lood geslagen. Het groeiend leger werklozen is de resul tante van de nolens volens doorge voerde bestedingsbeperking. Met de verzachting van de huurkoop bepalingen is het niet mogelijk om de Britse economie uit het slop te trekken. Het is overigens wel de grote mode in de westerse wereld om de economische be perkingen te ontdooien, zodra er tekenen zijn dat de binnenlandse conjunctuur er door wordt aangetast. Zelfs in de Ver enigde Staten, of liever misschien juist in de Verenigde Staten, is men onmid dellijk gereed om met man en macht te streven naar conjunctuurverbetering, zo dra zich enkele wolken aan de horizon aftekenen. De gevolgde gedragslijn brengt met zich mee dat een land, waar de beta lingsbalans een tekort vertoont, zich nau welijks een evenwichtsherstel kan veroor loven, omdat de daarvoor noodzakelijke beperkingen velen op de achterste benen doen staan. Ook in Nederland heeft de omvang van de werkloosheid tot ernstige kritiek op het conjuncturele beleid aan leiding gegeven, niettegenstaande zij meer van structurele aard is dan van conjuncturele oorsprong. Het behoort nu eenmaal in onze tijd tot de taak van de overheid dat zij er voor zorgt dat de eco nomie in het goede spoor blijft, maar het publiek moet er geen moeilijkheden door ondervinden. Het gevolg is dat in de meeste landen waar de betalingsbalans er eigenlijk zou moeten leiden dat de buikriem wordt aangehaald, de sluizen geopend worden zodra er tekenen van teruggang opdoemen. In Nederland zijn al enige honderden miljoenen beschikbaar gesteld om tijde lijke leemten in de werkgelegenheid te overbruggen, er zijn plannen beraamd om de structuurgebieden uit de ergste zor gen te helpen en door de omvangrijke overheidsbestedingen wordt er toe bijge dragen dat er een inflatoire stroming blijft bestaan. Ook elders om ons heen heeft de overheid uit een ander vaatje moeten tappen dan in de zomer van 1966, toen elkeen nog beducht was dat de con junctuur uit de hand zou lopen door de te snelle toeneming van de bestedingen. Sedertdien zijn de bordjes verhangen en vooral in Duitsland is er heel wat zorg aan besteed om het bedrijfsleven nieuwe moed in te blazen. In Frankrijk kreeg het bedrijfsleven zuurstof toege diend door fiscale faciliteiten bij het tot stand brengen van fusies, alsook voor ra tionalisatie van de produktie, maatrege len om het korte en middellange krediet soepeler te maken en nieuwe pogingen om de industrie te decentraliseren ten einde meer werk in probleemgebieden te brengen. Het enige land waar eigenlijk de stimuleringsmaatregelen op hun plaats zijn is Duitsland, ondanks het feit dat de betalingsbalans een actief saldo vertoont, zodanig zelfs dat het Internationale mo netaire fonds er deze week nog voor moest waarschuwen dat het betalingsba- langsoverschot moest verminderen, om dat anders de verhoudingen met andere landen scheef worden getrokken. BRIGHTON (AP) De T.U.C. (Tra des Union Congress) heeft zijn bezwaren tegen de economische politiek van pre mier Harold Wilson terzijde gezet en de Labourpartij een overweldigende motie van vertrouwen gegeven. Het congres heeft in de slotzitting na een conferentie van een week een resolu tie aangenomen waarin de steun aan het Labour regiem met een luid ja wordt gegeven. Het is nu eenmaal zo in de samenle ving dat iemand die het goed doet door gaans in zijn bewegingen wordt geremd door de omgeving, die niet mee kan ko men. Zo gaat het ook onder de landen, waar een overschot op de betalingsba lans van de een staat tegenover het te kort van de ander. Men moet dan naar elkaar toegroeien, hetgeen in de praktijk doorgaans betekent dat de sterke zich tot de zwakke moet buigen. Wat onze beta lingsbalans betreft ziet het er niet zo erg rooskleurig uit en de hoop op herstel is voornamelijk gevestigd op de inkomsten uit de aardgasexport. Zodra het aardgas uit Slochteren in grote hoeveelheden naar de omringende landen stroomt, kunnen wij in het inter nationale betalingsverkeer weer een veer voor de neus wegblazen. Bij het opstel len van de begroting voor 1968 is van de suppositie uitgegaan dat door het aan lopen van de inkomsten uit het aardgas de teugels der overheidsbestedingen niet strak behoeven te worden aangehaald. Bij ons weten is er nooit een begroting ge weest waarover al bij voorbaat zoveel publikaties zijn verschenen en zoveel ver onderstellingen zijn geuit als over de Mil joenennota, die op de derde dinsdag van deze maand op tafel komt. Natuurlijk kan iedereen op z'n vingers natellen dat het niet mogelijk is geweest om in weerwil van de bezuinigingspogin gen, tot een sluitend budget te komen. Ook kan men zonder meer nagaan dat het een begroting wordt van 750 gulden per se conde, welk bedrag het hele jaar door zonder één seconde onderbreking via de overheidsinstanties zal worden uitgege ven. Dit betekent dat de uitgaven f 45.000 per minuut bedragen, of f 2,7 mil joen per uur, hetgeen per dag een be drag uitmaakt van f64,8 min. Uiteinde lijk komt men dan op een totaal van f 23,5 miljard voor het gehele jaar. Daar bij moet in aanmerking worden genomen dat 1968 een schrikkeljaar is en dus 366 dagen telt, hetgeen ons een bedrag van f 64,8 min scheelt dat meer moet worden uitgegeven dan wanneer er een normaal jaar zou zijn geweest. Of de minister kans zal zien om het begrotingstekort voor een deel te over bruggen door het aangaan van langlopen de leningen is de vraag. De kapitaalbe hoeften van de met de woningbouw be laste gemeenten blijven prevaleren. Voor lopig ziet het er naar uit dat de Bank voor Nederlandse gemeenten na het suc ces van de deze week gehouden inschrij ving op de 6% percent lening, die a pari werd uitgegeven, nog eens aan de bel mag trekken vóór de staat zelf met een lening komt. We komen nu in het tijd vak waarop de zakken van de onderne mers worden leeggeklopt door de fiscus, die al met kwistige hand de voorlopige aanslagen in de vennootschapsbelasting heeft rondgestrooid. Evenals andere ja ren zal daarvoor ongeveer f 1,5 miljard in september/oktober op tafel moeten ko men. De schatkist heeft echter al een be langrijk deel van het geld binnen, want de laatste maanden zijn er heel wat kas geldleningen opgenomen bij de banken op conditie dat zij tegen einde september zouden worden terugbetaald. Aangenomen mag worden dat er op die manier al een half miljard door een vestzak-broekzak overboeking aan vennootschapsbelasting wordt voldaan. Er blijft dus een miljard over. Bij voorbaat kan worden aangeno men dat de Nederlandsche Bank de hel pende hand aan bankiers zal reiken om (Van onze correspondent) DEN HAAG. De huurders van woningen waarvan de huren per 1 ok tober worden vrijgegeven zullen via de betrokken gemeenten een vouwblad van het ministerie van volkshuisves ting ontvangen, waarin hen wordt ge wezen op de mogelijkheden van be roep in geval van onbillijke huurver hogingen. De brochure, die op het ogenblik bij het ministerie in voor bereiding is, wijst bij eenzijdige be ëindiging van het huurcontract op het binnen twee maanden aanhangig ma ken van de zaak bij de kantonrechter. Deze zal dan advies vragen aan de bestaande huuradviescommissies, waarbij bij onbillijkheid de eis van de verhuurder ongedaan kan worden ge maakt. Ook kan uitstel van een ont ruimingsbevel worden gelast tot een maximum periode van twee jaar. Het vouwblad, dat vermoedelijk eind september in de vrij gegeven gebieden (de noordelijke provincies, Zeeland, een deel van Brabant en het noorden van Limburg) zal worden verstrekt, zet verder het doel van de liberalisatie van de huurprijzen, zoals de regering zich dat heeft voorgesteld, uiteen. Ongerustheid over de huurverhogin gen rees voor het eerst in het Zeeuwse dorp Nieuwdorp, waar een huurder vreest in plaats van 97,50 straks 350 te moeten betalen. Het ministerie wijst vooralsnog elke ongerustheid van de hand. De meeste huurcontracten lopen pas enkele maanden en soms enkele jaren na 1 oktober van dit jaar af. Pas daarna kan een nieuwe huurprijs worden bedongen, waarbij de verhuur der niet gerechtigd is, elke prijs te vragen, die hij wil. de belastingstroom te overbruggen. In elk geval krijgt de schatkist het benodigde geld om het weer een paar maanden te kunnen uitzingen aleer er een beroep op de kapitaalmarkt behoeft te worden ge daan. Wel zal er waarschijnlijk bij de indie ning van de begroting een plan worden bekend gemaakt om ter aanvulling van de in het budget opgenomen uitgaven voor de hulp aan ontwikkelingslanden een lening uit te geven. De obligaties zouden in kleine coupures, men zegt van f 25, worden uitgegeven ten einde een ieder in staat te stellen te tonen hoeveel hem de hulp aan de ontwikkelingslanden waard is. De rente zou 3 percent bedragen, het geen minder is dan op de rentegirore kening en salarisrekening der grote ban ken wordt vergoed. Een dergelijke lening zou echter niets met de normale staats- financiering te maken hebben. Het uitge ven van een echte staatslening zou op ve le moeilijkheden stuiten. HAARLEM. Bijna 160.000 werkne mers van Ford hadden deze week het werk al neergelegd, toen in Wall Street de laatste affaire van de dag tot stand kwam en het was typerend voor de op vatting over de toekomstige gang van zaken in het bedrijfsleven, dat de sta king geen inbreuk op de koersstijging kon maken. Uiteraard is het diepingrijpend in het gehele beeld van de economie der Verenigde Staten indien het werk gedu rende een langere periode zou worden stilgelegd. In andere bedrijfstakken zou den de repercussies niet uitblijven, waar bij met name valt te denken aan de staal industrie, die een belangrijk deel van de produktie kwijt moet aan de automobiel fabrieken. Ook in de toeleveringsindustrie- en kunnen de ongunstige uitwerkingen van de staking niet uitblijven. Desondanks is men in de financiële we reld van New York niet ondersteboven van het stakingsbesluit. Het hing allang in de lucht dat de vakbonden meer zou den willen dan de automobielfabrieken bereid waren toe te staan bij het afsluiten van de nieuwe arbeidsovereenkomst, die weer voor drie jaar zou moeten gelden. Het gaat daarbij niet om de hoogte van de loonstijging, want met hun aanbod van 6% percent stijging hadden de indu striëlen wat dat betreft de wind uit de zeilen genomen. Het gaat echter om het principe van een gegarandeerd jaarinko men. Weliswaar is de lening van de bng er zodanig ingegaan dat het bedrag kon wor den opgevoerd tot f 150 min, terwijl er nog een reductie op de toewijzing moet geschieden, doch het was duidel k dat het publiek minder gretig was dan bij vorige uitgiften. Het was dat er voor Duitse en Zwitserse rekening nogal wat werd ingeschreven, anders zou het resul taat heel wat minder flatteus zijn ge weest. Dankzij de koersstijging voor de internationale waarden heeft het publiek de laatste tijd wat meer belangstelling gekregen voor de aandelenmarkt. De om zetten in de internationale zijn nog wel niet groot, maar dat komt eerder door het geringe aanbod, waardoor een kleine vraag al tot een grote koersstijging leidt. Nu is er ook wel reden om wat meer aandacht aan de internationale waarden te besteden. Bij de internationale koers- beweging waren zij aan de Amsterdamse beurs echter achter gebleven. welke eisen er gesteld moeten worden om zoveel mogelijk leden tevreden te stellen. Er bestaan namelijk grote tegen stellingen tussen de geschoolde en on geschoolde werkkrachten, die nu een ge lijk basisloon hebben. Voorts zijn de ou deren meer geïnteresseerd in verbetering van de pensioenvoorwaarden dan in direc te loonsverhogingen, terwijl de jongeren liever meer geld in handen krijgen dan een wissel op de toekomst te trekken. Zelfs bij een langdurige staking zou er volgens de economisten in Washington geen gevaar bestaan voor een ernstige conjucturele terugslag. Op grond van uit het bedrijfsleven ontvangen mededelingen worden de vooruitzichten voor het ko mende jaar zelfs rooskleurig genoemd. 1968 wordt een jaar van toenemende wel vaart. zo is de conclusie van een rap port dat aan president Johnson werd uit gebracht. Met het oog op de verkiezingen in de herfst van het volgend jaar is dat goed nieuws geweest voor de president die een dergelijke steun in de rug wel kan gebruiken nu zijn buitenlands beleid aan toenemende kritiek bloot staat. i I Bij het opstellen van de prognoses werd er van uitgegaan dat het Congres zal instemmen met de belastingverhoging die moet bijdragen om de kosten van de strijd in Vietnam te dekken. Het is ech ter waarschijnlijk dat de verhoging eer der 8 percent zal bedragen dan 10 percent zoals door de president is voorgesteld. De datum waarop de belastingverhoging van kracht wordt zal door het Congres worden verschoven naar 1 januari 1968. De zwaardere belastingdruk zal slechts van beperkte invloed zijn op de opgaande conjuctuur. Prijsinflatie is een punt van grotere zorg dan het afnemen van de algemene bedrijvigheid, zoals uit de auto mobielstaking kan voortvloeien. De kosten van levensonderhoud zullen, naar het zich laat aanzien, in de komende maan den met gemiddeld 3 percent stijgen. De onderbreking van de bedrijvigheid door de staking zou spoedig worden gecom penseerd door de vermeerdering van de produktie, die daarna nodig zal zijn om de ontstane leemte in het voorraadbe- stand op te vangen. De kleine daling van het aantal werk lozen in augustus wordt gezien als een gunstig symptoom, omdat daaruit zou blijken dat de schooljeugd niet in om vangrijke mate tot de druk op de ar beidsmarkt heeft bijgedragen. Het aan tal eprsonen dat in loondienst is heeft voor de tweede achtereenvolgende maand een belangrijke stijging te zien gegeven. Desondanks is het aantal werklozen in verhouding tot het totale arbeidspotenti eel teruggelopen van 3,9 percent tot 3,8 percent. Al met al zijn dit redenen waar om het economisch perspectief zwaar ge noeg weegt om Wall Street te behoeden voor heftige reacties. Een voorzichtige opgang van de koersen wordt door de waarnemers in de financiële wereld waar schijnlijk geacht. UTRECHT De stichting Mitex, waarin de organisaties van textielde- taillisten samenwerken, vreest, dat de uitsluitend negatieve houding van de drie middenstandsbonden ten aanzien van een regeling van de vijfdaagse werkweek voor het winkelpersoneel de zaterdagmiddagsluiting eerder dichter bij zal brengen dan dat zij zal worden voorkomen. Zoals bekend is liep het overleg tus sen werknemersorganisaties en mid denstandsbonden over een regeling van de vijfdaagse vast. Met uitzondering van de christelijke middenstandsbond waren de middenstandsbonden niet be reid over een wettelijke zaterdagmid dagsluiting te praten. De Mitex is van oordeel, dat men geen „neen" kan blijven zeggen tegen de verlangens van de werknemersorga nisaties als men op dat „neen" niet een positieve andere oplossing laat vol gen. Zo'n positieve oplossing zou zijn geweest de sluiting op maandag, waar voor de overgrote meerderheid van de Mitexleden zich heeft uitgesproken. De Mitex acht haar standpunt nog steeds het beste en meest haalbare alternatief, waarmee men beter bij de vakcentrales en daarna bij de S.E.R. en de Tweede Kamer kan aankomen, dan met het „neen" en een verwijzing naar een in de praktijk mislukte ver ordening. Het staat voor de Mitex vast dat de vakcentrales zich achter het standpunt van de werknemersorganisaties in de detailhandel zullen scharen. In dat ge val zullen de grootste consumentenor ganisaties hun fiat geven aan een zaterdagmiddagsluiting en zal het vol gens de Mitex niet meer zo eenvoudig zijn deze sluiting te voorkomen. Dit zou inhouden dat, ook als niet op volle toeren wordt geproduceerd, de ar beidskosten van het bedrijf op gelijke hoogte zouden blijven staan. Daardoor zou de kostprijs per eenheid produkt on middellijk toenemen zodra er minder au to's van de lopende band zouden komen. In plaats van door prijsaanpassing de afzet zodanig te kunnen vergroten dat een betere bezetting van het produktie- apparaat mogelijk is, zou bij een terug lopende produktie eerder aan een prijs verhoging moeten worden gedacht om te voorkomen dat met verlies wordt ge werkt. Het is duidelijk dat de uitkomst van de onderhandelingen een inflatoire impuls zal uitoefenen op de Amerikaanse eco nomie. Het is onvermijdelijk dat loons verhogingen in een zo belangrijke be drijfstak als de automobielbranche van invloed is op de hoogte van de lonen in andere sectofen van het bedrijfsleven. Eén van de moeilijkheden bij het con flict is dat de vakhpnd niet precies weet DUISBURG-OBERHAUSEN (DPA) In de VVestduitse staalindustrie staat een grootscheepse fusie voor de deur want de August Thyssenhütte en de Hütten- werke Oberhausen (HOAG) hebben vrij dag bekendgemaakt dat zij een fusie wil len aangaan. Te zijner tijd zullen de aande len HOAG worden omgewisseld tegen aandelen Thyssen, waarschijnlijk in de verhouding tien aandelen" HOAG tegen N.V. Internationale Beleggings Unie „Interunie", Postbus 617, Den Haag - Acmaea 8 van Turku naar Fredericia. Alcor 8 t.a. Calcutta. Algol 8 vn Rangoon nr Chittagong. Amerskerk 9 te Singapore verw. Angolakust 9 te Amsterdam verw. Bintang 8 vn Montreal nr Kaapstad. Bovenkerk 9 rede Constanza. Caltex Leiden 8 te Bahrain. Caribtrader 9 te Taranto verw. Gaasterkerk 8 te Las Palmas. Gulf Hansa 8 nr Gulf ca vn. Hermes 8 te Paramaribo verw. Karachi 9 te Port Swettenham verw. Karakorum 8 te Khoralmufatta verw. Karimun 8 vn Wewak nr Sukamopura. Kieldrecht 8 vn Antwerpen nr Rotterdam. Maasdam 9 te Southampton verw. Merwelloyd 9 te Nasipit verw. Monos 8 thv Wight nr Tunis. Oostkerk 8 thv Dakar nr Antwerpen. Osiris 8 thv Hoek van Holland nr Gdynia. Prinses Emilie 7 vn Patras nr Volos. Rrandfontein 8 te Kaapstad verw. Simonskerk 9 te Walvisbaai verw. Soestdijk 7 vn Bremen nr Rotterdam. Straat Futami 9 te Durban verw. Straat van Diemen 8 vn Zanzibar. Tahama 8 t.a. Killingholme. Tamara 8 te Venetië. De N.V. Heemaf te Zwartemeer, een dochter onderneming van het gelijknamige concern te Hengelo, heeft bij de arbeidsinspectie werk tijdverkorting aangevraagd voor 80 van de 115 werknemers. De Europese Investeringsbank heeft een kre dietovereenkomst van 22 miljoen dollar onder tekend met het Consorzio per l'autostrada Mes- sina-Catania. De lening heeft een looptijd van 20 jaar en een rentevoet van 7 percent. Op de vijfde veiling van Sumatra tabak van de oogst van dit jaar zijn in Bremen 252 balen verkocht. Voor verscheidene partijen werd ruim DM 30 per pond betaald. De omzet bedroeg bij na DM 16 min. Het verzoek van Polen, Argentinië, Ierland en IJsland om als lid van de algemene overeen komst inzake tarieven en handel (GATT) te worden toegelaten is door de vereiste tweeder de meerderheid van de uit 72 leden bestaande organisatie goedgekeurd. zes aandelen Thyssen plus tien percent der nominale waarde der aandelen Thys sen in contanten. Het Thyssen-concern dat afgezien van de Britse genationaliseerde staalindustrie de grootste staalproducent van Europa is, zal na de fusie de beschikking hebben over een capaciteit voor de produktie van ongeveer tien miljoen ton ruwstaal per jaar bij een omzet aan derden van circa acht miljard mark en met een per soneelssterkte van 110.000 man. Zijn aan deel in de ruwstaalproduktie van de Bondsrepubliek zal dan stijgen van 22 tot 28 percent. Voor de voorgenomen fusie is toestem- ning van de commissie der Europese ge meenschappen in Brussel nodig. Thyssen wil de goedkeuringsaanvrage zo spoedig mogelijk indienen en zodra toestemming is verleend zal de ruil van de aandelen tot stand worden gebracht. De Westduit- se regering en de regering van de deel staat Noordrijnland-Westfalen zijn van het voornemen om een fusie aan te gaan op de hoogte gesteld. De August Thyssen-Hütte heeft thans een maatschappelijk kapitaal van 756 miljoen mark, verdeeld over ongeveer 90.000 aandeelhouders. Grote aandeelhou ders zijn de organisatie voor het beheer van het vermogen van Gravin Anita Zichy-Thyssen en de Fritz Thyssen Stich ting tot bevordering van wetenschap en onderzoek. De Hüttenwerke Oberhausen AG heeft een kapitaal van DM 260 mil joen waarvan een niet bekend deel in handen is van de familie Haniel. Na de fusie behoren behalve de Thys sen-Hütte in Duisburg en de Hütten werke Oberhausen zelf de Thyssen Röh- renwerke AG in Düsseldorf, de Nieder- rheinische Hütte AG in Duisburg, de Deutsche Edelstahlwerke in Krefeld en de Handels-Union in Düsseldorf tot de belangrijkste ondernemingen van het nieuwe concern. De fusie zal omvangrijke rationalisatie voordelen en besparingen op investerin gen met zich meebrengen; door middel van rationalisatie zal ongeveer DM vijf- lig miljoen per jaar en door het vermij den van overbodige investeringen ten minste DM honderdvijftig miljoen per jaar plus de daarmee samenhangende kapitaaldienst worden bezuinigd. In het kader van de toekomstige sa menwerking zal de HOAG waarschijnlijk worden gereorganiseerd tot een onderne ming die vooral speciale staalsoorten vervaardigt. Thyssen zal in Duisburg- Hamborn een nieuwe grote oxystaalfa briek bouwen, waardoor zowel bij Thys sen als bij de HOAG oude Thomas-staal fabrieken zullen worden gesloten. Aan de andere kant zal bij Oberhausen de pro duktie van Siemens-Martin-staal op schrootbasis worden vergroot. Gezien het moderne karakter van de hoogovens van Oberhausen kan Thyssen afzien van uitbreiding van de eigen hoog ovencapaciteit. Op dit gebied van wals- staal, waarop reeds via loonwalsovereen- komsten samenwerking bestaat, zal de werkverdeling worden uitgebreid. Verou derde walserijen zullen uit de produktie worden genomen en van de capaciteit van moderne walsstraten zal volledig ge bruik worden gemaakt. De aaneensluiting van de mijnen der twee ondernemingen, die tot de beste van het Ruhrgebied behoren, opent naar het oordeel van Thyssen en Oberhausen inte ressante mogelijkheden voor een rationa le reorganisatie van de kolenwinning in het gebied van Duisburg-Oberhausen. (Van onze correspondent) NIJMEGEN. De schoenfabriek Ro binson in Nijmegen heeft voor een deel van haar werknemers een verkorte werk tijd ingevoerd, voor maximaal zes we ken. Voorts is voor een klein aantal werk nemers ontslag aangezegd. Op de snijderij zijn met ingang van vrijdag ongeveer vijftien mensen twee dagen per week kor ter gaan werken. Eenzelfde maatregel wordt maandag voor de stikkerij van kracht. Daar betreft het ongeveer twintig werknemers. Oorzaak van de werktijd verkorting is, volgens de directie, een ophoping van de voorraden.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 10