Nereus en Triton-twee kansloos uitgeschakeld NERE US-A CHT IN FINALE ïl Jean Marty stevig op de eerste plaats overrompelde Vultink met 2 wereldrecords Ongewijzigd Telstar krijgt het moeilijk tegen sterk ADO wordt Vier van Sijbrands moest een punt afstaan aan Rus Andreiko FISA dreigde Van Nes met schorsing v. d. Vleuten nam doping in Heerlen De opstellingen Roeiers letten niet op met het eten Schorsing voor Ole Fritsen en Lissenberg F Softbal in het weekeinde Dudok van Heel wereldkampioen Agon kansloos tegen Flamingo's Vlinder-record naar Gordeyev Voetbalindeling in Duitsland voldoet niet Okker in halve finales Roemenië RCH tegen Holland Sport ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1967 11 Protest HCK afgewezen sl (Van een speciale verslaggever) VICHY. Vichy wordt geen Bied. Dat staat na twee dagen van series en herkansingen wel vast. I)e 54ste Europese roeikampioensehappen voor heren zullen voor Nederland geen toernooi van goud, zilver en brons worden zoals de strijd op het vrien delijke bergmeer van Bied in Joego slavië. Sterker nog, na de successen die in 1963 in een tropisch aandoende regenbui in Kopenhagen begonnen, vormt de titelstrijd op de Allier een niet te loochenen terugval. Slechts skiffeur Jan Wienese en de Nereus- achtwinnaars in de herkansingen haalden de finales, terwijl de Laga- vier met stuurman door een overwin ning op de openingsdag zich kwalifi ceerde voor de halve eindstrijden. Een situatie waarin de Nederlanders jarenlang niet hebben verkeerd. In 1965 in Duisburg bijvoorbeeld zorg den de vijf ingeschreven ploegen voor evenveel finaleplaatsen. In Amsterdam startten de oranjeroeiers in 1964 zelfs in zes van de zeven finales. De darmstoor nissen die de Nederlanders troffen zijn slechts ten dele een oorzaak van de min der goede prestaties. Triest is het om te moeten vaststellen dat men in het Oranjekamp zelf mede schuldig is voor deze ziekteverschijnselen. „De jongens eten sla met olie bij bergen", stelde dok ter Dokkum als coach van Wienese aan wezig, met duidelijk afgrijzen vast. „Ja, dan kunnen de gevolgen niet uitblijven". Ook de minder gelukkige boei-indeling bij de series vormt lang niet de enige oorzaak. Diverse ploegen zijn beslist minder sterk dan formaties, die in het verleden werden afgevaardigd. Juist bij een toernooi waaraan een recordinschrij ving maakt, dat de deelneming kwanti- en ook kwalitatief uitermate sterk is, wordt de minste teruggang in klasse onmiddel lijk afgestraft. Hoogtepunten voor de Nederlandse kolonie waren vrijdag uiteraard de over winningen van skiffeur Jan Wienese en de Wartena-acht. Niet de zege bracht de toe schouwers langs de oevers van de Allier tot grote geestdrift, doch de wijze waarop de triomfen tot stand kwamen. Zowel Jan Wienese als de acht van Nereus, gestart in een tempo van 49 beheersten hun herkansing volkomen en leidden vrijwel van start tot finish. De vreugde over de behaalde finale plaats stond in schrille tegenstelling met de ontluistering, die zich aftekende op de gezichten van de leden van de Nereus- vier zonder stuurman, toen de boot de GRONINGEN - DELFT De Deense voetballer Ole Fritsen, die voor GVAV uitkomt, is met ingang van zondag door de strafcommissie van de KNVB voor vier wedstrijden, waarvan één voorwaar delijk, geschorst. Tijdens de wedstrijd tussen de Groningers en FC Twente werd de Deen door scheidsrechter Derks we gens natrappen het veld uitgestuurd. DELFT. De rechtsbuiten van Xer- xes-DHC Koos Lissenberg (ex-Velox), die wegens wangedrag in de wedstrijd van zondag tegen Sittardia door scheids rechter Schalks werd opgeschreven, is door de KNVB voor twee wedstrijden onvoorwaardelijk geschorst. .Andreiko. De Laga-vier met stuurman (v.l.n.r. Lambrechtsen, Van der Want, Suselbeek en Van Nes) komt toch nog aan de start. steiger bereikte. Slag Maarten Klooster man keek in het water zonder het ook maar te zien. Geen woord werd gespro ken, de slag was onverwacht ook te hard aangekomen. Evenals in de series eindigde de Kloosterman-vier in de her kansingen als laatste. Ter verontschuldi ging kan worden aangevoerd dat op Kloosterman na alle leden van de ploeg darmstoornissen hadden. Daarmee kan echter niet het falen van een dag eerder worden verklaard. Toen waren namelijk alle roeiers nog fit. Dat Rouwé en Hartsuiker in de zware herkansingen van de gestuurde tweeën kansloos zouden zijn stond bij voorbaat vast. Weliswaar voelde Erik Hartsuiker zich vrijdag fit, doch de koorts en het lichte dieet dat noodzakelijk was om de maagklachten weg te nemen, hadden de conditie van de Utrechter danig aange tast. Na vijfhonderd meter roeien, waarin de Westduitsers Berger en Ott hun grote over macht toonden, stond de uitslag eigenlijk al vast. De tegenwind was een dubbele handicap voor de verzwakte Nederlandse ploeg. Dubbel jammer, dat juist de Tri ton-twee, waarvan de uitzending sterk omstreden is, geen kans heeft gekregen op het roeiwater die kritiek te beantwoor den. Meer hadden de Nederlanders zeker van Droog en Van Dis in de dubbel twee verwacht. Het Russische duo, aangevoerd door de befaamde Oleg Tjurin nam in de start een beslissende voorsprong, na vijfhonderd meter was het verschil al twee volle lengten. Geen meter hebben Droog en Van Dis daarvan kunnen terug nemen. Integendeel de Russen liepen nog verder van hun tegenstanders weg en wis ten zich reeds ver voor de finish winnaar. (Van onze sportredacteur) HAARLEM Het protest van HCK, ingediend na de promotiewedstrijd voor een plaats in de hoofdklasse honkbal tegen Giants uit Diemen, is afgewezen. De pro testcommissie oordeelde dat Hazel van Giants niet van zijn lijn is afgeweken. Giants blijft dus winnaar. Vanmiddag is de tweede wedstrijd tussen beide ploegen. LIVORNO In de strijd om de Coupe d'Europe in Livorno heeft Ton Sijbrands de leiding behouden. Na in de ochtend ronde de Belg Verleene in een nogal spec taculaire partij te hebben verslagen, begon hij in de avondronde aan zijn moeilijkste programma-onderdeel: de strijd tegen de drie Russische spelers met als eerste de ontmoeting tegen Andreiko. De Russische kampioen formeerde direct na de opening een hekstelling, die een interessante, doch moeilijke partij inluidde, die het uiterste van beide spelers vergde. In het gevorder de middenspel liet Sijbrands de gelegen heid niet voorbij gaan om de stand te li quideren. Hoewel beide spelers daarna in het moeilijke eindspel de volle winst pro beerden te grijpen, kwamen zij toch niet verder dan een remise. VICHY Bemiddelingspogingen van onder meer de Westduitse roeibond hadden succes. De laga vier met stuur man kon starten in de halve finales van de Europese roeikampioensehappen in Vichy. Het FISA-bestuur had vrij dagmiddag aan het bestuur van de Ko ninklijke Nederlandse Roeibond laten weten dat Van Nes, wereldkampioen in Bled, en Van der Want, die deel uit maken van de Delftse formatie, voor een jaar het uitkomen op wedstrijden van de FISA was ontzegd. Oorzaak van de krasse maatregel van de bestuurderen van de internatio nale roeifederatie was een incident, dat zich in de middag op de overdekte tribune der officials voordeed. Van Nes, juist hersteld van een ziekte, en Van der Want hadden gezien het kou de weer een plaats ingenomen op de half bezette tribunes, die voor de gas ten was gereserveerd. Een verzoek van een Franse official om de plaatsen te verlaten en naar de onoverdekte deel nemerstribune te gaan negeerden de Nederlanders. Daarop werd de hulp ingeroepen van de Zwitser Charles Rio- lo, secretaris-penningmeester van de Fisa. Een felle woordenwisseling, waar bij Van Nes de heer Riolo beledigde was het gevolg. „Van Nes is natuurlijk volkomen fout", was het commentaar van mr. U. Suermondt, secretaris van de Konink lijke Nederlandse Roeibond, „maar wat hier gebeurt, gaat toch wel erg ver. De Fisa straft niet alleen Van Nes en Van der Want, maar in fei te een hele ploeg. Ik geloof dat het veel meer op de weg van de roeibond ligt om maatregelen te nemen". Vertegenwoordigers van een groot aantal roeibonden hadden inmiddels de Nederlanders al laten weten dat zij grote bezwaren hadden tegen de te snelle beslissing van het FISA-bestuur. Later op de avond bleek duidelijk dat men ook in FISA-kringen niet al te gelukkig met de zware bestraffing van de Nederlanders was. Het FISA-be- sluit werd dan ook later herroepen, vooral toen bleek dat de heer Riolo, zonder ruggespraak met zijn mede bestuursleden, de straf had uitgespro ken. Wel zal er maandag een FISA- vergadering worden gehouden, waar op het geval Van Nes en Van der Want zal worden besproken. De straf die dan zal worden uitgesproken, zal de roeibond ongewijzigd overnemen, want ook Nederlandse officials zijn van mening dat het gedrag van beide roeiers een straf rechtvaardigt. Sijbrands hield hiermede zijn geducht- ste concurrent van zich af in een partij waarin hij het beslist niet gemakkelijk heeft gehad. Door deze puntenverdeling naderde Tsjecholev tot op één punt, dank zij overwinningen op Simonata en Simi- nelli. Vandaag valt de beslissing als Sij brands tegen Koeperman en Tsjecholev uitkomt. Elfde ronde: SiminelliKoeperman 0-2, BajolleAndreiko 0-2, SijbrandsVerlee ne 2-0, BonifacinoDe Descallard 2-0, Vir tuFeldl 2-0, v. d. SluisReimann 2-0, CazemirAgliardi 2-0, SimonataTsje cholev 0-2. Twaalfde ronde: Koeperman—Bajolle 2-0, AndreikoSijbrands 1-1, Verleene Bonifacino 1-1, De DescallardVirtu 2-0, FeldlVan der Sluis 0-2, ReimanCaze mir 0-2, AgliardiSimonata 1-1, Tsjecho levSimonelli 2-0. De stand aan de kop luidt nu: 1. Sij brands 22 punten; 2. Tsjecholev 21; 3. en 4. Andreiko en Koeperman, elk 20; 5. Van der Sluis 17 punten. (Van onze softbalmedewerker) HAARLEM Hoewel de softbalcompe- titie bijna ten einde is, zal het de softbal- enthousiasten weinig moeite kosten het komende weikeinde deze bij uitstek zomer sport te kunnen aanschouwen. Zondag zal in het Noorder-Sportpark de beslissingswedstrijd om het kampioenschap van Nederland tussen HHC en Onze Ge zellen worden gespeeld. De reds zijn in deze wedstrijd, die om half zes begint, licht favoriet. Zaterdagavond, aanvang half zes, vindt op het terrein van Terrasvogels de uiterst belangrijke promotiewedstrijd De Pinguins Vodo SC voor een plaats in de hoofd klasse plaats. Zondag is op de velden van Bloemendaal het traditionele herensoftbaltoernooi van NASB. Het aantal ingeschreven negen tallen is negen. MONTREAL. De Nederlandse zeiler Dudok van Heel is vrijdag op het meer van St. Louis bij Montreal voor de derde achtereenvolgende maal wereldkampioen geworden in de Flying Junior klasse. (Van onze basketbalmedewerkster) In het basketbaltoernooi om de Lew La kecup heeft het Haarlemse Flamingo'; wederom een opvallende prestatie gele verd. Agon was volkomen kansloos en werd met 95-50 verslagen. De overige uitslagen bij de heren zijn SVE-DED: 80-69; Herley-Suvrikri: 36-50 Landlust-Blue Stars: 58-51. Bij de dames: Blue Stars-Priedvidza (Tsj.-Slowakije)70-59; AMVJ Neder land B: 72-45. MOSKOU De 19-jarige Russische zwemmer Alexander Gordeyev, heeft vrij dag tijdens zwemwedstrijden in het over dekte 50-meter-bad van Moskou een nieuw Europees record gevestigd rp de 100 meter vlinderslag. Gordeyev zwom de afstand in 58,4 seconden. Het oude record stond sinds 8 augustus 1965 op naam van de Joegoslaaf Depolo met een tijd van 58,5 sec. TENNIS. De tennisinterland Neder landWest-Duitsland, die op 9 en 10 sep tember in Maastricht zou worden gehou den is verschoven naar 16 en 17 septem ber. DUSSELDORF. „Als ik die bandstoot maar niet had gemist", jammerde Hans Vultink na zijn partij tegen Jean Marty, waarin de Fransman met een serie van 277 en een partijgemiddelde van 150 rond twee nieuwe wereldrecords had gevestigd. „Want ik voelde me sterk", murmelde Vultink nog na. Op de Nederlander was de hoop van Ceulemans, Wijnen en ook van de voor het eerst verliezende Berardi gevestigd geweest om tegen Marty een kunststukje uit te halen. Maar de schiet gebedjes van de concurrenten van de Fransman mochten niet baten. Vultink, die door die gemiste bandstoot op 76 in zijn tweede beurt bleef staan, werd daar na door Marty vakkundig „gevloerd". De Franse troef had overigens, nadat Vultink van acquit na een klosje had ge mist, zijn plannen tot prolongatie van deze wereldtitel 71/2 al overduidelijk laten door schemeren. Minder fraai dan men van hem gewend is, was Marty op weg ge gaan naar een recordserie, ontmoette tal van moeilijkheden maar overwon ze steeds met furore tot na de 277ste carambole (het record stond met 276 op naam van Scholte) de ballen op 20 centimeter van zijn speelbal masqué bleven liggen. Toen zag de Parijzenaar de oplossing alleen nog in een losse driebander, die hij miste, waardoor de absolute wereldrecords bui ten zijn bereik bleven. Overigens heeft hij die op Europees niveau na het kampioen schap in maart van dit jaar in Heerlen al wel op zijn naam. Marty die 's avonds ook van Spielmann won was in dubbel opzicht de grote over- TUNIS. De Nederlander Jos van der Vleuten heeft tijdens het wereldkam pioenschap op de weg voor beroepsren ners, dat op 3 september in Heerlen werd gehouden, doping gebruikt. Dit is vrijdag in Tunis waar het uitvoerend comité van de internationale wielrenfederatie (UCI) vergaderde, door de secretaris-generaal van de UCI de Fransman René Chesal. bekend gemaakt. Van der Vleuten heeft een boete gekregen van 2.000 Zwitserse francs (circa 1.500 gulden). Tevens is de Brabander, die als vijfde eindigde, ge diskwalificeerd en uit de officiële uit slag geschrapt. FRANKFORT De secretaris-gene raal van de Westduitse voetbalbond, Hans Passlack, heeft in Frankfort bekend gemaakt dat de Duitse voetbalcompetitie met ingang van 1 augustus 1969 hoogst waarschijnlijk gereorganiseerd zal wor den. Men wil vanaf die datum met een eerste divisie, een tweede divisie (beide met 16 teams) en twee regionale derde divisies met elk 18 ploegen van start gaan. Het plan zal op 14 oktober worden voorgelegd aan de dan te houden alge mene jaarvergadering. Men heeft thans een Oberliga (nationaal) en daaronder Regionalliga's. BOEKAREST. Tom Okker heeft vrij dag de halve finales van het heren enkel spel van het toernooi om de Roemeense tenniskampioenschappen, dat in Boeka rest worden gehouden, bereikt. In de kwarteindstrijden rekende de Nederland se kampioen af met de Tsjech Milan Holocek: 6-1 6-3. Zijn volgende tegenstan der is de Britse nummer vier, Graham Stilwell. Jean Marty winnaar van de dag want naast zijn prach tige zege stonden de twee nederlagen van Tini Wijnen, waardoor de Nederlandse kampioen werd uitgeschakeld. Verras send was de nederlaag van Wijnen, die in zijn tweede beurt een serie van 212 had gemaakt tegen de Duitse kampioen Dieter Müller, die toen nog geen enkele carambole op het bord had staan. Toen de Berlijner vervolgens met een serie van 158 vriend en vijand verraste, vooral door de kundige wijze waarop hij de series speelde, maakte de Nederlander zich nog geen zorgen en werd gesproken over een „uitschieter". Wijnen had in zijn volgende beurt echter toch wat minder roekeloos moeten stoten want na zijn zes punten stoomde Müller in eens door tot dicht bij de finish. Met een serie van 138 strand de de Duitser op slechts vier punten van het einde en toen was Wijnen knock out. De Nederlandse kampioen kreeg geen on overkomelijke aanvangsstoot. maakte nog een carambole en ketste. Müller, die zelfs in training nog nimmer een partij in vijf beurten had uitgespeeld, greep zijn kans met beide handen. De eerste nederlaag van Berardi werd tegen Corin een feit. De Argentijn had twee dagen klaarblijkelijk boven zijn stand geleefd, terwijl Corin bepaald beneden zijn kunnen was gebleven. Nu werden de rol len omgedraaid. Berardi was nergens en Corin speelde in vijf beurten uit. Groter plezier had de Waal zijn vriend Marty niet kunnen doen. Marty bofte ook dat Corin in zijn partij tegen Scherz „slechts" 274 caramboles tot de finish overhad. Want anders zju de Fransman zijn kersverse record aan de Luikenaar hebben verspeeld toen die aan een slotreeks begon, die op 274 moest ein digen. Hoezeer Wijnen aangeslagen was door de verliespartij tegen Müller bleek 's avonds tegen Ceulemans. De Belg won in zes beurten en liet Wijnen op 121 -chter. Müller 300 5 158 60.— 5 212 44.60 6 86 26.83 -6 221 50.00 Vultink 76 2 76 38.— 2 277 150.— 21 5.20 5 93 60.— 300 6 119 50.— 121 6 34 20.16 300 3 274 100.— 32 3 14 10.66 6 47 17.83 300 6 238 50.— 300 13 104 23.07 Vultink 197 13 74 15.15 De stand na zes ronden luidt: 1 Marty 5 10 277 50.— 2 Ceulemans 5 8 222 32.22 3 Berardi 5 8 164 30.65 4. Corin 6 6 274 22.46 5. Wijnen 5 4 236 31.53 6. Vultink 4 198 24.68 7. Spielmann 6 4 129 19.71 8 Scherz 5 2 116 24.51 9. Müller 5 2 158 18.86 (Van onze sportredactie) De bezwaren van EDO tegen de KNVB over de vaststelling van het competitie- programma zullen na zondag wel tot het verleden behoren. De eerste vier wedstrij den van de competitie had EDO inder daad reden tot klagen. Men speelde zijn thuiswedstrijden samen met Telstar en RCH en Haarlem had de week daarop het rijk alleen. Zonder dat de protesten van EDO door de KNVB werden aan vaard, is de zaak nu toch geruisloos en normaal opgelost. Het competitieschema dat al lang van te voren samengesteld was, heeft er voor gezorgd dat EDO nu samen met RCH zondags in Haarlem betaald voetbal be drijft en Haarlem de week daarop de concurrentie ondervindt van het Velser Telstar. De enige ere-divisieclub uit Ken- nemeriand gaat morgen op bezoek bij het Haagse ADO. Haarlem speelt ook een uit wedstrijd en wel tegen Elinkwijk. RCH en EDO ontvangen resp. Holland Sport en Hermes DVS. Voor de eerste maal dit seizoen heeft Piet de Visser zijn team niet gewijzigd. Begrijpelijk omdat deze spelers er ver antwoordelijk voor zijn dat de eerste pun ten binnen zijn. Bovendien heeft hij ook geen geblesseerden die hem tot verande ringen dwingen. „Dit wordt mijn basis elftal. Deze mensen zullen het moeten doen. Ik hoop dat ik met dit team nu eens langer kan draaien dan verleden jaar toen ik om de twee weken met een ander elftal moest opdraven. Als de men- sen nu maar gezond én in vorm blijven. Het wordt toch al moeilijk tegen ADO. Die komen net weer in vorm". ADO: Thie Van der Burch, Villerius, Mansveld, en Vos Schoenmaker en De Zoete Heijnen, Houwaart, Maassen en Aarts. Ook trainer Dubbelman van RCH heeft nagenoeg hetzelfde elftal opgesteld tegen Holland Sport. Alleen Honout die vorige week wegens familieomstandigheden niet van de partij was, heeft zijn plaats in de defensie weer ingenomen. De Hagenaars die ondanks de (moeizame) zege op Haar lem geen voorspoedige start hadden, heb ben Don (ex-NAC) weer op de linksbui tenplaats gezet. Cor van der Hart ver klaarde de Brabander nog een kans te willen geven. Holland Sport: Van Vianen Teske, Roosendaal, Verlangen en Val- kenhoff Van der Bol en Vratnjan Aleksic, Roggeveen, De Vries en Don. Haarlem heeft bijna alle aankopen bui ten het elftal gezet. Alleen Kunst behield zijn plaats. Van Duffelen keerde terug en Van Haaren vormt nu met Tonny Smit de rechtervleugel. Een andere verrassen de ingreep van trainer Peeman is het pas seren van Cees de Wolf. Ook tegenstan der Elinkwijk heeft een team van louter oude bekenden. Na de niet zo denderende resultaten komen ook de Utrechters met een rigoreus gewijzigd elftal, zonder de nieuwe aankopen. Elinkwijk: Van der Pol Van Huissteden, Verkaik, Kool en Blaauw Westra en Coté Lefering, Oomens, Netten en Cohen. Bij EDO is Dries Mul nog steeds ge blesseerd. Na de opzienbarende zege te gen Zwolse Boys wacht EDO nu de kracht proef tegen koploper Hermes DVS Het elftal is niet gewijzigd. Hermes DVS: Ruts Van Maarle, Van Dongen, Rijke en Monster Vlaes en Van der Burg Groenewegen, Bakkes, Van Kooten en Van der Griend. Telstar (uit tegen ADO): Van der Mee- ren Bakker, Kort, Althoff en Van Es sen Van Wijk en Van Egmond Bond, Boekestein, Geestman en Clement. Haarlem (uit tegen Elinkwijk): Boom gaard Wentink, Koster, Peters en Van Duffelen Peijs en Kunst Van Haaren, Ton Smit, Couperus en Kruyer. RCH (thuis tegen Holland Sport): Bes Hendriksen, Honout, Koning en Olden- ziel Fransz en Maslo Van Doesse- laar, Gerritsen, De Goede en Meijer. EDO (thuis tegen Hermes DVS): Ana- ma Van der Zon, Disselköter, Breeuwer en Spiers Van der Putten en Koene Bosdijk, Koek, Hendriks en Burke.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 11