CULI-y-ARIA BLOW-UP" NA SHOWS IN PARIJS Een echte Wiener" HOEDEN en HAREN ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1967 E*bij 19 PARIJS Wilhelminawat zou je er van denken als je nu eens na die lange avondjurk dit roze cock- tailjurkje aantrok". De president directeur van het chique Westduit- se warenhuis „Hertie" viste een uiterst dun voile japonnetje met een struisverenstrook langs de zoom uit het rek, hield het haar voor en zuchtte „fabelhaft". Wilhelmina, 's werelds best betaal de fotomodel, de 25-jarige in Cu- lemborg geboren covergirl van het Amerikaanse tijdschrift „Vogue", bracht er niet veel tegen in, trou wens dat was ook de bedoeling niet. Het Westduitse warenhuis dat deze winter geconfectioneerde cre aties van Pierre Cardin gaat ver kopen, liet haar speciaal uit New York overkomen om haar tegen be taling van een astronomisch be drag in een paar jurkjes van de Franse modekoning te laten foto graferen. Gaston Gourmet ///s Wilhelmina, Nederlandse van geboorte, verduurt lijdzaam de martelingen van het poseren voor modefoto's van Cardin. Het honorarium vergoedt alle leed. DE TOPFOTOGRAAF van de Bonds republiek, F. C. Grundland, kreeg het niet voor elkaar de Cardincreaties voor een paar uur te lenen en naar zijn in Parijs gehuurde atelier mee te nemen. Daarom legde hij 's morgens nog voor zonsopgang Wilhelmina in de nieuwste winterjurkjes in de grote sa lon van het modehuis op de gevoelige plaat vast. Hij kreeg een uur de tijd, want na hem had de Britse fotograaf David Baily de jurkjes nodig voor een reportage in een Amerikaans mode blad. En met hem moesten tientallen fotografen het, zoals ieder jaar, weer voor elkaar zien te krijgen de creaties 's nachts na afloop van de shows te fotograferen. EN OMDAT het allemaal toch zo veel geld koste en de president-direc teur van Hertie ook wel eens een be roemdheid wilde zien, kwam hij zelf uit Frankfurt naar Parijs om Wilhel mina, die tot haar vijfde jaar in Ne derland woonde en die inmiddels met een Amerikaanse t.v.-acteur is ge trouwd, persoonlijk de cocktailjapon- nen aan te geven. Dat weerhield mo defotograaf Grundland er overigens niet van om zijn jasje, daarna zijn das en tenslotte zijn overhemd uit te trekken want ondanks het nachtelijk» uur schommelde de temperatuur in de salon tussen de 30 en 35 graden Cel sius. Twee Franse mannequins, die ook door het Westduitse warenhuis waren gecontracteerd, lieten zich dan ook knorrig door Grundlands assisten te in met bont gevoerde mantelpakjes sjorren. De gouden stoeltjes waarop Cardins eregasten bij zijn première zaten, werden haastig opzij geschoven om aan de met mosgroene zijde be spannen wand van de salon een twee meter brede en vele meters lange rol te kenpapier te hangen. Na een uur pose ren vertrok Wilhelmina weer naar New York, doodmoe, maar in haar zwarte laktasje een chèque voor een bedrag met vele nullen. WELLICHT klinkt het lachwek kend, maar soms droom ik van de tijd toen de troubadours van her berg tot herberg en van kasteel tot kasteel rondreisden om hun liede ren, hekel- en minnedichten, lief deszangen en wat wij tegenwoor dig protestsongs noemen, uit te dragen. De Bourgondische tijd is rijk geweest aan deze lieden. Zij vermaakten boeren, poorters en edelen met hun kunst. En vooral de edelen waren zo verwend, dat het de zangers wel eens moeite moet hebben gekost om gehoor te vinden bij de zich letterlijk aan zeer weelderige en overdadige feestmalen overgevende Bourgon diërs. At en toe, zo een- of tweemaal per jaar vaak in de vakantiemaanden, keert die sfeer uit de Bourgondische tijd terug in de zuidelijke Nederlan den en in Vlaanderen, waar dan feest malen in de openlucht worden aange richt. Aan het spit wentelen de hele ossen, varkens en schapen. De moder ne brouwer, die uit een oogpunt van reclame wel iets ziet in zo'n Breughe- liaans eetfestijn, zorgt ervoor present te zijn met zijn gerstenat, dat al zo oud is als de wereld en dan is het feest compleet. Misschien bent u wel verzeild ge raakt in zo'n volksfeest wanneer u op weg was naar het vakantieland van uw keuze. Bourgondiërs in geest en gestalte zijn er daar dan nog genoeg. Een ervan, wiens naam verwant is aan een zeer oud en edel gilde, dat ons vroeger van het met de hand ver vaardigde dagelijks brood voorzag, bracht voor mij het enige, onverval ste recept mee voor de Wiener Schnitz'L En zegt u nu niet voorbarig: „Die staat in elk kookboek!", want dat laatste bestrijd ik. Zijn ontdekking, in Wenen gedaan, hoe kan het an ders overhandigde hij mij welhaast eerbiedig. En terecht! Zo'n gebeurte nis, want dat is het geweest, naar onze mening, verdient de volle aandacht. Na jarenlang Schnitzels te hebben ge proefd en bereid naar Hollands recept is het goed eens een echte „Wiener" te proeven, want zo wordt die volgens mijn vriend-Gourmet genoemd in de Weense contreien. 1 Schnitz'l van het kalf, maar van het varken gaat ook heel goed. Goed plat slaan. Op het aanrecht moeten naast elkaar staan: 1 bak met bloem, 1 bak met een mengsel van 3 eieren met kapot- geprikte dooiers gemengd met ten hoogste een kwart liter sodawater (géén tonic of seven up!!!). Niet klop pen, alleen even roeren! En 1 bak met paneermeel. Na de Schnitz'l gezouten en gepe perd te hebben, moet deze achtereen volgens door de bloem, het ei-soda- mengsel en het paneermeel gehaald worden. Daarna snel en heet goud bruin bakken. Serveren met sla." U ziet het: eenvoudiger kan het al V//////////////////S///////////S/S//SSSA niet. Toch, ter verduidelijking een paar notities hierbij. De Schnitz'ls en zo moet u ze ook bij de slager be stellen laat u het vlees door de vak man voorbereiden. Wanneer hij weet wat u van plan bent, snijdt hij ze niet dun uit, zoals in de kookboeken wordt vermeldt, maar hij snijdt een hompje vlees (oneerbiedig gezegd) uit het beste deel van het beest, en geeft daaraan met een paar fikse klappen de vereiste vorm en dikte, dat wil zeggen: heel dun. INDIEN U dit gerecht bereidt voor twee tot vier personen kunt u rustig volstaan met één ei en de helft van een klein flesje sodawater. Dat is mijn ervaring. Het belangrijkste punt is wel de volgorde van de drie bak ken of diepe borden met bloem, ei- soda-mengsel en paneermeel. Eerst goed door de bloem halen afkloppen met de vork, waarmee u dat hebt gedaan. Vervolgens aan de vork geprikt door het ei-soda-bad en dan door het paneermeel. U moogt geen plekje vergeten. Anders breekt het omhulsel bij het bakken. Neemt u daar dus rustig de tijd voor. Slaagt het de eerste keer niet dan herhaalt u de bewerking. Intussen hebt u in de koekepan een kluit goede boter la ten bruinen. Daar gaan de Schnitz'ls in. Het duurt ongeveer tien minuten tot een kwartier voordat ze goudbruin en gaar zijn. Houdt daar dus rekening mee met de bereiding van de bijpas sende aardappelen en de salade. De bakboter geeft u er niet als jus bij. Dat is overbodig. Dit heerlijke vlees smeekt erom, in een ongeschon den, maar knappend huidje op tafel te worden gebracht en ook zo te wor den genoten. In feite een hapje voor vermageraars, met een enkel schijfje citroen om uit te knijpen en een toef je goed gewassen peterselie. Verruk kelijk! Ook te bereiden met een var- kensschnitz'l voor die tijd van de week of de maand dat uw beurs geen uit spattingen meer toestaat. >-y. Boven (v.l.n.r.): „Zuidwester" van Barthet van mollebont in wit en kastanje. Van groenig-witte mol is dit kapje, eveneens van Barthet. Dopje van Paulette. Astrakan pet van Brosseau. Toque van Amerikaans marter. As trakan kapje van Rose Valois. Hiernaast rechts: bijbehorend kapsel, los, soepel, vrouwelijk. Taupe velours, alias mol, gebruikte Pa- tou voor deze uit en violet gestreepte petten (rechts). DE MEESTE VROUWEN vinden een hoed een nood zakelijk kwaad. Er zijn er echter ook die er met elk hoofddeksel charmant uitzien. Voor zulke vrouwen is eigenlijk de hoedenmode. Zy bekijken met belangstel ling de meest vreemdsoortige scheppingen en zien zich zelf er in gedachten al mee flaneren. Voor deze winter is het vooral bont wat de hoeden- ontwerpers gebruiken voor hun creaties, speciaal mollevel, in allerlei variaties. De Franse hoedenontwerper Jean Barthet bracht zowel kleine kapjes als zuidwesterachtige creaties. Er is wel op de winter gerekend, want verscheidene hoe den worden over een hoofdsjaal of wollen kapje ge dragen. KAPSELS EN HOEDEN zyn eikaars vijanden, een hoed maakt byna elk kapsel in de war. De kapsels voor de komende winter zyn daarom soepel, kort en toch vrouwelijk. De coupe is gebaseerd op twee verschillen de lengten. Het lange haar wordt vanaf de kruin naar voren gekamd, van achteren is het haar korter, met een geleidelijk aflopende lyn. Hiernaast en linksonder: nog twee Barthet-baretten, respectievelijk in rose gevormd als een omgekeerde bloemkelk en als driekleurige ruitjeshelm met zwarte sjaal.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 19