Radio- en t.v.-profeet kijkt in (nogal sombere) toekomst Soliciteren naar een baan ten aanschouwe van heel Nederland beschaafd verkoopster Steeds perfecter techniekmaar ooh steeds minder behoefte aan mensen GEVRAAGD": nieuw TV-programma van NCRV, biedt informatie en spanning Winnares krijgt de job die zij begeert Olympische satelliet GEVRAAGD NCRV-TELEVISIE ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1967 Erbij 21 r. (Van onze correspondent) HILVERSUM Velen zullen zich verbaasd afgevraagd hebben wat de advertentie betekende (hiernaast gereproduceerd) die onlangs in de dag bladen was afgedrukt en waarin een juweliersbedrijf in het westen des lands „een beschaafd verkoopster" vroeg. Tot zover leek alles normaal, maar het merkwaardige was dat sollicitanten dienden te „reflecteren" bij de NCRV-televisie. De verklaring, verderop in de annonce, dat het hier ging om een oproep tot deelname aan een tv-programma, bood wat meer houvast. Maar wat er nu precies aan de hand is, dat bleef giswerk. „Zeker een nieuw schertsprogramma"zullen velen gedacht hebben. Bomans presenteert Baan ligt klaar bcfc&ikfeoKte ww teranlnaie MtJDG.op!«WIny. Lesmjd tot 27 je*r. Enige jaren praktijkervaring in deze branche is vereist I Reacties Spanning BRUSSEL In de komende 15 jaar zal het kijkend en luisterend publiek kunnen profiteren van een enorme vooruitgang in technische vorderingen bij radio en tv, maar waarschijnlijk zullen deze technische vorderingen de financiële en maatschap pelijke positie van technici, acteurs en musici ongunstig beïnvloeden. Deze voorspellingen zijn neergelegd in een rapport dat uitgebracht wordt aan het internationale congres van het internatio nale secretariaat van de vakbonden in het amusementsbedrijf, dat van 26 tot 29 sep tember in Londen wordt gehouden. De schrijver van het rapport is Helmuth Hasel- mayr, president van de Duitse radio-unie en hoofd van de technisch diensten van de Beierse radio. Hij somt de volgende te verwachten ontwikkelingen op V -w Kleurentelevisie zal de zwart- wit-uitzendingen geheel ver dringen. De t.v-toestellen worden kleiner en goedkoper en elk gezin zal er twee of drie gaan bezitten. Beeldbandopnamen zullen in de televisie gemeengoed worden. Prefabrikatie en „computeri sering" zullen de tegenwoordige techniek zowel op het terrein van het nieuws als van de ont spanning belangrijk wijzigen. Filmcamera's zullen worden vervangen door kleinere en ge makkelijker te hanteren elek tronische camera's. HASELMAYER voorspelt verder, op gezag van de heer M. Sarnoff, presi dent van het gigantische Radio Corpo ration of America-concern, dat er één enkel universeel huiskamer-instrument komt, waarin zowel de tv-ontvanger als de radio annex platenspeler, de bandrecorder, de telefoon en een elek tronisch geheugen zullen zijn onder gebracht. De voortschrijdende Laser techniek zal ons voorts driedimensio nale televisie brengen, waarbij de beelden vrij in de ruimte schijnen te „hangen". HASELMAYER concludeert dat omtrent die tijd alleen de intellectelen nog zullen lezen. Het grote publiek zal zijn nieuwshonger, zijn behoefte aan voorlichting en aan ontspanning ge heel kunnen stillen via de audio-visue- le media en hetzelfde geldt altijd volgens de heer Haselmayer voor vele vormen van onderwijs. „De snelheid van de communicatie zal van de we reld één groot dorp maken", meent hij, „maar al deze ontwikkelingen zullen gepaard gaan met ingrijpende wijzigin gen in ons levenspatroon. De toekom stige mens zal so wie so over veel meer vrije tijd beschikken en dat zal de amusementsindustrie dwingen tot dras tische herziening van haar taak, status en organisatie. Dit zal echter niet zon der meer (culturele) winst opleveren. Gevreesd moet worden dat de invloed van commercieële „sponsors" op de radio- en tv-uitzendingen groter zal worden dan zij thans (in Amerika b.v.) reeds is en dat zal niet resulteren in programma's die kwalitatief op een zeer hoog peil staan. Wellicht zullen de kleine landen daardoor cultureel gesproken, afdalen tot de status van provincies". „MODERNISATIE en automatisering zullen ook grote gevolgen hebben voor het radio- en televisie-personeel. In de Verenigde Staten bijvoorbeeld zal ern stige werkloosheid ontstaan door het wegvallen van een groot aantal zend stations van kust-naar-kust. De sta tions zullen overbodig worden door het gebruik van een satellietstelsel. Haselmayer meent, dat een technicus die thans zijn radio- of tv-loopbaan begint, „in de loop der tijden op zijn minst drie keer herschoold zal moeten worden." VERANDERINGEN in de betaling van het personeel en in het copyright- selsel zullen waarschijnlijk ook nood zakelijk blijken. Het aantal musici bij rdio en tv zal minder worden en waar schijnlijk ook het aantal acteurs in de filmindustrie, die een „aanhangsel" zal worden van de televisie-industrie, hoe wel het moeilijk is in dit opzicht voor spellingen te doen. HASELMAYER merkt tenslotte op, dat de vakbeweging niet vijandig moet staan tegenover nieuwe ontwikkelin gen, zolang ten volle rekening wordt gehouden met het menselijk element. „Zo nodig moeten wijzigingen in de Commercieel gezien heeft de kleurentelevisie geen beste stgrt gehad. In West-Duitsland, waar het „Buntes Fernsehen" sinds twee weken in volle gang is, werden totnogtoe slechts rond 7000 kleurontvangers verkocht, in hoofdzaak aan bejaarden en bedlegerigen. In ons land, waar de pret op 1 oktober be gint, belopen de omzetten slechts enkele honderden toestellen. De industrie, gesterkt door de hoop volle verwachtingen der des kundigen, produceert nochtans reeds aan de lopende band kleurontvangers: peperdure pre- cisie-apparaten, waarvan de aanmaak tweemaal zoveel man uren, negenmaal meer stroom en zesmaal zoveel water vergt als de fabricage van een zwart- wit-tv. Alleen al voor de beeld buis staan 29 arbeidsuren. Daar na moet de enorme kathode- straalbuis dan nog aan talrijke tijdrovende controleproeven on derworpen worden (foto), voor dat zij in het kijkkastje kan worden ingebouwd en afgere geld. Vandaar blijkbaar dat die dingen zo schreeuwend duur zijn vorm van de vakbewegingsorganisatie worden overwogen. Maar voor alles is een sterke internationale organisatie van werknemers nodig, welke de ont wikkeling van de industrie, die steeds meer geïnternationaliseerd wordt, op de voet volgt en dienovereenkomstig handelt." EN DAT IS het nu net niet. Het nieuwe programma dat in oktober met drie kandidaat-juwelenverkoopsters van start gaat, en „Gevraagd" gaat heten, is allerminst als een grap be doeld (al zal er wel eens hartelijk of meesmuilend bij gelachen worden). Het is voor de drie uitverkoren re flectanten een hoogst ernstige zaak, en als haar sollicitatie-gesprekken (op de beeldbuis gevoerd) gunstig uitval len, dan wacht tenminste twee van haar een echte job als verkoopster in een authentieke juwelierswinkel. „GEVRAAGD" wil de kijkers dus laten mee-beleven, wat er allemaal komt kijken bij een „heuselijke" sol licitatie, wat de eisen zijn welke de werkgever-in-spe stelt en ook: hoe de zenuwen de kandidaten voor zo'n va cature soms parten spelen. „GEVRAAGD" wordt een maan delijks programma. Na de adspirant- „juweliersen" komen, op een der eer ste woensdagen van de maand via Ne derland II, sollicitanten voor diverse andere beroepen en branches zich zelf laten testen ten aanschouwe van het kijkersvolk. Kan een spannend 'en instructief programma worden Het hoofd van de afdeling documen taire programma's bij de NCRV-tv, Jan van Hillo, vertelt: „Het heeft niets met een quiz of iets dergelijks te ma ken en er zijn ook geen prijzen voor de winnaars en wij verwachten er veel van. „Gevraagd" begint met een kort filmpje over het beroep in kwestie. Een commentator vertelt wat nodig is om de functie te krijgen. Dan treden de drie „slachtoffers" aan. Een drietal deskundigen zit klaar om de dames te vragen waarom zij zo graag in het juweliersbedrijf willen werken en wat zij van het vak weten. Van Hillo: „Niemand, die op onze advertentie schrijft, hoeft bang te zijn voor de camera „af te gaan". Het gaat ons om ernstige sollicitaties. Daarom hebben wij Godfried Bomans aangetrokken om het programma te leiden. Iedereen denkt nu: Bomans, dat zal wel een grappige bedoening worden. Niets daarvan. Hij heeft ons gezegd: ik ben blij dat ik weer eens een normaal programma kan doen, ik heb hier wel zin in. Bovendien is Bo mans een psycholoog, die de juiste toon voor „Gevraagd" zal weten te vinden. Het gaat ons namelijk bij deze sol licitatiegesprekken vooral om de fac toren buiten de eigenlijke vakbe kwaamheid. Aan de stewardessen, „aankomende" dan, die wij voor een volgende aflevering willen hebben, zal niet alleen gevraagd worden hoe zij met de koppen koffie in een vliegtuig denken om te springen. Veel belang rijker is hoe zij met mensen kunnen omgaan. NA AFLOOP van de gesprekken wordt bepaald wie de gunstigste in druk heeft gemaakt. De „winnares" krijgt de functie, waarnaar zij gesol liciteerd heeft. Maar de NCRV is er bijna zeker van dat ook de nummers EX-JOURNALIST Wim Tau- sent, thans werkzaam bij de voorlichtingsdienst van een on zer ministeries, is de man die het idee voor NCRV's sollici- tatie-t.v.-programma heeft ge leverd. Hij meent dat de mensen graag willen weten waarom zij na een sollicitatiegesprek zijn aangenomen of afgewezen. Tau- sent: „Ik ben dikwijls aanwezig geweest hij sollicitaties. Ik heb er ontzettend zenuwachtige kan didaten meegemaakt. Er was zelfs iemand bij, die niet meer wist, welk beroep zijn vader uit oefende. Ik hoop dat met die t.v.-uitzendingen de nervositeit er een beetje afgaat". door groot Jnwelitaetodryt in hmt dos fond» Eigenhandig, rt<st m#t hatpan geceftrwe» Mm» frees»ta psef'Aa intodW «Po*»* n*o*el$c te worde» gwlöit twee en drie zullen worden aangeno men. Van Hillo: „We zijn al opgebeld door een Rotterdams en door een Haags ju weliersbedrijf. Ze zeiden: de meisjes die in de uitzending zitten, willen we graag hebben. En dat is ook niet zo gek, want voordat de sollicitanten voor de camera mogen verschijnen, hebben zij al een zware test achter de rug. Dat weten die bedrijven". De kans dat „publiciteitsjagers" in de tv-uitzendingen komen, lijkt klein. Want voordat men een plaats in het programma zou krijgen, is de leek („wat is het verschil tussen deze twee edelstenen?") al bij de „selectie jury" door de mand gevallen. Omdat de NCRV op geen enkele manier bij de kijkers de indruk wil wekken dat het om een soort amusementsprogram ma gaat, heeft zij het plan om prijzen uit te delen, laten varen. BRUIN NOORDAM, de man die de regie van „Gevraagd" voert (eerste uitzending op 4 oktober) is van plan ons in de huiskamer van zeer nabij te laten zien hoe de sollicitanten op de vragen reageren. „Ik ga met veel dichtbij-opnamen te werk. Ik moet het karakter en de ei genschappen van die mensen thuis brengen. Daarom hebben we voor de komende uitzendingen met opzet be roepen genomen waarbij bepaalde ei genschappen nogal in het oog sprin gen. Op ons lijstje staan voorlopig een aankomend redacteur buitenland bij dag- of weekblad, een eerste bassist van een orkest en een maatschappe lijk werkster. We eindigen de serie met een televisie-omroepster. Dat kan heel leuk voor de kijkers zijn, dat onderzoek naar de eisen waaraan zo'n meisje moet' voldoen". Noordam had ook graag een politie agent in het programma willen hebben. „Er bestaat zo veel misverstand over de image van een agent. Heel Neder land had zo'n sollicitatie kunnen bij wonen, kunnen zien wat er zoal van een politieman gevraagd wordt voor dat hij wordt aangenomen". Of de advertentie met een musicus als sollicitant zal doorgaan, is nog on bekend. Bruin Noordam vertelt: „Het interesseert de orkestdirigent niets of de bassist aan bepaalde karaktereisen voldoet. Dat hij zijn instrument be heerst, is veruit het belangrijkste. Dat geldt ook voor een beroepsvoetballer, om nog maar een voorbeeld te noe men. Co Prins is een „rotjongen", maar Ajax haalde hem toch uit Duits land. Voor ons programma zijn derge lijke sollicitanten van weinig waarde". OP DIT moment heeft de NCRV voor ..Gevraagd" een half uur uitgetrokken. Maar dat zou wel eens aan de krap pe kant kunnen zijn, omdat de kijkers ook een blik zal worden gegund in de ruimte waar het college van deskundi gen zich over het drietal gaat beraden. Noordam eindigt: „We zouden tij dens de uitzendingen wel eens te kam pen kunnen krijgen met kinderziekten. We zullen dat dan enigszins diploma tiek moeten opvangen. Een sollicita tie namelijk kun je moeilijk overdoen, al zijn de programma's dan ook van tevoren opgenomen". „GEVRAAGD": geen quiz dus, of een gezelligheidsspelletje. Niettemin zullen de kijkers thuis meeleven met de sollicitanten. „Wie zal worden aan genomen van de drie?" Per slot van rekening weten we dat er mensen worden beoordeeld die ernstig probe ren de baan uit de advertentie te krij gen. En dat maakt de spanning, di« velen aan den lijve hebben ondervon den, beduidend groter. IN DE Beierse hoofdstad München zijn de voorbereidingen voor de Olym pische Spelen die aldaar in 1972 zullen worden gehouden, al een goed eind op weg. Aan de rand van de stad wordt op het ogenblik een stadion ge bouwd met 100.000 zitplaatsen. Ook is een begin gemaakt met de aanleg van een ondergrondse spoorweg die het centrum van de stad met het Olym pische sportpark moet verbinden. Plannen om ook een monorail-verbin ding te maken, naar het voorbeeld van die in Tokio werd aangelegd ter ge legenheid van de vorige Olympische Spelen, zijn wegens de hoge kosten afgevoerd. EEN NIEUW project is dezer dagen voorgesteld door de Beierse minister van Cultuur. Deze wil tegen de ope ning van de Spelen '72 een communi catiesatelliet doen lanceren, welke op een „vast punt" aan de hemel zou wor den gestationeerd Via deze „Olcom" zou dan een gebied, zich uitstrekkend van Noord-Zweden tot Zuid-Afrika, en van Ierland tot het Nabije Oosten, van „live"-televisie-beelden en repor tages van de Spelen kunnen meege nieten. Voor de berichtgeving naar het Westelijk Halfrond zou de Ameri kaanse Early Bird kunnen zorgen. Men denkt aan een communicatie satelliet met een zendercapaciteit van 20 a 50 Watt. Zij zou in 1971 gelan ceerd kunnen worden en van een tot drie jaar moeten kunnen relayeren. De kosten van dit project worden ge raamd op 70 tot 100 miljoen gulden.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 21