VAN DAG TOT DAG Gebruik geweld, anders word je een slaaf, zegt bisschop Israel laat Jeruzalem „nooit meer los Trouwt kroonprins Harald nu toch met zijn Son ja Gibraltar, doorn in Spanjes vlees ■I 1 commentaar op actuele zaken Nederlands hoop groeit Bondsdag akkoord met economisch regeringsprogram Docenten staken, ouders voor de klas Brug ingestort, 125 doden Waarnemer tngr Lucey over Vietnam: Russische spion gearresteerd A Over twee jaar verkiezingen voor nieuwe burgemeester U-2 neergeschoten CAO voor Ford in Engeland amrn ifefc ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1967 3 In Zuid-A frik a Romance met gewoonmeisje duurt al tien jaar (Van een medewerker) Gibraltar, de Britse doorn in het Spaanse vlees, mag zich over zijn eigen toekomst uitspreken. Op de tiende september zullen de vijfen twintigduizend bewoners van de kleinste Britse kolonie onder het wa kend oog van de Verenigde Naties middels een referendum hun wens kenbaar maken: Ofwel men bewaart de band met Engeland, of men verkiest de status van Spaans staatsburger. Maar de mogelijkheid dat men voor dat laatste zal kiezen is maar zeer, zeer klein, en zelfs dat is nog eufemistisch uitgedrukt. Een verrassing zal de uitslag van de volks stemming op Gibraltar beslist niet worden, niet voor Engeland en even min voor Spanje, dat al geruime tijd bezig is om het referendum inter nationaal in discrediet te brengen, omdat de uitslag daarvan alleen maar een nieuwe slag in het trotse Spaanse gezicht kan zijn. Alleen pendelaars Toeristen Zorgen Geschikte prinsessen „Iets waar men niet bij stilstaat" is altijd veel interessanter dan datgene, waarover de goegemeente zich vlijtig het hoofd breekt. Iets waar men niet bij stil staat is de ronduit ontstellende zekerheid dat ons kleine land bezig is in alle op zichten vol te groeien, niet alleen aan mensen, maar ook aan dingen die al deze mensen gebruiken en weggooien. Gerekend over vijftig jaar en dat is toch niet zo'n onmenselijk lange tijd doet zich een toekomst open, die overal dicht zit: de miljoenen Nederlanders zul len geen grond meer hebben om op te staan, geen weg meer om op te rijden en geen plekje meer waar ze hun afval kwijt kunnen. Dat laatste aspect van overvolheid is nu juist iets „waar men niet bij stil staat" maar het is belangrijk genoeg om erover te mediteren. Dat vond ook de hoofdin specteur van Volksgezondheid en Milieu hygiëne in Nederland, dr. N. J. A. Groen die tijdens een congres van de Nederland se Heidemaatschappij een boekje open deed over de hoeveelheden afval, die in Nederland worden geproduceerd. Hij had uitgerekend dat in het jaar 2000 de afval jaarlijks een oppervlakte van 350 hecta re zou beslaan, indien deze tot een laag- dikte van twee meter zou worden uitge stort. Een ander interessant cijfer was, dat van nu af aan tot het jaar 2000 in Ne derland ongeveer een miljoen auto's zul len worden afgeschaft, waarvoor de slo pers een plekje zullen moeten vinden. Een groot deel van dit getal echter zal zonder meer langs de wegen worden achtergela ten en in de steden op parkeerplaatsen worden gedeponeerd. BONN (DPA). Verrassend snel heeft de Westduitse bondsdag vrijdag de drie wetsontwerpen aangenomen die de staats inkomsten moeten verbeteren en de eco nomie weer op gang moeten brengen. De volksvertegenwoordiging hechtte haar goedkeuring aan het ontwerp tot wijziging van de wet op de belasting op de toegevoegde waarde zodat de algeme ne belasting op de toegevoegde waarde met ingang van 1 juli 1968 elf percent zal bedragen in de bondsrepubliek. Verder ging zij akkoord met voorstellen tot ver anderingen in de waardebepaling van ou de voorraden. Met grote meerderheid werden verder de wet op investerings steun krachtens het „European Recovery Program" (het Marshall-plan) en het ontwerp tot wijziging van de wet op de Bundesbank in tweede en derde lezing aangenomen. Prinses Kira van Pruisen, de vrouw van de kleinzoon van de laatste Duitse keizer, is na een korte ziekte te St. Briac-sur-mer gestorven. Zij was 58 jaar cud. NEW YORK (Reuter). Als burge meester John Lindsay van New York zijn zin krijgt, zullen maandag op de lagere scholen in de stad de ouders van de kin deren voor de klas staan. Ondanks de onderwijzersstaking zullen de scholen maandag volgens plan begin nen. Lindsay kondigde dit vrijdag aan op een persconferentie. Hij zei dat aan de ouders zou worden gevraagd tegelijk als onderwijzer en ouder te fungeren. In de staat Michigan genieten een half miljoen leerlingen van een onverwachte verlenging van hun vakantie. Ook daar staken de onderwijzers voor meer salaris «n verkorting van hun werktijd. NEW DELHI (A.P.) Honderdvijfen twintig personen, die op de brug stonden te kijken hoe een lichaam door de kol kende rivier de Sengar werd meegesleurd, verdwenen eveneens in het snelstromen- de water toen de brug het begaf, aldus het Indiase dagblad „Express". Het ongeluk gebeurde in Etawan, 240 kilometer ten zuidoosten van New Delhi. Deze twee onderwerpen van vervuiling, de afval en de autowrakken, zijn voor de betrekkelijk kleine oppervlakte van ons land catastrofaal, indien niet drastisch zal worden omgeschakeld op geheel nieu we methoden om huisvuil en auto's kwijt te raken. Opeenstapeling en storting kun nen op korte termijn al niet meer worden volgehouden zonder van ons land één grote vuilnisbelt te maken. Compostbedrijven kunnen in de toekomst ook geen blijvende uitkomst bieden, omdat zij altijd nog een deel als onverwerkbare rest moeten storten. Dat laatste geldt ook bij vuilverbranding, welke methode nog het grote nadeel van luchtvervuiling en stankhinder met zich brengt. Wat dan? In de eerste plaats natuur lijk weer het aloude liedje van de samen werking. Niet alle gemeenten op eigen houtje laten bedisselen, maar regionaal of landelijk een oplossing zoeken. Bovendien moet de techniek te hulp komen om af doende vernietigingsmethoden uit te wer ken. Ook de opruiming van wrakken en verwerking hiervan tot kleine „perspak jes" zullen op groter schaal moeten worden georganiseerd. Dr. Groen deed nog het idee aan de hand, bij landophoging meer gebruik van afval te maken. Dat zal dan echter ook landelijk moeten worden georganiseerd en er zal een kostbare vervoersapparatuur voor nodig zijn. Men zou erover kunnen denken toekom stige landwinningen met afvalstortingen te combineren, maar op dat gebied zijn er in Nederland ook al niet zoveel mogelijk heden meer open. Het is een benauwende gedachte, dat bij alle toekomstzorgen die verband houden met de toeneming onzer bevolking, de groei van het verkeer en de industrialisatie, ook de bedreiging van het vuil nog als extra-last op de schouders van de planologen komt te drukken. Nog niet zo lang geleden werd de demping van de zeegaten tussen de Waddeneilan den en de vaste wal als een soort utopie van de hand gewezen. Men zal daarvan misschien in de nabije toekomst moeten terugkomen. Misschien móet het op een bepaald moment wel SAN ANTONIO, TEXAS. De r.k. aartsbisschop Robert Lucey, die door president Johnson als waarnemer naar de Zuidvietnamese verkiezingen is ge stuurd, heeft vrijdag verklaard dat Ame rikaanse vredesapostelen de oorlog daar verlengen. v. N J Mgr. Lucey Op een persconferentie zei hij dat de mensen die pleiten voor beëindiging van de bombardementen op Noord-Vietnam of voor onderhandelingen tegen elke prijs BRAKPAN, ZUID-AFRIKA (A.P.). Voor het eerst in de geschiedenis van Zuid-Afrika is daar een Russische spion gearresteerd, zo heeft premier Vorster vrijdagavond meegedeeld. Gedurende het weekeinde zullen bijzonderheden bekend worden gemaakt over de arrestatie. Het communisme is in Zuid-Afrika bij de wet verboden en geen enkel commu nistisch land heeft er diplomatieke ver tegenwoordigers. de communisten aanmoedigen het con flict voort te zetten. „Het is nodig om geweld te gebrui ken en de man die niet in geweld gelooft zal spoedig een slaaf zijn. Je kunt in de wereld geen vrede zonder macht heb ben omdat er kwaadwilligen op de wereld zijn. Het is aan ons de vrijheid en het recht te verdedigen. Sommige mensen zijn tot de mening gebracht dat wij onze strijdkrachten moeten terugtrekken. Dat zou niet slechts een geweldige wreedheid, maar ook een geweldige stommiteit zijn. Als wij ooit zouden ophouden de militaire doelen in Noord-Vietnam te bombarderen zou de vijand naar het zuiden komen stormen en dan zouen wij een echte oorlog krij gen". -V; (Van onze correspondent) AMSTERDAM Zesduizend Israëliërs willen zich gaan vestigen in het voorma lige Jordaanse stadsdeel van Jeruzalem. Hun aanvragen worden nog in beraad gehouden door het stadsbestuur. Dit heeft prof. dr. André Shuraki, loco-burgemees- ter van Jeruzalem gezegd op een pers conferentie in Amsterdam. Hij deelde verder mee dat over twee jaar de verkiezingen zullen worden ge houden voor de nieuwe burgemeester van de herenigde stad, omdat dan de ter mijn van de huidige Israëlische burge meester verloopt. Aan deze verkiezingen zullen zowel Arabieren als Israëliërs kun nen deelnemen. De gekozen Arabische functionarissen van het voormalige Jor daanse stadsdeel, onder wie de Jordaan se burgemeester, zijn per 1 september niet meer in functie, omdat de termijn waar voor zij gekozen werden toen is verstre ken. „Alle overige Arabische functionarissen van de stad zijn volledig in de admini stratie van Jeruzalem opgenomen en ont vangen een salaris dat driemaal hoger is dan zij onder Jordaans bewind genoten", aldus loco-burgemeester Shuraki. Het zelf de geldt voor Arabische arbeiders, die in Jeruzalem hun werk verrichtten, en die nu onderricht in het Hebreeuws krijgen. Prof. dr. Shuraki, die de term „tweede deel van de stad" gebruikte voor het voormalige Jordaanse stadsgebied, zei verder dat de Arabieren het volgend jaar onderworpen zullen worden aan het belas tingstelsel van de Israëlische regering. De Arabieren betaalden onder het Jordaanse bewind zo goed als geen belastingen. De Israëlische loco-burgemeester, die op weg is naar een conferentie in Stockholm, maakte kort en krachtig duidelijk dat Is rael „nooit meer" een verdeling van Je ruzalem zal toestaan. De auteur Henry Miller (75 jaar) en de Japanse jazzpianiste Hoki Tohu- da zijn gisteren in Santa Monica, Californië, in ondertrouw gegaan. HONGKONG. Een Amerikaanse U-2 die voor nationalistisch China verkennin gen uitvoerde, is boven China neergescho ten. Dit is meegedeeld door het persbu reau Nieuw China. LONDEN (A.P.). De Britse Fordfa brieken hebben meegedeeld dat overeen stemming is bereikt over een nieuwe c.a.o., die 22 september van kracht zal worden, vooropgesteld dat alle 23 Britse Fordfabrieken in Groot-Brittannië ak koord gaan met een verhoging van de produktiviteit. De c.a.o., die terugwerkende kracht tot 27 juli zal hebben, zal Ford per jaar vijf miljoen pond meer aan lonen kosten. Van de verhoging zullen meer dan veertig duizend employés profiteren. (Van onze correspondent) OSLO. Steeds luider worden de stem men in Noorwegen, die verlangen dat aan dertigjarige kroonprins Harald het recht wordt toegekend een burgerlijk huwelijk te sluiten. Het is een algemeen bekend feit dat de prins al sedert tien jaren een Het is nu al zeker, dat de Gibralta- rians openlijk zullen verklaren hele maal niet gesteld te zijn op een over gang van het Britse naar het Spaanse staatsburgerschap. En dat ondanks de dreiging van Spaanse zijde, een drei ging, die door de premier van het mini-staatje, Sir Yoshua Hassan, in ons onderhoud met hem aldus werd gefor muleerd: „Het grote Spanje buigt zich voorover naar het kleine Gibraltar, en zegt op vriendelijke toon, zodat heel de wereld het kan horen: „Kom maar hier, ventje", en dan achter, onver staanbaar voor de omstanders, „en als je niet komt snijd ik je de strot af". Sir Yoshua kijkt beslist bezorgd, wanneer hij er aan toevoegt dat Spanje dat dreigement inderdaad waar kan maken ook. Het recente verleden heeft de Gibraltarians geleerd, dat het Spanje ditmaal bittere ernst is om dat kleine stukje rots, in 't uiterste zuiden van Europa en gelegen op een steen worp afstand van de Afrikaanse noord kust, na tweehonderdvijftig jaar Brits regime weer onder Spaanse vlag te brengen. Sinds 1954, toen de Engelse koningin Gibraltar bezocht zonder daarvoor eerst toestemming aan de Spaanse regering te vragen, zijn de Spaanse speldeprikken in het vlees van Gibral tar gevoeliger geworden. De Spanjaar den hebben hun grens nu bijna volledig gesloten voor het verkeer van en naai de Rots. Toeristen en Gibraltarians, die komend vanuit Spanje het kleine stukje Engeland willen binnengaan, dienen hun voertuigen aan de Spaanse zijde van de gesloten grenshekken te laten staan, en kunnen alleen nog te voet de Rots bereiken. En Spanjaarden is het al sinds 1954 verboden hetzij lopend, hetzij op ander wijze zich naar Gibraltar te begeven; dit met uitzondering van de zesduizend Spaanse haven- en bouwvakarbeiders, die de Spaanse regering graag toestem ming geeft om op Gibraltar als pendel arbeiders werkzaam te zijn, omdat ze in eigen land waarschijnlijk werkloos zouden zijn. De laatste aanslag op de economie van Gibraltar vond plaats in de maand mei van dit jaar, toen de Spanjaarden alle vliegtuigen die de Rots aan wilden doen verboden voortaan nog over Spaans grondgebied te vliegen. Het be tekende een zware klap voor de toeris tenindustrie van het kleine schier- eilandje, want veel toeristen annuleer den hun bezoek, omdat de vliegtuigen nu gedwongen waren een niet van risico's ontblote bocht te maken in hun allerlaatste ogenblikken voor de landing. En misschien wil men wel eerst Gibraltar zien en dan sterven, maar een omgekeerde volgorde van deze twee dingen trekt weinig toeristen aan, zodat veel hotelkamers op Gibral tar leeg bleven. Voorlopig nog maakt men zich op de Rots geen zorgen over de provian dering voor de vijf en twintigduizend bewoners. Tot nu toe hebben de Spaan se autoriteiten het wel goed gevonden dat goederen per schip vanuit Alge- ciras naar Gibraltar vervoerd worden, en mocht ook dat ophouden dan kunnen alle levensmiddelen en andere zaken vanuit Marokko, Frankrijk of Italië per boot over de Middellandse Zee aange voerd worden. Hetgeen beslist nood zakelijk is ook, want Gibraltar heeft geen eigen landbouw of industriële produktie. De economie steunt volledig op de zeer belangrijke bunkerhaven voor zeeschepen, de dokken-industrie en het nu in het nauw gebrachte toerisme. Toch blijven er nog toeristen komen. Ze wringen ::ich langs de Spaanse douaniers, leggen te voet of met een koetsje de vijfhonderd meter lange betonweg, die als een soort pier de Rots met het Spaanse vaste land verbindt, af, en stuiten aan het eind daarvan op een klein Spaans militair detachement, dat het stuk niemandsland van een halve kilo meter lengte tegen eventuele Britse aanvallen moet verdedigen en zich voor de rest onledig houdt met het laten invullen van moeilijke formu liertjes door de bezoekers van Gibral tar. Vijf meter verderop de Britse post, waar enkele over-beleefde onvervalst- Engelse politieagenten het Daspoort van de bezoeker verrijken met een nieuw stempel. Wanneer men dan, nog altijd te voet, de startbaan van het vliegveld Gibraltar is overgestoken (men moest die startbaan daar wel aanleggen omdat er op de hele rots geen andere plek gevonden wordt die vlak genoeg is om er een vliegtuig te laten lan den), waant men zich plotseling in een vriendelijk provinciestadje in zuid- Engeland: In de lange hoofdstraat rijgen de winkels zich aaneen, de goe deren zijn geprijsd in Engelse valuta, en op de winkelruiten de namen van zeer Engelse eigenaren en concerns. Niet Engels zijn het klimaat, de enkele gesluierde vrouwen die uit Tanger overgekomen zijn om bood schappen te doen, de vele zuid-Euro- pese types op straat en de taal: Spaans, met vrij veel Italiaanse invloeden. Spaans, omdat men altijd veel contact had met Spanje, maar niet omdat er veel Spanjaarden zouden wonen, maar het belangrijkste zijn de staartloze apen, die in volle vrijheid de hogere regionen van de Rots bewonen en een militair als oppasser hebben, die hun tweemaal per dag een uitstekende maaltijd voorzet. De legende wil name lijk, dat het met de Britse heerschappij over de Rots afgelopen zal zijn wan neer de laatste aap verdwenen is. Daarom remt de Gibraltarian in zijn auto met Engelse nummerplaten en een „GBZ" nationaliteitsplaatje wan neer een aap op zijn dooie gemak de rijweg oversteekt: Iedere dode aap is een stukje verder van Engeland en dichter bij Spanje v - -'-.f v: hechte vriendschap heeft met een Noors meisje, Sonja Haraldsen, een vriendschap die volgens de Noorse kranten nu vrijwel zeker op een huwelijk gaat uitlopen. Maar Sonja Haraldsen is de dochter van een „gewone" confectie-fabrikant, en wordt dus in adellijke kringen als „burgerlijk" geklassificeerd. Het is ruim tien jaren geleden dat kroon prins Harald onder de bekoring kwam van Sonja Haraldsen op een studentenfeestje, en sedertdien zijn zij steeds vaker gezien. Zij ontmoeten elkaar bij het zeilen, skiën, tijdens diners, en bij goede vrienden thuis. Ze zijn allebei lid van de ski-club „Hem ming" in Oslo. De geruchten over een groeiende ro mance tussen de kroonprins en zijn Sonja namen al gauw zulke vormen aan, dat de Noorse rijksvoorlichtingsdienst zich in augustus 1964 gedwongen zag een officieel communiqué uit te geven, waarin het be staan ervan ten stelligste werd ontkend. Sedertdien bestond Sonja Haraldsen niet meer voor de Noorse regering, die daar mee verwachtte alle moeilijkheden uit de wereld te hebben geholpen. Een groot deel van het Noorse volk be gint zich zorgen te maken over het voort bestaan van de Noorse monarchie, zeker na alle „mesalliances" van de overige le den der koninklijke familie. De oudste prinses, Ragnhild, trouwde met een reder, Erik Lorentzen, en haar voorbeeld werd gevolgd door de jongste prinses die ook een burgerlijk huwelijk sloot en eenvoudig mevrouw Ferner werd, daarbij afstand doende van alle rechten op de troon. Koning Olaf zelf zag zich gedwongen en kele jaren geleden zijn contacten te ver breken met de directrice van een mode huis uit Oslo, Astrid Blesvid, die meer tijd en aandacht in beslag namen dan goed voor de regeringszaken was. Er is nu een verdeling waarneembaar in het volk, waarbij een groep royalisten erop staat dat kroonprins Harald een blauwbloedige ech- genote tot vrouw kiest, terwijl een meer liberale groep zich afvraagt of het te rechtvaardigen is iemand tot een huwe lijk te dwingen ter meerdere eer en glorie van het „onbesmet" gebleven blauwe bloed. Het hielp niet, dat men prins Harald met „geschikte" prinsessen in contact bracht en Sonja Haraldsen op buitenland se internaten verstopte: als ze de kans even schoon zagen ontmoetten ze elkaar toch weer. Harald is zeer democratisch opgevoed, en denkt er geen moment aan zich te laten „uithuwelijken". Het parle ment weigerde tot dusverre er zich mee te bemoeien en een verandering van de grondwet die voor een burgerlijk hu welijk noodzakelijk is wordt nog niet verwacht. Vuurgevecht. Twee Griekse soldaten zijn om het leven gekomen bij een vuurge vecht van tien minuten tussen Turkse en Griekse grenswachten. Russell. De 95-jarige Britse wijsgeer lord Bertrand Russell, die sinds de op richting van de Pugwash-beweging, tien jaar geleden, voorzitter van het be stuur is geweest, heeft zijn funktie overgedragen aan zijn landgenoot, pro fessor Cecil Powell. Aberfan. Het Aberfan-rampenfonds heeft besloten onmiddellijk aan elk van de getroffen gezinnen van de 116 kinderen die elf maanden geleden bij de ramp bij de kolenmijn zijn omgekomen, vijf duizend pond uit te keren.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3