Britten willen zo spoedig mogelijk van Zuidarabische federatie af Drie groeperingen voeren hevige onderlinge strijd ■HOE IS HET ONTSTAAN? J SPROOKJES PEDAGOGE ERUC U T KNIPSELKRANT Aanslagen Australische boter in poedervorm Geen Cola meer in Arabië ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1967 7 Flosy en NLF Beiroet Kerkelijk nieuws Kroonkolonie Britten Deelstaat Gouverneur OOSTELIJK PROTEKTORAAT x ADEN ÖPPErt V\ aulaki%\ Jobban JEMEN Lodar/ ^"^oathinax ,r-°-L--V neder ioIJ van Am alittihad/ ZUIDARABISCHE FEDERATIE Dit woord: BLAUWKOUS Dit woord: GEPEUPEL Dit woord: GEMEENZAAM Dit woord: SNOR Waarschuwing voor autobezitters Lippendienst Stap achteruit Slordig Propaganda Misbruik DEN HAAG. Groot-Brittannië zal begin volgend jaar, de streefdatum is 9 januari, de federatie Zuid-Arabië onafhankelijkheid geven en zich uit het gebied, dat het sinds 1839 bezit, terugtrekken. Deze stap vloeit voort uit een besluit, dat een conservatieve regering in 1962 heeft genomen. De veronderstellingen waarvan deze toen uitging zijn nu echter niet meer in overeenstemming met de werkelijkheid. De Britse regering dacht in 1962 namelijk aan een federatie van de 23 omringende vorstendommen met de kolonie Aden. Zij dacht verder aan handhaving van de militaire aanwezigheid van Groot-Brittannië in de toen als belangrijk beschouwde militaire basis Aden en aan een defensieverdrag met de federatie Zuid- Arabië. De regering van de in 1962 gestichte federatie steunde evenwel evenals thans niet op het vertrouwen van de nationa listische groeperingen in Aden en vier jaar later trok de regering-Wilson de konsekwenties uit de mislukte onderhan delingen met de federatieve en nationa listische vertegenwoordigers. Zij nam het historische besluit de Britse basis tegen 1968 te ontruimen. Toen de aanslagen van nationalisten en stakingen in Aden in de loop van 1967 in hevigheid en omvang toenamen polste minister van Buitenlandse Zaken Thom son de federale regering over een Brits plan het begin van de onafhankelijkheid tot 1 november te vervroegen. Hiervan wilden de federale ministers evenwel niets weten omdat naar hun mening het federale leger dan nog niet in staat zou zijn de verantwoordelijkheid voor het ge zag van de Britse militairen over te ne men. De terreurdaden, die vooral toenamen na de komst van een VN-missie, hebben tot dusver dit jaar aan 45 mensen het leven gekost. De missie, gevormd door secretaris-generaal Oe Thant, bestaat uit een vertegenwoordiger van Venezuela, een van Mali en een van Afghanistan. Zij voerde besprekingen in Aden, Kairo, Londen en Genève en op het ogenblik in Beiroet om te trachten de elkaar bestrij dende en eikaars aanhangers vermoor dende nationalistische groeperingen en de federale regering tot een akkoord te bewegen. Deze partijen zijn het „Front voor de bevrijding van bezet Zuid-Jemen" (Flosy) dat de steun van Egypte geniet, en het „Nationale bevrijdingsfront" (NLF). Flosy, dat niet met de „Vermeende fe derale regering van reactionaire sultans" aan dezelfde tafel wilde gaan zitten, heeft verklaard het machtsstreven van het NLF met alle middelen te zullen bestrijden, hetgeen de dreiging van een burgeroor log nabij heeft gebracht. Het nationale bevrijdingsfront zegt dat het in twaalf van de zeventien bij de federatie aangesloten staten de lakens uitdeelt. Dat dit geen loze bewering is, bleek uit een beroep dat de waarnemend premier van de federatie, Sjeik El Baba- kri, eind augustus op het leger deed om de macht in handen te nemen. De federa tie was volgens hem niet langer bestuur/- baar, terwijl haar premier, Sjeik El Kala- di, zich in de deelstaat Yafai in nationa listische handen bevond. Het leger, dat zich niet voor deze taak berekend achtte, wees dit verzoek van de hand. De Britse hoge commissaris in Aden, sir Humphrey Trevelyan, drong er vervolgens bij de federale ministers, die zich voor het merendeel in Genève en Londen bevonden voor besprekingen in verband met de komende onafhankelijk heid, op aan met spoed naar huis te rug te keren. Aangezien de nationalisten weigerden naar Geneve te komen om onder auspici ën van de VN-missie met elkaar en de federale regering over de onafhankelijk heid te praten, besloot deze haar zetel naar Beiroet te verleggen om het de par tijen gemakkelijker te maken met haar in contact te treden. Het NLF verklaarde echter, dat het de missie als een produkt van het Britse Imperialisme beschouwt en niet met haar wil onderhandelen. Het wilde wel recht streekse onderhandelingen met Groot- Brittannië, op voorwaarde dat het als de enige vertegenwoordiger zal worden Geref. Kerken Aangenomen naar Oenkerk A. Groene- wegen te Ulrum. Geref. Gemeenten Beroepen te 's-Gravenhage-Zuid H. Rijksen te Gouda. Aangenomen naar Katwijk aan Zee P. van der Bijl te Rotterdam-Zuid. Bedankt voor Rijssen A. Hoogerland te Werken dam. Ned Herv. Kerk Beroepen te Wezep (toez.) C. v. d. Bergh te Oud-Beijerland; te Surhuisterveen D. Oliemans te Nieuwkoop; te Noordoostpol der (wijkgem. Emmeloord) (toez.) C. Baas te Nieuwerkerk aan de IJssel; te Workum (vac. O. van Zeben) (toez.) J. C. Plaat te Well en Ammerzoden. Aangenomen naar St. Laurens (toez.) A. J. A. Ruys, vie. te 's-Gravenhage; naar Curasao (Ver. Prot. Gem.) (toez.) F. J. C. Helder te Nieuw- Dordrecht; naar Meppel (5de pred.pl.) dr. G. J. Paul, ziekenhuispred. te Amster dam. Bedankt voor Westerhaar-Vriezen- veensewijk (toez.) K. Schaap te Tange- Alteveer; voor Waddinxveen (vac. Joh. Verwelius) (toez.) C. Vos te Gouda; voor Nieuw-Lekkerland H. Harkema, pred. voor b.w. (director van de Geref. Zend. Bond) te Zeist. beschouwd. Flosy liet later weten wel tot praten met de missie bereid te zijn, maar dan in Kairo. De Kroonkolonie Aden ligt aan de zuid kust van het Arabisch schiereiland. Het vasteland bestaat uit twee schiereilanden Aden en Little Aden, en uit een tussen liggende smalle kuststrook. Dit gebied, dat een oppervlakte heeft van 194 vierkante kilometer, vormt een aan de landzijde door het protectoraat Zuid-Arabië omsloten enclave. Het eiland je Perim, in de straat Bab el Mandeb, en de Koeria- Moeria-eilanden voor de kust van Muscat en Oman, maken even eens deel uit van de kroonkolonie. Dit is niet het geval met het in de Rode Zee, voor de kust van Jemen, gelegen eiland Kamaran. Het gouverneurschap hiervan wordt evenwel bekleed door de hoge commissaris van Aden. Sinds 18 januari 1963 maakt het vaste land van Aden deel uit wan de federatie van Zuid-Arabië. Aden heeft een natuur lijke haven, de enige goede zeehaven aan de zuidkust van het Arabisch schierei land. Op dit schiereiland ligt de oude stad, Crater. Op het schiereiland Little Aden ligt de olieraffinaderij. Reeds in de tijd van het Romeinse kei zerrijk was Aden een belangrijk handels centrum. De Romeinen noemden het „At- tanae". Door zijn natuurlijke haven speel de het een belangrijke rol in de handel tus$én het Middellandsezeegebied en het Oosten. Na de ontdekking van de route om de Kaap geraakte Aden geleidelijk aan meer en meer in verval. In 1538 werd het veroverd door de Turken, die na een bezetting van ongeveer honderd jaar door Jemenitische Arabieren werden verdreven. In 1839 werd het veroverd door een expeditie van de British East India Com pany. De Britten vestigden er een bun kerstation. Na de opening van het Suez- kanaal in 1869 groeide Aden uit tot een belangrijke bunkerhaven en tot handels centrum voor de naburige gebieden op het Arabisch schiereiland en aan de oost kust van Afrika. Op 1 april 1937 werd Aden een Britse kolonie. Tot die datum maakte het deel uit van Brits Indië. Engeland sloot ver volgens verdragen met de omringende vorstendommen, welk gebied de naam protectoraat Aden kreeg. Op 18 januari 1963 trad het gebied Aden als deelstaat toe tot de in 1962 gestichte federatie Zuid-Arabië, waartoe het me rendeel van de vorstendommen uit het protectoraat Zuid-Arabië het voormali ge protectoraat Aden) behoort. De toe treding was niet van invloed op de status van Aden als Britse kolonie. In het des betreffende verdrag tussen de Britse re gering en de federatie werd bepaald dat dit niet de Britse soevereiniteit over Aden zou aantasten. Er werden waarborgen ge schapen voor het ongehinderd gebruik door Groot-Brittannië van de belanrijke militaire installaties in Aden. Het verdrag van toetreding was alleen van toepassing op het vasteland van Aden. Perim en de Koeria-Moeria-eilanden, die deel uit maakten van de kolonie, werden geen on derdeel van de federatie. Aden wordt bestuurd door een Britse gouverneur, die sinds de toetreding tot de federatie de titel hoge commissaris draagt. Hij is alleen nog direct verant- 165.67 8EIHAN AFRIKA AUDHAll/ Sul-V OPPER JAFAI \A ,^anaa^-j SH MUFLAHI HAUSJABI WAHIDI N AULAKI LAHEDZJ ALAWI woordelijk voor buitenlandse zaken, de fensie, binnenlandse veiligheid en politie. Voor wat betreft de andere bestuurlijke aangelegenheden handelt hij op aanwij zing van de ministerraad, die bestaat uit een door de hoge commissaris uit de le den van de wetgevende raad gekozen pre mier en zes op diens advies gekozen mi nisters. CANBERRA In Australië heeft men boter in poedervorm bereid. Het produkt is verkregen na experimenten, uitgevoerd door de afdeling zuivel van de organisatie voor wetenschappelijk onderzoek van de Australische rege ring. Verwacht wordt dat met de com merciële produktie spoedig een aan vang kan worden gemaakt. Boter in poedervorm, die voor een zeer groot deel op dezelfde manier gemaakt wordt als melk in poedervorm, kan on der meer gebruikt worden bij de be reiding van taarten en andere soorten gebak. In de negentiende eeuw noemde men in Engeland een vrouw die voor bij zonder geleerd en ontwikkeld wilde doorgaan, een blue-stocking, in Duits land een Blaustrumpf, in Frankrijk een bas-bleu en in Nederland een blauwkous. Men zegt dat omstreeks 1750 Lady Montague in Londen een salon hield, waar de botanicus Benja min Stillingfleet die weinig om zijn kleding gaf, placht te verschijnen met blauwe wollen kousen in plaats van met zwarte zijden, zoals de mode voor schreef. Daarom sprak men weldra van the blue-stocking society en noem de vervolgens de leden daarvan blue stockings. Omstreeks 1830 kwam het woord in Duitsland, daarna in Neder land in zwang. Thans is het in onbruik geraakt, omdat het uit de tijd is te spotten met geleerdheid in een vrouw. Het woord gepeupel is een afleiding van het vroegere, maar thans ver ouderde peupel, dat in het Middelne derlands popel luidde en via het oud franse pueble, Frans peuple ontleend was aan het Latijnse populus: volk. Ook het Engelse people en het Duitse Pöbel zijn daarvan afkomstig, evenals de woorden populair en populariteit. Het eigenaardige is dat sommige van deze woorden, namelijk het Franse peuple en het Engelse people alleen betekenen: volk, terwijl Pöbel en ge peupel langzamerhand de betekenis: gespuis, grauw, plebs hebben gekregen. Die verachtelijke zin had Pöbel nog niet bij Luther en peupel nog niet bij Anna Bijns. Nadien is het met die woorden bergafwaarts gegaan. Natuurlijk hebben wij te maken met een afleiding van het woord gemeen door middel van het achtervoegsel -zaam, dat in het algemeen uitdrukt: geneigd tot. Men denke aan woorden als arbeidzaam, werkzaam, volgzaam, waakzaam en andere. Eigenlijk bete kent gemeenzaam dus: geneigd tot wat gemeenschappelijk is, dus: bereid an deren te laten delen in wat men heeft, mededeelzaam. In die betekenis komt gemeenzaan éénmaal in de bijbel voor. Maar sinds de 18e eeuw is onder Duit se invloed de betekenis een andere geworden. Men verstaat er thans on der: vertrouwelijk, zonder plichtple gingen, zonder op rang en stand te letten, ongedwongen in de omgang met personen die eenvoudiger zijn, min zaam. Snor is een woord dat in de 19e eeuw in zwang kwam als afkorting van snorbaard, dat weer beantwoordt aan het 18e-eeuwse Duitse soldaten woord Schnurrbart. Er zijn heel wat woorden in het Nederlands en het Duits die beginnen met sn/schn en be trekking hebben op mond en neus. Men denke aan: snavel, sneb, snuit, snorren, snuiven, snuiten, snuffen, snorken enz. Oorspronkelijk hebben deze woorden hun ontstaan te danken aan klanknabootsing. Het Nederduitse woord Schnurre, dat verwant is met het Hoogduitse- Schnauze betekent: snuit en een snorbaard-is dus: haar groei op de snuit, het gezicht. De af korting snor daarentegen betekent: haargroei op de bovenlip, knevel. Als persoonsnaam komt snorrebaard voor in de betekenis: oudgediende met een krijgshaftig voorkomen. Dit is mevrouw Elfriede Hasen- kamp uit Karlsruhe, wier beroep niet beter kan worden omschreven dan met het woord: sprookjespeda- goge. Omdat in onze jachtige tijd zelfs de grootmoeders geen tijd meer hebben om sprookjes te vertellen, heeft Elfriede een aardige bijver dienste. Zij houdt overal sprookjes urenen kort geleden stichtte zij zelfs een werkgemeenschap voor het behoud van het internationale sprookje. LONDEN (AP) De honderdduizend eigenaars van de huidige Hillman Hunter, Hillman Minx, Singer Vogue en Singer Gazelle-auto's zijn gewaarschuwd de ophanging van de voorwielen van hun wagens te laten controleren. Een woord voerder voor de Rootes Motor Corp. zei dat de waarschuwing geen gevolg is van ongelukken, maar uitsluitend een voor zorgsmaatregel. DJEDDAH (AFP). De vesti gingen van de Amerikaanse coca-cola- fabriek in Saoedi-Arabië zijn vrijdag op last van de regering gesloten, zo meldt radio-Mekka. Daarmee is uit voering gegeven aan een besluit van het Arabische bureau voor de boycot van Israel, dat de fabriek op de zwarte lijst heeft gezet. Henk Neuman van KRO's Brandpunt en Paul van 't Veer van Het Vrije Volk zijn terug uit Zuid-Vietnam, waar zij, samen met mr. G. B. J. Hiltermann (o.a. Elsevier en de AVRO) voor de Nederlandse regering de verkiezingen hebben waargenomen. Neuman en Van 't Veer zijn in tussen teruggereisd; mr. Hiltermann, die bezig was met een reis door Indonesië, is weer naar dat land gegaan. Alle drie hebben intussen ook in het openbaar verslag uitgebracht van hun bevindingen. Van 't Veer deed dat in zijn blad, Hiltermann voor de t.v. en Neuman zowel voor de t.v. als via enkele dagbladinterviews. DE GROENE vindt het overigens fout, dat de drie journalisten de uit nodiging hebben aanvaard. Het volk van Vietnam zal namelijk nooit te weten komen wat hun critisch oordeel is geweest. „Dat volk zal natuurlijk wel worden verteld dat de verkiezingen gehouden zijn onder het toeziend oog van des kundigen uit het oer-democratische Nederland en dat dus allemaal wel en règle moet zijn toegegaan. Op zijn minst is het aannemelijk dat iets der gelijks zal worden beweerd. Dat risico hadden Van 't Veer, Neuman en Hil termann niet mogen nemen. Ze hadden wijzer moeten zijn dan de Nederlandse regering. Daarmee zouden zij zich zelf, Vietnam en hun professie een dienst hebben bewezen". Henk Neuman zegt in interviews met Han Mulder van HET PAROOL en Martin Ruyter in DE VOLKS KRANT: „Er is hoogstens lippendienst verricht aan de democratie". „Als je bij de voorbereidingen van de verkiezingen het kandidatenveld uitsorteert, tot je een stel ongevaar lijke oude heren overhoudt, heb je de verkiezingen eigenlijk al gewonnen. Dan kun je daarna natuurlijk nog mor relen aan de verkiezingen zelf en dat is ook druk gebeurd. Er lopen bijvoor beeld tal van geruchten in Saigon, dat aan bijna alle militairen twee of meer oproepkaarten zijn verstuurd. Nu is het volgens de wet op de krijgstucht al zo, dat alle militairen gedwongen kunnen worden om op de generaals te stemmen. Ik heb dat van die oproep kaarten van militairen niet kunnen controleren, maar ik kan wel be wijzen, dat aan bepaalde betrouwbaar geachte burgers meer dan één oproep kaart is toegestuurd. Ik heb foto- Vietnam? Geen sprake van, berichtte blijkt. Volgens ons kiesstelsel zou dat nóg niet zo'n ramp zijn, omdat hier de naam van elke kiezer die in het stem bureau komt, op de kiezerslijst wordt af gestreept, maar dat gebeurt in Viet nam niet. In elk stembureau ligt een kiezerslijst, maar daar wordt niets op afgestreept. Ik heb zondag zevenen twintig stembureaus afgelopen en ik heb niet één keer gezien, dat ze een naam doorstreepten. Wat ik wel heb gezien is, dat bij verscheidene stem bureaus militairen onder commando van een onderofficier in gesloten for matie binnenmarcheerden en in ijl tempo hun stem uitbrachten. Een poosje later kwam er dan weer zo'n peloton. Ik weet niet, hoe u militairen herkent, maar ze zijn natuurlijk min der makkelijk van elkaar te onder scheiden dan die schilderachtiger ge klede burgers. Ze kunnen makkelijk een paar keer terugkomen zonder dat je ze herkent. Ik kan dat niet be wijzen, maar ik heb kunnen consta teren, dat het kon en in heel Saigon kon je horen, dat het ook gebeurde". En dit is dan nog maar één van de bezwaren van Neuman. Andere pun ten: het stemmen was zó ingewikkeld, dat zelfs de minister van Buitenlandse Zaken, Tran Van Do, de grootst mo gelijke moeite had zijn eigen partij te vinden; buitenlandse waarnemers en leden van de oppositie kon de toegang tot bepaalde gebieden worden ontzegd „als de veiligheid dat eiste"; volgens de kieswet mocht een leider van een stembureau de hele bus mee naar huis nemen en de inhoud daar tellen, als een aanslag van de Vietcong dat nood zakelijk maakte. (En wie controleert, dat een burgemeester altijd een militair niet zelf een handgranaat achter een stembureau laat ontploffen als hij niet zeker is van de gunstige uitslag van zijn district? Paul van 't Veer schrijft in HET VRIJE VOLK: „Zondag zette Vietnam een slap achteruit, welke politieke formaties er straks ook uit de verkiezingsuitslag tevoorschijn zullen komen. De sfeer van verdachtmakingen en knoeierijen die in de verkiezingscam pagne is opgeroepen, was in tegen stelling tot de hoop die vorig jaar sep tember is gewekt maar niet is ge realiseerd. Ik zal in enige punten mijn voornaamste ervaringen opsommen. 1. Er zijn belangrijke, misschien de belangrijkste kandidaten geweigerd op niet overtuigende gronden, om te verhinderen dat radicale oppo sitie van links en militaire oppositie van rechts een eigen kandidaat zou hebben. 2. Er zijn in de verkiezingsstrijd ern stige beschuldigingen van knoeierij geuit aan het adres van de leidende generaals Thieu en Ky, terwijl er toch na deze verkiezingen een zekere mate van samenwerking tussen burgers en militairen tot stand zal moeten komen. 3. In de verkiezingscampagne zijn de voornaamste sociale en economi sche problemen van het land nau welijks aan de orde geweest en in elk geval volkomen overstemd door de wederzijdse beschuldigingen van corruptie en knoeierij. Na een verslag van zijn observaties zegt Van 't Veer: „Zo was mijn totaalindruk van de gang van zaken voor en bij de ver kiezingen in Zuid-Vietnam niet gun stig. Wat anders is of zij toch tot zekere gevolgen kunnen leiden. Thieu en Ky zullen zeker rekening moeten houden met de gebleken aanhang van som migen der burgerlijke kandidaten. Tenzij ze wel heel grof tegen deze te neur ingaan, zullen zij burgers in hun kabinet moeten opnemen. Niet onmogelijk dat vooraf hier over al bepaalde afspraken zijn ge maakt. Voorts is het belangrijk dat door de tijdelijke opheffing der cen suur in de pers een discussie over het belangrijkste vraagstuk van oorlog en vrede heeft kunnen plaats vinden. Wel geen erg diepgaande discussie maar er is tenminste iets over ge zegd. Een jaar geleden zwegen de kranten van Vietnam op last van de censuur over dit vraagstuk in alle talen. Opt deze twee punten: uitbreiding van de regering met burgers en dis cussie over het vraagstuk van vredes onderhandelingen, is de kans op een nieuwe situatie geschapen. Als de verkiezingen in Vietnam, on danks alle bezwaren die men ertegen moet hebben, een klein openingetje hebben geschapen, zijn ze toch niet geheel voor niets geweest. Ik hoop dat ik zelfs met deze voor zichtige waardering nog niet al te op timistisch ben". Tenslotte mr. Hiltermann. Peter Huysman schrijft over zijn t.v.-ontre- den in de HAAGSE COURANT: „Mr. Hiltermann heeft in AVRO's „Televizier" ernstig en met radde tong vanuit Saigon meegedeeld, dat „het echte slordige Aziatische verkiezingen zijn geweest", maar dat hij geen fraude heeft kunnen constateren. Na de kij kers ervan in kennis te hebben gesteld dat er nog heel wat aan vastzit om als objectief waarnemer namens zijn re gering zulke gebeurtenissen bij te wo nen hij zou er overigens zijn hand niet voor omdraaien om gewapend met eenzelfde regeringsopdracht naar Cu ba of Hongarije te stappen vertelde hij dat het moeilijk is te geloven aan vrede in de naaste toekomst. Militair, vond hij, ziet de situatie er nog slech ter uit dan twee jaar geleden". De t.v.-recensent van DE VOLKS KRANT tenslotte: „Tot de blijvertjes (bij AVRO's Televizier - red.) behoort mr. Hilter mann. Het gehëim van zijn succes ver klapte hij gisteren vanuit Saigon: „Ilc ben altijd een objectief waarnemer geweest". (Bescheidenheid is een schone deugd, ik bezit ze in ruime mate). De razende AVRO-reporter vermeldde zijn objectiviteit overigens, omdat er critiek is geweest op zijn waarnemerschap bij de Vietnamese verkiezingen. „Maar in Cuba of Hon garije zou ik het ook doen", deed hij royaal. Fraude bij de verkiezingen in kopieën meegenomen, waar dat uit Hiltermann, die er zelf geweest is. Louter communistische propaganda, meneer. Fraude is uitgesloten, omdat de controle veel te scherp was. Na tuurlijk: die Vietnamezen zullen ilaar een beetje gaan knoeien als Hilter mann uit Amsterdam in de buurt is". DE CONSUMENTENGIDS schreef in het voorlaatste nummer over boeken clubs, die soms uiterst agressief te werk gaan. Het blad hekelde het laten tekenen voor een lidmaatschap zonder dat het slachtoffer precies weet waar toe hem dit verplicht: geregelde af name van boeken en grammofoonpla ten voor een vastgesteld en niet zo laag minimum bedrag. In het septembernummer gaat het blad hierop door: „Thans blijkt daarbij ook misbruik van onze naam te worden gemaakt. Er komt iemand van de „Nederlandse Culturele Stichting" aan de deur, die vraagt of men lid is van de Consumen tenbond en of de „groene kaart" van de bond (bij ons onbekend!) kan wor den getoond. Zo niet, dan wordt „namens de Consumentenbond" een gratis abonnement aangeboden. Daar tegenover wordt verwacht, dat er per kwartaal een boek of grammofoonplaat bij de „Stichting" wordt besteld, maar een verplichting is dat niet. In ieder geval moet voor het gratis Consumen tengids-abonnement een handtekening worden gezet. Die handtekening blijkt dan later het lidmaatschap van een boeken- en pla- tenclub te hebben gegolden. Navraag naar de gratis Consumentengids levert slechts verwijiing naar de kleine lettertjes op de getekende kaart met „mondelinge afspraken of mededelin gen zijn ongeldig en hebben geen enkele waarde". Laat dat dan ook inderdaad zo zijn en hecht principieel geen waarde aan alles, wat er aan de deur wordt ver teld!"

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 7