1 Marine aan sleeptouw Proces rond door leerlinge beschuldigde negerleraar Gibraltar wil Brits blijven Rus wil niet afluisteren ft/' "miiiBKl -r: Foto in Westduits damesblad kostte half miljoen DM Politiecommissaris beschuldigd van oorlogsmisdaden Veertien doden door orkaan De Gaulle in Auschwitz Betrekkingen tussen Zuid-Afrika en Malawi Politie in New York slaat goede slag Lynda Bird Johnson gaat trouwen Oe Thant wil niet naar Angola en Mozambique Paus Paulus heeft blaasontsteking Griek Ambatielos gearresteerd telegrammen MAANDAG 11 SEPTEMBER 1967 3 - ijBB Opwinding in Baldwin (New York krachtige thuishoort sigaret Aan alle emotionele en ethische vredes oproepen, die door regeringen en particu liere organisaties uit alle hoeken van de wereld bijna dagelijks opklinken, paart zich het verschijnsel dat eveneens bijna dagelijks nieuwe gewapende conflicten van min of meer lokale betekenis uit breken. De vredesoproepen richten zich meestal op het enorme gevaar van een wereldoorlog met atoomwapenen, maar deze uiterste consequentie van een ge wapend conflict op de wereld lijkt veel minder actueel te zijn geworden dan de vermenigvuldiging van kleine gewelds- conflicten, zoals men die in onze tijd dui delijk kan waarnemen. Waartoe zo'n „klein" conflict kan lei den, heeft onlangs de korte maar hevige oorlog in het Midden-Oosten aangetoond. In de kiem van deze oorlog had een aan loop tot een wereldoorlog kunnen groeien. Er wordt momenteel gevochten in een aantal landen in Afrika, die hun onaf hankelijkheid hebben verkregen. Er drei gen gewapende conflicten in Arabië, Kasjmir, Ethiopië, kortom, in een groot percentage van de bestaande „ontwikke lingslanden" kan van de ene dag op de andere een lokale oorlog uitbreken, waar in de grote naties met hun pro's en anti's verwikkeld kunnen raken. Hóe verwik keld, bewijst Vietnam. En nu kan men blijven betogen dat deze kleine, met con ventionele wapenen gevoerde oorlogen toch niet gemakkelijk tot een wereldoor log zullen uitdijen, maar men moet daar bij wel beseffen dat ook in deze ge vechtshandelingen reeds gebruik gemaakt wordt van wapenen die minder conven tioneel zijn dan men zou denken: gifgas, napalm, chemische vernietigingsmiddelen zijn al op grote schaal in gebruik en de stap naar kleine atoomwapenen behoeft niet zo onvoorstelbaar te zijn. Het is be kend dat in Amerika het gebruik van tactische atoomwapenen artilleriepro jectielen met atoomkracht of raketten met een atoomlading van zeer beperkte werking op het strijdtoneel van Viet nam in ieder geval door militaire advi seurs is voorgesteld. Daardoor worden deze „kleine" oorlogen op den duur uiterst gevaarlijk voor de algemene we reldsituatie, in het bijzonder wanneer een grote mogendheid als China, die wel atoombommen maar geen ethische of tac tische bezwaren tegen het gebruik ervan blijkt te hebben, in het conflict wordt meegetrokken. Het uitbreken van die kleine oorlogen in ontwikkelingslanden zou natuurlijk nooit mogelijk zijn, indien deze landen niet óver bewapeningen beschikten. Het is een feit dat grote mogendheden als de Sovjet-Unie, de Verenigde Staten en En geland en ook diverse kleinere landen een aardig inkomen trekken uit wapen leveranties aan landen, die „aan hun kant staan". Vaak echter staan die lan den slechts aan de kant waarvan zij wa pens mogen verwachten. (Van onze correspondent) BONN. Vandaag verschijnt het da mesblad „Constanze' met de duurste voor pagina die ooit in West-Duitsland werd gemaakt. Ruim een half miljoen mark kostte de foto van een meisje, dat duide lijk lacht en de ogen open en dicht doet, ais men het tijdschrift heen en weer be weegt. Het gaat hier om het zogenaamde „bi- view"-systeem, dat door Kodak tezamen met het Amerikaanse tijdschrift „Look" ontwikkeld werd en in 1964 in „Look" zijn première beleefde. Het Franse damesblad „Elle" maakte al regelmatig van dit quasi- driedimensionele systeem gebruik. Be zoekers van de photokina 1966 in Keulen troffen een dergelijke „xografische" foto in hun catalogus aan. Het startschot in „Constanze" wordt door een verzekeringsmaatschappij be kostigd, die de foto op 't titelblad als on derdeel van haar advertentie gebruikt. De kosten voor een dergelijke advertentie in „Constanze" bedragen 620.000 DM. Indachtig aan het succes van „Elle" waarvan de oplage van 800.000 exempla ren met de eerste „xograaf' binnen vijf uur was uitverkocht, zullen van het „Constanze"-nummer van vandaag een miljoen exemplaren op de markt worden gebracht. DARMSTADT (DPA). De Westduit se justitie heeft de 57-jarige hoofdcom missaris van politie Erich Wollschlager uit Bensheim en drie anderen in staat van beschuldiging gesteld wegens oor logsmisdaden in bezet Polen. Ze zouden als leden van politie en SS-commando- groepen van 1942 tot 1944 bij Kielce een groot aantal moorden hebben bedreven of daaraan medeplichtig zijn geweest. Naast Wollschlager, die sinds 1965 in voorarrest zit, zullen terechtstaan de 56- jarige koopman Herbert Balhorn, de slo tenmaker Karl Essig (58 jaar) en de poli tiebeambte Karl Martin Scheufele (58 jaar) allen uit Hamburg. In de „International Herald Tribune" werd in juni 1967 het volgende overzicht gepubliceerd: Amerika leverde in de periode van 1949 tot 1966 voor ongeveer zestig mil jard dollar wapens aan kleinere landen door middel van verkoop. Bovendien schonk het land nog voor ongeveer 120 miljard dollar gratis. De industrie die de ze wapens voortbrengt, levert aan meer dan een miljoen Amerikaanse arbeiders per jaar werk. Engeland en Amerika heb ben een speciale „handelsreiziger" aan gesteld die moet proberen zoveel moge lijk wapens te verkopen aan landen waar de strategische en politieke belangen van de twee landen zulks gedogen. Deze praktijken worden door de Sovjet- Unie uiteraard op dezelfde manier bedre ven, maar dan ten opzichte van landen en actiegroepen wier politieke en mili taire activiteit niet in strijd is met de politieke Russische belangen. De afzet van tweedehands oorlogsmaterieel is voor de leveranciers een groot economisch be lang. Ook Canada, Tsjechoslowakije, Bel gië en West-Duitsland zijn grote hande laars op dit gebied. Weliswaar is door deze officiële wapenhandel de particuliere wapenzwendel minder winstgevend ge worden, maar de gevolgen zijn ongeveer dezelfde: nauwelijks tot enige orde ge komen jonge landen voelen zich met hun bewapening sterk genoeg om meteen te beginnen met het gebruik ervan, waarbij zich het merkwaardige verschijnsel voegt dat in die landen heel snel een militaire kaste opgroeit, die in schitterende unifor men en feestelijke parades het aloude westelijke voorbeeld navolgt: propageren van de vrolijke, frisse oorlog als het boeiendste spelletje dat er op de wereld bestaat. Concluderende: alle vredesconferenties ten spijt en in navrante tegenstelling met indrukwekkende communiqués van poli tieke strekking die vrede verkondigen, werkt een sterke, winstgevende oorlogs industrie dag en nacht als een belangrijke economische bron van inkomsten en wordt de wereld volgestopt met vernie- tigingsmaterieel, verdeeld over alle lan den. „Hulp aan onderontwikkelde landen" is als mode-kreet zeer in trek, maar zij lijkt enigszins voorbarig, als voorlopig de militaire „hulp" aan deze landen iedere hoop op een gunstige ontwikkeling van de verhoudingen grondig bederft. PONCE, Porto Rico (AP). De or kaan Beulah heeft zondag de zuid en westkust van Porto Rico geteisterd en beweegt zich nu in noordwestelijke rich ting naar de Dominicaanse republiek. Een man is gedood en een twaalftal huizen zijn door het geweld van wind en water verwoest. Op Martinique heeft de orkaan dertien levens geëist. II* ■I President De Gaulle bij een ge vangencel in een van de blokken in het voormalige concentratiekamp Auschwitz. Rechts de Poolse presi dent Edward Ochab. PRETORIA, ZUID-AFRIKA (A.P.) Premier Balthazar Vorster heeft zondag avond bekendgemaakt dat volledige diplo matieke betrekkingen zullen worden aan geknoopt tussen het gesegregeerde Zuid- Afrika en het zwarte Afrikaanse land Malawi. De hoofden van de beide missies krij gen de rang van zaakgelastigde. Malawi is het eerste zwarte Afrikaanse land dat betrekkingen wenst te onderhouden met de staat van de apartheid. LAGOS (A.P.) De Biafraanse marine is de haven van Lagos binnen gevaren aan een sleeptouw. De be schadigde patrouilleboot Ibadan, die de afgescheiden staat voor het uitbreken van de Nigeriaanse burgeroorlog had veroverd, arriveerde in Lagos na zes weken geleden buiten gevecht te zijn gesteld. De boot werd door het federa le leger overmeesterd bij de invasie van het eiland Bonny voor de kust van Biafra. Op de kiel van het schip was in enorme witte letters geschilderd: „De Biafraanse marine R.I.P." BALDWIN, NEW YORK, tAP). Een zestienjarige knappe leerlinge van een middelbare school in Baldwin heeft haar biologieleraar, Maurice C. McNeill, ervan beschuldigd haar geknuffeld te hebben en op haar wang te hebben gekust. McNeill, vader van twee kinderen, is de enige negerleraar aan de middelbare school van Baldwin, waar hij reeds zes jaar les geeft. In juli is hij ontslagen nadat Susan Schaffner hem ervan had beschuldigd haar vijf keer op onnette wijze te hebben benaderd gedurende een les van 45 mi nuten. McNeill stelt dat zij deze beschul digingen heeft geuit omdat hij haar slech te cijfers had gegeven. Hij verlangde dat de schoolinspectie een openbaar onder- NEW YORK (AFP). De Newyorkse politie heeft zaterdagavond op het inter nationale vliegveld Kennedy een goede slag geslagen met de arrestatie van twee Amerikanen, een Costaricaan, een Cu baan en een Mexicaan, die uit een vlieg tuig uit New Orleans stapten. Zij bleken een hoeveelheid cocaine bij zich te hebben ter waarde van 2.800.000 dollar. Kort na de arrestatie van de vijf reizigers drie mannen en twee vrou wen werd een derde vrouw, een 31-ja- rige Cubaanse, in haar woning in New York ingerekend wegens handel in ver dovende middelen. Tot dusver is in de VS slechts enkele malen een dergelijke hoeveelheid verdo vende middelen in één slag buitgemaakt. (ADVERTENTIE) zoek naar de beschuldigingen zou instel len. McNeill's buren en leerlingen brachten duizend dollar bijeen om zijn proceskosten en levensonderhoud te betalen. De school vereniging van Baldwin legde er een zelf de bedrag bij, en ook de docentenvereni ging van de staat New York zegde een bijdrage toe. De rechtszaal is iedere dag gevuld met zeshonderd tot achthonderd voornamelijk blanke mensen, onder wie veel studenten De meesten zijn op de hand van McNeill die de meest vooraanstaande neger van de stad is. Het publiek applaudisseerde toen John Fallon, hoofd van de afdeling natuurwe tenschappen, getuigde dat McNeill een „meesterlijke docent" was, en dat zijn leerlingen „hem het einde vonden". Het publiek bracht McNeill een staande ovatie toen de rugbycoach, Vincent Ce- sareo, en zijn vrouw getuigden dat McNeill zich beneden voor de school be vond in de tijd dat hij Susan Schaffner zou hebben belaagd. SAN ANTONIO (Reuter) Het Witte Huis heeft zondagavond de verloving be kendgemaakt van Lynda Bird Johnson, de 23-jarige oudste dochter van de Ameri kaanse president, met de 28-jarige kapi tein bij de mariniers Charles (Chuck) Robb uit Milwaukee. Het huwelijk zal be gin december in het Witte Huis worden gesloten. De bruidegom wordt eind fe bruari of begin maart in Vietnam gesta tioneerd. Kapitein Robb behaalde in 1961 aan de universiteit van Wisconsin een graad in de handelswetenschappen. Sindsdien maakt hij deel uit van het korps mari niers. Hij is thans adjudant van het Witte Huis, gelegerd in de marinierskazerne te Washington. Evenals zijn aanstaande vrouw behoort hij tot de episcopaalse kerk. GIBRALTER (AFP) Met zeer grote meerderheid hebben de stemgerechtigden in Gibraltar zich zondag in een referen dum uitgesproken voor handhaving van de banden met Groot-Brittannië. Van de 12.237 geldig uitgebrachte stem men waren er 12.138 voor bestendiging van de huidige situatie, terwijls slechts 44 kiezers te kennen gaven, dat het gebied onder Spaanse soevereiniteit moet komen, met behoud van de Britse nationaliteit voor zijn bewoners. De verkiezingsuitslag werd met gejuich begroet door een grote menigte die voor het culturele centrum van de stad was samengestroomd, waar de stemmen onder toezicht van vijf waarnemers van het Britse gemenebest waren geteld. NEW YORK (A.P.) Secretaris-ge neraal Oe Thant van de V.N. heeft een uitnodiging van Portugal om de Portugese Afrikaanse gebieden Angola en Mozam bique te bezoeken van de hand gewezen. Hij maakte van deze gelegenheid gebruik om Portugal te herinneren aan de resolu ties van de veiligheidsraad, die er op aandringen de bewoners van deze gebie den het zelfbeschikkingsrecht te geven. ROME (AFP en AP). Paus Paulus VI lijdt aan een acute blaasontsteking en aan een ontsteking van een of beide nie ren. De lijfarts van de 69-jarige paus pro fessor Maro Fontana, heeft dit zaterdag avond bekend gemaakt. De ontwikkeling van de ziekte en de resultaten van de herhaalde en stelselmatige analysen wek ken evenwel de hoop dat de paus zijn normale werkzaamheden spoedig zal kun nen hervatten. Paus Paulus VI MOSKOU (AP). Een Amerikaanse firma heeft de hoofdredacteur van de Komsomolskaja Pravda diep beledigd door hem een elektronische afluisterap paratuur te koop aan te bieden. „Wie is oneerlijk onder uw personeel? Wie heeft te weinig hart voor de zaak? Wie steelt in uw kantoor?" zo luidde vol gens de van verontwaardiging ziedende hoofdredakteur Oganov de reclamebrief van de firma Miles uit New York. Het elektronische afluisterapparaat van 450 dollar werd aangeprezen in een brief waarop een Amerikaans poststem pel met de tekst „Wij vertrouwen op God" prijkte. De redacteur van de jeugd-Pravda, merkte hierover op: „U die in God ge looft raadt ons aan niet in onze naasten te geloven. Maar wij zijn atheïsten, wij geloven niet in God en daarom vinden we het misschien laakbaar op zo godde loze wijze te zondigen". Oganov besloot: „Wij weigeren een van ATHENE (AP). In de Griekse hoofd stad Athene is Anthony Ambatielos een Griekse communist die sinds de staats greep van 21 april door het militaire re gime werd gezocht, enkele dagen geleden gearresteerd. De 54-jarige Ambatielos wordt vastgehouden op het hoofdkwartier van de veiligheidsdienst waar ook de com ponist Miki Theodorakis gevangen zit. De vrouw van Ambatielos, de in Enge land geboren onderwijzeres Betty Amba tielos, is in mei naar Londen gedeporteerd na tot ongewenst vreemdelinge te zijn verklaard wegens linkse activiteiten in Griekenland. De regering heeft het bericht over de arrestatie van Ambatielos willen bevesti gen noch ontkennen. Ambatielos heeft zeventien jaar in de gevangenis gezeten. Hij kreeg eerst de doodstraf, die later werd gewijzigd in levenslang. In 1963 werd hij vrijgelaten. De Russiche regering heeft een beroep op Griekenland gedaan het leven te spa ren van componist Theodorakis. die „vrijheden" die in het westen zo ge ëerbiedigd worden de vrijheid om voor luistervink te spelen". J Luchtbed. Een jong Hongaars echtpaar is op een luchtbed uit Hongarije gevlucht en heeft in Italië politiek asiel ge vraagd. Het echtpaar legde in de nacht een afstand van tien kilometer af over een inham in de Golf van Triëst. Mijn-ongeluk. Zes Zuidkoreaanse mijn werkers zijn omgekomen na een instor ting in een kolenmijn bij Toge aan de oostkust van Zuid-Korea. Toge ligt 160 kilometer ten zuidoosten van Seoel. Nieuwe leider. De Canadese Conservatie ve Partij heeft Robert Stanfield, pre mier van de staat Nieuw-Schotland, tot nieuwe nationale leider gekozen, als op volger van John Diefenbaker, de 72-ja- rige voormalige premier. Aardbeving. Voor de tweede keer in drie dagen heeft een aardbeving de bewo ners van de Siciliaanse stad Messina ernstig verontrust. Er klonk een luid ge dreun gevolgd door een schok. Volgens deskundigen lag het epicentrum van de beving in het noordoostelijk deel van Messina. Uitgeweken. Radio Havanna heeft ge meld dat een vermist Colombiaanse vliegtuig in het oosten van Cuba is ge land, nadat de piloot door drie van de zestien passagiers was gedwongen van koers te veranderen. Quevara. President René Barrientos van Bolivia is van mening dat Ernesto Guevara dood is en dat communisti sche elementen proberen van hem „een mythe te maken". Veewagen-race. Tijdens de jaarlijkse vee wagenwedstrijd in de Argentijnse plaats Rafaele op ongeveer 500 kilometer van Buenos Aires, zijn zeven mensen om het leven gekomen en zeker tien gewond. Val. De 42-jarige parachutist Jeffrey Mor ris Coward is bij Ipswich in de Austra lische staat Queensland van tweeduizend meter hoogte te pletter gevallen. Zijn parachutes ontplooiden zich niet.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3