A a-.,- V Groothertogelijk paar in ons land gearriveerd HET WEER Honderden klachten over gaslucht in woningen NACHTMERRIE VAN BAAN 09-27 N.L.M. schrapt Rotterdam uit routenet 4 SOLDAAT (KORTHARIG) IN HOGER BEROEP morris n i j m a n VERLOOFD Prins ontsnord Retour afzender Chauffeur ernstig gewond bij botsing tegen boom D. F. Middelburg opvolger van dr De Beus Nationalisten sluiten vrede éi 'Jl 52e JAARGANG NUMMER 265 DINSDAG 12 SEPTEMBER 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 12,35 per kwartaal, 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije V Vw Iets meer wind Reizen te duur voor bejaarden pagina 2 Man had alcohol en sedativa gebruikt ■MÜR Controle Het woord is aan SUEDE-NAPPAJASJES NE0NIN5TALLATIES IJmuider Courant (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Groothertog Jan en groothertogin Josephine-Charlotte van Luxemburg zijn vanmorgen in AMSTERDAM Prins Bernhard, die tijdens zijn vakantie in Italië een snor had laten staan, heeft deze weer afgeschoren. Vanochtend constateerden wij dit bij aan komst van het Luxemburgse groothertoge lijk paar op het Centraal Station in Am sterdam. IVeerrapporten 1, 2 Uit het binnenland2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3, 11 Van Dag tot Dag3 Achtergrond 3 Uit stad en omgeving 4, 5, 6, 7 In de vishal en op zee 7 Kunst9 Radio en tv 9 Beeldverhalen 11 Feuilleton 11 Aangestipt 11 Economisch nieuws 13 Scheepsberichten 13 Beurs 13 Sport 13 Ferdinand Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van dinsdagavond tot woensdagavond: Af en toe wolkenvelden, met plaatselijk enige regen. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke, later overwegend matige wind tussen noord en oost. Dezelfde middagtemperaturen als vandaag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. ons land aangekomen voor een staatsbezoek aan koningin Juliana. Over het IJ daverden 21 saluutscho ten toen de trein met de vorstelijke gasten om zeven minuten voor elf het Centraal Station binnenreed. De groothertog en groothertogin, konin gin Juliana, prins Bernhard, prinses Bea trix en prins Claus werden op het station onder meer begroet door burgemeester Samkalden. De Marinierskapel speelde het Luxemburgse volkslied. In de ko ninklijke wachtkamer werd aan de groot hertog en groothertogin een aantal voor aanstaande Nederlanders voorgesteld, onder wie de voorzitter van de Eerste en Tweede Kamer en de ministers. Deze waren eerder in een door staatssecretaris M. J. Keijzer van Verkeer en Waterstaat bestuurde trein van Den Haag naar Am sterdam gekomen. De vorstelijke gasten namen hun intrek in het Paleis op de Dam. Op weg naar het paleis werd het gezelschap met gejuich begroet door duizenden Amsterdammers. Om half twaalf legden groothertog Jan en groothertogin Josephine een krans bij het Nationale Monument. Vanmiddag om drie uur begon op het stadhuis een ontvangst door burgemees ter en wethouders van Amsterdam. Daar na stond een bezoek aan het Rijksmu seum op het programma. Vanavond is er een gala-diner in het Paleis op de Dam. Morgen bezoeken groothertogin Josephine en koningin Juliana de bloemenveiling in Aalsmeer. Groothertog Jan en prins Bernhard gaan dan naar de Fokkerfabrie ken. In de middaguren volgen bezoeken aan Den Haag, waar de ministerraad aan de gasten wordt voorgesteld, en aan Delft. In Amsterdam woont het vorstelijk ge zelschap 's avonds een concert van het Concertgebouworkest onder leiding van Bernhard Haitink bij. Donderdag gaan de groothertog en groothertogin in gezelschap van prinses Beatrix en prins Claus naar Zeeland Vrijdagmorgen keren zij per auto naar Luxemburg terug. De groothertogin en de groothertog van Luxemburg werden op het Cen traal Station verwelkomd door het Nederlands koninklijk paar. Op 2 februari van dit jaar vond de 13- jarige Jeff Hemric in Mount Airy een schildpad in het gras. Hij kerfde zijn naam en adres op het schild van het beestje en liet het weer gaan. Een paar dagen geleden kreeg Jeff een kaart uit Ohio, waarop te lezen stond: „Beste Jeff, ik heb een schildpad ge vonden met jouw naam en adres erop. Hij liep in noordelijke richting langs snel weg 35 bij Jackson, Ohio. Ik heb hem omgedraaid. Kijk naar hem uit. Joe Trip- pie". (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Het gemeentelijk energie bedrijf in Haarlem wordt de laatste tijd overstelpt met klachten van mensen die in hun woning aardgas ruiken. Gisteren al leen al kwamen bij het gasbedrijf ruim tweehonderd telefoontjes binnen van on geruste gasverbruikers. Een ploeg van 25 fitters is van 's ochtends zeven uur tot vaak na middernacht in touw om deze klachten te onderzoeken. De stroom van honderden klachten houdt al ongeveer een maand aan. Naar (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Een 47-jarige vracht- auto-chauffeur uit Haarlem is maandag avond om tien over half zeven ernstig gewond toen hij met zijn auto op de Noordschalkwijkerweg tegen een boom botste. Het slachtoffer is naar het Groote Gasthuis overgebracht, waar hij aan zijn lever werd geopereerd. De chauffeur had vier glazen bier ge dronken. Hij zou voorts kalmeringstablet ten hebben gebruikt. De Haarlemmer reed vóór het ongeluk tegfen een op de Engelandlaan geparkeer de auto. Hij vervolgde zijn rit slingerend op de Belgiëlaan, waar drie automobilis ten op het nippertje een aanrijding kon den voorkomen. Met twee wielen raakte de vrachtauto in de berm en schampte een paal, waardoor de wagen twee wiel doppen verloor. Toen de chauffeur de Noordschalkwij kerweg wilde inslaan, trachtte een man hem het rijden te beletten. De poging mis lukte evenwel en de chauffeur reed zig zaggend verder. Even later botste hij tegen de boom met fataal gevolg. De auto werd geheel vernield. De chauffeur zou in een depressieve toestand verkeren wegens een overlijdens- geval en een verklaring dat hij arbeids ongeschikt zou zijn. Het slachtoffer is vader van acht kinderen. In november zal startbaan 09-27 op Schiphol in gebruik worden genomen. Vanaf dat moment is het voor duizenden mensen die in de geluids troggen van startende en dalende vliegtuigen wonen gedaan met de rust voorzover die nog aanwezig was. Er is een adviescommissie voor de geluidshinder ingesteld, wier rapport zoals bekend geluidloos in een kast is verdwenen. De hiernaast afgedrukte kaart geeft aan wat de consequenties van de nieuwe situatie op Schip hol zullen zijn. Baan 09-27 zal van het begin af aan een orgie van lawaai veroorzaken boven Amstelveen en de Amsterdamse stadswijk Buitenveldert. Een nog groter gebied zal matige geluidshinder ondervinden. De situatie wordt nog erger als er op baan 09-27, die wellicht is voorbestemd hoofdlandingsbaan te worden, zwaardere en snellere vliegtuigen gaan starten en landen. Duidelijker dan de kaart maakt de getruqueerde foto duidelijk welke drogbeelden door de breinen van de omwonenden spoken als zij naar bed zijn gegaan en in de verte het geloei van startende vliegtuigen horen. Nu nog achtergrondgeluid: straks een allesoverheer sende herrie, waarbij het lawaai van een scheepswerf als zoete muziek klinkt tSPjGl N Zaandam •JShtl: MEER NoortJz" AMSTERDAM Haarlem AmsEerdamseöos o Hoofddorp s- /^Aalsmeer Westrmde fw Braassemtf meer Leiden Leiderdorp Vliegtuiglawaai onloelaal- baar loi zeer ernstige hinde: ooooooo Matige tot lichte geluids hinder (van baan 09-27) Start-en landingsbanen van Schiphol jpv ,.V". vvvjv,^.. V V:U ..;.v\w\nv het gasbedrijf vermoedt wordt de door dringende gaslucht in sommige woningen veroorzaakt door het verzadigd raken van het pakkingsmateriaal in de verbindingen van de gasleidingen. Hierdoor dringen zeer geringe hoeveelheden aardgas naar buiten. Ir. F. J. Rodrigo, adjunct-directeur van het Haarlemse G.E.B., bevestigde tegen over ons dat de klachten over aardgas stank in de huizen niet geheel ongegrond zijn. Het aantal klachten is ook aanzien lijk hoger dan voordat het aardgas zijn intrede deed. „Wij hebben met toevoegen van het odorant in het gas geen bemoeienis meer. Dit wordt centraal door de Gasunie ge daan", aldus ir. Rodrigo. Hij verzekerde dat aan iedere klacht van een verbruiker aandacht wordt geschonken en dat er zo spoedig mogelijk in de betrokken woning een onderzoek wordt ingesteld. .Maar wij kunnen geen ijzer met han den breken. Onze fittersploeg is van s morgens vroeg tot 's avonds laat in de weer. Ik zou ieder die in huis gas ruikt willen adviseren voor voldoende ventilatie te zorgen. Over het algemeen is er geen gevaar voor een explosie te duchten. Maar ik geef direct toe dat het een vreselijk nare lucht in huis is". Tot dusver heeft de huis-aan-huis-con- trole door het gasbedrijf geen gevaarlijke lekkages van de binnenleidingen aan het licht gebracht. Het odorant in het aard gas ruikt echter zo sterk dat het zelfs door de allerkleinste gaatjes heen dringt waar na de stank zeer hardnekkig blijft han gen. Desgevraagd verklaarde ir. Rodrigo dat de uitdrogende werking van het aardgas, die meermalen bij lekkages in grote bui tenleidingen is geconstateerd, geen in vloed heeft op de binnenleidingen. „Als men zich werkelijk ongerust maakt over de gaslucht binnenshuis raad ik de verbruikers aan de hoofdkraan die zich bij de gasmeter bevindt af te sluiten en het gasbedrijf te waarschuwen", aldus ir. Rodrigo. „Het is duidelijk dat we geen enkel risico mogen nemen". (Van onze correspondent) DEN HAAG. De heer D. G. E. Mid delburg zal dr. J. G. de Beus opvolgen als permanent vertegenwoordiger van Ne derland bij de Verenigde Naties, zo ver nemen wij uit politieke kringen in Den Haag. De heer Middelburg (59) is thans am bassadeur in de Chileense hoofdstad San tiago. Hij trad in 1931 in de buitenlandse dienst. De heer Middelburg verwierf bekend heid toen hij als consul te Singapore in de jaren 1954-1958 belast was met de zorg voor de uit Indonesië repatriërende Ne derlanders. Dr. De Beus wordt, zoals gemeld, am bassadeur te Bonn. Christoph Lehmann: Wanneer de duivel ziek wordt, wil hij monnik worden. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Rotterdam zal verval len als etappeplaats in het routenet van de NLM. Gebrek aan belangstelling, mede door het te beperkte aantal vluchten dat de NLM op de luchthaven Rotterdam kon uitvoeren, is hier de oorzaak van. Ge middeld maakten slechts drie a vier pas sagiers per vlucht van de verbinding met Brabant en Zuid-Limburg gebruik. Door het opheffen van deze tussenlan ding wordt de reizigers van en naar het zuiden een aanmerkelijk snellere verbin ding met Amsterdam geboden. Met in gang van de winterdienstregeling zullen deze verbindingen bovendien aanmerke lijk worden geïntensiveerd. Op maandag en vrijdag komt er een derde frequentie tussen de beide bestaande retourvluchten. Het echtpaar Johnson heeft gisteren de verloving van dochter Lynda Bird (23) met Charles Robb (28), kapitein van de mariniers, bekend gemaakt. Op de foto: Kapitein Robb. (Van onze correspondent) DEN HAAG De zaak tegen de lang harige soldaat A. Koning uit Zandvoort dient donderdag 21 september 's morgens om tien uur voor het hoog militair ge rechtshof. Zoals bekend is, ging de 19-ja- rige militair in beroep tegen het vonnis van de krijgsraad in Den Haag, die hem op 30 augustus tot anderhalf jaar gevan genisstraf veroordeelde. De soldaat kreeg deze zware straf om dat hij geweigerd had naar de kapper te gaan en bovendien dertien dagen ongeoor loofd van zijn onderdeel afwezig was ge weest. De snelle afwikkeling van deze zaak is wellicht het gevolg van het besluit van Arie Koning om alsnog zijn lokken te la ten afknippen. Er bestaat nu een reële kans, zoals de president van de krijgs raad in Den Haag ons na zijn veroorde ling meedeelde, dat het hoog militaire ge rechtshof hem een dusdanige korte straf oplegt, dat hij heel spoedig weer in dienst is. Als gevolg van de zware straf die A. Koning kreeg opgelegd zes maal stren ger dan de eis van de auditeur-militair werd uitvoerige publiciteit aan deze zaak gegeven. Het Tweede Kamerlid van D'66, de heer Visser, stelde o.a. de mi nister van Defensie vragen over deze kwestie. Hij verzocht de Kamer inzicht te geven in de vorderingen die worden gemaakt met de herziening van het ver ouderde militair strafrecht in het alge meen. De dienstplichtig soldaat weigerde het dienstbevel om zijn haar te laten knippen, op te volgen, omdat hij zoals hij zei als leider van een beat-bandje lang haar moest dragen. ADEN (Reuter) De twee extremis tische nationalistische groeperingen in de Zuidarabische Federatie die met elkaar om de macht strijden hebben ingestemd met een bestand in de Adense wijken Sjeik Othman en Mansoera. Hun ieiders hebben beloofd de strijd in geen enkel deel van Zuid-Arabië te zullen hernieu wen. Dit wordt gezien als een grote overwin ning voor politie en leger die sedert de instorting van het federale bewind heb ben getracht de gemoederen tot rust te brengen. Bij de gevechten die sedert vrijdag in de wijken Sjeik Othman en Mansoera woed den zijn aan beide zijden tientallen doden en gewonden gevallen. De strijd om de macht leidde tot een burgeroorlog toen de N.L.F. verklaarde de macht in 12 van de 17 staten van de acht jaar oude fede ratie in handen te hebben. Het gezaghebbende Egyptische blad „Al Achram" schreef vandaag dat de rege ring in Cairo overweegt vertegenwoordi gers van Zuidarabische nationalistische groeperingen uit te nodigen voor een con ferentie om over samenwerking te spre ken. ADVERTENTIES Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15551 leidsestraat (bij Kon in g« plein) Telefoon (020) 22Htt SPAARNE 34 - HAARLEM TEL. 15758

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1