Twee ontwerp-resoluties voor het partijcongres in november formuleren' Nieuwe Komeitopartij spreekt tot de harten der Japanners 50 DANSSCHOOL T. GRIEK Bloeiende neurosen Burger herkent zijn problemen niet meer in de politiek M2 Monument voor Loemoemba WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1967 13 5. 6. Werkgroep- Den Uyl: Samenwerking Kortsluiting Controle Geen opkomstplicht Oppositie Ophouw doet denken aan communistische partij Missionaire ijver £EN KEIJZER TAPIJT Kernwapens Afstemming Openheid Stembusakkoorden Vernieuwingsplan van de P. v. d. A. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Tijdens het tweejaarlijks congres van de Partij van de Arbeid in november zal de leden worden gevraagd, zich uit te spreken voor: 1. 2. 3. 4. 7. 8. Een vernieuwing van de partijverhoudingen (voorshands door de tot standkoming van politieke concentraties die ieder voor zich tot overeen stemming komen over een gezamenlijk regeringsprogramma en kandi datenlijsten en op basis hiervan de verkiezingen ingaan); Een regeringsvorming die rechtstreeks voortvloeit uit de uitslag van de parlementsverkiezingen; Een zodanige herziening van het kiesstelsel, dat zowel de samenwerking van de politieke partijen in concentraties als een rechtstreeks verband tussen verkiezingsuitslag en regeringsvorming wordt bevorderd; Destaatkundige regel, dat wanneer een kabinet de regeringsmeerder heid verliest, geen nieuw kabinet gevormd mag worden zonder vooraf gaande raadpleging van de kiezers; Een kabinet, samengesteld uit ministers en staatssecretarissen die als regel voortkomen uit de Kamer en daarin hun zetel behouden; Een versterking van het parlement door vervanging van liet twee- Kamerstelsel door één rechtstreeks gekozen Kamer van 225 leden, waar in de behandeling van belangrijke wetsontwerpen in twee lezingen wordt gehandhaafd en waarop de verdeling van werkzaamheden van de leden van de Kamer wordt afgestemd; Een verdere versterking van het parlement door verruiming van de toegankelijkheid van overheidsdocumenten en verbetering van de uit rusting van de Kamer; in het bijzonder teneinde de parlementaire oppo sitie in de gelegenheid te stellen haar staatkundige functie beter te er- vullen; Een reële zeggenschap in en een doeltreffende controle op de internatio nale besluitvorming door een versterking van het Europese Parlement door toekenning van bevoegdheden op het gebied van wetgeving, be leidscontrole, het budget en rechtstreekse verkiezing. Een ontwerp-resolutie met deze tekst is opgesteld door het partijbestuur aan de hand van een rapport, dat een werk groep van de partij onder voorzitterschap van drs. J. M. den Uyl heeft uitgebracht en dat vandaag voor publikatie is vrij gegeven. Een tweede ontwerp-resolutie <vraagt het congres, het partijbestuur op te dragen: in overleg te treden met daarvoor in aanmerking komende politieke groe peringen en stromingen om vóór de eerstvolgende algemene verkiezingen tot een progressieve concentratie te geraken; Uit dit overleg voortkomende voor stellen tot het aangaan van stembus akkoorden ter goedkeuring voor te leggen aan de partijraad. Voorstellen omtrent een nauwer sa mengaan van partijen respectievelijk vorming van een nieuwe partij, waar bij de Partij van de Arbeid betrok ken is, tijdig aan het congres voor te leggen. Het rapport, waarop de ontwerp-reso luties zijn gebaseerd, constateert een ern stige kortsluiting in de verhouding tussen burger en politiek. Door de snelle ont wikkeling van de massa-media wordt de burger meer dan voorheen op directe wijze met de politiek in aanraking ge bracht. Des te schrijnender ervaart hij het feit, dat het huidige instrumentarium van onze democratie hem slechts weinig mogelijkheden biedt rechtstreeks invloed uit te oefenen op de politieke besluitvor ming. Een van de belangrijkste oorzaken van deze kortsluiting is het feit, dat de maatschappelijke tegenstellingen zoals deze onder de burgers leven onvoldoende tot uitdrukking worden gebracht op het niveau van de politieke strijd. In de poli tieke tegenstellingen, zoals die in het par lement aan de o*de komen, herkent de burger te weinig de maatschappelijke problemen waarmee hij dagelijks te ma ken heeft. Deze breuk tussen maatschap pelijke werkelijkheid en politieke kracht- rr\eting wordt mede in de hand gewerkt door het feit, dat onze partijverhoudin gen te weinig gegroepeerd zijn rond de grote strijdvragen van deze tijd. Werken de partijverhoudingen een ze kere verdoezeling van de wezenlijke te genstellingen in de hand, de gecompli ceerde opbouw van ons parlementaire stelsel draagt tot deze ondoorzichtigheid nog verder bij. Met name de dualistische verhouding van regering en parlement ontneemt de burger het zicht op het ware karakter van de partij-politieke scheidslijnen, die de verantwoordelijk- voor de belangrijke beleidsbeslissingen zouden moeten kunnen weergeven. De breuk tussen burger en politiek is compleet als men constateert welke geringe betekenis verkiezingen in ons systeem hebben voor de totstandko ming van het politieke beleid. Verkie zingsuitslagen geven als regel niet de doorslag bij de aanwijzing welke re geringscombinatie en welk regerings program gevormd zal worden. Rege ringswisselingen voltrekken zich veelal buiten de kiezer om. Tijdens verkie zingscampagnes ontbreekt het de kie zer ten enenmale aan een keuze tussen duidelijke beleidsalternatieven. Verbe teringen in ons democratische systeem dienen dan ook primair gericht te zijn op een grotere inspraak van de kiezer op de regeringsvorming. Het verschaffen van een beslissende in vloed van de kiezer is ook de best denk bare bijdrage om de actieve belangstel ling en betrokkenheid bij de politiek te stimuleren. Uitgaande van deze constateringen is de werkgroep gekomen tot de formulering van drie uitgangspunten voor verbetering van het huidige stelsel. In de eerste plaats dient er een toe reikende politieke controle te bestaan op het regeringsbeleid. Deze controle is in de machtenscheiding tussen regering en parlement onvoldoende verankerd. Ener zijds is de partijpolitieke binding tussen regering en regeringsmeerderheid te sterk om een doeltreffende controle mo gelijk te maken, anderzijds is de „eigen verantwoordelijkheid" van regering en parlement een verdoezeling van feitelijke verantwoordelijkheden. Belangrijk is het dan ook, naar de mening van de werk groep, dat er een „vitale" machtenschei ding tot stand komt binnen het parle ment tussen de regeringsmeerderheid en de parlementaire oppositie. Een toerei kende controle op het regeringsbeleid is slechts in goede handen bij een sterke oppositie, die bij de verkiezingen kan op treden als een reëel alternatief voor de zittende regering. gram, een gemeenschappelijke lijst, een potentiële ministersploeg en een kandi daat-minister-president. Bij de keuze van het kiesstelsel dient het element van de meerderheidsvorming voorop te staan. Het kiesstelsel dient een samenwerking van partijen of de totstandkoming van concentraties vóór de verkiezingen te be vorderen en dient tevens gericht te zijn op een directe relatie tussen verkiezings uitslag en regeringsvorming. Aan deze maatstaven voldoen naar de mening ^van de werkgroep het principe van een abso luut meerderheidsstelsel in enkelvoudige districten, het meerderheidsstelsel met een alternatieve stem,- en een variant op de EV, waarin gekoppeld aan de parle mentsverkiezingen tegelijkertijd een stem wordt uitgebracht op een kandidaat-mi- nister-president. Wanneer verkiezingen gericht dienen te zijn op regeringsvorming, betekent dat tevens dat bij vervroegde verkiezingen na een kabinetscrisis een snelle raadpleging van de kiezers mogelijk moet zijn. De termijn die daarvoor thans staat, dient aanmerkelijk te worden ingekort. Voor de opkomstplicht is in het nieuwe bestel geen plaats. In het nieuwe politieke bestel is de krachtmeting tussen regering (en rege ringsmeerderheid) en oppositie het hoofd moment. Het karakter der parlementaire discussie wordt bepaald door 'n rechtstreek se confrontatie tussen ministers en opposi tie. Dit houdt in dat de onverenigbaar heid van minister- en Kamerlidmaat schap ongedaan moet worden gemaakt. De ministers dienen als regel uit het par lement voort te komen en behouden daar in hun zetel. Het dient tevens staatkun dige regel te zijn, dat geen wisseling in de coalitiebasis van een regering op treedt zonder voorafgaande raadpleging van de kiezers. Gebroken dient te wor den met de regel, dat een regeringscom binatie vóór de verkiezingen haar porte feuilles ter beschikking stelt. In het nieu we bestel is zij immers inzet van de verkiezingen. Het nieuwe politieke bestel heeft als wezenlijk element een krachtige opposi tie, die de regering voortdurend ter ver antwoording kan roepen. De oppositie is middel bij uitstek om eventuele onlust gevoelens onder de burgerij over een zittende regering in positieve zin om te buigen door liaar werfkracht in een al ternatieve regering. De oppositie zal haar werk pas goed kunnen doen, wanneer het proces van beleidsvorming gekenmerkt wordt door een grote openheid en doorzichtigheid Deze kunnen op allerlei manieren wor den bevorderd. Daarvan noemt het rap port er enkele. De doorzichtigheid wordt in belangrijke mate bevorderd door een stroomlijning van de parlementaire struc tuur, tot stand te brengen door een her ziening van het twee-Kamerstelsel in de richting van een Staten-Generaal, die in één verkiezing wordt verkozen (alle 225 leden), waarbij echter het principe van de behandeling van wetsvoorstellen in twee lezingen wordt gehandhaafd. Aan deze openheid en controleerbaarheid van het beleid zal ook moeten worden bij ge dragen door een verdergaande toeganke lijkheid van overheidsbescheiden. Ook zal de invloed van het parlement op de vor ming van de buitenlandse politiek sterk moeten toenemen, terwijl de parlementai re uitrusting verder zal moeten worden verbeterd. (Van onze correpondent) TOKIO. De Komeito (Partij voor een onberispelijke regering), de politieke arm van de religieuze massabeweging „Soka Gakkai", heeft dit jaar voor het eerst aan Japanse parlementsverkiezingen deelgenomen en veroverde 25 zetels in de volksvertegenwoordiging. De politieke in vloed van de Komeito is echter aanzien lijk groter dan uit het bezit van vijf percent van de Kamerzetels zou kunnen worden opgemaakt. Sterk is de Komeito vertegenwoordigd in de provinciale en ste delijke besturen, waarin 1400 vertegen woordigers van de partij zitting hebben. Velen voorspellen de partij die pas twee jaar geleden werd opgericht een grote toekomst, omdat haar idealen tot de harten van de Japanners spreken. De Komeito telt slechts 200.000 leden, maar haar kracht is de religieuze massa beweging „Soka Gakkai", waarbij meer dan zes miljoen gezinnen en dus onge veer twintig miljoen Japanners aangeslo ten zijn. De Soka Gakkai. gebaseerd op de leer van de boeddhistische Nichiren- sekte is in de dertiende eeuw in het le ven geroepen door Nichiren Daishonin en beweert aan de leer van Boeddha de enige juiste uitleg te geven. Volgens de Soka Gakkai is het boed dhisme het enige ware geloof en was Ni chiren een re-incarnatie van Boeddha, op aarde verschenen om ongelukkige men sen te redden. E'en missionaire ijver ka rakteriseert de sekte, die straf georga niseerd is, centraal geleid wordt en pa ra-militaire organisaties bezit. De Soka (ADVERTENTIE) Vervaardigd met de beroemde tapijt-computer. Sterk, veer krachtig, kleurecht. Gemakke lijk in onderhoud. „Extra ka merbreed" (390 cm) vaoaf 26 POSTBUS 39 - HILVERSUM Gakkai komt vooral tegemoet aan de verlangens van een generatie die door de oorlog alle illusies heeft verloren en de ineenstorting van alle Japanse waarden en traditionele familiebindingen heeft meegemaakt. De leiding van de beweging is nog jong en vol enthousiasme. President Daisaku Ikeda is 39 jaar oud. Dit jaar hoopt de Soka Gakkai weer 600.000 gezinnen te werven. Vooral wil zij echter haar activiteit op scholen en uni versiteiten intensiveren. Wat de studen ten betreft hoopt men dat het ledental dit jaar van 150.000 tot 200.000 zal stijgen en wat de middelbare scholieren betreft van 100.000 tot 160.000. Bovendien probeert de beweging op het platte land waar zij nog nauwelijks aanhangers heeft, vaste voet te krijgen. Soka Gakki-leden vindt men praktisch alleen in de steden. Tokio levert twaalf percent van het to tale aantal. De rekrutering heeft plaats onder zakenlui, handelaren, vakbonds mensen, arbeiders, studenten en barmeis jes de middelste en onderste lagen van de samenleving in een industriestaat. De opbouw van de Soka Gakkai doet denken aan die van een communistische partij. De 1813 „hoofdcellen" zijn ver deeld in kleinere eenheden, die vaak slechts een huizenblok omvatten. De sek te beschikt over twaalf kranten en talrij ke tijdschriften evenals over 250 tempels, die over geheel Japan verspreid liggen. Om de band tussen de leden zo stevig mogelijk te houden, worden congressen, feesten, concerten en tentoonstellingen georganiseerd. Dit jaar zal de Soka Gakkai boven dien een middelbare school voor tweedui zend leerlingen openen en in Hatiochi, waar zich aan de voet van de Foejijama de voornaamste tempel van de sekte be vindt, wordt een grote universiteit ge bouwd, die over vijf jaar klaar zal zijn en waarvoor 42 miljoen dollar zijn uit getrokken. De financiële positie van de sekte is voortreffelijk. De inkomsten ko men onder andere uit de contributies en. de inzamelingen in de tempels. De Komeito-partij verenigt veel van het communisme en het Britse socialisme maar ook van het orthodoxe boeddhisme in zich. Zij streeft in de eerste plaats sociale doeleinden na, zoals de invoering van wetten die de arbeiders moeten be schermen, de ondersteuning van kleine on dernemers tegen de grote industrie, so ciale veiligheid voor een ieder, kosteloze medische behandeling en stabiele prijzen voor de belangrijke levensmiddelen. Maar zij eist ook de teruggave van Oki nawa en het afschaffen van kernwapens. KINSJASA (AFP) In tegenwoordig heid van alle staatshoofden, die aan de topconferentie van de organisatie voor Afrikaanse eenheid deelnemen, heeft pre sident Moboetoe van Kongo in Kinsjasa de eerste steen gelegd voor een monu ment ter nagedachtenis van Patrice Loe moemba, de eerste premier van Kongo die op 18 januari 1961 te Loemoembasji in Katanga werd vermoord. In de tweede plaats dient de partij vorming te zijn afgestemd op de actuele tegenstellingen die in de samenleving bestaan. Partijen dienen primair instru menten te zijn tot politieke wils- en machtsvorming. Bij verkiezingen moet het niet in de eerste plaats gaan om een zuivere registrering van politieke over tuigingen (in al hun schakeringen), maar om een duidelijke meerderheidsvorming. Ten derde: gegeven de toenemende ge compliceerdheid van de problemen die in de politiek aan de orde zijn, is in spraak van de burger alleen dan te ver werkelijken, wanneer de politieke be sluitvorming gekenmerkt wordt door een volledige openheid en een op communi catie ingestelde geestesgesteldheid van allen die hierbij betrokken zijn, zowel politici, als bestuurders. Binnen het be stuursapparaat behoort de „openbaar heid" regel te zijn, terwijl zowel het par lement als de politieke partijen hun ver antwoordelijkheid voor een goede com municatie met de kiezer vóórop moeten stellen. Uitgangspunt van een nieuw bestel is de totstandkoming van een rechtstreekse invloed van de kiezer op de regerings vorming en het afstemmen van de be langrijkste democratische instrumenten op het tot uitdrukking brengen van po litieke wilsvorming. Ten aanzien van de partijvorming be tekent dit, dat gestreefd moet worden naar de totstandbrenging van twee poli tieke concentraties, die elkaar bij de ver kiezingen het behalen van de meerder heid in de Tweede Kamer betwisten. Deze concentraties (of stembusakkoor den) worden het vóór de verkiezingen eens over een gemeenschappelijk pro- ADVERTENTIE Zijlweg 49 - Haarlem - Telefoon 14441 Leuke clubs Beginners en gevorderden voor alle leeft. Speciale clubs voor scholieren. Ons succes Gezellige clubs voor boven 20 jaar. Voor het geven van inlichtingen en adviezen zijn wij dagelijks geopend. Voor oud-leerlingen a.s. zondagavond gezellige soirée. Aanvang 8 uur. De op school zo streng ge scheiden vakken geschiedenis en aardrijkskunde kunnen in de huiselijke kring danig door elkaar raken, voornamelijk omdat de schoolgaande jeugd op het punt van parate kennis heel wat beter bij de pinken is dan de huisgenoten die al jaren in het volle leven staan. Als een jongetje tijdens zijn huiswerk aan zijn vader vraagt: „Wat voeren de Ba learen uit? loopt hij grote kans vanachter de krant het brommerige antwoord te krijgen: Wat ze precies uit voeren is niet duidelijk, maar het is in ieder geval niet veel goeds. Men kan van zo'n ont- schoolde vader niet verwach ten dat hij het juiste ant woord weet: Zuidvruchten en copra. In zijn gedachten- wereld, die door vluchtige krantenberichten en nog vluchtiger televisiebeelden voornamelijk uit indrukken en niet uit kennis bestaat, zijn de Balearen een stelletje op standige woestelingen in een onderontwikkeld gebied, waar men zich voornamelijk bezig houdt met het overnemen van de macht en het opsouperen van buitenlandse hulp. In zeker opzicht is de schoolgaande jeugd dus eigen lijk beter met feitenmateriaal en vaststaande gegevens be kend dan haar volwassen huisgenoten. Vooral in onze tijd, nu het lezen en zich de gelijk verdiepen in documen tatie plaats hebben moeten maken voor een dagelijks in haleren van vleugjes nieuws in gevarieerde vorm en bonte afwisseling, vaak ook nog zeer subjectief gekozen en opgediend, raakt het volwas sen intellect volgepropt met fragmenten, in plaats van met kennis van feiten en achtergronden. De gevolgen blijven niet uit. De aldus zeer vluchtig en oppervlakkig waarnemende volwassene levert zijn bij drage tot een aantal merk waardige verschijnselen van massale ontsporing. Eén daar van is de toenemende ont vankelijkheid voor „slogans" voor suggestieve kreten die de verborgen bedoeling heb ben een zo groot mogelijke aanhang willoos in een be paalde richting te slepen een ontvankelijkheid die ge paard gaat met zinloze voor oordelen en onberedeneerde halsstarrigheid tegen rede lijke argumenten van andere kant. Een tweede verschijnsel is de even zinloze, dweepzieke bewondering voor mensen die in staat zijn alle vragen te beantwoorden" over één be paald onderwerp: de mensen met de „hobbies", die men regelmatig ziet optreden in zogenaamde „quiz-spelletjes". Hoe verschillend van uitings vorm deze twee verschijn selen ook zijn, in wezen heb ben zij hetzelfde uitgangs punt: het zich willoos over leveren aan één apart ding van het leven en dit maken tot zijn dierbaarste bezit, ter wijl men tegelijk doof en blind wordt voor het geheel en de samenhang van alle dingen die het bestaan ver vullen. Er is geen enkele reden om laatdunkend te reageren op het gezonde vrije-tijdsverdrijf dat het beoefenen van een liefhebberij eigenlijk is. Men kan een bepaalde voorliefde hebben voor één afzonderlijk aspect van het bestaan, voor één speciale figuur uit de bonte verscheidenheid die zich aandient. Maar vaak loopt het uit op een soort ver slaving, even gevaarlijk en even geestdodend als die van een echt narcoticum. Er zijn gezinnen ten gronde gegaan aan postzegels of duiven, evenzeer als aan alcohol of opium. Er zijn zelfs gezinnen ten gronde gegaan aan het poetsen van een nieuwe auto, waarvan de glanzende aan wezigheid zijn bezitter vol komen in haar macht kreeg. Er bestaan ongelukkigen die geen weerstand meer kunnen bieden aan de verleiding, voortdurend over hun auto te wrijven. Zij zijn verloren voor ieder gezinsgeluk, voor iedere belangstelling in an dere zaken dan een glanzend stuk metaal op vier wielen. Zij bevinden zich in de greep van een dwangidee, dat hen A verhindert zich te verdiepen in de totaliteit van het leven waarin zij zich bevinden. Natuurlijk is het poetsen van een auto een betrekkelijk onschuldig bedrijf, en soms moet het wel eens gebeuren maar als het poetsen zich meester maakt van de ziel, is er iets misgegaan. Precies hetzelfde gaat mis als men, ontroerd door een liedje van Toon Hermans, besluit voort aan zijn leven te wijden aan het verzamelen van feiten kennis over alles wat ook maar in het minst met Toon te maken heeft. Wanneer men onder het oog van de televisiecamera met miljoenen kijkers erachter kan antwoorden op deze vraag: „In welk jaar, in welke zaal, in welke show struikelde Toon over een op gekruld kleedje op het po dium en moest hij zich over- eindhouden door zich vast te grijpen aan welk meubelstuk, en aan welk liedje was hij' bezig toen dit incident ge beurde, en wat zei Toon toen het gebeurde?" Als men die vraag feilloos kan beantwoor den, is men een zeer ernstig, waarschijnlijk ongeneeslijk geval. Of deze: „In welk jaar werd PSV kampioen van Nederland na een overwinning op MVV, na dat in de twintigste minuut van de wedstrijd welke spe ler van MVV een goal had gescoord die werd afgekeurd om welke reden, waarna welke speler van dezelfde club bij de scheidsrechter protesteerde door naar zijn voorhoofd te wijzen en uit het veld werd gestuurd. En wat voor weer was het daags na deze wedstrijd?" Men juicht de prestatie van een goed antwoord luidruch tig toe, maar men bekommert zich te weinig om het trooste loze lot van de gezinsleden van de held, die een vader of een broer verloren hebben aan het dwangidee PSV. En men vraagt zich al evenmin af wat een grote hoeveelheid gezonde, vreugdevolle we tenswaardigheden deze arme man uit zijn hersens heeft moeten wegschrapen om er de futiliteiten over die voet balclub in te krijgen. Het ergste van alles is nog, dat ze er nooit meer uit te krijgen zijn. Er bestaan geen insti tuten, waar zulke lieden een ontwenningskuur kunnen volgen. Zij zitten tot op hoge ouderdom achter de kachel te mijmeren over een mistrap van de linksback van PSV op 5 september 1933, en gaan tenslotte dood van ergernis omdat zij met geen mogelijk heid hebben kunnen achter halen hoe de overgrootvader van keeper Bouman met zijn voornaam heette. Dit betrekkelijk nog on schuldig lijkend ziektebeeld demonstreert zich in veel ern stiger mate in situaties waarin het werkelijk gaat om het levensbelang of het bestaans- geluk van grote groepen men sen, hele volken zelfs. Het koesteren van vooroor delen, het zich vastbijten in dwangideeën en het zich laten gebruiken als een wil loos onderdeel van een han dig samengebrachte massa zijn verschijnselen die de wereldgeschiedenis hebben gebrandmerkt als een keten van onlusten, oorlogen, revo luties en bloedbaden. Op een zeer bepaald gebied kan men in onze dagen nog steeds bijna dagelijks de droevige gevolgen waar nemen van wat men de „hobby-ziekte" zou kunnen noemen: Dat is het gebied van de rassentegenstellingen. Zo wel het minachten van het gekleurde ras als het klakke loos veroordelen van apart heidssituaties komt uit deze ziekte voort. Beide zijn zij het gevolg van verziekende voor oordelen, die de gedachten- wereld afsluiten voor ieder begrip van samenhang en totaliteit. Het doet er niet toe of men zwart of blank is indien men zijn eigen huidskleur als „hobby" gaat vereren en aan hangen, geeft men zich over aan het vooroordeel en ver liest men de totaliteit van de mensheid uit het oog. Juist de samenhang tussen de mensen, van welke kleur ook, is het belangrijkste aspect van de wereldbevolking. De samen hang van de dingen die zij gemeen hebben en die men in ieder mens als essentieel terugvindt. Als men die samenhang als uitgangspunt neemt, kan men zich vereni gen met het bestaan van een apartheid tussen de rassen in bepaalde situaties als bijvoor beeld die in Zuid-Afrika. Wanneer men de Zuidafri- kaanse regering zou willen dwingen de macht in het land over te dragen aan de zwarte bevolking, brandmerkt men zichzelf als een „hobby-ist" met als geliefkoosd object de neger. Wenst men daaren tegen de blanke minderheid voorgoed te zien heersen over de zwarte meerderheid, dan is men „hobby-ist" met de blanke als uitverkoren lief hebberij. Slechts als men de situatie van apartheid, zoals die noodzakelijkerwijs be staat, wil Zien uitmonden in een vermenging der rassen aan de top, namelijk daar waar zij gelijke trappen van beschaving hebben bereikt; blijft men de totaliteit der mensheid trouw en geeft men blijk, het onderscheidingsver mogen te bezitten waarmee men niet alleen de juiste op lossing van het probleem maar ook de onafwendbare toekomstige ontwikkeling af getekend ziet. Als men alle grote en kleine problemen eens duch tig bekijkt, valt het op dat het meestal gevechten tussen „hobby-isten" zijn. Pro's en contra's zijn vaak liefhebbe rijen waaraan men tot de dood toe verslaafd is geraakt. Het is bijzonder jammer dat de mens de tamelijk nuch tere, feitelijke rangschikking van gegevens zoals hij die op school leert, niet voor zichzelf kan voortzetten als hij vol wassen wordt. Maar de ziekte is bijzonder gevaarlijk en wijdverbreid. Zelfs de godsdienst is voor velen een hobby. En dat is eigenlijk het ergste: wij kun nen niet eens allen samen eendrachtig bidden om ge nezing

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 13