Twee minuten praten met de prima-donna Maria Gallas wil volgend jaar weer naar het concertpodium anders dan andere SATIE EN DADA KLONKEN IN LURELEI en t.v.- II „Geen aanvaringen door gebrek aan personeel" Chevalier gehuldigd Jerry Lewis prof Clouzots spionnen Jan Retèl ziek Succes voor stakers bij Belgische T.V. constante kwaliteit WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1967 15 Grieks Minister Bakker: Graf schenner in Leusden Oefenen Familieportret Ongezien mmêm mmÊÊm Anders Schijn I oorouders De radio geeft donderdag T elevisieprogramma's C. B. MMfcm (Van onze correspondent) HAARZUILENS. Sinds zaterdag logeert de zangeres Maria Callas op kasteel De Haar in het Utrechtse Haarzuilens. Zij is de gast van de familie Van Zuylen van Nijevelt van de Haar. Al jarenlang ontvangt de 26ste kasteelheer van De Haar, baron Thierry (36) zijn vele vrienden op het kasteel. Vorig jaar kwamen onder meer Gina Lollobrigida en filmprodu cent Sam Spiegel naar Haarzuilens. In een exclusief interview vertelde La Callas, dat zij volgend jaar weer in het openbaar zal optreden. Twee jaar geleden moest zij na een ernstige inzinking stoppen met zingen. Zij woont op het ogenblik in Parijs. HET KASTEEL DOEMPT OP in de duisternis met zijn vele torentjes en pieken en zijn stenen leeuwen, die de trappen naar de ophaalbrug over de slot gracht flankeren. Van de zware ijzeren poort staat de rechterhelft open. In de grote, met vele kostbaarheden bezaaide hal komt een groep vrouwen van achter een groot biljart te voorschijn. Voorop een vrolijk lachende Maria Callas (44). Haar begeleidsters, onder wie barones moeder Marguérite barones van Zuylen van Nijevelt van de Haar Nametalla, leiden haar naar het centrum van de hal. La Callas wenkt. „I give you two mi nutes". Dat is niet te veel, denk ik. Liefst korte en gemakkelijke vraagjes, was me geadviseerd. Dan eerst maar de Griekse kwestie. Tenslotte is ze half Grieks, half Amerikaans. Toen ze dertien was ging ze van haar geboortestad New York naar Athene om daar aan het conservatorium (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De minister van Ver keer en Waterstaat, drs. J. A. Bakker, gelooft niet dat een geringere bezetting van de machinekamer op kleine handels- en vissersschepen, de veiligheid op zee in gevaar brengt. De vele aanvaringen van de laatste jaren zijn volgens hem eerder het gevolg van navigatiefouten dan van het aantal opvarenden dat de machines bedient. Drs. Bakker verwierp dinsdag dan ook de bezwaren die de P.S.P.'er mr. J. H. van Wijk in de Eerste Kamer aanvoerde tegen een wijziging van de wet op de zeevaart- en zeevis vaartdiploma's. Vol gens de wetswijziging behoeven schepen tot 400 ton niet meer dan één machinist aan boord te hebben. Deze halvering van de bezetting vond mr. Van Wijk onver antwoord. Hij voerde aan de hand van cijfers en ervaringen van zeelieden aan, dat de veiligheid op zee reeds door de onvoldoende bezetting van de machine kamers is afgenomen en wilde die situa tie niet door een wetswijziging legalise ren. Minister Bakker zei echter, dat de tech nische ontwikkeling een wijziging van de voorschriften mogelijk heeft gemaakt. Hij voerde aan dat de wijziging alleen be trekking heeft op schepen waarvan de ma chine van de brug af kan worden bediend. Aangezien ook de Scheepvaartinspectie geen bezwaar heeft gemaakt, zag de mi nister geen aanleiding voor de vrees dat de veiligheid op zee door de wetswijzi ging zou afnemen. Desondanks werd de wetswijziging aangenomen met de stem men van de P.S.P. tegen. UTRECHT. Een onbekende heeft op de begraafplaats in Leusden danig huis gehouden. Een opzichter van gemeente werken in Leusden trof hier dinsdag on geveer 60 beschadigde en van opschriften voorziene graven aan. Het is de twee de maal dit jaar, dat een graf schenner op deze begraafplaats vernielingen aan richt. Maria Callas temidden van haar vrienden in kasteel „De Haar". te gaan studeren: „Met politiek bemoei ik me niet. Helemaal niet". De prima donna kijkt opgewekt. Haar bruine ge zicht is nagenoeg niet opgemaakt. Over haar wenkbrauwen zijn twee zwarte stre pen getrokken. Of het nu definitief ge daan is met haar roemrijke carrière? „U weet, twee jaar geleden ben ik ziek ge worden. Ik mocht van de dokter niet meer zingen. Ik moest helemaal tot rust komen. Langzaamaan ben ik weer wat gaan oefe nen en dat doe ik nu vrij geregeld. Ik ben op het ogenblik bezig met het maken van wat grammofoonplaten. Daarna zie ik wel verder". Even later zegt ze over haar toekomst: „Ik mag en ik kan nog niets vertellen. Natuurlijk, ik zal straks weer voor pu bliek zingen. Wanneer? Misschien na de cember. Dit jaar moet ik nog rusten en oefenen. Veel oefenen". Ze is sinds zater dag op het kasteel. „Vorig jaar had ik willen komen, maar ik was plotseling verhinderd. Ik vind het vreselijk dat u al die tijd op me hebt moeten wachten", zegt ze op ernstige toon. De twee minuten zijn bijna om. Ze wil terug naar het biljart om er met haar vrienden cochonnet te spelen, een biljart spel zonder keu, waarbij het er om gaat één bal vanuit een hoek zo dicht mo gelijk naar de andere ballen te rollen. Vlug daarom eerst nog wat foto's. Tussen de zwaar antieke vazen toch nog even naast de madonna. Ze lijkt helemaal ont spannen. Dan opeens is er rumoer bij de ingang. Een lakei, of hoe zo'n goede be diende bij de familie Van Zuylen van Nijevelt van de Haar ook moge heten, komt strompelend de trap op. In zijn bei de handen en onder zijn armen draagt hij een hoedendoos, pakjes en twee koffers. Plotseling komt er een gebrilde, met witte breedomrande hoed getooide en in rode jas gestoken jonge vrouw binnen. Barones Guy de Rothschild, dochter van de barones-moeder, zuster van kasteel heer Thierry. „Ah. ma Hélène". Maria Callas vergeet ons. Zij rent naar de deur. De fotograaf maakt van de gelegenheid gebruik voor een familieplaatje. De zangeres zegt tot slot, omdat wij er kennelijk niet naar vragen, dat zij heel prettige herinneringen aan Neder land heeft: „Ik heb in 1959 gezongen in het Concertgebouw in Amsterdam. Het was fantastisch". De twee minuten zijn om, het „interview" is afgelopen. In de bibliotheek vertelt mevrouw De Greef, zaakgelastigde van baron Thierry, nog wat bijzonderheden. Maria Callas is zaterdag onopgemerkt op Schiphol aange komen. Gisteren is zij weer vertrokken. Een andere logé in het tijdelijk voor het publiek gesloten kasteel is Sydney Page, een bekende tuinarchitect. Hij heeft onder meer de tuin van het Witte Huis in Washington aangelegd. Zijn komst naar Nederland staat in verband met de bouw van de paardenfokkerij van baron Thierry in Normandië. (ADVERTENTIE) mmmm •vL ,sf M v', i - v - Toneelspeler en TV-acteur Guldo de Moor 25 STUKS 1.50-EEN LAURENS PRODUKT (Van onze kunstredacteur) IN HET AMSTERDAMSE Lureleithea- ter speelden zich gisteravond twee be langrijke culturele gebeurtenissen af, een muzikale en een litteraire. De pianist Reinbert de Leeuw in Haarlem bekend van het concert met de pinkeltreintjes en kele maanden geleden en het komende seizoen te horen in een kamermuziekpro gramma met werken van de Amerikaan Charles Ives speelde voor het eerst in Europa „Vexations" van de Franse com ponist Eric Satie. Even daarvoor waren door de uitgeverij Querido twee boeken „in het licht gegeven", waaronder een im posante documentatie over voorgeschiede nis en heden van verschillende stromingen in litteratuur, beeldende kunst en muziek. OP DE VLEUGEL staat een velletje papier, het enige bestaande facsimile van het handschrift van Satie, en een glas wa ter. De pianist gaat zitten, zit strak te wachten, éoncentreert zich zichtbaar op het blad papier. Dan klinkt een vreemde melodie, overgaand in een tegenmelodie. Het geheel wordt herhaald, weer her haald, zo lang tot duidelijk is dat er niets is dan deze ene melodie, deze raadsel achtige minimolenmelodie, die wel beton nen is maar niet zal eindigen. Een kring van klanken die gesloten is en in zichzelf doorwentelt tot de leegte binnen de cirkel in de luisteraar is gedrongen. De dichter-bioloog Dick Hillenius heeft het eerder op de avond toegelicht: om die leegte, dat witte gebied tussen de klanken, is het Satie te doen geweest. De „Vexa tions" zijn maar één keer eerder tot klinken gebracht, door de Amerikaanse componist John Cage. Twintig pianisten werkten er aan mee. Zij speelden om beurten de melodie vijftien keer, ieders opvolger mediteerde ter zijde, overeen komstig een aanwijzing van de componist, die voorbereiding in meditatie vraagt. De pianisten speelden samen achttien uur en twintig minuten lang de 180 tonen van het werk, in totaal acht honderd veertig keer, het getal dat op het manuscript voorkomt. Reinbert de Leeuw deelt de opvattin gen niet, die blijken uit de Amerikaanse uitvoering. Hij heeft Cage gezegd, dat het hem meer in de geest van de toon dichter lijkt om alléén te proberen, de achthonderd veertig keer te benaderen. Het antwoord van Cage was niet vrien delijk, weet Hillenius, maar hij zegt dat te begrijpen: ieder die liefde heeft opge vat voor Satie's muziek is jaloers op allen waarmee hij die liefde moet delen. „Ik vind het ook maar zo zo, dat Rein bert het straks gaat spelen". Ook Hillenius heeft de Vexations ge speeld. „Mooi werden ze niet, dat was maar goed ook, je zou het geen tien keer hebben uitgehouden. Maar de melodie krijgl een geheimzinnigheid die verder lokt. Er zijn er die menen dat men net zo goed een eeuwigdurende tape in de bandrecorder kan zetten. Dat getuigt van de mentaliteit van de bidmolen. Het is toch iedere keer weer anders. Meditatie dreigt overigens mode te worden, nu zelfs de Beatles er aan doen. Maar het prin cipe van concentratie op een klein stuk werkelijkheid, muziek of een woord, en ont-concentratie van de rest leidt ons naar het witte gebied. Soms denk ik wel eens dat Satie, die vorig jaar honderd jaar geleden werd geboren, de enige over levende componist van die honderd jaar zal zijn. Ravel?.laat ik een oude liefde niet afvallen." Jan Bernlef. pas dertig jaar maar al zeer bekend als dichter, romanschrijver, Barbarber-redacteur en televisiespreker, gunde ons een blik in de plannen van uitgeverij Querido. In november ver schijnt een schijndocumentaire over een Zweedse pyromaan met bijdragen van een journalist, een scenarioschrijver en Bernlef zelf. Uit de drie visies op de brandstichtingen komen de gebeurtenis sen telkens anders naar voren. Wat is er gebeurd en wat niet? Volgend jaar een bloemlezing uit de collage-gedichten, die Marianne -Moore in de dertiger jaren schreef, een bundel brieven van Lewis (Alice in Wonder land) Carroll en bloemlezingen uit het boek Silence van John Cage, dat in 1961 verscheen en een grote invloed had op allerlei kunstvormen, en uit kolderge dichten van Edward Lear. Nu dan de echte documentaire „Een chèque voor de tandarts", samengesteld door Jan Bernlef en K. Schippers, en een wat leeg volgepraat boekje „128 vel schrijfpapier" van K. Schippers en C. Buddingh". De chèque duidt op het ver trekpunt van het boek: Marcel Duchamp, „die in 1913 een fietswiel tot kunstwerk koos" en een rekening bij een tandarts voldeed met een zelfgemaakte chèque op een niet bestaande bank. De tandarts ac cepteerde de chèque, die later door Du champ werd teruggekocht voor zijn col lectie. „Wij hebben niet naar volledigheid ge streefd. Bij onze pogingen om de traditie aan te wijzen in het nieuwe van nu heb ben wij geprobeerd gewone duidelijke taal te schrijven, niet het kuntsproza van de musea-catalogi", zegt Bernlef. Het waardevolle maar ook vrij dure boek (helaas weer niet in hardcover) bevat veel informatie over de voorouders van de kunstvormen die nu bij veel Neder landse kunstenaars in trek zijn. (Van onze correspondent) PARIJS Niet minder dan tachtig chan- sonnières, chansonnièrs, acteurs, musi ci en andere leden van Frankrijks klein- kunstwereld hebben gisteren Maurice Che valier hulde gebracht, toen de beroemde fantaisiste zijn negen en zeventigste ver jaardag vierde. Een commercieel radio station had Adamo, Mireille Mathieu, Yves Montand en Josephine Baker, Mar iene Dietrich en Tino Rossi uitgenodigd in persoon of via een geluidsband van hun gevoelens voor de patriarch van het Fran se chanson blijk te willen geven, waarbij door hen de beroemdste succesnummers van Maurice werden gezongen. De organisatoren van het verjaarsfeest hadden Maurice aanvankelijk een natio naal saluut op de Parijse Place de la Con corde willen laten brengen, maar met die opzet bleek de politie-prefect, uit vrees voor een ontwarbare verkeersknoop niet akkoord te kunnen gaan. LOS ANGELES (AFP) De acteur en regisseur Jerry Lewis zal dit jaar aan de universiteit van Zuid-California in Los- Angeles doceren in de cinematografie. De Amerikaanse komiek ztpu zich voor ?en heel jaar verbonden hébben. MET FILMS als „Le corbeau" uit 1943 „Quai des Orfèvres", „Manon" en „Le salaire de la peur" heeft de Franse regis seur Henri-Georges Clouzot een reputa tie verworven van in zijn land het grie zelgenre in de film te vertegenwoordigen, een reputatie die hij met de in '55 ge maakte film „Les diaboliques" zeker ver diende. Het spelen met de elementen angst en schrik, het opvoeren van de spanning en een pessimistische kijk op de menselijke natuur waren de voornaamste eigenschappen van zijn werk, dat hij steeds excuseerde met een uitspraak dat ieder mens van kindsaf aan in wezen graag wil griezelen. Men vindt dë behoefte om het publiek aan het schrikken en griezelen te bren gen terug in „Les espions", die in '57 ge maakt werd en de bedreiging van de mensheid door het internationale spion- nendom tot onderwerp heeft. Een arge loze directeur van een psychiatrische inrichting even buiten Parijs wordt er het slachtoffer van als hij op verzoek van de Amerikaanse geheime dienst een ze- AMSTERDAM De acteur Jan Retèl is ter observatie in een ziekenhuis in Amsterdam opgenomen. Als gevolg daar van zijn de voorstellingen van Pygmalion, waarvan vrijdagavond de Amsterdamse première zou gaan in het Nieuwe de la Mar-theater, voorlopig stopgezet, en zal daar tot nader order het blijspel „Je kunt 't toch niet meenemen" worden gegeven. HILVERSUM I 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Lichte gramm.muz. 7.55 Deze dag. 8.00 Nws. 8.10 Actualiteiten. 8.15 Lichte gramm.muz. 8.50 Morgenwijding. 9.00 Klassieke muz. 9.35 Waterstanden 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen. 11.55 Beurs. 12.00 Licht ensemble 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Licht orkest. 12.50 Draaiorgelmuz. 13.00 Nws. 13.10 Actua liteiten. 13.30 Koorzang. 14.25 Israel en zijn bewogen historie (lezing). 14.40 klassieke muz. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nws. 16.02 Muz. uit Suriname. 16.25 Der Bettelstudent, operette. 18.00 Nws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 De C.H.U. 18.30 Licht orkest. 18.55 Gespro ken brief. 19.00 Moderne muz. 19.30 Avond gebed 19.55 Kerk veraf en dichtbij. 20.00 Nws. 20.05 Kunstkroniek. 20.30 Moderne muz. 22.30 Nws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 Nieuwe gramm.platen. 23.55 Nws. HILVERSUM II 7.00 Nws. 7.10 Meditatie. 7.15 Lichte gramm.muz. 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Lichte gramm.muz. 8.30 Nws. 8.32 Vakantie- tips. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.40 School radio. 10.00 Moderne gramm.muz. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Klassieke gramm.muz. 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Praatje 12.45 Lezing. 13.00 Amuse- mentsmuz. 13.45 Voor de vrouw. 14.15 Mo derne muz. 14 45 Muzikale lezing. 15.15 Ac tualiteiten. 15.20 Voor de vrouw. 15.45 Mu- siciana. 16.00 De Bijbel. 16.30 Semi-klassieke muz. 17.00 De London-Melbournerace (hoor spel). 17.15 Lichte orkestmuz. 18.10 Sport. 18.30 Voor de twintigers. 19.00 Nws. 19.10 Radiokrant. 19.30 Klassieke muz. 20.00 Lichte gramm.muz. 20.30 Avondpermissie. 22.15 Avondsluiting. 22.30 Nws. 22.40 Boekbespre king. 22.45 Klassieke muz 23.15 Klassieke muz. met commentaar. 23.55 Nws. HILVERSUM III 9.00 Nws. 9.02 Zing, zing, zing! 10.00 Nws. 10.02 Mengelmuze. 11.00 Nws. 11.02 Muz. bij de koffie. 12.00 Nws. 12.02 Transistor. 13.00 Nws. 13.02 Top dertig. 14.30 Lagelanders. 15.00 Nws. 15.02 Actualiteiten. 15.05 Pro gramma van Netty Rosenfeld. 16.00 Nws. 16.02 Actualiteiten. 16.05 lORRRr 17.00 Nws. 17.02 Actualiteiten. 17.05 Verzoekpla ten. BRUSSEL 324 M 12.00 Nws. 12.03 Lichte muz. 12.40 Weer bericht. 12.48 Gitaarmuz. 12.55 Buitenlands persoverzicht. 13.00 Nws. 13.20 Tafelmuz. 14.00 Nws. 14.03 Lichte muz. 15.00 Nws. 15.03 Koorzang. 16.00 Nws. 16.03 Beurs. 16.09 Dans- muz. 17.00 Nws. 17.15 Fantasia. 18.00 Nws 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesport. 18.30 Franse les. 18.32 Schlagerparade. 18.45 Sport. 18.52 Taalwenken. 18.55 Jaap Fischer. 19.00 Nws. 19.40 Lichte muz. 19.50 Politieke uitzending. 20.00 Openbaar kunstbezit. 20.15 Kamermuz. 21.30 Boekbespreking. 21.45 VOOR WOENSDAG NEDERLAND I 17.00 Douchka. 17.20 Voor de kinderen. 18.45 De Minimolen. 18.50 Journaal. 18.55 Reclame. 19.00 Luxemburg. 19.15 Internatio naal agrarisch nieuws. 19.41 Stichting Socu- tera. 19.56 Reclame. 20.00 Journaal. 20.16 Re clame. 20.20 Het G.P.V. 20.30 Les espions (hoofdfilm). 22.25 Voetbalwedstrijd: Neder landOost-Duitsland. 22.55 Journaal. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Reclame. 20.05 Waauw, voor de j^ugd. 20.35 Batman. 21.25 Europees panorama. 22.10 Reclame. 22.15 Journaal. VOOR DONDERDAG NEDERLAND I 18.45 De Minimolen. 18.50 Journaal. 18.55 Reclame. 19.00 De Verrekijker. 19.10 Van ge west tot gewest. 19.30 Mensen in de sport. 19.53 Toeristische tips. 19.56 Reclame. 20.00 Journaal. 20.16 Reclame. 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Simon Carmiggelt. 20.55 De Forsyte saga, naar Galsworthy (dl. 2). 22.35 Journaal. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Reclame. 20.05 Geen beter leven dan buitenleven. 20.30 Jeroen aan het Woord. 20.32 Igor Strawinsky. 20.55 Politie museum. 22.10 Reclame. 22.15 Journaal. 22.30 Een blanke Zambiaan. kere Alex (Curd Jürgens) in zijn kliniek verbergt. Hij doet dit alleen omdat de hoge geldelijke vergoeding voor dit dienstbetoon redding betekent uit de fi nanciële moeilijkheden, waarin hij op dat ogenblik verkeert, maar van het moment af dat Alex in huis is, komt een enorme spionage-activiteit op gang en wemelt het om en in de kliniek van dubieuze figuren. Dr. Malie doet alle moeite zijn nieuwe patiënt uit handen van de „vijand" te houden, maar ook als hem dit schijnbaar gelukt is, blijft hij omringd door onzicht bare tegenstanders en wordt hij afgeluis terd en bespioneerd. „Spionnen" speelt zich af in de onbe haaglijke en beklemmende sfeer waarmee Clouzot ook zijn vroegere films zo conse quent wist te doortrekken en opnieuw toont hij zich een meester in het oproepen van spanning en angst en in het kiezen van lugubere en geheimzinnige figuren, zoals in dit geval met acteurs als Peter Ustinov, Sam Jaffe, Curd Jürgens en O. E. Hasse. NEDERLAND 1. Vanavond geen recht streekse uitzending van de voetbalwed strijd tussen het Nederlands elftal en de ploeg van Oost-Duitsland. Het betreft een revanche wedstrijd en Nederland is al uit- schakeld voor de competitie om het we reldkampioenschap, zodat de belangstel ling voor dit landenduel niet groot ge noeg is. We zullen het moeten doen met een korte samenvatting na afloop van het avondprogramma. Het wordt een uitzen ding van een klein half uur. Het avond programma begint met een documentaire van Joop van Zijl over Luxemburg: Groothertog Jan en groothertogin Char lotte zijn voor een staatsiebezoek naar ons land. Na het internationaal agrarisch nieuws een Socuterafilmpje en dan is het tijd voor het journaal. Aansluitend de uitzending voor de politieke partijen, waarin vanavond het Gereformeerd Po litiek Verbond aan het woord komt. Half negen presenteert de NTS de hoofdfilm. NEDERLAND 2. Het KRO-programma begint met Waauw, de gedanste hitpara de, die gedurende de zomermaanden niet is uitgezonden. Theo Stokkink blijft de presentator, maar naast het gedans zal er nu ook een beetje variété zijn. Er komt een miniquizje tussen de nummers. Als gasten zijn aanwezig de heer Bob Rewel met zijn A-ones. Daarna het popu laire popprogramma Batman. Er wordt weer veel gevochten tussen Batman en de joker. Tot slot van de avond Europees Panorama. Brandpunt koos een aantal items uit de actualiteitenrubrieken van buitenlandse zenders. BRUSSEL. De raad van beheer van de Belgische radio en televisie is bereid een dubbele vergoeding voor zondagswerk iri te voeren, doch de regering zal dan moeten zorgen dat het benodigde geld daarvoor (ruim een half miljoen gulden) beschikbaar komt. Het personeel van de BRT-RTB heeft zondag jl. gestaakt om aan de eis van dubbele vergoeding op zon- en feestdagen kracht bij te zetten en het heeft gedreigd de staking elke zondag te herhalen tot de eis is ingewilligd. De vraag is nu ui teraard of de regering vóór zondag een beslissing neemt.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 15