Premie ziektekosten niet meer aftrekbaar Milwaukee op rand van burgeroorlog morris Operatie kan noodzakelijk blijken HET WEER Twee zielen P.v.d.A wil progressieve concentratie HOERA, OP DE FOTO! Rechter gaf KNVB gelijk in kort geding Departement van O. en W. haalt de buikriem aan beëindigd MATRASSEN Bezuiniging is motto Korter dienen in Rusland Onder de gordel PROEFSTART OP DE MAAN Paniek in auto door een wesp Rijk wil eventueel Van Heyst helpen Familiereünie in de gevangenis Weer schietpartijen bij Indiase grens Experiment voortijdig 52e JAARGANG NUMMER 266 WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 12,35 per kwartaal, 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mjje (Van onze parlementaire redactie) Loongrens De ziekte van de Paus Twee minuten Gallas, 18 uur Erik Satie pagina 15 Noordoostelijke wind Zie verder pagina 2 en 13 rr Roofmoord Berghem: één arrestatie m Zie verder pagina 19 Fauteuils Het woord is aan CA MEL-TWEEDJA SJES Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN DEN HAAG. De premies voor de ziektenkostenverzekeringen, die tot nu toe als buitengewone last werden beschouwd, zullen volgend jaar niet meer aftrekbaar zijn voor de in komstenbelasting. De regering is van mening dat het bij de premies om nor male lasten gaat en wil ze daarom niet langer voor aftrek in aanmerking brengen. Daarmee krijgt de fiscus f 100 miljoen aan extra belasting opbrengst binnen. De maatregel is getroffen in het kader van de bezuiningscampagne van het ka binet-De Jong. Tot nu toe konden de pre mies worden opgeteld bij de werkelijk gemaakte kosten voor ziekte, invaliditeit of bevalling en dan als buitengewone last worden opgevoerd voor zover deze kosten samen de 500,te boven gingen of 2'A> procent van het onzuivere inkomen be droegen, verminderd met de persoonlijke verplichtingen. Voor veel belastingbeta lers werden deze buitengewone lasten net haalbaar door de mogelijkheid ook de premies op te voeren. Nu die mogelijk heid wegvalt, zal men hooguit na een be valling of sterfgeval voor aftrek van bui tengewone lasten in aanmerking komen. De regering is, naar verluidt, voorts van plan de inkomensgrens, waaronder geen navordering inkomstenbelasting plaats vindt, te verhogen van 12.000,— tot 14.000,Daarmee bespaart de fiscus VATICAANSTAD (AP) Drie dokters, die paus Paulus VI vandaag hebben on derzocht, hebben verklaard dat misschien operatief zal worden ingegrepen om zijn aandoening van de urinewegen te genezen. De artsen verklaarden dat de toestand van de paus merkbaar vooruitgaat. De hui dige behandeling van zijn ziekte, die cys- tophielitis wordt genoemd, zal worden voortgezet, maar zo nodig zal misschien geopereerd worden om de kwaal te ver helpen. De verklaring was ondertekend door de lijfarts van de paus, dr. Mario Fontana, en twee andere beroemde Italiaanse artsen, die voor een consult waren ontboden. IVeerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 13 Van dag tot Dag3 Achtergron 3 Buitenlands nieuws13, 17 Uit stad en omgeving 5, 7, 9, 11 Kennemer Kruimels7 In de Vishal en op zee11 De Kleine Wereld13 Kunst 15 Radio en tv15 Feuilleton17 Beeldverhalen17 Aangestipt17 Ferdinand 18 Economisch nieuws 19 Scheepsberichten 19 Beurs19 Sport 21 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit tweeëntwintig pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van woensdagavond tot donderdagavond: Opklaringen, maar ook wolken velden met hier en daar enige regen. In de nacht en ochtend op enkele plaatsen mist. Overwegend matige noordoostelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. het hier gaat om belastingbetalers zich veel werk omdat een grote categorie waarvan de opbrengst geringer is dan de administratiekosten die men aan deze groep heeft. Voor de werknemers die met overwerk, vakantietoeslag en gratificatie net boven de 12.000,komen, betekent de wijziging een regelrechte verbetering. MOSKOU (AFP) Met ingang van 1 januari 1968 zal de dienstplicht in de Sov jet-Unie met één jaar worden verkort. Voor de militairen bij de landmacht en de luchtmacht betekent dit dat zij in plaats van drie jaar nog maar twee jaar zullen moeten dienen, terwijl de dienstplicht voor de marine en bepaalde gespecialiseerde eenheden van de andere onderdelen van vier op drie jaar komt. In een wedstrijd voor ruiterparen in Melbourne waren de ruiters het volmaakt met elkaar eens: zij zou den als één man over de hindernis gaan. Maar de paarden brachten deze eensgezindheid niet op. Lord Toby (links) bleef in de sprong steken. SS, (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het bestuur van de Par tij van de Arbeid heeft zich officieel uit gesproken voor de vorming van een pro gressieve concentratie die deel zal moe ten nemen aan de eerstvolgende Kamer verkiezing. De uitspraak is gedaan in een rapport over vernieuwing van de parlementaire democratie dat is uitgebracht aan het in november te houden congres van de PvdA. De werkgroep die het rapport samenstel de is van mening dat de concentratie zou moeten ontstaan uit stembusakkoorden, aan te gaan met de christen-radicalen, de P.S.P. en D'66. Het uitvoerige rapport dat gisteren werd gepubliceerd en tegelijkertij door de Arbeiderspers in boekvorm werd uit gegeven (onder de titel „Een stem die telt") concentreert zich rondom vier ele menten: (1) de vorming van concentra ties voor de verkiezingen (2) de invoering van een kiesstelsel dat de regeringsvor ming bevordert, (3) een krachtmeting tus sen regering en oppositie, (4) een doel treffende controle op het bestuur. Toen gisteren de officiële foto van het groothertogelijk bezoek aan ons land moest worden gemaakt, kreeg prins Bernhard één van zijn grap pige buien. „Hoera, we mogen op de foto! Misschien komen we wel in de krant.lijkt de prins hier wel te roepen. DEN HAAG. De wedstrijd DWS- Ajax die zondag gespeeld zou worden blijft uitgesteld. Jhr. mr. G. Witsen Elias president van de Haagse rechtbank die vanmorgen uitspraak deed in het kort geding dat DWS over dit besluit had aan gespannen tegen de KNVB stelde name lijk de bond in het gelijk. Eind vorig jaar nam de KNVB de be slissing dat wedstrijden van de lands kampioen uitgesteld kunnen worden als dit in het nationaal belang van de voet balsport is. De president nam deze be slissing als basis voor zijn uitspraak. Ver der beriep hij zich op een bepaling in het competitiereglement, dat een vastgestelde KANSAS CITY (AP). De politiecom missaris van Los Angeles, Thomas Red- din, heeft gepleit voor het vervolmaken van een „dynamisch buikloopverwekkend wapen", dat de getroffene de beheersing over zijn ingewanden doet verliezen. „Dit zou niet alleen een einde maken aan de onlusten maar ook aan een derde, vierde en vijfde wereldoorlog", aldus de commissaris over dit wapen. PASADENA (A.P.). Drie raketmo toren van de Surveyor 5, die op de maan staat, zijn dinsdagavond gedurende een halve seconde op gang gebracht. De test was bedoeld om te zien hoe het maanoppervlakte reageert op de landing van bemande ruimtevaartuigen. De ingenieurs in het ruimtevaartlabo ratorium in Pasadena hebben na afloop van het experiment verklaard dat zij goed contact" met de Surveyor 5 hebben kunnen houden en dat het ruimteschip geen schade heeft opgelopen. De drie motoren „draaiden" gedurende een halve seconde, terwijl camera's het maanoppervlak onder de motoren foto grafeerden. Het is de eerste maal dat motoren op de maan zijn gestart. De ingenieurs noemden het experiment niet zonder gevaar omdat de Surveyor op een helling staat en gemakkelijk naar beneden had kunnen rollen door de kracht van de raketten. 's HERTOGENBOSCH. In Antwerpen is vanochtend een 26-jarige man gearres teerd, die werd gezocht in verband met de roofmoord te Berghem bij Oss. Een 63-jarige weduwe werd daar gedood en haar spaargeld 30.000 a 40.000 gulden werd meegenomen. De arrestant was in de buurt van Oss gesignaleerd samen met 'n 29-jarige man, naar wie nog wordt gezocht. Deze gezochte was de ex-vriend van de dochter der vermoorde vrouw. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Een wesp is dinsdagmid dag de oorzaak geweest van een verkeers ongeluk op de Middenduinerweg. Om streeks het middaguur reed daar een 43 jarige inwoonster van Weesperkarspel, die plotseling ontdekte, dat zich een wesp in haar personenauto bevond. Het dier vloog om haar gezicht, waarop zij de wesp met haar hand wilde wegslaan. Bij dit gebaar verloor zij de macht over het stuur en reed tegen een lantaarnpaal, welke gron dig werd vernield. Van de auto werd het rechter voorspatbord vernield en de bum per ingedeukt. De dame kwam met de schrik vrij. (Van onze correspondent) DEN HAAG Voor het komende be grotingsjaar zal de minister van Onder wijs en Wetenschappen een aantal retri butieverhogingen voorstellen, die moeten meehelpen het tekort in de rijksfinanciën te dekken. Verhoogd worden: het kleuteronder op 4 per maand Het schoolgeld voor wijs. Dit komt van 1 voor het eerste kind. Cursusgelden voor een aantal vormen van nijverheidsonderwijs. Het inschrijfgeld voor universiteiten en hogescholen. Dit wordt van 10 op 100 gebracht. De examengelden voor universitair on derwijs. Zij stijgen van 60 tot 100 per examen. Door deze maatregelen denkt de minis ter de kosten van zijn omvangrijke depar tement met ongeveer twintig miljoen gul den te besnoeien. Een verdere bezuiniging wordt nog gezocht rondom de invoering van de Mammoetwet. Principieel wordt de voorbereidingsfase van dit vernieuwde on derwijsstelsel per 1 september van het volgend jaar afgesloten en treedt het com plete stelsel officieel in werking, waarmee veel geld gemoeid is, maar enkele bezuini gingen zijn nog mogelijk. Gedacht wordt aan een voorlopige beperking van het aan tal vrije studie-uren op de middelbare scholen. Door aanvankelijk minder van dergelijke uren in de lesroosters op te ne men wordt over het gehele land gerekend een aantal leerkrachten uitgespaard. In de vroege ochtend van woensdag werden in Santpoort een schuur met materiaal voor bosonderhoud erl een houtopslagplaats door brand vernietigd. Een aangrenzende broei kas, waarin door de Deli Maatschap pij geëxperimenteerd werd met tabaksplanten (op de achtergrond) moet als verloren worden be schouwd, daar de tabaksplanten door de gescheurde plastic over dekking nu aan de buitenlucht zijn blootgesteld. Zie verder pagina 9. wedstrijd twaalf uur voor het spelen uit gesteld kan worden. De raadsman van DWS betoogde maandag bij het kort ge ding dat deze bepaling betrekking heeft op bijzondere omstandigheden, zoals slecht weer of een ondeugdelijke toestand van het terrein. Jhr. Witsen Elias kon met deze stelling niet instemmen vanwege de al gemene bewoordingen van de bepaling. Over de beschuldiging van DWS dat de KNVB tot uitstel besloot om bij andere wedstrijden (vanavond: Nederland-Oost- Duitsland en 20 september: Ajax-Real Ma drid) een grotere recette te krijgen wilde de president geen uitspraak doen. Even min ging hij in op de beschuldiging dat het KNVB-besluit een „daad van wille keur" was. DWS werd veroordeeld tot het betalen van de kosten van het kort geding 250). In een commentaar op het vonnis ver klaarde het bestuur dat niet DWS maar alle clubs uit de ere-divisie de verliezer zijn. Bovendien heeft DWS nooit bezwaar gehad tegen het uitstel op zichzelf, maar wenste de Amsterdamse vereniging slechts gevrijwaard te worden tegen eventuele financiële nadelen. Over dit punt heeft de president zich niet uitgelaten. Ter voor bereiding van een actie tot schadeloosstel ling zal DWS vandaag beroep aantekenen tegen het vonnis van de Haagse rechtbank. (Van onze correspondent) DEN HAAG De regering is bereid het Van Heijst-bedrijf financieël te helpen Minister De Block (economische zaken) houdt in zijn beantwoording van vragen uit de Tweede Kamer nog een slag om de arm. Hij is „bereid, dat wanneer voor het vinden van een uitweg uit de huidige mogelijkheden bepaalde problemen ten aanzien van de financiering moeten wor den opgelost, zodanige hulp ter zake te overwegen als binnen de gegeven situatie verantwoord is". NIJMEGEN Iifbrekers zijn in Nijme gen binnengedrongen in een school waar de collectebussen werden bewaard, die in de afgelopen week in Nijmegen zijn ge bruikt voor het inzamelen van geld voor de kankerbestrijding. Er werden 36 bus sen van het Koningin-Wilhelminafonds opengebrokeri, waaruit een bedrag van 1200 a 1500 gulden werd ontvreemd. (ADVERTENTIE) Fauteuils waar je werkelijk in uitrust. Heerlijk comfortabel. Wij kunnen ze u laten zien, want u vindt bij ons een sor tering van zeker 25 model len. met of zonder draai- voet. In stof, skai of rund- leer gestoffeerd, vanaf 240. Dit zijn fauteuils waar u van de winter niet buiten kunt. Kom eens kijken bij rneubelen ,044 OOI HAARLEM 's Maandags gesloten. J. Einander: Eenzaamheid is pas ondraaglijk, als men zichzelf niet kan vinden. MILWAUKEE (Reuter-AP-AFP) De gouverneur van de Amerikaanse staat Wisconsin, Warren Knowies, heeft gepleit voor beëindiging van de demonstraties van negers en blanken in Milwaukee, waarbij in de afgelopen twee weken min stens twee mensen om het leven zijn ge komen en tientallen zijn gewond. Zijn op roep werd gesteund door burgemeester Henry Maier, die verklaarde dat zijn stad zich „op de rand van een burgeroorlog bindt." Gisteravond zijn weer honderden blan ke jongeren opgetrokken vanuit de zui delijke wijken naar de residentie van de katholieke aartsbisschop van Milwaukee, terwijl in de noordelijke wijken honder den negers bijeenkwamen met het doel later opnieuw zuidwaarts de stad in te trekken. De blanke jongeren droegen een lijkkist met zich mee, waarop in grote letters stond geschreven: „God is blank", en „Naar de hel met pater Groppi". Zij wil den een onderhoud met aartsbisschop Wil liam E. Cousins. Pater Groppi heeft verklaard dat de marsen zullen doorgaan, zelfs als hun di recte doel opheffing van de rassendis criminatie in het woningbeleid bereikt is. „Als wij dat bereikt hebben, richten wij ons op andere terreinen," aldus pater Groppi. Gouverneur Georgg. Romney van Michi gan heeft verklaard, dat „burgerlijke guerrilla's" het gevolg zouden kunnen zijn van de spanningen in de Amerikaanse steden. De gouverneurs van zeventien staten in het zuiden van de V.S. hebben zich dins dag op een bijeenkomst te Asheville in Zuid-Carolina uitgesproken voor maatre gelen, die de ongelijkheid tussen negers en blanken bij het onderwijs moeten op heffen. Zo vinden zij dat de voor het onderwijs beschikbare fondsen gelijke lijk aan blanken en negers ten goede moeten komen en dat er plannen op lan gere termijn moeten worden uitgewerkt voor een hervorming van het middelbaar onderwijs op bases van scholen, die zo wel door blanken als door negers worden bezocht. DENVER, Colorado (AP) Een gezin uit Denver is praktisch herenigd .in de gevangenis. Stella Ford 41 jaar) en haar negentienjarige dochter Shirley zijn veroordeeld tot twee en vijf jaar in het staatstuchthuis, waar de twee andere dochters Ford al ver blijven. Mevrouw Ford werd veroordeeld wegens bezit van verdovende midde lenhaar dochter wegens winkeldief stallen. Vader Jesse Ford zit in het staatstuchthuis van Illinois wegens ge bruik van verdovende middelen. NEW DELHI (Reuter). Indische en Chinese patrouilles zijn vanochtend vroeg weer slaags geweest aan de Indische kant van de grens tussen Sikkim en Tibet bij de Nathoela-pas. Dit heeft het ministerie van Defensie ïn New Delhi bekendge maakt. Aan het gevecht was een artillerie- en mortierbeschieting van de kant van de Chinezen voorafgegaan. Twee uur na het tijdstip, dat India had voorgesteld voor het ingaan van een bestand, duurde het vuren nog voort. Premier Indira Gandhi heeft gezegd dat de gevechten bij de Nathoela-pas „geen nieuw gevaar betekenen. Het Chi nese gevaar is voortdurend aanwezig ge weest." ADVERTENTIES 0LGA Barteljorisstraal - Haarlem - Tel. 1535J Leidsesiraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 94 - A nvt ter dan»

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1