GEMEENTEN KRIJGEN SUBSIDIE VOOR HET OPENBAAR VERVOER 1 LAST VAN V EEN^V KATER? Arts in slaap overvallen Vrij spel voor smokkelaars Meningen verdeeld over plannen van P. v.d.A. Agenda voor Haarlem en de IJmond en bondig Ontsporing in Amsterdam Mededelingen aan Kamerleden Structuurschema van de baan WITTE KRUIS Man gedood tijdens ruzie in café Vietnam-rapporten naar Tweede Kamer Juwelierszaak leeggeroofd Dader vertrekt met duizend gulden Ontbijt met Isd BELGISCHE DOUANESTAKING VRIJWEL ALGEMEEN Verwarrend beeld langs de grens Zelfde weertype feM|ÉI WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1967 2 Jaag hem weg met poeders! PSP: „Staatscommissie is onvolledig" Vakbond staat sterk Onzekerheid Geen behoefte T wijf el Af Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk Nieuw s-g ÏH (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De regering durft zich nog niet te wagen aan het samen stellen van een schema van de plaats van het openhaar vervoer in het ver keer van de toekomst. Met het argu ment dat daarvoor niet \oldocnde ge gevens beschikbaar zijn, veegde staatssecretaris M. J. Keijzer (ver keer) gisteren in de vaste Kamercom missie voor Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening een motie van de socialist drs. E. van Thijn van de tafel, die om zo'n schema vroeg. ADVERTENTIE ROLDE. In een café in Rolde is dins dagavond de 32-jarige woonwagenbewo ner Martinus Wolters tijdens een vecht partij gedood. Volgens de politie is de man letterlijk doodgeschopt. Twee fgmi- liëteden van hét slachtoffer, respectievé- Mjk 35 en 33 jaar, zijn aangehouden. Een ruzie, die al geruime tijd bestaat binnen de uitgebreide familie Wolters, waarvan de ene tak in het vyoonwagen- kamp in Hoogeveen woont en de andere helft in het kamp te Assen, laaide dinsdag na een bezoek aan de kermis in Rolde, in een café aldaar hoog op. Volgens de poli tie was tevoren een grote hoeveelheid alcohol gebruikt. DEN HAAG Op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Van der Spek (P.S.P) met betrekking tot publikatie van de rapporten van de journalisten die de verkiezingen in Vietnam als waarnemer hebben bijgewoond, heeft minister Luns, medegedeeld, dat de rapporten van de he ren G. B. J. tïiltermann, 'H. J. Neuman en P. van 't Veer die zijn uitgebracht aan de ambasseur te Saigon, na ontvangst ten departemente, ter kennisneming aan de beide Kamers van de Staten-Generaal zullen worden toegezonden. AMSTERDAM Maandagnacht is in gebroken bij de juwelier Meijerson in de Reguliersbreestraat in Amsterdam, waar bij voor enkele honderdduizenden guldens aan sieraden werd ontvreemd. Behalve de etalage werden ook de vitrines en de toonbankladen grotendeels leeggeroofd. De minst kostbare stukken werden achter gelaten. De heer Keijzer wees erop, dat het Nederlands Economisch Instituut bezig is met een diepgaande studie over de ver voersstromen in de toekomst. De resul taten van die studie wil hij afwachten. Dat is het enige beletsel, zo liet hij weten. Anders zal hij graag aan zo'n schema meewerken. Hij deelde mee dat de grote ge meenten van volgend jaar af rijks bijdragen zullen krijgen in de tekor ten van de vervoersbedrijven. Omdat dat een punt was waarom de motie van de heer Van Thijn óók had ge vraagd, vond de staatssecretaris de motie overbodig. De heer Van Thijn kon de bewindsman niet volgen. Hij is voor een structuur schema, zo recapituleerde hij, maar wil daarin toch niet gesteund worden door een motie. „Zo'n redenering ligt niet voor de hand", zei hij. Dat de regering niet over gegevens beschikt vond hij geen argu ment. „Dat kan men ook zeggen van het wegverkeer", aldus drs. Van Thijn, „en daarvoor staat wel een structuurschema in de nota ruimtelijke ordening". De staatssecretaris, die er nog aan toe voegde dat het weg- en railverkeer niet vergelijkbaar zijn, had het merendeel van de commissie overtuigd. Met negen tegen vier stemmen werd besloten de voltallige Kamer te adviseren de motie af te wijzen. 't ZAND In het Noordhollandse dorp je 't Zand is maandagavond omstreeks half twaalf een roofoverval gepleegd in de woning van de arts J. F. W. Verheul. De dader heeft via een open venster de keuken bereikt. Hij nam uit een aan- rechtkast een groot voorsnijmes en begaf zich daarmee gewapend naar de slaapka mer van het reeds slapende echtpaar Verheul, waar hij onder bedreiging met het mes de arts dwong een portefeuille met ongeveer 1000 gulden af te geven De rover, die merkte dat de arts pogin gen in het werk stelde om telefonisch alarm te slaan, sneed voordat hij vertrok de telefoonlijn door en ontsnapte vervol •gen' wêfférom via 'de keuken. Tiet onder zoek van de rijkspolitie met behulp van speurhonden bleef tot dusver zonder re sultaat. Ook de technische recherche en de districtsrecherche zijn bij het onder zoek ingeschakeld. De rover had zich voor zijn daad in de gang vermomd met een hoed en sjaal van mevrouw Verheul. Een vijfjarig meisje dat voor zich zelf en haar broertje het ontbijt wilde klaarmaken, terwijl haar ouders uit sliepen, vond in de koelkast een suikerklontje. Het was daar achterge laten door haar 18-jarige oom. Er zat LSD op. Het gezin werd kort daarop wakker door hevig gegil. Het meisje moest in een ziekenhuis worden opgenomen met psychotische verschijnselen. AMSTERDAM. Na de protesten van D'66 en van de Boerenpartij tegen de samenstelling van de staatscommissie voor de herziening van grondwet en kies wet heeft thans ook de P.S.P. op die sa menstelling critiek geuit. In een brief aan minister Beernink (Binnenlandse Zaken) zegt het P.S.P.-partij bestuur het onbe grijpelijk te vinden, dat „links Neder land" bij samenstelling van de staats commissie is genegeerd. Op het goederenemplacement aan de Handelskade in Amsterdam zijn dinsdag zes kolenwagons ontspoord als gevolg van een verkeerde ran geerbeweging. Niemand werd ge wond en het reizigersverkeer werd niet vertraagd. Bij de grensovergangen vormden zich gisteren kilometers lange files. Hier een beeld van Wernhout. (Van onze correspondent) BRUSSEL/BREDA Wie dinsdag wil de smokkelen kon dat ongestraft doen. Personenauto's die van Breda naar Ant werpen reden werden even voorbij Zun- dert linksaf de smalle Lentsebaan opge stuurd en wie de geïmproviseerde rich tingborden met het opschrift „Antwer pen" volgde, reed via binnenweggetjes België in zonder ook maar een Belgische douanebeambte te zien. Later op de dag kon de normale route worden bereden, maar men miste de douanecontrole aan de grens. Terwijl de drukke grenspost Wuustwezel aldus was ontlast van de controle op personenauto's werkten hoge re douanebeambten in hoog tempo de fa ciliteiten voor vrachtauto's af waardoor er hier gistermiddag en -avond nauwelijks iets te merken was van een douaniers staking. Het bleek een tijdelijke opluchting voor de door de actie van de Belgische doua niers zo gedupeerde expediteurs. Zij heb ben echter geen enkele zekerheid over de situatie van vandaag. De stiptheidsactie van de afgelopen dagen is overgegaan in een algemene staking. Hoewel het ministerie van Financiën in Brussel gisteren niet zonder voldoening in een communiqué bekendmaakte dat de oproep tot algemene staking niet is op gevolgd en de toestand op de meeste plaatsen ongewijzigd was, bleek het aan tal werkwilligen zeer gering. Het Een heidssyndicaat van Financiën, de vak bond die betere loonvoorwaarden voor het personeel eist en daarnaast erkend wil worden als gesprekspartner in onderhan delingen over arbeidszaken, blijkt een goe de greep te hebben op het lagere perso neel, niet alleen de douaniers van de grensposten, maar ook de ambtenaren va&de kantoren van de accijnzen in Brus sel en Antwerpen. In beide steden kwam he.t gisteren evenals maandag tot protest optochten van stakers, die overigens zeer rustig verliepen. De situatie bij de grensovergangen van het Belêische koninkrijk wisselt van uur tot uur. Dit verwarrende beeld speelt precies in de kaart van het eenheidssyn dicaat dat daardoor in de Belgische pers grote aandacht aan de chaos besteed ziet en dat laatste is belangrijk, want de actie van de douaniers dreigde naar de achter grond te worden verdrongen door het nieuws van de bijzondere kabinetszetting die gistermiddag is gehouden over heel andere zaken, namelijk het tolgeld voor autowegen, de verhoging van luister- en kijkgelden en het pensioenontwerp voor rijksambtenaren, welke onderwerpen tot grote politieke problemen hebben geleid. De leiding van het eenheidssyndicaat is vol vertrouwen in een goede afloop van de actie. Zij werd in dit vertrouwen ge sterkt toen het ministerie de indruk gaf dat de salarissen zullen worden doorbe taald over de dagen dat er niet of slechts gedeeltelijk is gewerkt. Gisteravond zond de vakbond een circulaire naar de vrou wen van de werkwilligen om hen te be wegen de mannen tot staking aan te zet ten. Men krijgt de indruk dat het aantal werkwilligen gering is. Het douanekantoor te Brussel, dat 450 personeelsleden telt, zag het aantal stakers gisteren oplopen tot 420. In Antwerpen is de situatie al niet anders: een meeting op de Groen plaats werd bezocht door ruim vijfhon derd stakers. Onder hen bevonden zich ook vele ambtenaren van het belasting kantoor. Het ministerie heeft bekend gemaakt dossiers te zullen aanleggen met het oog op tuchtmaatregelen tegen ambtenaren die blijk hebben gegeven van kwaadwil ligheid of van ernstig plichtsverzuim. Het bericht is door de stakers laconiek ont vangen. Men vraagt zich af of het mi nisterie genoeg werkwilligen zal overhou den om zulk een omvangrijk werk kunnen verrichten. te De expediteur die vandaag een vracht auto naar België zendt weet niet waar hij aan toe is. Hij heeft kans dat hij. met name in Wuustwezel hoger douaneperso neel vindt dat snel een vrijgevig is met de voor het invoeren van de vracht vereiste stempels. Maar de kans dat zijn auto vier of vijf uur wordt opgehouden of zelfs helemaal niet aan de beurt komt, is even groot. Dit brengt grote financiële risico's mee voor de expeditiebedrijven, vooral als de vrachten aan bederf onderhevig zijn, zoals vis en andere levensmiddelen. Gistermiddag stond er in Wernhout aan de Nederlandse kant van de grens een dubbele file vrachtauto's. Om zes uur zag de situatie aan het grensstation er vrij normaal uit; de voor het vrachtverkeer bestemde parkeerplaats was met circa vijftig auto's nog niet geheel vol. Op dit tijdstip was het verkeer met personen auto's weer via de grenspost openge steld. Het ondervond geen enkele vertra ging, want er was geen enkele controle... Dit laatste gold gisteravond voor vrij wel alle grensposten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De eerste reacties op het socialistische plan tot ver nieuwing van de parlementaire democratie duiden op instemming bij de K.V.P.-radicalen, wat minder instemming bij D'66 en reserve bij de P.S.P. De K.V.P.-radicaal mr. Jurgens wees er in een commentaar op, dat de plannen van de P.v.d.A. inzake een stembusak koord met gezamenlijke kandidaten en een gezamenlijke ministersploeg veel overeenkomst vertoonde met de plannen die de radicalen al in mei lanceerden. Mr. Jurgens wilde liever nog van samen werkingsverband spreken en niet van concentratie, omdat dit laatste woord te veel met het links-zijn wordt vereenzel vigd. De fractievoorzitter van de P.S.P., de heer Lankhorst, zei dat zijn partij wel zou willen deelnemen aan een oriënterend gesprek, maar geen enkele behoefte heeft om zich in een concentratie te storten. Hij wees erop dat de P.S.P. in veel opvat tingen (zoals Nieuw-Guinea en Vietnam) voorop heeft gelopen met standpunten die later door anderen werden overgenomen. rvj --A V. V" j£ Qns programma is duidelijk, aldus de heer Lankhorst. De gedachte aan een akkoord vóór de verkiezingen sprak de heer Lankhorst aan, maar opheffing van de evenredige vertegenwoordignig leek hem onjuist om dat verkiezingen volgens het meerder heidsstelsel niet juist weergaven wat er onder de mensen leeft. Overigens leeft de gedachte aan samenwerking met de P.S.P. ook niet erg bij de leiding van de P.v.d.A. de socialistische fractievoorzitter de heer Den Uyl zei gisteren dat het ge sprek met de P.S.P. waarschijnlijk wel heel kort zou kunnen zijn, een uitspraak die niet wijst op grote verwachtingen. De voorzitter van Democraten '66, dr Ringnalda, toonde zich verheugd over het initiatief van de Partij van de Arbeid omdat er nu een serieuze studie is ge maakt van de malaise van ons politieke bestel. Hij betwijfelde overigens of het mogelijk zou zijn om alleen op basis van een politiek programma tot een concen tratie te komen die de duidelijkheid be vordert. Een samengaan heeft volgens de heer Ringnalda ook te maken met de politieke mentaliteit. Hij bedoelde daar mee de mentaliteit waarmee men het poli tieke bestel en het voeren van het beleid bekijkt. Hij zei bepaalde twijfels te heb ben "omtrent de vraag of er naast een progressieve concentratie ook een, wat hij noemde, conservatieve concentratie zou komen. Hij vond overigens dat deze twee onderwerpen juist een gesprek met de Partij van de Arbeid waard maken Ten aanzien van het kiesstelsel zei de heer Ringnalda: „We geloven dat je met het kiesstelsel moet beginnen Een ver andering van het kiesstelsel leidt ons in ziens sneller tot het doel. Dat is: duide lijkheid in de democratie". Ti#*:' T' Grote of Sint Bavokerk .donderdag 15 u.: Orgelconcert door Albert de Klerk. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Hom- bre", 14 j. Van donderdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Je leeft maar twee keer", 14 j. Frans Hals, 19 en 21.15 u.: „Of Human Bondage", 18 j. Van donderdag af 19 en 21.15 u.: „De uil slaat toe", 18 j. Lido, 14 en 20 u.: „De kanonnen van Na- varone", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Samen uit, sa men thuis", a.l. Minerva, 20.15 u.: „Fantömas, genie der misdaad", 14 j. Van donderdag af 20 u.: „The sound of music", a.l. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Fantömas contra Scotland Yard", 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Super Sexy", '18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Versieren op z'n Italiaans", 18 j. Van donderdag af 14.15 ,19 en 21.15 u.: „Le Bonheur", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16e tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondags 13 tot 17 uur. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79) Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken. handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks, behalve maandag, ge opend van 10 tot 12.30 u. en van 13 30 tot 17 u Tot 1 november dagelijks van 10-12.30 u (behalve maandag) en 14-17 u. (op zon dag 14-17 u.): Tentoonstelling van werken uit het Aartsbisschoppelijk Museum van Utrecht. Teylers Museum (Spaarne 16) Perma nente expositie van schilderijen, fossielen mineralen en historische natuurkundige instrumenten. Geopend op werkdagen, be halve maandag van 10 tot 17 u. De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 uur Cruquius Museum (Cruquiusweg. Heem stede): Historische stoommachines en ma quette van Nederland met waterstanden en overzicht ramp 1953. Dagelijks ge opend van 9 tot 17 u. Op zon- en feest dagen gesloten Stompetoren (Spaarnwoude): Expositie van werken van Hak, Mulder, Van Veen en Verkade. Dagelijks van 14 tot 18 uur Op zaterdag en zondag van 10 tot 18 uur. Tot 25 september. DIVERSEN De Ark (Nieuw Heiligland), vandaag 20.30 u.: Optreden van Madeion en Dick Snoeks. Brinkmann, vandaag 20 u.: Bijeenkomst B. en W. van Haarlem en Anegangwinke- liers. Raadhuis Hillegom, donderdag 20 uur: Gemeenteraadsvergadering. Linnaeushof (Bennebroek). Tot oktober: openluchttentoonstelling van voorjaars- en zomerbloemen. WOENSDAG 13 SEPTEMBER City, 20 u.: „Triple Cross". DONDERDAG 14 SEPTEMBER City, 20 u.: „Sex a la minute". Felison, Heidestraat 45, IJmuiden-Oost 14 tot 17 u.: Expositie grafisch werk van Aad de Haas. Pieter Vermculenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. „Ja WOENSDAG 13 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: mes Tont. operatie D.V E." Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Khar toum". DONDERDAG 14 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur „Gooi 't maar in mijn pet". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Samen uit, samen thuis". Deserteurs. Nederland is krachtens NAVO-verdragen verplicht, Ameri kaanse deserteurs uit te leveren. Dit deelt minister Polak (Justitie) mee in antwoord op vragen van het Eerste- Kamerlid Van Wijk (P.S.P.). Hij acht deze verplichting niet in strijd met enige bepaling van het Verdrag van Genève van 1951 betreffende de status van vluchtelingen. Geen vervolging. Naar aanleiding van de klacht van de NTS-journalist Wiebo van der Linde, die op 8 april tijdens opnamen voor het journaal van onge regeldheden bij het Spui in Amsterdam enkele klappen opliep, zal geen straf vervolging worden ingesteld. Niet is gebleken, welke politieman geslagen heeft. Illegale brug. In Rotterdam is dinsdag een „illegale" brug geopend: de kredie ten, nodig voor het bouwen, hebben nog niet de wettelijk vereiste toestem ming van Gedeputeerde Staten. De wet houder van Financiën van Rotterdam, de heer Reehorst, zei in een toelich ting op de begroting dat Rotterdam vaker formeel gezien in de illegaliteit zit. Uit het oogpunt van goed bestuur gaat de gemeente soms, ondanks het ontbreken van toestemming, tot uitvoe ring van werkzaamheden over. Wet houder Reehorst gaf echter duidelijk te kennen dat men zo toch op een ge vaarlijke weg is.' ADVERTENTIE Als u voor een dubbeltje op de eerste rang künt zitten... Wij willen de man nog zien, die meer van zijn senoritas genietdan u van uw kloeke. TOPICvan een dubbeltje! Koopt u eens een doosje. Wed den, dat u TOPIC blijft rokerrf senoritas ER IS MAAR EEN Het K.N.M.I. deelt mee: Een langgerekte gordel van hoge lucht druk strekt zich uit van het oceaangebied ten noorden van de Azoren via de Brit se eilanden en de Noordzee tot boven Zuid-Scandinavië. Langs de noordflank er van trekken depressies langs de oostzij de van het Groenlandse plateau naar de Poolstreken. Aan de zuidzijde wordt het hogedruk- gebied geflankeerd door een depressie, die zich van Frankrijk naar het Middel- landse-zeegebied uitstrekt en in zijn om geving plaatselijk regen veroorzaakt. Met de oostelijke winden, die door deze lucht drukverdeling boven onze omgeving waai en, heeft een gebied met veel bewolking en wat regen zich van Duitsland naar Nederland verplaatst. Dit trekt nu over de zuidelijke provincies weg. Daarna vol gen opklaringen, maar boven Polen komt een volgende storing voor, die zich even eens naar West-Europa zal verplaatsen. In het huidige weertype komt dan ook weinig verandering. Naast opklaringen worden wolkenvelden verwacht met hier en daar enige regen, terwijl zich in de nacht opnieuw plaatselijk mist kan vor men. WEERRAPPORTEN to Maximum- en minimum to i c (S h TJ** j a Ct l 3 temperaturen Sc 4) 3 binnen- en buitenland BS BS cS Den Helder zw. bew. no 17 14 0 Ypenburg zw. bew. no 18 13 0 Vlissingen zw. bew. no 19 12 0 Eelde zw. bew. ono 18 13 0 De Bilt zw. bew. nno 18 12 0 Twente regenbui no 18 11 1 Eindhoven mist windst. 19 Z.-Limburg mist windst. 19 8 0 Helsinki onbewolkt windst. '18 4 0 Stockholm half bew windst. 20 4 0 Oslo onbewolkt windst. 21 7 0 Kopenhagen zw. bew- ono 19 12 0 Aberdeen mist windst. 4 0 Londen half bew. n- 20 12 0 Amsterdam zw. bew. Yino 18 12 0 Luxemburg half bew. no 16 6 0 Parijs zw. bew. nno 19 8 0 Bordeaux zw. bew. no 20 12 6 Grenoble regen nno 20 12 3 Nice regen n 22 14 0.2 Berlijn geh. bew. nno 17 13 2 Frankfort mist O 16 6 0 München mist verand. 14 3 0 Zürich geh. bew. no 15 7 0 Genève regen w 16 10 1 Locarno geh. bew. windst. 21 10 0 Wenen regen wnw 14 11 2 innsbruck mist wzw 15 2 0 Belgrado zw. bew. w 19 12 17 Athene onbewolkt n 28 20 0.2 Rome onbewolkt ono 23 12 0 Barcelona geh. bew. nno 23 15 16 Madrid onbewolkt windst. 29 15 16 Mallorca zw. bew. wzw 29 15 0 Lissabon licht bew. nw 25 15 0 Donderdag 14 september Zon op 6.11 uur; onder 18.59 uur. Maan op 18.04 uur; onder 0.32 uur. Volle maan Laatste kwartier Maanstanden 18 september 17.59 uur. 26 september 22.44 uur 10 Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 13 september Hoog water 11 06 uur en 23.54 uur. Laag waler 6.14 uur en 18.53 uur. Donderdag 14 september Hoog water 12.43 uur en uur. Laag water 7.53 uur en 20.31 uur. I hoog er laag water te Zandvoort li tot 15 mm. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 2