ai zijn ze neg zo jong De Gaulle is tevreden over zijn Poolse reis V.S. in Vietnam: voor elck wat wils „Israël wenst Arabische deel van Jeruzalem te behouden" M commentaar op actuele zaken Eis van 7 '/z jaar dwangarbeid tegen Widman VN-commissie veroordeelt Zuid-Afrika 3 „Je mag weer gauw naar school De kleintjes geven de voorkeur aan de veelzijdige voeding ZO LANG ZE IN DE GROEI ZIJN amm WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1967 Wegens oorlogsmisdaden ctie VN-w aar nemer Thalmanti meldt in verslag: „A gressie-postzegel ze hebben hun eigen smaak, hun eigen voorkeur. Smaak speelt een grote rol in het spijsverteringsproces. Met de "kindersmaak" is daarom bij Liga terdege rekening gehou den. Fijn, dat Liga ook naar wens kan wor den toegediend: in de fles, als pap, geweekt of gemengd met vruchtesap, fruit, groente en droog uit de hand. (Van onze correspondent) President Johnsons tactiek om zoveel mogelijk mensen te verzoenen met zijn Vietnam-beleid is steeds geweest aan alle opinies over de oor log een beetje tegemoet te komen. De scherpslijpers die graag Noord- Vietnam terug naar het stenen tijdperk zouden willen bombarderen kregen geregeld meer bommen en troepen. De gematigden werden zoet gehouden met het feit dat aan de hardste militaire eisen niet helemaal werd toegegeven en de zogenaamde „duiven" kregen bij deze gelegen heden steeds keurig een vredesoffensief je geserveerd, al werd dit meest al met een sausje overgoten waarvan bekend was dat de Noordvietna- mezen ervan kokhalsden. V oorraadschuur Het rapport-Den Uyl, dat basis zal zijn voor een ingrijpende verandering van in zicht bij de P.v.d.A. ten aanzien van de manier waarop een gemoderniseerde parr lementaire democratie zal moeten wer ken, is een gedegen werkstuk, dat ge tuigt van ernstige arbeid, voorzichtige afweging van nieuwe denkbeelden tegen oude en een sterke zin voor vereenvou diging van de betrekking tussen kiezer en regeringsprogramma. Het zegt niets over structurele veranderingen van de partij zelf, doet geen overijlde conces sies aan de radicaal-linkse stromingen binnen haar gelederen en stelt dus haar eigen bestaan in traditionele vorm niet in de waagschaal. In zijn geheel bezien is het complex van aanbevelingen gericht op een stevige verandering van het politieke bestel, die door de meeste partijen rondom het cen trum wel zou kunnen worden geaccep teerd. De wijziging van het bestaande kiesstelsel, voor het eerst ter sprake ge bracht door D'66, wordt nu door de werk groep-Den Uyl als welhaast onvermijde lijk aanbevolen. Zelfs het idee van een gekozen minister-president is ten dele ge accepteerd, zij het dan dat de kandida tuur van deze functionaris wordt verbon den aan de meerderheid aan Kamerze tels van de twee partijen die kandidaten mogen stellen. Dit lijkt overigens een zwakke figuur in het patroon van aanbe velingen, aangezien men immers niet kan weten hoe die kandidaten-leverende par tijen er zullen uitzien na de verkiezingen. Een vooruitgang ten bate van de zeg genschap der kiezers op dit punt is het voorstel, de kiezer op zijn stembiljet ge legenheid te geven zich niet alleen voor een partij, maar ook voor een van de kandidaten voor het premierschap uit te spreken. Een ander punt van aanbeveling, af schaffing van de opkomstplicht, is al even min nieuw. Afgezien van het ethische argument dat men daardoor een stuk overheidsdwang laat vallen, is er veel voor te zeggen dat het kiezerskorps zich vrijwillig selecteren kan en dat alleen de werkelijk belangstellenden daadwer kelijk meekiezen, waardoor de verkie zingscampagnes meer zin zouden krij gen. Het idee om coalitie-vormen vooraf te onderwerpen aan de politieke smaak van de kiezer wordt nadat de christen radicalen in de K.V.P. er een figuurlijk pak slaag van Romme voor hebben ge kregen ook in dit rapport aangeprezen. Het zou ongetwijfeld de samenwerking tussen de partijen bevorderen en kleine groepjes de wind uit de zeilen nemen. Als tenminste twee elkander weerstre vende coalities zouden worden geformeerd waartussen per stembus een keus kan worden gemaakt, moeten beide coalities in staat zijn het land te regeren. De kie zer krijgt dan zeer zeker een sterker greep op de regeringsvorming, maar loopt de kans dat een kleinere groepering van zijn keuze van de tafel wordt ge veegd. Welke bezwaren er ook kunnen worden ingebracht tegen een te grote hoeveelheid kleine partijen, zij vormen toch ook de uiting van de wil der minder heden en die wilsuiting zou praktisch on mogelijk worden, omdat de politieke for matie zich zou ontwikkelen tot een soort twee-partijen-stelsel, zij het dan dat men onder „partijen" zou moeten verstaan: concentraties van partijen die erop uit zijn, de verkiezingen te winnen. UlAAMUIAAAAAAAAAIWWWWWWIAIIIUIiMIWIAIIMMIIMMMIIIAi STUTTGART (AP) De officier van justitie heeft zeven-en-een-half jaar dwangarbeid geëist tegen Albert Widman die ervan wordt beschuldigd te hebben geholpen en aangezet tot moord in de eerste stadia van de nazi-massamoorden in Polen en de Sovjet-Unie. Widman, 55 jaar was chef-scheikundi- ge in de nazitijd en majoor bij de SS. Hij wordt ervan beschuldigd te hebben deel genomen aan experimenten om mensen te vermoorden door middel van uitlaatgas sen van auto's, of door dynamiet. Widman heeft al vier-en-een-half jaar in de gevangenis doorgebracht. Dit zou afgetrokken kunnen worden, zei de open bare aanklager. Hij zei dat Widman slechts een klein aandeel had in de bouw van „gasauto's." Maar hij had deelgenomen aan twee experimenten in Minsk en Mogilev waar bij dertig geestelijk gestoorden werden vermoord. In één geval werden de slacht offers vermoord met dynamietladingen en in het andere door ze in een afgeslo ten vrachtauto op te sluiten waar de uit laatgassen van de wagen naar het bin nenste van de auto geleid werden. Zelfs als niet bewezen kon worden dat Widman geweten had dat deze gasauto's later gebruikt zouden worden voor de uitroeiing van joden, aldus de openbare aanklager, heeft hij toch bijgedragen aan moord op tenminste 6910 mensen, die la ter in deze auto's om het lven zijn ge bracht. Samenvattend kan worden gezegd dat het rapport van de werkgroep Den Uyl de indruk wekt, dat de P.v.d.A. een stap verder is op het terrein van aanpassing aan nieuwe denkbeelden dan bijvoorbeeld de K.V.P. Van de A.R.P. is bekend dat zij in veel opzichten progressieve ideeën koestert die de denkbeelden van dit socia listische rapport nabijkomen. De C.H.U. als kleinere en intensief levende groep zou voor verrassingen kunnen zorgen op het -stuk van modernisering van metho den, zonder dat zij haar onwrikbaar standpunt gevestigd op traditioneel- christelijke beginselen verlaat. Van alle partijen is de K.V.P. het ge vaarlijkst op drift geraakt. Zij drijft tus sen links en rechts, zelfs tussen christe lijk en „niet helemaal meer zo chris telijk" in. De doelbewuste stappen van andere partijen in de richting van nieu we vormen en betere democratische werkwijzen hebben al een groot stuk der publieke belangstelling veroverd, waarbij ook die van vroegere K.V.P.-stemmers. Het is bijna ondenkbaar dat zij als geheel nog een zodanige reuzenzwaai kan maken dat zij de vooruitmarcherende kopgroe pen van links zowel als van rechts kan inhalen. Eerder moet worden verwacht dat steeds meer vluchtelingen uit haar gelederen de sprint naar de "kopgroepen zullen inzetten, waar zij hun progressie ve zowel als hun behoudende verlangens op diverse manieren kunnen inwisselen: de P.v.d.A. en de A.R.P.-C.H.U. bieden onderdak genoeg, indien deze tenminste met hun uiteindelijke vaststelling van be leidsprogramma's even modern en fris van leer trekken als de voorbereidende hervormingscommissies. En D'66 blijft daartussen in toch de grote trekpleister van hen, die niet met uitgeholde prin cipes maar een praktische democratise- ringsprocedure geregeerd willen worden. NEW YORK (Reuter) De VN-com- missie inzake kolonialisme heeft dinsdag een veroordeling uitgesproken over de aanhouding van 37 Afrikanen, die op het ogenblik in Pretoria terechtstaan op be schuldiging van ondermijnende activitei ten in het door Zuid-Afrika bestuurde Zuidwest-Afrika. Een door 21 landen, waaronder de VS, goedgekeurde resolutie bestempelt de ar restaties als onwettig en eist van de Zuid- afrikaanse regering onmiddellijke vrijla ting van de betrokkenen. Groot-Brittan- nië en Australië onthielden zich van stemmen. NEW YORK (Reuter en AFP). Israel weigert een hereniging van Jeruzalem ongedaan te maken, maar staat open voor een regeling ter be scherming van de internationale be langen in de stad. Dit heeft V.N.- secretaris-generaal Oe Thant aan de Algemene Vergadering meegedeeld. In het rapport van Thant is een ge detailleerd verslag opgenomen van de missie van zijn persoonlijke vertegen woordiger, de Zwitser Ernest Thalmann, naar Jeruzalem. In gesprekken met de Israëlische auto riteiten hgeft Thalmann vernomen dat het integratieproces van Jeruzalem onher roepelijk is en dat er niet over valt te onderhandelen. Thalmann maakt in zijn verslag ook melding van zijn gesprekken met en verklaringen van Arabische be woners van de stad, onder wie ook som migen die met de Israëliërs samenwer ken. Daaruit blijkt dat de Arabieren be reid waren met de Israëlische militaire autoriteiten samen te werken inzake be stuursaangelegenheden, maar gekant zijn tegen de inlijving van het Arabische stadsdeel bij Israel, waarbij niet naar de mening van de bevolking is gevraagd. Volgens Thalmann, die slechts tot taak had feiten te registreren, is van Arabi sche kant nadrukkelijk verklaard dat het Arabische volksdeel van Jeruzalem ver trouwen heeft in de Verenigde Naties en rekent op naleving van de resoluties die de Algemene Vergadering over de status van Jeruzalem heeft aangenomen. De secretaris-generaal maakte bekend een brief van de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, Abba Eban, te heb ben ontvangen, waarin deze beweerde dat „geen internationale of andere belangen gediend zouden zijn bij verdelingen", maar dat dit geen „oplossing van belang rijke aspecten van de toestand in Jeruza lem, die ten grondslag liggen aan de in ternationale belangen in de stad, hoeft uit te sluiten". De voormalige Egyptische minister van Binnenlandse Zaken en vice-premier Ab bas Radwan is aangehouden wegens me deplichtigheid aan het komplot van een vijftigtal legerofficieren om veldmaar schalk Hakim Amer te herstellen in zijn functie van plaatsvervangend opperbevel hebber van de strijdkrachten. Dit heeft het gezaghebbende Egyptische blad Al Ahram vanochtend gemeld. Polen weigert de geldigheid te er kennen van Israëlische postzegels „die de tegen de Arabische landen begane agressie verheerlijken", zo deelde het ministerie voor de Posterijen in War schau mee. Brieven en pakjes uit Is rael die met deze postzegels zijn be plakt, zullen worden teruggestuurd. Een stakende onderwijzer en zijn vrouwelijke collega troosten een kind, dat hulpeloos rondkijkt en de tranen de vrije loop laat nu de school blijkbaar gesloten is. De ope ning van het nieuwe schooljaar in New York ontaardde in een chaos, nadat duizenden onderwijzers het gerechtelijk bevel negeerden om van de staking af te zien. ADVERTENTIE r LIGA PARIJS (Reuter) President De Gaul le is dinsdag van zijn staatsiebezoek van een week aan Polen in Parijs terugge keerd in de overtuiging dat hij geslaagd is in zijn opzet, bij te dragen tot de ont wikkeling van de ontspanning en het aan kweken van een beter begrip tussen Oost en West-Europa. De mening van de dagbladen van de niet-communistische oppositie, dat het be zoek een diplomatieke mislukking was, wordt niet gedeeld door regeringszegslie- den. Minister van Buitenlandse Zaken Cou- ve de Murville verklaarde over het ma nifeste verschil van mening over de Duit se kwestie en de Europese veiligheid tus sen de Franse president en de Poolse communistenleider, Gomoelka, dat het In Washington is op dit moment een nieuwe aflevering van dit tactische spel te zien, dat meer dan ooit ten doel heeft de afbrokkelende steun, voor president Johnsons Vietnampoli- tiek te herwinnen. De „haviken" wor den vooral in de watten gelegd in het huidige stadium, maar ook de midden moot en de „duiven" komen aan hun trekken. Het loont de moeite punt voor punt na te gaan wat Johnson uitdeelt en voor wie het een en ander be doeld is. De voorstanders van een harde en snelle militaire oplossing van het con flict hebben na veel vijven en zessen nu enigszins hun zin gekregen wat een uitbreiding van de bombardementen op Noord-Vietnam betreft doordat Johnson een heel aantal doelen, die tot nu toe taboe waren, voor luchtaan vallen heeft vrijgegeven. Begin augus tus, vlak voordat een senaatscommis sie verhoren begon te houden over de bommenkwestie, gaf Johnson opeens zestien doelen vrij en per 1 septem ber kreeg de luchtmacht het groene licht voor zes andere doelen, die nog op de verboden lijst voorkwamen. De bombardementen van de laatste dagen op Noord-Vietnams derde havenstad Campha alsook op de belangrijkste ha ven Haiphong zijn het direct gevolg van Johnsons buigen voor de „havi ken". Dat minister vgn Defensie Robert McNamara in dit geval niet tot de scherpslijpers behoorde (het wordt steeds duidelijker dat hij met de dag meer twijfelt aan de mogelijkheid het Vietnam-probleem militair op te los sen) was iedereen duidelijk, die zich herinnerde dat eind augustus juist Mc Namara betoogde dat bombarderen van Noord-Vietnams havens alleen zin zou hebben als zij allemaal van de kaart zouden kunnen worden geveegd maar dat dit onmogelijk was omdat er steeds wel ergens Russiche sche pen gemeerd lagen waardoor bom bardementen een direct Russich Amerikaans conflict teweeg zouden kunnen brengen. De voorstanders van een hardere mi litaire lijn kregen dit „dodelijke snoep goed" toegespeeld na maanden, waar in zij het ene douceurtje na het ande re van Johnson ontvingen. Helemaal in overeenstemming met de presidents gewoonte altijd een tikkeltje meer te luisteren naar de stoere conservatie ven dan de tot compromissen bereide figuren van vooruitstrevenden huize werd aan de militairen een hele rij dingen toegegeven. In de eerste plaats natuurlijk de zending van meer troepen, maar daar naast bijvoorbeeld ook de toestemming tot vlakbij China's grenzen te mogen bombarderen en ook de Noordvietna- mese vliegvelden te mogen aanvallen. Vooral ook omdat de tegemoetkoming aan de gematigden en de „duiven", meestal alleen maar gebaren zijn, ter wijl wat aan de militairen wordt toe gegeven meteen daden tot gevolg heeft is het beeld achteraf er een van permanent toegeven aan de pleitbe- zogers van een harde militaire koers. De gematigde middenmoot. waar toe zowel terughoudende critici als ook on-enthousiaste medestanders van de President Johnson president behoren, moet dezer dagen aan zijn trekken komen door het pro ject een barrière van prikkeldraad, mijnen en elektronische afweer- en alarmapparaten tussen Noord- en Zuid- Vietnam op te richten. Dit project, dat pas in de loop van 1968 werkelijkheid kan worden, heeft ten doel infiltratie van Zuid-Vietnam door Noordvietna- mese troepen nog moeilijker te maken, maar het zou ook in kunnen houden dat bombardementen on Noord-Viet- nam, die immers ook grotendeels be ogen deze infiltratie te fnuiken, er door overbodig gemaakt zouden wor den. Om deze reden zijn nogal wat militairen sceptisch over het project, maar hebben juist gematigde politici, die de bommenregen graag stop zou den zetten om te kijken of er dan met Hanoi niet te praten zou zijn, er sym pathie voor. Bovendien herinnert het idee om een stuk van Zuid-Vietnam af te grende len aan het plan van oud-generaal Ga vin, dat wilde dat de Amerikanen zich zouden ingraven in hun huidige stel lingen, op zouden houden met agressie ve militaire acties en af zouden wach ten tot de communisten eindelijk tot het inzicht gekomen zouden zijn dat de Yankees er zonder onderhandelin gen niet toe te bewegen zouden zijn het veW te ruimen. Senator Mike Mansfield, de demo cratische fractieleider in de Senaat van wie gezegd wordt dat hij zijn machts positie al een paar maal heeft willen opgeven uit wanhoop over Johnsons escalatiepolitiek staat bijvoorbeeld bekend als voorstander van een derge lijk plan en hij heeft de door minister McNamara aangekondigde barrière dan ook al officieel met instemming begroet. De „duiven" die niet alleen de bom bardementen stop willen zetten, maar vanuit het geloof dat de hele Ameri kaanse interventie in Vietnam fout was een compromisvrede willen slui ten waarbij de communisten een plaats krijgen in een voorlopig geneutrali seerd Zuid-Vietnam, komen bij presi dent Johnson altijd het minst aan hun trekken. Maar het lijkt er op dat zij met de dag meer populariteit winnen. Dit maal heeft het Witte Huis voor hen niets beters weten te verzinnen dan een nieuwe vredespoging via de Ver enigde Naties, waarin noch Noord- noch Zuid-Vietnam noch China zitting heeft om welke reden de Volkenor ganisatie door de communisten al tientallen malen verworpen is als fo rum voor vredespogingen. Desondanks heeft de Amerikaanse ambassadeur Goldberg alom ge publiceerde pogingen gedaan de Ver enigde Naties bij het zoeken naar vre de te betrekken, evenwel zonder enig resultaat tot nu toe en zonder dat er enige aanduiding is dat Washington een nieuwe nuance in zijn standpunt heeft aangebracht. Een politiek met voor elck wat wils, daarmee is president Johnsons Viet nam-beleid het best te karakteriseren. In de binnenlandse politiek heeft iets dergelijks een tijd lang gewerkt en Johnson enorme steun opgeleverd. Of men ook buitenlandse politiek kan be drijven op basis van het toegeven aan en zoet houden van verschillende be langrijke groepen wordt de laatste tijd door steeds meer Amerikanen betwij feld. Het slop, waarin het Vietnam- beleid geraakt is, lijkt aan die twijfel een voorraadschuur voedsel te geven. „nooit de bedoeling was geweest de hou ding van de Poolse regering inzake het Duitse vraagstuk in enkele dagen te ver anderen" De Gaulle zelf verklaarde bij zijn ver trek uit Warschau dat zijn bezoek een succes was en „een nieuwe bladzij zal vormen in de geschiedenis van onze bui tenlandse betrekkingen". Volgens hem moet het gewicht van de uitlatingen niet worden gezocht in zijn redevoeringen, maar in het maandag gevoerde laatste onderhoud met Gomoelka. Dit was, aldus De Gaulle, „zeer openhartig, zeer duide lijk, buitengewoon interessant en naar ik meen zeer belangrijk". In regeringskringen wordt er voorts op gewezen dat het Poolse communistische partijorgaan Tribuna Ludu dinsdag een zeer gunstig commentaar heeft gegeven op het politiek resultaat van het bezoek en dat de Poolse leiders met ongewoon hartelijke termen „met zeer groot ge noegen" de uitnodiging voor een tegen bezoek hebben aanvaard. Verwacht wordt dat dit reeds het ko mend voorjaar zal plaatsvinden, evenals het bezoek van De Gaulle aan Roemenië, waarvan het doorgaan dinsdag officieel bevestigd is. Lebidinski overleden. De Russische geo fysicus professor Alexander Lebidinski is op 8 september overleden. Prof. Le bidinski, die 55 jaar oud is geworden, had een groot aandeel in de totstandko ming van de eerste Russische onder zoekingen op het maanoppervlak. Griekenland. Denemarken en Zweden hebben officieel ingestemd met de in diening van een gezamenlijke Scandina vische klacht bij de Europese commis sie voor de rechten van de mens tegen het militaire bewind in Griekenland. Noorwegen zal vermoedelijk spoedig volgen. Spionage. Het Franse hof voor zaken die de staatsveiligheid aangaan heeft de 36- jarige Jaroslaw Svoboda, chauffeur van de Tsjechoslowaakse ambassade in Pa rijs. tot tien jaar gevangenisstraf ver oordeeld wegens spionage ten nadele van de Franse luchtmacht en vloot. Raket uit koers. Een op een oefenterrein in Utah afgeschoten geleide raket van het type „Pershing", is kort na de lan cering uit de koers geraakt en dertig kilometer over de grens in Mexico neer gekomen in onbewoond bergachtig ter rein. Masochisme. De 42-jarige blonde Monique van Cleef is door een rechtbank in Ne wark veroordeeld tot vier maanden ge vangenisstraf wegens haar aandeel in het exploiteren van een gelegenheid voor een masochistische cliëntele. Zij is voorts tot veertien maanden voorwaar delijk veroordeeld en duizend dollar boete. Beschuldiging. Een vrouw uit New York, die ruim twee jaar geleden aangifte deed van de verdwijning van haar vier jarig dochtertje en vijfjarig zoontje, is gearresteerd en in staat van beschuldi ging gesteld wegens moord op het meis je. Chinese schepen weg. Na een maand van politiek geharrewar met de Italiaanse autoriteiten over propagandamateriaal en politieke leuzen hebben de twee vrachtschepen uit China, de Li Ming en de Hsu Chang, de haven van Genua verlaten.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3