DE ZILVEREN HAMER -pOUtTj -POLITIEK Massale run in Parijs op gratis vis PANDA EN DE MEESTER*VERVALSER POLLE, PELLI EN PINGO VEL KRAMMETJE FOK DE RADICALE REKEL ^ÉèMET DE Fa. B. ENGELENBERG VEL 7 igestipt I WÉÉ Gevecht tegen roken in de VS TIE EN 13 Ons vervolgverhaal Een roman uit de vikingtijd door VERA HENDRIKSEN door Ton Smits OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN JfPDRAKA de harde matras met alle comfort van een zachte! maai niets Basken beschuldigd van illegale propaganda Kees Stip JfPDRAKA de harde matras met alle comfort van een zachte! UUiNUEKUAG 14 SEPTEMBER 1967 31) Sinds de jongen geboren was, had ze het gevoel, alsof ze met haar nieuwverworven geluk binnen een veilig ommuurde ruimte leefde, waar geen slechte gedachten of daden kon den binnendringen. Het had haar veel verdriet gedaan, dat ze haar kind niet zelf kon voeden. Ze voelde zich trots en gelukkig, wanneer ze hem aan de borst had, en ze wilde in het begin dan ook niet toegeven, dat hij niet genoeg kreeg. Maar hoe de vrou wen haar ook verwenden met de bes te kost en met offers aan Frigg, de melk bleef onvoldoende en ten slotte had ze het moeten opgeven. Ze zette zich echter dapper over de teleurstelling heen en troostte zich met de gedachte, dat ze nu tenmin- te tijd had voor de rest van haar zoons verzorging. Ze vond het heer lijk met hem te spelen, hem te lief kozen en zijn warme zachte lijfje te gen zich aan te voelen. Toen bleek, dat zij het kind niet voldoende kon voeden, hadden de an dere vrouwen beweerd, dat het kwam, omdat ze te mager en te nie tig was. Maar dat was ze nu allang niet meer. Het was niet te begrijpen, dat ze in korte tijd zoveel bijgeko men was; het was nog nauwelijks een maand na de geboorte van de jongen. Je bent taaier dan een wilg, sprak Guttorm op zekere dag, maar nu bloei je in ieder geval als een wilde roos. Ze vond het nogal vrijmoedig ge zegd voor iemand, die ondanks alles, in Olves dienst stond. Ze had zich dikwijls verwonderd over de vrijheid van spreken, die Guttorm op de hoe ve scheen te genieten, totdat ze eens van Ragnhild hoorde, dat Olve en Guttorm al heel lang geleden broe derschap hadden gedronken. Sigrids blik volgde de rivier, die zich door het dal slingerde, om verderop tus sen de bergen te verdwijnen, en ze overdacht, hoe wondderlijk het ei genlijk was, dat een kronkelende ri vier zoveel mooier en lieflijker was dan een rechte. Het landschap zou er inderdaad vreemd uitzien, wanneer het slechts uit rechte lijnen en scher pe bochten bestond. Sinds ze weer op de been was, leek het alsof ze de wereld opnieuty ont dekt had. Ze had weer geleerd te lachen, ze had koesterend de zonne warmte ondergaan, ze had zich ver heugd over de bonte bloemenpracht rondom haar en de strakblauwe zo merhemel erboven. Nu genoot ze van haar vrije ogenblikken in deze heer lijke omgeving. Ze plukte een boeket margrieten met stralend gouden hartjes en ze keek dromerig de vlin ders, die bedrijvig van bloem tot bloem vlogen na en luisterde naar het vredige gebrom van bijen en hom mels. Terwijl ze daar zo zat, kwam ze tot de slotsom dat in haar periode van neerslachtigheid, alles in haar omgeving dezelfde grauwe tint had aangenomen alsof bos en veld te zamen met haar weenden. Ze had al die maanden geleefd als iemand, die buiten zinnen was. Wie weet hadden kobolden en slechte aardgeesten het erop aan gelegd, haar te beheksen, om haar gehele omgeving zwart af te spiegelen. Sj-f Bij die gedachte keek ze verschrikt om zich heen. Ze wist immers dat er aardgeesten huisden in de grafheu vels hier in de buurt, en overal in bos en veld waren trollen en kobol den, die loerden op de mensen. Haar hart begon sneller te kloppen en te gelijk greep haar hand naar het Tor hamertje, dat ze van Hild gekregen had. Ze slaakte een zucht van op luchting. toen ze het veilig om haar hals voelde hangen. De gedachte aan de goden maakt haar rustiger zij waren sterk en zij bestuurden de goede machten. Zij herinnerde zich opeens iets eigenaar digs, dat Olve haar in haar huwe lijksnacht op Bjarköy verteld had over de goden. Wat was ze toen nog een kind geweest, volgzaam als een schaap en als was in zijn handen, toen hij met zijn mooie verhalen aankwam over Fröy en Gerd. De herinnering aan die nacht deed haar pijn, ze wilde er niet meer aan denken. Maar Olve had doen voorkomen, alsof de goden en de machten die hen vertegenwoordigden, één en dezelfde waren. Fröy betekende de vrucht baarheid, had hij haar uitgelegd en Gerd betekende het zaad in de aar de terwijl Skirne licht en warmte ver tegenwoordigde. Ze zou hem er toch verder over vragen, als hij weer te rug was van de volksvergadering in Frosta. Sinds de jongen geboren was, leek hij volkomen veranderd, hij besprak allerlei met haar en toonde veel be langstelling. Eerst had ze gedacht, dat het kwam doordat Khadija verdwenen was, maar later kwam ze tot de overtuiging, dat die verandering was veroorzaakt door de naamgeving van hun zoon. En toen Khadija 'ervan door bleek te zijn, had hij zich dui delijk opgelucht getoond, hoewel het hem toch moest ergeren, dat ze hem er zo tussen genomen had. Die geschiedenis met Khadija had zich afgespeeld toen Sigrid nog te bed lag. Bagnhild had het haar ver teld. Tot haar eigen verbazing had ze toch nog iets van medelijden ge voeld voor die vrouw, die zover van_ haar eigen land en familie moest le ven. Maar het was, zoals Ragnhild zei, niemand had haar immers ge vraagd hier te komen. Olve had het plan opgevat, Khadija uit te huwelijken en was daartoe zelf naar de boer op Saurshaug gestapt, om de zaak met hem te bespreken. Toen hij echter terugkwam met de boodschap, dat de oude man zich graag tot een huwelijk bereid toonde, was Khadija buiten zichzelf van woe de. Ze schold Olve uit in haar eigen taal en ging tekeer, dat het over het hele erf te horen was. Een van Olves mannen, die destijds met hem mee was geweest in Cordoba, vertelde, dat het maar goed was, dat de an dere vrouwen haar niet konden ver staan, want het was bar, wat ze er allemaal uitbraakte. De volgende ochtend was ze ver dwenen. Des nachts was ze het huis ontvlucht en Olve had de grootste moeite om de oude boer te kalmeren, die haar vol verwachting kwam af halen en de vogel gevlogen vond. (Wordt vervolgd.) ADVERTENTIE Doclstraat 59 Haarlem - Tel. 1J252 VERFAFBRAND-APPARATEN NEW YORK (AP) In 1966 zijn vol gens de directeur van de Amerikaanse bevolkingsdienst, dr. R. T. Ravenholt, meer dan 301.000 Amerikanen gestorven als gevolg van roken, hetgeen bijna even veel is als de 307.000 Amerikanen die gestorven zijn als gevolg van infecties T.B., longontsteking en influenza inbe grepen ongelukken, suikerziekte, moord en zelfmoord. Deze cijfers zijn dinsdag door dr. Ra venholt verstrekt aan de wereldconferen tie over roken en gezondheid. Op dezelfde conferentie heeft de de mocratische senator van New York Ro bert Kennedy gisteren verklaard dat ie dere dag tussen de vierduizend en vijf duizend Amerikaanse schoolkinderen hun eerste sigaret opsteken. Kennedy heeft drie wetsontwerpen in gediend. Hij wil in alle sigarettenadver tenties waarschuwingen voor de gezond heid opnemen, de federale communica tiecommissie meer zeggenschap over der gelijke advertenties verlenen en de fe derale belastingen op rookartikelen met groot teergehalte verhogen. De tabaksfabrikanten in de Verenigde Staten hebben 22 miljoen dollar beschik baar gesteld ten behoeve van een on partijdig onderzoek naar het verband tussen roken en de gezondheid. Zij heb ben vrijwillig het maken van reclame voor roken op de universiteiten gestaakt en waarschuwingen op de verpakking ge bracht. Dit heeft het Amerikaanse tabaks instituut verklaard als reactie op de re de van Kennedy, die ook had verklaard dat de sigarettenfabrikanten uit winstbe jag met mensenlevens spelen. Kolendampvergiftiging. In een Gronings ziekenhuis is de 77-jarige weduwe mevr. K. Wiersma overleden als gevolg van kolendampvergiftiging. (Van onze correspondent) PARIJS. De Parijzenaars hebben elkaar gisteren in de Hallen letterlijk onder de voet gelopen om, met concreet levensgevaar, gehoor te kunnen geven aan de oproep van de vakvereniging van vishandelaars die hen op gratis zeeban ket onthaalde. In de gigantische Hallen stonden overal stands en tafels opgesteld die beladen waren met mosselen, oesters, garnalen en alle soorten vis. De invitatie zich gratis aan die gerechten te goed te ko men doen was dan ook niet voor dove mansoren gelanceerd. Terwijl 20.000 uit nodigingen waren rondgestuurd hadden zeker honderdduizend Parijzenaars fi guurlijk, zo niet letterlijk de lucht van de gratis vismaaltijd gekregen en nooit hebben organisatoren van een receptie zich dan ook in zo'n talrijke belangstel ling mogen verheugen. ADVERTENTIE 4. Jij met mij stapstap naar falder-persoon, ja?" riep de schotel-bestuurder geestdriftig. „Goed! Vlug?" „Jazeker", zei Joris Goedbloed. „Maar erwelke falderpersoon had u precies op het oog? Niet dat ik niet weet wat een falder-persoon is, maar ik wil graag zekerheid! Er zijn zoveel falder-soorten, ziet Ik denk nu bijvoorbeeld aan mezelf. En bovendien kunnen we uw vliegende schotel wel zo achterlaten? De vindingen daarbinnen zijn ongetwijfeld zeer kost- baari" „Kostbaar, ja?" vroeg het mannetje verrast. „Goed dan!" Ikke even frietsel doen en hup!" Zo sprekend haalde hij een doosje tevoorschijn en drukte op een knopje dat daar was ingebouwd. Meteen daarop verhief de schotel zich een weinig in de lucht en zweefde achter zijn bezitter aan. „Een aardig appa raatje!" prevelde Joris binnensmond, terwijl hij een begerige blik op het doosje wierp. „Als ik daar de hand op kan leggen kan ik dat vliegende tuig zelf besturen. En er zitten ongetwijfeld wereldschokkende vindingen in. „Als ik nu het vertrouwen van deze heer Astral kan krijgen, door mezelf als falder-persoon te presenteren, kom ik een stuk verder!" ERI/AtTHÊlE TE l-ACHEN. DAT KAN Iepe reen OVERKO- WÊ REPAREREN HET Telu 6EW00N EN GAAN WEER VERDER ZEIEEN AfctES V JA, ZEEROB, WE IttAAR?) WACHTEN Aï («EEN NOG OP JOU/ KtAAR Met een massale run op al die heer lijkheden werd het feest om drie uur in MADRID (AFP) Drie jonge Basken uit Baquio zijn in Bilbao gearresteerd. Zij worden beschuldigd van illegale propa ganda. Zij zouden een vlugschrift hebben verspreid waarin acht priesters uit de streek van Lunguia protesteren tegen de aanwezigheid van de Spaanse vlag bij li turgische plechtigheden in Biscaye. Naar verluidt zou een Spaanse vlag, die van een balkon van het casino van Sope- lana woei, in benzine gedrenkt en aange stoken zijn. Dit gebeurde zondag tijdens een Baskisch folkloristisch feest in Sope- lana. De politie stelt een onderzoek in. de middag geopend, maar nauwelijks had den de eerste duizenden zich aan de vis tegoed gedaan of een volgende golf van liefhebbers had de markthallen al weer overspoeld. De vis smaakte best maar moest, ofschoon gratis aangeboden, om Heijermans Kniertje te citeren, niettemin toch wel duur worden betaald. Want men moest daarna werkelijk knokken en vech ten om, met volle maag, de uitgang weer te kunnen bereiken. De operatie Neptunus, zoals de onder neming was gedoopt, werd al in het voor jaar opgezet om de Parijzenaars weer te verzoenen met de vis die ze, vooral se dert het Engelse olie-offensief op de Bretonse kusten, steeds duidelijker ver smaadden. De vrees echter dat de vis nu nog steeds naar stookolie zou smaken, is gisteren in ieder geval ongegrond ge bleken. Zelden heeft een stadsbestuur een vooruitziender blik gehad dan dat van Rotterdam, toen het Zadkine's monu ment voor een verwoeste stad aan kocht. Het beeld dat, zoals wij nu alle maal weten, in een menselijke figuur een stad symboliseert waaruit het hart is weggeslagen, werd destijds alge meen zo lelijk gevondendat het over twintig jaar wel mooi moest zijn. Die twintig jaar zijn nu om, en een Rotterdammer hoort vandaag nog lie ver kwaad spreken van zichzelf dan van Zadkine. Doe het bij voorkeur van geen van beiden, want Rotterdammers zijn sterk, en hun havens diep. Rotterdam heeft een nieuw hart ge kregen. Een kunsthart misschien maar sterk genoeg om nieuw leven te stu wen door de onderhuidse verkeers aders en de hartslagader van het we- reldscheepvaartverkeer. Wie tegen de ze achtergrond de schepping van Zad kine de handen ten hemel ziet wringen boven de weggeslagen borstkas, beseft met een minimum aan anatomische kennis dat een kunsthart het hier niet bolwerken zou tenzij er een wonder aan te pas kwam. Dat wonder hebben de Rotterdammers aan hun stad ver richt. Zadkine heeft het onmogelijke uitgebeeld, zij hebben het volbracht. Ze zijn trots op hun stad en hun beeld, en wie doet ze wat. Wie ze wat wil doen, is de burge meester van Keulen. Hij is getroffen door de overeenkomst tussen het lot van Rotterdam en van zijn eigen stad. Ook van Keulen is het centrum weg gebombardeerd. En ook daar is een wonder in werking getreden waardoor alles weer is opgebouwd. Hij heeft het beeld van Zadkine gezien, en hij vindt het prachtig. Hij wil het hebben. Niet het exemplaar dat in Rotterdam staat, natuurlijk. Die wens is al ruim twintig jaar niet meer vervulbaar. Een afgiet sel is ook goed. En of de heer collega in Rotterdam zo vriendelijk wil zijn daar zijn toestemming voor te geven. De heer collega is heel vriendelijk. Het zou hem spijten een oude relatie teleur te stellen. Keulen heeft ons land niet alleen Vondel geleverd, maar ook de bommenwerpers die Rotterdam bombardeerden. Maar hij gelooft toch dat hij zijn collega verkeerd heeft verstaan. Kan het zijn dat hij het in Keulen heeft horen donderen? Rotterdam zal het beeld van Zadkine dus wel voor zich alleen houden. Toch jammer. Over een paar jaar zijn we al die kleine strubbelingen vergeten. Zou het niet aardig zijn als er dan een Duitse toerist in Rotterdam kwam die uitriep: „Schau mal Heinrich, daar staat onze Zadkine." „Onze?" zou een Rotterdammer dan vragen. „Jazeker", zou de toerist dan ant woorden, „onze Zadkine uit Keulen, die daar staat omdat de stad door de luchtpiraten is verwoest." „Dat is ook toevallig", zou de Rot terdammer antwoorden, onze stad ook." En dan zouden ze samen verder marcheren, hand in hand, kameraden, om de ellendeling te zoeken die hun dat had gelapt. (ADVERTENTIE) 42. Na het onderhoud met de vijandig gestemde Opperkamerheer, laat Rechter Tie zich door de officier van de Garde rechtstreeks naar de paleispoort bren gen, waar de palankijn staat waarmee hij uit de Ijsvogel Herberg werd opge haald. Nee, de Opperkamerheer was hem niet meegevallen. Een stugge, bijna arrogante man, die hem duidelijk met een had gewantrouwd. Eigenlijk had hij in de afgesloten paleispalankijn naar de poort moeten worden gebracht, omdat buitenstaanders geen idee mogen krijgen van de preciese ligging van het paleis complex, maar nu de Opperkamerheer zijn papieren in orde bevonden heeft, wordt die regel blijkbaar niet zo nauw meer genomen. Rechter Tie had graag afscheid genomen van de dochter van Vrouwe Hortensia, maar die was waar schijnlijk toch al teruggekeerd naar haar eigen vertrekken. Als ze de paleispoort naderen, wordt Rechter Tie's aandacht getrokken door een lange, forse officier in gouden wapenrusting en gepluimde helm. De Rechter vangt een glimp op van het knappe maar gekwelde gezicht van deze hoge officier. „Was dat soms kolonel Kang?" vraagt hij zacht aan de luitenant die hem begeleidt. „Ja, onze commandant", antwoordt de luitenant op een toon van diep respect. „De hele Gar de zou voor hem door het vuur gaan!" 0® SSre 934. De vis had nog meer groei-sclaclit- offers gemaakt. Als een klein model bommenwerper zweefde een reusachtige kopmeeuw boven de stad, waar steeds meer mensen door de groei waren ge troffen. Gehuld in gordijnen spraken zij wenend over hun lot.en ieder moest beamen, dat hij kort tevoren vis had ge geten. „Het is duidelijk", zei Bram tot zijn vrienden. „Het zit in de vis.en er is maar één beroepsvisser, die de vis verkoopt.en dat is die man aan de kade. Wijs ons de weg, Karo". Maar toen zij bij het plekje kwamen, waar Schubbejak zo kort tevoren nog in actie was geweest, vonden zij de kade verlaten. „Hij is er niet meer", zei Bram schrander. „Ik vraag me af of dat toe val is of.dat hij geplaagd werd door een slecht geweten?" Een kreet deed hem opschrikken.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 13