COACH KAROLY SOOS ZUUR VAN NIJD: „Die Cruyff van jullie was zeker de beste niet" Nederlands elftal nam wraak voor de nare nederlaag in Oost-Duitsland Cruyff sloeg al gauw toe •!d Eddy een stok kaas uit het vuistje BONDSCOACH KESSLER TEMIDDEN VAN - niet in Adams- maar in KNVB-kostuum gestoken - SPELERS: „DIT IS EEN GOUDEN ZEGE" l 2 ^hvw wmaaoA \f i 'tl DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1967 17 I I I I - 1 1 -• i' I 1 I f Zware druk Het wonder Toorn van de DDR Franse elftal verloor van een Deens team VOEDZAAM MAK w to 3 ca w B S S3 c es ca M M H 3 c* w 1 l I I (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM. Een man in een grijs, goed gesneden kostuum. Een man met flonkerende bruine ogen. grij zend haar aan de slapen. Een man, die, omhoog kijkend naar het wit geschilderde betonnen plafond, teleurge steld en vermoeid sprak, met een Duits van vreemde, Hongaarst afkomst. Een man, die klaagde over het ge brek aan medewerking van de clubs, aan de weinige tijd, diè hij voor de voorbereiding van zijn nationale ploeg had gehad; die klaagde over spelers, die zich niet ten volle hadden ingezet. Wanneer men de ogen sloot, gisteravond, na de voetbalinterland NederlandOost- Duitsland en men luisterde alleen maar naar die stem zou men gezoren hebben Elek Schwartz te horen, pra tend over het Nederlands elftal. Maar wanneer men de ogen opende zag men de bitter-teleurgestelde Hongaar Karoly Soos, sinds geruime tijd coach van het Oostduit se elftal. Terwijl de Nederlandse spelers elkaar in de kleed ruimte grappen en grollen over en weer toewierpen, blij de smaad van Leipzig te hebben uitgewist door deze 1o overwinning, stond Soos zijn gal uit te spuwen. Karoly Soos was niet alleen teleurge steld, ook verrast: „Dit had ik niet voor mogelijk gehouden. In Leipzig waren wij veel beter, hadden wij ons eerst even laten verrassen, maar werkten we na de rust de 0-2 achterstand vlug weg. Ik ver wachtte nu minstens een gelijk spel.'' En hij gromde tegen enkele Duitse jour nalisten in de richting van de uit de kleedkamer lopende spelers: „Cruyff had nooit die vrijheid mogen hebben, waar door hij dat ene doelpunt kon maken. Onze droom is voorbij. Ik ga wat frisse lucht pakken". Karoly Soos verdween Dat de stemming aan de andere kant van de gang bepaald beter was. laat zich begrijpen. Georg Kessler had de blik van de man, die eindelijk dat deel van de (voetbal-) welvaart krijgt waarop hij al jaren recht meent te hebben. Zijn ploeg was nu niet, zoals in Leipzig, na de rust volkomen van de kaart geveegd. De oranjeploeg had zich goed staande ge houden na weer zo'n eerste helft als toen, waarbij de kansen bepaald niet allemaal gegrepen werden. De Oostduitsers hebben ondervonden, dat dit Nederlands elftal nu mét Muller, Pieters Graafland en vooral Cruyff veel sterker was dan de ploeg van Leipzig. De Oostduitsers werden al onmiddellijk verrast. Terwijl zij onder zware druk waren gestart ze mochten niet verlie zen om tegen de Hongaren nog een kans te hebben kon het oranje-team, dat niets meer te verliezen had (want een reële kans op de eerste plaats in de poule had Nederland niet meer en heeft het na deze zege ook niet gekregen) fris spelen. En de overrompeling kwam di reet. Cruyff, nog een onbekend gevaar voor het Oostduitse voetbal, kreeg na anderhalve minuut een pass van Keizer als een „breekijzer", die de Oostduitse defensie openreet. Cruyff stond ineens helemaal vrij „In de tweede helft waren wij veel beter. En het Neder lands elftal was toen zwakker. Maar de lui bij ons in de voorhoede konden geen doelpunten maken. Ik heb door de competitie geen tijd gehad om het team klaar te sto men voor dit belangrijke Europa-cupduel tegen Neder land". Karoly Soos schudde mismoedig het hoofd: „Nee, ik geloof niet meer in de Europa-bokaal. Voor de wed strijd volgende week in Boedapest kan ik niets meer met dit elftal doen. Het is gebeurd". En weer bijtend: „Laat ik u zeggen, dat ik die Cruyff van u zeker niet de beste vond. Bepaald niet". De heer Soos liet zich op dat moment kennen, want het was het Amsterdamse lieverdje Johan Cruyff dat hem persoonlijk getroffen had met dat ene, kostbare doelpunt. Want door dat schot in de roos, verloor Soos de vaste grond onder de voeten. Grond, die had moeten leiden naar een grote Oostduitse opmars, zoals in de laatste jaren ook de andere takken van sport ineens een Oostduitse triomfmars te zien had den gegeven. Cruyffs keiharde knal, na amper twee mi nuten spelen, kwam de heer Soos en diens mannen zwaar op de maag te liggen. 'I =3 dat was voor de jonge Amsterdammer om zich de lippen af te likken van ple zier. Hij liep even door en joeg de bal tomeloos hard onder de lat Zijn herop treden in het Nederlands elftal was ge vierd met een treffer, die tenslotte de „gouden zege" van Kessler zou op leveren. De Oostduitsers kregen de naam Cruyff dus onmiddellijk in hun geheugen ge brandmerkt. En in het eerste half uur vooral zou de kwajongen Cruyff een verschrikkelijke verschijning blijven voor de mannen van de DDR. Johan Cruyff: rentree. Even geloofden ze weer in het wonder van de hoekschoppen (in Leipzig lever den negen corners vier doelpunten op), toen in de zesde minuut een inswinger van aanvoerder Erler Pieters Graafland de grootste moeite bezorgde. Maar de Nederlandse defensie was niet voor niets tot in den treure toe op deze corners voorbereid geworden. En wonderen ple gen zich niet in een grote regelmaat voor te doen De Nederlandse verdediging was een goede basis, waaruit de venijnige aan vallen gelanceerd konden worden. Wel bleek Veldhoen de grootste moeite te hebben om Irmscher en Ducke in be dwang te houden de Rotterdammer was bepaald geen uitblinker maar de anderen, en dan vooral Israel en Eijken- broek, stonden zo solide te spelen, dat daardoor de hoognodige rust in de hele ploeg kwam. Pas tegen de rust konden de Duitsers wat druk gaan uitoefenen, blij als ze wa ren, dat Cruyff en Keizer niet al te „do delijk" in hun afwerking waren geweest. Die kansen voor Nederland waren er ook na de pauze. Zo kanjerde Cruyff de bal tegen de lat, kwaad, omdat er (ten on rechte) voor buitenspel was gefloten. Zo gaf Cruyff na een solo de debutant Klijn- jan de kans' om in te koppen. De kop stoot van de Dordtenaar was te zacht Zo joeg Henk Gr stuipen op het lijk schot te lossen. Blochwitz weerde zich echter voortreffelijk in het doel. De Oostduitsers drongen natuurlijk op. Dat moesten ze wel. Maar lang duurde het voordat dan eindelijk de eerste echte, grote (en enige) kans kwam. Erler en Bransch hadden de situatie geschapen, dat Pieters Graafland mistastte en Irm scher de bal slechts voor het intikken had. De arme kerel, spelend in Motor Zwickau, haalde zich evenwel de toorn en hoon van de hele DDR op de hals door onbeheerst hard en hoog over te schieten. Tenslotte dan werd de Oostduitse for matie, die steeds krampachtiger ging diuicuaai w oo ic z-auui. Irpot de Oostduitsers de }fjf door eeri \?ervj)ar- De Duitse doelman Blochwitz is duidelijk verrast door het schot van Johan Cruyff. spelen, totaal ontluisterd door het tevo ren door Kessler opgedragen bevriezings systeem van het Nederlands elftal (dat na de rust aanmerkelijk minder kwali teit liet bewonderen). Er kwamen uit die bevriezings- en vertragingsacties nog enkele goede kansen voor oranje. Maar Cruyff wilde het te mooi en te ingewik keld doen en Muller zag een knap schot even knap gestopt door Blochwitz. Eén van de opvallendste spelers in de laatste minuten was debutant Klijnjan, die zich van een kleine inzinking herstelde, en het spel der „groten" (van Ajax) lustig meespeelde. Daarmee droeg de Dordte naar ook bij tot de diepe staat van el lende, waarin Karoly Soos uiteindelijk Hans Rombouts De stand in g om» de Europes teams luidt thans: p 5 van het toernooi ker voor landen- Hongarije 4 3 1 0 7 12- 3 Nederland 5 2 1 2 5 9-8 Oost-Duitsland 3 1 1 1 3 5- 5 Denemarken 4 0 13 1 1-11 KOPENHAGEN. Het Franse natio nale voetbalelftal heeft woensdagavond in Odense (Denemarken) met 1-2 verlo ren van een plaatselijk elftal. 'Zondag speelt Frankrijk tegen Polen in het kader van het toernooi om het Europees kam pioenschap voor landenteams. ADVERTENTIE t- M M W O N t» U i-4 M N O H 9) M VOETBALLEN. David Ford, de ster speler van Sheffield Wednesday, is giste ren bij een auto-ongeluk ernstig gewond. Zijn vrouwelijke passagier kwam om het leven. I --^»--^rrtof^nnnnr|nnnnnnnnn)^JTnnnJmj^J^ (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Na afloop van de interland u;as het op initiatief van de KNVB nakaarten in nieuwe stijl geblazen. De heren in Den Haag wilden de ver zamelde pers kennelijk minder decente tonelen be sparen. Gisteravond dus geen gesprekken met dam pende voetballers onder de douche, maar een pers conferentie niet met spelers in adamskostuum maar in op maatgesneden KNVB-tenues. Het wilde alle maal nog niet zo best vlotten met deze nieuwe door de KNVB bedachte gang van zaken. Aanvankelijk wel. Dat was toen glunderende Georg Kessler als eerste in de fraai gemeubileerde sociëteit van het Olympisch stadion verscheen. „Ik ben zeer gelukkig. Dit is een gouden zege". Na een blik op de verbaasde gezichten om hem heen, lichtte hij het predikaat „gouden" nader toe. „Deze overwinning kwam precies op tijd. Aan het begin van het seizoen en met het oog op de wedstrijd tegen de Denen en de voorronden voor het wereldkampioenschap die voor de deur staan. Deze zege kunnen we bovendien goed gebruiken om ons zelfvertrouwen wat te ver groten. We hebben dit seizoen meer goede wed strijden gespeeld, maar dan verloren we toch met een doelpuntje verschil. Dat is nu niet gebeurd. We hebben vooral verdedigend een goede wedstrijd ge speeld". Later gaf de heer Kessler ook nog blijk van enige nuchterheid. Hij had inderdaad enkele tekortko mingen opgemerkt. „De Oostduitsers kregen na het afslaan van een aanval nog te veel speelbare ballen, waardoor zij onmiddellijk een tegenaanval op kon den zetten. Wij slaagden er niet in om net als in de verdediging op het middenveld een scherpe man dekking toe te passen, zoals je die bij topwedstrijden ziet. In dat opzicht wreekte, zich weer het feit dat we te weinig wedstrijden spelen. Desondanks konden we het spel in de laatste vijf minuten met succes bevriezen. Daar ben ik een groot voorstander van. Maar dan wel zó dat het gericht blijft op het maken van doelpunten. In die slotfase kregen we ook inder daad nog twee doelrijpe kansen. Het was ook een zwakte van het elftal dat er te veel scoringsmogelijk- heden onbenut bleven. We hadden met meer kunnen en moeten winnen". Na de monoloog van de keuzeheer druppelden de mensen die het voor elkaar gespeeld hadden binnen. Achter de tafel werden eerst de wonden gelikt. Debu tant Klijnjan was „gelukkig nog heel". Wat Piet Over het debuut van Klijnjan was Kessler een en al lof. Hier de DFC'er in duel met Geisler. Keizer mankeerde wist hij zelf nog niet. „Dat zien we morgen wel. Iets boven mijn knie en wat kleinere blessures". „Waar boven je knie?" „O, tussen zijn knie en zijn dijbeen", grapte Johan Cruyff, die naar zijn zeggen zelf maar een schrammetje had opge lopen. Eijkenbroek trok het meest zorgelijke gezicht. „Een oude blessure aan de binnenkant van mijn knie. Daar kreeg ik net een trap tegen aan. Dan voel je het dubbel". Aanvoerder Muller: „Ik vond niet dat ze zo hard speelden. Het viel wel mee". Clubgenoot Keizer was het daar roerend mee eens: „Veel minder hard dan in Leipzig. Maar ja, thuis durven ze veel meer na tuurlijk. Ze vielen me trouwens tegen. Lang niet zoveel conditie in de tweede helft als in die eerste wedstrijd. Dat verbaasde me wel". Veel bleef trou wens onbesproken. Wat moest Jan Klijnjan, gezeten tussen Henk Groot en Piet Keizer, op de vraag hoe hij het spelen tussen de Ajacieden gevonden had, anders antwoorden dan: „Nou, leuk. Wel een verschil het Nederlands elftal of DFC. Het verschil tussen het militaire elftal van een paar maanden geleden en dit was niet zo groot". Georg Kessler voelde de situatie haarfijn aan. Waarom vroegen de heren niet wat aanvoerder Mul ler en hij voor de wedstrijd besproken hadden? Over het vertoonde spel van Bennie Muller zelf, merkte de bondscoach op: „Aan het opstellen van Irmscher vermoedde ik dat de Oostduitsers met drie spitsen zouden opereren. Als afweer stonden daar drie ver dedigers tegenover. We wilden niet met een uitge sproken Ausputzer spelen, Eijkenbroek moest Israel alleen rugdekking geven en hem af en toe bijstaan en eventueel vervangen. Meer dan anders had Muller daarom in deze wedstrijd gelegenheid om de aanval te steunen. Maar hij heeft nu eenmaal niet zoveel opbouwende en aanvallende capaciteiten als Henk Groot. Het ging niet verrassend genoeg. Ik had mijn tactiek echter zo flexibel opgesteld dat Muller als dat nodig zou zijn die zou kunnen wijzigen. Dat heeft hij ook gedaan". Muller beaamde dat. „Na de rust, die eerste tien minuten hadden wij het spel niet meer in handen. Toen zijn we met Eijkenbroek als een zuivere Ausputzer gaan spelen". Een duidelijk geïrriteerde Kessler antwoordde bits op de vraag of nu de tijd van experimenteren im mers voorbij was dit het elftal zou zijn dat ook in een volgende interland op zou draven. Dat ligt aan de spelers". Het was de laatste vraag over de wedstrijd. De overige hadden betrekking op de voor stelling in de sociëteit met de voetballers in nette pakken. Dat was kennelijk niet naar de zin van de heer Kessler. Reden waarom KNVB-public-relations- man Van der Zwan met een nog iets te vragen heren" deze voor alle betrokkenen vreemde ver toning beëindigde. NICO GOEBERT **i*i"wwrnnfvinnnnnnnnmumnfinnnnr

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 17