HET WEER Gevaarlijke verf TWINTIG GEWONDEN BIJ EXPLOSIE OP VRACHTSCHIP Regering werkt aan gaswet Springvloed van bezwaren tegen ontwerp-streekplan Szymon Goldberg: Wij zijn te goed voor Ramses Bloemendaal blijft in de vierde klas Tienjarige joy-rider morris LUCHTDEKKINC MATRASSEN V eiligheidsgordel verplicht stellen Paard bijt auto Scandinavië basis voor Russische spionnenleiders TANKAUTO KANTELT OP ROTONDE IN ROTTERDAM Oe Thant dreigt met aftreden De Radicale Rekel 52e JAARGANG NUMMER 267 DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 12,35 per kwartaal, 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije Verkeersnota: Strenger optreden bij alcohol misbruik Zie verder pagina 2 en „Van dag tot dag" Veel bewolking 99 99 Het woord is aan Ongecorrigeerd LAMS VA CHTJASJES ZWIER IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN OE KENN-EMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN - s.X x 'V - --JÉ'*** 4 Als een zwerm grote sprinkhanen hangen deze helikopters boven een eenheid van het Royal Hampshire Regiment die een demonstratie gaf voor een aantal militaire leiders uit de Gemenebestlanden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Verplicht stellen van veiligheidsgordels en van periodieke auto keuringen; veiliger wegen; strenger op treden tegen alcohol in het verkeer; meer en beter verkeersonderwijs; snellere hulp bij verkeersongevallen; een verplichting tot het dragen van een helm voor motor en scooterrijders: dat zijn enkele punten uit een nota voor de verkeersveiligheid, die minister Bakker bij de Tweede Ka mer heeft ingediend. LONDEN (AP). Een autobezitter heeft de koninklijke Britse automobiel club om bijstand verzocht in een pro ces wegens schadeloosstelling. Zijn klacht is dat zijn wagen door een paard is gebeten. Toen ir. Hugh Marsh met zijn auto op een veerboot de Ierse Zee overstak beet het paard in een van zijn achterspatbordden. Hij wil de kosten voor het overschilderen vergoed hebben. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws 3, 9, 13 Uit stad en omgeving 5, 7 In de Vishal en op zee7 Kunst 11 Radio en tv 11 Feuilleton13 Beeldverhalen 13 Aangestipt 13 Economisch nieuws 15 Scheepsberichten 15 Beurs 15 Sport 17, 19 IVeg en Wiel 19 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van donderdagavond tot vrijdagavond: Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk enige regen of mot regen. Zwakke tot matige noord oostelijke wind en weinig veran dering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze correspondent) ALBLASSERDAM. Twintig arbei ders zijn vanochtend gewond geraakt bij twee hevige explosies in de machineka mer van het vrachtschip „Tyro" dat bij de werf van Van der Giessen De Noord n.v. te Alblasserdam wordt af ge boüwd. De ontploffingen die tot ver in de omge ving werden gehoord gingen gepaard met grote steekvlammen. Deze veroorzaakten een begin van brand. De verwondingen van de slachtoffers variëren van licht tot zeer ernstig. Nie mand van de arbeiders verkeert echter in levensgevaar. Twee slachtoffers liepen fracturen op. De anderen kregen brand wonden aan gezicht, armen en benen. Van enkele mannen was zelfs de hele kleding verbrand. De explosies vonden omstreeks negen uur plaats. Op dat ogenblik waren tussen de dertig en veertig arbeiders in de machinekamer aan het werk. Het is zo goed als zeker dat de ontplof fingen in een dubbele bodemtank ontston den. De tank was de afgelopen nacht aan de binnenkant met aluminiumverf ge schilderd. Hoewel de tank daarna vol gens de directie met zorg is geventileerd zijn toch hoogst explosieve dampen blij ven hangen. Ze kwamen tot ontploffing door vonken uit een las- of een brand- apparaat. Er is geen paniek ontstaan. Arbeiders die niet of slechts licht waren gewond, droegen of sleepten hun collega's langs de smalle trappen naar het dek en legden hen daarna onder dekens neer. De arbeidsinspectie is vanochtend een uitgebreid onderzoek begonnen. Het schip werd hermetisch afgesloten. De woordvoerder van de directie, die pas na anderhalf uur wist hoeveel ge wonden er waren, deelde mee dat de ra vage in de machinekamer erg meeviel. Arbeiders vertelden echter dat het werk aan de afbouw van de -motorkamer op nieuw moet worden begonnen. De „Tyro", die op zaterdag 18 juli van stapel liep, zou op 5 oktober worden op geleverd aan de Maatschappij Zeevaart N.V. te Rotterdam. Twee weken geleden gebeurde op het zelfde schip eenzelfde ongeluk. In een van de voorste ruimen deed zich toen ook een explosie voor bij een dubbele-bodem- tank, die pas was geschilderd. Eén lasser werd daarbij ernstig gewond door steek vlammen. De werfdirectie heeft daarna speciale maatregelen getroffen. Als er nu dubbele-bodemtanks met de zelfde verf worden geschilderd, worden ze met extra-ventilatoren ontgast. Dat was ook de afgelopen nacht gebeurd. Vanochtend is echter onomstotelijk ko men vast te staan, dat de bijzondere voor zieningen voor het ontgassen niet vol doende zijn. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Op het ministerie van Economische Zaken is een gaswet in de maak die de produktie en aflevering van aardgas uniform gaat regelen. De wet zal ondermeer de verhouding tussen de staat en de Gasunie die thans in contracten is geregeld, vastleggen en voorschriften geven op het gebied van de veiligheid. De verwachting bestaat dat er ondermeer keuringseisen voor dichtingsmateriaal zullen worden opgenomen, waardoor het gebruik van hennep, dat in Haarlem tot ongelukken leidde, zal worden verboden De henneppasta is al in 1961 door het V.E.G. als dichtingsmateriaal van gas buizen afgekeurd. SAIGON (AP). De Amerikaanse legerleiding heeft medegedeeld, dat vo rige week 242 Amerikanen werden ge dood, 1.490 gewond en zeven vermist. 250 Zuidvietnamese soldaten kwamen om het leven. 2.103 Noordvietnamezen en Vietcongstrijders werden gedood. (Van een onzer verslaggeefsters) Voor niemand kan het meer een ver rassing' zijn, dat er van zeer vele zijden op verscheidene niveaus bezwaren be staan tegen het ontwerp-streekplan voor het Noordzeekanaalgebied. Nu de ter- (Van onze correspondent) HELSINKI. Contra-spionagediensten in de Scandinavische landen stellen mo menteel uitgebreide onderzoekingen in naar de gedragingen van een secretaris van de Russische ambassade in Helsinki, Georgi Farafonov, van wie men weet dat hij gedurende acht jaar werkzaam was in Stockholm voor rekening van de Rus sische spionageorganisatie „KGB". Fa rafonov was de man die destijds con tact onderhield met de Zweedse (spion) overste Stig Wennerström. Hij is even eens de man, van wie de op zaterdag in Johannesburg gearresteerde Russische spion Yuri Loginov zijn instructies ont ving en die door de Noorse binnenlandse veiligheidsdienst verantwoordelijk wordt geacht voor het spionagecomplot dat men daar in april heeft ontdekt. De onderzoekingen naar dit enorm uit gebreide spionagenet, dat zijn centrale had in het Noorse plaatsje Bakfjord, wor den nog steeds voortgezet. Men kent mo menteel het bestaan van vier leiders van deze organisatie. Van hen hebben twee in Helsinki de touwtjes in handen, één in Bonn en één in Rome. Het brein van de organisatie zetelt in Helsinki, zo ver moedt men. mijn van terinzagelegging is gesloten, kan worden overzien hoeveel bezwaren zijn vastgelegd in officieel bij het provin ciale bestuur ingediende bezwaarschrif ten. In totaal zijn er er honderdtachtig. In de eerste plaats zijn deze afkomstig van de betrokken gemeentebesturen in Amsterdam, Assendelft, Beverwijk, Haar lem, Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Haarlemmermeer, Heemskerk, Kromme nie, Velsen, Westzaan, Wormerveer, Zaandam en Zaandijk. Voorts zijn bezwaarschriften ingediend door de Dorpsraad Spaarndam. de Rijks luchtvaartdienst, de P.T.T., Rijkswater staat directie Noord-Holland, de Gewes telijke Raad voor Noord-Holland van het Landbouwschap, het Hoogheemraadschap van de Uitwaterende Sluizen in Kenne- merland en West-Friesland, de Kamers van Koophandel en Fabrieken voor Am sterdam en Haarlem; maar ook verschei dene bedrijven in de omgeving van het Noordzeekanaal met name in de IJmond en in de Zaanstreek hebben bezwaren aangevoerd. In de Zaanstreek zijn het vooral de houtbedrijven die niet geluk kig zijn met het streekplan. Uit een geheel andere hoek komen de bezwaren van de Bond Heemschut, de Vereniging van Landeigenaars, de Vogel- beschermingswacht Zaanstreek, de Ne derlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels. De overige bezwaarschriften zijn inge diend door particulieren, van wie zeven tig bezwaarden woonachtig zijn aan de noordzijde van het Noordzeekanaal in de len van de gemeenten Assendelft en Westzaan, waar volgens het ontwerp- streekplan bedrijven en industrieën zul len worden gevestigd. Dertig andere par ticulieren die protest hebben aangetekend wonen aan de zuidzijde van het Noord zeekanaal, bij Halfweg, Spaarnwoude en Spaarndam. De op de rotonde omgeslagen tank wagen, geladen met vele duizenden liters benzine, vormde een geweldig obstakel. (Van onze corespondent) ROTTERDAM. Een groot gedeelte van Hoogvliet heeft vanmorgen in span ning gezeten toen een tankauto van de Caltex op de rotonde met een luide klap omsloeg. Even daarvoor had de chauffeur van de tankauto, die geladen was met 9000 liter benzine, plotseling uit moeten wijken voor een personenauto die van rechts kwam. Om ongeveer tien uur reed de chauffeur H. C. Peeters (33) op de rotonde toen een kleine personenauto van rechts kwam. De personenwagen „drukte door". De heer Peeters week eerst uit naar links en begon vervolgens krachtig te remmen. Het ge volg was dat de oplegger kantelde. De cabine werd in de val meegetrokken en (Van onze cbrrespondent) AMSTERDAM. Het Nederlands Kamerorkest zal niet optreden in een reeks concerten, waarbij het gedeelte na de pauze wordt verzorgd door het jazzorkest Boy's Big Band en chan sonnier Ramses Shaffy. Een hooglopend conflict tussen de ar tistieke en de zakelijke leiders van het Kamerorkest is uitgelopen op een over winning voor dirigent Szymon Gold berg, die Boy's Big Band en Shaffy niet van hetzelfde niveau vindt als zijn eigen orkest. De heer Goldberg heeft in ver band hiermee maandag met ontslag ge dreigd. Het bestuur van de stichting Het Ne derlands Kamerorkest heeft na langdu rige beraadslagingen, waarbij moest worden gekozen tussen contractbreuk en het vertrek van Szymon Goldberg, de voorkeur gegeven aan contractbreuk. De zakelijke leiding van het Neder lands Kamerorkest had zich in juni be reid verklaard mee te werken aan elf concerten die in tien steden worden ge organiseerd door het schoenbedrijf „Bata International" en het herenmode magazijn „House of England". Het Ka merorkest zou vóór de pauze optreden. Het tweede deel van het programma wordt verzorgd door Boy's Big Band en Ramses Shaffy. Tijdens de pauze wordt een korte modeshow gehouden. De „concerten" zullen in ieder geval doorgang vinden. Liesbeth List, die gis teren voor een contract werd benaderd, heeft onmiddellijk toegestemd en een reis naar Frankrijk daarvoor uitgesteld. Met andere artiesten zijn onderhande lingen gaande. kwam schuin boven het wegdek te han gen. De chauffeur kon weliswaar erg geschrokken ongedeerd uit de cabine komen. Onmiddellijk begonnen burgers de ro tonde af te zetten, terwijl politie en brand weer op weg waren. Vier minuten na de melding was de Rotterdamse politie van het bureau Slinge met groot materieel ter plaatse. Even later de Rotterdamse brand weer en een wagen van de Caltex be drijfsbrandweer. De politie begon het verkeer o.m te leiden en hield de be langstellende menigte op een afstand. In de directe nabijheid werd een rookver bod uitgevaardigd. De brandweer stopte de goten, die in verbinling staan met de rio lering, onmiddellijk dicht om te voorko men dat de benzine die uit de laadklep pen sijpelde, de riolering zou bereiken. De heer Peeters is reeds negen jaar tankautochauffeur. Hij was op weg naar de Caltexraffinaderij. Volgens een politie functionaris heeft hij de fout gemaakt tijdens de uitwijkmanoeuvre te gaan rem men. De personenwagen die bij de voor rangskwestie betrokken was is doorge reden. De chauffeur van deze wagen moet het ongeluk echter gezien hebben. CAIRO (AP). Secretaris-generaal Oe Thant heeft de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie gedreigd af te zullen treden indien de twee grote mogendheden niet ernstiger streven naar oplossing van de moeilijkheden en de problemen waarvoor de Verenigde Naties en de wereld zich zien gesteld. Met - name het conflict in Vietnam zou Oe Thant zorgen baren, aluds meldt een correspondent van het Egyptische blad Al Ahram uit New York. Oe Thant zou zijn dreigement onlangs kenbaaar hebben gemaakt aan de grote mogenheden omdat hij steeds verbitter der wordt over het falen van de twee landen wat betreft het nakomen van hun beloften. Thant zou met name gebelgd zijn over het feit dat de Verenigde Staten „advie zen ten aanzien van Vietnam" naast zich neerleggen. Jean de Boisson: Een leugenaar laat zich misleiden door de waarheid. Op pagina 13 treft men vandaag het eer ste getekende grapje aan van een nieuwe serie. „De Radicale Rekel", waarin de be kende cartoonist Ton Smits luchtig de spot drjjft met het ver schijnsel van non- conformisme en uit daging, dat zich de laatste jaren vooral bij de jeugd demon streert. „De Radicale Rekel" is slim genoeg om binnen de perken van wet en fatsoen te blijven bij het botvieren van zijn onbe hagen, maar dat is juist het grapje. Wij zullen tweemaal per week een klein radi caal avontuurtje plaatsruimte verlenen. (Van onze sportredactie) BLOEMENDAAL De degradatie van de voetbalvereniging Bloemendaal gaat niet door. Bloemendaal blijft in de vierde klas van de KNVB spelen. Een unieke zaak in het Nederlandse voetbal door de merkwaardige gang van zaken. Bloemendaal was aan een zeer ver warrend slot van de competitie in de vierde klasse D naar de afdeling Haarlem van de KNVB gedegradeerd na een affaire rond de vereniging Wijk aan Zee. Aan vankelijk zou Wijk aan Zee degraderen, maar de club won een protest, speelde de laatste minuten uit van een wegens mis dragingen van Wijk aan Zeeërs gestaakte wedstrijd tegen DSS en kreeg daardoor ineens weer het recht op een beslissings wedstrijd tegen Blomendaal, dat zich te recht volkomen veilig waande en zijn spelers op vakantie had laten gaan. Bloe mendaal verloor de dramatische beslis singswedstrijd en moest degraderen. Bloemendaal wees de KNVB op het on billijke van de situatie maar hoorde niets meer. Een rechtszaak, vorige week woens dag voor de Haarlemse politierechter, waarbij drie spelers van Wijk aan Zee flinke straffen kregen wegens mishande ling, heeft er toe bijgedragen, dat de zaak opnieuw ter sprake is gebracht. Er kwa men nieuwe ontwikkelingen. De KNVB verwees de zaak naar het sectiebestuur amateurs en West I. Het districtsbestuur van West I heeft het sectiebestuur van de KNVB geadviseerd de degradatie van Bloemendaal ongedaan te maken. Dit ad vies is vanochtend geaccepteerd. Bloe mendaal blijft dus vierdeklasser evenals Wijk aan Zee uiteraard, dat zich regle mentair veilig stelde. Deze herroeping van degradatie is een unicum in de ge schiedenis van de KNVB. De KNVB is niet van plan in de af deling, waarin Bloemendaal, dat zijn eer ste wedstrijd in de HVB met 52 van Alliance won, zal worden ingedeeld, een versterkte degradatie toe te passen. Bloemendaal zal wel worden ingedeeld in een afdeling van 11, waar nog een plaats over was. De plaats in de eerste klasse HVB blijft open. EMMEN. De 7-jarige Wolko Bos uit Emmen is op een kruising in die plaats overreden door een auto bestuurd door een tienjarige jongen. De jonge bestuur der kon de auto niet op eigen kracht voor uit krijgen en een contactsleutel had hij niet. Daarom charterde hij een paar vriendjes die de auto duwden. Hij kon de 7-jarige Wolko die op de stoep stond niet ontwijken. Wolko werd eerst door vriend jes naar huis gebracht maar moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. ADVERTENTIES Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 1533* leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 96 - Amsterdam official dealer Bloemstraal 34 IJmuiden Tel 14208

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1