Drastische maatregelen voor meer verkeersveiligheid Gemeenteraad Vink eveen ontslaat wethouder Doodgewaande man maakt zich na 22 jaar bekend DANSSCHOOL T. GRIEK Agenda voor Haarlem en de IJmond Kort en bondig In Aalsmeer Verkeersnota van minister Bakker Roermond schorst twee agenten Veiligheidsgordels verplicht Periodieke keuring van auto's Verbeteringen van de wegen Sneller hulp bij ongelukken Zwaardere straf bij drankgebruik „Regering erkent de verdiensten van Loethoeli" Vragen over extra honorarium van arts-specialisten Tweede verdachte in arrest Verzending zeepost Doet ons land mee met klacht tegen Grieks bewind? Zelfde weertype it MIELE WASAUTOMATEN herTn if DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1967 2 Bloedproef Mishandeling DAGELIJKS DEMONSTRATIE HARTENDORP Helm Studies Mr. Luns: Drieduizend doden Hoofd Gemeentewerken nog in functie Vrouw hertrouwd Roofmoord Berghem Zijlweg 49 - Haarlem - Telefoon 14441 Haarlem f7 elsen-IJ muiden Beverwijk Kamerleden vragen: voor uw hoed naar VISSERS ■il 5-ë ii 11 SS l*?$Sft5J8SS)ÏSSS (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Bakker (Ver keer en Waterstaat) wil de veiligheid op de weg met een reeks van drastische maatregelen vergroten. Daartoe zullen nieuwe eisen worden gesteld aan de mens, de auto en de weg. In een nota over de verkeersveiligheid, die h(j gisteren aan de Tweede Kamer heeft aangeboden, zegt de minister dat verkeersongelukken inge wikkelde gebeurtenissen zijn, die meestal niet zoals vaak wordt gedacht hoofd zakelijk toe te schrijven zijn aan mense lijke fouten. De mens is in het verkeer de moeilijkst te veranderen factor, zodat voorzieningen nodig zijn die de weg, de voertuigen en de verkeersregeling aan passen aan de beperkingen van de mens, aldus drs. Bakker, die zich baseert op de onderzoekingen van de Stichting We tenschappelijk Onderzoek Verkeersvei ligheid. De bewindsman denkt daarbij aan: 1. Het verplicht stellen van veiligheids gordels; 2. Verplichte periodieke keuringen van au to's, óók van nieuwere (Gebleken is dat nieuwe auto's evenveel bij ongelukken betrokken zijn als oude). 3 Internationaal overleg over veiligheids eisen die bij autofabrikanten moeten gesteld worden. (Er bestaan reeksen technische mogelijkheden om auto's vei liger te maken. Onderzoekingen wijzen erop dat de automatische versnellings bak. rembekrachtiging, zachte interi eurbekleding en een verend stuur tot die mogelijkheden behoren). De weg wordt veiliger gemaakt door: 1. De aanleg van meer autosnelwegen met gescheiden rijbanen, ongelijkvloerse kruisingen en weinig aansluitingen. 2. Op kleinere wegen het langzame van het snelle verkeer te scheiden; kruisin gen overzichtelijk te maken (45 percent van de verkeersongelukken gebeurt op kruispunten). 3. Aanleg van openbare verlichting. 4. Het stroef houden van het wegdek. Om de mens veiliger te maken zal: 1. Strenger worden opgetreden tegen rij den onder invloed. (Volgens buitenland se onderzoekingen speelt alcohol een rol bij 25 tot 50 percent van de dodelijke ongeluken. De SWOV meent dat het verplicht stellen van een onderzoek naar de hoeveelheid alcohol in het lichaam van een weggebruiker (zoals de bloed proef) het aantal ongelukken kleiner zal maken, ook al vanwege het afschrik wekkende effect); 2 Het verkeersonderwijs worden uitge breid en verbeterd; 3 De eenheid van de rijopleidingen wor den bevorderd. 4. Verkeersvoorlichting en -propaganda worden gemaakt, die gericht is op het aanleren van veilig verkeersgedrag. (Gebleken is dat acties die automobi listen manen tot voorzichtigheid, acties die moraliserend zijn en acties die aan sporen geen risico te nemen, geen ef fect hebben. De automobilist vindt zich zelf niet onvoorzichtig en onverantwoor delijk en volgens buitenlandse onderzoe kers is „het nemen van risico's in de westerse cultuur een positief gewaar- (Van onze correspondent) ROERMOND De officier van Justitie bij de Roermondse rechtbank, mr. P.Mes- •chaert, zal een vervolging instellen te gen een 29-jarige hoofdagent en een 33- jarige agent van het gemeentepolitiekorps in Roermond. Zij zouden in de nacht na 2 januari van dit jaar twee arrestanten onnodig hebben mishandeld. Hangende het vooronderzoek zijn de twee politie mannen door burgemeester mr. R. Höp- pener geschorst. In opdracht van de of ficier van justitie te Roermond en in over leg met de procureur-generaal bij het ge rechtshof in Den Bosch is door rijksre chercheurs al een diepgaand onderzoek uitgevoerd naar wat zich in die nacht heeft afgespeeld. De hoofdagent en zijn ondergeschikte hielden daar twee Roermondenaren aan wegens straatschennerij. De aanhouding ontaardde in een flinke kloppartij. Omwo nende hebben zich daags daarna bij korpschef commissaris G. van Vlijmen beklaagd over de wrede manier van op treden van de politie. De arrestanten lie pen bij het handgemeen geen ernstig let- iel op. AD V ERTENT1E) met ln ons VOORLICHTINGSCENTRUM. GEN. CRONJESTRAAT 43 - TEL. 52760 deerd gedrag, dat zich ook op de weg voordoet"). Uit de vloed van maatregelen van ad ministratieve en technische aard, die al lies begeleiden, noemen we nog: De verplichting een helm te dragen voor mensen die op een scooter of motorfiets rijden; Het opbouwen van een meldings- en alarmeringssysteem voor verkeers ongelukken, zodat snel kan worden ge holpen; De oprichting van een organisatie die verkeersslachtoffers snel naar zie kenhuizen brengt. Drs. Bakker zegt in zijn nota dat er nog heel wat kennis vergaard zal moe ten worden eer men de'verkeersveiligheid DEN HAAG De''afwezigheid van een Nederlandse vertegenwoordiger bij de be grafenis van Albert Loethoeli houdt geen verband met de gevoelens van de rege ring ten aanzien van de heer Loethoeli en de door hem uitgedragen denkbeelden. Dit antwoordt minister Luns o.m. op nieu we vragen van het Tweede-Kamerlid Voogd (PvdA) over het feit, dat er bij de begrafenis van Loethoeli geen Neder landse vertegenwoordiger aanwezig was. Minister Luns zegt in zijn antwoord er prijs op te stellen van deze gelegenheid gebruik te maken om te onderstrepen, dat de regering de grote verdiensten van de heer Loethoeli ten volle erkent. doelmatig kan bevorderen. Het beleid ten aanzien van de verkeersveiligheid moet, zo zegt hij, zoveel mogelijk gebaseerd zijn op de resultaten van wetenschappelijk on derzoek naar het onderling verband tus sen mens, voertuig en weg. Hij wijst erop dat de SWOV op het ogenblik met 21 stu dies bezig is die variëren van een ana lyse van het autorijden tot „de invloed van op de bermen aanwezige obstakels". Niettemin zal de regering soms maat regelen moeten nemen voordat over de betrokken kwestie een wetenschappelijk advies is uitgebracht. Het aantal verkeersongelukken stijgt met 9 percent per jaar. Het schommelt om de 300.000. Het aantal doden loopt naar de 3000 per jaar. Het verkeer is daarmee één van de belangrijkste doods oorzaken, dat wil zeggen: het wegverkeer (het aantal slachtoffers van rail-, lucht- en waterverkeer tezamen bedraagt ongeveer tien percent van het aantal slachtoffers van de weg). De economische schade die verkeersongelukken aanrichten ligt in de buurt van een miljard gulden per jaar. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De kans bestaat dat de academische ziekenhuizen behalve het all-in-tarief ook de honoraria van de spe cialisten in rekening zullen brengen. Het voorbeeld vinden zij in Amsterdam, waar het academisch ziekenhuis van de vrije universiteit met all-in-tarieven van bijna 58 gulden per dag tot bijna 80 gulden per dag, nog extra het honorarium van de specialist, de bacterioloog, de narcoti- seur en de klinisch-chemicus in rekening brengt. Het Tweede-Kamerlid mevrouw Brau- tigam (P.v.d.A.) stelt hierover vragen aan de betrokken ministers. Zij vindt het on der meer onjuist dat de specialismen die als ambtenaar een vast salaris krijgen en een welvaartsvast pensioen, ook nog ho noraria ontvangen van particulieren. Het gevaar bestaat dat deze tarieven zullen leiden tot forse verhogingen van de pre mies voor de ziektekostenverzekering, zo vreest mevrouw Brautigam. (Van onze correspondent) UTRECHT De gemeenteraad van Vinkeveen heeft in de vergadering van woensdagavond wethouder J. J. Turken burg ontslagen. Aanleiding hiertoe vond de meerderheid van de raad het aandeel dat de wethouder heeft gehad in het door de gemeente gevoerde bouwbeleid. Het aangekondigde ontslag van het MELBOURNE (DPA) De 44-jarige, in Melbourne wonende Gerda Bischof heeft in de krant gelezen dat in het Oostenrijkse Graz een man na 22 jaar zijn geheugen heeft terug gekregen en plotseling weer hoe hij heette: Justus van Weeman. Zo luidde de naam van haar al die tijd doodge waande eerste echtgenoot. De door de krant genoem de man had in 1945 als gevolg van een verkeers ongeluk zijn geheugen ver loren en daarna de naam Hubert Donhauser aange nomen. Gerda Bischof vertelde woensdag dat ze in 1944 in Wenen met de uit Ne- derlend afkomstige luite nant van de Duitse Wehr- macht Justus van Weeman was getrouwd. Een jaar daarna was ze ervan ver wittigd dat haar man ge wond was geraakt en in een klooster in de buurt van Wenen werd ver pleegd. Ze had echter geen contact met hem kunnen opnemen. Later hoorde ze dat hij gestorven was, maar zijn dood is nimmer door het Rode Kruis be vestigd. In 1951 had zij zijn graf in Wenen bezocht, waarbij haar opviel dat de naam Weeman op de graf steen verkeerd gespeld stond. Nu gelooft ze stellig dat daar een ander be graven ligt. De vrouw is in 1954 met de Duitser Günter Bischof getrouwd en met hem naar Australië geëmigreerd. Ze heeft een dochter van 19 en een zoontje van twee. hoofd van de dienst van Gemeentewer ken, de heer P. R. Jellema, werd uitge steld omdat de raad eerst het advies van de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten wenst over de te volgen ontslagpro cedure. Wethouder Turkenburg is ontslagen in dezelfde stemverhouding, 7-5, als waar mee twee weken geleden een motie van wantrouwen tegen hem was aangenomen. In zijn slotwoord verklaarde de heer Turkenburg dat hij zijn zetel na het aan nemen van de motie van wantrouwen niet heeft verlaten, omdat dit voor hem gelijk stond met het bekennen van schuld en dat doet hij ook nu niet. Steeds heeft hij, naar hij zei, in het belang van de gemeen te gewerkt en de woningwetwoningen die met overschrijding van de curveprijs zijn gebouwd zijn de minst draagkrachtigen in de gemeente ten goede gekomen. Voor zijn collega-wethouder De Haan had hij slechts minachting. Deze heeft steeds zijn in persoonlijke gesprekken gebezigde woorden verdraaid. Burgemeester Blom zei, het te betreu ren dat de wethouder heengaat. Hij heeft hem leren kennen als een hardwerkend en serieus mens met oog voor de noden en behoeften van de bevolking in Vinkeveen. Het deed hem leed dat de meerderheid van de raad daar anders over dacht. Koningin Juliana en groothertogin Josephine-Charlotte hebben gisteren een bezoek gebracht aan de Aals- meerse bloemenveiling. Het staats bezoek van het Luxemburgs groot hertogelijk paar zal tot morgen ochtend duren. (Van onze correspondent) DEN BOSCH. Gisteren is in Ant werpen ook de tweede man gearresteerd, die wordt verdacht van de roofmoord op de weduwe Catherina Gijsbers in Berg hem. De eerste verdachte die gistermor gen bij een hotelcontrole werd gegrepen een half uur nadat er een telexverzoek tot opsporing was gedaan, heeft inmid dels bekend dat hij in het huis van de weduwe is geweest. De ander die werd aangehouden toen hij gisteravond een af spraak met een prostituée wilde maken, ontkent hardnekkig iets met de moord te maken te hebben. In het huis van het slachtoffer is echter een plastic regenjas gevonden, die aan hem toebehoort. De mannen hadden bij hun arrestatie res pectievelijk 3000 en 1200 gulden op zak. De buit van de roofmoord bedroeg 30 a 40.000 gulden. Beide verdachten hebben een lijvig strafblad, voornamelijk ver mogensdelicten. Een Osse taxichauffeur heeft, onkundig van de moord, het duo maandagavond naar Eindhoven gereden. Vandaar zijn de-daders naar het smok- kelcentrum St. Willibrord gegaan om valse paspoorten te halen. Toen dit niet lukte zijn zij de volgende dag langs ille gale weg per auto naar Antwerpen gere den waar ze trachtten op een schip aan te monsteren. Intussen hadden de St. Willibrordse relaties, die in de kranten over de moord lazen, de politie gealar meerd. DEN HAAG Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haak jes. achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Alhena" (20-9); Austra lië: ms „Wissekerk" (22-9); Brazilië: ms „Alhena" (20-9); Canada: ms „Medicine Hat" (20-9) en ms „Ornefjell" (22-9); Chili: ms „Ganymedes" (19-9); Indonesië: ms „Essen"; Kenya: ms „Victoria" (22-9); Oe ganda: ms „Victoria" (22-9); Tanzanië: ms „Maurice M'Polo" (17-9); Ned. Antillen: ms „Mercurius" (19-9); Nieuw-Zeeland: ms „Huntingdon" (18-9); Suriname: ms „Chi ron" (19-9); Ver. Staten: ms „Atlantic Song" (20-9) en ss „American Ranger" (22-9); Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z.W.-Afrika: ms „Serooskerk" (20-9). ADVERTENTIE Leuke clubs Beginners en gevorderden voor alle leeft. Speciale clubs voor scholieren. Ons succes Gezellige clubs voor boven 20 jaar. Voor het geven van inlichtingen en adviezen zijn wij dagelijks geopend. Voor oud-leerlingen a.s. zondagavond gezellige soirée. Aanvang 8 uur. cl"'" <ijy - A Grote Kerk, vandaag 20 u.: Orgelcon cert door Albert de Klerk. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Je leeft maar twee maal", 14 j. Frans Hals, 19 en 21.15 u.: „De uil slaat toe", 18 j.; vrijdag 23.30 u.: „The Knack", 18 j. Lido. 14 en 20 u.: „De kanonnen van Na- varone", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Samen uit, sa men thuis", a.l. Minerva, 20 u.: „The sound of music", a.l. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Kogels voor Mr. Solo", 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Super Sexy", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Le Bon- heur", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16e tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondags 13 tot 17 uur. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks, behalve maandag, ge opend van 10 tot 12.30 u. en van 13.30 tot 17 u. Tot 1 november dagelijks van 10-12.30 u. (behalve maandag) en 14-17 u. (op zon dag 14-17 u.): Tentoonstelling van werken uit het Aartsbisschoppelijk Museum van Utrecht. Teylers Museum (Spaame 16): Perma nente expositie van schilderijen, fossielen, mineralen en historische natuurkundige instrumenten. Geopend op werkdagen, be halve maandag van *10 tot 17 u. De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 uur Cruquius Museum (Cruquiusweg, Heem stede): Historische stoommachines en ma quette van Nederland met waterstanden en overzicht ramp 1953. Dagelijks ge opend van 9 tot 17 u. Op zon- en feest dagen gesloten. Stompetoren (Spaarnwoude): Expositie van werken van Hak, Mulder, Van Veen en Verkade. Dagelijks van 14 tot 18 uur. Op zaterdag en zondag van 10 tot 18 uur. Tot 25 september. DIVERSEN Raadhuis Hillegom, vandaag 20 uur: ge meenteraadsvergadering. Linnaeushof (Bennebroek). Tot oktober: openluchttentoonstelling van voorjaars- en zomerbloemen. DONDERDAG 14 SEPTEMBER City, 20 u.: „Sex k la minute". VRIJDAG 15 SEPTEMBER City, 20 u.: „Fantömas contra Scotland Yard". Stadsschouwburg, 20 u.: „Goldfinger". Felison, Heidestraat 45, IJmuiden-Oost, 14 tot 17 u.: Expositie grafisch werk van Aad de Haas. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. DONDERDAG 14 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Gooi 't maar in mijn pet". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Samen uit, samen thuis". VRIJDAG 15 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Gooi 't maar in mijn pet". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Samen uit, samen thuis". W.B. Theater, 20 u.: „Hercules in de macht van het kwade") Galerie Boumans, Breestraat 122: Ten toonstelling van schilderijen van Theo Mi- chels, geopend van 9-12.30 en 13.30-18 uur. Dr. Prinsenhal, Heemskerk, 20 u.: caba retavond voor invaliden en bejaarden door St. Jeugddrumband „Meerestein", m.m.v. Bev. Accordeonorkest en verschillende so listen. Perzische ambassadeur. De Perzische mi nister van Landbouw, generaal Riahi, is benoemd tot ambassadeur in Den Haag. Weg door Alkmaar. De ANWB heeft in overleg met de gemeente Alkmaar een nieuwe route ontworpen voor het ver keer dat uit de richting Haarlem de stad passeert in de richting Den Hel der. De nieuwe route loopt over de Vondellaan en langs de Friesebrug. Luchtmacht. Deze week verwacht de Koninklijke Luchtmacht de aanmelding van de 5000ste vrijwilliger sinds 1 ja nuari. In de overeenkomstige periode van vorig jaar kwam men tot 3474 en in 1965 tot 2604. Ambassadeur. Tot ambassadeur van Zuid- Afrika in Den Haag is de heer T. J. Endemann benoemd. Hij was tot nu toe Zuidafrikaans ambassadeur in Canada. Leraren. Leraren bij het middelbaar on derwijs krijgen vrije uren als vergoe ding voor de extra-werkzaamheden, die invoering van de Mammoetwet met zich mee zal brengen. Een regerings delegatie heeft dit voorstel gedaan naar aanleiding van veel protesten uit on derwijskringen tegen de „taakverzwa ring" op middelbare scholen. Bij pro testacties op middelbare scholen heb ben docenten inmiddels ruim 20.000 bijeengebracht om een onderzoek naar de toekomstige taak van de docent te kunnen financieren. DEN HAAG. Als het waar was dat thans verscheidene landen op initiatief van Denemarken besloten hebben zich, overeenkomstig artikel 24 van het Euro pese verdrag tot bescherming van de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden, tot de Europese commissie voor de rechten van de mens te wenden op grond van niet-naleving van dit verdrag door de huidige Griekse rege ring, is de regering dan gezien de door haar op 18 juli jl. in antwoord op vragen van zeven Tweede-Kamerleden, geformu leerde opvatting, dat een actie krachtens artikel 24 „bij voorkeur van een grote groep, althans van meerdere landen zou dienen uit te gaan" voornemens, zich bij dit initiatief aan te sluiten? Deze lange vraag is gisteren schrifte lijk aan minister Luns gesteld door de Tweede-Kamerleden Mommersteeg (K.V.P.), Wierenga (P.v.d.A.), Wiegel (V.V.D.), Geelkerken (A.R.P.), Inkamp (D'66), en Van der Spek (P.S.P.). (ADVERTENTIE) KRUISSTRAAT 2 - HAARLEM U weet wel op de hoek bq de brug. Het KNMI deelt mee: Tussen een hogedruk-gordel, die van de Azoren via de Britse eilanden en zuid- Scandinavië tot in Rusland gelegen is enerzijds, en een depressiegebied boven Italië anderzijds, wordt bij ons een noord oostelijk stroming in stand gehouden. Hierin komt veel bewolking voor. Gebie den met wat regen en motregen trekken over ons land. Er werden gisteren in onze omgeving maar betrekkelijk kleine hoe veelheden neerslag afgetapt maar in het Alpengebied en zuid-Frankrijk viel plaat selijk meer dan 20 mm. Ook vrijdag zal zich de noordoostelijke stroming handhaven, waarbij in het weer beeld maar weinig verandering komt. Mogelijk stijgt in gebieden, waar ver spreide opklaringen voorkomen, de tem peratuur tot boven de 20 graden. WBERRAPPORTEN Maximum- a n minimum temperaturen binnen- en buitenland Den Helder regen no 17 15 3 Ypenburg regenbui no 17 14 4 Vlissingen geh. bew. no 16 14 3 Eelde regen ono 18 14 5 De Bilt geh. bew. no 17 14 9 Twente motregen no 17 15 2 Eindhoven zw. bew. no 17 13 0 Z.-Limburg mist ono 18 12 0 Helsinki onbewolkt w 20 7 0 Stockholm mist windst. 20 7 0 Oslo onbewolkt n 20 8 0 Kopenhagen zw. bew. ono 18 14 0 Aberdeen mist windst. 18 6 0 Londen regen n 19 13 3 Amsterdam regenbui ono 18 15 0.1 Brussel mist no 18 13 0 Luxemburg zw. bew. nno 15 11 0 Parijs mist n 18 8 0 Bordeaux zw. bew. wzw 17 8 0 Grenoble geh. bew. windst. 19 12 3 Nice onbewolkt nnw 22 13 IS Berlijn zw. bew. no 19 14 0 Frankfort zw. hew. geh. bew no 19 13 0 München o 17 9 0 Zürich geh. bew. windst. 14 7 0 Genève mist zw 15 10 6 Locamo regen windst. 14 10 19 Wenen zw bew. zo 18 8 0 Innsbruck regen wnw 18 9 3 Belgrado licht bew windst. 21 10 0 Athene onbewolkt windst. 29 21 0 Rome zw. bew. zzw 25 20 0.5 Barcelona half bew. nnw 22 14 0 Madrid half bew. windst. 25 10 0 Mallorca half bew. windst. 29 14 0 Vrijdag 15 september Zon op 6.13 uur; onder 18.57 uur. Maan op 18.25 uur; onder 1.50 uur. Maanstanden Volle maan 18 september 17.59 uur. Laatste kwartier 26 september 22.44 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 14 september Hoog watei 12.43 uur en uur. Laag water 7.53 uur en 20.31 uur. Vrijdag 15 september Hoog water 1.17 uur en 13.53 uur. Laag water 9.18 uur en 21.45 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 2