VAN DAG TOT DAG Huurlingen de laan uit Rockefeller wil geen presidentskandidat uur VAREN NAAR ENGELAND Onderzoek naar particulier leven ambtenaren verboden Maak uw salaris rentegevend! rente-girorekening op een bij de Algemene Bank Nederland Poolse öreus onrechtmatig Amerikaanse verliezen zijn zeer hoog Meer misdaden in de VS Ik blijf Romney steun geven VS-Senaat keurt wet goed Nieuw vliegtuig voor Vietnam De Gaulle bleef trouw aan lijn, zegt minister Gorse commentaar op actuele zaken Dr. A. L. Constandse: amm DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1967 3 O.A .E.-conferentie: •V. (een girorekening met 31/2% rente) Inlichtingen en folders bij alle kantoren. Busongeluk: twaalf doden PARIJS (DPA). Frankrijk ver loochent zijn vriendschap met de Sovjet-Unie niet wanneer het een zelfstandiger Polen wenst, noch zijn vriendschap met de Bondsrepubliek wanneer het uit de oorlog geboren grenzen erkent en Polen aanmoedigt met zijn buren tot overeenstemming te komen. Frankrijk verloochent ook niet zijn vriendschap met de Ver enigde Staten, wanneer het wenst dat Europa baas in eigen huis is en wan neer het de oorlog in Vietnam be treurt. Er zijn in de jaren na de oorlog heel wat kabinetten en heel wat ministers van Verkeer en Waterstaat in Nederland op getreden, maar men kan rustig stellen, dat nu eindelijk pas de eerste zinnige nota met realistische overwegingen en denkbeelden uit ministeriële koker te voorschijn is gekomen. Dat is eigenlijk al te laat, omdat in tussen de. verkeersonveiligheid aan het woekeren is geslagen en duizenden slacht offers heeft gemaakt die een grotere over levingskans zouden hebben gehad indien er wat eerder drastisch was ingegrepen. Het klinkt hard, maar het is niet te ontkennen. Zowel de woningsituatie als de verkeerstoestand in Nederland is dood eenvoudig een kwestie van grove nalatig heid, veroorzaakt door de verwaarlozing van de problematiek toen deze zich voor het eerst in zijn wanstaltige omvang aan diende. Een vergelijking met wat op dit gebied intussen in het buitenland is be reikt, wijst uit dat deze beschuldiging werkelijk niet zonder grond is. Men moet zich niet vergissen: wat het verkeer betreft zijn toestanden gegroeid, die niet eens meer te lenigen zijn. Wat men tien, vijftien jaar geleden nog had kunnen doen kan nu in veel gevallen niet meer. Om maar eens een voorbeeld te noemen: het gewennen van het publiek aan en bedienen door een snel ontwik keld, efficiënt openbaar vervoer, om zo doende chaotische toestanden in grote ste den te voorkomen, is in de meeste ge vallen niet meer doenlijk. Ten eerste niet omdat de meesten al een eigen auto heb ben, ten tweede niet omdat het openbaar vervoer in de binnensteden gehinderd wordt door een niet weg te werken chaos. Steden en verkeer zijn twee gegeven grootheden, die elkander niet meer kun nen verdragen. Veel eerder ingrijpen van de zijde der stedelijke planologen had nog iets kunnen redden, maar zelfs op dit moment is men veelal nog niet zover dat men de cijfers van de toekomst tot maatstaf van het heden neemt. De minister van Verkeer en Waterstaat worstelt met een onvoorstelbare proble matiek, die ontstaan is door nutteloos ge- dokter gedurende tal van jaren. Ongelijk vloerse kruisingen zijn in ons land nog een betrekkelijke nieuwigheid, terwijl zij al tien jaar geleden onmisbaar zijn ge bleken. Maatregelen tegen drankmis bruik bij autorijden zijn nauwelijks ge troffen, terwijl het aantal doden op de weg in enkele jaren tijds verdubbeld is. Gescheiden rijbanen, bermbarricaden, afscheidingen langs waterwegen, goede verlichting, afschaffing van „glad" weg dekmateriaal het is allemaal achter gebleven of nog nauwelijks als normaal aanvaard. Een dodelijke last van 3000 lij ken per jaar rust op deze gezapigheid, die onaantastbaar bleef heersen onder el kander opvolgende meesters. Des te meer moet het de weggebruiker verheugen, dat deze minister van verkeer, Bakker, in zijn nota spreekt van „drasti sche maatregelen". Niet alleen op het ge bied van de voorzorg, ook daar waar het ongeluk al gebeurd is kan door „dras tische maatregelen" nog veel gered wor den: ongevallenmelding, gewondenver- voer, eerste hulp enzovoort. Als alle maatregelen die in de nota wor den opgesomd snel en doeltreffend wor den verwezenlijkt, is nog maar eep klein deel van de achterstand ingelopen die ons land op het gebied van de verkeersveilig heid kenmerkte. Maar een goed begin kan een nog beter vervolg krijgen. Het mi nisteriële voorbeeld kan wellicht ook op provinciaal en stedelijk bestuursniveau in spirerend werken, zodat ook daar einde lijk eens met de nodige durf en doortas tendheid wordt ingegrepen voor zover de financiële middelen ertoe beschikbaar zijn. KINSJASA (AFP) De topconferen tie van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) in Kkisjasa heeft beslo ten het onmiddellijk vertrek van de huurlingen uit Kongo te eisen. Het ver trek moet eventueel met behulp van be voegde internationale organen plaatsvin den. De conferentie nodigt alle lidstaten uit om, in het geval de eis niet aanvaard wordt, alle mogelijke bijstand aan de Kongolese autoriteiten te verlenen om een eind te maken aan het optreden der huurlingen. De Verenigde Naties worden uitgeno digd „de illegale en immorele praktijken van de huurlingen te veroordelen en on middellijk maatregelen te nemen om hen te verwijderen". Een dringend beroep wordt gericht tot alle landen in de wereld om wetten uit te vaardigen waarbij het werven en op leiden van huurlingen op hun gebied tot een misdaad wordt waartegen sancties genomen zullen worden die hun burgers ervan zullen weerhouden huurlingen aan te werven. Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties is gisteren in Kinsjasa aangekomen ter bijwoning van de top conferentie. SAIGON (AP). De Amerikaanse ver liezen in de oorlog in Vietnam zijn afge lopen week hoger geweest dan in enige voorgaande periode gedurende de laatste twee maanden. 242 militairen zijn ge dood en 1490 gewond, aldus meldt het Amerikaanse hoofdkwartier. WASHINGTON (AP) De FBI (Fe deral Bureau of Investigation) heeft meegedeeld, dat in de Verenigde Staten misdaden met geweldpleging in de eerste helft van 1967 met een sprong omhoog zijn gegaan. De stijging bedroeg achttien percent en werd nog overtroffen door een toename van het aantal berovingen met dertig percent. NEW YORK (AP) Gouverneur Nel son A. Rockefeller van New York heeft in een interview verklaard dat hij een psychologisch keerpunt in zijn leven voorbij is en nu in het geheel geen be langstelling heeft in een republikeinse kandidatuur voor de presidentsverkie zingen van 1968. Hij zei zijn herverkie zing als gouverneur in 1966 als een climax te zien van zijn politieke ambities. Nelson Rockefeller Rockefeller steunt gouverneur George Romney van Michigan voor de republi keinse kandidatuur. De vorige week is Romney becritiseerd wegens zijn ver klaring dat hij zijn houding ten opzichte van de oorlog in Vietnam had gewijzigd, omdat Amerikaanse diplomaten en mili tairen in Vietnam hem een „hersenspoe ling" hadden gegeven. In het daarna ontstane rumoer onttrok het dagblad Detroit News zijn steun aan Romney en schreef: „Het is tijd dat Romney het stuur overdraagt aan Nelson Rockefeller, die de laatste tijd zoveel gedaan heeft voor Romney". Ook de New York Times prees Rockefeller en schreef dat het logisch was om aan te nemen dat Rockefeller de sterkste kandidaat van zijn partij is. In het interview zei Rockefeller dat hij voor dit soort lof dankbaar was, maar dat zijn houding er in geen enkel opzicht door was veranderd. Ik zal geen kandidaat zijn, besloot hij. WASHINGTON (AP) De senaat heeft met 79 tegen vier stemmen een wet goedgekeurd, waarbij het aan rege ringsbureaus wordt verboden om een on derzoek in te stellen naar het particuliere ADVERTENTIE 31/>% leven van hun personeelsleden. Uitgezon derd hiervan zijn de C.I.A. (de centra le inlichtingendienst), het bureau voor nationale veiligheid en de federale re cherche (FBI). De wet gaat nu naar het Huis van Afgevaardigden. Het wordt de uitvoerende organen van de federale regering verboden hun em ploye's of sollicitanten naar betrekkin gen te dwingen zaken prijs te geven als hun godsdienst, sexuele praktijken en andere persoonlijke relaties en activitei ten buiten hun dienst, welke geen ver band houden met hun werk. Ook geldt het verbod voor het gebruik van onder vragingen te dien aanzien en psycholo gische tests. De employés mogen door ïftin superieu ren niet onder druk worden gezet voor het verrichten van politieke of liefdadige bijdragen, het kopen van regeringsobli gaties of het deelnemen aan politieke ac tiviteiten. Ook kan niet worden geëist, dat zij hun particuliere financiële positie vertellen. WASHINGTON. (A.P.) De Amerj- daanse minister van Defensie, Robert S. McNamara, heeft de marine en de lucht macht opdracht gegeven, het voorberei dende werk aan een nieuw gevechtsvlieg tuig, dat goede prestaties moet kunnen leveren, voort te zetten. Het nieuwe toe stel moet de F4, momenteel de grootste steun in de luchtstrijd in Vietnam, ver vangen. Het zal gebruikt worden naast de TFX, de Fill en niet ervoor in de plaats komen. Een en ander is meege deeld door regeringsfunctionarissen. BELO HORIZONTE (Reuter) Bij een busongeluk zijn in Brazilië zeker twaalf mensen om het leven gekomen en zeven ernstig gewond. De bus viel van grote hoogte van een viaduct. De Westduitse regering heeft laten verklaren, het volledig óneens te zijn met president De Gaulle, toen die sprak van „het Poolse karakter" van het gebied ten oosten van de Oder- Neisse-grens. Men weet, dat De Gaulle al in 1944 die lijn heeft erkend als nieuwe westgrens voor Polen, en dit standpunt heeft hij steeds gehand haafd. Spreekt hij van een herenigd „Duitsland", dan bedoelt hijwat er van het Reich over is, ten westen van de rivieren de Oder en de Neisse. Daartegenover heeft de woordvoerder van de Bondsrepubliek gezegd: „Uit de geschiedenis blijkt dat het gebied ten oosten van de Oder-Neisse Duits gebied is, waaruit de Duit se bewoners op onrecht matige wijze verdreven zijn". Verdreven zijn zij inderdaad. Maar wat be tekent het woord „onrecht matig"? Elk land, dat een ooi-log heeft verloren, noemt natuur lijk het verlies van grondge bied „onrechtmatig". In dit geval wekt de Westduitse re gering echter ook de indruk, dat de Polen en Russen be paalde overeenkomsten heb ben geschonden, eigenmach tig en onwettig Duits gebied hebben geannexeerd en de bevolking daaruit hebben verjaagd in strijd met akkoor den of verdragen. En daaruit vloeit dan de mening voort, dat de Westelijke geallieer den thans bondgenoten van West-Duitsland dit nooit hebben gewild. Welnu, dit is een vergissing of een misleiding. Het verdrijven der Duitse bevolking uit be doeld gebied is geschied met Westelijke instemming. Tijdens de tweede wereld oorlog hebben de geallieer den de Verenigde Staten, Engeland, de Sovjet-Unie en het „vrije Frankrijk" van De Gaulle tot 1945 op het standpunt gestaan dat het „Derde Rijk" moest worden verdeeld, en dat de Duitsers zelf daarbij geen enkele zeggenschap hadden. Van hen werd „onvoorwaardelijke ca pitulatie" geëist, en dit hield in dat de overwinnaars en be zetters soeverein werden en met het Duitse gebied ..kon den doen, wat zij wilden". Dit betekende onder an dere, dat de Duitsers zich niet mochten beroepen op „zelf beschikkingsrecht". Dit recht was wel geformuleerd in het Atlantisch Handvest, in augustus 1941 opgesteld door de Amerikaanse president Roosevelt en de Britse pre mier Churchill. Maar het gold nadrukkelijk niet voor de Duitsers. Op 23 februari 1944 zei de Engelse minister Eden in het Lagerhuis dat Duits land géén beroep kon doen op het Handvest, althans „niet in die zin dat het kan verhin deren, dat de overwinnende mogendheden territoriale re gelingen treffen op zijn kos ten". En op 24 mei van dat jaar herhaalde Ghurchill: „Het Atlantisch Handvest bindt ons op generlei manier inzake de toekomst van Duits land, en het is geen akkoord of verdrag met onze vijan den". Door de onvoorwaardelijke capitulatie van 8 mei 1945 kwam er een einde aan de Duitse soevereiniteit. In de richtlijnen voor de geallieerde bevelhebbers (van 5 juni 1945) leest men: „Elk der ge allieerde commandanten zal onbeperkt gezag uitoefenen in de eigen bezettingszone". Er werd zeer bewust géén nieuwe Duitse regering inge steld. Het was dus een eenstem mig standpunt van alle over winnaars, dat zij vrijelijk konden beschikken over het vroeger Duitse grondgebied. Met algemeen goedvinden, bevestigd op alle conferen ties, werd het gebied rond Koningsbergen in Oost-Prui sen afgestaan aan de Sovjet- Unie. De oostelijke provincies van het vooroorlogse Polen, die voor 1922 Russisch waren geweest, werden in handen gelaten van de Russen. En er bestond geen meningsverschil over het feit, dat Polen scha deloos gesteld moest worden op kosten der Duitsers. Op alle conferenties tijdens en kort na de oorlog (Quebec 1943, Teheran 1943, Quebec 1944, Jalta 1945, Potsdam 1945), op tussenliggende bij eenkomsten van ministers en in nota's bestond tussen Roosevelt, Churchill en Sta lin overeenstemming over af stand van Duits gebied aan Polen. Op 15 december 1944 zei Churchill in het Lager huis: „Wat Rusland en Groot- Brittannië aangaat kunnen de Polen hun gebied ten koste van Duitsland uitbreiden naar het westen". De Amerikanen waren er eveneens voor ge wonnen. Beziet men de verzameling van officiële teksten over deze kwestie dan blijkt dat tenslotte aan de Polen werd meegedeeld dat zij moch ten annexeren: Oost-Pruisen (zonder Koningsbergen), de stad Dantzig, Opper-Silezië, het gebied ten oosten van de Oder (met de stad Stettin aan de monding) en Pommeren. Open bleef slechts de vraag, hoe de grens zou lopen ten zuiden van de Oder. Er zijn namelijk twee rivieren, die allebei de naam Neisse heb ben, en die in de Oder uit lopen. De westelijkste (hui dige) grens loopt langs de Görlitzer Neisse, maar de Glatzer Neisse stroomt ooste lijker. Men kwam tenslotte overeen dat op een vredes conferentie die kwestie zou worden opgelost. In Potsdam (zomer 1945) werd bepaald dat „hangende de uiteinde lijke beslissing" alle gebied ten oosten van de Oder- Neisse onder Pools bestuur zou komen en dat „de uit eindelijke afbakening (deli mitation) behoorde te wach ten op de vredesregeling". Maar in Potsdam werd de huidige grens toch maar nauwkeurig vermeld en het gebied ten oosten daarvan kwam onder Poolse „admini stration". Dit woordt betekent in het Engels „bestuur" en „regering", en niet alleen „beheer". De regering van de Bondsrepubliek spreekt van Poolse „Verwaltung", dus „waarnemend beheer", maar dat zou in het Engels „con trol" of „management" zijn geweest. De overwinnaars lieten het gebied geheel aan de Poolse regering, met de reserve van de nadere af bakening, en die betrof alleen de vraag: welke Neisse wordt de grens? Er zijn twee feiten, die deze stelling bevestigen. Indien Duits gebied aan de Polen zou zijn gegeven om het te bezetten en voorlopig te be heren, zou Polen een bezet tende mogendheid zijn ge weest, zoals de Sovjet-Unie, de Verenigde Staten, Enge land en Frankrijk. Welnu, die vraag is ter sprake gekomen en door de Grote Vier terzijde gesteld: Polen was géén be zettende mogendheid, het was niel vertegenwoordigd in de geallieerde controleraad, het was geen rekenschap ver schuldigd aan zijn bondge noten. In Potsdam werd ge sproken van „de vroegere (former) Duitse gebieden" en ze behoorden ook niet be schouwd te worden als „deel van de Sovjet-bezettings zone". Het tweede punt van be tekenis is, dat het uitdrijven van de Duitse bevolking ge schiedde met eenstemmige goedkeuring der geallieerden. Nadat op 14 maart 1945 de bedoelde Duitse gewesten aan Polen waren overgedragen, mocht het de bewoners daar van evacueren naar „de rest van Duitsland". Dit had nooit kunnen geschieden, als de vier Westelijke bezetters deze verdrevenen niet hadden op genomen, en niet de middelen ter beschikking hadden ge steld, oiri die stroom van vluchtelingen op te vangen. Dit was ook voor niemand een probleem. Laten wij ci teren, wat reeds op 15 decem ber 1944 hierover is gezegd door Churchill: „De verhui zing van meerdere miljoenen mensen van het oosten naar het westen behoort te worden doorgevoerd, evenals de ver drijving van de Duitsers (want dit is voorgesteld: vol ledige uitdrijving) uit de ge bieden. die Polen in het wes ten en noorden wint. Want de verdrijving is voorzover wij in staat zijn het te over zien het bevredigendste en duurzaamste middel. Er zal geen vermenging van bevol kingen zijn, waardoor einde loze moeilijkheden ontstaan, zoals bijvoorbeeld in het ge val van Elzas-Lotharingen. Er zal schoon schip gemaakt worden. Ik word door het vooruitzicht van bevolkings uitwisseling even weinig ver ontrust als door de grote landverhuizingen, die in mo derne omstandigheden veel gemakkelijker mogelijk zijn dan voorheen ooit het geval was". En dit was ook het standpunt van Russen, Ameri kanen en Fransen. Naturlijk was dit voor de Duitsers „onrechtmatig". Maar niet voor de Polen: hun was nadrukkelijk door de vier grootste mogendheden toe stemming verleend „ge wezen Duits gebied" te be sturen en de Duitsers er uit te verdrijven. Pas toen Polen in de „koude oorlog" (buiten zijn schuld) onder Russische voogdij kwam, ging het Wes ten zijn eigen besluiten twij felachtig stellen. Men kan echter niet verwachten, dat de Polen dit ook doen! Een auto die zowel rijden als varen kan is geen nieuwtje meer. Maar voor deze moeten wij een uitzonde ring maken. Het is de Duitse „amphicar", die erop gebouwd is om zelfs woeste wateren, zoals het Ka naal, te bevaren. Hier ziet u de amphicar daarmee doende. Op de weg rijdt het wagentje maximaal 112 km per uur. Op zee haalt hij er twaalf per uur. Vriendschappen niet verloochend Dit heeft de Franse minister vdn voor lichting, Gorse, woensdag verklaard na een kabinetszitting waarin president De Gaulle verslag deed van zijn bezoek aan Polen. Volgens de minister had De Gaulle in Warschau de Franse politiek van ontspan ning, overeenstemming en samenwerking in Europees verband diepgaande toege licht. Zijn Poolse gesprekspartners had den hem in dit verband een uiteenzet ting van de bijzondere positie van Polen gegeven. De Franse president heeft uit zijn direct contact met Warschau een „zeer bemoe digende indruk" meegebracht met be trekking tot de mogelijkheden van een gemeenschappelijke aktie van beide lan den, zo zei minister Gorse. De minister legde er nog de nadruk op, dat De Gaulle in het oosten zowel als het westen niet van de politieke lijn is afgeweken, die hij zichzelf heeft gesteld. BONN President De Gaulle heeft de Westduitse regering bij zijn jongste over leg met Bonn niet het advies gegeven de Oder-Neisse-grens als definitieve oost grens van Duitsland te erkennen. Dit ver klaarde Klaus Schütz, staatssecretaris van het ministerie van Binnenlandse Zaken in Bonn, woensdag in antwoord op vragen uit het parlement. Het is wel juist dat De Gaulle en bondskanselier Kiesinger de „problematiek van de Oder-Neisse-grens" hebben besproken, aldus Schütz. Volgens hem kon men evenwel in dit verband niet spreken van een raad van De Gaulle aan Kiesinger. rMWWMWWWWVWWWWVMWWW* Overstromingen. De overstromingen in India hebben tot dusver aan veertig mensen het leven gekost. De staten Bihar en West-Bengalen tellen elk meer dan een miljoen daklozen. Ook zijn duizenden hectaren bouwland ver nield. Veroordeling. In de hoofdstad van Rhode- sië Salisbury is een neger tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens het verstrekken van voedsel? en onderdak aan een verzetsstrijder. Zwijgmuur. De bevolking van de Itali aanse stad Milaan wordt de laatste tijd opgeschrikt door bloedige nachtelijke twisten in de onderwereld. Voor zover men heeft kunnen registreren zijn bij het beslechten van geschillen tussen benden in zes dagen vier doden geval len en twaalf mensen gewond. De Mi lanese politie is op haar hoede, maar loopt telkens vast op een „muur van stilzwijgen". Nationalisatie. Het nationaliseren van Amerikaanse bedrijven in Algerije is voortgezet met het onder staatsbeheer stellen van „Detersav-Algerije", een filiaal van de Amerikaanse fabrikant van chemische produkten „Procter and Gamble". Sigaretten-diefstal. Zes gemaskerde man nen hebben op een Londense kade twee grote vrachtwagens met een la ding sigaretten en tabak ter waarde van een miljoen gulden buitgemaakt. De verzekeringsmaatschappij heeft een beloning van 100.000 gulden uitgeloofd voor de opsporing. Angola-front. De permanente delegatie van de Volksbeweging voor de Bevrij ding van Angola heeft in Algiers be kendgemaakt, dat „aan het zuidooste lijke front in Angola" verbitterde ge vechten worden geleverd tussen ver zetsstrijders en Portugese militairen. In juni zouden 160 Portugese soldaten zijn gesneuveld.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3