van Schiphol Marine dankbaar voor Bezemer's nieuwe boek Bouw hoofdpostkantoor IJmuiden gevorderd tot hoogste etage Uitspraken Haarlemse rechtbank Magistraten vlogen boven de toegangswegen sunartsiëiHiiul^iMilsisgk IN DE VISHAL EN OP ZEE Havenberichten Verdrevendoch niet verslagen" Noteringen van groenteveiling Première van „Volpone" door Centrum gaat niet door Biertapwedstrijd in Wijk aan Zee DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1967 7 Wer k loosheid Restauratie Vechtpartij Klap Ion van Duinhoven ziek PROEFPROCES OVER JURIDISCHE STATUS VAN WEGVERKEER (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL. Woensdagmiddag is boven Schiphol een luchtschouw uit gevoerd in verband met het vorige week in het kantongerecht in Hoofd dorp begonnen proefproces over de juridische status van het wegverkeer op de luchthaven. In twee Cessna'^ van de Rijkspolitie cirkelden kanton rechter mr. J. E. Goudsmit, zijn grif fier mr. A. Vigelius, de officier van Justitie mr. J. Wiarda met zijn oppo nent, verdachte mr. C. H. Goekoop, juridische medewerker van de n v. Luchthaven Schiphol een kwartier boven de toegangswegen van de nieuwe luchthaven. Na weer voet op vaste bodem te heb ben gezet, reden de magistraten in enke le auto's naar de grenzen van het vlieg veld om daar de teksten van de vele bor den te bekijken. Vorige week besliste kantonrechter mr. Goudsmit, zoals be- (Van onze visserij-medewerker) IJMUIDEN Woensdag werden in IJ- muiden in totaal 2550 kisten vis aange voerd. Bij de aanvoer waren: 220 kisten tong en tarbot, 2 heilbot, 315 schol, 8 schar, 20 haring, 625 makreel, 980 schel vis, 120 wijting, 140 kabeljauw en gul, 5 leng, 5 haai, 5 poon, 15 koolvis en 90 di versen. Per kilogram werd, in guldens betaald voor: heilbot 5,70-5,60, gr. tong 5,97-5,37, grm. tong 3,42-3,18, kim. tong 4,42-4,19, kl. tong I 5,08-4,92, kl. tong II 4.60-4,32, tarbot I 7,30-5,60. Per 125 kilogram: gr. kabeljauw 155- 116, gr. koolvis zw. 98-96, gr. leng 112. Per 50 kilogram: gr. en grm. schol 60-44, kim. en kl. schol I 47-41, kl. schol II 47-17, schar 26-17, kl. haai 44, verse haring 38- 28,40, makreel 36-33, gr. schelvis 51-49, grm. schelvis 49-48, kim. schelvis 22-19, kl. schelvis I 21-18, kl. schelvis II 38-32, wijting 34-27, gr. gul 58-52, mid. gul 53-44, kl. gul 31-22, poontjes 25, kl. koolvis zw. 39-28. Besommingen, in guldens: KW 150- 3560, 109-570, 178-4070 79-2630, 102-2080, 96-1460, LL 534-25.920. Aanvoer van donderdag Vierentwintig vaartuigen hebben don derdagmorgen in IJmuiden aangevoerd: 4030 kisten vis, 15.000 kilogram tong en 230 stijve kabeljauwen. Bij de aanvoer waren: 630 kisten schelvis, 550 wijting, 360 gul en kabeljauw, 820 kleine gul, 80 koolvis, 500 haring, 225 kleine kisten ha ring, 100 makreel, 230 kleine kisten ma kreel, 550 schol, 5 tarbot en 115 varia. Prijzen van donderdag Per kilogrSm, in guldens: heilbot 6-4.60, tarbot 7.30-6.90, grote tong 5.82-5.63, grootmiddel tong 3.37-3.16, kleinmiddel tong 3.99-3.76, tong een 4.72-4.50, tong twee 4.723-4.44, grote kabeljauw 102-88, middel kabeljauw 106-86, grote en mid del koolvis 96-88, grote witte koolvis 202- 160, grote leng 80. Per tien stuks: grote kabeljauw 120-94, middel kabeljauw 56-34. Per 50 kilogram: grote schelvis 57-46, middel schelvis 51-44, kleinmiddel schel vis 23-17, schelvis een 19-17, schelvis twee 28-18, kabeljauw een 44-32. kabeljauw twee 34-27, kabeljauw drie 25-17, grove schol 53-40, schol twee 45-30, schol drie 27-15, schar 27-15, bot 11-8, poon 39, haai 50-35, gestripte wijting 44-17, haring 40- 24, makreel 51-38, tarbot 160-110, griet 69, tongschar 78-62, rode poon 62-32, kool vis een 32, koolvis twee 25, witte koolvis een 33, ham 220. Scheveningen In Scheveningen werden donderdag morgen aangevoerd: 480 kisten schelvis, 30 wijting, 50 kleine kisten wijting, 100 gul en kabeljauw, 20 koolvis, 20 haring, 180 kleine kisten haring, 320 kleine kisten makreel, 400 schol en 7000 kilogram tong. Katwijk Donderdagmorgen werden in Katwijk 288 kantjes haring aangevoerd. Prijzen, in guldens per kantje: volle grote haring 72.20-81.40. ijle haring 39.50-60.50, steur- haring 68.40-70.50. kend is, dat hij zelf de plaatselijke situa tie in ogenschouw wilde nemen. Op woensdag 11 oktober zal het proefproces worden voortgezet. Vaststaat, zoals de kantonrechter woensdagmiddag op de luchthaven mee deelde, dat de Hoge Raad in dit proces het laatste woord zal hebben. Na diens vonnis zal bij de rechtbank hoger be roep worden aangetekend: door verdach te mr. Goekoop, indien hij wordt ver oordeeld, door de officier van Justitie, indien mr. Goudsmit mr. Goekoop vrij spreekt. De juridische medewerker van de N.V. Luchthaven Schiphol, mr. Goekoop, liet zich op 28 juli van dit jaar na een des betreffende afspraak met de dienst lucht vaart van het korps Rijkspolitie op de luchthaven bekeuren in een platformauto zonder kentekens om zo een proefproces te kunnen uitlokken. Op de oude lucht haven werden de wegen niet als voor het openbare rij- en ander verkeer openstaande rijwegen beschouwd. Het ou de Schiphol was bij de hoofdingang afge sloten met slagbomen en men-moest-ér portiers passeren, die iedereen contro leerden. Op de nieuwe lftohth'aven staat slechls een hoge poort met de woorden „lucht haven Schiphol, aangewezen luchtvaart terrein artikel 18 Luchtvaartwet" en aan de kant van de weg staat met grote let ters: „Eigen weg" en „Verboden toe gang voor onbevoegden." Kantonrechter, mr. Goudsmit, zal nu moeten uitmaken of het door deze bor den iedereen duidelijk is, dat hij zich op een terrein begeeft waar het wettig ge zag van de rijkspolitie ten aanzien van de verkeersregeling ophoudt en de zeg genschap van de havenmeester van Schip hol begint. Indien het wegenpatroon op het particu liere terrein van Schiphol als voor open baar rijverkeer openstaande rijwegen zal worden beschouwd dient ingevolge de we genverkeerswet de bebording voor de verkeersaanwijzingen te worden vastge steld door Gedeputeerde Staten. Alle ver voersmiddelen ook de zware trekkers die worden gebruikt voor het verplaat sen vart vliegtuigen, zouden zich in dat geval moeten aanpassen aan het we genverkeersreglement. Woensdag aangekomen te IJmuiden: Nord- licht, van Felixtowe: Sleipner 1, Hamina, Be verwijk; Achilles, Antwerpen; I^ady Brigid, Noordzee, IJmuiden: Captain W. D. Cargill, New Orleans; Morild. Gent; Gertrud Bratt, St. Malo, Velsen; Martha Friesecke. Londen. IJmuiden; Mabel Warwick, Tubarao, IJmuiden; Alberta, Nijmegen; Deben, Londen; Cherie, Sheerness, Zaandam; Marinus-V, Londen; Tus- kar, Brussel; Fenice, Monrovia, IJmuiden; Reni, Leningrad, IJmuiden-Velsen; Portsmouth, Caen; Jean-E, Londen; Brinio, Skagen, Beverwijk; Gabonkust, Rotterdam; Sylvia 1, Liverpool; Mataram, Rotterdam; Spaamestroom. Manches ter; Suzanne Skou, Antwerpen; Telamon, Las Palmas; Batu, Rotterdam; Wiedstein, Antwer pen; Nerlandia, Gothenburg; Berkelstroom, Goole; Chiron, Paramaribo; Max Schnell, Bar celona; Zarzis, Rouaan. Woensdag vertrokken van IJmuiden: Black Prince, naar Kristiansand; Nevasa, Liverpool; RfjnstToom, Shoreham; Ida-D. Montrose: Lady Brigid, Noordzee. IJmuiden; Claus, Londen, IJ muiden; Adi. Odense, IJmuiden; Tonsund, Ves- tervik, Umuiden; Ramona, Rotterdam; Tim-S, Windrose; Moria Rosa, Rotterdam; Odin, Vito- ria; Dominence, Rochester; Sea-Wyf, Rotter dam; Wega, Antwerpen; Hannoverland, Ant werpen; Sumatra, Rotterdam; Herbert Macau- lay, Duinkerken; Taras, Rotterdam; Sirrah, Antwerpen; H. J. Kroyer, Rotterdam, Bever wijk; Zeemeeuw, IJstad, IJmuiden; Gazelle, Rochester, Koog a. d. Zaan Donderdag aangekomen te IJmuiden: Jans, van Londen; Juan Nespral, Avilez, IJmuiden; Pantarali, Onega; Plover, Felixtowe; Vliestroom, Grangemouth, IJmuiden; Corona. Delfzijl. Donderdag vertrokken van IJmuiden: Puerto de Amberes. naar Rotterdam; Gertrud Bratt, Rotterdam, Velsen; Jomfruland, Stettin; Hamma- burg, Svendborg; Theano, Rotterdam; Globe, Mistly; Tuskar, Colwey; Hannes Luenstedt, Rot terdam. (Indien achter de plaats van herkomst of be stemming geen nadere aanduiding volgt, dan betekent dit dat betreffend schip naar of van Amsterdam is gegaan). (Van onze scheepvaartredacteur) AMSTERDAM. De Koninklijke Ma rine heeft financieel niet bijgedragen aan de totstandkoming van K. W. L. Beze mer's juist uitgekomen boek „Verdreven, doch niet verslagen". Dit was echter voor de Koninklijke Marine geen bezwaar om de geschiedschrijver van wie eerder „De Koninklijke Marine in de Tweede Wereldoorlog" was verschenen op een woensdag gehouden ontvangst in de long- rnom van het marine-etablissement in de hoofdstad haar grote dankbaarheid te bewijzen. In de door Bezemer beschreven pefjock' heeft de luitéhant-admiraal büitèh ÖiêhETt J. L. Proper een belangfijke rol gespe^l^ en de schrijver, die de admiraal over diens taak diverse interviews heeft af genomen, bood hem, dankbaar voor de verstrekte gegevens, een exemplaar van zijn jongste boek aan. Grote waardering voor het werk van de auteur blijkt even eens uit het voorwoord van de huidige minister-president, de voormalige onder zeebootcommandant P. J. S. de Jong. Met het nieuwe boek van Bezemer is de geschiedschrijving over een zeer be langrijk tijdvak van onze marine com pleet. Deze marine-historicus aan de Uni versiteit van Utrecht die hem in de gelegenheid stelde zijn werk te voltooien heeft reeds voorbereidingen getroffen voor een derde boek over hetgeen op de zeven wereldzeeën door Nederlanders is verricht. Naar zijn mening is de tweede wereldoorlog op zee gewonnen door de koopvaardij en over de rol van de koop vaardijschepen en hun bemanningen zal Bezemer's komende boek dat vermoe delijk in 1970 van de persen zal komen gaan. Bij het schrijven van „Verdreven, doch niet verslagen" heeft de auteur de grootst mogelijke medewerking van de Ko ninklijke Marine mogen ondervinden. Hij kon haar hartelust uit haar (en trou wens ook buitenlandse) archieven putten. De auteur zelf acht het van onschat bare waarde, dat het hem mogelijk werd gemaakt, zij het dikwijls met veel moei te, ongeveer 175 ooggetuigen te inter viewen. Zijn jongste boek behandelt de activi teiten van de Nederlandse marinesche pen na de val van Java (begin maart 1942), Hét boek teltfsmeer dan vijfhon derd bladzijden, met tientallen foto's, ■^waarbij enkele nipt eerder gepubliceerde beelden. Het is uitgeküftien bij de Uitge verij W. de Haan in Hilversum. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. De bouw van het hoofd postkantoor aan de Lange Nieuwstraat, tegenover het Marktplein in IJmuiden is gevorderd tot de hoogste etage. Door het buitengewoon gunstige voor- zomer- en zomerweer is de uitvoerder Van Kesteren ver op het bouwschema voor. Verwacht wordt, dat in april van 1969 het zeven verdiepingen tellende ge bouw zal worden opgeleverd. De staal constructie voor de daketage is thans in uitvoering. De torenhoge bouwkraan zal dezer dagen op tophoogte worden ge bracht, waarna in het begin van novem ber het hoogste dakpunt zal worden be reikt. Zoals bekend, zal behalve het hoofd postkantoor Scheveningen Radio en een aantal gemeentelijke diensten in het ge bouw worden ondergebracht» De Haarlemse rechtbank heeft vandaag een 54-jarige portier uit Rotterdam con form de eis van de officier van justitie veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorar rest en voorwaardelijke ter beschikking stelling van de regering. De Rotterdammer had veertien dagen geleden terecht gestaan omdat hij een Zandvoortse weduwe voor bijn 10.000 had opgelicht. Met allerlei verhalen had hij haar telkens bedragen van een paar honderd gulden afhandig gemaakt. Een 24-jarige adjunct-secretaris uit Den Haag is veroordeeld tot f 500 boete en zes maanden ontzegging van de rij bevoegd heid. De Hagenaar had op 25 maart op de draaibrug over de Ringvaart in Benne- broek een verkeersrel veroorzaakt toen hij een file wachtende auto's was gepasseerd' en op de brugwachter was toegereden toen deze hem wilde tegenhouden. De of ficier van justitie had een maand voor- waardelijk en 500 boete geëist. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De Haarlemse politie rechter heeft woensdag negen mannen uit Graft, Zaandam, Assendelft en Wormer- veer veroordeeld tot geldboeten wegens heling in de eerste helft van dit jaar van sigaretten en andere artikelen. De mannen hadden op het bedrijf waar zij werkten van twee collega's goedkoop aan geboden waren gekocht. Deze collega's waren betrokken geweest bij diefstallen. Een 39-jarige fabrieksarbeider uit As sendelft werd veroordeeld tot 125 boete. Hij had veertig pakjes sigaretten gekocht voor 1 per stuk. De officier van justitie had tegen hem 200 geëist. Een 30-jarige arbeider uit Wormerveer werd ook tot 125 veroordeeld. De eis was 250. Hij had gestolén gereedschappen gekocht, een 56-jarige arbeider, die twee transis tors had gekocht kreeg 150 boete. De eis was 250. Een gastarbeider die slechts vier pakjes sigaretten had ge kocht kreeg conform een boete van 50. Een 22-jarige magazijnmeester werd conform de eis tot 100 boete veroor deeld evenals een 27-jarige Wormerveer- der. Een 20-jarige man uit Wormer kreeg evenals een 46-jarige Wormerveerder 80 boete. De eis was 100. Een transport band-monteur, die als de grootste afne mer werd betiteld door de officier kreeg ƒ150. De eis was ƒ250. Een 26-jarige los-arbeider uit Zaandam werd conform de eis van de officier van justitie veroordeeld tot 200 boete we gens valsheid in geschrifte. De verdachte had in januari formulieren voor de werk loosheiduitkering vals ingevuld. Om voor een uitkering in aanmerking te komen moet men een bepaalde periode hebben gewerkt. Zodoende had hij op het for mulier een aantal werkgevers opgegeven, bij wie hij echter niet had gewerkt. De valsheid in geschrifte leverde hem 193,20 op. Een 21-jarige betonwerker uit Amster dam werd wegens doorrijden na een aanrijding veroordeeld tot 150 en vier maanden ontzegging van de rijbevoegd heid. De auto was niet verzekerd. De man had een bromfietser aangereden. Daarbij verloor de bromfietser zijn pink. De verdachte merkte op niemand te heb ben gezien. De politierechter veroordeelde een 22- jarige leerling-drukker uit Amsterdam tot een maand voorwaardelijke gevange nisstraf en 150 boete. De officier had dezelfde tijd geëist, maar 250 boete. Op 4 augustus had de verdachte op het station van Beverwijk een ruit van de restauratie stuk gegooid. Vervolgens had hij diverse artikelen meegenomen. De verdachte verklaarde dronken te zijn ge weest. Tot een geldboete van 125 en toewij zing van de civiele vordering van 100 veroordeelde de politierechter een 39-ja rige rangeerder uit Beverwijk. De eis was 200 boete. Op 1 juni had de rangeerder ruzie gehad met een andere man. Deze was ontstaan door gekibbel tussen twee kleine dochtertjes van de verdachte en de getuige. De getuige had op een gege ven moment de verdachte uitgescholden voor „vuile Amsterdammer". Dat liet deze zich niet zeggen en diende de an der een klap toe. Toen liep de ruzie verder uit de hand. Zij werd voortgezet in het huis van de getuige, bij wie de verdachte volgens hemzelf naar binnen was getrokken, maar volgens de getuige uit eigen bewe ging naar binnen was gegaan. De getuige ontkende dat de verdachte daar met een stoel op zijn hoofd gesla gen was. „Meineed", riep de verdachte. Andere getuigenverklaringen echter be vestigden dat, toen de verdachte door het raam naar buiten werd gewerkt, hij reeds hoofdwonden had. De getuige na melijk zei dat dit juist „bij het naar buiten werken moest zijn gebeurd". Toen de rel zo ver was pakte de ver dachte een bloempot en gooide die naar binnen. De getuige had gedreigd, „hem zijn poot uit te draaien". Hierbij werd een kastje vernield. Een 19-jarige jongeman uit Beverwijk werd conform de eis van de officier tot 50 boete veroordeeld, omdat hij op 13 juli een knaap vier tanden uit zijn mond had geslagen. De verdachte kwam die dag 's avonds met zijn meisje in Bever wijk van dansen af. Plotseling werden zij gevolgd door enkele jongemannen, die een stuk groter dan de verdachte waren. Een van hen maakte bepaalde onprettige opmerkingen over hem en het meisje. „Loop maar door", zei de verdachte tegen zijn vriendin. Dat zinde de man nen blijkbaar niet en ze pakten het meisje beet. Daarop diende de verdachte de klap toe. „Ik wilde mijn meisje beschermen", aldus de verdachte. „Anders was er mis schien nog wel wat ergers gebeurd." (Vkn een bijzondere medewerker) BEVERWIJK Bospeen 20-46; bloem kool 20-76, postelein 53-63, prei 15-33, sla 8-41, spinazie 12-58, groene kool 13-26, rod kool 6-14, andijvie 13-32, komkommer 15- 42, sperziebonen 40-119, snijbon'en 40-182, pronkbonen 25-61, tomaten 40-59, waspeen 13-47, knollen 8-38, uien 15-26. Links officier van Justitie, mr. J. Wiarda, in het midden kantonrech ter, mr. J. E. Goudsmit, de comman dant van de dienst luchtvaart van het korps Rijkspolitie, kapitein E. E. Gerritsen met daarachter (bijna onzichtbaar) de juridisch mede werker van de n.v. Luchthaven Schiphol, mr. C. H. Goekoop en ge heel rechts mr. A. Vigelius, griffier bij het kantongerecht. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM In verband met de plot selinge ziekte van de acteur Ton van Duin hoven kan de première van Ben Jonsons toneelstuk „Volpone" door Toneelgroep Centrum op vrijdag 15 september niet doorgaan. De première van „Volpone" is uitgesteld tot zondag 24 september. Ook de voorstel lingen van dit stuk op zaterdag 16 en zon dag 17 september komen te vervallen. De directeur van de Stadsschouwburg, Peter Lohr, heeft voor zondagavond 17 september een optreden door Rob van Reyn en het pantomimetheater „Carrousel" gearrangeerd. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. In Nederland worden binnenkort weer de nationale biertapwed strijden gehouden. Deze demonstraties van vakmanschap worden georganiseerd door het Centraal Brouwerij Kantoor. In het gebied van de IJmond kunnen de mensen uit het horecabedrijf hun vakken nis tonen in Wijk aan Zee. De strijd vindt daar plaats in café-restaurant „De Zon" op woensdag 4 oktober tussen 14.30 en 17.30 uur. ADVERTENTIE 'n Eksklusief interieur -wilt u dat graag? Kom dan uw hart ophalen bij Sunart (lid van Goed Wonen). Hier ontdekt u de speelse afwisseling van hand- bedrukte stoffen en de strakke en moderne vormen van het meubel van nu. Wengé, zwart essen, metaalleer, riet, kurk U vindt het er Hier kunt u een eigen "sfeer" creëren met behulp van bekwame adviseurs. Onze "Goed Wonen" zaak met eigen Ingang: Breestraat76, Beverwijk tel.C02510-)2514T. Volop parkeerruimte. De gehele maandag gesloten. De gehele zaterdag geopend.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 7